HET BRANDPROCES TE BERLIJN. Brandstichtingscomplot opgespoord. DRAMA TE HAARLEM. VELSEN EEHANDELING DER BEGROOTING. Middagvergadering. Woensdagmiddag heeft de gemeenteraad behandeling der gemeentebegrooting voortgezet. Afwezig' waren met kennisgeving de hee- Ten Vermeulen, Laurent, Zwanenburg en Enzerink. pe voorzitter heeft de algemeene beschou wingen gesloten. De rede van den heer van Heyst noemde spr. een vuurwerk, dat allen zeker met genoegen hebben gehoord. De le den hebben een inzicht gekregen in het stre ven der neutrale partij. De heer van Heyst j^d allerlei werken naar voren gebracht, waarbij veel goeds en nuttigs was. Sur. zeide dat de gemeente geen werk in werkverschaf fing kan doen verrichten of het rijk moet bij dragen in de kosten. Bovendien heeft de re dering richtlijnen gegeven, b.v. mogen deze werken niet aan particulieren ten goede ko men. Daarom werd verleden jaar het in orde brengen van de opgelegde stoomtrawlers af gewezen. Spr. zeide dat B. en W. wel oog hebben voor objecten voor werkverschaffing, maar de moeilijkheden zijn vele. De voorbereiding voor de werkverschaffing bij de Hoogovens beef heel wat tijd en hoofdbrekens gekost. Wanneer de raadsleden een geschikt object voor werkverschaffing weten, zullen B. en W. dit ernstig onder de oogen zien. De voorzitter zeide dat de heer van Woen sel had gevraagd, of er geen adres ingeko men was van werkloozen. Spr. zeide dat er wel een adres ingekomen was, maar onder teekend „Leninhuis", wat van weinig fatsoen geuigde. Mr. v. d. Flier had gevraagd of er bij spr. tevredenheid was over de onderwijskrachten bij de openbare school. Spr. was dankbaar te kunnen antwoorden, dat hij hier volmon dig ja kon antwoorden en dat hij zijn be wondering kon uitspreken voor de wijze, waarop de onderwijzers en onderwijzeressen hier hun taak vervullen. Spr. had ook bewon dering voor de wijze, waarop alle onderwijs krachten in de gemeente zich aan de laat st bepalingen der onderwijswet, die groote versobering brachten, hadden aangepast. De andere vraag van Mr. v. d. Flier over de vrijheid van onderwijs binnen de wet was alleen een academische vraag, want hier viel niets te klagen. Maar B. en W. waken er dan ook streng voor, dat de openbare school wer kelijk de neutrale school blijft. Inzake de vraag over den bouw van het' slachthuis zegt spr. dat de raad nog wat ge duld moet hebben. De inspecteur der volksge zondheid heeft over deze zaak een rapport aangekondigd van 6 cM. dik. Wat het badhuis betreft had de voorzitter pas vernomen, dat de stichting daarvan in Velseirbeek afp vrij uitgebreide schaal alle kans van slagen heeft. Tot den heer Maas komende, zeide spr., dat B, en W. alle aandacht wijden aan het' strand leven, omdat zij willen, dat IJmuiden een goede naam als badplaats behoudt. De heer Visser, zeide de voorzitter, was niet tevreden over de wijze van behandeling- der begrooting. Spr. vroeg welk verschil er zou zijn, als de begrooting wel in afdeelingen was behandeld. Spr. zeide dat B. en W. er altijd op uit zijn om een goede verstand houding tusschen het college en den raad te bevorderen. Het college echter meende, dat er over deze begrooting, die een copie is van die van 't vorig jaar, weinig viel te zeg gen. B. en W. stellen er prijs op, dat de S. D. A. P. medewerkt om het mogelijk be reikbare voor de gemeente te verkrijgen. De heer Visser had opgemerkt dat de bur gemeester hoven de partijen moet staan en zich daarom gestooten aan een uitdrukking door spr. gedaan op de viering van den Ko ninginnedag te IJmuiden. Spr. zeide echter naast burgemeester ook mensch te zijn. Hij was op de viering van den Koninginnedag door de Oranjevereeniging te IJmuiden uit- genoodigd en daar heeft spr. als mensch Van zijn gevoelen blijk gegeven. Op den heer de Waal komende, zeide spr. 