HET NIEUWE AVONDBLAD Koninklijke Zwembond Visscherij-Snufjes |8e JAARGANG No. 323 ZATERDAG 18 NOV. 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10ets., per maand 40 cents plus 2cents Incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig ln de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dït blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. i 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. De Vicieuse. Nadat de Fransche ministers Sarraut en Paul-Boncour schoone redevoeringen gehou den hadden, waarin zij de hand der vriend schap en samenwerking naar Duitschlanö uitstaken, en ik mij daarover alweer ver heugd had men hoopt steeds weer op nieuw deed gisteren het Parijsche dagblad „Le Petit Parisien" onthullingen over ijselijke Duitsche propaganda-instructies. Het stuk, waarin die vervat zijn, is volgens het Parijsche blad echter dan echt. Het heeft het „toevallig bij een onderzoek te pakken gekregen" en het gaat uit van het departement van meneer Goebbels, minister van propaganda. „Daar hebben we het weer", dacht ik. „Zoo gaat het nu al vijftien jaar lang". En ik her innerde mij een gesprek met dien venerabelen ouden Engelschman, Lord Robert Cecil, waar in hij mij zei: „U weet natuurlijk ook wel dat sinds het begin van den Volkenbond steeds hetzelfde weer gebeurt. Telkens als wij op het punt staan iets»te bereiken komt er ergens, in een zeker deel van de pers, nieuw verzet naar voren of komen er „onthullingen" die het bederven Dat gesprek is nu meer dan twee jaar ge leden. Het is inderdaad nog steeds zoo. De gunstige sfeer, ontstaan na de rede van Sar raut, die bekrachtigd werd door een motie van-vertrouwen in de regeering, met bijna al gemeene stemmen aangenomen, is in Parijs alweer goeddeels bedorven. Klein kunstje! Het ronddraaien in den vicieusén cirkel wordt lustig voortgezet. Er zijn vele van die cirkels in het heden- daagsche leven. Sommigen zien ze eenvoudig als de rondedans om het Gouden Kalf de vicieuse cirkels der economie zijn inderdaad de zichtbaarste. In elk geval staat het kalf Publiek er met niet zeer schrandere oogen naar te kijken, en wordt er steeds weer het slachtoffer van. Het slikt al die vertooningen maar. De Duitschers hebben het stuk van de Petit Parisien al gedésavoueerd, maar wat helpt dat? De Petit Parisien had tevoren iedere ontkenning al gewraakt. Het blad noemt geen man en paard, zegt niet hoe dat onder zoek in elkaar zat en wie het dit stuk heeft gegeven, maar wat doet dat ertoe? Ze slikken het immers toch! Ze zijn in Frankrijk zeer achterdochtig, hetgeen niet zoo verwonderlijk is na 's heeren Hitiers „Mein Kampf" en de porlogstaal van prof. Ewald Banse (thans in ongenade) en anderen. Maar minister Sarraut toonde te begrijpen, dat de werkelijkheid den heer Hitier tot heel andere opvattingen moet hebben genooptStop. Mag niet! Zoo zullen we doorgaan. Wie volgt? Laten we zeggen: Engeland. Het doet een voorstel tot vlootontwapening dat allen tot elkaaar brengt. Prachtig. Gejuich alom. Verlichting; De beurzen reageereh ook alVolgende dag vreèselijke mededeelingen in een Duitsch of Italiaansch of mijnentwege Japansch. blad over een nieuw gifgas, door de Engelschen uit gevonden, dat uit drijvende mijnen wordt los gelaten. Tien mijnen, in het Kanaal uitge strooid, maken het tot een Doodenzee. Men kan ze uit vliegtuigen in het water laten val len, bij de kusten des vijands, en ze werken een week langGeen schip zal kunnen uitvaren Nieuw wantrouwen. Wie volgt? Amerika biedt Duitsehland koloniën aan. La vérité est en marche, rien ne.... Wacht even! Volgende dag: Een Amerikaansch blad meldt dat een geheim plan is ontdekt, waaruit blijkt dat Duitsehland een overeenkomst- met Sovjet-Rusland heeft gesloten om Cuba en de Philippijnen te bemachtigen. Groote op winding. Tegenspraak bij voorbaat uitge sloten verklaard. Wie volgt?Italië heeft den steen der Internationale Wijsheid ontdekt.... Volgen de dagWe draaien voort. De Petit Parisien kan er zieh alvast op beroemen, dat zij het streven van den Franschen premier weer voor een goed deel bedorven heeft. Na het lezen van de anonieme onthullin gen van dit blad had ik een benauwden droom. Ik droomde dat ik in de Zesdaagsche moest meerijden, en dat op het kleine baan tje in het R. A. I.