HET NIEUWE AVONDBLAD Ter zijde. „DE ECONOOM" Visscheri j-Snufjes 18e JAARGANG Na 317 ZATERDAG 11 NOV. 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10ets., per maand 40 cents plus 2cents Incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij oreuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval*, 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van j 2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. Negermuziek. Misschien hebt u den Amerikaanschen neger Louis Armstrong dezer dagen over de radio gehoord. Nu, ik heb hem gezien ook. Het is een zuivere, onvervalschte rasneger, dat kan ik u verzekeren. Hij blaast op een trompet en hij krijscht. Het is afgrijselijk leelijk. Velen zullen dat wel niet met mij eens zijn, want het schijnt nog steeds mode te we^en om zulke geluiden mooi en belangwekkend te vinden. Hun zou ik wel willen toeroepen: kom einde lijk tot bezinning. Dit is te erg. Het strijdt met den goeden smaak, het belesdigt Sancta Musica, het is oorverscheurend en goedkoop. Alleen niet voor de directie, die zoo iemand laat optreden, want mijn tafelgenoot, die er meer van wist, verklaarde met zekerheid te weten dat deze neger tweehonderdvijftig gulden per avond krijgt. Wat de Hongaarsche violist, die bij afwisseling met hem optrad, voor ho norarium ontvangt wist mijn tafelgenoot niet. Ik hoop er het beste van. Deze Hongaar bleek inderdaad kunstenaar. Hij speelde meesleepen- de Tziganemuziek en wekte schoone herinne ringen aan Boedapest bij mij op. Zijn muziek streelde, koesterde, cureerde bijna de zooeven- mishandelde trommelvliezen. Maar dan ver dween hij en moest weer plaats maken voor den neger, die er een nieuwen aanval op ondernam. De neger draagt'een smoking van opvallen den snit, een kinderlijk-zelfingenomen glim lach en een gouden schakelarmband. Hij glijdt op zijn molières naar den band toe, produceert een enormen grijns en krijscht heeseh „Come on, boys!", daarbij zwaaiend met zijn trompet. De band barst los, hij maakt rechtsomkeert, glijdt naar de microfoon, buigt er zich over heen met een verheerlijkten grimas alsof 't een negerinnetje is, dat-ie het neger-hof wil maken en fluistert er heesche woor den in. De stem heeft geen klank, en wij verstaan er niets van, ofschoon we er drie meter van daan zitten. Dan wordt de geluidsversterker er naast gesleept, en ineens krijscht het van links en rechts op ons aan. De band lawaait en de neger schreeuwt heesch in de microfoon, met z'n blikkerende tanden er bijna tegen aan, z'n verliefde grijns er vlak boven. Het is heel erg. „Hier zie je nu, hoever we afgezakt zijn in Europa", hoor ik iemand zeggen. De belangstelling is inder daad groot; het beproefd-deugdelijke com- mercieele inzicht van de directie des hotels ■blijkt opnieuw, juist te zijn. Toch verheugt het mij dat het noodig blijkt ook den Hongaarschen violist te laten optre den. Dit bewijst dat de muzikale gevoelens van dit grootendeels welgestelde publiek niet ganschelijk vernegerd zijn. Misschien ik hoop het beteekent de Hongaar de kente ring, nadert het einde reeds van dezen vreese- lijken wansmaak. Op een goed moment zet Armstrong de trompet aan zijn lippen, staakt het heesche gekrijsch en begint te schetteren. Hij doet dit zeer kundig en syncopisch-zuiver, buiten dien zeer luid. De waarde der jazz-composi- ties blijve buiten beschouwing; het ligge dan maar aan mij dat ik de liedjes, die een Lu- cienne Boyer zingt, honderdmaal liever hoor. Maar de trompet als solo-instrument heeft nooit een grooten naam kunnen veroveren, en de redenen daarvoor dringen zich letter lijk op. Alleen de hoornblazer in mobilisatie tijd, 's ochtends om vijf