HET NIEUWE AVONDBLAD 11! JAARGANG No. 320 WOENSDAG 15 NOV. 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents Incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummersS cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIeN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. jUle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers lijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600bij overlijden; $00.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3C00.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. VELSEN i RAADSVERGADERING Behandeling der Gemeente- begrootingen. Breedvoerige politieke redevoeringen. De Tweede Kamer in zak formaat. Dinsdagmiddag kwam de raad bijeen om een begin te maken met de behandeling der begrooting. Wethouder Nijssen is verhinderd f middagvergadering bij te wonen. Verder afwezig de heer E. Luikman (s.d.a.p.) Algemeene beschouwingen. De algemeene beschouwingen worden ge opend door den heer W. van Heyst (N.P.) die zegt dat hij wil deelnemen aan de alge meene beschouwingen, omdat hij daardoor de gelegenheid krijgt een en ander in het belang der gemeente te zeggen en te vragen, naméns een groep van kiezers, die buiten de politiek staat. Spreker houdt- zich eerst bezig met eenige politieke beschouwingen, waarin hij er op wijst, dat zijn groep men- schen afvaardigt zonder program en zonder verband met kerk of partij. Spreker zegt, dat zijn groep tevreden is over het bereikte re sultaat; hij haaide den kiesdeeler, terwijl oude partijen het zoover niet konden bren gen. Verder wijst de heer van Heyst op de veranderde politieke omstandigheden. Spre kers groep staat niet tegenover de fascis tische beweging. Het fascisme mag door een enkel ongelukkig ingezonden stukje van den heer Tusenius niet „doodgeverfd" worden. Spreker 'bestrijdt de oude partijen. Tot den heer Van Woensel zeide spreker, dat wan neer alle communisten zulke idealisten wa ren als hij, hij morgen tot de communisten eou overloopeiT. Tot de s.d.a.p. zeide spreker dat hij niet arbeiders-vijandig is, maar hij vindt het een schande, dat de gesalarieerde politiek bij de arbeidersbeweging is inge voerd. De heer van Heyst bespreekt de wet houdersverkiezing en richt in verband daar mee een feilen- aanval tot de s.d.a.p. Tot de gemeentepolitiek terugkomende zeide spreker, dat salarisverlaging voorloopig niet aan de orde is. Maar laten de ambte naren eens een oplossing geven zonder loons verlaging. Spreker bepleit o.a. het nemen van maatregelen ter verbetering van de accou- stiek van de raadzaal, steun aan de dieren bescherming, aan de zweminrichting. Spreker noemteen groot aantal werken op, die de Economische commissie in stardie zal kun nen nemen hetgeen den heer Vermeulen de vraag ontlokt: „Wie zal het betalen?" De heer Van Heyst, voortgaande, wil herziening van het uitbreidingsplan en uit voering van het rioieeringsplan zonder M. A. B. E. G. en brengt nog tal van andere zaken naar voren, waarin hij verandering wil zien aangebracht. Tenslotte spreekt de heer van Heyst zijn tevredenheid uit over het college van B. en W., maar hij moet erken nen dat de voorzitter hem aardig te pak ken heeft gehad met het voorstel van den heer Vermeulen over het sluiten der dis cussies over de voortuintjes in de Kennemer laan. (gelach). De heer A. ten Broeke (CH.) begint eveneens met een beschouwing over de al gemeene politiek. We zullen terug moeten naar een sober levenspeil; zelfs de commu nisten zullen dit niet tegen kunnen houden. De heer ten Broeke betreurde het, dat de fractie der s.d.a.p. niet heeft willen mede werken tot die maatregelen, die in verband met den toestand der gemeente-financiën genomen