VOOR EER EN GEWETEN ijmuider courant. vrijdag 10 november 1933 tweede blad. Spellingspel. Welsprekendheid. De voordrachtskunstenaar Albert Vogel is, 59 jaar oud. gestorven. Zijn kunstopvatting was verouderd geraakt in een tijd, die groote soberheid van den voordrager is gaan eischen. Hij trad in de laatste jaren zelden meer op. Maar zijn strijd voor de schoon® en zuivere weergave van de Nederlandsche taal in het gesproken woord leefde nog met volle kracht. De Mij. tot Bevordering van de Woordkunst verliest in hem haar stichter en haar voor zitter. Zal die strijd, waaraan hij zooveel geest drift en arbeid heeft gegeven, door anderen worden voortgezet? De tijden zijn er niet gunstig voor. Nu bezuiniging bij het onder wijs in de meest drastische vormen wordt toe gepast lijkt het althans een vrij hopelooze taak, aan te dringen op algemeen onderwijs in welsprekendheid. Onze scholen zullen voortgaan met geslaagde eindexaminandi aan de maatscliappij af te leveren, die wel in zekere mate hebben leer en lezen en schrij ven, maar niet leer en praten. Alleen diegenen onder de begaafden op dit gebied, die er zich zelf veel moeite voor gaan geven en over voldoende zelfcritiek beschik ken, zullen een dragelijk peil van welspre kendheid bereiken. Zij zullen een zeer kleine minderheid vormen, zooals het altijd geweest is. En zij zullen er zoo om geprezen worden, dat de zelfcritiek bij de meesten hunner op den duur in het gedrang zal raken, zoodat zij met welbehagen naar hun eigen stem en hun eigen goed-afgeronde zinnen en zelfbe wuste accenten zullen gaan luisteren, en veel te lang worden, en erg vervelend. Hetgeen meteen het einde van hun welsprekendheid zal zijn, „Ieder genre is goed, behalve het vervelende", zeggen de Franschen. Het over schotje dat waarlijk welsprekend is en blijft zal bedroefd klein wezgn. Zoo is het ook altijd in ons land geweest. Jammer dat de statistiek niet kan vast stellen hoeveel procent van ons leven wij in verveling verspillen door het luisteren naar sprekers die óf verward, óf hakkelend, óf alleen maar slordig en onduidelijk,, of onver staanbaar zijn. Er zijn nog meer soorten: de hardnekkige dolers-op-zijpaden, de einde- looze herhalers, de eentonige grafstem-varië teit en tenslotte die vreeselijke categorie, die haar hoorders in voortdurende benauwenis doet zitten omdat zij voortdurend vreezen dat de geachte spreker ditmaal voorgoed zal blij ven steken. Dit zijn u weet wel de lieden die altijd eindigen onder een „opluchtings- applaus". De meesten hunner herkennen het niet als zoodanig en beginnen de volgende maal weer opnieuw. Niemand denkt er ooit aan, het hen te beletten. Wij zijn een critisch volk, een zeer critisch volk, ten opzichte van vele dingen, en wee hem die het waagt, zon der eenig werkelijk talent ten overstaan van anderen muziek te gaan maken. Maar ten opzichte van de welsprekendheid is ons critisch vermogen gering, omdat wij de beginselen van deze kunst geen van allen heb ben geleerd. Zooals in Engeland iedere juf frouw met een klein beetje stem en zonder eenige opleiding toch maar blijmoedig lie deren kan gaan zingen in den kennissenkring en rekenen op een vriendelijk applaus, zoo kan bij ons iedere meneer die niet in hevi ge mate aan stotteren lijdt „redevoeringen" en „speeches" houden. Het is een vreemd nationaal gebrek. Albert Vogel doorzag het ten volle en streed heel zijn leven lang om het te genezen. Grooten aanhang verwierf hij nog niet. Hij was een soort van pionier op dit gebied. Zeer vele menschen hebben er nog nimmer over nage dacht