'dat deze het beter achtte, dat de werkloozen werken voor de steunverleening, dan niets doen. Spr. zeide dat dit de groote puzzle is. omdat juist voorkojmen moet worden, dat arbeid door werkloozen concurreert met dien Van niet-werkloozen. Over gemeenten als Bloemendaal e.d. als vluchtheuvels voor meer-gegoeden had de heer de Waal ook gesproken. Spr. geloofde niet, dat' de Vereeniging van NederL gemeen ten niet zou willen a dresseer en in den door den heer de Waal bedoelden zin. Maar voor het principe van een meer gelijkmatige be lastingheffing zal de vereeniging zeker ge voelen. En het zal er ook toe moeten komen, Want zoo kan het niet blijven. Spr. zeide dat er sinds de vorige begrooting nog wat bezuinigd is. Meer kan z.i. niet wor den gedaan. De gemeente Velsen heeft vroe ger een zuinig beheer gevoerd, zoo heeft ook de rijksaccountant verzekerd. En deze erkende, dat Velsen een der eerste gemeen ten was, welke bezuinigingen heeft ingevoerd Daarom heeft de gemeente een uitkeering gekregen, veel minder per inwoner dan an dere gemeenten. Daarop hebben B. en W. herhaaldelijk gewezen en antwoordde men, dat er wellicht 5 andere jaren zouden komen, waarin Velsen meer zou krijgen. Dit is voor- loopig verkeken. En nu is de toestand zoo, dat de gemeente aan 't eind is van haar kun nen en dat we een rijksbijdrage moeten vragen. Spr. zeide dat we als straf wel 200 opcenten op de personeele belasting zullen moeten heffen. Want spr. ziet dit aankomen. Maar dat zal een ramp voor de gemeente zijn, want de woningbouw zal komen stop te staan velen zullen de gemeente verlaten en de en kele zeer vermogende ingezetenen zullen zich hier wel niet kunnen handhaven. Spr. zegt dat B. en W. de regeering hiervoor ernstig heef gewaarschuwd. Immers is het gewenscht dat de gemeente zoo spoedig mogelijk zich zelf weer kan helpen en geen rijksbijdrage ineer noodig heeft, liever over drie jaar dan vijf jaar. Spr. heeft den rijksaccountant ge waarschuwd. dat wanneer de 200 opcenten worden opgedrongen, de gemeente veel lan ger afhankelijk zou zijn van het Rijk. Spr. zegt dat B. en W. tot den laatsten droppel bloed zullen vechten om deze ramp van de gemeente af te wenden. Spr. zeide dat men gezamenlijk in deze moeilijke tijden het beste voor de gemeente moet zoeken. Daarna werden de replieden gehouden. Hieraan werd deel genomen door de heeren van Heyst. ten Broeke, Homburg, van Woen- ^1. v. d. Flier, Maas en Visser. Avondvergadering. In de vergadering van Woensdagavond gorden de replieken beëindigd. De heeren tie Waal en Sluiters voerden nog het woord, waarop de wethouders en de voorzitter de sprekers hebben beantwoord. De voorzitter zp^rie. dat de heer de Waal had gekinr"--'' -*^<r algemeene be schouwingen zijn gehouden, doch spr. had geen dictatuur willen oefenen en den leden vrijheid gegeven zich eens uit te spreken en spr. geloofde, dat dit goed was geweest. De voorzitter stelde aan de orde een ver zoek van den heer J. van Gameren te Vel sen, om hem gedurende 5 jaar te verhuren een houten schuur in het park Velserbeek voor een bedrag van f 50 per iaar en hem vergunning te verleenen de schuur te ver bouwen tot manege. De heer Visser vroeg of er ook in het park zou worden gereden. De voorzitter antwoordde dat dit niet zou geschieden, ais er buiten gereden moet wor den, geschiedt dit in Schoonenberg. Het voorstel werd goedgekeurd. Goedgekeurd werd het voorstel tot verkoop van 540 M2. bouwterrein aan den Van Tuyll- v/eg en de Thorbeckelaan te Velsen aan de N.V. P. J. Bakker