moesten worden. Spreker brengt hulde aan „den Raad van negentien", die daaraan zijn medewerking niet heeft ont houden. Tot den burgemeester zeide hij. dat deze het vertrouwen zijner fractie heeft. Over de staking sprekende, zeide de heer ten Broeke, dat deze een conflict was met een politieken achtergrond. Fascisme en communisme, zeide spreker, leiden onsvolk naar knechtschap, de Christelijk-Historische beginselen daarentegen geven recht en ge rechtigheid voor iedereen. De heer ten Broeke bepleitte tenslotte uitvoeringen van werken in werkverschaffing. De heer Homburg (A.R.) zet de reden uiteen, waarom zijn fractie heeft gemeend, de begrooting ditmaal niet in de afdeelin- gen te moeten behandelen. Sprekers fractie heeft in verband met het feit, dat de vóór- behandeling den begTooting ditmaal zou ontbreken, eenige vragen gesteld, waarop hij hoopt een antwoord, liefst een gunstig ant woord te mogen ontvangen. De heer Hom burg wil nog de aandacht vestigen op het feit, dat zoovele woningen speciaal van bouwvereenigingen leeg staan. Het is hem gebleken, wat de bovenwoningen betreft, dat dit komt doordat de huren zoo hoog zijn. Er dienen maatregelen overwogen te worden om te trachten deze woningen weer bewoond te krijgen. Over de begrooting sprekende, zeide de- heer Homburg, dat deze vrijwel gelijk is aan de voorgaande. Er is een groot tekort en er moet gestreefd worden naar herstel van evenwicht. Zelfs al zouden we de sa larissen der ambtenaren met 50 pet. verla gen, dan kwamen we er nog niet. De heer Homburg' wijst er op, dat het staatje der belastingen wijst op een daling van de hoogere inkomens. Ook spreker's fractie is van meening, dat het college voor een zware taak is gesteld. Het college kan op den ver deren steun van sprekers fractie rekenen. Hij brengt den burgemeester hulde voor de door hem tijdens de staking genomen maat regelen en besprak tenslotte in het kort eenige kwesties, die door den heer van Heyst naar voren zijn gebracht en waarin de heer Homburg eenige tegenstrijdigheden meende te ontdekken. De heer Van Woensel (C.P.) wil recht zetten de dingen die door de vorige sprekers verkeerd naar voren zijn gebracht. Tot den heer Van Heyst zegt hij, dat hij het heel goed kon begrijpen, dat deze niet tot een oplossing kan komen. De heer van Heyst wil allen in een groep verzamelen, maar hij ziet over het hoofd, dat er groobe klasse- tegenstellingen zijn. De leuze „geen klassen strijd" wordt tegenwoordig veel gepropa geerd. Maar zoolang persoonlijk bezit der productiemiddelen bestaat, zal de klassen^ striyj blijven bestaan. Onder groote belang stelling van den Raad bespreekt de heer Van Woensel de huidige maatschappelijke samen stelling en in verband daarmede de nood zakelijkheid om te komen tot het commu nisme. Over de begrooting sprekende zegt de heer Van Woensel, dat zooals te verwachten was er weer een groot tekort is. De verstrekken de bezuinigingen zijn niet tot stilstand ge komen. Er komt nog vóór de behandeling der begrooting de tijding dat de regeering het bedrag voor bestrijding der werkloosheid heeft verlaagd van 75 op 46 miliioen. Wie zullen de begrooting sluitend moeten maken? Dat zullen de bleekneusjes uit de arbeiders klasse zijn, die straks ondervoed naar school zullen gaan. Want er is geen bedrag voor schoolvoeding op de begroeting geniaalst. De heer Van der Flier (s.d.a.p.) zeide dat sprekers fractie den voorzitter heeft op gedragen, algemeene beschouwingen te houden, maar daarnaast wil hij ook nog eenige dingen zeggen. Spreker ziet niet meer de tegenstelling links tegen rechts of con servatief tegen vooruitstrevend, maar hij ziet een eenheidsfront tegen wat men noemt de Marxisten. Een