dat spreken een kunst is, en dat men geen redevoering moet houden als men haar niet zuiver van vorm en boeiend door inhoud en voordracht kan uitspreken. Zelfs vele be roeps-sprekers beseffen dat niet. Moge Vogers werk niet vergeefsch zijn ge weest, en voortgezet worden. R. P. BEVERWIJK VERKEER SUEZKANAAL. In de vorige maand passeerden door het Suezkanaal 500 schepen of 51 schepen meer dan in dezelfde maand van het vorig jaar. De ontvangsten over deze twee maanden bedroegen resp. 78,23 mill, francs en 71,34 mill, francs DE TWEEDE VOLKS VOORDRACHT VAN HET NUT. DE HEER ALT OVER „LA BOHèME Donderdagavond werd in het Kennemer- Theater de tweede volksvoordracht gegeven van het Nut. De voorzitter, Ds. J. D. van Cal- car kon een talrijk publiek verwelkomen en hij uitte daai'over zijn vreugde Spr. noemde het een voorrecht den heer Alt te mogen be groeten, die een lange reeks van jaren voor het Nut optreedt. Al die jaren was zijn op treden geweest een van de mooiste, zoo niet de mooiste avond van het seizoen. De voor zitter kon nog bij wijze van verrassing mede- deelen, dat de tenorzanger A. de Lobel be langloos voor dezen avond zijn medewerking had aangeboden. Daarna werd het woord verleend aan den bekenden toonkunstenaar, den heer Alt uit Bolsward, die dezen avond de opera „La Bo hème" van Puccini zou behandelen. In de voorafgaande jaren heeft deze be gaafde spreker vele opera's op prachtige wijze tot in de kleinste bijzonderheden be sproken en toegelicht. Wij denken daarbij in de eerste plaats aan de cyclus „Ring der Nibelungen" van Richard Wagner. De vier complete opera's van den Ring Die Wal- küren, Rheingold. Siegfried en Götterdam- merung ontleenden haar tekst aan de zoo mooie Nibelungen-sage. Deze opera ademde een geheel anderen geest. „C'est la vie de Bohémiens" van Bergère leverde Puccini de stof voor diens meesterlijke schepping „La Bohème", waarin inderdaad weliswaar zwak ke plaatsen zijn aan te wijzen, maar dat toch als geheel een werk is geworden bekend en om zijn zoet-vloeiende melodieën en zijn meesterlijke orchestratie geliefd over gansch de wereld. Nog altijd wordt „Bohème" tot een der mooiste opera's gerekend en Puc cini's muziek wordt nog immer gaarne ge speeld en beluisterd. En zoo kreeg het publiek dan dezen avond het leven dezer vier Bohémiens te aan schouwen in het hartje van het Quartier Latin te Parijs, waar op een armelijk zolder kamertje Marcel, de schilder, Chaunard, de musicus, Rodolphe. de schrijver en Collini de filosoof, elkanders lief en leed deelden. De heer Alt voerde zijn toehoorders binnen in dezen sfeer van barnend leven, onstuimig en hartstochtelijk, rijk aan innerlijke gevoe lens, arm aan materieele genoegens. Zoo speelde zich deze geschiedenis, die zooals misschien niet algemeen bekend is, inder daad historisch is, evenals de hoofdpersonen van dit drama werkelijk te Parijs geleefd hebben, niet alleen voor het gehoor, maar ook voor de oogen der toehoorders af. Want de heer Alt illustreerde zijn verhaal met een prachtige serie lantaarnplaatjes. De vier acten van Puccini's muziekdrama werden in bijzonderheden behandeld en men kan slechts bewondering hebben voor de wijze, waarop de heer Alt heele brokstukken van den tekst voordroeg op een wijze, die niet naliet indruk te maken. Bovendien werden de belangrijk ste aria's op de gramofoon ten gehoore ge bracht of speelde de heer Alt een gedeelte voor op de piano, die onwaarschijnlijke ac- coorden produceerde vanwege eem zware aan doening der stembanden. De heer De Lobel. die zoo vriendelijk zijn medewerking