v.h. Bakker. Dijksen en Co. te Umuiden voor f 6 per M2. en van 470 M2. bouwterrein aan den Terrasweg te Sant poort aan G. C. Waleveld te Haarlem voor f 6 per M2. Hierna is de gemeentebegrooting weer aan de orde. Besloten wordt de voor 1933 geldende tij delijke korting van 3 pet. op de jaarwedden en loonen van het gemeentepersoneel ook voor 1934 toe te passen. Voorts tot intrekking met ingang van 1 Januari a.s. van het raadsbesluit, om de pre mie voor de verplichte ziekteverzekering van de bij de ziektekas van den Raad van Arbeid verzekerden geheel voor rekening der ge meente te nemen. De begrooting van het Grondbedrijf werd goedgekeurd. Bij de begrooting van het gasbedrijf diende de heer Van Woensel (comm. partij) een voorstel in om aan arbeiders, die werk heb ben, tegen geringen prijs en aan werkloozen gratis gas te verstrekken. Dit voorstel werd niet ondersteund. De heer Enzerink ((Vrijheidsbond) betreur de dat in dezen tijd het salaris van een der ambtenaren was verhoogd. De heer Homburg (A.-R.) achtte het ver keerd, dat bij dit bedrijf een tijdelijke posi tie was geschapen. De begrooting werd goedgekeurd. Zoo ook de begrooting der waterleiding, waarbij een voorstel van den heer Van Woensel van ge lijke strekking niet in behandeling kon ko men. Achtereenvolgens werden goedgekeurd de begrootingen van het bedrijf Openbare Wer ken, van den reinigings- en ontsmettings- dienst, van den Ophaal- en Stortingsdienst en van den woningdienst. Bij de begrooting der Burgerlijke instellin gen van maatschappelijk hulpbetoon, zeide de heer Visser (S.D.A.P.) dat deze z.i. te laag geraamd zijn, daar nu degenen, die ouder dan 65 jaar zijn, ook op deze instellingen zijn aangewezen. De heer Van Woensel zeide dat de arbei ders hierbij vooral geïnteresseerd zijn. Spr. zeide dat in den nood van velen, vooral van kleeding en dekking, moet worden voorzien en stelde voor, B en W. op te dragen hiervoor dezen winter te zorgen. Het voorstel werd niet ondersteund. Wethouder Nijssen, (r.-k.) zeide dat B. en W. niet anders kunnen doen dan deze cijfers ramen. Mochten de bedragen onvoldoende zijn, dan zullen nieuwe aanvullende bedragen moeten worden toegekend. De begrooting wordt goedgekeurd, evenals die der Gezondheidscommissie en van de commissie van toezicht op het lager onder wijs. De behandeling der gemeentebegrooting geschiedt artikelsgewijze. Bij art. 6 vestigt de heer v. d. Flier (S.D.A.P.) er de aandacht op, dat thans vuurwapens van de eene in de andere hand worden verkocht. De voorzitter zeide hierover gaarne in lichtingen te zullen ontvangen. Bij art. 29 is een voorstel ingediend door de heeren Heykoop, Enzerink en de Waal, om inzake het opdragen van drukwerk het raads besluit van 29 April 1919 in te trekken. Goed gevonden wordt, dat B. en W. hierover advies zullen uitbrengen. De heer Zalm (S.D.A.P.) vroeg waarom nog geen advies was uitgebracht op het voor stel van spr. en eenige leden zijner fractie, om een onderzoek in te stellen naar de mo gelijkheid van gemeentelijke radio-distribu tie. De heer Dunnebier zeide dat B. en W. bin nenkort met een voorstel zullen komen. Spr. zeide dat B. en W. meer voelen voor -distri butie als te Zaandam geschiedt. Bij de posten voor de brandweer zeide de heer ten Broeke, (c.-h.), dat alleen aan ver goedingen f 6200 moet worden betaald. Spr. achtte het billijk, dat de verzekeringsmaat schappijen hierin bijdragen. De voorzitter zeide, dat hiervoor geen al gemeene lijnen zijn te trekken. Wel is mo gelijk, dat bij groote activiteit der brandweer bij een brand een verzekeringsmaatschappij een bedrag beschikbaar stelt. De heer Sluiters (c.