Duitsch minister heeft gezegd dat er geen verschil is tusschen sociaal democraten en communisten, maar uit de woorden van den heer Van Woensel is het tegendeel gebleken. Spreker houdt een plei dooi voor het behoud der democratie, die gekomen is omdat het volk snakte naar de vrijheid. De heer v. d. Flier hield even eens een algemeene politieke beschouwing en kwam daarna tot de autonomie der ge meenten, waarbij hij betreurde de schrille wijze, waarop de gemeente door het Rijk wordt behandeld. De heer ten Broeke heeft gesproken over recht en gerechtigheid, maar, zeide de heer v. d. Flier, daar gaat het juist om. Spreker kwam daarna tot de begrooting, besprak o.a. het onderwijs en drong aan op een spoedige uitvoering der slachthuisplan nen. Verder bepleitte hij stichting van een badhuis, niet in Velserbeek maar in IJmui den. Ook huurverlaging achtte spreker in het belang der gemeente. De heer Maas (R.K.) voerde het woord namens de R.K. raadsfractie. Hij meende dat de bezuinigingen op de begrooting in werkelijkheid lang niet alle bezuinigingen zijn. In dit verband wijst hij op de bestra ting, waar door de bezuiniging een toestand dreigt te ontstaan die later groote financieele offers zal vergen. Spreker meent, dat er door een betere arbeidsverdeeling van het gemeentepersoneel nog heel wat gedaan kan worden. „Kleine klusjes" dienen niet afzon derlijk, maar als één geheel hersteld te worden, waardoor er nog wel tijd voor grootere dingen overblijft. Kan de brandweer de openbare gebouwen niet eens onder han den nemen? Spreker vraagt toezicht op het strand, alhoewel hij niet kan zeggen, dat daar verkeerde dingen zijn gebeurd. Over de werkloosheidszorg sprekende zeide de heer Maas, dat alhoewel nog geen absolute ver laging der steunbedraging is ingevoerd en toch een indirecte verlaging is ingevoerd doordat zoovele artikelen duurder zijn ge worden. Ook de heer Maas brengt de kwestie der leegstaande woningen naar voren. Hij meent ook dat huurverlaging dringend nood- verlaging van den huur maar niet met ver zakelijk is. De minister is al begonnen met laging van de onderhoudskosten. Spreker vreest, dat wanneer er geen huurverlaging HET MOM/MENT VOOR ARIüTIDE BRIAND, I dat ter gelegenheid van den Wapenstilstands- i dag te Pacy-sur-Eure in Normandië werd onthuld. I komt, de dubbele bewoning sterk zal toe nemen. Spreker vraagt B. en W. of zij de volle aandacht aan deze kwestie willen schenken. De houding van B. en W. tegenover de com missie voor steunverleening heeft spreker ten zeerste bevreemd. Willen B. en W. rekening houden met de uitspraak van den minister ten aanzien van het deelnemen van belang hebbenden aan de uitvoering der crisismaat regelen? Spreker heeft zich, omdat hij niet wist dat we fascisten in ons midden hebben, onthou den van politieke beschouwingen. De woor den van den heer van Heijst zijn voor hem een bewijs, dat deze geen studie heeft ge maakt van de dingen die om hen heen ge beuren. De heer Van Heijst heeft het gehad over de leiders, maar spreker kent leiders, wier dwalingen de wereld in een poel van el lende hebben gestort. Spreker schetste de taak, die de R.K. arbeidersbeweging op zich heeft genomen. Men is bezig aan een nieuwe maatschappij, maar als hij de verschillende fascistische vergaderingen leest, valt het hem op onder de sprekers nooit aan te treffen namen van menschen, die iets voor de sa menleving hebben gedaan. De stellingen van den heer Van Woensel kan spreker nooit aanvaarden, uit hoofde van zijn R.K. be ginselen. De heer Visser (S.D.A.P.) merkt in ver band met de begrootimg op dat de lijn dei- vorig epjaren wordt doorgetrokken.Alleen mist de Raad thans de behandeling in de