HET NIEUWE AVONDBLAD Propaganda voor „eet meer visch". |ge JAARGANG No. 321 DONDERDAG 16 NOV. 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zy 14 dagen als zoodanig in de registers gijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN. Eerste tentoonstelling van de propaganda- commissie in Zaandam geopend. Burgemeester K. ter Laan verricht de openingsplechtigheid. De tentoonstelling wordt door burgemeester -Ter Laan geopend. Veel belangstelling uit IJmuiden. Er was eenseen tijd, dat Nederland veel visch at; het hield van visch. Het land lag aan de zee, had veel met visch bevolkte rivieren, kanalen, slooten en plassen en een deel van de bewoners zocht vanzelfsprekend een bestaan in de visscherij. Onze visschers brachten toen hun vangst in het eigen land aan den man. Nederland smulde zelf van z'n visch!" Bovenstaande woorden ontleenen wij aan het propagandaboekje voor het vischgebruik van C. H. A. Scholte-Hoek, leerares aan de Nieuwe Huishoudschool te Amsterdam. De tijd, waarover de schrijfster van dit waardevolle boekske het heeft ligt ver achter ons. De toestand is thans zoo, dat ieder Ne derlander gemiddeld per jaar slechts 5 K.G. visch gebruikt, een hoeveelheid, die bij lan ge na niet voldoende is om onze Nederland sehe visschersvloot op gang te houden. Het is thans de taak van het Nederlandsehe volk, om zooveel visch te eten, dat onze vloot, spe ciaal onze IJmuidensche trawlervloot het buitenland, dat onzen invoer hoe langer hoe meer belemmert, kan missen en voor eigen land varende, weer tot een volledige exploi tatie kan komen. Slechts een verhooging van het gebruik van 5 tot 8 K.G.. dus tot nog minder dan 1/3 van het hoofdelijk gebruik in Engeland zou, de heer Vermeulen heeft het in z'n openingswoord op de tentoonstel ling gezegd, de geheele vloot in de vaart kunnen brengen. En om dit te bereiken, om het Nederland sehe volk per jaar 3 K.G. (liefst natuurlijk een grootere hoeveelheid) visch meer te laten eten, gaat de Propagandacommissie van Ree- óersvereeniging en IJmuider Vischhandelver eeniging in een aantal plaatsen in ons land visch-tentoonstellingen organiseeren. De eerste... De eerste werd gistermorgen in Zaandam geopend. Toen we tegen elf uur, het officieele openingsuur in de Nieuwe Karseboom kwa men, werd er nog druk uitgepakt en getim merd, hetgeen trouwens een meer voorko mend verschijnsel op tentoonstellingen is. De heeren Vermeulen en Jungbacker, die voor de tentoonstellingen is geëngageerd als. laten we zeggen explicateur waren eveneens nog druk in de weer, evenals de exploitant de heer Weiman. Deze eerstelinge is nog zeer bescheiden in gericht. We zien in de zaal een vijftal bakken waarin netjes uitgestald liggen de voortbren- selen der zee, zooals die in IJmuiden worden aangevoerd. We zien in een bak tarbot, schar, tongschar en griet, in een andere bak zeewolf, koolvisch, leng, hake en kabeljauw, een derde bak bevat roodbaars, makreei, poon en roode poon, een vierde tong, heilbot en schelvisch en een vijfde vleet en rog, alles van een visitekaartje voorzien en des mor gens kersversch per auto van IJmuiden aan gevoerd. Als er nu nog horsmakreel, scharre- tong (lepi dorhombus megastoma) en pieter man was, dan zou men van de eerste tentoon stelling van de propaganda-commissie kun nen zeggen, dat zij een verzameling is van zoowat alle soorten visch die door de traw lers, loggers, kotters enz. in IJmuiden wor den aangevoerd. Voor ons IJmuidenaars bevat de tentoon stelling niet veel nieuws, maar het is ons ge bicken dat de Zaandamsche dames en heeren, clie voor de openingsplechtigheid waren'uit- genoodigd, vele vischsoorten niet kenden. Van hake had bijna niemand ooit gehoord en toen Zaandam's burgemeester, de heer K. ter Laan den heer Brouwer vroeg naar den Hol- landschen naam en hoorde, dat deze stok- visch is, keek hij alsof hij het in Keulen hoor de donderen. Langzamerhand kwamen de gasten. We zagen den heer C. Oud, directeur van het Staatsvisshershavembedrijf binnenkomen met den heer A. B. Brouwer, chef van de af deeling Visscherij van het