UIT HET BUITENLAND het belangrijkste nieuws SPORT EN SPEL. voetbal SANTPOORT STA TENGENERAAL DE GEZONDHEIDSCOMMISSIES WORDEN OPGEHEVEN. Henderson bereikt zijn doel, Sir John Simon en Paul-Boncour naar Genève. De Britsche Minister zou een viermogendhedenconferentie bijeen willen roepen. Uit Washington: Overeenstemming tusschen Roosevelt en Litwinof bereikt. Alleen het schulden- vraagstuk zou nog moeilijkheden opleveren. De Engelsche minister van buitenland sche zaken, Sir John Simon en onderstaats secretaris Eden zullen zich naar V.D. uit Londen meldt, vandaag naar Genève be geven teneinde de situatie te bespreken, welke is ontstaan door het dreigement van Henderson om het voorzitterschap der Ontwapenings-conferentie neer te leggen, en te trachten de conferentie te redden. Sir John Simon heeft Donderdagochtend een langdurig telefonisch onderhoud .met Genève gevoerd, waarbij Henderson den Engelschen minister dringend verzocht naar Genève te komen en beloofde ook de ver tegenwoordigers van Frankrijk, Amerika en Italië te bewegen deel te nemen aan een gemeenschappelijke bespreking. Henderson was van meening, dat Frank rijk zijn minister van Buitenlandsche Zaken Paul Boncour, Italië baron Aloisi en de Vereenigde Staten den gezant te Bern, Wilson, naar deze bijeenkomst zullen af vaardigen. Sir John Simon en captain Eden hadden hierop een onderhoud met MaöDonald, die sterk onder den indruk stond van den ulti- matieven eisch va.n Henderson. Besloten werd de beide Engersche vertegenwoordigers naar Genève te zenden. MaoDonald geloofde ook, met dezen stap tegemoet te komen aan de wenschen van een groot deel der openbare meening. GENèVE. Gisteravond laat heeft het Volkenbonds- secretariaat het volgende offieieele com muniqué uitgegeven: (De voorzitter van de ontwapeningsconfe rentie, Henderson, is er door de Engelsche regeering van in kennis gesteld, dat de Engel sche minister van buitenlandsche zaken, Sir John Simori en de Engelsche staatssecretaris Eden zich naar Genève zullen begeven. Paul Boncour heeft eveneens doen weten, dat hij voornemens is, binnenkort naar Genève te komen. De Sovjet-Russische ambassadeur Dowgalewski heeft aangekondigd, dat hij tot het verder voeren der conferentiewerkzaam- heden volledig ter beschikking is. President Henderson heeft Donderdag den 'vertegenwordiger van Noorwegen en den vertegenwoordiger van Nederiand ontvan gen; de rapporteurs voor lucht- en marine- zaken die hem in kennis hebben gesteld van de voorwaarden, waaronder zij het voor mogelijk houden het hun door liet bureau opgedragen mandaat te kunnen uitvoeren. Men verwacht, dat het presidium der Ontwapeningsconferentie tegen begin der volgende week zal worden bijeengeroepen. Het verluidt te Londen dat Sir John Simon de bedoeling zou hebben de andere mogend heden op de hoogte te stellen van de opvat ting der Engelsche regeering, dat alle po gingen in het werk moeten worden gesteld om de Ontwapeningsconferentie weer op gang te brengen en daarmede het -aanzien van den Volkenbond te vergrooten. Mocht het gewenscht blijk een viermo gendhedenconferentie, zoo mogelijk te Rome te houden, dan zal Engeland zich hiertegen zeer zeker niet verzetten. Feitelijk is deze mogelijkheid reeds door het Engelsche ka binet onder de oogen gezien. De mogelijkheid bestaat, dat Sir John te Genève het voorstel zal doen een Viermo gendhedenconferentie te houden. Roosevelt en de Russische commissaris van Buitenlandsche Zaken Litwinof hebben Don derdagavond volgens een bericht uit Wash