Aanval op Duitschland in de Fransche Kamer. VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: Een alibi voor Dimitrof. Schip Agnita Atreus Annavore Amstelkerk Almora Amazone verm. aankomst Laatste bericht Arya Baarn Bodegraven Bennekom British Sergent Barnevelcl Boskoop Britanica Bor Caducens Ceres Chr. Huygens Costa Rica Caribia Delfland Donan Dan Eurymedon Eurybates Eirini N. Rallia Euros Escaut Feodosia Fauna Fembank Falken Fredavore Fulda Curacao 17 Nov. Batavia Archangel 11 Nov. W. Afrika Archangel 8 Nov. Kopenhagen 14 Nov. Soroka 15 Nov. Setubal 10 Nov. Archangel (v. Velsen) heden Chili 12 Nov. Chili 11 Nov, Dhili Abadan 18 Nov. Gera Glanton loan nis m. Ember icos Juliana /•burg Lovisa Lisbeth Leif Maasland Maroula Meerkerk Magdalena Me rope Mari Magrietha Mostijn N? u m burg. Niritos Neumark Nieuwendam Ouderkerk Onassi Pinelopi Orestes Chili Chili Londen Herö en Ned.-Indië Bourgas Ned.-Indië Hamburg W. Indie West-Afrika Japan Köppmansholmen Batavia Batavia Reni Archangel Rotterdam West-Indië Venetië Buenos Aires Faxen Swansea Japan Ned.-Indië Newcastle (v. IJmuidei Archangel Buenos Aires heden heden 10 Nov. 12 Nov. 15 Nov. 12 Nov. 3 Dec. 18 Nov. 12 Dec. 10 Nov. 10 Nov. 26 Nov. 15 Nov. heden heden 8 Nov. 1 Dec. heden 10 Nov. 31 Dec. 24 Nov. heden 11 Nov. heden 27 Oct. van Curacao in lading 31 Oct. vertrokken 7 Nov. van Freetown 28 Oct. vertrokken. 9 Nov. te Stettin. 5 Nov. vertrokken 5 Nov. vertrokken 28 Oct. vertrokken 8 Nov. 8 Nov. 7 Nov. 1 Nov. 4 Nov. 3 Nov. 5 Nov. 5 Nov. vertrokken van Liverpool van Curacao van Pt. Said van Tocopilla van Callao te Havre vertrokken Penelope (tank) Poelau Bras Peisander Polyphemus Polydorus Perseus Pallas RigmOr Registan Salabangka Sail and Saturnus Simon Bolivar Skauts Trave Trier Tarakan Trajanus Taxiarchis Triton Tslamon Tor Ulysses Vesta Veni Visten Vulcan Waalkerk Windar Gdynia (v. IJmuiden) 10 Nov. Ned.-Indië 14 Dec. Lovisa heden Archangel 10 Nov. Kem 10 Nov. Santa Fé 13 Nov. B. Aires 25 Nov. Japan West-Indië 20 Nov. Barcelona 20 Nov. Pernau 11 Nov. Londen heden Huelva 10 Nov. Med.-Indië 14 Nov. Br ail a 20 Nov. Ned. Indië 21 Dec. Londen heden Japan 15 Dec. Rosario 24 Nov. Constantza 26 Nov. Aruba 12 Nov. Ned. Indië 28Nov. Ned. Indië 2 Dec. Hamburg 14 Nov. Batavia 4 Dec. Hamburg 9 Nov. Koningsbergen heden Pt. Arthur 12 Nov. Londen heden Ned.-Indië 24 Nov. Bu/nos Aires 25 Nov. Ismir 12 Nov. W. Indië 19 Nov. Onega 10 Nov. Japan 16 Nov. Japan 6 Dec. Batavia 4 Dec. Patras 12 Nov. Santé Fé Hamburg 12 Nov. W. Indië Bordeaux 11 Nov. Bourgas Venetië 25 Nov. Archangel 10 Nov. Otterbachen (v. IJm.) 9 Nov. Danzig 11 Nov. Japan 12 Nov. Kemi 8 Nov. Buenos Aires 18 Nov. 26 Oct. van Pt. Natal 7 Nov. van Gibraltar 6 Nov van Perim vertrekt 11 Nov. 5 Nov. van Cristobal 4 Nov. te Monrovia 6 Nov. te Shanghai. 4 Nov. vertrokken 9 Nov. van Dingeness 3 Nov. van Colombo. 29 Oct. van Stamboul 25 Oct. vertrokken 9 Nov. vertrokken 24 Oct. v. Alvaro Abregon 8 Nov. van Catania 1 Nov. van Rosario 2 Nov. vertrokken. 