GOERING CONTRA DIMITROF. VOOR EER EN GEWETEN Vingerdrukfe. Uo6$d{uito.,lói6spqto YrÜ^ikacdtf s V&eder BUITENLAND Heftige uitvallen van den Pruisischen minister-president. duidelijke bevel heb gegeven allen te arres teeren, die hij te pakken kon krijgen. Door het krachtig optreden der S. A. en S. S. kon den wij in één nacht 5000 leiders achter slot en grendel zetten. „De schuldigen zullen wij vinden." Goering besloot zijn verklaring met de mededeeling, dat hij het, als zijn taak be schouwt vast te stellen wie diegenen zijn, die aan de touwtjes trekken bij de ophitsing van het Duitsche volk. Moge het proces eindigen, zooals het wil, de schuldigen zullen wij vin den en aan hun straf onderwerpen. „Oberfoliren's memorandum vervalscht". Vervolgens wordt tot het stellen van vra gen overgegaan. Betreffende het memoran dum van Oberfohren zegt Goering, dat dit vervalscht is. ObeSrfohren heeft zelfmoord gepleegd en dat heeft niets met den brand te maken. Minister Hugenberg stond met de na- tionaal-socialisten op een lijn wat de bestrij ding van het communisme en Marxisme be treft. Oberfohren, aldus getuige, heeft het me morandum geschreven „nadat hij dood was Hij heeft zich doodgeschoten om een reden, die wij. volgens onze begrippen van eer, als geldig beschouwen. Goering schetste verder het geschil tusschen Oberfohren en Hugen berg. Hij zeide o.m., dat Oberfohren Hugen berg belasterde door middel van anonieme brieven. Dimitrof stelde vervolgens eenige vragen, die door Goering werden beantwoord. Als ver dachte bolsjewistische denkbeelden ter sprake brengt en op Rusland zinspeelt, antwoordt de minister: Wat men in Rusland doet, is mij onverschillig. Ik heb slechts met de commu nistische partij in Duitschland te doen en met de buitenlandsche schelmen, die hier heen zijn gekomen, om den Rijksdag in brand te steken. Dimitrof: Die bolsjewistische wereldbe schouwing regeert de sovjet-unie, het groot ste en beste land der wereld (vroolijkheid) Is dat bekend? (Uitbundige vroolijkheid.) Goering barst los. Goering: Ik zal u zeggen, wat bij het Duit sche volk bekend is. Het Duitsche volk weet, dat u zich hier brutaal gedraagt, en dat u hierheen bent komen loopen om den Rijks dag in brand te steken. U bent in mijn oog een schelm, die eenvoudig aan de galg be hoort. (Levendig bravo-geroep onder het publiek.). De president: Dimitrof, ik heb u al eens gezegd, dat u hier geen communistische pro paganda moogt voeren. U moogt u er dan ook niet over verwonderen, dat de heer ge tuige zoo opbruist. Ik verbied u deze propa ganda ten strengste, U hebt zuiver zakelijke vragen te stellen. Dimitrof moet er uit Dimitrof: Ik ben zeer voldaan over het ant woord van den heer minister-president. De president: Of u tevreden bent of niet laat mij onverschillig. Ik ontneem u nu het woord! Dimitrof: Ik heb nog een zakelijke vraag te stellen De president (nog scherper): Ik ontneem u nu het woord! Dimitrof: U bent zeker bang voor mijn vragen, mijnheer de minister-president? Goering: Wat valt u in, schelm De president: Er uit met u. Dimitrof! (Ver dachte Dimitrof wordt door de beambten di- direct uit de zaal verwijderd). Torgler: Ik zou willen verklaren, dat ik met den Rijksdagbrand niet het geringste te ma ken heb en er van overtuigd ben, dat ook mijn partij met den brand niet het geringste te maken heeft. Torgler wijst dan op den S. A.