uur losbarstend in het bekende: „Op de hei daar zal ik je...." vond ik nóg erger. Ineens is het uit. Applaus laat zich wach ten. Dan glijdt de neger weer, vooroverge bogen. op zijn verlakte schoenen naar den band toe, breidt z'n armen uit en stoot eenige rauwe kreten uit. Het publiek lacht daarop en applaudisseert. Hij snelt naar de micro foon. fluistert er opnieuw iets in u zult over uw radio beter gehoord hebben dan wij in de zaal en het volgende lawaai begint. Eén ding troost mij: dit kan geen stand houden. De opkomst der Boyers en Héritza's en zoo is een onmiskenbaar teeken: er zijn betere tijden op til. Maar kunnen we hun komst niet een beetje verhaasten? Zouden zoovelen, die dit geweld alleen nog maar pro- tégeeren omdat het huns inziens nog in de mode is, hun Hollandsch-nuchtere critische faculteit er niet eens op willen loslaten, en zich openlijk verklaren vóór de Tziganen en de Boyers en wat er meer aan veelvuldige be koring en welluidendheid in de lichte muzi kale kunst te vinden is? Al was het alleen vanwege het nationale zelfrespect Het Carlton Hotel duid ik Armstrong niet euvel. Het zal ook wel blij zijn als zijn cliën- tèle deze negerkapriolen niet meer wenscht. IJMUIDEN EEN „ONS HUIS-STICHTING" IN IJMUIDEN? EEN VOORLOOPIG COMITé SAMEN GESTELD. Dezer dagen had in het lokaal van de Loge „IJmond" der I. O. O. F. een bijeenkomst plaats van een aantal personen, die zich ten doel hebben gesteld, pogingen aan te wenden om te komen tot de stichting van een „Ons Huis" in IJmuiden. Zooals men weet, bestaat een dergelijke stichting in tal van steden van ons land; het comité is van meening, dat vooral in onze gemeente waar de jeugd nogal losbandig is nuttig werk kan worden ver richt. Mejuffrouw Van Asperenvan der Velde heeft verduidelijkt met lichtbeelden een in teressante lezing gehouden over het werk van „Ons Huis". Na afloop der lezing werd een voorloopig comité gesticht, dat bestaat uit de volgende personen: L. M. Camman. W. de Groot, A. van der Linden, A. Mijs, L. Rinkel, M. van 't Veer, R. Verbeek. Dr. J. F. Bekker, mej. Vijlbrief, W. J. Fournier, mevr. Dorrestijn, mevr. van Veldhoven en A. Kooi. Deze commissie zal de plannen verder uit werken en zich in verbinding stellen met de verschillende speeltuinvereenigingen in IJmuiden, ten einde eventueel tot een groote- re centralisatie te geraken. Ook zal getracht worden, iets voor de rijpere jeugd te doen. DE ZEEVISSCHERIJ IN SEPTEMBER. De Afdeeling Visscherijen van het Departe ment van Economische Zaken deelt het vol gende mede omtrc-nt de zeevisscherij in de maand September 1933, waarbij de tusschen haakjes geplaatste cijfers betrekking hebben op de maand September 1932. Aan de zeevisscherij namen 540 (574) Ne- derlandsehe vaartuigen deel. Door Nederland- sche en vreemde vaartuigen werd volgens voorloopige opgaven hier te lande aangevoerd 11.036.350 kg (14,690.275 kg) visch, met een waarde van f 1.406.600 (f 2.134.050). Te IJmuiden waren 71 (65) stoomtrawlers in bedrijf. Deze vaartuigen brachten in 177 (148) reizen, waaronder 15 (1) reizen voor haring stoomtrawlers, 2.715.045 kg (2.159.095 kg) visch aan, ter waarde van f 371.467 (f430.090). Voorts kwamen te IJmuiden 3 Duitsche stoomtrawlers aan de markt, die in 3 reizen, waaronder 2 reizen van haringstoomtrawlers, 112.600 kg visch aanvoerden, waarvoor, f 9.141 werd besomd, en één Fransche haringstoom trawler met 61.675 kg versche haring ter waarde van f 6.378. 