-h.) zou een gemeente lijke brandverzekering gewenscht achten. De heer "Visser klaagde over de slechte ver lichting op Veisen-Noord. De heer Diependaal (r.-k.) acht het wen- scheïijk dat dd brandweer een excursie maakt naar het zuidelijk deel van Santpoort. Besloten werd tot verlaging van de aan den directeur voor gas en water toegekende vergoeding voor het houden van een auto voor de uitoefening van den dienst van f 800 op f 300 en tot storting der winst van de wa terleiding over 1934 in de gemeentekas. De volgende subsidies werden toegekend: aan de Vereeniging tot bestrijding' der tu berculose f 5000; aan het bestuur van de afd. Velsen van het Centraal Genootschap voor kinderherstellings- en vacantiekolonies f 600; aan de Centrale commissie voor uitzending van Nederlandsche kinderen naar buiten te 's-Gravenhage f 520; aan de afd Velsen van de Noord-Holl. Vereeniging Het Witte Kruis f 7200; aan de vereeniging Het Wit-Gele Kruis f 1395; aan de vereeniging voor Nij verheidsonderwijs in Kennemerland te Velsen f 25.155 voor de dagschool en f 2622 voor de avondschool; aan de Vereeniging voor zwak zinnigenzorg' f 3000, aan het bestuur der In- singerbewaarschool. Mevrouw van Tuyll-be- waarschool en de R.-K. bewaarschool aan den Zeeweg een vergoeding van 2 pet. der getaxeerde waarde van de gebouwen met bij- behoorenden grond. Besloten werd tot het opnemen van kasgeld tot een maximum-bedrag van f 1.500.000. Bij onderwijs -besprak mr. v. d. Flier het feit, dat bijzondere scholen boventallige leer krachten nog 2 jaar kunnen houden, nadat de gemeente deze leerkrachten heeft ontsla gen. Spr zou een beroep op de besturen der bijzondere scholen willen doen, om vrijwillig deze leerkrachten te ontslaan. De voorzitter antwoordde, dat B. en W. dit reeds gedaan en den betrokken besturen hadden gevraagd deze onbillijkheid We'g te nemen. Èn B. en W. hebben hiermede een aardig resultaat bereikt, daar verschillende bijzondere schoolbesturen deze leerkrachten hebben ontslagen of zullen ontslaan. De heer Van Woensel deed een voorstel - om een post voor voeding en kleeding voor schoolkinderen op de begrooting te plaatsen, weik voorstel niet werd ondersteund. De gemeentebegrooting werd vastgesteld, tegen stemde de heer Van Woensel. Vastgesteld werden de verordeningen op de heffing en invordering van opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting. De heer de Waal sprak er zijn blijdschap over uit, dat de burgemeester bereid werd bevonden om een radio-rede te houden ter bevordering van het vischverbruik. Spreker hoopte, dat deze het vischverbruik zou be vorderen. De heer Sluiters zeide gaarne gevolg te ge ven aan het verzoek om den voorzitter te danken voor zijn uitnemende en correcte leiding bij de behandeling der begrooting. Spr bracht ook dank aan den secretaris en de ambtenaren en hoopte, dat de raad in de zen tijd eendrachtig achter het college van B. en W. zou staan. De raadsleden betuigden door applaus hier mede hun instemming en de voorzitter be tuigde hier voor zijn dank. BEVERWIJK ZENDINGSBIJEENKOMSTEN Woensdag werden in het VeTeenigingsge- bouw aan de Oosterwijkstraat een tweetal zendingsbijeenkomsten gehouden, uitgaande van het bureau der Rijnlandsche zending. De middag-samenkomst was bestemd voor de kinderen, die in grooten getale waren op gekomen om de film van de zending op Su matra te zien. De avondbijeenkomst voor de volwassenen was al even goed bezocht. Ds. C. M. Krijger, predikant der Ned. Herv. Gemeente, die den avond opende, betuigde daarover zijn groote voldoening. Spr. had deze groote opkomst niet durven verwachten, maar meer en meer mocht spr. ervaren, dat op de menschen hier te rekenen valt. Ds. Krijger