7 Nov. vertrokken 8 Nov. van Kobe 4 Nov. van Perim 6 Nov. vertrokken 1 Nov. vertrokken 29 Oct. te Duinkerken 6 Nov. vertrokken 6 Nov. van Colombo 1 Nov. vertrokken 30 Oct. vertrokken 3 Nov. van Honingsvaag 6 Nov. van Las Palmas 25 Oct. vertrokken 8 Nov. van Tientsin 6 Nov. van La Griayza 8 Nov. van Malaga 5 Nov. vertrokken 7 Nov. vertrokken 4 Nov. vertrokken 6 Nov. van Gibraltar 6 Nov. van Stamboel 1 Nov. van Macassar 8 Nov. uitgeklaard 8 Nov. van Penang 24 Oct. van Buenos Aires 4 Nov. van Izmir 10 Nov. te Antwerpen 8 Nov. van Colombo 2 Nov. van Padang. vertrekt 11 Nov. 7 Nov. van Belawan 8 Nov. vertrokken 7 Nov. van Holtenau 24 Oct. vertrokken 8 Nov. te Plymouth 8 Nov. van Pt. Said 6 Nov. van Victoria 4 Nov. van Gibraltar 7 Nov. v. Flores 30 Oct. vertrokken 8 Nov. te Marseille 3 Nov. van Singapore 6 Nov. van Singapore 7 Nov. van Gibraltar in lading vertrekt 11 Nov. 5 Nov. van Georgetown 7 Nov. 8 Nov. te Varna 8 Nov. van Algiers 31 Oct. vertrokken 6 Nov. vertrokken 7 Nov. 9 Nov. te Rotterdam 2 Nov. vertrokken. 5 Nov. van Pemambuco AANVARING MET EEN IJSBERG. De bemanning van den grooten Franschen vischschoener Maia uit St. Malo rapporteerde, dat het schip nabij Groenland in aanvaring met een ijsberg was waardoor een stuk van den kiel werd weggescheurd. Het schip door stond veel storm-weer en op de thuisreis wer den de pompen in het werk gesteld, maar men kon het indringende water niet overwin nen. Ten slotte heeft men het schip verlaten na het eerst in brand te hebben gestoken. Men had een groote vangst kabeljauw aan boord. VERKOOP MARINESCHEPEN. De Marine zal den kruiser Maarten Har- perszoon Tromp en de torpedoboot Z IV bij inschrijving verknopen. Als voorwaarden warden o.m. genoemd, dat deze schepen in Nederland en door Nederlandsche arbeiders moeten worden gesloopt. ONZE VLOOT. In de maand October werden aan onze vloot toegevoegd de motorschepen Gloria (199 gruto toni en Noordzee (255 ton)het stoom om de Kicker tweemaal uit te geven. Ace had geen van zijn gedichten in de Kicker ge plaatst kunnen krijgen. Hij had er eenige aan Potter gegeven, maar de drukker had hem verzekerd, dat hij de verantwoordelijkheid van ze te publieeeren niet op zich durfde ne men. Daarop had Ace Norton in den Arm ge nomen, om bij Hollis een goed woord voor hem te doen. Bij zijn bezoek dezen morgen had Norton het onderwerp onder Hollis' aan dacht gebracht. De laatste had den opzich ter verzekerd, dat hij de belangstelling van den cowboy waardeerde en met pleizier en kele van zijn gedichten zou doorlezen. Daar om was Hollis niet verwonderd, toen hij in den namiddag Ace op zijn pony over het Co yote pad naar de woning van Hazelton zag draven. Ace naderde schroomvallig, al werd hij door de eerzucht aangedreven. Hij reed naar den rand der veranda, steeg af en begroette zijn baas met een ernst, die vreemd afstak bij zijn verlegenheid. Hij nam den stoel, dien Hollis hem aanwees, ging op den rand ervan zitten en schoof onrustig heen en weer on der Hollis' strakken blik. „Norton heeft je zeker wel van mijn ge dichten verteld", begon hij. Hij zag, dat Hol lis knikte en vervolgde: „Wel, ik heb er hier een bundeltje van, die ik je breng om eens door te kijken. De menschen thuis zeiden al tijd, dat ik een genie was. Maar ik geloof wel, dat zij het een beetje te mooi maakten", stemde hij bescheiden toe; „de menschen zijn zoo zij maken alles graag een beetje mooier. Maar en de oogen van het genie straal den trotsch „ik geloof wel, dat ik een klein beetje talent heb, waarvan hier het be wijs is!" Iets zekerder dan bij zijn aankomst, haalde hij nu een groot aantal vellen papier te voorschijn, die