VOOR EER EN GEWETEN IJMUIDER COURANT. VRIJDAG 17 NOVEMBER 1933 TWEEDE BLAD. Het Eindelooze Proces Gisteren de veertigste dag van het pro ces inzake den Rijksdagbrand. Na de emoties, veroorzaakt door het zonderlinge optreden van minister Goering, het daarentegen zeer correcte optreden van minister Goebbéls en de kletspraat van een aantal getuigen, dae men vanwege hun bedenkelijke anteceden ten zelfs niet onder eede durfde te hooren, js de zaak weer ingezakt. Zij sleept zich moeizaam voort. Van der Lubbe heeft het hoofd opgeheven en eenige vragen na lang nadenken duidelijk beantwoorddat is ,.de groote sensatie" van de laatste dagen. Als politiek propagandamiddel heeft het proces voor de Duitsche regeering zeker geen waarde meer. Meer dan 90 pet. der natie heeft bij de z.g. verkiezingen van Zondag vóór de re geer irn g gestemd, hetgeen een veel betere en doeltreffende propaganda in het binnenland is dan de levering van het be wijs, dat de Rijksdagbrand het sein zou geweest zijn voor den communistisehen op stand en het resultaat van een internationaal communistisch complot, dat niet minder dan de overheersching van West-Europa ten doel gehad zou hebben. Het proces is er niet in geslaagd dit be wijs te leveren. Op zijn veertigsten dag schijnt het er nog even ver van verwijderd als op zijn eerste. Een ambtenaar van het ministerie van propaganda heeft n.b. tegen over den verslaggever van De Telegraaf het optreden van de Duitsche pers gecritiseerd, die zich behoudens enkele uitzonderingen heeft uitgesloofd in het beschuldigen van de verdachten en het ophemelen van de ge tuigen-a-charge. Dezelfde ambtenaar zei dat men .in hooge regionen" de vrijspraak voorziet van Torgler en de drie Buigaarsche verdachten, en dat Van der Lubbe er wel licht met vijftien jaar gevangenisstraf zal afkomen. 't Is wel een heel raar geval geworden. Wordt deze voorspelling bewaarheid, dan zal men al de vervaarlijkheden, waarmee de zaak ingeluid werd, volkomen hebben zien weg- schrompelen. Van een internationaal commu nistisch complot is tot op dezen veertigsten dag niets gebleken. Van de juistheid der be schuldigingen van andere zijde, dat de Nazi's zelf den Rijksdagbrand geprococeerd zouden hebben, is evenmin iets gebleken. Rest alleen van der Lubbe, die tevoren al bekend had en die steeds maar beweerd heeft dat hij het alleen heeft gedaan. Op dat punt is men nog. Alle conflicten, alle scènes, al het eindelooze geschrijf en al de tallooze verdachtmakingen in verschillende richtingen hebben het geval geen stap verder gebracht. De deskundigen hebben verklaard dat Van der Lubbe den brand onmogelijk in zijn eentje voorbereid en gesticht kan hebben. Maar wie hebben hem dan geholpen? Dat is een raadsel gebleven. Stel dat de deskundigen zich allen vergis sen en hij het inderdaad allemaal alleen heeft gedaan! Tenslotte is dat best mogelijk, want het falen van deskundigen is niets nieuws. Dat is al zoo vaak en op zoo velerlei gebied vertoond, en heelemaal niet verwon derlijk, want deskundigen hebben, behalve de zeer-menschelijke neiging elkaar tegen te spreken, in vele gevallen het nadeel dat zij de zaak te éénzijdig bekijken. Men kan het technici inzake branden en chemici, nauwe lijks kwalijk nemen dat zij de mogelijkheden yan een psychisch zoo zonderling-gecon strueerd mensch als Van der Lubbe niet overzien kunnen. Zij oordeelen uit hun eigen gezichtspunt en berekenen de mogelijkheden in connectie met min of meer normale men- schen. Waartoe