3 (3) motortrawlers maakten 7 (7) reizen en besomden voor 133.577 kg (84.060 kg) visch f 12.748 (f 15.460). Voor September j.l. is een enkele reis inbe grepen, waarbij met den haringtrawl werd gevischt. Van de motorlog'gers namen 43 (31) vaar tuigen aan de trawlvisscherij deel. In 113 (83) reizen brachten de motorloggers 234.796 kg (171.100 kg) Noordzeevisch aan ter waarde van f 66.482 (f 53.660). De gemiddelde vangst en besomming per reisdag van de motorlog gers bedroeg respectievelijk 261 kg (278 kg) en f 74 (f 87). Eén motorlogger vischte in September j.l. bovendien nog een enkele maal met den ha ringtrawl en besomde voor 2750 kg visch (bij na uitsluitend versche haring) f 255. Een 6-tal motorkotters, n.l. 5 uit Schevenin- gen en 1 uit Rotterdam maakten 35 reizen en voerden 25082 kg Noordzeevisch aan, waar voor f 7.352 werd besomd. Aan de trawlvisscherij langs de Nederland- sche Noordzeekust namen 170 (232) motor vaartuigen, waaronder ook enkele kotters, en 17 (10) half gedekte en open zeilvaartuigen deel. De motorkustvisschers maakten 1235 (1972) reizen en brachten 402.105 kg (459.380 kg) Noordzeevisch aan, waarvoor f 92.115 (f 136.150) werd besomd. De gemiddelde vangst en besomming per reis van deze vaar tuigen bedroeg respectievelijk 326 kg (233 kg) en f 75 (f 69). Een 8-tal Belgische motorkotters voerde in 9 reizen 12.435 kg Noordzeevisch aan en be somde hiervoor f 4391. Voor zoover bekend vischten 20 Nederland- sche motorvaartuigen met de zeevischzegen. In 90 reizen brachten deze vaartuigen 98.000 kg Noorzeevisch aan ter waarde van f 21.745. Door Deensche motorkotters, die met de zeevischzegen hadden gevischt, werd in 28 reizen 133.225 kg Noordzeevisch aangevoerd ter waarde van f 21.688 en Zweedsche motorkot ters brachten in 18 reizen 58.700 kg Noordzee visch aan, waarvoor f 10.422 werd besomd. Voor de haringvisscherij waren tegen het einde van de maand van de Nederlandsche haringvloot 38 (39) stoomloggers en 176 (190) motorloggers in bedrijf. In 32 (51) reizen van de stoomloggers en 131 (200) reizen van de motorloggers werd 6.168.418 kg (10.092.450 kg) visch, grootendeels haring, aangevoerd ter waarde van f 693.191 (f 1.318.806). Aan het einde der maand waren voorts van de Poolsche maatschappijen te Vlaardingen fTot steun aan de zijde-industrie en verwerking van de enorme voorraden, zullen de Japansche soldaten zijden uniformen, helm bedekkingen, dekens enz. ont vangen). Wie had gedacht, dat een soldaat Nog ooit gehuld in zij zou gaan, Men stelt zich niet gemaklijk voor, Hoe dat ons leger wel zou staan. Maar zie, men doet het in Japan, Dat ons veel afgekeken heeft, Maar hierin ons niet slechts terzij. Doch wel ver is voorbij gestreefd. Een zijden uniform en helm, Een zijden deken, en nog meer Van zijde dat vermoedlijk wel Zal doelen op een zijdgeweer, 't Is, welbeschouwd, een heele stap. Van een geharnast krijgersman, Via het zware grove pak Naar 't zijden leger van Japan. Misschien zelfs krijgt Japan s soldaat, In 't hem zoo gunstig zij-getij, Tot zijn verstrooiing en vermaak, Nog wel een „zij" ook aan zijn zij. Maar ondanks al die zijjigheid, Moet men het dunkt me, goed verstaan, Dat hij, al gaat hij dan in zij, Daarom nog niet op zij zal gaan. Ook voor zijn zijde industrie Is 't beter, dat het krijgsgeweld, Voor nu en altijd, door Japan Beslist ter zijde wordt gesteld. P. GASUS. en te Scheveningen 4 stoomloggers en 19 mo torloggers in bedrijf. Door deze vaartuigen werd in 3 reizen van de stoomloggers en in 16 reizen van de motorloggers 768.360 kg visch, grootendeels haring aangevoerd, ter waarde van f 84.684. De haringaanvoer- van de Nederlandsche schepen bedroeg 64,756 kantjes (105.856 kant jes) en van de Poolsche 8083 (2798 kantjes), waarvan de gemiddelde waarde werd berekend op f 10.66 (f 12.42) per kantje. De gemiddelde vangst per reisdag van de stoom- en