hij op zijn knieën gladstreek. „Misschien weet ik wel niet veel van spel ling, stijl en dat soort dingen", merkte hij op, „maar er zit heel wat in hetgeen ik ge schreven heb. Neem bijvoorbeeld dit. Het is een kleine ode aan den ,Nacht", dat ik maakte op een avond, toen de jongens op één oor lagen en niet opgingen in hun gevoelens zooals ik. „Houd ze maar hier en lees zelf". Hij over handigde zijn papieren aan Hollis en stond uit zijn stoel op. „Ik zal maar teruggaan naai de anderen; Norton zei, dat ik naar een paar afgedwaalde beesten moest gaan kijken en ik wil hem niet laten wachten. Maar ik zou graag een van die verzen in de Kicker ge drukt zien alleen om de menschen in deze streek te laten zien, dat zij een dichter in hun midden hebben". (Wordt vervolgd.) schip Julia (144 ton) en de zeesleepboot Zwarte Zee (793 ton). Afgevoerd werden de lichter Frederika, d- tjalk Gretha en de sleepboot Visschershavei: (alle drie uit de zeevaart genomen); he stoomschip Nero en de motorschoener Voor waarts (beide wegens verkoop naar het bui tenland) MARKTPRIJZEN. Tarbot per KG. f 0.80—f 0.65 Tongen per K.G. f 0.09f 0.55 Kleine schol per 50 K.G. f 18—f 4.90 Schar per 50 K.G. f 3.30f 0.90 Middelschelvisch per 50 K.G. f 19 Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 15 f 11.— Kleine schelvisch per 50 K.G. f 8.10f 2.90 Kabeljauw per 125 K.G. f 38—f 25 Gullen per 50 K.G. (groote) f 12.50 Gullen per 50 K.G. (kleine) f 8.50—f 4.60 Leng per stuk f 0.30 Heilbot per KG. f 0.60 Wijting per 50 K.G. f 3.40—f 0.85 Koolvisch per stuk f 0.63f 0.40 Makreel per 50 K.G. f 10 Versche haring per kist f 2.65f 1.65 BES OMMIN GEN. Stoomtrawlers: IJm. 37 Gloria, 370 manden f 1750. Versche haring: Sch 312 f 1230; Sch 180 f 400: Sch 353 f 250: KW 68 f 750; LT 331 740 IJMUIDEN BRAND IN EEN HOOIBERG. Heden (Vrijdag) morgen omstreeks 9 uur trok de brandweer er voor de 2e maal op uit, thans voor een brand, die was ontstaan in een hooiberg van den heer K. staande op een door kolenschuren omgeven terrein achter de Kalverstraat. De brand was vermoedelijk oni staan, doordat een 3-jarig meisje nabij het hooi met lucifers had gespeeld^ De brand weer, die spoedig ter plaatse was, ging het vuur, dat al in het hooi was doorgewoekerd, met 2 slangen op de autobrandspuit bestrij den. Na ongeveer een uur had men het brandje onder de knie. De brand veroorzaakte in de volkrijke buurt eenige opschudding, vooral, omdat de meeste perceel© n in de omgeving niet verze kerd zijn. Met emmers water waren omwo nenden al met het blusschen begonnen vóór dat de brandweer arriveerde. HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING. De Haarlemsche Orkest Vereeniging zal op Zondagavond a.s een buitengewoon avond concert (Serie I) geven in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem. Gastdirigent is Prof. Felix Robert Mendelssohn, terwijl Maurits van IJzer als piano-solist zal optreden. Deze laatste zal met begeleiding van het strijk-ensemble der H.O.V. de eerste uitvoe ring van het Concert voor Piano van Carl Ditter van Dittersdorf en na de pauze Grieg's Piano-concert in a-mol geven. De H.O.V. voert o.m. uit de ouverture „Don Juan" en de Symphonic in g-kiein van Mo zart, 2 Elegische melodiën van Grieg Tschaikowsky's Capricio Italiën. VELSEN AANBESTEDING LEVERING DRUKWERK