had aangeboden zong een der aria's en werd daar bij begeleid door den heer Vessies. De zanger had voor zijn aandeel een ap plausje in ontvangst te nemen. De heer Alt heeft zijn gehoor gedurende drie uren weten te boeien. Nadat de treffende sterfscène het vierde en laatste bedrijf had (De Minister van OnderwijsKun sten en wetenschappen zal zich over het spellingvraagstuk laten voorlichten door een commissie, welker instelling dezer dagen is te verwachten) De spelregels van onze taal Zijn als probleem lang niet van gister. Een vraagstuk, zelfs in crisistijd, Volkomen waardig een minister. De spelling r^akt het onderwijs. Het is een kunst om haar te snappen, En z' is volkomen op haar plaats Op het gebied der wetenschappen. Er heerscht verwarring op dit punt En men zal den minister eeren Wanneer de heer Marchant kordaat Een eind maakt aan het marchandeeren. Ik moet u zeggen, 't laat mij koud, Hoe men 't tenslotte vast wil stellen, Ik hoop slechts dat dit nieuwe plan Ons eindelijk iets goeds zal spellen. En dat men dus in dezen zin Tot eenheid in dit spel zal raken, Dat allen op dit slappe koord Voortaan dezelfde fouten maken. Alleen veroorloof ik me nog Bescheiden deze beè te richten Tot de commissie: of ze mij En enkle andren wil verplichten, Door van haar doorzicht en haar macht, Ook in dit opzicht te doen blijken, Dat z' onze taal met rijmwoorden In stevig aantal wil verrijken. P. GASUS besloten en de laatste accoorden van Puc cini's mooie muziek verstomd waren, heeft het publiek den spreker met- een hartelijk aplaus beloond voor het vele schoone. dat hij ook dezen avond weer te genieten had ge boden. Ds. J. D. van Calcar was de tolk van allen, toen hij in zijn dankwoord den wensch te kennen gaf, dat de heer Alt ook in het -vol gende jaar weer voor het Nut zou kunnen optreden. Spr. dankte ook den zanger en diens begelefder voor de verleende medewer king, en het publiek voor de stille aandacht, waarmede het de voordracht had beluisterd. Het was een prachtig geslaagde voordracht avond, waarvan allen, die hem bijwoonden, volop hebben genoten. EEN ZWEMINRICHTING AAN DEN AAGTENDIJK? PLANNEN IN VOORBEREIDING. Het is al weer enkele maanden geleden, dat wij in een bericht melding maakten van het voornemen, om aan den St. Aagtendijk een zwembad, te stichten. Wij vonden reeds eerder gelegenheid om te wijzen op het tekort aan zwemgelegenheid in een dichtbevolkte streek als de onze. In het bijzonder werd het gemis gevoeld aan een behoorlijk geoutilleerde in richting voor de inwoners van Beverwijk, Wijk en Duin en Velsen-Noord. Zij waren aangewe zen óp de zweminrichtingen te Heemskerk. Weliswaar voldoet dit zwembad zeer zeker aan zeer behoorlijke eischen, maar de verre af stand en de afgelegen plaats wordt toch velen een bezwaar geacht. De plannen om een der gelijke inrichting in de onmiddellijke nabij heid van onze gemeente te vestigen beginnen thans vasteren vorm aan te nemen. Als plaats voor het zwembad zal eventueel worden ge bruikt een terrein van den heer Jac. J. de .Wildt, gelegen achter de voetbalterreinen van de V. V. Beverwijk en van „D. E. M." nabij den Aagtendijk. Blijkens de plannen zal het water worden aangevoerd door middel van een Nortonpomp. die op flinken afstand van het bassin zal worden geslagen. Door den langen weg, welke het water moet afleggen, zal het, alvorens in de bassins te stroomen, in temperatuur ge GOEBBELS GETUIGT. De Duitsche propagandaminister dr. Joseph „verhoor" in het Rijksdagbrandproces. Goebbels bij zijn stegen zijn. Door een speciaal ontworpen