VOOR EER EN GEWETEN 1JMUIDER COURANT. MAANDAG 13 NOVEMBER 1933 TWEEDE BLAD. BEVERWIJK de annexatie heeft de aandacht. een toezegging van minister de wilde. In de memorie van Antwoord van minister (je Wilde over zijn begrooting, zegt hij toe, aan eventueele voorstellen van Gedeputeer de Staten van Noord-Holland tot vereeniging van de gemeenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin, al dan niet met wijziging van de grens tusschen Beverwijk en Heemskerk, waarvan, naar men meende, onder de bevol king dezer gemeenten algemeen de wensche- jijkheid wordt gevoeld, zijn volle aandacht te zullen wijden. de overeenkomst tusschen kooplieden- en grossiers- vereenigingen. DE NIEUWE REGELING NOG NIET INGEVOERD. Eenigen tijd geleden hebben wij in ons blad uitvoerige mededeelingen gedaan over de overeenkomst, welke gesloten werd door de te Beverwijk en te Zaandam gevestigde koop lieden- en grossiersvereenigingen. Zooals men zich zal herinneren was het doel van deze overeenkomst te trachten den algemee- nen toestand op de markten en veilingen te Beverwijk en in de Zaanstreek te verbeteren. Een van de belangrijkste bepalingen in deze overeenkomst is, dat alleen erkende hande laren in het bezit kunnen komen van een koopmanskaart. Het is voorts de bedoeling, het daarheen te leiden, dat zonder erken- ningsbewijs niet op de markten kan worden gekocht. Intusschen is de concept-overeenkomst reeds aanvaard door de Koopliedenvereeni- ging „Handelsbelangen", de R.K. Kooplie- denvereeniging „St. Petrus" en de Grossiers- vereenigmg „Eendracht Maakt Macht", allen te Beverwijk gevestigd. Bij informatie over het tijdstip, waarop de overeenkomst van kracht zou worden, ontvingen wij de mede- deeling, dat door de organisatiebesturen nog niets was besloten, omtrent den datum, waar op de bepalingen van kracht zullen worden. Het wachten was eigenlijk op de zusterorga nisatie te Zaandam. Deze geheele actie wordt namelijk gezamenlijk gevoerd met de grossiers en kleinhandelaren, vereenigd in den „Kling Zaanstreek". Deze vereeniging moet nog definitief tot invoering besluiten. De commissie, die voor Beverwijk werd be noemd ter verdere voorbereiding en tot nale ving van de bepalingen, heeft inmiddels de zaken krachtig ter hand genomen. Zij ver strekt de koopmanskaarten aan de georgani seerde en ongeorganiseerde kooplieden, die voor het verkrijgen daarvan een foto heb ben in te leveren en, voor zoover het de on georganiseerden betreft, ook een vergoeding moeten betalen. Op een binnen enkele weken door „Han delsbelangen" te houden ledenvergadering zullen aan de kooplieden, die daarbij zijn aangesloten, de kaarten worden uitgereikt. De Commissie voor Beverwijk wordt ge vormd door de heeren Jac. Duijn, J. Baltus, J. v. d. Wel, A. de Smit en J. Jansen. Voor de regeling van een en ander in de Zaanstreek werd een afzonderlijke commissie samenge steld. TUINDERSSTEUN 1933 Voor de uitbetaling van kleine voorschot ten van den tuinbouwsteun 1933 is aan de veiling „Kennemerland" de beschikking ver leend over een bedrag van f 3500. Deze steun wordt verleend op de artikelen vroege aardappelen, spinazie, doperwten, peulen, komkommers (glas), kool en sla (voor zoo ver onder glas geteeld). Voor Beverwijk kwamen van deze producten spinazie en doperwten in aanmerking. Het totale bedrag, dat voor 1933 zal worden toegestaan is nog niet bekend, omdat de zeer omvangrijke voor bereidende administratieve werkzaamheden nog niet zijn geëindigd. In 1932 werd voor deze veiling f 8500 toegestaan. Zooals wij reeds berichtten werd over 1932 nog een toe slag van f 1.45 per 100 K.G. verleend, waarvan de uitbetaling in den loop dezer week zal ge schieden. OVERTREDING VAN HET SLUITINGSUUR De politie heeft in een café in de Bree- straat een