ENZ. Heden, Vrijdag, is de aanbesteding gehou den van het leveren van het drukwerk en de kantoorbehoeften voor de gemeente in 1934. De uitslag was als volgt: Drukwerk: N.V. Drukkerij Sinjzwel f 2295, Drukkerij Smits f 2344,70. S. van Dorp f 2353,95. Kantoorbehoeften: Boekhandel Sin jewel f 482,90. Firma Snooy f 518,40. S. van Dorp f 519,40. BEVERWIJK PAARDENMARKT. Donderdag werd alhier de laatste paarden markt van het loopende jaar gehouden. De aanvoer van deze Novembermarkt bracht 53 paarden aan de lijn en een ezel. Dit aan tal was grooter dan in Augustus j.l. toen 40 paarden werd aangevoerd en overtrof de No vembermarkt van 1932, toen de aanvoer 33 paarden telde. Voor deze markt bestond veel belangstel ling. De kooplust was bevredigend, al kon de handel nu niet bepaald levendig worden ge noemd OPGESPOORD. Een tiental degen geleden wilde de po litie een motorrijder aanhouden teneinde in zage van zijn papieren te vragen. Hoewel de motorrijder aanvankelijk aan de sommatie tot stoppen gehoor scheen te geven, gaf hij bij de politieagenten aangekomen, vol gas en ver dween uit het gezicht. Het is de politie gelukt dezen motorrijder op te sporen. Het bleek te zijn C. J. K. wonende te Wijk aan Duin. Bij verhoor verklaarde hij niet gestopt te heb ben, omdat hij niet in het bezit was van een rijbewijs wegenkaart en nummer bewijs. De po litie heeft van deze overtredingen procesver baal opgemaakt. Verder werd aangehouden zekere N. van E., die in het Algemeen Politieblad vier maal ge signaleerd stond voor het ondergaan van acht dagen gevangenisstraf. De man is op transport pesteld. BUITENLAND HET BELANGRIJKSTE NIEUWS HEEMSKERK ALGEMEEN BESTUUR. Naar wij vernemen heeft de heer A. Mei- land, die in de 1.1. gehouden raadsvergadering werd benoemd tot lid van het Algemeen Armbestuur, zijn benoeming niet aangeno men. Daar in de 2e vacature toen nog niet is voorzien (er was geen keus op de voor dracht), zijn thans weer 2 plaatsen in het bestuur vacant. VERLOF DRANKWET. Door den heer P. F. Duin, alhier, is verlof B aangevraagd voor zijn perceel M. van Heemskerckstraat. no. 1. Vóór 23 November a.s. kunnen bezwaren bij B;, en W. worden ingediend. VOOR VELSEN EN IJMUIDEN VRIJDAG 10 NOVEMBER Thalia Bioscoop: „Onder Valsche Vlag". 8.15 uur. ZATERDAG lï NOVEMBER Thalia Bioscoop: „Onder valsche Vlag" strijdkrachten, schijnt de regeering, althans 8.15 uur. voorloopig den opstand meester te zijn. Bij De Fransche Kamer is Donderdagmiddag begonnen met de algemeene beschouwingen over de buïtenlandsche politiek. Er waren 10 interpellaties der verschillende fracties in gediend met betrekking tot ontwapening, de herbewapening van Duitschland, den alge- meenen internationalen toestand en de Saar-kwestie. De beantwoording door den minister van Buitenlandsche Zaken en den premier die oorspronkelijk heden verwacht werd en vervolgens tot Vrijdag werd uitge steld, kan ook mogelijk pas begin van de volgende week komen. Als eerste spreker nam heden de afge vaardigde Montillot (fractie Tardieu) het woord ter bespreking van de arrestatie in dertijd der drie Saarlandsche communisten in de Paltz, waarna Montillot het a.s. refe rendum in het Saargebied ter sprake bracht en eischte, dat deze vrij en oprecht zou zijn. Spr. wees op een op het oogenblik in het Saargebied uitgeoefende terreur, die van boven