een individu als Van der Lubbe, gedreven door een idéé fixe en ver- keerend in staat van opwinding, in staat is hoe kunnen zij dat beoordeelen? Ook de psy chiaters die weer geen chemici en geen opperbrandcommandanten zijn kunnen dat niet taxeeren. Men schiet er niet mee op. Voor den Duitschen rechtspraak is het proces allang geen reclame meer. De episode- Goering heeft een zwarei slag aan deze repu tatie toegediend; verschillende getuigen-a- charge die niet onder eede gehoord worden, hebben de rest gedaan. Wel zal de heele wereld in spanning afwachten wat er met Dimitrof zal gebeuren als de heer Goering hem eenmaal „uit de macht van dit gerechts hof heeft" Of waren dat alleen maar groote woorden? Het is een droevige vertooning geworden, dit proces. R. P. BEVERWIJK SNIJBLOEMEN. 16 November. Grootbl.: Cferm. 516; Sase 414; Palling 6—15; Ryonanthe 4—14; Mont Blanc 4—14; Polly Phem 4—13; Ca vel 5—18; Rose Dag 417; Kelly 4—12. Tros Chrys.: Hervester 512; Sous Dor 5—16; Abensing 5—12; Orion 4—2; November Zon 1021; Buckingham 923; Philis Cofer 18—26; Golden Ziel 23—32; Madimason 16— 25; Mont Blanch 11—23; Haagsche Witte 8—16; Pour Pre 8—19; Stanly Phem 6—21; Afrikaan 8—19; Sanset 8—15; Rayonanthe 21—32; Calla 6—14; Sprengerie 821; Plu- mosa 9-^29. Rozen; Hadly 45—95; Briarcliff 48—90; Rose landia 35—85: Columbia 30—80; Eik 10—23: Anfer 6—18. Potplanten: Calla 3465: Sprengerie 523; Plumosa 412; Cactus 4—27; Vetplant 413; Erika 18—35; Palmen 35145; Azalia 48; Mefhrolepas 30—95; Ciclames 16—65; Cap- cicum 14—28. Chrys. in pot: 18—65, Trades xansia 5—14. OOK DE TUINBOUW WORDT BEPERKT. Plan komt bij de Crisis Landbouu) Commissie. GROOTEN BEDRIJVEN WORDT TUINBOUW VERBODEN. Naar wij vernemen komt bij de Landbouw crisis Commissie de beperking van de cultuur van tuinbouwgewassen in behandeling. De re- geeringscommissaris voor den tuinbouw heeft een plan tot teeltbeperking opgesteld. Daarbij zal de teelt van pit- en steenvruch ten geheel vrij kunnen blijven met uitzonde ring van de druiven-cultuur, maar met eer. inperking naar het aantal trossen per boom zal moeten worden rekening gehouden. De aardbeiencultuur zal naar denzell'den maatstaf als groenten worden beperkt. In de glascultuur zal de slateelt aan de vol gende beprekingen zijn onderworpen. Onder platglas zal geen grooter aantal dan 20 stuks per raam mogen wor-den uitgeplant. In de kassen en warenhuizen zal de plantaf- stand met dit getal in overeenstemming moe ten zijn. Teelt van sla en peenrijen zal niet worden toegestaan. Het platte glas zal slechts eenmaal voor de teelt van sla mogen worden aangewend; de teelt van broeisla op warme rijen, welke voor 31 Maart worden geoogst, blijft vrij. Ook zal het verboden zijn in druivenkas- sen ouder dan 6 jaar sla of spinazie te telen. De teelt van bloemkool en andere groenten in deze kassen blijft vrij. De verdere beperking, waarmede men goed zal doen nu reeds rekening te houden, zal een beperking van de teelt van tuinbouwgewassen zijn naar de opppervlakte van het bedrijf. Het ligt in de bedoeling deze inkrimping van de tuinbouwcultuur te verkrijgen door een naar de bedrij fsgrootte progressieve verminde ring van de in 1933 met warmoezei'ij gewassen beteelde oppervlakte. Zooals reeds eerder is gepubliceerd, zal de beperking het sterkst kunnen worden toege past waar een geb.eele of gedeeltelijke om zetting van de tuinbouwcultuur in de teelt /an landbouwgewassen mogelijk is. De groote bedrijven zullen de teelt van tuin