-opmarsch naar den Bulow-platz op 23.Ja nuari 1933 en legt er den nadruk op, dat het feit dat een communist in verband hiermee naar den Rijkskanselier gegaan is, bewijst, hoeveel er zijn partij aan gelegen was, terreur of gevechten te vermijden. Goering: Ik was op alles voorbereid, maar dat de communistische partij vurig zou heb ben gewenscht geen bloed te vergieten, de zelfde partij, die zooveel menschenlevens op haar geweten heeft en die uit een hinderlaag iederen Hitier-jongen vermoord heeft, dien zij te pakken kon krijgen, ja. dat een misda diger dit hier zegt, dat kan ik niet begrijpen. En wanneer u (tot Torgler) naar Schleicher bent gegaan dan was de reden deze, dat de communisten bevreesd waren, dat er vol doende politie op de been zou zijn als zij er heen gingen. Neen, dit bezoek was een wel overwogen rug-dekking voor het geval er iets gebeuren zou. Torgler: De minister-president heeft ver der gesproken over den politieken toestand na 30 Januari en ook over het feit, dat de Duitsch-nationalen en met name minister Hugenberg het verbod van de communisti sche partij zouden hebben voorgestaan. Ik heb op 26 Februari eeen gesprek gehad met ar. Oberfohren, die mij zeide: wij Duitsch- bedaart spoedig met een Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist (Adv. Ingez. Med.) nationalen hebben nit het minste belang bij een verbod, maar de nationaal-socialisten hebben een des te grooter belang er bij. Goering: Ik, de Pruisische minister-presi dent, heb onder eede verklaard, dat minis ter Hugenberg het verbod der communisti sche partij heeft voorgesteld en dat de Rijks kanselier het met een grondige motiveering van de hand heeft gewezen. Dr. Sack vraagt of de verkiezingsvooruit- zichten zoo slecht waren, dat men een der gelijke propaganda noodig had. Goering: gelooft u, dat de burgerlijken of de communisten door den brand harder naar ons overliepen? Ik weiger echter hierop ver der in te gaan, wij zijn niet de verdachten, maar de aanklagers. Het proces in Londen was de meest profane rechtsverdraaiing, die men zich kan denken. Voor mij is het recht niet iets abstracts en boven elke paragraaf staat voor mij „recht mijner missie" (bijval op de publieke tribune). Popof, die slechts gedeelten van Goering's verklaringen heeft kunnen verstaan, heeft nochtans gehoord, dat hij zeide, dat het bui tenland communisten voor terreurdaden naar Duitschland heeft gestuurd. Goering bestrijdt dit en herhaalt te hebben gezegd: ik weet en heb er bewijzen voor, dat ook thans nog uit het buitenland communis ten', en wel Duitsche. zoo nu en dan ook bui tenlandsche, naar Duitschland komen om hun werk tot uitbreiding der ophitserij voort te zetten. Popof: Ik verklaar nadrukkelijk, dat ik slechts naar Duitschland ben gekomen cm hier voor de Bulgaarsche communistische par tij werkzaam te zijn. Ik heb mij nooit ge mengd in het politieke leven van het Duit sche rijk en heb absoluut niets met de brand stichting in den Rijksdag te maken. De president constateert dat alle betrokke nen het er mede eens zijn, dat het getuigen verhoor van Goering thans is afgeloopen. Er wordt een korte pauze gehouden, waar na de president mededeelde, dat de zitting tot heden, Maandag, wordt verdaagd. WACHT MAAR.... Reuter geeft van de woordenwisseling tus schen Goering en Dimitrof een andere le zing dan het Wolff-Bureau. Toen Dimitrof. a ld as Reuter, aan Goering vroeg, of hij wist, dat zij, die hij misdadig noemt, een zesde deel van de wereld regee- ren, kwam de president tusschenbeide en verbood Dimitrof communistische propagan da te maken. Dimitrof antwoordde, dat hij niets anders deed dan Goering zoo juist gedaan had, die nat.