ington, een overeenkomst bereikt waardoor thans alle tot dusverre nog hangende kwes ties worden omvat. De wederzijdsehe dele gaties werken op het oogenblik een ontwerp verdrag uit, dat waarschijnlijk door beide partijen zal worden goedgekeurd. Nog gister avond laat zou in het Witte Huis een verdere bespreking worden gehouden. In Amerikaansche politieke kringen ver luidt, dat president Roosevelt en de Rus sische Volkscommissaris van Buitenland sche Zaken, Litwinov in alle aan de orde geweest zijnde kwesties, met uitzondering van het schuldenvraagstuk, een compromis hebben bereikt. In offieieele kringen hoopte men, dat ook de kwestie der schulden binnen de volgende 24 uren zou worden geregeld, terwijl de onderhandelingen anders mogelijk zullen worden voortgezet te Warmsprings in den Staat Georgia,, waar Roosevelt van heden Vrijdag af veertien dagen zal doorbren gen. De erkenning de jure van Sovjet Rusland door de Vereenigde Staten zal waarschijnlijk plaats vinden direct na de regeling van de schuldenkwestie. Amerika. Vrees voor spoedige inflatie. De Times verneemt uit New York, dat het wantrouwen, waarmede het volk de dollar- politiek van de regeering beschouwde, thans is omgeslagen in een angst. Men twijfelt, er bijna niet meer aan, of in flatie zal nu komen. De kapitaal-vlucht houdt aan en de groote ^stellingen, welke vele staatspapieren op lan gen termijn hebben, wisselen deze in tegen schatkist-biljetten of certificaten van korten termijn. De industrieele en handelsmaatschappijen ttoderniseeren hun uitrusting en vermeerde ren hun voorraden en ruw-materiaal. DmtscMand. Berlijn dementeert beschul- gingen van de „Petit Parisien". De Petit Parisien" publiceerde een naar het blad verklaarde vertrouwelijk Duitsch docu ment, waarin voorschriften worden gegeven voor de anti-Fransche campagne in Noord- en Zuid-Amerika. Frankrijk moest geïsoleerd worden, teneinde Duitschland mogelijk te maken zijn koloniën terug te krijgen, zijn verloren gebieden te herwinnen en een gelijk-recht tot bewapening te bekomen. Officieel wordt te Berlijn het volgende com' mentaar daarop gegeven: De „Petit Parisien" publiceerde een z.g. in structie over Duitsche buitenlandsche politieke oogmerken, welke naar alle vertegenwoordi gingen in het buitenland zou zijn gezonden door een propaganda-instantie te Berlijn. Deze z.g. instructies dragen zoo duidelijk het stem pel van fantasie, dat een dementi, dat hier mede in allen vorm en in iedere richting wordt gegeven, voor een eenigszins critischen lezer tenauwernood noodzakelijk schijnt. Het blad is blijkbaar ook zelf zoo weinig zeker van zijn sensationeele mededeeling, dat het zijn lezers voorbereidt op een te verwachten de menti. Het is overigens te betreuren, dat juist met het oog op de ontwikkeling van Zondag- een veel verspreid Fransch blad zich over geeft aan een dergelijke bronvergiftiging. AUTOBUS IN AFGROND GESTORT. 24 INZITTENDEN OMGEKOMEN. V.D. meldt uit Madrid: In de -buurt van Huercal in de provincie Granada is een autobus waarmede 24 socia listen van een verkiezingsvergadering huis waarts keerden in een bocht van den weg in een afgrond 'gestort. Alle 24 personen werden gedood. ERNSTIGE ONGERUSTHEID OVER DE „SAXILBY". NASPORINGEN ZONDER RESULTAAT. LONDEN, 16 November. (V.D.) Heden middag had men nog geen nieuws ontvan gen omtrent het lot van de „Saxilby", het schip dat gisteren tengevolge van den hevi- gen storm op den Atlantisehen Oceaan vier honderd mijl uit de Iersche kust in nood kwam te verkeeren, zoodat