aantal bezoekers aangehouden, die ver na het sluitingsuur in het café ver toefden. Tegen den caféhouder werd proces verbaal opgemaakt wegens het na sluitings uur toelaten van bezoekers in het café. Ook tegen deze personen werd proces-verba al op gemaakt. Het waren J. B. uit Amsterdam, L. H. N. uit Amsterdam, A. G. uit Amsterdam en J. v. d. D. wonende alhier. OPDRACHT Na gehouden aanbesteding is het bouwen van een winkelhuis met woning en boven woning en bijkomende werken aan de Ko ningstraat te Beverwijk voor rekening van den heer P. van Essen opgedragen aan den aannemer J. M. Tromp, wonende ahlier, voor een bedrag van f 7495. De begrooting was f 7400. Architect is de heer H. de Vries, te Velsen-Noord de jeugd viert st. maarten. maar er zit geen ..stijl" in- Het is een opmerkelijk verschijnsel, dat de streek Kennemerland ten aanzien van heel oude volksgebruiken in vergelijking met andere provincies in ons land een zeer be scheiden plaats inneemt. De folklore omvat in dit gedeelte van de duinstreek eigenlijk het vieren van St. Maarten en het loopen met den rammelpot. En aan de manier waarop dit geschiedt kan men afleiden, dat de jeugd er eigenlijk niet goed weg mee weet. Dezer dagen is de bekende St. Maar ten-dag gevierd met de gebruikelijke zwerf tochten van de jongens en meisjes langs de huizen. Deze viering wijkt echter belang rijk af van de wijze waarop dat bijv. langs de Zaanstreek en in de provincie Gronin gen geschiedt. In onze omgeving is het maaT een surro gaat, er zit geen „stijl" in en geen een heid. Reeds Woensdagavond van de vorige week zag men hier en daar groepjes kinde ren met hun brandende lampions langs de hulzen zwerven. Donderdag- en Vrijdagavond waren er meer en Zaterdagavond bereikte hun aantal het culminatiepunt. Daaruit blijkt, dat zij van een vasten datum, waar op St. Maarten moet worden gevierd, zooals dat bijv. langs de Zaan het geval is, geen flauw idee hebben. De een ziet het van den ander en den volgenden avond is die andere eveneens met een brandende lampion van de partij. En zoo hebben de huismoeders en dienst meisjes drie avonden naar de deur moeten loopen, om het St. Maartenliedje te aan- hooren. totdat zij het tenslotte beu werden en de vasthoudende jeugd voor de gesloten deuren lieten zingen. Het zal ons niets verwonderen, of dezen avond komen de navierders te voorschijn, in de veronderstelling dat het toch nog on der het „octaaf" is. Het St. Maartenliedje is verschillend met dat, wat bijv. in Groningen wordt gezongen In midden-Kennemerland zingen de kinde ren: „Sinter, sinter Maarten, De koeien dragen staarten, De kalv'ren dragen horens, De kerken hebben toren, enz. De jeugd vond het heel plezierig en trok zich er weinig van aan, of het juiste tijd- MARKTNIEUWS BEVERWIJK. Spinazie, per kist 16—20 ct Andijvie, per kist 16—40 ct. Raapstelen, 100 bos 1.50. Radijs, 100 bos 3.00. Koolrapen, per zak 70 ct. Wortelen per K.G. 6 ct. Bieten per K.G. 2 ct. Aardappelen, klei per K.G. 41 Idem, zand 6 ct. Snijboonen, per K.G. 64 ct. Heerenboonen per K.G. 54. Spruitjes, per K.G. 816 ct. Boerenkool, per bak 1220 ct Roode Kool, per 100 f 4.50R Savoije kool per 100 f 3.50— Bloemkool, per 100 f 612 Uien, per K.G. 3 ct. Prei, per bos 6 ct. Pieterselie, per bos 3 ct. Selderie per bos 4 ct. Appelen, per K.G. 1016 ct. Peren, per K.G. 524 ct. Druiven per K.G. 4656 ct. Brusselslof per K.G. 1426 ct ■6 ct. >0—6.00 -5.00. stip voor haar optreden nu gekomen was of niet. Maar echt St. Maarten vieren zooals dat bijv. in het naburige dorp Uitgeest ge schiedt, neen, dat kunnen wij hier niet. Er zit geen systeem in, behalve dan bij het ver- deelen van de buit, centen, koek en lek kernijen. Want daar gaat het tenslotte maar om, alle lieve heiligen ten spijt! DE VERLOTE DER