-soc. propaganda maakte. Terwijl Dimitrof zijn vraag herhaalde, sprong Goering woedend op: hij schudde zijn vuisten en een stortvloed van woorden kwam van zijn lippen. Dimitrof bepaalde er zich toe om ironisch te glimlachen; Goering schreeuwde daarop nog woedender: „Ik heb lak aan Rusland; ik heb alleen te maken met de communisti sche misdadigers, die den Rijksdag hebben aangestoken." Terwijl Dimitrof daarop een andere vraag wilde stellen, schreeuwde Goering plotseling1 „Brengt dien communistischen misdadiger weg." De politie leidde daarop Dimitrof, die luid protesteerde, weg, terwijl de president zich haastte om de uitsluiting van Dimitrof af te kondigen. Goering riep daarbij: „Wacht maar, tot wij jou buiten de macht van dit gerechtshof hebben! DE AANSLAG OP LORD LYTTON BERECHT. DAIREN, 3 Nov. (V. D.) Sokon Li, een Koreaan, die een mislukten aanslag heeft gepleegd op Lord Lytton en diens collega's toen zij hier ter stede in de maand Mei 1932 aankwamen, is tot levenslange gevangenis straf veroordeeld, zijn medeplichtige de Koreaan Sai To. is tot tien jaar gevangenis straf veroordeeld. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 4 November. Bevallen 1 November: G. A. Thoolen Spits d.; W. KoningHuisman, d.; J. Lui- ting—Rutten, z.; 2 November: R. C. M. Bool- ting—v. d. Broek, z.; E. W. J. Franse—v. d. Aar, d.; P. Hoogerbeets—Wenderhold, d.; 3 November: D. C. Roza—Harskamp, z.; M. P. WarléBorn, d. Overleden 3 November: J. Hoogstraten, 40 j., Tweede Hoogerwoerddwarsstraat. DE BULGAAR ER UITGEZET. .,U bent zeker bang voor mijn vragen?" In het vervolg van de zitting van Zaterdag van het Rijksdagbrandproces schetste Goe ring de reorganisatie van Schupo, recherche en politieke politie. Jarenlang had de politie onder marxisti sche leiding en invloed gestaan, zoodat zij aanvankelijk voor een bestrijding van het communisme volkomen onbruikbaar leek, al dus getuige. Ik had toen wel is waar een be roep kunnen doen op de S. A. en de S. S.. doch heb daarvan welbewust aanvankelijk afgezien. Ik mocht het politiecorps niet ge heel buiten de actie laten. Dat zou al direct het vertrouwen in de nieuwe leiding hebben geschokt. Natuurlijk begreep ik. dat ik even min van de medewerking der S. A. en S. S. eou kunnen afzien. Het is onze S. A. geweest en niet- de staat van 9 November, die het communisme niét aan de macht heeft laten komen. Anders zoudt gij, mijne heeren rechter, thans niet hier zitten. Dan zouden wij geen van allen hier zijn. want ik geloof niet, dat de revo- lutionnaire rechtbank van den heer Dimitrof ons zoo zou hebben behandeld, als thans het hoogste Duitsche gerecht optreedt. Op de binnenplaatsen der Berlïj-nsche huur kazernes voerde onze S. A., den strijd tegen de roode bandieten. Wat de politieke politie van den heer Grzesinski niet wilde weten, dat wisten onze S. A.-mannen. Zij wisten: die daar is een roode-frontstrijder. die di verse moorden op zijn geweten iheeft; gene heeft al herhaaldelijk schoten op onze man nen gelost; die daar is een spitsboef. Onze 6. A.-mannen kenden deze lieden precies. De 30ste Januari. De communisten werden door den 30sten Januari verrast. Uit de documenten en be velen, die zij hadden gereed gemaakt, weten wij, dat zij hadden verwacht, dat wij zouden retireeren. Eensklaps zagen de communisten zich gediwongen hun tactiek te wijzigen, In den een of anderen vorm dienden zij actief op te treden. Zij wisten, dat het doelloos was op dab oogemblik spontaan een opstand te verwekken, maar deze opstand moest wor den voorbereid. Zij maakten daarom gebruik van het mid del der staking. Hierbij behoorde de vorming van illegale strijdorganisaties, welker