men aanneemt, dat de uit 27 koppen bestaande bemanning het schip heeft .verlaten. Verscheidene schepen zijn te hulp gesneld doch hebben geen spoor van schip of be manning gevonden. Hedenmorgen te negen uur ontving het radio-station te Valentin aan de Iersche kust een draadloos bericht van het Nederlandsche stoomschip „Bosch- dijk" van de Holland-Amerika Lijn, mel dende dat men de plaats waar de „Saxilb.v" in nood moet hebben verkeerd, heeft afge zocht, doch zonder resultaat. Ook de „Beren- garia" en de „Manchester Regiment" meld den dat hun zoeken geen resultaat had op- :eleverd. LONDEN, 16 November (V.D.) Het on derzoek naar het Engelsche stoomschip Saxilby, dat Woensdag op ongeveer 400 zee mijlen ten Westen van Ierland noodseinen heeft uitgezonden is tot nu toe zonder resul taat 'gebleven. De Berengaria heeft de na- sporingen opgegeven en de reis naar Cher bourg voortgezet. -Andere schepen hebben evenmin eenig spoor van de Saxilby kunnen vinden. De laatste mededeeling van de Saxilby luidde, dat de 27 opvarenden trachten de redding sloepen uit te brengen. DE TWEEDE AMSTERDAMSCHE ZESDAAGSCHE. Wat men weten moet om den wed strijd te kunnen volgen. Hoe gaat het in zoo'n Zesdaagsche toe? Hoe wordt bepaald wie de winnaar is en hoe ko men de renners aan de punten, die men al tijd in de verslagen achter hun namen ver meld ziet? Dit zal menigeen zich afvragen, die geen ingewijde is in het wielerwereldje. Om deze oningewijden eenigszins wegwijs te maken, zullen wij hieronder uiteenzetten wat een Zesdaagsche eigenlijk is en hoe het daarbij in zijn werk gaat. Om te beginneneen Zesdaagsche duurt geen 6 dagen aftewei 144 uur, doch 145 uur. Heden avond precies om 11 uur zal de jonge Hollandsche filmster Ery Bos het startschot lossen en Donderdagavond a.s. om klokke 12 uur is de wedstrijd geëindigd. Winnaar zal dan zijn dat koppel, dat een of meer ronden voorsprong op de andere kop pels verkregen heeft of, indien een of meer koppels hetzelfde aantal ronden zal hebben afgelegd, het koppel daarvan, dat het groot ste aantal punten verzameld zal hebben. In de eerste plaats is dus beslissend het aantal ronden. Een koppel, het moge zelfs geen enkele punt hebben verkregen, dat aan het slot een rond, voorsprong heeft is winnaar, zelfs al zou een Ier andere koppels honderden of, duizend punten hebben veroverd. Eindigen echter twee of meer koppels gelijk in rondenaantal, dan treden de punten in werking ter beslissing van de vraag, wie winnaar is. Deze punten worden toegekend in de z.g. ..klassement-sprints", die op regelmatige tij den worden gehouden en waarvan er telkens zes worden verreden, elk van 10 ronden. De eerst aankomende krijgt 5 punten, de tweede 3 punten, de derde 2 punten, en de vierde 1 punt. De sprints worden gehouden eiken dag om 2 uur v.m., 4 uur v.m., 2.30 n.m., 4.30 n.m. en 10 uur nl. (eerste avond 11,30 uur n.m.) Allen voor den laatsten avond gelden an dere bepalingen ten aanzien van de sprints. Dan worden nl. in het laatste uur, dus van 11 tot 12 uure, doorloopend sprints verreden van tien ronden. Bovendien kan de jury extra sprints inlasschen, als haar zulks ter verle vendiging van den wedstrijd noodig voorkomt z.g. temporonden, die de „strafregels" voor de renners zouden kunnen worden genoemd. Dit wat de sprints betreft, waarbij wij nog mededeelen, dat tijdens de sprints bij de jury-loge een groen lichtsein brandt. Het zal ongetwijfeld bekend zijn, dat de Zesdaag sche gereden wordt door koppels, twee ren ners derhalve, die tezamen moeten