afdee- lingen, waardoor de behandeling er niet be ter op geworden is. De Raad krijgt thans niet, zooals anders, een antwoord van B. en W. op schriftelijke vragen, maar hoogstens een antwoord van een der wethouders, dat wel niet te uitvoerig zal zijn. De fractie der S. D. A. P. kan nu noch in de toekomst met een dergelijke behandeling accoord gaan. De heer Visser meent dat „de tegenpartij" met haar houding tegenover de S. D. A. P. op den verkeerden weg is. Spreker had bij eventueele voorbehande ling de vraag willen stellen of de gemeente voor een hoogere uitkeering van het Rijk in aanmerking zou kunnen komen. Wat zullen de gevolgen voor de gemeente zijn van de laatste circulaire van den minister, vraagt spreker? Spreker meent dat er een strooming is, de fractie der S. D. A. P. min of meer in een uitzonderingspositie te plaatsen en is daarin versterkt door de woorden van den heer Homburg. Ook de heer Visser brengt de algemeene politiek ter sprake. De begrooting geeft een beeld van de crisis, waarin de wereld verkeert, zeide spr. Er zijn teekenen die er op wijzen dat het ergste van de crisis voorbij is; voor de gemeenten is dit echter nog niet het geval. Velsen is een van de groote gemeenten, die bij de regee ring moet aankloppen om steun. Hij wil er op wijzen, dat er voorheen gemeenten waren, die in moeilijkheden verkeerden. Deze, als Zaan dam en Amsterdam werden van wanbeheer beschuldigd. Spreker vraagt, of dit nu van de thans in nood verkeerende gemeenten ook ge zegd zal worden. Spreker vreest, dat we nog niet aan het einde zijn van de moeilijkheden en stelt dienaangaande eenige vragen aan het college. Spreker is nog lang niet gerust. De heer Von Heyst heeft over de loonen spreken de, gezegd, dat er nog wel wat af kan. (De heer van Heyst ontkent dit). Spreker meent, dat nog aangetoond moet worden dat de loo nen te hoog zijn. Hij betreurt verschillende bezuinigingen, waardoor alle uitgaven voor cultureele doeleinden geschrapt zijn. Wat op de begrooting is geplaatst is de post van de 2 pet. voor de bijzondere voorbereidende scholen, maar wanneer er dan zoo bezuinigd moet worden had men „aan de overzijde" hier een offer moeten brengen. Spreker vraagt voorts maatregelen tegen het bouwen van zoovele winkels, hetgeen alleen in het belang is van de bouwers. De heer Visser brengt daarna de positie der werkloozen ter sprake. De positie is van dien aard dat er van den steun geen cent af kan. Spreker toont dit met cijfers aan, tevens werd ten opzichte van de uitkeeringen reeds aan het bezuinigen geslagen. Ook de heer Visser wijst er op, dat volgens het staatje van B. en W. de inkomens in onze gemeente zeer sterk naar beneden zijn geschoven. De heer Visser onderbreekt hier zijn rede. De vergadering wordt te half zes geschorst tot half acht. De heer Visser zet 's avonds half acht zijn rede voort. Hij bespreekt allereerst het artikel in de IJmuider Courant, waarmede hij het niet eens is, omdat in de leeningen ook zijn opgenomen die van de bedrijven. Hij acht den financieelen toestand onzer gemeen te goed, alleen we moeten meer uitgeven dan er in komt. Sprekers fractie is dikwijls ver weten dat zij steeds tegen bezuiniging is, maar dit is onjuist zegt spreker. Tegen be zuinigingen, die niet bepaald een zeker deel der gemeente troffen, heeft de S. D. fractie zich niet verzet. Spreker wijst op de moeilijk heden der arbeidersklasse. Het is zeer nood zakelijk, dat de huren zich gaan aanpassen aan het verlaagde levenspeil. De heer Visser bespreekt dan den algemee- nen roep om den sterken man. Hij betreurt verder de woorden van den burgemeester op Koninginnedag, die gericht waren tegen zekere partijen. Men meent dat er maar