bestaan al in December 1932 door de politie was vast gesteld. De betreffende lieden waren bij den verboden rooden-frontstrijdersbond ingedeeld Het waren de strijdorganisaties, waarvan men zeide, dat haar eenige taak was, den moord t>e organiseeren. Wat Goering den communisten ten laste legt. Reeds tevoren namen de terreurdaden der communistische partij een aanvang. Zij wer den bedreven onder den dekmantel der uni formen van onze mannen. Dit optreden was de aanleiding voor de uitvaardiging der wet volgens welke dergelijke acties met den dood konden worden gestraft. Bij deze daden van terreur, die door de communisten zelf zijn bedreven, heeft men ten deele te doen met dezelfde terreurda den, die dan later in het Bruinboek als na- tionaal-socialistische daden werden bestem peld. Het meerendeel dezer terreurdaden is echter door communistische provocateurs gepleegd. In het kader van dezen gedachtengang be hoorde ook het vervalschte bevel inzake den opmarsch der S. A. thuis. De bedoeling dezer vervalsching was, de nationale concentratie uiteen te doen splijten. Dit was ook de reden, dat het meerendeel der vervalschte bevelen ook aan den rijkspresident werd toegezonden met de lieftallige opmerking, dat blijkbaar de bedoeling voorzat, hem opzij te zetten. Ook werdèh zij aan Hugenberg, de Rijks- weer, enz. toegezonden. Men ontzag zich zelfs niet, ze ook aan mij te zenden met de opmerking, dat de S. A. op de geheele leiding beslag wilde leggen, dat zij ook de politie en het ministerie van Bin- nenlandsche Zaken wilde doen verdwijnen. Het spreekt vanzelf, dat een deel dezer be velen op uiterst onhandige wijze was opge steld. Sommige er van waren echter ook zeer handig in elkaar gezet. In eik geval echter vormden zij een voornaam bestanddeel bij de voorbereiding van den beraamden op stand, want zij moesten er in de eerste plaats toe bijdragen, een zoo groot mogelijke ver- FEUILLETON door CHARLES ALDEN SELTZER. 22) „Ten Spot", zei Hollis kalm, „door je ver ontschuldigingen aan te bieden voor wat je gezegd hebt, toen je hier binnen kwam, heb je bewezen, dat er toch, ondanks je slechte gewoonte en vrienden, wat mannelijks in je schuilt. Ik zal je toonen, dat ik vind, dat er nog genoeg mannelijks in je is over gebleven om je je pistool toe te vertrouwen." Plotseling keerde hij zich naar zijn schrijf tafel en nam het wapen van Ten Spot op, hield he»t bij den loop en bood het zoo den laatste aan. Ten Spot keek van .-het wapen naar Hollis en weer terug naar het wapen, stomme verwondering op zijn gelaat. Toen stak hij machinaal zijn hand uit, nam het wapen aan en hield het in zijn handen, het om en om draaiende, alsof hij half en half geneigd was om te gelooven, dat het heele- maal geen revolver was. „En heelemaal vol kogels ook!" riep hij verwonderd uit, toen hij de kamers onder zocht. „Wel duivels Hij dook ineen en zwaaide vlug zijn pistool, de kolf in zijn hand. zijn vinger op den trekker. In deze houding keek hij Hollis aan. De laatste had zich niet bewogen, maar zijn eigen wapen was in zijn rechterhand, den loop op Ten Spot gericht en toen de laatste zijn wapen zwaaide, lachte Hollis grimmig tegen hem „Ga je het gebruiken?" vroeg hij. Een oogenblik scheen het, dat Ten Spot zulks doen zou. Een opgetogen, valsche uit drukking kwam in zijn oogen, hij grinnikte warring te stichten in de gelederen der na tionale concentratie. Beschouwt men de di verse maatregelen elk op zichzelf, dan kan wel is waar twijfel rijzen, of zij werkelijk passen in het kader van „opstand" en ..bur geroorlog". maar