-gebouw al de staatslieden en journalisten der wereld deelnamen. Er was groote herrie bij den start, want velen wei gerden te starten omdat zij de nieuwe direc tie niet vertrouwden, na jarenlange ervaring met de heeren Mephisto en Mars. Maar de heer Mars, die het startkanon bediende, dreigde ons ermee neer te schieten, en we begonnen. Alle staatkundige koppels droegen zeer schitterende uniformen. De journalisten allesbehalve. Het publiek, bestaande uit dui zenden ezels, moedigde „het veld" aan met loeiende I-A's. Na de eerste ronde werd bekend gemaakt door den luidspreker, dat dit geen Zesdaagsche was maar de Vicieuze Cirkel, en dat wij hierin zouden ronddraaien tot het R.A.I.-gebouw zou ineenzakken en ons allen verpletteren. Hierop vielen eenige staatslieden en verscheidene journalisten, waaronder ik, uit. De meesten schenen er evenwel niets van begrepen te hebben en joegen door. Ik zag het koppel BriandStresemann de leiding nemen en langen tijd behouden. Het was niet populair en de meeste ezels balkten er woedend tegen. Na eenigen tijd viel het uit de hooge bocht, net bij het overnemen. Stresemann was met een dood, Briand stierf op weg naar het zie kenhuis. Wij bleven het aanzien. De koppels KruppCreusot en BoforsSkoda, die ik eerst niet had opgemerkt en wier aanwezigheid mij aanvankelijk verwonderde omdat zij noch tot de staatslieden, noch tot de journalisten be hoorden, liepen daarop eenige tientallen ronden uit. De rest zette hen in domme wan hoop na Wat komt de rest van mijn droom erop aan? ,R. P. IJMUIDEN DE BOTSING VAN HILDEGAARD EN HELSINKI. HOE ONTSTOND DE AANVARING? De Raad voor de Scheepvaart heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van- de aanvaring, welke 25 October -in het- Noordzeekanaal is geschied tusschen het, Finsche stoomshcip „.Helsinki" en het Noor- sche stoomschip „Hildegaard". De loods van de „Helsinki" verklaarde dat dit schip, komende van Amsterdam, de Hembrug gepasseerd was toen hij een schip uit de richting Velsen zag naderen, dat later de „Hildegaard" bleek te zijn. Het was des avonds ongeveer half acht; het schip was niet loefgierig en voer aan stuurboordzijde van de as van het vaarwater. Er was geen; enkel bezwaar om een ander schip voorbij te varen. Voor de „Helsinki" uit voer een meelig-ger, de „Tiberius". De navigatielich- ten waren volgens den gezagvoerder in-orde; de „Helsinki" stoomde halve kracht. Totdat zij op ongeveer 150 meter de „Hildegaard" genaderd was, heeft de telegraaf op lang zaam vooruit gestaan. De „Hildegaard" was de „Tiberius" normaal gepasseerd; getuige zag toen de twee toplichten van de „Hilde gaard" even open en het roode licht even op bakboordiboeg. Het groene licht van de „Hildegaard" zag hij niet. Plotseling kwam het Noorsche schip recht op de „Helsinki" aan. Voor het roode was het groene' licht in de plaats gekomen. Toen men het schip op vier streken had, was het koersverschil ongeveer 45 gr. De Hildegaard" gaf drie korte stooten; de „Helsinki" stopte haar machines; direct daarna is volle kracht achteruit gegeven met drie stooten op de fluit. Het stuurfooorids- anlker liet de loods dadelijk loopen. Er is misschien '15 vaam ketting uitgeloopen. Bij de aanvaring lag de Helsinki"nagenoeg stil, goed gestrekt, niet meer dan 10 a 15 meter van den stuurboordswal. Ook de „Hildégaard" voer flink bezuiden de as van het vaarwater,. De „Tiberius" was bij het passeeren van. de „Hildegaard" 'flink aan stuurboordszijde. De loods van de „Hildegaard" verklaarde dat dit schip voor en achter een groote. dek last hout