bouwgewassen geheel moeten laten varen. Intusschen zullen ook de kleinere bedrijven, zij het voor een gering percentage, ter ver krijging van de noodzakelijke beperking heb ben mede te werken. Onderstaande cijfers moeten worden be schouwd als een voorloopig schema; indien de cijfers der tuinbouwregistratie geheel be kend zijn en is vastgesteld welke beperking noodig' wordt geacht, kunneij definitieve per centages worden bepaald: Bedrijven van 0—2 H.A. 5 pet. beperking van de opp. v. h. bedrijf die in 1933 met groenten was beteeld van 23 H,A. 10 pet. van 34 H.A. 15 pet.; van 4—5 H.A. 20 pet.; van 5—6 H.A. 25 pet.; van 6—7 H.A. 30 pet.; van 7—10 H.A. 35 pet.; van 10—15 H.A. 40 pet.; van 15—20 H.A. 50 pet. van bovengenoemde opper vlakte. In bedrijven boven 20 H.A. geen tuin bouwgewassen. Iedere uitbreiding van de teelt van warmoe- zerijgewassen naar den toestand van 1933 zal zijn verboden, evenals alle nieuwe aanbouw van kassen en het aanschaffen van nieuwe DE BEELDENSTORMERS IN FRANKRIJK. Het standbeeld van den nationalistischen leider Deroulède, dat voor een groot deel ver nield iverd als „wraak" voor de aan de beide beelden van Briand toegebrachte beschadi gingen. ramen. Het repareeren en vernieuwen van kas- sen en platglas is toegestaan. Ook de verkoop van conserven-fabrieken, de z.g. cantractteelt, zal aan bepaalde regelen jebonden zijn, zoodat het wenschelijk is af te wachten tot de onderscheidene regelingen de finitief vaststaan en zijn gepubliceerd. In het algemeen zal de teelt van de ver schillende groentensoorten op de beperkte op pervlakte verder vrij zijn. In overweging is nog de vraag of ter voorkoming van onge- wenschte omzetting van culturen voor som mige groenten en vroege aardappelen op deze regel uitzonderingen moeten worden gemaakt. R. K. MIDDENSTANDSVEREENIGING „DE HANZE". Woensdagavond heeft de R.K. Midden- standsvereeniging „de Hanze" in het K.SA..- gebouw een ledenvergadering gehouden, waarin de heer E. Wormer heeft gesproken over de commercieele af deeling van den Ned. R. K. Middenstandsbond. De spreker, die leider dezer instelling is, heeft in een uit voerig betoog over het voeren van reclame gesproken en daarbij gewezen op het geringe verband dat bestaat tusschen de reclame en het etaleeren van de artikelen, waarvoor de reclame wordt gemaakt. Spr. ging van dit verschijnsel de oorzaken na en concludeerde, dat de reclame over het algemeen bij den mid denstand zeer slecht verzorgd is. In de eer ste plaats wordt het budget veel te bekrom pen gehouden, vervolgens ontbreekt het velen middenstanders aan den noodigen tijd om een voorbereidende reclame ook goed uit te voe ren en tenslotte beschikt de middenstand niet over een speciale afdeeling waar deze belangen behartigd konden worden. In deze leemte is thans voorzien door de stichting van de commercieele afdeeling van den R.K. Middenstandsbond. De heer Wormer heeft tenslotte zijn ge hoor opgewekt om de collectieve reclame te bevorderen. Dit kan groepsgewijze geschieden, zooals dit in enkele gemeenten ook reeds wordt gedaan. Het bureau verstrekt alle adressen gratis. Alleen wanneer uitvoerende werk zaamheden worden verricht, worden deze in rekening gebracht. De kosten worden echter van te voren op gegeven. Medegedeeld wordt dat het bureau voor St.-Nicolaas en Kerstfeest een reclame actie heeft ontworpen, die onder de leuze „Koopt bij den Middenstand!" zal worden gevoerd. Na deze rede werd besloten het voeren van een reclame voor den middenstand als door spreker bedoeld in handen van het bestuur te geven. Zoo mogelijk zal deze actie ge schieden in samenwerking met de Zusterver- eeniging „Eendracht maakt macht". Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door vele leden gebruik ge maakt; zij werden door den spreker beant woord. Vervolgens werd nog besloten om een bij drage uit de kas beschikbaar te stellen voor de uitgave van een parochieblad. De verga- dèring werd hierna gesloten. INSTRUCTEUR VOOR DE ZWEMCLUB. De Heemskerksche Zwemclub heeft beslo ten in het volgende zwemseizoen de zwem mers en zwemsters in de gelegenheid te stellen het diploma van den Ned. Zwem- bond te behalen. Daartoe zal eenige malen per maand onder leiding van een instructeur van dien bonid worden gezwommen. Het aantal leden bedraagt thans 421 vol wassenen en 454 adspiranten woonachtig in Wijk aan Zee en Duin resp. 96 en 103 en in Heemskerk 7Q en 84. H. A. D. W.—BEVERWIJK. In verband met den bekerwedstrijd H. A. D. W.Be-verwijk organiseert de supporters- vereenigioig „Rood->Wit" een autobustocht naar Amsterdam. Aanmeldingen voor deel neming aan dezen tocht moeten geschieden bij de heeren Th. van Lieshout, Rijksstraat weg 156, Th. Groen, Simon Rumpingstraat 21 en J, Schoorl, Grensstraat 10. Het vertrek" is bepaald op Zondagmiddag 12 uur van café Vessies af, aan den Alkmaarschen-weg. LEZING VRIJZINNIG HERVORMDEN. Donderdagavond werd in het kerkgebouw aan de Noorderparklaan de eerste winter- lezing gehouden van de reeks, georganiseerd door de Vereeniging van Vrijzinnig Hervorm den. De voorzitter, de heer H. Blom verwelkomde de vi'ij talrijke aanwezigen en verleende het woord aan den spreker, Ds. Dorgelo van Naarden, die sprak over den gang van mensch en menschheid onder eeuwigheids- licht In zijn inleiding weer Ds. Dorgelo op de wonderbare wegen Gods, waarvan de mensch slechts kent een deel van zijn eigen weg. namelijk datgene, wat hij reeds heeft afgelegd. Gods wegen zijn hooger en de hoofdweg voert tot Hem. Wanneer wij diep doordenken zal er een oogenblik in ons komen, dat men diep beseft, dat God regeert. Er is. zegt spr., een Indisch beeld, dat de godheid Siva voorstelt: 1. Als een scheppende Godheid, «die de stof boetseert en vormt. 2. Die zelfde stof, na ze geboetseerd en gevormd tc hebben, vernietigt.3. Die tenslotte die stof, geboetseerd en gevormd en daarna vernie- j tigd, omvormt tot hooger. Ook in de Evan- t geliën komen wij die Godheid steeds tegen. De oorzaak, die boven alles staat is God. De- zelfde God, die schept, gaat vernietigend door zijn schepping. Zoo is het in het kleine en in het groote, eerst de schepping, dan de ver nietiging en tenslotte de opbouw van het grootere en schoonere. Zoo ging het met de oude beschavingen, zoo gaat het met den mensch zelf, die naar het lichaam sterven zal. Die macht der vernietiging openbaart zich ook in den vorm van den twijfel, dïey tracht af te nemen, wat aan geestelijk bezit is opgebouwd en in de zonde; die een lagere uiting is van de Alkracht. Boven de God heid, die schept en vernietigt staat Hij, die omvormt naar hooger en beter. Het is een levenswet, dat ondergang groei voorafgaat. Als voorbeeld wees spr. op den tarwekorrel, die onder gaat in den grond, maar schooner dan tevoren uitgroeit. Christus werd gedood en begraven, maar Hij is geestelijk verrezen, grootscher en ma jestueuzer dan Hij tevoren was. Als alle be paaldheden wegvallen, zullen we eerst komen :ot hooger. De mensch wordt getroffen