een middel is, de crisis op te lossen nl. de dicta tuur. De heer Visser bespreekt verder de fas cistische en communistische politiek en be strijdt verschillende uitlatingen van den heer van Heijst. De heer Vermeulen (A.R.) sluit zich aan bij de woorden van waardeering gespro ken tot den burgemeester en het college voor de wijze, waarop zij hun moeilijke taak hebben vervuld. De heer Vermeulen ont kent, dat cle S.D.A.P. opzettelijk in een uit- zonderingspolitie is geplaatst. Het is niet met de bedoeling den sociaal-democraten onaan genaam te zijn, dat werd besloten niet tot behandeling der begrooting in afdeelingen over te gaan. Het is nooit de bedoeling van den Raad geweest, de sociaal-democraten in een uitzonderingspositie te plaatsen- Spreker heeft zich afgevraagd, nadat de mededeelingen uit den Haag waren gekomen, of het niet raadzaam was geweest, de behan deling der begrooting uit te stellen. Wat we kunnen doen is tenslotte de begrooting als een pro-forma begrooting te beschouwen. Over de begrooting sprekende, zegt de heer Vermeulen dat daarin weinig te veranderen is. Spreker is van meening, dat de gemeente tenslotte met verlaging der salarissen van ambtenaren zal moeten komen. Het heeft hem buitengewoon gespeten dat B. en W. zelf niet met een voorstel zijn gekomen, want men weet dat het komen moet. Wanneer de toe stand zoo is, dat we de positie der minstbe deelden nog slechter moeten maken, kunnen we de ambtenaren niet in een bevoorrechte positie handhaven. Spreker zou gaarne van de tafel van B. en W. een duidelijke uitspraak vernemen, waarin tot uiting komt, dat er van handhaving van de huidige ambtenaren-sa larissen geen sprake kan zijn. De door den heer Visser genoemde steun bedragen hebben voor spreker geen beteeken is. Ten opzichte van één ding zou spreker het met den heer Visser eens kunnen zijn, nl. de subsidie voor de t.b.c.-bestrijding. Maar de verlaging be hoeft nog niet te beteekenen, dat er één man minder wordt uitgezonden. De bezuiniging behoeft niet te komen ten laste van de uit te zenden patiënten. Dit is nog wel op andere dingen te vinden. Omtrent de in het staatje van B. en W. genoemde inkomens merkt de heer Vermeulen op, dat niet ieder wellicht door de ernst daarvan doordrongen is. Als straks de cijfers voor het nieuwe be lastingjaar komen, zal wel blijken, dat de toestand nog veel ongunstiger is geworden. Spreker vraagt ten slotte het college nadere inlichtingen over het ontslag, verleend aan verschillende ambtenaren. B. en W. hebben toegezegd, den Raad in te lichten alvorens tot het verleenen van ontslag over te gaan. Spreker vraagt, welke ambtenaren, ontslag hebben gekregen en welke wachtgelden wor den uitbetaald, voorts, welke ambtenaren in tijdelijken dienst zijn gehouden en aan welke ambtenaren loonsverhoogingen zijn toege kend buiten de wettelijk voorgeschrevene. Zullen er bij gas en water ook loonsverlagin gen worden ingevoerd? Spreker brengt nog eenige andere kwesties ter sprake, zooals de aanbesteding van schoolboeken, den huur- toeslag enz. De door de vorige sprekers ge houden algemeene beschouwingen hadden beter in de Tweede Kamer gehouden kunnen worden. Over het fascisme wil spreker het niet hebben, omdat deze richting hier niet vertegenwoordigd is, al leek het er eerst veel op. Spreker wil alleen opmerken, dat de A.R. partij lijnrecht staat tegenover extremisme van rechts en van links. De heer De Waal (groep Schilling), meent, dat voor de Economische commissie voldoende werk is weggelegd. Het verbeteren van wegen beteekent een ruime werkver schaffing. Verder geeft spreker als zijn meening te kennen, dat tot vermindering van den steun alleen mag worden overge gaan