motorloggers (Poolsche schepen in begrepen) bedroeg respectievelijk 1207 kg (1778 kg) en 1051 kg (1199 kg) en de gemiddelde waarde hiervan was f 136 (f 219) en f 118 (f 160). Een 5-tal Engelsche en Schotsche drifters kwamen te IJmuiden aan de markt en besom den in 5 reizen f 2225 voor 92.065 kg versche haring. EEN JEUGDIGE GRIJSAARD. „NOORD- EN ZUID -HOLLAND SCHE" WORDT HEDEN 109 JAAR. Op 11 November 1824, dus heden 109 jaar gele den werd te Amsterdam opgericht de Noord en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij Sindsdien werd de maatschappij uitsluitend door vrijwillige bijdragen in stand gehouden. Een dergelijke belangrijke verjaardag mag ons blad niet ongemerkt laten voorbij gaan- Want leven we in onze havenplaats niet met de grootste sympathie mee met het leven en streven dezer prachtige instelling, in het bij zonder met haar IJmuidensche afdeeling' Hoe dikwijls hebben we in onze eigen omge ving niet alleen bij oefentochten, maar ook in de practijk kunnen zien, tot welke dingen de moedige redders van de „Noord en Zuid-Hol landsche" in staat zijn. En bij eiken storm op onze kust ligt de mooie motorreddingboot „Neeltje Jacoba" in de Vissehershaven ge reed om onmiddellijk ter hulp te snellen, wanneer zulks noodig mocht zijn. In een brief, dien we van het bestuur ont vingen wordt medegedeeld, dat in de 109 jaar van het bestaan der maatschappij 5632 schip breukelingen werden gered en nimmer te- hEEREN zolen en hakken f 1.10 KAlVERSTRAAT 14 IJMUIDEN OOST (Adv. Ingez. Med.) vergeefs een beroep gedaan werd op de moe-1 DAMES zolen en hakken f 0.75 dige kustbewoners om de reddingbooten te bemannen. „Maar," zoo lezen we verder, „de vrijwil lige daad alleen is niet genoeg voor een goed georganiseerd reddingwezen. De mannen, die hun leven wagen om dat van anderen te redden, moeten de beschikking hebben over het best denkbare reddingmateriaal en u zult kunnen begrijpen, dat de vooruitgang dei- techniek ae taak der N. Z. H. R. M. in deze belangrijk heeft verzwaard. Toch hebben wij kans gezien niet alleen het materiaal zooveel mogelijk te moderni- seeren (d.w.z. motorreddingbooten, draad- looze telefonietoestellen, tractors, zoeklicht- installaties enz.), doch ook talrijke oudred ders, die in behoeftige omstandigheden ver- keeren, met een jaarlijksche ondersteuning te heipen. Alleen hieraan geven wij reeds ruim f 30.000 per jaar uit. Voor het geheele werk is jaarlijks een bedrag van f 150.000 noodig, wat uitsluitend uit vrijwillige bijdra gen wordt bestreden. Het aantal Nederlan ders dat ons werk met een jaarlijksche bij drage steunt, moet echter nog belangrijk toe nemen, willen wij in staat blijven, de finan- cieele branding te trotseeren." Ten slotte willen we nog even melden, dat het materiaal der N. Z. H. R. M. bestaat uit 10 motorreddingbooten. 27 roei- en zeilred- dingbooten, 20 lijnwerp- en wippertoestellen, 7 motor tractors, 11 zoeklichtinstallaties, dat er langs de kust c.a. 30 stations zijn en dat het gironummer is 26363. De maatschappij heeft nog 10.000 contri buanten van f 2.50 per jaar noodig. ANSJOVISBERICHT (Medegedeeld door de Coop. Ansjovis-ver- koop-Vereeniging) Ansjovis: Verhandeld werden 1930 m. a f 9.50. Andere jaargangen prijzen onveran derd. DUITSCHE LOGGER BIJ EGMOND GESTRAND. De Duitsche logger Heinrich Bronz, thuis- behoorende te Emden, is Vrijdagavond ten gevolge van den mist ter hoogte van Egmond aan Zee op het strand geloopen. Sleepboothulp werd door den schipper af geslagen, die trachtte op eigen middelen met behulp van een uitgebracht anker vlot te komen. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. EEN MOOI RESULTAAT. De dezer dagen ten bate van de bouwcom missie der Gereformeerde Kerk, Velserduinweg in de P. Vermeulenschool gehouden bazar heeft bruto opgebracht f 1120. Den tegenwoordigen toestand in aanmer king nemende mag dit resultaat zeker tevre denstellend genoemd worden KERKELIJKE VERKIEZING. Bij de Donderdagavond gehouden verkiezing voor gemachtigden in het kiescollege van de Ned. Hervormde Kerk te IJmuiden-Oost zijn gekozen de heeren H. H. A. Zwaai, A. Kool, G. v. d. Genugten, J. J. Schotvanger, J. Bergsma, Zijlstra en mej. C. van Heyst. Van de aftredende leden stelden zich de heeren W. de Jong en J. van Bremen niet meer herkiesbaar. NIEUWE WINKEL. In het perceel Kennemerlaan 54 heeft de firma Zijp—Kruijver een nieuwe winkel ge opend in wol, tricotages, babyartikelen, schor ten enz. Nadat de winkel geruimen tijd leeg heeft gestaan is er eindelijk een ondernemende firma gekomen, om dit winkelpand, dat zoo gunstig is gelegen, weer in exploitatie te bren gen. De etalage is welverzorgd; gelukkig niet te vol, zoodat ze niet dien rommeligen indruk geeft, die men dikwijls bij dergelijke zaken krijgt. Bij een bezoek aan den winkel zullen de klanten wel bemerken, dat er een ruime sor teering van allerlei artikelen aanwezig is, zoodat niemand teleurgesteld behoeft te worden. genoote van J. Graaman. Wijk aan Zeeër- voetpad 7, Velsen. Pieter Cornells Cats, 73 jaren. Hoofdbuurtstraat 4, Velsen. Mietje Zwakenburg, 72 j. echtgen. van L. v. d. Oord, Hoofdstraat 17, Santpoort. Ondertrouwden: W. F. Effern en K. M. Svétlik. Snelliusstraat 19, IJmuiden. Mariotte plein 17 huis, Amsterdam. DDuiridam en T. Kuipers, W. Beukelszstraat 41, IJmuiden (O.) J. M. Siljard en N. Dortmundt, Hage- lingerweg 89, Santpoort. H. J. Arisz en D. C. Schrama, Stationsweg 19, IJmuiden (O.), Hagelingerweg 194. Santpoort-, A. St-arre- veld en A. M. Smit, Casembrootzijstraat 12, IJmuiden (O.). Frogerstraat 12, IJmuiden. M. Fernhout en A. F. ten Broeke, Lumeij- straat 18, IJmuiden (O.), Stationsweg 40, Velsen. R. Rieske en J. Tol, Oranjestraat 39 rd., Kompasstraat 74 rd. IJmuiden. Gehuwden: K. G. van Leeuwen en J. Schwartz, Medan (N, O.-I.) C. Luttikhui- zen en A. E. Heuveling, Wijk aan Zee en Duin Regulierstraat 22. P. de Groot en A. Broek IJmuiden, Adrianastraat 29 rd. D. Zegel en L. Keur, IJmuiden (O.), v. Wassenaer- straat 62. O, M. K. Visse en M. Bruinooge, Haarlem, Sparenbergstraat 38 W. Melgerd en J. Bosman. IJmuiden (O.), Groeneweg 45. J. Dijkhuizen en W. M. L. Ahlers. IJmui den (O.) Zanderstraat 36. N. v. Dillewïjn en C. Spruit, Santpoort, Hoofdstraat 190. A. Dienaar en A. J. Posthumius, J. v. Heems kerkstraat 47, IJmuiden. BURGEMEESTERSWISSELING IN LONDEN. De afgetreden burgemeester Sir Percy Greenaway overhandigt den monumentalen scepter aan zijn opvolger Sir Charles Collett. VELSEN HERDENKING WAPENSTILSTANDSDAG. Door de in den Kennemer-Vrede-Raad sa menwerkende vredesorganisaties in Beverwijk en Velsen, nl. de afdeeling „Kennemerland" der J. V A., de afd. Beverwijk—Velsen der I.A.M.V., de afd. Beverwijk van den Alge- meenen Nederl. Vrouwen Vredebond, de Vre desgroep voor Beverwijk en Omstreken en de Vredeskring IJmuiden wordt op Dinsdag, 14 November a.s. in „Bloemoord" te Velsen- Noord een openbare bijeenkomst belegd, ter herdenking van Wapenstilstandsdag. Ds. N. Padt uit Zandvoort zal spreken over: Wereld toestand en oorlogsgevaar. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen brengen ter openbare kennis, dat aan Gebrs. J. C. en C. J. Stoop te IJmuiden voor waardelijk vergunning is verleend tot het uitbreiden van hun inrichting tot verwer king van zuivelproducten in het perceel Wijk aan Zeeërweg no. 55 (hoek Reinier Claeszen- straat) BURGERLIJKE STAND. A. de.Ruiter-Schuller, z., Melklaan 41, Vel sen. E. C. Foekema-Welagen, z., Melklaan 127, Velsen. A. Witkamp-Wielders, d., Hoofdstraat 39, Santpoort. N. M. Hamers- Acda. z., Schoolstraat 4, IJmuiden. K. van Leeuwen-Loonstra, Schoutenstraat 14, IJmui den. A. C. A. van der Wiele-Dekker, z. Kanaalstraat 32 rd., IJmuiden. overleden: Jansje Webbe, 61 jaren, echt- CXLVI. De vreemdeling, die Maandagmorgen in het rijk van Piscator, dat zich uitstrekt rondom het gebouw zonder end, de visch- markt, werd binnengevoerd, zal zijn gids, die hem daarheen leidde, en die hem van te vo ren natuurlijk verteld had van de vreeselijke crisis in het vissoherijbedrijf, raar hebben aangekeken. „Ga nou door met je crisis!" zou hij gezegd hebben. „Alles is hier hard aan het werk en wat een visschersbootenEn wat een visch!" Inderdaad, zoo was het. Het leek Maandag morgen aan den kant niet veel op een crisis in het visscherijbedrijf. Daar lagen dicht op elkaar gedrongen broederlijk naast elkaar haringdrifters, stoom- en motortrawlers, mo torkotters, haring- en trawlloggers, alles bij elkaar een 70-tal schepen. Wat een gezicht was dat! Wat heb ik ge noten van die gezellige drukte. Zoo was het in een heelen tijd niet geweest. Je waande je terug midden in het drukste seizoen van het drukste jaar. De medaille had een keerzijde. Want de 38 haringdrifters, die dien dag hier kwamen lossen hebben meteen de haringmarkt be dorven voor de Katwijker loggers, misschien wel voor het verdere van het seizoen. En het ging nu juist zoo mooi zooals ik al eerder verteld heb. Maar er is niets aan te doen. Als aan de overzijde de prijzen eens naar bene den mochten gaan, hetgeen naar aanleiding van den grooten aanvoer niet onmogelijk is, zullen er nog wel wat drifters komen. Het lijkt me lang niet onmogelijk, dat we Maan dag nog eens zoo'n invasie krijgen. De vang sten zullen wel niet zoo groot meer zijn, want het is afnemende maan en dan voelt de ha ring over het algemeen weinig lust, om in de netten te zwemmen. Ik had niet gedacht, dat onze markt- nog ruggegraat genoeg had. om een dergelijk kwantum haring (Maandag alleen kwamen er ongeveer 25.000 manden) op te nemen, maar alles is prompt weggegaan, zij het dan ook tegen veel lagere prijzen, dan de vorige week. De handel was in hoofdzaak in handen van Duitsche exporteurs. Maar ook Polen kocht. Er was verleden week juist een vraohttrawler de „Juliana" met 'n lading ha ring naar Gdynia vertrokken en inmiddels is er, geloof ik, al weer een lading naar de deur van den Poolschen corridor verscheept. Het is maar goed, dat het geen fijnproevers in Polen zijn, want erg lekker zal de haring na dit zeereisje van een dag of vier wel niet zijn! Woensdag lag de kant weer vol trawlers. Er waren er 22, het grootste aantal dat na de staking op één dag binnenkwam. En die 22 trawlers brachten voor een kleine 40.000 gul den visch aan. Als het zoo door blijft gaan, krijgen we deze maand een aardig' omzetcij fer. Deze week alleen was het ruim 242.000 gulden. Zou het er dan eindelijk toch van komen? J.l. Woensdag stond in onze krant een klein berichtje, waaraan ik nog even wil herinne ren. Mr. Walter Elliot, de Britsche minister van Landbouw en Visscherij, heeft in Grims by verteld, dat op de volgende vergadering van den Internationalen Raad voor diepzee- onderzoek een voorstel behandeld zal worden inzake internationale samenwerking ter be strijding van de pufvisscherij. Dat is verblijdend nieuws. Er dient zoo spoedig mogelijk een eind aan de opzettelijke vernieling van zooveel vischbroed te komen. PIETERMAN.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1