departement van Economi sche zaken, even later komen andere beken den: burgemeester Rambonnet, vergezeld van de heeren Ir. Thiel en Frater Smid, beiden namens het bestuur van de Reedersvereeni- ging. Aanwezig waren reeds de heeren K. ter Laan en A. G. A. Verstegen, burgemees ter resp. van Zaandam en Koog a.d. Zaan, benevens vele dames-bestuursleden van Zaan- sche vrouwen-organisaties. Openingswoord van. den heer Vermeulen. Namens de Commissie tot bevordering van het vischgebruik in Nederland heette de secretaris der commissie, de heer F. P. Ver meulen de aanwezigen welkom. Hij dankte hen dat zij de uitnoodiging om bij de eerste tentoonstelling aanwezig te zijn, hebben aan genomen. Het zal allen wel bekend zijn. aldus de heer Vermeulen, dat tot de bedrijven, die het meest van de ersisis te lijden hebben, de Nooi'dzeevisscherij behoort. Ons bedrijf was steeds aangewezen op export. Invoer van visch vond bijna niet plaats. De omstandig heden hebben zich dusdanig gewijzigd, dat waar er vroeger 30 millioen K.G. visch van IJmuiden werd uitgevoerd, dit jaar wellicht niet meer dan 25 of 30 pet. van deze hoeveel heid naar het buitenland gaat. Doordat in andere landen ook een crisis in het bedrijf heerscht, wordt thans in ons land drie a vier maal zooveel visch ingevoerd als vroeger. Thans, in het beste deel van het seizoen, is slechts de helft van de vloot in de vaart en als straks het voorjaar weer in het land is, wordt er weer een deel uit de vaart genomen. Dit heeft de commissie aanleiding gegeven te trachten, het gebruik in eigen land te be vorderen. Zij tracht dit doel te bereiken door de visch meer bekend te maken en wil daar om een serie tentoonstellingen te houden met behulp van deskundigen. Dit is de eerste ten toonstelling en daarom verzocht spreker de aanwezigen, met hun oordeel clement te zijn, want... we moeten nog leeren. Hij hoopte, dat elke tentoonstelling beter dan de voorgaande mag zijn. De haringvisscherij, vervolgde de heer Vermeulen, is niet vertegenwoordigd, wel eenige haringproducten. Als reden hiervan noemde spreker dat in dat bedrijf zooveel moeilijkheden te overwinnen zijn dat men geen tijd had voorbereidingen te treffen. In Nederland zijn vooral de goedikoope vischsoorten nog te weinig bekend. De com missie hoopt, dat als resultaat der tentoon stellingen een betere bekendheid verkregen wordt en het vischgebruik zal toenemen. Als iedere inwoner per jaar 3 K.G. meer eet, kan de heele Nederlandsehe vloot alleen voor bin- nenlandsch gebruik varen. Tenslotte deelde de heer Vermeulen nog me de, dat het bestuur der IJmuider Vischhan- delvereenigïng hem verzocht had, het te verontschuldigen, omdat het door de drukte van den Woensdagmorgen niet aanwezig kon zijn. De heer A. B. Brouwer aan het woord. De heer Brouwer herinnerde er aan, dat al eerder eenige visch tentoonstellingen waren gehouden, o.a. op de voedingstentoonstelling in Amsterdam, waarvoor veel belangstelling bestond. Hij zeide, gaarne eenige woorden te willen spreken, omdat hij weet welk een groot be lang het is, verbetering van het vischgebruik te bewerkstelligen. Het is van belang voor het volk in het algemeen en voor de visscherij in het bijzonder. Visch is een gezond en krach tig voedsel, dat in ieder opzicht het vleesch kan vervangen. Er zijn zelfs aan het gebruik van visch, in vergelijking met vleesch, voor- deelen verbonden. Vergrooting van het vischgebruik is van overwegend belang voor het bedrijf. Door een toenemend gebruik in het binnenland krijgt het visscherijtoedrijf een veel solideren basis, dan wanneer het zich moet baseeren op het buitenland. Tot voor eenigen tijd scheen het buitenland een afzetgebied met een veilige basis te zijn. maar de oorlog heeft gemaakt, dat de afzet naar het buitenland achteruit is gegaan. Spreker wees op de in het buitenland geno men maatregelen ter bescherming van eigen visscherij. Door de lage spoortarieven in Duitschland kan visch uit Duitsche havens in Limburg goedkooper worden aangeboden dan uit IJmuiden. We zullen, aldus de heer Brouwer, bij de propaganda in