stel- 1 sel van afvoerbuizen zal een voortdurende waterverversching kunnen geschieden. Het zwembad zal zoodanige afmetingen krij gen, dat daarin ook wedstrijden kunnen wor den gehouden. Men houdt zich thans met het wateronder- zoek bezig. Van de resultaten van dit onderzoek zal het rootendeels afhangen, of aan het plan uit voering kan worden gegeven. Mocht dit inderdaad het geval zijn, dan zal spoedig blijken, hoezeer deze nieuwe zwem gelegenheid in een dringende behoefte zal voorzien. LEDENVERGADERING ZWEMCLl B Op Dinsdag 14 Nov. a.s. des avonds te 8.15 uur zal in de bovenzaal van Hotel „Oud-Mee- renstein" alhier een ledenvergadering worden jehouden van de Heemskerksche Zwemclub. De agenda vermeldt o.a. een bestuursverkie zing ter voorziening in de vacature, ontstaan door bedanken van den heer J. Tromp, een verslag over het zwemseizoen 1933, een be spreking van de financiën en van een even tueel te houden feestavond. DE VELUWSCHE AVOND. Naar wij vernemen zal de reeds vroeger aangekondigde voorstelling van Jan van Riemsdijk en zijn ensemble in het Kennemer Theater geen doorgang vinden. Waarschijnlijk zal de Veluwsche dichter- zanger zich dezen winter nog wel in Bever wijk laten hooren, want als wij goed zijn in gelicht treedt hij op voor het Instituut van Arbeidersontwikkeling ARROND.-RECHTBANK. NAMAKEN VAN RIJWIELBELASTING- PLAATJES. In Krommenie heeft men enkele maanden geleden een aantal jongemannen gearresteerd, die in verband stonden met de vervalsching van rijwielbelastingplaatjes. Voor de recht bank stonden Donderdagmorgen twee mannen terecht, een 20-jarige loodgieter en een 23- jarige los werkman, uit Krommenie, thans ge detineerd die in Juli en Aug. 1933 in Krom menie belastingplaatjes vervaardigd hadden en ze tegen geringen prijs verkocht hadden als echt. Een. getuige verklaarde gehoord te hebben, dat verdachten valsche rijwielplaatjes te koop hadden voor f 1.Hij kocht er een, dat la ter in beslag is genomen. De chef van de poli tie heeft bovendien bij een der verdachten een aambeeldje, een tang, een hamer, een soldeer bout, wat lood enz. gevonden. Op een vraag van den verdediger merkte de getuige, de chef der politie op-- „Als men rijdt, kan men niet zien of deze plaatjes valsch zijn. Er zijn menschen die driemaal zijn staande gehouden zonder da' men merkte, dat hun rijwielplaatjes valsch waren". Verder zei get., dat de echte plaatjes bij ge bruik donkerder worden. Verdachten bekenden de plaatjes naar een echt nagemaakt te hebben met het doel ze te verkoopen. In totaal zijn er 9 gemaakt. Zij zijn er toe gekomen uit armoede. Thans heb ben ze berouw. De officier vond het feit zeer ernstig, nam aan den anderen kant de jeugd van verdach ten en hun schoon strafregister in aanmerking en eischte tegen elk een gevangenisstraf van 6 maanden. De verdediger mr, J. H. C. Slotemaker wees op de. mogelijkheid voor verdachten om werk te krijgen ter staving waarvan hij brieven overlegt en vroeg onmiddellijke in vrijheidsstel ling, waartegen de officier zich verzette. De rechtbank vond voor invrijheidstelling geen termen. Nog een vervalscher. Ook een 35-jarig meubelmaker uit Krom menie, eveneens thans gedetineerd, had zich voor een zelfde feit te verantwoorden. De po litiechef heeft bij hem lood, een moker, een schaar en ander gereedschap in beslag geno men en in Wormerveer een valsch plaatje Uit het water heeft getuige enkele plaatjes op- gevischt. Op een vraag van den verdediger, mr. C. Blankevoort, verklaarde getuige, dat verdachte, weduwnaar met 5 kinderen gunstig bekend staat bij