trach ten het meerst mogelijke resultaat te beha len. Van elk koppel moet steeds één renner in de baan zijn. behalve in geval van defect of val, onder welke omstandigheden de jury het koppel een vergoeding van tenhoogste 6 ronden kan geven. Zij mogen elkander aflos sen zoo vaak zij willen, als zij maar zorgen, dat steeds een van hen „in den wedstrijd" is, ook gedurende de z.g. „neutralisatie", de pe riode van des morgens 6 uur tot des middags 12 uur. Gedurende deze uren mogen de renners kalm rijden. Deze neutralisaties worden aan gegeven door een rood licht-signaal. Het „aflossen" der koppelgenooten geschiedt een voudig door naast elkander te gaan rijden Het is echter ook geoorloofd elkander een tik je of duw te geven. Geschiedt het aflossen on regelmatig, dan kan de jury het koppel met een ronde achterstand bestraffen. En als wij dan tenslotte nog mededeelen, dat met „jachten" worden aangeduid de kor tere of langere periodes, waarin alle koppels zich extra-inspannen om ronden uit te loopen of om verloren ronden terug te winnen (soms duren deze jachten uren achtereen), dan weet men voldoende om een Zesdaagsche te kunnen volgen of het verslag te kunnen begrijpen. DE ZESDAAGSCHE TE BERLIJN. DE HOLLANDERS NOG STEEDS OP DE 13E PLAATS Uit Berlijn: Tijdens den eersten middag van den Berlijnschen Zesdaagschen wieler wedstrijd was het veld zeer kalm, alleen de beide klassementen van 2 en 4 uur brachten er wat spanning in, terwijl het tempo mede versneld werd. De zes klassementsprints van 2 uur werden gewonnen door Tietz, Bouche- ron, Kroll, Siegel, Fun da en Charlier, terwijl die van 4 uur voor Buysse, Deneef, Bogaert, Umbenhauer, Thiarbach en Buysse waren. Na 23 uur rijden waren 594 K.M. afgelegd. Blijkens den stand van Donderdagavond tien uur was het Hollandsche koppel Van der HeijdenBogaert nog op de dertiende plaats Het koppel BuysseDeneef had de leiding. ZATERDAGMIDDAGCOMPETITIE. Door de 32 nc-'erlaag, welke IJ.F.C. tegen Tweede Jeugd leed, is de kans op de boven ste plaats voor deze IJmuidenaren wederom belangrij k verminderd. Kennemerland, dat Ijskegels op eigen ter rein met 21 klopte, blijft V.V.IJ. op den voet volgen, het puntenverschil bedraagt slechts één. Morgen worden de volgende ontmoetingen gespeeld: Afdeeling- A- KennemerlandIJ.F.C. IjskegelsTelefonia. Afdeeling B: Z.S.V.Kennemerland 2. V.E.W.-Kennemerland 3. IJ.F.C. 2—V.V.IJ 2. Afdeeling C: Kennemerland 4IJ.F.C. 3- S.I.Z.O. 2S.I.Z.O. 3. Zeevogels 2Kennemerland 5. Aan den Vergierdeweg wordt de belangrijke wedstrijd KennemerlandIJ.F.C. gespeeld. Wanneer IJ.F.C. ook deze ontmoeting ver liest, dan wordt de achterstand op de lei ders zóó groot, dat verlenging van het kam pioenschap vrijwel uitgesloten is. Kennemer land heeft een goed elftal, hoewel de voor hoede zwakker is dan de rest; wij gelooven dat de thuisclub erin zal slagen IJ.F.C. te kloppen. Bij een nederlaag der oranjehemden zou V.V.IJ. het meest gebaat zijn. Ijskegels, dat in deze zware afdeeling vol komen op haar plaats is, lijkt ons sterker dan Telefonia. In afdeeling B heeft Z.S.V. een goede kans de bovenste plaats te behouden, want dit elf tal lijkt ons sterker dan de Kennemerland- reserves, die goede wedstrijden met heel slechte afwisselen. De positie van IJ.f.C. 3 en Zeevogels 2, de sterkste ploegen in de laatste afdeeling zal wel ongewijzigd blijven. Beide elftallen spelen tegen een Kennemerland ploeg; het vierde en vijfde team van deze vereenïging zijn zóó zwak, dat ook deze wedstrijden wel weer op een groote nederlaag zullen uitloopen. Alle ontmoetingen beginnen te half drie. LEEUWARDER ELFTAL—STORMVOGELS. Zondag a.s. speelt Stormvogels een vriend schappelijke ontmoeting tegen een door de Technische Commissie van Afdeeling V sa mengesteld Leeuwarder Elftal. v. s. V.