ons land nog stuiten op bezwaren. Visch moet concurree- ren met vleesch en eieren en de prijzen zijn hiervan zeer gedaald. In den laatsten tijd valt er een ommekeer waar te nemen en daarom zou spreker den vischhandel willen zeggen; probeer van deze omstandigheden te profiteeren. De tentoonstelling is gekomen op liet juiste oogenblik. Spreker wees op het groote nationale belang van het visscherij- bedrijf, dat rechtstreeks een bestaan geeft aan 25.000 personen. De „papieren propagan da" vond de heer Brouwer niet doelmatig, men moet, zooals hier, de visch brengen bij de menschen. Het bedrijf moet er echter voor zorgen, dat de visch, die gevraagd wordt, aan wezig is. Men heeft gezegd, dat het op den weg der overheid ligt, propaganda voor het vischgebruik te maken, maar dit is, zeide spreker, de taak der belanghebbenden en daarom verheugt 't spreker, dat visschrij en vischhandel elkaar gevonden hebben. De overheid steunt dit particulier initiatief door een financieele bijdrage. Spreker eindigde met den wensch dat de tentoonstelling in al le opzichten mag slagen. Ir. F. Thiel, vice-voorzitter der Reeders- vereeniging wees op de groote beteekenis van deze tentoonstelling voor IJmuidn. Het is van belang, dat er propaganda gemaakt wordt, om het vischverbruik te bevorderen. In een zorgelijken tijd wordt hier een stap ge daan in een nieuwe richting en worden de moeilijkheden onder de oogen gezien, die het bedrijf al zoo lang drukken. Ook de heer Thiel. schetste de oorzaken der moeilijkhe den, waarmede het bedrijf te kampen heeft. De handel zal zich zooveel mogelijk aan de gewijzigde omstandigheden moeten aanpas sen, meende spreker. Namens de IJmuider Reedersvereeniging bracht spreker de propa gandacommissie hulde voor haar werk. De heer K. ter Laan, burgemeester van Zaandam wees er op, dat een tentoonstelling als deze in dezen tijd van crisis van bijzon dere beteekenis is. Ten eerste omdat een Ne derlandsen bedrijf daarmee geholpen wordt, ten tweede omdat de bevolking van Zaandam in de gelegenheid wordt gesteld, zich een ge zond en goedkoop volksvoedsel te verschaf fen. Hij hoopte, dat mag blijken, dat de ten toonstelling niet voor niets is gehouden en sprak vervolgens woorden van waardeering voor het werk der commissie terwijl hij den heer Vermeulen de beste wenschen toevoeg de voor het welslagen der verdere tentoon stellingen. Daarna verklaarde de heer Ter Laan de tentoonstelling voor geopend. Nog kreeg burgemeester R a m b o n n e t gelegenheid eenige woorden te zeggen. Hij Burgemeester Ter Laan moet van den kok een stukje visch proeven, zeide dat hij gemeend heeft niet te mogen ontbreken, omdat de tentoonstelling voor IJmuiden een zeer bijzondere beteekenis heeft. De heeren uit IJmuiden, hier aanwe zig weten, dat men er jaren over heeft ge dacht, hoe het vischgebruik te verbeteren. Allen zijn er van overtuigd, dat we van het buitenland niets meer moeten hebben. Van alle plannen is tenslotte deze tentoonstelling het resultaat. Het is een eerste stap en spre ker twijfelde er niet aan, of de tentoonstel ling zal slagen. Deze eerste stap verdient alle hulde en gelukwenschen, speciaal voor de commissie. De voorzitter heeft gezegd, dat wanneer er per hoofd 3 K.G. visch meer werd gegeten, de heele vloot van IJmuiden zou kunnen varen, maar spreker hoopte, dat het gebruik zoodanig zou toenemen, dat de ge heele Nederlandsehe visscherij weer gaat bloeien. Hij vertrouwde, dat de tentoonstel ling effect zal hebben. Tenslotte hoopte de heer Rambonnet, dat bevoegde instanties zul len begrijpen, dat al deze pogingen geen re sultaat zullen hebben, wanneer de invoer uit het buitenland niet beteugeld wordt. Hij vergeleek den toestand bij dien van een pol der met een goed fungeerend gemaal, doch met een lekken dijk. Hij wenschte de propa gandacommissie met deze eerste tentoonstel ling veel succns toe. Nadat de heer Vermeulen de sprekers voor hunne woorden bedankt had, was de plechtig heid geëindigd. Na afloop van de plechtigheid werd nog eens de tentoonstelling rondgewandeld en maakten de invité's