de politie. Hij is ijverig en zoekt steeds naar werk. Voor 50 cent per stuk heeft verdachte zijn plaatjes verkocht. Een kooper zei niet te kun nen zien, dat ze valsch waren, wel kon hij het voelen. Verdachte bekende in een schuur 9 plaatjes gemaakt te hebben eerst van theelood. later van bladkoper, niet om ze te verkoopen maar uit aardigheid. De officier nam dit laatste niet aan. De omstandigheden in aanmerking nemen de vroeg hij een gevangenisstraf van 6 maan den met aftrek. De verdediger riep de clementie der recht bank in met het oog op de persoonlijke om standigheden van verdachte. De verspreider der plaatjes Een 44-jarige opperman uit Wormerveer heeft in Augustus van vorïgen verdachte plaatjes gekocht,, wetende dat ze valsch wa ren en ze aan anderen weer verkocht. Een zoon van verdachte kreeg er een van zijn va der, doch hij merkte dat het valsch was en gooide het weg. Toen hij vernam, dat de po litie er lucht van had gekregen heeft hij de plaatjes, die op de fietsen van zijn vader, moe der en zuster" zaten er afgehaald en ze in 't water gegooid. De officier vroeg een voorwaardelijke ge vangenisstraf van 4 maanden, en een boete van f 20 subs. 10 dagen. In al deze zaken zal de uitspraak plaats hebben over 14 dagen. UITSPRAKEN. Mishandeling eu diefstal. Voor de rechtbank alhier hebben terecht gestaan twee broers, waarvan de een op 16 Sept. in Assendelft den burgemeester een klap in het gezicht heeft gegeven, terwijl de ander een bedrag van f 600 aan papier van de tafel weggriste. Zij waren werkloos, doch kon den geen steun krijgen, reden waarom zij zich als boven gemeld gedroegen. De Officier had tegen elk een gevangenisstraf van 1 jaar ge- eischt. De rechtbank veroordeelde elk tot 8 maan den gevangenisstraf. MARKTNIEUWS BEVERWIJK. Spinazie per kist 1G30 ct. Andijvie, per kist 2250 Gt. Koolrapen, per zak 75 ct. Wortelen per bos 58 ct. Bieten per K.G, 3,5 ct. Aardappelen, klei per K.G. 46 ct. Idem, zand 6 ct Snijboonen, per KG. 46 ct. Heerenboonen per K.G. 54 ct. Spruitjes, per K.G. 912 ct. Boerenkool, per bak 1420 ct. Roode kool per 100 f 4f 6. Bloemkool per 100 f 6f 14. Savoije kool per 100 f 4. Uien per K.G. 3 ct. Prei, per bos 7 ct. Sla. per kist 58 ct. Pieterselie per bos 1.5 ct. Selderie, per bos 4.5 ct. Appelen, per K.G. 1220 ct. Peren per K.G. 822 ct. Druiven per K.G. 3240 ct Brusselslof 2022. DUITSCHE DIE VENKONINGEN VOOR DE RECHTBANK. Te Düsseldorf is het proces begonnen tegen de Duitsche dieven, die een groot aantal kost bare auto's, gestolen in groote Duitsche steden, over de Nederlandsche grens hebben getransporteerd en ze daar verkochten. Tal van Nederlanders, vooral garagehou ders, wonen het proces bij. CHRISTELIJKE PARTIJEN OPGEROEPEN TEGEN VOLKSVERWILDERING. De „Gooische actiegroep tegen volksverwil- dering" heeft zich tot drie groote Christe lijke partijen in het parlement gewend met een beroep om op te treden teneinde de volksverwildering, die deze groep constateert, tot stilstand te brengen. Met een opsomming van de aantallen leden van Gedeputeerde Staten, Provinciale Staten, wethouders en raadsleden, die tot deez partijen behooren, wordt aangetoond, dat zij de meerderheid hebben. PRINSES JULIANA NIET NAAR LONDEN. Op het Reuter-telegram uit Londen dat Prinses Juliana er in heeft toegestemd meter te worden van het kind van kapitein en lady Abel Smith, achternicht van de Koningin van Engeland wordt meegedeeld dat de Prin ses niet voornemens is zich naar Londen te begeven ter bijwoning van de doopplechtig heid op Zaterdag a.s. AGENDA VOOR BEVERWIJK VRIJDAG 10 NOVEMBER Luxor Theater: „Song of Songs" en „Monte Carlo". 