BEVERWIJKSCHE HARDDRAVERIJ VEREENIGING De verlotingscommissie gevormd uit de Be- verwijksche Harddraverij Vereeniging heeft aan burgemeester H J. J. Scholtens een be drag van f 1050 ter hand gesteld, zijnde de •netto winst van de gehouden paardenverlo- ling. die onder de plaatselijke vereenïgingen en liefdadige instellingen verdeeld zal wor den. Van deze opbrengst zullen ditmaal 16 vereenigingen profiteeren; het vorig jaar waren dat er 9. Aan het plaatselijk Dames Crisis Comité zal o.a. een bedrag van f 375 worden terhand gesteld. EERSTE WINTERLEZÏNG. Op Donderdag 16 November a.s. zal in het kerkgebouw aan de Noorderparklaan de eer ste winterlezing worden gehouden, georga niseerd door de Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden. In deze eerste bijeenkomst spreekt ds. H. H. Dorgelo van Naarden over: „De gang van mensch en menschheid onder eeuwigheidslicht". slachtingen voor de rundvee-centrale. VIJF EN TWINTIG KOEIEN PER DAG. De Crisis-Rundvee-Centrale, belast me1" de uitvoering van de wettelijke bepalingen tot inkrimping van den veestapel, heeft met verscheidene conservenfabrieken contracten afgesloten voor het verduurzamen van vleesch. Op de veemarkten wordt het vee vanwege de Centrale aangekocht, de koeien worden geslacht en het vleesch wordt in blik geconserveerd. Ook de Beverwijksche Con serven fabriek heeft met de Centrale een dergelijk contract afgesloten op een basis van vijf en twintig koeien per dag. Wij hebben ons licht eens bij de directie opge stoken, teneinde zoo mogelijk bevestiging te kunnen krijgen van de geruchten, welke de ronde deden, alsof met het tot stand komen van dit contract de werkloosheid van de baan zou zijn. Het was te verwachten, dat de Directie ons in dit opzicht helaas moest teleurstellen. De dagen, dat het aan tal van 25 stuks inderdaad bereikt wordt komen nog te sporadisch voor, dan dat op het oogenblik nog van een aanzienlijke werkverruiming zou kunnen worden gespro ken. Voor de Beverwijksche Conserven fabriek beteekent bovendien het verwerken van koeien in blik niets nieuws. Vele jaren lang werden slachtingen verricht voor het leger zoodat de werkzaamheden voor de centrale geenszins een nieuw arbeidsveld voor de fabriek beteekenen. De directie acht het zelfs mogelijk het dubbele aantal, dus 50 koeien dagelijks te verwerken. Nu kan de basis dikwijls niet bereikt wor den, omdat de organisatie van de Centrale nog niet loopt, zooals het moet. Meesten tijds is de aanvoer van slachtdieren onvol doende en is het tempo, waarin deze aan voeren geschieden, onregelmatig. Zoodra de Centrale echter de „kinder ziekten" te boven is, zal daarin wel verbe tering komen. Op het oogenblik wordt voor deze werkzaamheden dan ook geen extra- personeel aangenomen; Maar wanneer de zaak eenmaal vlot marcheert is daar mis schien nog wel kans op. In ieder geval is het verheugend, dat één onzer plaatselijke in dustrieën mede kan profiteeren van dezen crisismaatregel, al moest hij dan ook helaas een gevolg zijn van den nood der tijden. De slachtingen worden verricht in het openbaar slachthuis, zoodat ook dit bedrijf er nog een voordeeltje aan kan hebben. HET DORNIER-WAL VLIEGTUIG MONSUMVAN KAPITEIN KRAMER VON CLAUSBRUCH (boven) is in den tijd van 15 uur 5 minuten, den Zuidelijken Atlantische Oceaam overgesto ken met een tusschenlanding op hel vliegtuigmoederschip „Westfalen" (onder). BILJARTEN. HET BLAUWE KRIJTJE. De Biljartvereniging Het Blauwe Krijtje speelde in het café Metz voor de competitie tegen de Biljartclub Haarlem. Van de Bever- wijkers wist alleen de heer Van Noort zijn partij te winnen, zoodat de bezoekers met een 3—1 nederlaag naar de aardbeienstad werden teruggestuurd. A.s. Maandag speelt „Het Blauwe Krijtje" tegen Rozendaal te Overveen. DE