—ENSCHEDé GAAT NIET DOOR. Naar wij vernemen gaat het- plan van V.S.V.. om o-s. Zondag een vriendscnappelij- ken wedstrijd te spelen tegen Enschedé, niet door. omdat genoemde club geen volledig elf tal kon samenstellen. JAARFEEST R.-K. VOLKSBOND. Zondag a.s. viert de kring Santpoort van den R.-K. Volksbond haar jaarfeesh in „Zo- merlust", nadat het des morgens kerkelijk is gevierd met een H. Mis en een algemeene H. Communie. Medewerking wordt verleend dooi de R.-K. Tooneelvereeniging V.O.O.TA.G., die „Als de oogen opengaan" van Jan Grosveld zal opvoeren. VEILING. Bij de ten overstaan van Notaris Boerlage gehouden veiling in „Zomerlust" konden een weiland in den Buitenhuizerpolder, groot 2 H.A., 22 A., 45 c.A., een woonhuis aan de Wiistelaan (voormalige Wijkgebouw van het Witte Kruis) en een woon- en winkelhuis aan den Terrasweg resp. opbrengen f 3000, f 6700 en f 8000, voor welke prijzen ze werden opgehouden. TWEEDE KAMER. 16 November. De Kamer heeft met 62—23 temmen zich verklaard voor het wetsontwerp van Minister Slotemaker de Bruine tot opheffing van de gezondheidscommissies. Uit het stemmencijfer ziet men reeds, dat !s ministers ontwerp niet in gevaar was. Toch scheen 't aanvankelijk, dat de bewindsman de eindstreep niet zou haten, want niet an ders dan sprekers voerden het woord, die be- zwar enhadden. Achtereenvolgens: mevr. Bakker-Nort (v.d.) en de heeren Steinmetz (r.k.), v. d. Waerden (s.d.), D. Vos (lib.) en de Visser (comm.) Hun betoog ging in ge lijke richting. Zij zagen het werk der gezond heidscommissie ais van buitengewoon belang voor de volkshuisvesting, krotopruiming, wo ningtoezicht, verbeteren van wegen, wegvoe ren van vuil, uitvoering van de hinderwet, enz. Zij zagen het werk daarom zoo goed ge daan, wijl hier samenwerking is tusschen ambtelijke instanties en de burgerij. Zij deden daarom ook allen de vraag of de regeering niet de gezondheidscommissies zou kunnen doen instand blijven, wanneer zij geen lasten op het Rijk zouden leggen. En wanneer dan subsidiair opheffing voor de groote gemeenten niet zulk een groot bezwaar was in verband met gemeentelijke gezond heidsdiensten, dan vroegen zij om behoud der gezondheidsdiensten ten platbelande, waar ze nog zooveel goed werk doen. Minister Slotemaker de Bruine wenschte er niet van te hooren. Hij stelde voorop, dat ook Sociale Zaken, wat het eindcijfer be treft, naar beneden moest. De minister had alle subsidies weten te handhaven. Alleen moest hij de post voor de gezondheidscom missie schrappen. Deze comimssies doen wel goed werk. Maar de minister zeide te moeten ingrijpen op het nuttige, om het broodnoodige nu en in de toekomst te kunnen behouden. Broodnoodig achtte hij de gezondheidscom missie niet eigenlijk (zoo zei hij) is Mi nister Aalberse reeds in 1919 met een voorstel tot opheffing van de gezondheidscommissie gekomen, maar toen is daarvan afgestapt. Wat kon er in 1919 al niet? Het Tijdschrift voor Sociale geneeskunde achtte de taak der commissie ook niet geheel onmisbaar in een artikel van dit jaar. Van gedeeltelijke oplossingen wilde de bewindsman niet hooren hij wenschte geen lasten op de gemeenten te leggen, welke het Rijk zou moeten dragen. Hier dient te worden ingegrepen op het nuttige. Uit breiding