hoopte op een goeden zendingsavond. Vervolgens werd de Sumatra-film vertoond De film, die uitmuntte door fraaie fotogra fie behandelde de zending onder de Bataks. eertijds het wreedste en meest woeste volk van den Archipel: De heer Lelieveld uit Dordrecht heeft de film toegelicht en tal van interessante bijzonderheden over de ze den en gewoonten der Batakkers medegedeeld Veel heeft hij verteld van den zegenrijken arbeid der zending en tenslotte zijn gehoor krachtig aangespoord het werk der zending door gebed en offers te blijven steunen. Ds. Krijger heeft een slotwoord gesproken waarin hij zijn voldoening nogmaals te ken nen gaf over de beide uitstekend geslaagde bijeenkomsten. HEEMSKERK COMPETITIE A. D. O. Zondag 19 November ziet men alle A. D. O.- elftallen in het veld. Het eerste gaat met vol ledige opstelling naar Santpoort, om daar de club van dien naam te bestrijden. Wij twij felen er niet aan, of A. D. O. behaalt hier de overwinning. De wedstrijd vangt aan om 2 uur. Het tweede krijgt bezoek van V. V. E. 2 uit Wijk aan Zee en zal hard voor de overwin ning moeten vechten. Hieraan gaat vooraf de wedstrijd A. D. O. 4Vitesse 3, wat vermoede lijk een nederlaag voor A. D. O. wordt. Het derde gaat naar Purmerend 2 en heeft een mooie kans om 2 puntjes mee naar huis te nemen, wat trouwens noodig is, wil het de bovenste plaats behouden. In de junioren-competitie worden gespeeld Vitesse aA. D. O. a en Meervogels b A. D. O. b. DE ORANJEVEREENIGING VIERT FEEST De vereeniging Koninginnedag hield Woens dag een feestavond in café „Flora", die o.a. werd bijgewoond door den burgemeester W. M. J. A. Vreugde. WIELRIJDEN. DE TWEEDE AMSTERDAMSCHE ZESDAAGSCHE. VRIJDAGAVOND HET BEGIN. De directie van de Tweede Amsterdamsche Zesdaagsche verzoekt ons mede te deelen, dat de geruchten, welke vooral in de provin cie de ronde doen en volgens welke Pijnen burg en Van Hout ziek zouden zijn, volkomen uit de lucht gegrepen zijn. Als bewijs hier voor moge gelden, dat Van Hout reeds eenige dagen op de baan van het R.A.I.-gebouw met animo zijn training is begonnen; Pijnenburg hoopt heden Donderdag in prima conditie te Amsterdam te arriveeren. Nadrukkelijk wordt verklaard, dat alle binnen- en buitenlandsche renners, waarmede gecontracteerd is, zonder uitzondering aan den start zullen verschij nen. Verder deelt de directie nog mede, dat Vrijdagavond zeer vele bekende persoonlijk heden aanwezig zullen zijn. Zoo zullen o.m. de vertegenwoordigers van de vreemde na ties, waarvan renners aan deze Zesdaagsche deelnemen, den openingsavond bijwonen. Verder zal de tooneel- en filmwereld ver tegenwoordigd zijn door talrijke bekenden uit de planken- en filmwereld. Ei' zal ook nog een eereronde gereden wor den door onzen landgenoot Spruyt Blokker, die zoo juist het wereldduurrecord, dat op naam van den Engetschman Humber stond, heeft verbeterd; verschillende veteranen, waaronder kampioenen en zelfs wereldkam pioenen, zullen eenige ronden op de baan in het R.A.I.-gebouw rijden. The Dutch Gentlemen Band onder leiding van Fred van Zanten zal vroolijke muziek ten gehoore brengen. Tot zoover de Directie. Zooals we reeds eerder mededeelden, zal de jonge Hollandsche filmster Ery Bos te .elf uur het startschot voor dezen Zesdaagschen wielerwedstrijd lossen. We herinneren er aan, dat Ery haar debuut in de geluidsfilm heeft gemaakt in de film„Het schot in den morgen"! Zij vervulde daarin de hoofdrol. Het was Alfred Zeisier, die haar filmtalent ontdekte. Ery werd te Berlijn als dochter van den Nederlandschen pianist Coenraad Bos geboren. Op twaalfjarigen leeftijd kreeg zij dansonderwijs, want zij wilde danseres wor den. Na