men heeft hierbij te doen met een mozaïek van honderden steentjes, die. wanneer men ze op de juiste wijze ineen- past. eensklaps het juiste beeld kunnen op leveren. Goering. Voortgaande zeide Goering: Destijds bestond nog de z.g. wapenkundige proefafdeeling der politie, In deze afdeeling waren alle zware wapens bijeen, die de politie in geval van straatgevechten noodig had: pantserauto's, zware machinegeweren, enz. Bij deze afdeeling had ik onmiddellijk mijn be trouwbaarste politie-officieren ingedeeld on der leiding van den commissaris van politie Wecke. Eensklaps ontvangt de afdeeling een bevel, dat op dien en dien datum, zoo en zoo laat, de pantserauto's en de auto's met de ma chinegeweren moeten worden overgedragen aan de leiders van een S. A.-afdeeling. Wie deze S. A.-leiders waren, behoef ik niet nader aan te duiden. Zij rooken lont en zijn niet verschenen. „Gewapende opstand" Laten wij eens aannemen, dat het bevel zou zijn uitgevoerd. Misschien zal de heer Torgler straks verklaren, dat de communis ten met de auto's uit rijden wilden gaan. of een uitstapje naar de grens wilden maken (vroolijkheid). Ik voor mij geloof, dat het niet moeilijk is te constateeren, dat ook deze steen deel uitmaakt van het mozaiek en op een bepaalde plaats thuis behoort. Deze plaats draagt opnieuw het opschrift: „Ge wapende opstand". Ten slotte werden agressie- en verdedi gingspacten gesloten met de andere lotgenoo- ten tegen den fascistischen staat. Het een heidsfront was er. De communisten trachtten het'met de sociaal-democraten op een ac- coordje te gooien en de actieve heer Loebe poogde van zijn kant de affaire in orde te brengen. Dat de sociaal-democratie er bij was behoefde overigens niet zoo heel erg au sérieux te worden genomen. Van meer belang was de volgende steen, de af deelingen voor het in de lucht laten vliegen van bruggen. Plannen waren gesmeed om de leidende persoonlijkheden onverwijld te arresteeren. Zij moesten worden doodge schoten of eventueel als gijzelaars vastge houden. Voor de eerste maal wordt in dit verband ook op vrouwen en kinderen geduid. En wan neer thans de communistische partij beweert nimmer de bedoeling te hebben gehad vrou wen en kinderen als gijzelaars vast te hou den, dan moet ik deze bewering tegenspre ken. Ook de vergiftigingspogingen in gaar keukens der S. A. en van den Stahlhelm zijn geen sprookjes maar feiten. Zij dateeren zelfs uit den tijd toen wij nog niet aan het bewind waren. Ik ,voor mij zie in cje communisten trouwens niets anders dan de beulsknechten en rakkers van de laaghartigste sadistische opvattingen die ooit in menschelijke herse nen hebben postgevat. Openbare gebouwen moesten in brand gestoken worden. Uitvoerig besprak Goering de voorgenomen communistische algemeene staking en de af- weer-maatregelen. waardoor deze werd ver hinderd. Reeds op 1 Februari werd de actie tegen de communisten voorbereid en daaraan is het te danken, dat direct na den brand daadwerkelijk tegen hen kon worden opge treden. De communistische partij wilde zich flink roeren en daarom werd de brand gesticht. en liet als een tijger zijn tanden zien. Toen plotseling richtte hij zich met een ruk op en met één enkele handige beweging stak hij het wapen in zijn holster. Toen stak hij plot seling Hollis zijn hand toe. „Geef mij de hand!" zei hij. „Bij je bent een flinke kerel!" Hollis glimlachte, toen hij den stevigen handdruk beantwoordde. „Je hebt beslist moed", verzekerde Ten Spot, toen hij Hollis' hand losliet en achter uit trad om den laatste beter te bekijken. „Maar je bent