door leed, maar leed. aldus betoogde Ds. Dorgelo, Is een alarmsignaal, zooals honger een sig naal is van de maag. dat een levenswet is overtreden. Zoo is het ook geestelijk. Alle dingen kunnen worden bezien onder eeuwig- heidslicht. Zoo acht spr. ook de twijfel een boodschap van God. Als Paulus nooit ge twijfeld had aan de waarde van het Jood- sche volk, zou hij nooit tot Christus zijn ge komen. Omzetten tot hooger is de gang der menschen en der menschheid onder eeuwig- heidslicht. In het tweede deel van zijn betoog be paalde spr. zich tot de twee machten: strijd en liefde. En men kan zich b.v. afvragen, hoe die beide machten het Wezen kunnen vormen. Spr. ontwikkelde deze gedachte nader. Na 11 November 1918 waren de kerken vol en men had geleerd, dat een dergelijke slacht partij als de oorlog was, tegenstrijdig was. Men -verklaarde plechtig: „Dat nooit weer" Wat daarvan over is, was een vraag, die spr. aan zijn toehoorders ter beantwoording overliet. Dat tweede element is de liefde, die ten hoogste is geopenbaard in de kribbe en op Golgotha. De menschheid kan en zal alleen kunnen leven door de liefde. „In den strijd gelooven", aldus spr. in zijn slotwoord, „is wegzinken in de hel, gelooven in de liefde is gelooven in hooger, steeds beter". Als zoo de gang gezien wordt, gaat men zin bespeuren, dan ziet men licht, waar vroeger duisternis was. De lezing van Ds. Dorgelo werd met groote aandaeht gevolgd. De voorzitter heeft den spr. dank gezegd voor zijn betoog en daarbij den wensch te kennen gegeven, dat Ds. Dor gelo nog meermalen als spreker of als pre dikant in dezen kring zal mogen worden be groet;. De volgende lezing is vastgesteld op 25 Jan. 1934. Dan spreekt de heer J. Wagenaar van Zutphen. DE BRIDGE-DRIVE VOOR HET CRISISCOMITé. Voor de bridge-drive ten bate van het Crisiseomité, welke op Woensdag 29 Novem ber in liet Kennemer Hotel zal worden ge houden sluit de. inschrijving Maandag 27 dezer des n.m. te 5 uur. Onmiddellijk daarna zal de loting worden gehouden. Gespeeld wordt in een afdeeling A, een wedstrijd vol gens het Scheveningsche systeem of in B, een zoogenaamde wilde drive, dus systeem loos en zonder kwetsbaarheid. Voorts is be paald, dat in afdeeling B alle paren slechts eenmaal tegen elkaar spelen, de oneven ge nummerde paren wisselen van -tafel. Het aantal prijzen zal o-p den dag der drive worden bekend gemaakt. De prijzen worden evenredig verdeeld over de af-de-elingen. Een troostprijs wordt beschikbaar gesteld voor het paar in afdeeling B, dat de minste speel- punten heeft behaald. Voor het paar in af deeling A, dat de meeste manches heeft- behaald is eveneens een extra-prijs beschik baar gesteld. De. volgorde der prijzen wordt bepaald door' het hoogste aantal speelpunten. Als wedstrijdleider treedt op de heer W. M. Ragut. De voorbereiding en regeling van de drive berust bij de heeren Mr. J. A. B Sanders, W. M. Ragut, F. J. J. Moerel, A. A, Post en A. Visser. FEESTAVOND. Evenals het vorig jaar zal ook in den loop van den a.s. winter voor de leden van de zwemclub een feestavond worden georgani seerd. Daarvoor heeft de minstreel Geerl Dils reeds zijn medewerking' toegezegd. De heer J. F. Dufergé heeft zich bereid verklaard -op dien avond een film over de zwemsport te vertoonen. Het bestuur zal dezen avond verder voorbereiden. TANDARTS AANGESTELD. Het Maatschappij Ziekenfonds „Bever wijk en Omstreken" heeft met ingang van 15 November j.l. tandarts J. L. Menneman Vondellaan 27 aan het fonds