gaarne gebruik van de gelegenihend via den mond de kennisma king met een stukje gebakken schelvisch te hernieuwen, wat als de beste eet-meer-visch- propaganda mag worden aangemerkt. Zooals gezegd, de tentoonstelling is een voudig. Behalve de geëxposeerde visschen vindt men er de noodige grafieken en statis tieken, meest alle betrekking hebbende op de uitkomsten der visscherij, fraaie platen, eenige modellen van netten en verder ont breken er natuurlijk niet de stands van fir ma's wier bedrijf of fabrikaat nauw met de visscherij verbonden is, als bakolie, fornui zen enz. Voor IJmuiden is het een belangrijke dag- geweest en ook wij voegen bij de vele uitge sproken wenschen gaarne de onze toe. MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN HET ALGEMEEN. DE EERSTE WINTERLEZING. Men schrijft ons: De tijd nadert zoo langzamerhand, dat het Nut zijn winterseizoen zal openen. Het is dit jaar later dan gewoonlijk. De oorzaak daarvan is, dat het bestuur lang heeft moeten wikken en wegen, wat aan te bieden aan de leden en het overige publiek, daar de middelen zeer schaarsch zijn. Het moet toch wat goeds zijn. Uit het verslag der algemeene vergadering heeft u reeds kunnen zien welke plannen er bestaan. Dit bent u natuurlijk reeds vergeten en daarom zullen wij u telkens er even aan herinneren wan neer weder een avond in het zicht is. Op den eersten avond zal voor u optreden de tooneelspeler Ru Mulder, met fragmenten uit dien wonders'choonen Noorschen Roman Peert Gynt van Hendrik Ibsen. De naam alleen van Ru Mulder verzekert een geslaagden avond en dan met Peer Gynt. Ik moet zeggen het bestuur had niets beters kunnen kiezen. Deze voordracht wordt tevens opgeluisterd met de muziek welke Ed. Grieg er bij gecom poneerd heeft en de verzen zullen gezongen worden door mej. Ré Koster en de Anitra- dans zal gedanst worden door Rudi Mees. Men ziet dus, het belooft een schitterende avond te worden en ik zou u ten stelligste aanraden voorziet u tijdig van een toegangs kaart, nog beter wordt lid van het Nut, opdat u er van verzekerd zult zijn deze voorstelling te kunnen zien. Het is iets nieuws waarmede het Nut dit jaar komt. Want tot heiden heeft het Nut zich op het gebied van tooneel nog niet ge waagd, daar andere vereenigingen dit gebied verzorgden. Wij wenschen het bestuur dan ook volle dig succes toe met deze nieuwe richting. U kunt er voor zorgen dat het een succes zal worden, want een mooie opvoering, hoe schit terend ook voor een halfleege zaal is geen succes, dus steunt in dezen het bestuur en verzuimt dezen avond niet. CONCERT „EUPHONIE". Voor het concert, dat het Symphonie-Or- kest „Euphonie" onder zijn dirigent Marinus Adam in de Patronaatszaal gaf. bestond van de zijde van het publiek niet die belangstel ling, welke het verdiend had. Dit was jammer èn voor het orkest, dat zich alle moeite en zorg gaf een populair programma naar behooren uit te voeren èn voor de gasten van „Euphonie", het Bever wij ksch Dubbel Mannenkwartet ,De Ver- eenigde Zangers", dir. de heer H. van Dijk, welk kwartet tal van melodieuze liederen ten gehoore bracht. Nadat Euphonie ons een mooi gedétailleer- de en verdienstelijke vertolking had laten hooren van von Flotow's Stradella-Ouverture, Popy's Suite Oriëntale overbekend maar toch nog altijd van bijzondere bekoring door de dankbare trekjes voor de solisten uit het orkest en als laatste nummer voor de pauze een fantaisie over motieven uit „Rigoletto", fragmenten, welke aan de musici technisch hooge eischen stelden, welke goed werden overwonnen. Rhythmisch was de uitvoering nfct altijd even stevig, er kwamen somtijds schommelingen in het samenspel voor. Zeer goede trompetsoli mochten we er in opmer ken. Ook de werken na de pauze werden met veel kleur en stijl gespeeld. Vooral in het ballet „Coppelia" hebben hout en koper mooi werk ten beste gegeven. Directeur Adam schilderde met bekwame hand de nuanceeringen, en maakte deze fantaisie tot een der zoo wellicht niet geheel feillooze, dan toch boeiendste vertolking van dit concert. Een verborgen juweeltje was