STAND DER WERKLOOSHEID Het totale aantal werkloozen, dat bij den gemeentelijken dienst der werkloosheids verzekering en arbeidsbemiddeling staat in geschreven steeg in de afgeloopen week van 759 tot 775. Voor de drie bij den dienst aan gesloten gemeenten waren de cijfers: Bever wijk 426 (voorige week 415>, Wijk aan Duin 245 (237i en Heemskerk 104 (107). De werkloosheid treft onderstaande vak groepen Beverwijk: Drukkers 5, letterzetters 1, be hangers 1. betonwerkers 7, betonvlechters 2, marmerbewerkers 2, marmerpolijsters 1, gondwerkers 36, metselaars 8. opperlieden 14, schilders 11, steenhouwers 1, timmerlieden 11, kuipers 1, kleermakers 1, kappers 1, schoen makers 2. bankwerkers 6. carrosseriemakers 1, electriciens 3, handlangers 1. koper- en blikslagers 2, lasschers 2, loodgieters 1, ma chinisten 4. metaalbewerkers 5. monteurs 3, smeden 1, stokers 7, voorslaanders 1. vuur werkers 1, bakkers 3, sigarenmakers 69, sor teerders 14, slagers 1, landarbeiders 52, reizi gers 1, teekenaars 2, chauffeurs 13. expedi teurs 1, winkelbedienden 2. schippers 2, in casseerders 4, kantoorbedienden 4, losse ar beiders 102, dienstboden 7, werksters 1, totaal 426 tegen 415 in de vorige week. Wijk aan Duin: Betonvlechters 1, beton werkers 2. grondwerkers 32. metselaars 1. opperlieden 6, schilders 5, steenhouwers 1 stucadoors 1, timmerlieden 5, stoffeerders 1, kappers 1, bankwerkers 10, carrosseriemakers 1, electriciens 1, handlangers 3, koper- en blikslagers 4, lasschers 1, loodgieters 1, ma chinisten 5, metaalbewerkers 4, monteurs 2. plaatwerkers 1, smeden 1, stokers 4, bakkers 2, sigarenmakers 17, landarbeiders 32, agen turen 1, teekenaars 2, chauffeurs 7. expedi teurs 1, kellners 2, lijnwerkers 1, winkelbe dienden 1, voerlieden 2. incasseerdei's 2, kan toorbedienden 6, onderwijzers 1, losse arbei ders 66, dienstboden 3, werksters 5, totaal 245 (237). Heemskerk: Betonvlechters 2, betonwerkers 3, grondwerkers 14, metselaars 1, opperlieden 5, schilders 2, spoorleggers 1, timmerlieden 2, landarbeiders 33, losse arbeiders 38, dienst boden 1, totaal 104 (107). STAATSPENSIONNEERING VERGADERT. De gebruikelijke najaarsvergadering van de plaatselijke afdeeling van den Bond voor 'Staatspensionneering zal o'p Dinsdag 21 November in de bovenzaal van de lunch room „Suisse" worden gehouden. In deze bijeenkomst zal een bestuursverkiezing wor den gehouden wegens periodieke af tred in: van de heeren K. Steijn en G. Sluis. Beide aftredende bestuursleden hebben zich her kiesbaar gesteld. Verder zal een verslag van de algemeene vergadering van den Bond worden gevoerd over de jaarlij ksche feestvergaderingen voor de leden. R.K. GYMNASTIEKVEREEN. S.S.S. De jaarlijksche turnuitvoering van de R.K Gymnastiekvereniging S.S.S. zal eerst in het einde van de maand Februari plaats vinden Voor dien tijd, op Zondag 14 Jan. zal nog worden deelgenomen aan de Bondswedstrijden te Zoeterwoude. STICHTING KATHOLIEKE KRING. Voor de leden en introducé's van de Stich ting „Katholieke Kring" zal het Nieuwe Schouwtooneel op Maandag 20 Nov. in het K.S.A.-gebouw een opvoering geven van „Kin deren van ons Volk", een spel van het land naar den roman van Antoon Coolen. Mede werkenden zijn Lau Ezerman, Jacqueline RooyaardsSandberg, Jetty van DijkRiecker, Ko van Dijk, Sam de Vries en Frits Bouw meester. Cor Hermus voert de regie. vreemde toestanden op een nieuwen weg. Auto's botsen, bestuurders vechten. en de verkeerspolitie bemiddelt. Vrijdagavond omstreeks half 11 werd de politie van OveTschie gewaarschuwd door een automobilist, dat op den nieuwen onverlich- ten Rijksweg RotterdamDen Haag een on geval had plaats gehad. Haar bleek dat het ongeval op anderhalf uur gaans van Over- schie was gebeurd bij Delft onder de ge meente Pijnacker. Het