af geïnspireerd wordt aangezien Duitschland het stemmen wil vermijden. Vi- Cl kanselier v. Papen zou in een onderhoud hebben verklaard dat het referendum niet mocht plaats vinden. Montillot eischte de vorming in het Saargebied van een politie die aan iederen invloed van het Rijk moet worden onttrokken en alleen aan het Saar gebied ter beschikking moet worden gesteld. Frankrijk .noet de kwestie van de onenbare veiligheid in het Saargebied voor den Vol kenbond brengen. In het verdere verloop der debatten ver weet de radicaal socialist Guernut Duitsch land, dat het herbewapende Duitschland de Ontwapeningsconferentie heeft verlaten, aangezien het vreesde dat de controle zijn vergrijpen onthuld zou hebben. De rechtsche afgevaardigde en de voor malige kabinetschef van Clemenceau, Geor ge Mandel, zeide tot den minister van Bui tenlandsche Zaken, dat hij de politiek der liquidatie der overwinning voortzette. Duitschland heeft een doel de verdragen te verscheuren opdat de voormalige Duitsche gebieden weer Duitsch worden. Wat denkt de Fransche regeering te doen met het oog op de besliste hei-wapening van Duitschland? Het is ongehoord dat aan Duitschland rechtsgelijkheid is toegestaan. In ieder ge val is het ontoelaatbaar, dat Frankrijk nog verder ontwapent om Duitschland weer naar Genève terug te brengen. De regeering moet gebruik maken van het recht, dat art. 213 verleent om het openen van een internatio naal onderzoek ten uitvoer te brengen. Paul Boncour verklaarde hierop dat hij het steeds betreurd heeft, dat men zich niet vaker op art. 213 beroepen heeft, Aan het slot van zijn uiteenzettingen noemde Mandel een reeks cijfers over de Duitsche bewapening. De corr. van het Alg. Handelsblad deelt hierover mede: In het afgeloopen jaar, aldus Mandel, is heel Duitschland in een wapenkamp veran derd. De Hïtlergroepen vormen een machtig leger van 920.000 man, zoodat Duitschland beschikt over een vrijwel permanente troe penmacht, die de dubbele sterkte heeft van die van het Fre--scire leger, de koloniën niet meegerekend, en een ultra-modern fabri- catiemateriaal. De Nazi's hebben een gewel dige luchtmacht: het aantal brevetten voor besturen van vliegtuigen, die ieder jaar in Duitschland behaald worden, is het dub bele van het Fransche. De 18 fabrieken, waarover Duitschland beschikt, kunnen 2500 vliegtuigen per maand leveren. Bovendien hek'.:--' de .lazi's in strijd met de verdragen, een tiental vliegvelden, behalve de toege stane, op den linker-Rijnoever aangelegd, -'at de Fransche regeering daartegen ook maar ©enigszins geprotesteerd heeft. Ook andere bewijzen van overtre der be palingen zijn er in overvloed: Duitschland besteedt voor zijn bewapeningen 30 pet. meer dan Frankrijk, en de invoeren van grond stoffen voor oorlogsfabricatie zijn op buiten gewone wijze gestegen. De oorlogsfabrieken Krupp, Deimler en Mauser hebben het aan tal van hun arbeiders verdubbeld. Deze rede, met overtuiging voorgedragen, en met talrijke documenten gestaafd, maakte diepen indruk. CUBA. Over den toestand op Cuba ontvangen wij de volgende telegrammen uit Havanna: De Cubaansche regeeringstroepen hebben het oude fort Atares, dat de stad Havanna beheerscht en waarheen de opstandelingen hun hoofdkwartier hebben verlegd, met licht artillerievuur bestookt Bij de eerste schoten werd de