toch ook een vervloekte dwaas. Hoe wist je, dat ik geen zeef van je zou ma ken, als je mij mijn pistool teruggaf?" „Ik wist het niet", lachte Hollis. „Ik waag de het er maar op. Zie je", vervolgde hij, „het zat zoo. Ik was nooit van plan om ie neer teschieten. Dat is mijn gewoonte niet en ik ben niet van plan om iemand neer tc schieten, als het anders kan. Maar ik was ook volstrekt niet van plan. om mij door jou te laten neersohieten." Hij lachte eigen aardig. „Daarom wachtte ik mijn kans af en sloeg je neer. Toen ik nu zeker ervan was, moest ik een ander probleem onder de oogen zien. Als ik je had laten loopen, nadat ik je je pistool afgenomen had, wat zou je dan ge daan hebben?" „Ik zou naar buiten gegaan zijn, had een ander pistool zien te krijgen en was dan hier teruggekomen om je te dooden." „Dat is juist", lachte Hollis. „Ik ben van plan om in deze streek te blijven, Ten Spot en als ik jou had laten loopen zonder tot een vergelijk te zijn gekomen, zou je mij bij de eerste gelegenheid de beste neergeschoten hebben. Zooals de zaken nu staan, ben je mij „Zooals de zaken nu staan", viel Ten Spot hem in de rede, met een eigenaardige uit drukking op zijn gelaat, „ben ik, voor zoover het jou betreft, uitgeschoten." Hij liep naar de deur, aarzelde op den drempel en keek om. „Maar", zei hij langzaam, „misschien zul je het tegen Big Bill afleggen, maar ik vertel (In Amerika is, met het oog op het bendewezen, besloten, van de ge heele bevolking, zonder uitzonde ring, vingerajdrukken te nemen). Straks kan niemand meer ontsnappen In het groot Amerika, Want daar gaat hem de politie Daadlijk op de vingers na. Als hij ooit iets heeft misdreven. Wijst men eiken Amerikaan, Met een ware vingervlugheid, Met zijn eigen vinger aan. Geen, die van die vingerdrukte Zich onthouden mag of zal, Dikke, slanke, korte vingers, Lange vingers bovenal. Nauwlijks is een kind geboren, In dat vingervaardig land, Of het reikt reeds de politie Voor een vingerdruk de hand. Na 't ontdekken van een misdaad. Heeft men voortaan niets te doen, Dan wat nazien, het is zeker Een van honderdtien millioen. Voortaan zal men daar dus zeker. Hoe vreemd het ook klinkt misschien. Wat men door de vingers zien kan, Niet meer door de vingers zien. Als men zoo een heele natie Op de vingers kijkt, nietwaar. Moet het wel een bende wezen Met het bendewezen daar. Met die nieuwe vingerzetting. Komt een heele nieuwe toon In de harmonie van 't leven En hij maakt die mhider schoon. De politie onderscheidt hier Nog het koren van het kaf, Zij blijft voorshands met haar vingers Nog van onze vingers af, P. GASUS. Al heeft van der Lubbe het op belachelijke wijze gedaan, toch heeft het plan bestaan openbare gebouwen in brand te steken en ac tief te zijn. Goering deelde verder mede, dat zijn voor ganger reeds op 2 Nov. 1932 bevel had gege ven tegen de communisten op te treden, ge tuige heeft dit besluit bekrachtigd en daar door was hij in staat duizenden arrestaties te doen verrichten. Getuige was tegen een verbod der communistische partij, ondanks het aandringen van Hugenberg, hij wilde geen verbod, doch een totale vernietiging der partij. Den brand zelf besprekende, zeide Goering dat hij reeds voldoende heeft aangetoond, dat hij geen belang had bij den brand. Hij had zich zelfs voorgenomen een tijd lang den ge- heelen opbouw der communistische partij te bestudeer en en te wachten op den communis tischen aanval. De brand als redder voor communistische leiders. Ik verklaar hier voor de geheele wer.eld, al dus Goering, dat door den Rijksdagbrand