bleek de politie van Overschie dat de auto bestuurd door den heer D. F. Boere, komende uit de richting Delft, in botsing was geweest met een tege moetkomende auto, bestuurd door den heer A. van Driel. De botsing was een gevolg van het feit, dat de heer Van Driel naar den lin kerkant van den weg overstak. De botsinj was zoo hevig, dat de auto van den heer Boere in een langs den weg loopende sloot verdween. De andere auto verloor een wiel en sloeg tegen een betonnen brugleuning. De auto's lagen ongeveer 100 meter van elkaar. Bij de komst van de politie waren de inzit tenden van de beide wagens niet meer aan wezig. De politie van Delft werd van het ge beurde in kennis gesteld. Inmiddels was een kraanwagen aangekomen die de auto van den heer Boere uit de sloot haalde. Juist toen deze auto op den weg was kwam een auto uit de richting Rotterdam, bestuurd door den heer Verkijk, en botste in volle vaart tegen den kraanwagen, die behoorlijk verlicht was. De botsing moet worden toe geschreven aan het feit. dat de Rijksweg niet verlicht is en de automobolisten op het zwar te wegdek in den avond de auto's wel zien, doch niet in staat zijn waar te nemen of de wagens zicji voortbewegen dan wel of zij stilstaan. Doordat eenigc omstanders zich met de botsing bemoeiden, ontstond tusschen de in zittenden van de auto van den heer Verkijk en eenige andere personen een ware vecht partij. die tenslotte zoo hevig werd. dat de De'.frsche politie, die inmiddels eveneens was aangekomen, de groep vechtenden omsingel de en zoo een einde aan het gevecht wist te maken. De auto van den heer Boere. die door de tweede botsing geheel, werd vernield, werd hierop andermaal uit de sloot, waarin, zij ten tweeden male verdwenen was, opge haald. Alle drie de auto's zijn door den kraan wagen weggesleept. De bestuurders van de wagens kregen slechts onbeteekenend letsel. Later is gebleken, dat het stuk van den weg waarop de ongevallen zich hebben voor gedaan onder de gemeente Pijnacker ressor teert zoodat de Overschiesche noch de Delft- sche politie hadden behoeven te komen. VERKEERSDREMPEL IN GEBRUIK Te Amsterdam is thans ook de „verkeers drempel" op de kruising SpuiNieuwe Zijds Voorburgwal in gebruik genomen. Door over dezen drempel te rijden zetten automobilis ten zelf het sein voor het kruisende verkeer op onveilig. UIT HAARLEM crematie a. wagemaker. Zaterdagmiddag had in het crematorium op Westerveld te Velsen, onder zeer groote belangstelling de crematie plaats van het stoffelijk overschot van den heer A. Wage- maker, in leven arts op Texel, overleden te Heemstede. Vooral van Texel was de belangstelling zeer groot. Aanwezig waren de burgemeester, de heer W. B. Oort, de heeren P. Dros Az., en H. Keesom, commissarissen van Texel's Eigen Stoomboot Onderneming; Dr. Boswijk, vele bestuursleden van verschillende ver eenigingen, als Witte Kruis, Nutsdepartement enz. Uit Haarlem en omgeving waren er dr. A. E. S. Sluyterman, voorzitter van den kring Haarlem der Nederl. Maatschappij tot be vordering der Geneeskunst; Dr. Hubert, arts alhier, Mr. A. J. L. Liesker, griffier van het Kantongerecht, Mr. J. J. Polderman, af- deelingschef bij de Nederl. Handel Mij. te Amsterdam, alhier; Ds. P. A. Vis em. Doops gezind predikant te Heemstede, vroeger te Texel; de toonkunstenaar Sam Vlessing te IJmuiden, geboren op Texel; J. C. Pull, oud controleur bij de Nederl. Posterijen alhier, W. Bakhuys Rozeboom, J. Drijver te Sant poort, inspecteur der Vereeniging tot be houd van 'natuurmonumenten in Nederland; Dr. A. v. d. Horst, oud-controleerend genees kundige bij de Rijksverzekeringsbank, vroe ger arts te IJmuiden, de vlootpredikant ds. J. H. Vaandrager enz. Gesproken heeft allereerst de burgemeester van Texel, de heer W. B. Oort, die