het Intermezzo uit 1001 Nacht van Johann Strauss, dat voor het strijkerscorps een zeer dankbare compo sitie was. met klankvol gespeelde cello-soli. Dit gedeelte van het orkest wordt belangrijk beter van klankgehalte. De vele ledige stoelen in de zaal hadden gelukkig geen invloed op het „feu sacré" van het orkest, dat het programma met een frischheid uitvoerde, hetgeen in de allereer ste plaats immers een eisch is, wil datgene wat ten gehoore gebracht wordt, de volko men uiting zijn waartoe een ensemble in staat is. En waardoor de toehoorder zijn aandacht van z'n omgeving afwendt en door het gebodene geheel in zich op te nemen, er in slaagt geheel in de executie er van op te gaan. Het publiek heeft orkest en dirigent dank baar en welverdiend beapplaudiseerd voor hun keurige prestaties. Het dubbel mannenkwartet „De Vereenigde Zangers" kwam de aandacht vragen voor de interpretatie van een zestal liederen, waarin ons dilettantenzang geboden werd, welke op voornaam peil stond. Vele goede eigenschap pen zijn aanwezig: de onderlinge verhouding der stemmen en de samenzang zijn zeer goed. Alleen de stemming was voor de pauze nogal aan schommeling onderhevig. Directeur van Dijk laat intens muzikaal zingen en besteedt bijzondere zorg aan de duidelijkheid van den tekst. Van uitnemend gehalte waren Zum Sanctus van Schubert en Serenade van Witt. Van mevr. Suyck hoorden we nog een fraai gezongen sopraan-solo in Bonset's Bede. Het was dan ook geen wonder, dat de gas ten veel bijval geoogst hebben. Zij hebben zich, ondanks het feit dat men door plotse linge verandering in de samenstelling van het kwartet ernstig gehandicapt was, er kra nig doorheen geslagen. Naar wij vernamen zal „Euphonie" aan een der concerten, die de zangers te Bever wijk zullen geven, medewerken. Voorzitter Brassinga heeft den avond met een welkomstwoord geopend. W. DE TOESTAND IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. CONTINGENTEERING VAN DEN VISCH- INVOER SPOEDIG TE VERWACHTEN? Naar wij vernemen zijn er eenigen tijd ge leden door de besturen van de Reedersver eeniging en van de IJmuider Vischhan del ver een iging, nadat men onderling tot overeen stemming was gekomen, besprekingen ge houden met de commissie Spanjaard over het invoeren van een contingenteering van den import van visch in ons land. Van be voegde zijde deelde men ons mede, dat ge noemde commissie zich met de denkbeelden, ontvouwen door de afgevaardigden van ree- derij en vischhandel kon vereenigen en dat zij zich voorstelde, deze denkbeelden ter ken nis te brengen van de regeering. opdat deze in den vorm van een systeem van contin genteering van in- en aanvoer het belang van het visscherijbedrijf zouden kunnen die nen. Als resultaat van een eventueele contin genteering zoU in de eerste plaats een einde komen aan den overmatigen invoer van Deensche visch. CREDIET VOOR HARING VISSCHERIJ TOEGESTAAN. 750.000 UIT HET LANDBOUWCRISISFONDS Bij beschikking heeft de minister van Eco nomische zaken thans het volgende bepaald: Ten behoeve van de reeders van haring- drijfnetvisschersvaartuigen wordt, teneinde een gedeelte van de Engelsche walharing uit de markt te nemen en tijdelijk op te slaan, en daardoor een te sterke prijsdaling te voor komen, uit het Landbouw-Crisisfonds. aan de stichting voor de Nederlandsehe Haringvis scherij, gevestigd te 's Gravennage, ten be hoeve van deze reeders. onder nader door den minister bij overeenkomst vast te stellen voorwaarden, een erediet geopend van f 750.000. Voor het bekomen van crediet uit boven gemeld bedrag komen slechts die reeders in aanmerking, die aangesloten zijn bij ge noemde stichting. De aanvoer van haring (pekel- en steur- haring) in Nederland is verboden buiten het tijdvak, aanvangende 15 November 1933 en eindigende op een nader door den minister te bepalen datum. BEZOEK VISSCHERIJKRUISER. De Duitsche visscherij kruiser Weser is hier van Willemshaven aangekomen voor een kort oponthoud en zal daarna den kruistocht naar de visscherij voortzetten.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1