zal de inspectie der volksgezond heid door opheffing van de gezondheidscom missies niet ondergaan stelde Prof Slote maker vast. De heer van der Waerden (s.d.) begreep wel, dat er iets zou moeten bespaard wor den op dit punt, maar wilde dan nog red den, wat er z.i. gered kon worden. Hij kwam met een motie, waarin van de re geering gevraagd werd te onderzoeken of de gezondheidcommissies niet zouden kun nen behouden blijven zonder bezwaar voor de Rijksschatkist. De minister wees deze motie af. In aan sluiting op het daareven gezegde. Zij werd verworpen met. 5134 stemmen (voor s.d., comm., v.d. en de beide r.k. IJs- selmuiden en Steinmetz). Het ontwerp werd daarop aanvaard mei 62—23 stemmen. De discussie over Buitenlandsche Zaken werd voortgezet. Ook vandaag zat er nier- veel spanning in de discussie. Behalve op één moment. De heer van Dijk (a.r.) toch sprak over de herbenoeming van den heer Vliegen in de Nederlandsche delegatie naar de Geneef- sclie Ontwapeningsconferentie. Men weet dat, de heer Vliegen uit deze delegatie ontslag had genomen, wijl op de „Zeven Provinciën", op haar vaart langs Sumatra's Westkust een bom was geworpen op last der regeering, terwijl in Genève gepleit werd tegen het wer pen van bommen uit vliegtuigen. Door de Nederlandsche delegatie. Thans had de re geering gevraagd of de heer Vliegen op zijn besluit wilde terugkomen. En daaraan had de heer Vliegen eevolg gegeven. De heer Van Dijk vond dit op zich zelf al in strijd met de waardigheid der regeering. Iemand in de ontwapeningsdelegatie te be noemen, die daaruit is weggegaan uit protest tegen een rechthandeling der regeering, noemde hij onbegrijpelija. Maar het ergst achtte de heer Van Dijk 't, wijl hij in de Arbeiderspers had gelezen, dat dit opnieuw aanzoeken door den heer Vliegen gequalific.eerd was als een klap in het gezicht van Minister Decker, die tegen de S.D.A.P. voor zijn ressort zooveel maatregelen nam. En nu vond de heer Van Dijk in de Arbeiders pers, een interview, waaruit blijkt, dat de heer Vliegen erkent die woorden over een klap in het gelaat van Minister Deckers te hebben gebezigd. De heer Van Dijk zeide onthutst te zijn zoowel over het feit, dat de heer Vliegen terugkeerde, als over het feit, dat de regee ring den heer Vliegen, handhaafdt na wat er in de socialistische pers werd gepubliceerd. Toen vroeg de heer Vliegen het woord voor een persoonlijk feit. Hij wenschte te zeggen, dat door hem aan de pers geen mededeeling is gedaan over het af of niet juiste van wat daarin vroeger had gestaan betr. een uit lating zijnerzijds. We zijn benieuwd naar het antwoord des ministers. Hoewel, wanneer het niet waar is. dat de heer Vliegen zich heeft uitgelaten als de heer Van Dijk vermoedt, dan zal de heer Van Dijk moeten erkennen, dat er voor het uitschakelen van den heer Vliegen als lid der delegatie geen reden is. De dingen stellen zich hier toch anders, dan in leger en vloot. Vermelden we voorts dat Mr. Joekes en de heer Van Dijk den Volkenbond enorm hebben verdedigd. Wat zou er op internationaal ge bied niet voor kwaads geschied zijn, wanneer de Volkenbond er eens niet was geweest? De heer Zandt (St.G.) moet van den Volkenbond niets hebben deze ziet hij als een toren bouw van Babel en dus als zondig. Buitendien acht hij de uitgaven voor den Volkenbond ook „geldwegsmijterij". De heer Wijnkoop (comm.) denkt, wat 't laatste betreft, er al net eender over, hoewel in principieel op zicht de heer Wijnkoop meer bezwaren heeft tegen den Volkenbond, wijl hij