wanneer de nood daartoe dwingt. Kan in de Vereeniging van Nederlandse he ge meenten niet besproken worden een voorste1., om de belastingen te maken in overeenstem ming met de naburige gemeenten? Ook de heer de Waal bespreekt het geval van de vele leegstaande woningen en vraagt of werk loozen, die in andere gemeenten tijdelijk werk hebben gevonden, na afloop daarvan weer in onze gemeente gesteund kunnen worden. De heer Sluiters (C.H.) merkt op, dat er van algemeene beschouwingen over de be grooting weinig is gekomen. Er zijn alge meene beschouwingen gehouden over bin nen en buitenlaiidsehe politiek. Er is veel gesproken over de crisis, maar wat is eigenlijk de crisis? Dit is alleen het werkloozen vraag stuk want er is van alles te veel. De heer Nijssen wethouder van finan ciën kon de vergadering hedenmorgen niet bijwonen. Hij heeft echter vernomen, dat ei- weinig over de gemeentezaken is gesproken. Op een vraag van den heer Visser antwoordt spreker, dat de korting op de fondsbelas- ting voor de gemeente een korting van 8 pet. beteekent. De heer Dunnebier, wethouder van openbare werken, herinnert zich levendig, dat toen hij de eerste begrooting 14 jaar geleden behandelde, de toestand ook niet rooskleurig was. Spreker wijst er op, dat wanneer de ge meente de hulp van het Rijk noodig heeft, dit niet komt doordat het beheer niet goed ge weest is, maar door de omstandigheden. Doordat de gemeente de laatste jaren zui nig beheerd is, krijgt de gemeente thans zoo weinig van het Rijk uitgekeerd. De heer Van Heyst heeft opgemerkt, dat de ambte naren der gemeente over het algemeen „zwaar op de hand" zijn, maar zij zijn gehou den aan de reglementen. De heer van Heyst heeft goede dingen opgenoemd, maar er is geen geld voor. Als er maar eenige kans was om de door den heer Van Heyst genoemde zaken te verwezenlijken zou hij direct naast hem komen te staan. Met de door den heer van Heijst gemaakte opmerkingen over het uitbreidingsplan is spreker het echter niet eens. Hiermede moet men erg voorzichtig zijn. De heer van Heyst had verteld, dat een door M. A. B. E. G. uitgebracht advies f 2500 gekost zou hebben. De heer Dunnebier ont kent dit, dit advies heeft maar twintig gulden gekost. De kwestie van het slachthuis, aldus de wethouder is niet zoo eenvoudig. De ex ploitatierekening was opgezet in een norma len tijd en thans zou het wel eens een nadee- lig saldo opgeleverd kunnen hebben. De heer Dunnebier beantwoordt in 't kort nog de an dere sprekers, ook de vragen van den heer Vermeulen. Het blijkt, dat B. en W. ook bezui nigingen bij gas en water hebben overwogen. De directeur heeft een voorstel ingediend, maar dit voorstel is B. en W. noch de com missie sympathiek. Het college zal een ander voorstel overwegen. De heer Dunnebier geeft ten slotte de door de A. R. fractie verlaagde inlichtingen over de ontslagen ambtenaren enz. De heer P. Bosman, wethouder voor sociale zaken wijst er op, dat v.-rschillende dingen, die men wel zou willen zien gebeuren, niet kunnen worden uitgevoerd zoolang de gemeente armlastig is. Het- is juist, zegt spre ker dat er veel woningen leeg staan en dat deze woningen zeer verwaarloosd worden. De huurderving bedraagt thans reeds f 20.000 en zal nog wel hooger worden. De burgemeester en spreker waren bij den minister geweest om over huurverlaging te spreken. De minis ter wilde voor Velsen geen uitzondering ma ken, doch hij was bezig maatregelen te tref fen. Ook de heer Bosman meent, dat het on juist is van den heer Visser als hij meent, dat de S.D. fractie in een uitzonderingspo sitie is geplaatst. De heer Bosman komt ook nog op de alge meene politiek en brengt het dreigement met het concentratiekamp