8 uur. Kennemer Theater: „Het Masker van Dr. Fu Manchu" en „Een nacht in het Paradijs". 8 uur. ZATERDAG 11 NOVEMBER Luxor Theater: „Song of Songs" en „Monte Carlo" 3 uur. Kennemer Theater: „Het Masker van Dr. Fu Manchu" en „Een Nacht in hét Paradijs". 8 uur. AGENDA TE HAARLEM VRIJDAG 10 NOVEMBER Stadsschouwburg: Ga stvoor stelling prof. Leopold Jessner. „Heimat". 8 uur. Gem. Concertgebouw: Lezing prof. G. Ch. Aalders. 8.15 uur. Luxor Sound Theater: „Cavalcade", de ge schiedenis van één familie. 8.15 uur. Palace: „Baroud" (Marokkaansche liefde). Op het tooneel: de humorist Dumas. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De Zilveren Dollar". Op het tooneel: Tummers, liedjes aan den vleugel. 7 en 9.15 uur. ZATERDAG II NOVEMBER Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Optreden van Louis Davids (Vroolijk Tooneel). 8.15 uur. Cabaret La Gaité, Raaks 1: Gevarieerd programma. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. FEUILLETON CHARLES ALDEN SELTZER. 26) Hij was er niet zoo zeker van, zei hij, maar als Ace verzen kon schrijven, twijfelde hij er niet aan of in de eerstkomende weken zou er gelegenheid te over zijn om er eenige van in de Kicker te plaatsen. Hij glimlachte, toen hij Ace's gelaat zag verhelderen. Maar hij zei hem, dat hij er eerst met Hollis over moest spreken als de laatste genoeg op knapte om een gesprek te kunnen verdra gen. Als de baas genoeg opknapte om Ace's poëzie te lezen voor zij gedrukt werd, dan moest hij ze natuurlijk eerst zien. Hij zou niet willen dat er iets in de Kicker geplaatst werd, wat de baas niet beviel. Maar als hij niet in staat was om het te lezen, dan zou hij de beslissing overlaten aan Potter en als het dezen laatste beviel, dan zou hij er te vreden mee zijn. Hij zou de jongens op de hoogte houden van den toestand van den baas. Toen reed hij terug naar het rancho huis. Laat in den middag bracht hij weer een bezoek aan de woning van Hazelton. Hij trof den dokter uit Cimarron er al aan. Hol lis was nog bewusteloos, maar rustiger. De dokter verklaarde, dat hij dien nacht bij hem zou blijven. Hij ging met Norton naar de veranda en zei hem, dat hij op het oogen- blik nog niet met zekerheid kon zeggen hoe ernstig Hollis verwondingen waren. Er was een groote wond aan het hoofd, die hij vrees de, dat ernstig zou blijken te zijn, maar was dit niet het geval, dan zou Hollis snel her stellen en binnen een paar weken weer even goed zijn als ooit behalve zijn linkerpols die gebroken was. Hij prees Nellie Hazel ton voor de wijze, waarop zij den gewonden man verzorgd had. Overtuigd dat er verder niets meer gedaan kon worden, keerde Nor ton terug naar de Circle Bar om zijn aan dacht bij zijn werk te bepalen. HOOFDSTUK XIII. „De vrouw heeft geen leermeester noodig". De vrees van den dokter uit Cimarron voor de wond aan Hollis hoofd bleek ongegrond te zijn. en op den tienden dag na zijn onge val in den stormnacht, zat Hollis op de ve randa van I-Iazelton's woning., zijn hoofd nog altijd verbonden, zijn linkerpols gespalkt, maar zijn moed ongerept. De plekken op zijn gelaat waren alle verdwenen, behalve een leelijke snede onder zijn rechteroog die nog een weinig verkleurd was en een klei nere wond aan de kin. De dokter uit Cimar ron had hem verteld, dat de wond onder z-ijn oog een blijvend Iitteeken zou achterlaten de wond was diep geweest en ondanks de zorgen van den dokter, was zij eigenaardig samengetrokken, waardoor ook het oog ge leden en een vreemde uitdrukking aange