daarin niet een bond van volkeren ziet, maar politieke machtsgroepeering. De heer Sneevliet (ver. soc.) gelooft, dat de Volkenbond zich zelf heeft veroordeeld door de feiten. De laatste spreker verdedigde het aanvat ten van handelsbetrekkingen met Rusland. Communistische gevaren behoefde z.i. de re geering niet te koesteren, wijl de Sovjet- Regeering toch allang het communistische ideaal had afgezworen. Ook Dr. Bierema (lib.) pleitte voor het aanknoopen van han delsbetrekkingen met Rusland, dat niet meer de geïsoleerde positie van vroeger inneemt. Ernstige klachten opperden, zoowel de heer Brantingem als de heer Duijmaer van Twist over de willekeur, die er in Duitschland heerscht met betrekking tot de scheepsbe- vrachting. Willekeur welke ingaat tegen de Rijnvaart-acte. Minister De Graeff is met eenige woorden van dank zijn antwoordlede aangevangen. Men had waardeering uitgesproken voor 's ministers rede in de laatste Volkenbonds bij eenkomst. Wel nu wat nog nooit gebeurd is de minister gaf openlijk dien dank door aan zijn ambtenaar Prof. Francois, die haar gemaakt had. Er zit hieraan een staatsrech telijk kantje. Immers niet de minister per soonlijk sprak te Genève, maar de regeering. Avondvergadering. De Defen- siebegrooting wordt afgehandeld. 's Avonds presideert, tegenwoordig de heer van Dijk. Deze voorzitter is een doorzitter, al ging de Kamer vanavond wat vroeger naar huis dan Dinsdag. Minister Deckers heeft vanavond zijn ant- woordrede gehouden dat antwoord moest, vanwege de zeer groote verscheidenheid der te berde gebrachte aangelegenheden, wel bestaan uit de meest gevarieerde onderwerpen. Den minister viel het moeilijk eenige lijn te bren gen in zijn mozaïek hoeveel te meer ons, die het vele hebben weer te geven. Mogen we het vele als een stroom langs ons doen gaan, waaruit we het voornaamste, het meest alge meen belangrijkeopvisschen? De Defensie-minister deelde mede. dat er een wijziging zal worden aangebracht in de bevorderingsregelen. Dan zal de bevordering bij keuze een belangrijker rol spelen. Toegezegd werd, dat wanneer gezagsdrager tekort schieten in de uitoefening van hun gezag, en zij niet met den strafrechter in aan raking zijn gekomen, de administratieve maat regelen zullen genomen worden, die noodig zijn. De minister zette nog eens uiteen, dat de telegramrr.emvisseling, welke de oorzaak zijn geweest van de Soerabayasche dienstweige ringsmoeilijkheden, daartoe geen aanleiding hadden kunnen zijn. Maar ook al was er een fout gemaakt met de telegrammen, dan nog, stelde Dr. Deckers met stemverheffing vast, zou er nimmer tot muiterij mogen zijn overgegaan. De minister wees allen steun af aan nagelaten betrekkingen van hen, die aan boord van de Zeven Provinciën zijn omgeko men, behalve dan van hen, die loyaal bleven. Minister Deckers hoopte spoedig" voor vol doende materieel reserve te kunnen zorgen in Indië. Er moet thans, wegens besparing, met het oefenen wat voorzichtigheid betracht wor den, al zal dat niet lang kunnen duren. De Pacific-problemen houdt de regeering uiter aard in het oog Voorts zette de bewindsman uiteen, dat er sedert 1922 op geen begrooting zooveel is be zuinigd als op de uitgaven voor Defensie, waarbij ook beseft moet worden, dat er op de Defensiebegrooting verschillende niet-milf- taire uitgaven voorkomen. Dan zette de minister uiteen, dat hij alles doet, wat mogelijk is om dienstplichtigen, die hun betrekking in het bedrijfsleven kwijt raakten omdat ze hun diensttijd vervulden, daarin weer terug te