verbonden. Het bestuur van het R.K. Ziekenfonds heeft den heer Henneman eveneens tot fondstandarts benoemd. ONTWIKKELINGSCURSUSSEN VOOR WERKLOOZEN. De Commissie voor Ontspanning en Ont wikkeling voor Werkloozen zal in de a.s. wintermaanden wederom ontwikkelingscur sussen voor de werkloozen or ga niseer en. Ter inleiding heeft de heer F. W. Hendrikse leider van de Ontspanningscommissie te Am sterdam, het werk van deze commissie in de hoofdstad uiteengezet. De arbeid omvat door ontspanning en ont wikkeling, vakonderwijs en sport. De heeren Wierda, Kelbling en Sloman vertelden bijzonderheden over de interne organisatie, over de sportbeoefening en de algemeene propaganda. Een serie lichtbeel den gaf de resultaten te zien van het werk der Amsterdamsche Commisie. De lieer Ehrbecker heeft vervolgens de plannen der commissie voor de a.s. winter maanden medegedeeld. In de eerste plaats zal weer gelegenheid bestaan les te ont vangen in hout- en metaalbewerking, terwijl zoo mogelijk ook een motorcursus zal wor den georganiseerd. Op rie Woensdagmiddagen wordt herhalingsonderwijs gegeven,, verder vermeldt het programma lessen in steno-grafie wiskunde en zelfs is een leeraar bereid ge vonden eenige sportieve jongelui op te leiden voor het Rijksdiploma van spelleider. Dan zal nog gelegenheid bestaan lessen te volgen in eerste hulp bij ongelukken en huisnijverheid Zoo mogelijk zullen voor de avonduren werk groepen worden gevormd, waarvan de deel nemers zich o.a. zullen kunnen toeleggen op radio- en kanobouw". De aanmeldingen moeten zoo spoedig mo gelijk geschieden bij den, secretaris der com missie, den heer J. Groot, Hendrik Burger straat 1. EXCURSIE VAN BAKKERSGEZELLEN. De R.K. Bakkersgezellen hielden onder leiding van den heer Hoogeveen een excursie naar de meelfabriek Holland te Amsterdam. Met groote belangstelling hebben zij dit mo derne bedrijf bezichtigd en daarbij veel ge leerd van de uiteenzettingen, die door den directeur werden gegeven. Na afloop werd in hotel „Krasnapolsky" een diner aangeboden. OM TE REPAREEREN. Het Nederlandsche motorschip Antilope, dat hier gelost heeft, vertrok in ballast naar Am sterdam om daar bij de. werf der. firma Ceu- vel te repareeren. DE WARMWATER-DOOR- STROOM-APPARATEN. VERLAGING VAN HUURPRIJS. Naar wij vernemen hebben B. en W. wij ziging gebracht in de voorwaarden van het verhuren van doorstroom-apparaten, die zoo als men weet van de Gemeente Liehtbedrijven in huur kan bekomen. De huurprijs zal in het vervolg bedragen f 0.50 per maand, inplaats van f 0.75 per maand. Vervolgens wordt een ieder, die daartoe den wensch te kennen geeft, in de gelegenheid gesteld, het doorstroom-apparaat in eigen dom te verkijgen, door gedurende vijf jaren een bedrag van f 0.75 te betalen. Het apparaat kon dus in 60 termijnen wor den afbetaald. Deze bepaling is van terug werkende kracht, vanaf het tijdstip, dat het apparaat in huur werd gegeven. "Met ingang van de meteropname over de maand November zal dus slechts f 0.50 ets. in rekening worden gebracht voor de huur van het doorstroom-apparaat, terwijl degenen, die het apparaat in eigendom wenschen te ver krijgen, f 0.75 per maand blijven betalen, totdat de 60 termijnen zijn voldaan. De huurder kunnen aan het kantoor der Liehtbedrijven of aan den meteropnemer hun wenschen omtrent een en ander kenbaar maken. TYPHUSEPIDEMIE OP EEN KOLENMIJN. ACHTTIEN ZIEKEN AAN DE ORANJE- NASSAU MIJN. Naar de Tel. meldt zijn te S'chaesberg 18 typhusgevallen voorgekomen onder mijnwer kers van de Oranje Nassau III. Drie gevallen hebben een doodelijkenafloop gehad. De haard van de besmetting is nog niet gevon den. AGENDA VOOR BEVERWIJK VRIJDAG 17 NOVEMBER Lux or Theater: „Ik heb een mensch ge dood" en „De Prins van Arcadië". 