een zekere communistische leiding zich van de galg heeft gered. Het was mijn vast plan bij de eerste op standige handeling de communistische lei ding te verpletteren. Dat was mijn plan, dat wilde ik uitvoeren om op het oogenblik, dat mij het meest gepast voorkwam, toe te slaan, slechts door de stemming onder de bevolking heb ik in den nacht van den brand den eer sten aanval moeten doen. Hieruit blijkt, ver volgde Goering, dat de bi-and mij niet paste. Aan brandstichting heeft getuige eerst niet gedacht Hij deelt verder mede, welke maat regelen hij daarna heeft genomen. Na het gesprek met Hitier hoorde hij, dat v. d. Lubbe was gearresteerd, Goering wilde van der Lubbe nog des nachts ophangen. Ik was van plan, zeide Goering Van der Lubbe nog des nachts dii'ect op te hangen. Ik heb het niet gedaan, omdat ik tot mij zelf zei: wij hebben er maar één, het moet een heele bende zijn geweest. Misschien heb ik den man nog als getuige noodig. Toen ik het gezicht van dien jongen zag, wist ik direct waarom slechts liij geaiTesteerd was. De anderen wisten den weg naar buiten, de vreemdeling niet en deze rende als een wild dier rond. Volgens mijn meening is van de onderaardsche gang gebruik gebruik gemaakt Het is gemakkelijk van daar naar de Spx-ee te komen. Omdat er niet voldoende politie was, is er ook van de S. A. gebruik gemaakt. Wanneer graaf Helldorff hier heeft gezegd, dat hij de zaak op eigen verantwoordelijk heid heeft gedaan, dan moet ik de kleine be perking maken, dat ik hem wel gedeeltelijk de vrije hand heb gelaten, doch hem ook het je, dat je hem toch aardig waar voor zijn geld zult geven. Tot ziens!" Hij stapte de deur uit en vei'dween. Een oogenblik keek Hollis hem na, toen ging hij aan zijn schrijftafel zitten, terwijl een glim lach van voldoening zijn gelaat een zachtere uitdrukking gaf. Het beteekende iets, om een waarde erend woord te hooren van Ten Spot HOOFDSTUK X. Verdwaald. Het was over zeven, toen Hollis achter het bureau van de Kicker zijn pony besteeg en over de vlakten wegreed naar de Circle Bar. Hij was bijzonder tevreden over den afloop van zijn kwestie met Ten Spot. De laatste was naar het bureau van de Kicker geko men als een vijand, een gelegenheid zoeken de om hem te dooden. Hij had het bureau verlaten, missdhien niet als vriend, maar ten minste als een neutraal, sympathiek toe schouwer, want zooals Hollis zijn, bij zijn vertrek gesproken woorden begreep, zou hij niet verder deelnemen aan Dunlavey's cam pagne tenminste hij zou niet meer schieten. Hollis was genoodzaakt eep grooten om weg te maken om op het pad naar de Circle Bar te komen en toen hij om half acht door een droog ravijn reed naar een klein bassin, dat hij moest oversteken om een rots te be reiken, die op al zijn tochten heen en terug- van Dry Bottom naar de Circle Bar zijn wegwijzer was geweest, was de avond ge vallen en de schaduwen van den naderenden nacht legden zich somber over de vlakten. Hij reed langzaam verder; er was geen enkele reden om zich te haasten, want hij had tegen Potter gezegd, niets te vertellen over de reden van zijn oponthoud in Drv Bottom en Potter zou hem niet voor negen uur verwachten. Hollis had dien dag een ge negenheid opgevat voor Potter; het optre den van den ouden drukker dien middag had zich gekenmerkt door een zekere ang stige zorg en meegevoel, waardoor een gelijk gestemde snaar in zijn hart was gaan tril len. Hij was niet sentimenteel, maar meer malen had hij, sedert hij Potter leerde ken nen, echt medelijden met den man gehad. Dit gevoel had hem bewogen om Potter