een studie van zes jaren maakte zij haar eerste groote buitenlandsche tournee en trad als zoodanig ook in ons land op. Daarna werd zij tooneelspeelster en nu is zij een ge waardeerde filmster. BUITENLAND BmtschlandL Algemeene politieke amnestie Wordt afgekondigd. Het Wolff-Bureau meldt Berlijn: De leider van het Duitsche rechtsfront, de rijkscommissaris van justitie staatsminister dr. Frank heeft in een rede o.a. het volgende gezegd: Tegenover de politieke tegenstanders van vroeger zullen wij ons op een breed standpunt stellen. De stemming van 12 Nov. maakt dit mogelijk, daar zij den volkomen afkeer van. het Duitsche volk van het Marxis me heeft bewezen. Er zal een algemeene groote amnestie worden afgekondigd. De hervorming van het recht en van het Rijk. aldus Frank, zal met kracht worden aangepakt en in nationaal-socialistischen geest worden uitgevoerd. In overleg met de Akademie voor Duitsch Recht heeft spreker commissies ingesteld, die volgende week hun werk beginnen. Beginsel van het Duitsche recht zal zijn: Algemeen belang gaat vóór eigen belang. De Duitsche juristen zijn antisemieten en zullen dit blijven, niet uit haat tegen de Joden, maar „uit liefde voor het Duitsche volk". Met hetgeen men tegen de Joden heeft be reikt, zal men zich overigens tevredenstellen en daarom den leider volgen, ofschoon in de toekomst een Jood eigenlijk niet meer als Duitsch burger kan gelden. Krachtige bescherming van het individu, tegen den misdadiger is noodzakelijk, aldus zeide Frank verder. De Duitscher moet leeren een beslissing door een dienaar van het recht ook al is zij ongunstig voor hem, zonder innerlijk verzet te aanvaarden. Dimitrof wil zich zelf verdedigen. Verzoek niet toegestaan. In de zitting van gistermiddag ontspon zich weer een vinnig debat over de wijze waarop Dimitrof optreedt Dimitrof zegt ten slotte, dat hij zichzelf verdedigt en hij ver zoekt van alle voogdij verschoond te blijven. Hij heeft in de eerste plaats de stenografi sche protocollen noodig en acht het een be- nadeeling van zijn belangen, dat die hem alleen ter beschikking worden gesteld, voor zoover zijn verdediger dat noodig acht. Dr. Teichert antwoordt, dat Dimitrof steeds de stenogrammen van hem krijgt, als hij ze zelf heeft doorgewerkt. Overigens moet hij verklaren, dat hij de verdediging voert op de wijze, die hij juist acht. Hij heeft als offi- cieele verdediger ook plichten tegenover Po- pof en Tanef, die niet accoord gaan met de agitatorische verdedigingswijze van Dimi trof. De Oberreichsanwalt betoogt, dat volgens de reglementen de verdachte geen recht kan doen gelden op inzage in de akten; dat kan alleen de verdediger. Dimitrof kan niet an ders behandeld worden, dan elke andere ver dachte. De volgende getuige is de gewezen commu nistische afgevaardigde dr. Neubauer, die gehoord wordt over de getuigenis van den liftbediende Kaufmann, dat dr. Neubauer laat op den middag van 23 of 25 Februari 1933 samen met zijn zoon en Dimitrof in de lift is geweest. Dr. Neubauer zegt zich niet te kunnen herinneren of hij dien dag in den Rijksdag is geweest en van de lift gebruik heeft gemaakt. Hij weet echter beslist, dat hij niet met Dimitrof samen is gegaan, want dien heeft hij eerst in den loop van dit pro ces voor het eerst gezien. Dimitrof vraagt aan Kaufmann, of hij zijn getuigenis handhaaft en of niet de mogelijk heid van een persoonsverwisseling bestaat. Kaufmann: Ik heb aan mijn verklaringen niets toe te voegen; een verwisseling acht ik niet mogelijk. Mevrouw dr. Lisitsjewa, die als arts te Le ningrad werkzaam is, doet mededeelingen over Popof's verblijf in de Krlm, in 1932. Zij zegt, dat Popof, dien zij reeds