zeide namens het gemeentebestuur en de gemeente Texel gekomen te zijn om den overledene den laatsten groet te brengen en een woord van dank te spreken. Gedurende 25 jaar had Dr. Wagenmaker lief en leed der bevolking gedeeld en daaronder veel gewrocht. Er is dan ook rouw in het hart van vele inwo ners over zijn heengaan. Hij was de vriend en raadsman van velen en menigeen heeft hem veel te danken. Dr. Wagemaker was ook de meelevende burger, d'ie door zijn daden veel in het algemeen belang had gedaan. Van vele vereenigingen als Witte Kruis, wijk verpleging, verbandcursussen enz. was hij voorzitter en bestuurslid hij stichtte het gas bedrijf en de Nutsspaarbank en groote wils kracht heeft hij getoond bij de stichting van Texel's Eigen Stoomboot Onderneming. Zoo is Texel veel aan hem verplicht en wilde spr. dankbaar gedenken alles, wat hij voor de gemeente deed. De heer P. Dros Az. herdacht den over ledene als president-commissaris van Texel's Eigen Stoomboot Onderneming, welke voor het eiland een zegen is geworden. Hij deed dit alles ondanks zijn drukke praktijk. Spr. zeide dat zijn nagedachtenis in hooge eere zou worden gehouden. Dr. Boswijk sprak als opvolger in de prak tijk van den overledene met eerbied over diens werk. De heer J. Beumkes sprak woorden van dank namens het personeel van Texel's Eigen M Stoomboot Onderneming, waarna de heer Jonas de Vries van Amsterdam als vriend sprak. Nadat de kist onder het spelen van „Die Ehre Gottes aus der Natur" van Beethoven was gedaald, dankte de zoon voor de groote belangstelling. FEUILLETON 28) charles alden seltzer. Op den avond, volgende op den dag, waarop de kleinere eigenaars deze boodschap gekre gen hadden van Dunlavey, brachten eenige hunner een bezoek aan Hollis. Zij vonden hem op de beneden-veranda van het rancho-huis, waar hij met Norton en Potter zat te praten. Lemuel Train van het Pig-pen personeel was als hun woordvoerder gekozen. Hij stond voor Hollis, een groote man met beschroomde ma nieren en ruw van uiterlijk, omringd door zijn mede-cowboys, gebruind, gehard, met. ernstig gelaat. Ofschoon de zon al drie uur geleden Was ondergegaan, was de hitte vreeselijk en de bezoekers schuifelden heen en weer en kegelen moedeloos het zweet van hun voor hoofden. .,Ga zitten", noodigde Hollis hen. Hij stond op en bleef staan, terwijl de mannen zieh tteervleiden op den rand van de veranda allen, behalve hun woordvoerder Lemuel Train. Deze laatste keek Hollis aan. Zijn ge laat was norsch in de schemering. „Wij komen eens hooren, wat je te zeggen hebt over het water", zei hij. Al dagen geleden had Norton tegen Hcdlis gezegd, dat deze mannen, die nu weidden aan de Rabbit-Ear, de kleine ranchers wa ren, die den ouden Hollis geweigerd hadden te helpen in zijn strijd tegen Dunlavey eenige jaren geleden. Daarom gaf Hollis niet dadelijk antwoord. Toen hij het deed, was zijn stem droog en koud. Hij had ook Dunlavey's ulti matum omtrent het water gehoord. „Voor ik iets over dit onderwerp zeg, zou ik graag weten, met wien ik spreek", zei hij. Train wees zwaar met zijn hand naar zijn mede-bezoekers, en wees ze een voor een aan. „Dit is Truxton, van de Diamond Dot: Hol- comb. van de Star; Henningson, van de Three Bar; Yeager, van de Three Diamond en Clark van de Circle Y". „Precies", stemde Norton toe, achter Hollis staande. Hollis lachte norsch; hij had een strijd- lustigen toon opgemerkt in Norton's stem. Het was duidelijk, dat deze bezoekers, als de opzichter in deze zaak wat te zeggen had, nu even weinig bemoediging zouden ontvangen, als zij van Dunlavey gekregen hadden. Maar Hollis glimlach bewees, dat hij er anders over dacht. „Ik ben Kent Hollis", zei hij tegen de man nen; „dat weten jullie zeker". „Ik geloof wel, dat wij je kennen", zei