ter sprake. Ten slotte wijst de heer Bosman op de noodakelijkheid, het crisiscomité te blijven steunen. Te half elf verdaagt de voorzitter de ver gadering. De behandeling zal Woensdagmiddag 2 uur worden voortgezet. Dan is eerst de burgemees ter aan het woord. IJMUIDEN CONCERT MANDOLINECLUB „EXCELSIOR", Uit een keur van aantrekkelijke nummers bestond het programma, dat de Arbeiders Mandoline Club „Excelsior" onder aanvoering harer eminenten leider Johan B. Kok in het Thalia Theater voor een stampvolle zaal ten gehoore bracht. Het „Jong Excelsior", bestaande uit jeug dige reserves voor de andere club, opende met een tweetal werkjes van de hand van den diri gent, welke zoowel deze afdeeling als de groote zus met rassche schreden vooruit brengt en waarop de vereeniging niet zuinig genoeg kan zijn. Dat er gestudeerd wordt bewees het met entrain uitvoeren van de melodieuze en voor mandoline-orkest zoo knap geschreven Suite van Joline. De goede kwaliteiten van „Excelsior", dat in alle registers goed bezet is, traden bijzonder aan het licht toen zij als begeleidend orkest fungeerde bij de uitvoering van Emil Hulle- broeck's Woudcantate. Dit koorwerk, dat vele moeilijkheden voor zangers en orkest met zich brengt en waarvan het mandoline-arrange ment door directeur Kok geschreven is, werd gezongen door het kinderkoor „De kleine Stem" onder leiding van directeur J. Post, dat eveneens medewerking aan dit concert verleende. Het orkest was hierin (en eveneens in het gecombineerd uitgevoerde Brüder zur Sonne) veel en veel beter van klank, met name het basregister was van verdienstelijke sonoriteit. Dit moet toegeschreven worden aan de op stelling van het ensemble in de zaal, waardoor het orkest beter tot zijn recht kwam en acoustische effecten ondervangen werden. Wel kwam nu het koor wat volume aangaat wat in de verdrukking. Woud-Cantate in den vorm. zooals ze thans gegeven werd, ging in eerste uitvoering en oogstte een welverdiend succes. Ze onder scheidde zich door zuiveren zang en lofwaar dige volgzaamheid van het orkest. De rhythmiek had in sommige gedeelten nog strakker kunnen zijn, terwijl ons enkele hooge orkestpassages qua klank niet meevielen. Directeur Post leidde het geheel met de vaardigheid hem eigen. Had Jong Excelsior veel bijval geoogst met een tweetal zeer expressief voorgedragen werkjes, waarin vooral de teere nuanceeringen opvielen het leeuwenaandeel van het applaus eischten de koren A, B. en C. wel op. Het optreden van laatstgenoemd koor hield een belofte in. Speciaal het Lente had door den goeden samenzang verdienstelijke kwa liteiten. Alleen zou de z zoo gaarne niet als s uitgesproken willen worden. Koor A en B amuseerden publiek (en zich zelf! i het meest met een tweetal Dalcrose-lied- jcs. Wat heeft men een plezier gehad in de peuters van koor A en hun koddige speel- liedjcs. Reeds meerdere malen liebben wij den directeur lof toegezwaaid voor datgene wat hij met deze jeugd bereikt heeft. Het enthou siaste publiek heeft het hem door nadrukke lijk applaus ook dezen avond wederom laten blijken, hoe zijn werken op prijs gesteld wordt. Met het gezamenlijk zingen der Internatio nale werd deze avond beëindigd. W. OUDERAVOND I. V. H. De speeltuinvereniging „In Veilige Ha ven" belegt hedenavond een ouderavond in Flora, waar o.a. de speeltuinfilm zal worden ■vertoond. Verder zal de avond worden opge luisterd door muziek van den heer Willem van Tilburg en zijn leerlingen. OPENSTELLING SPEELTUIN I. V. H. De speeltuin van „In Veilige Haven" zal, naar wij vernemen, gedurende de winter maanden alleen geopend zijn des Woensdags- en Zaterdagsmiddags.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1