brengen. Met blijdschap constateerde de bewindsman, dat het aantal werkgevers, dat zijn medewerking niet ver leent, steeds kleiner wordt. Ook ten opzichte' van door een ongeval getroffenen toont de bewindsman welwillendheid. Met minister Oud overlegt Dr. Deckers of de oud-gepen- sionneerden nog iets meer kan worden tege moet gekomen dan zij nu aan pensioen ge nieten. Dr. Deckers verklaarde zich bereid mede te helpen, waar mogelijk, een einde te maken aan onnoodige papierproductie in den dienst. Maar zeide de minister ik werk steeds in die richting. Nieuw is, dat een interdepartementale com missie een onderzoek doet naar een luchtbe schermingsdienst. Zoodra het mogelijk is komt een wetsontwerp op dit punt. De minister ver heugde er zich over, dat er een stijgende be langstelling te constateeren valt voor maat regelen tot bescherming van de burgerbevol king bij aanvallen uit de lucht. Evenals de Pacific-vragen heeft de forten- bouw aan de Belgische grens de volle aandacht van de regeering. Ook e.v. inundatie van de Peel heeft die aandacht. De minister deed gevoelen, dat het rapport der commissie-Idenburg niet zonder meer door de regeering zal worden overgenomen. De regeering doet voorstellen en is daarvoor ver antwoordelijk zij is dus verplicht het rap- port-Idenburg te toetsen aan de doelstellingen der weermacht, zooals de regeering die ziet. Dr. Deckers heeft nog eens uitvoerig uiteen gezet, dat de s.d.a.p. onder hare leden een geest kweekt, welke deze ongeschikt maakt om als vrijwilliger steeds zijn plicht in de weermacht te vervullen. Ten slotte sprak de bewindsman over de militaire belangenverenigingen. De minister zei, dat belangenverenigingen, mits onder de krijgstucht, uitnemende diensten bewijzen kunnen. Hij moest het verenigingsleven in goede banen leiden, om de menschen zelf. Want zooal't tot nu gegaan is, ging 't niet goed. In deze verenigingen was propagande gevoerd door anderen: die anderen zijn niet grijpbaar, maar de militairen kwamen tus schen hamer en aambeeld. Daarom wil de mi nister geen burgers in de besturen, wel mogen burgers in loondienst genomen worden voor een zuiver administratieve taak. Ten slotte deelde de bewindsman mede, dat hij. hoewel gaarne „Ons Belang" zoo spoedig mogelijk helpend aan een goede en goedge keurde organisatie, toch betreurde, dat „Ons Belang", hoewel met den minister overleggen de, tijdens dat overleg zich met een uitvoerig adres tot de Kamer heeft gewend. Dat vindt hij niet militair. De bewindsman eindigde met de mededee ling, dat hij de Krijgstucht integraal zal hand haven. Bij de artikelen protesteerden de heeren K. ter Laan (s.d.). Wijnkoop (com.) en Arts (R.K.V.) tegen het verlagen van de uitkeerin- gen aan de mobilisatieslachtoffers. De minister en de heeren Schaepman en Duijmaer van Twist verdedigden 't op grond van de daling der indexcijfers en den nood van de schat kist. Minister Deckers wees een beschuldiging van den heer K. ter Laan van onrechtvaardig heid af. Te middernacht sloot de president de ver gadering. INTIMUS. LINDBERGH VOORLOOPIG NAAR DE AZOREN. LISSABON, 16 November (V.D.) Kolonel Charles Lindbergh, die met zijn echtgenoote gisteren uit Caldelas de Tuy te Lissabon is geland, verklaarde dat hij voorloopig voor nemens is, zoodra het weer gunstig is, met zijn vrouw naar de Azoren te vliegen. Het is nog geenszins zeker dat het echtpaar dan naar New York zal vliegen en Lindbergh ontkende, iets dergelijks te hebben i

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 3