Train, „je bent de zoon van Jim Hollis". ,Dan weten jullie ook, dat Dunlavey en mijn vader niet bepaald boezemvrienden wa ren", antwoordde Hollis. Verscheidene hoofden maakten een beves tigende beweging; anderen zaten er norsch zwijgend bij. Hollis glimlachte. „Hoé velen van jullie hebben aangeboden om mijn vader te helpen, toen hij jullie om hulp kwam vragen in zijn strijd tegen Dun lavey?" Train schoof onrustig heen en weer. „Ik geloof niet, dat er veel kans was begon hij en aarzelde toen, zijn makkers aankijken de. „Natuurlijk", antwoordde Hollis kalm, na een verlegen pauze, „er was toen niet veel kans voor jullie om te winnen. En jullie moesten te veel op het spel zetten om mijn vader te helpen. Maar hij moest nog meer wagen om alleen te vechten. Toch vocht hij alleen. Hij was bijna geruïneerd. En nu staan jullie op het punt om geruïneerd te worden. En jullie bent bij de zoon van Jim Hollis ge komen om je te helpen. Denk je, dat hij het doen moet?" De mannen bleven zwijgend zitten; de woordvoerder kon geen woorden vinden. „Hoeveel mannen kunnen jullie met je zes sen bijeen brengen in geval Dunlavey zijn bedreiging mocht uitvoeren om jullie vee van de Rabbit Ear te verdrijven of het dood te schieten?" „Achttien, geloof ik", antwoordde Train, de andere aankijkende, die bevestigend knikten op zijn vraag. Hollis wendde zich tot Norton. „Hoeveel mannen heeft Dunlavey in dienst?" vroeg hij. „Dertig", snauwde Norton. „Maar als hij ze noodig heeft, kan hij er wel honderd krijgen". „Een kwade kans", lachte Hollis. „Waarom zou ik jullie vrijwillig helpen om Dunlavey te bestrijden. Mijn vee krijgt beslist water genoeg. Waarom zou ik niet zelfzuchtig zijn, zooals jullie waren, toen mijn vader bij jullie kwam om hulp?" Er kwam geen antwoord. De gezichten, die Hollis omringden in het half-duister, toon den duidelijk aan, dat hun eigenaars de ge dachten aan hulp opgegeven hadden. Grim mige, harde lijnen kwamen er op; twee of drie lachten honend. Natuurlijk zouden zij tegen Dunlavey vechten; er was geen keus, want zij konden er niet werkeloos bijstaan en toezien, dat hun vee vermoord werd Dun lavey kon ze niet wegdrijven van het water, zij zouden doodgeschoten moeten worden. Zij hadden er op gerekend om hulp te krijgen van Hollis: hij had den eenen kant van de Rabbit Ear in bezit en met zijn steun waren zij in staat om het Dunlavey's mannen, die van de overzijde der rivier konden probeeren I om hun vee neer te schieten, zeer moeilijk maken. Maar als Hollis tegen hen was, ston den zij machteloos, als Hollis tegen hen was, konden Dunlavey's mannen zich verspreiden over beide rivierovers en de vernietiging van hun vee zou onvermijdelijk zijn. Al de mannen wisten dit. Toch gaven zij geen antwoord op Hollis' vraag. Zij waren niet gekomen om hem te smeeken! zij wisten dat de situatie op een punt gekomen was, waarop zij alleen op hun eigen hulpbronnen konden rekenen. Zij wilden niet smeeken, maar toch lag er, toen zij een voor een de ve randa afliepen, een bittere glimlach op ver scheidene gezichten. Er werd niet gedreigd, misschiéb was Hollis er in geslaagd om hun de overeenkomst te toonen tusschen zijn ge drag en het hunne van vroeger, toen zijn vader bij hen om hulp kwam. Tenminste dit had hij geprobeerd te doen. Lemuel Train was de laatste, die van de veranda afstapte. Hij keerde zich om, toen hij op den grond stond en keek over zijn schouder naar Hollis. „Tot ziens", zei hij kortaf. „Je zult nu wel quitte zijn". Hollis had zich niet bewogen. „Wacht, Train!" zei hij. De bezoekers stonden stil en keken hem aan. „Mannen", zei hij kalm, „jullie hebben mijn vraag niet beantwoord. Ik zal haar nog eens herhalen. Waarom zou ik niet zelfzuchtig

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5