nomen had. Nadat hij weer in staat was om rond te loopen, had Hollis meermalen zijn gelaat in den spiegel bekeken en telkens was er in zijn oogen een uitdrukking gekomen, die niet veel goeds beloofde voor de man nen, die betrokken waren in den op hem ge- pleegden aanval. Het was halverwege den middag en de zon viel schuin over het dak van het huis, waar door de veranda heerlijk in de schaduw was. Ed Hazelton was 's morgens uitgegaan om naar zijn vee te gaan kijken en Nellie was in de keuken bezig Hollis kon haar dooi de kamer hooren loopen. Norton was een uur geleden vertrokken en even later had Potter er stil gehouden, op weg naar Dry Bottom om een artikel te zet ten, dat Hollis hem gedicteerd had. Hollis had Norton het gebeurde in den nacht van den storm verteld. Toen de bliksemstraal Dunlavey en zijn mannen had laten zien, had Hollis gepro beerd om te vluchten, daar hij wist dat Dun lavey geen vreedzame bedoelingen kon heb ben en dat hij geen kans zou hebben in een gevecht met zooveel mannen. Hij had zijn pony aangezet naar de twee rots-wanden Óie hij gezien had tijdens het bliksemlicht en een cirkel beschreven om zijn vijanden te ontwijken. Hij zou er misschien in geslaagd zijn, maar ongelukkig was de duisternis opge klaard en zij hadden hem de pas kunnen af snijden. Hij kon niet precies zeggen, wat er met hem gebeurd was, nadat zij hem omsin geld hadden. Er was geen woord gesproken. Hij had geprobeerd om uit den cirkel te bre ken: was er bijna in geslaagd toen een lasso over zijn schouders gleed, hij van zijn pony gesleept en een heel eind voortgesleurd was. Hij was gewond door den val, maar toen te lasso wat gevierd werd, was hij op de been gekomen om te zien, dat al de mannen om hem heen stonden. Een man sloeg naar hem en hij had onmiddelijk teruggeslagen en de man op den grond geworpen. Daarna vielen de slagen dicht en snel. Hij trof verschillende andere gezichten, die dicht bij hem waren en op een gegeven oogenblik was hij er zeker van. dat hij drie van zijn aanvallers buiten gevecht had gesteld. Maai de anderen waren opgedrongen. Hij vocht te gen hen, zoo goed hij kon met alle nadeelen aan zijn kant, en hoopte nog een oogenblik, dat hij zou kunnen ontsnappan. Toen had hij een zwaren siag op zijn hoofd gekregen hij dacht, dat een der mannen de kolf van zijn revolver had gebruikt. Hij kon zich flauw herinneren, dat hij nog eenige andere slagen had ontvangen en toen wist hij niets meer, tot hij ontwaakte in de woning van Hazelton. Hollis meening over Dunlavey's doel van de zen aanval stemde overeen met die van Nor ion. Zij hadden hem gemakkelijk kunnen dooden. Dat zij het niet deden, bewees, dat zij daarvoor en bijzondere reden moesten heb ben. Behalve een volkomen natuurlijk verlan gen van de zijde van Dunlavey, om Hollis de zelfde afstraffing toe te dienen, die Hollis aan hem had toegedeeld bij gelegenheid van hun eerste ontmoeting, kon de laatste geen under motief hebben dan de Kicker te be letten om op den vastgestelden dag te ver schijnen. Hollis was overtuigd, dat Dunlavey zich door beide motieven had laten leiden. Maar hoewel Dunlavey zich gewroken had voor den slag, dien Hollis hem in Dry Bottom had tos- gediend, was Hollis niet van plan om hem het verschijnen var. de Kicker te laten belet ten. Het was hem onmogelijk geweest om den tocht naar Di" Botton te maken, maar hij had Potter laten komen en hem tamelijk veel copie gedicteerd, Potter had ook wat geschre ven en op deze wijze waren zij er in geslaagd

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5