als 16-jarig gymnasiast in Bulgarije heeft gekend, op 3 Augustus 1932 met zijn vrouw in het sana torium Suuksu in de Krim is aangekomen. Getuige heeft beiden behandeld. Op 13 Sep tember 1932 zijn Popof en zijn vrouw naar Moskou teruggekeerd. Op de vraag van den Oberreichsanwalt. hoe getuige deze data zoo precies weet, ant woordt zij, dat zij in het sanatorium navraag heeft gedaan. Zij heeft de inlichtingen, die het sanatorium verstrekte niet meegebracht, doch de officieele registers over het verblijf van het echtpaar Popof kunnen wel ter be schikking worden gesteld. De gewezen bediende in het Karl-Lieb- knechthuis Rudolf Bernstein thans in een concentratiekamp opgesloten, zou in aanmer king komen voor verwisseling met Tanef. Ge tuige Weberstedt heeft verklaard, dat op een dag voor den brand een groote man met een kist door den Rijksdag liep, in gezelschap van een opvalend kleinen man. Volgens Weber stedt zouden dat v. d. Lubbe en Tanef zijn geweest. Bernstein zegt, dat hij bijna elke maand een keer in den Rijksdag is geweest. Het laatst was hij er op den dagna de sluiting van het Karl-Liebknecht-huis ten einde Torgler een afschrift te geven van de politie verordening. Dat was op 24 Februari. Tanef wordt naast Bernstein geplaatst, opdat de rechtbank kan onderzoeken of de mogelijk heid van verwisseling bestaat. Bernstein blijkt nog kleiner te zijn dan Tanef; eerstgenoem de zegt, dat hij destijds een donkere winter jas droeg, die bijzonder lang was. Hij zegt verder, alleen in den Rijksdag te zijn geko men en zich ook niet een man met een kist te kunnen herinneren, dien hij misschien toevallig had kunnen ontmoeten. Als getuige wordt vervolgens gehoord de Bulgaarsche Tsikalikova, die niet beëedigd wordt. De president maakt er haar op attent, dat zij als verloofde van Tanef kan weigeren verklaringen af te leggen. Zij verklaart zich echter bereid op vragen te antwoorden. Zij deelt mede, dat Tanef van November 1931 tot Januari 1932 met haar in Philippopel en van dit tijdstip af tot 21 September 1932 te Sofia met haar heeft samengewoond. Hij heeft in dien tijd geen reizen ondernomen maar ont moette haar dagelijks. Op de vraag van den president, hoe zij den 21sten September zoo precies kan opgeven als den dag van Tancf's vertrek weet getuige slechts te antwoorden, dat zij zich dat positief herinnert. De zitting wordt daarna tot Vrijdag ver daagd. De president deelt mede, dat de Se naat Vrijdag en zoo noodig ook Zaterdag te Berlijn zitting zal houden, doch dat het pro ces in elk geval begin der volgende week te Leipzig zal worden voortgezet. (Wolff). Dimitrof's moeder naaï Berlijn. De correspondent te Weenen van de N.R.Ct. meldt: Het blad Der Abend alhier bevat een in terview met de tachtigjarige moeder van Di mitrof, den beklaagde in het Rijksdagbrand proces, die hier op weg naar Parijs is aange komen. De vrouw verklaarde, dat zij naar Berlijn zal gaan om daar het gerecht van de onschuld van haar zoon te overtuigen. Zij vertelde den interviewer, dat zij vier zoons heeft gehad, van wie de oudste in Rusland, de tweede in den wereldoorlog en de derde tijdens de revolutie te Sofia is doodgescho ten. Zij strijdt nu voor de bevrijding van haar laatste kind. Haar zoon, aldus betoogde zij, is een correct mensch en niet in staat tot brandstichting, wat ook zijn politieke tegen standers in Bulgarije bevestigen. De Abend constateert, dat het onderhoud met de grijze moeder ontroerend was. Gecompliceerde affaire met 3 verdachten. Vader en zoon staken schoenfabriek in brand. Vijf misdrijven ten laste gelegd. De Centrale Recherche te Rotterdam heeft een belangrijk complot blootgelegd. Aangehouden zijn