8 uur. Kennemer Theater: „De Witte Non". 8 -uur. ZATERDAG 18 NOVEMBER Luxor Theater: „Ik heb een mensch ge dood" en „De Prins van Arcadië". 8 uur. Kennemer Theater: „De Witte Non". 8 uur. AGENDA TE HAARLEM VRIJDAG 17 NOVEMBER Gem. Concertzaal: Gratis filmvoorstelling van de Coöperatie „De Eendracht" 8 uur. Rembrandt Theater: De show der duizend wonderen: Gold Diggers. 7 en 9.15 uur. Palace: „Waar is Opa?" In het voorpro gramma iets nieuws op filmgebied: de spre kende en antwoordende film „Eens wat an ders!7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Cavalcade" gepro longeerd. 8.15 uur. ZATERDAG 18 NOVEMBER Stadsschouwburg. Wilsonsplein: Opvoering van ..Schuld en boete" door de N.V. Amst. Tooneelvereeniging. 8 uur. Gebouw Sint Bavo: Kindervoorstelling: ,3ob en Ben op zee" en de film „Ferme jon gens. stoere knapen". 2 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. FEUILLETON door CHARLES ALDEN SELTZER. 32) Na het eten gingen zij op de veranda zitten rooken, terwijl Nellie binnen bleef. Zij kon den haar hooren zingen, terwijl zij de vaat waschte. Hazelton glimlachte, toen de innige klank van haar stem tot hem doordrong „Ik weet. niet. wat Zus heeft", zei hij en wierp een snellen blik op Hollis. „Ik geloof niet, dat ik haar ooit zoo goed heb hooren zingen". Hollis gaf geen antwoord en het gesprek kwam op de droogte zooals alle gesprek ken in die periode. Hazelton had van Dunla- vey's waarschuwing aan de veehouders ge hoord. Hij had ook gehoord, dat Hollis be loofd had om de zijde te kiezen van de kleine ranchers. „Overmorgen zijn Dunlavey's tien dagen om", zei Hazelton. „Als Dunlavey begint, wat zul je dan doen?" Dat zal er van afhangen, wat Dunlavey be gint", lachte Hollis. -Hm!" knorde Hazelton. Hij wierp een vluchtigen blik op-het gelaat van den jon gen man naast hem, merkte den flinken mond op, de kalme oogen en het flauwe, grimmige glimlachje. „Hm!" zei hij weer. „Je weet zeker, aan wie je je water geeft?" vroeg hü- Hollis knikte. „Aan mannen, die mijn va der weigerden te helpen, toen hij hulp noodig had", antwoordde hij. Hazelton glimlachte eigenaardig. „Ik heb het gehoord", zei hij. Hij lachte. „Ik geloof, dat ik zulke menschen geen water zou geven" vervolgde hij. Hollis keerde zich om en keek hem aan, ontmoette eerlijk zijn blik en hield dien vast. „Ja, dat zou je wel, Hazelton, zei hij, een breeden glimlach op zijn gelaat. „Hoe weet je dat?" vroeg de laatste, een weinig uitdagend. Hollis wees naar de keukendeur. „Ik weet het" zei hij, „je bent haar broeder". „Wel', begon Hazelton aarzelend, „ik" De veranda-denur ging open sloeg dicht en Nellie Hazelton kwam de veranda op. Zij had tijd gevonden om haar ochtendjapon te verwisselen voor een zacht, luchtig kleeding- stuk en zij stond voor hen, licht blozend, toen beiden haar aankeken, een beeld, dat in Hol lis' hart een plotseling verlangen wakker riep. Slechts één blik gaf zij hem en toen stond zij naast Ed's stoel, boog zich over hem heen en streelde zijn haar. Langen tijd zat Hollis met deelnemende, waardeerende oogen naar hem te kijken. Toen dacht hij aan den brief, dien hij in zijn zak had, die met het poststempel „Chicago", dien hij op het bureau van de Kicker gevonden