stedelijke eleetrische centrale be schadigd. De aanhangers der organisatie ABC, die een belangrijk aandeel nemen aan den op stand, streven naar een herstel van de Ces- pedes, die theoretisch nog door de regeering der Vereenigde Staten als president wordt erkend. Later werd gemeld: In de omgeving van het presidentieel pa leis is een hevige schietpartij uitgebroken. Hier heerscht de grootste verwarring. De ex-presiderit de Cespedes is, naar verluidt, gevlucht in een buitenlandsche legatie. De ABC-organisatie, die gedreigd heeft het pre- sidentieele paleis op 15 November te beschie ten, wanneer de strijd dan niet beëindigd is, hoopt, dat de opstandelingen uit het binnen land zich zullen voegen bij haar strijdkrach ten. Volgens een Reuter-tele gram zou de ge zant van Uruguay gedood zijn. Naar verder verluidt heeft de regeering 40 rebellen doen fusilleer en. De ambassade der Vereenigde Staten te Havanna staat in voortdurend contact met Washington. Acht tien Amerikaansche oorlogsschepen zijn weer in de Cubaansche wateren aangekomen. Washington heeft echter doen weten, dat de politiek van non-interventie gehandhaafd blijft. Een nader telegram uit Havanna meldt: De in het fort Atares boven de stad Ha vanna ingesloten opstandelingen, ongeveer 2000 in getal, hebben de witte vlag geheschen nadat de regeeringstroepen de watertoevoer hadden afgesneden. Door den val van dit be langrijke steunpunt en het gevangennemen van het grootste gedeelte van de opstandige de gevechten oni het fort Atares zijn 5 doo- den en 15 gewonden gevallen. De 2000 opstandelingen, die zich in f0rt Atares hebben overgegeven, werden groeps gewijze weggebracht. Men vreest, dat talrijke manschappen in het fort gesneuveld zijn. Den persvertegenwoordigers is verboden zich in de nabijheid te begeven. Talrijke zieken wagens geven het bewijs, dat bij de beschie ting vele slachtoffers zijn gevallen. Hij reisde in den brandnacht van München naar Berlijn. Een volgende getuige in de zitting van het Rijksdagbrandproces va gisteren was een juffrouw Roesier, die in den nacht van 27 op 28 Februari in een slaapwagen van Munchen naar Berlijn te zamen met Dimitrof gereisd heeft. Op een vraag van den president verklaart get., dat zij tijdens het zoeken op het station naar bekenden met Dimitrof in gesprek was gekomen. Tijdens de reis stelde hij zich als dr. Hediger voor. Hij was, aldus vertelde hij, schrijver en had opdracht om een boek samen te stellen over de geschiedenis van de Duit sche cultuur. Het gesprek had tot ongeveer half twee 's nachts geduurd. Ei- werd nog een afspraak gemaakt voor een ontmoeting den volgenden avond in een Berlijnsch café. Daar na had men elkaar niet meer gezien. 'President: Wat kunt u nog vertellen over de morgenuren in den trein? Getuige: Ik ben des morgens zeer vroeg op gestaan. Wij kwamen langs een station, waai de krantenjongens riepen: De Rijksdag in brand! Eerst geloofde ik het niet en ik heb ook geen krant gekocht. Andere reizigers deden dit wel en spraken over den brand. Ook Di mitrof kwam een kop koffie drinken en las de krant. Hij heeft slechts zijn hoofd geschud, maar 's avonds in het café, heeft hij gezegd, niet te gelooven, dat de communisten het ge daan hebben. Dimitrof verklaart, dat hij gezegd heeft: „Het moeten politieke provocateurs geweest zijn. Deze