de 51-jarige vroegere eige naar van een schoenfabriek te Kaatsheuvel, zijn zoon 19 jaar oud, en een zaakwaarnemer, die allen verdacht worden van brandstichting, valschheid in geschrifte, bedriegelijke bank breuk, meineed en poging tot oplichting. De Rotterdamsche politie is achter deze affaire gekomen, toen zij de vorige week ver nam dat te Rotterdam een partij leer onder verdachte omstandigheden te koop werd aan geboden. Dit leer werd in beslag' genomen in een pand aan de Oleanderstraat en men wist na te gaan dat het afkomstig was uit een pakhuis in de Mauritsstraat. In dit pakhuis werd een groote partij schoenmakersartikelen, benevens de boek houding van een schoenfabriek te Kaatsheu vel, toebehoorende aan den oudsten verdachte, gevonden. Deze schoenfabriek is van den zomer afge brand en eenigen tijd later werd de eigenaar failliet verklaard. Bij de boekhouding werd nog een .aantal brieven gevonden, waaruit bleek dat de fabrikant in contact is geweest met den zaakwaarnemer B. De fabrikant was te Rotterdam komen wonen en werd hier door de politie gehoord, evenals zijn 19-jarige zoon. Ten slotte vielen zij door de mand en vertel den dat de fabriek zeer slecht ging en dat men toen contact had gezocht met den zaak waarnemer. Het plan was gerezen, de fabriek in Kaatsheuvel in brand te steken. Dit ge schiedde in den nacht van 7 Juni j.l. De vader was te voren naar Rotterdam gegaan. Intus- schen was men door den brand nog niet uit de financieele moeilijkheden, omdat- verschil lende schuldeischers beslag zouden leggen op de uitkeering van de verzekeringsmaatschap pij. Toen beeft men een gefingeerde schuld bekentenis van f 5000 opgemaakt ten name van een Engelschen leverancier. Bij den brand was zoogenaamd slechts één boek uit de boekhouding gered en daarin kwam de post van f 5000 gulden voor. De andere boeken, die men evenals de voorraden vóór den brand naar Rotterdam had getransporteerd en die zoo doende dezer dagen hier werden ontdekt, ver meldden niets over de schuld van f 5000. De schuld zou zijn overgedragen aan den zaak waarnemer. Bij de faillissementsprocedure, die na den brand toch nog is gevolgd, heeft de eigenaar onder eede verklaard, dat de schuld van f 5000 inderdaad bestond. De vader en zoon zijn Maandag in arrest gesteld. De zaakwaarnemer heeft men te Rotterdam Woensdagmorgen weten aan te houden. Alle drie zullen naar het Huis van BewaTing in Den Bosch worden overgebracht. Tweejarig kind door de moeder doodgetrapt. Door de Haarlemsche politie is Woensdag avond in haar woning aan de Stormstraat gearresteerd een 22-jarige moeder, genaamd E. M.. geb. T. Zij had Dinsdagavond haar twee-jarig zoontje zoodanig mishandeld, dat het aan de gevolgen is overleden. Zij had het kind (volgens het politie-rapport), om dat het lastig was. in drift met de vuisit tegen den grond geslagen en het toen met den ge schoeiden voet op het buikje getrapt. Zij heeft 'bekend en is in verzekerde bewa ring gesteld. Het lijkje is door de politie ia beslag genomen. MARKTNIEUWS R.K. COöP. TUINDERSVEREENIGING „KENNEMERLAND". Beverwijk 15 Nov. 1933 Breekpeen per kist 3540 ct. Spinazie per kist 4075 ct. Boe re kool per kist 1020 ct. Andijvie per kist 2045 ct. Wortelen per bos 510 ct. Raapstelen per bos 2—3 ot. Pieterselie per bos 2—3 ct. Selderie per bos 34 ct. Prei per bos 4—10 ct. Bloemkool I per stuk 78 ct. Bloemkool n per stuk 22 ct. Uien per kilo .2 1/23 ct. Wortelen per kilo 2 ct. Roode kool per stuk 25 ct. Gele kool per stuk 25 ct. Spruiten per kilo 610 ct. Schorseneeren per kilo f 7.50f 9.10. Groene kool per stuk 13 ct. Knollen per stuk 2—4 ct.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 3