te vragen, om tijdelijk zijn intrek te nemen op de Circle Bar, ofschoon hij daarbij .ook wel geleid werd door het feit, dat hij op de Circle Bar meestal onttrokken zou zijn aan den slechten invloed der herbergen van Dry Bot tom. Dat Potter dit apprecieerde, bleek wel uit zijn succesvollen strijd tegen de verlei ding gisteravond, toen een vertraging der uitgave van de Kicker ernstige gevolgen ge had zou hebben. Toen hij door het kleine bassin aan het eind van het ravijn reed, voelde hij een groote voldoening over het uitstekend be gin van zijn strijd tegen Dunlavey en de belanghebbenden, die achter hem stonden. Meermalen glimlachte hij, als hij dacht aan de verbazing, die zijn oude vrienden gevoeld moesten hebben bij het lezen van hun num mers van de Kicker; over de ontdekking, dat hij die een tamelijk bekende figuur was geweest in de Oostersche courantcnwc- reld eigenaar en uitgever in een vrijwel vergeten stad in New-Mexico en dat hij be gonnen was met een oorlogsverklaring aan machten, die spotten met een rechter van het United States Court. Hij lachte grimmig. Zij mochten verwonderd zijn, maar zij moesten voelen, allen die hem kenden, dat hij zou blijven en vechten, tot hij met de overwinning beloond werd, of totdat de duistere, bittere nederlaag zijn deel werd. Een vergelijk was onmogelijk. Toen hij de rots bereikte, waarop hij bijna een uur had aangehouden, was de avond gevallen. De dag was heet geweest, maar toch was er een licht briesje en op het bui-eau van de Kicker met de voor- en achterdeu ren open, had hij niet erg veel van de hitte gemerkt. Maar juist toen hij de rotsrand bei-eikte, ontdekte hij, dat de wind was gaan liggen,' dat golven heete, zwoele lucht opste gen van de, door de zon gestoofde aarde. Ge woonlijk waren er op dit avonduur tallooze sterren en nu zag hij als hij opkeek naar den grooten uitgestrekteen hemelboog, geen en kele ster, behalve ver weg in het Westen in een groot opening tusschen eenige bergen. Hij hield zijn pony in en zat roerloos in het zadel naar de lucht te kijken. Een plotseling opkomend ontzag voor de grootschheid van dit tooneel vervulde hem. Hij herinnerde zich niet vroeger ooit iets dergelijks gezien te hebben. Achter hem, in de richting van Dry Bot tom en in het Noorden en Zuiden vertoonden zich groote, zwarte donderkoppen met witte toppen, als bergen met sneeuw gekroond. Tusschen de donderkoppen hingen andere wolken, van grauw-witte, sluierachtige, door den wind gegeeselde, zonderlinge vormen, die reden op de vleugelen der stormkoningen. Zij werden geflankeerd door andere wolken, die zich langzaam en majestueus bewogen als groote schepen op de zee in opvallend contrast met de sluierachtige, onbestendige vormen tusschen de donderkoppen, die, al stormden zij aanhoudend voorwaai*ts, ver scheurd en gebroken wei-den door de onweer staanbare ki-acht achter hen. Het leek Hol lis, alsof er twee machtige, tegenstrijdige krachten in de lucht aan het werk waren, die zich rangschikten, manoeuvreerden en gereed maakten voor den strijd. Terwijl hij roerloos in het zadel zat te kijken, veegde er plotseling een koude rukwind langs hem heen, wierp wat fijn, op hagel gelijkend zand tegen zijn gezicht en in zijn oogen, en stoimde toen vooi*bij. Hij was een oogenblik verblind en liet de teugels op den hals van zijn pony vallen, terwijl hij met zijn vingers zijn oogen uitwreef. Zoo zat hij gedurende een onheilspellende stilte en toen hoorde hij een zacht, verwijderd gerommel. (Wordt vervolgd;)!

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5