had, toen hij terugkwam van het gerechtsgebouw. Hij haalde hem uit zijn zak en las het opschrift in den linker boven hoek: „Dl*. J. J. Hammond, Hospitaal, Chicago, IU" Hij zat een poosje naar het opschrift te kijken, zijn gedachten bezig met den inhoud van de enveloppe. Gelukkig was zijn brief aan den beroemden geneesheer in handen geko men van diens zoon, Tom Hammond, en de laatste, die zijn ouden schoolkameraad niet vergat, had een goed woord gedaan bij zijn- vader. Dit had de dokter in zijn brief ge schreven hij zou niet toegestemd hebben om dit geval te behandelen, wanneer Hollis niet Tom's vriend geweest was en nog was. Het zou hem aangenaam zijn, als de patiënt binnen een maand naar Chicago wilde ko men, zoodat hij dit geval kon behandelen voor hij begon aan eenige wetenschappelijke onderzoekingen, die al lang uitgesteld waren, enz. Hollis had den brief weer gelezen. Hij had hem uit en keek op, om te zien, dat Ed en Nellie naar hém keken, Hij kreeg een kleur en glimlachte, terwijl hij Nellie den brief toe stak. „Neem mij niet kwalijk", zei hij. „Ik vond dit interessant. Misschien zullen jullie dat ook wel vinden." Hij leunde glimlachend achterover en keek naar hen. Maar hij keek niet lang. I-lij zag Nellie opschrikken, zag de kleur langzaam wegtrekken uit haar gelaat, zag hoe zij haar handen ineenklemde toen zij den brief be gon te lezen. Hij wendde den blik af, daar hij niet naar hen wilde kijken op dat heilig oogenblik, waarop zij het hoopvolle bericht zouden lezen, dat de dokter geschreven had. Hij keek zoo scheen het langen tijd naar het Coyotepad en toen hij eindelijk zijn hoofd naar hen toekeerde, zag hij Ed Ha zelton rechtop in zijn stoel zitten, blijkbaar bedwelmd door het nieuws. Maar voor hem, vlakbij hem, zoo dichtbij, dat hij haar adem in zijn gelaat voelde met groote oogen van verrukking en dankbaarheid en misschien nog iets meer knielde Nellie. „O, dank je, Mr. Hollis!" zei ze ernstig, ter wijl haar lippen vreeselijk trilden. „Dank je en God zegene je!" Hij probeerde om rechtop te zitten; pro beerde zijn lippen te openen om haar te zeg gen, dat hij alleen gedaan had, wat iedereen onder dergelijke omstandigheden zou doen. Maar hij bewoog zich niet, hij sprak ook niet, want zij had haar armen om zijn schouders geslagen en haar lippen werden plotseling 1 stevig en snel op de zijne gedrukt. Toen liet zij hem los, keerde zich om en riep: „Kom en bedank hem, Ed!" Maar Ed was verdwenen misschien wilde hij niet, dat iemand getuige zou zijn van zijn vreugde. In den loop van den avond had Hollis af scheid genomen van de woning der Hazel- tons. Ed was teruggekomen, had zwijgend Hollis hand gegrepen en deze ernstig gedrukt. En voor Hollis vertrokken was, had Ed zich weer in huis teruggetrokken. Misschien be greep hij, dat er nog anderen blij waren be halve hij. Dien avond sloop Nellie, voor zij naar bed ging, zacht de kamer van haar broeder bin nen en kuste hem luchtig op het voorhoofd. Dienzelfden avond kwam Hollis ook naar het corral-hek van de Circle Bar gereden zingende. De veedief, HOOFDSTUK XVII. Den volgenden dag reed Hollis naar de stad over het pad van Dry Bottom. Als hij -een volkomen natuurlijke neiging gevolgd had zou hij het Coyote pad genomen hebben, want dit zou hem naar de woning' der Hazeltons brengen. Maar hij wist zich zelf te dwingen om den anderen weg te gaan, door zich voor Ie houden, dat Nellie en haar broer misschien

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5