klasse-getuigen der klasse-beschul diging hebben wij hier ook zien voorkomen." De president, dreigt Dimitrof met verwijde ring uit de zaal, thans voor langer tijd. Daarna wordt juffrouw Baumgart gehoord, die in het Ufa-Pavilion op de Nollendorff- Platz in dienst is. Zij heeft Tanef en Popof den avond van den brand niet in de bioscoop gezien. Na de pauze wordt de controleur Einrich van de Ufa gehoord, die verklaart dat hij het gevoel heeft, Popof op den avond van den brand in het theatervaan den Nollendorfer- platz gezien te hebben; met zekerheid kan hij het echter niet zeggen. De president deelt daarne aan getuige Anna Krüger mee, dat onder de processtukken zich een verlovingskaart bevindt met deze woor den: „Als Verlobte empfehlen sich Anne Krü ger und dr. Jan Schaafsma—Schmidt." Ge tuige verklaart, dat zij deze kaarten heeft la ten drukken om de praatjes over haar en Di mitrof d'en kop in t;e drukken. Dimitrof had' deze kaarten nooit gezien en ook nooit gewe ten, dat zij ze had laten drukken. Zij gaf toe dat haar relaties met Dimitrof reden waren geweest tot echtscheiding van haar en haar echtgenoot. Toen Dimitrof wederom probeerde brutaal op te treden, sprong de president op, ontnam beklaagde het woord en sloot de zitting, die tot Zaterdag verdaagd wordt. NADIR KHAN DOOR HOVE- LINGEN VERMOORD? Aman Oellah wil wel terugkomen. VREES VOOR EEN OPSTAND IN AFGHANISTAN. PESJAWAR. 9 November (V. D.) Volgens een alhier ontvangen telegram is koning Nadir Khan doodgeschoten door dienaren van het koninklijk huis, toen hij zijn harem verliet. Hij werd door drie schoten neerge veld. Nog levend sleepten zijn moordenaars hem weg, waarna zij hem met dolken af maakten. De moord werd Woensdags om streeks 3 uur des middags gepleegd. BOMBAY, 9 November (V. D.) Volgens een telegram van den correspondent van de Daily Telegraph houdt de Indische regeering reke ning met de mogelijkheid van een opstand in Kaboel en ziet men het met bezorgdheid de naaste toekomst tegemoet, aangezien men het niet voor uitgesloten houdt, dat onte vreden elementen den een of anderen „ster ken man" als tegencondidaat van den jongen koning zullen stellen. Hier staat als gunstige factor tegenover, dat de eerste minister, die op het oogenblik niet in de hoofdstad aan wezig is, populair is en een trouw aanhanger geacht mag worden van den nieuwen koning. ROME, 9 November (V. D.) Tegenover de persvertegenwoordigers, die de ex-koning van Afghanistan Aman Oellah heden bij zich ontvangen heeft en aan wie hij verklaarde, dat hij, wanneer het Afghaansche volk dat wenschte, bereid was naar zijn land terug te keeren, zeide hij o.a. ook nog het volgende: De moord op Nadir Khan was het logische gevolg van den staat van onrust die in het land heerscht sedert zijn, Aman Oellah's, vertrek. De vermoorde koning dacht te han delen voor het welzijn van het land, maar kon niet vergeten de jonge Afghanen, die voor het land verloren waren. WEER EEN ONGEVAL MET HET ESKADER VUILLEMIN. NU TE RABAT. RABAT, 9 Nov. (V. D.) Generaal Vuillemin is hedenmiddag om 15 uur 10 alhier geland met 17 vliegtuigen. Om 16 uur waren alle vliegtuigen gedaald, waarbij echter een der toestellen omsloeg en geheel op den kop kwam te liggen. De piloot werd gewond, de mecanicien bleef ongedeerd.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 6