had en dat het voral bij het ver minderen - van vaart, liefgierig was. Even vóór kanaal B heeft getuige de machine op halve kracht gezet, daarna op langzaam, voor het passeeren van de „Tiberius" die naar getuige's meening iets bezuiden de as was. De .Hildegaard" voer volgens gis midden vaarwaters. Getuige gaf, toen hij 200 meter van de „Tiberaus" verwijderd was, wat stuur boordroer. Ook de „Tiberius" ging wat stuur boord uit; toen zij met haar achterschip ter hoogte Tan de brug van de .Hildegaard" was, liep deze geleidelijk bakboord uit. Om het schip weer spoedig op koers t>e krijgen heeft hij de machine een oogenblik bij het geven van wat stuurboordroer, op halve kracht gezet, hoogstens voor 10 a 15 seconden. Twee keer heeft getuige een korte stoot op de fluit gegeven, waarop de „Hilde gaard" niet heeft geantwoord. Toen de schepen 500 meter uit elkaar lagan, lag de ^Hildegaard" zóó in het vaarwater en ten opzichte van de „Helsinki" dat ge tuige volle kracht achteruit gaf, het stuur boordanker liet vallen en drie korte stooten gaf. Het verwonderde hem dat de Helsinki" die aan de goede zijde van het vaarwater was, zonder fluitsein snel bleef naderen. Toen de „Helsinki" vóór de „Hildegaard" overschoot, lag laatstgenoemd schip nage noeg stil. Eerst na de aanvaring beide schepen werden beschadigd meent ge tuige van de „Helsinki" een fluitsein ge hoord te hebben. De „Helsinki" is aan stuur- (De Nederlandsche Zwembond heeft het predicaat Koninklijke ontvangen) Hulde, Nederlandsche Zwembond, Dat 's een filsitatie waard. En de grond dier onderscheiding Is, zou 'k zeggen, licht verklaard. In de vijfenveertig jaren Van uw zwembaan in ons land. Bracht gij door uw propaganda Voor de zwemkunst, veel tot stand. Duizendtallen drenkelingen Hebt gij van den dood gered, Door hen eerst te leeren zwemmen, Wel verdient gij uw brevet. Vele honderdduizendtallen Hebt gij aan den „slag" gebracht, Die hun winst gaf in gezondheid, En in jeugdig frissche kracht. Hoewel gij dan ook, figuurlijk, Kwalijk garandeeren zoudt, Dat g' in deze crisistijden Holland boven water houdt, Weet men nu toch, als het water Zelfs tot aan de lippen staat, En geen grond meer is te voelen, Flinke kracht ons toch nog baat. Hulde, Koninklijke Zwembond, Wel wordt gij terecht beloond, Nu uw werk van zooveel jaren Naar verdienste wordt bekroond. boordboeg langs de „Hildegaard" gegaan en met 'haar verschansing ter hoogte van den voormast tegen haar bafcboordanker terecht gekomen. Een groot gedeelte van de ver schansing van de „Helsinki" ;is afgescheurd Later is de „Helsinki" nog eens door den wind tegen de „Hildegaard" aangebotst. De „Helsinki" is naar Amsterdam terngge- stoomd; ook de „Hildegaard" neeft daar gerepareerd. Volgens den loods van de „Helsinki" is de „Hildegaard" uit baar. Toer geloopen De Raad za'l later uitspraak doen. OPENING DANCING TERMINUS. De feestelijke opening van de Dancing Ter minus in de voormalige Tivoli-zaal is uit stekend geslaagd. De zaal, die zooals we reeds meldden, geheel gemoderniseerd is, bood met de aardige wandversiering en de fraaie bloem bakken een vr-öolijken aanblik. Het Kennemer kwartet verleende zijn medewerking, hetgeen zeer gewaardeerd werd en- het dansorkest „The Merry Boys" bleek uitstekend voor zijn taak berekend te ziin. Dank zij de goede lei ding van den heer Henk Broekhuizen, bleven de danslustigen tot het sluiten van den avond bijeen. Ongetwijfeld zal het de nieuwe iiirichting van den heer Kozielek niet aan belangstelling ontbreken Hedenavond is er wederom een dansavond. DR. H. FABER VOOR DEN V.P.R.O. Dr. H. Faber, voorganger der Vereeniging van Vrijz. Hervormden zal Zondag 19 No vember a.s. 's avonds 6 uur voor den micro foon van den V.P.R.O. spreken over het on derwerp: „Jeugd in de Branding". Dr. Faber zal twee boeken over hedendaag- sche jeugd bespreken. VROUWENDAG. De Sociaal-Democratische Vrouwenclub zal Maandag 20 November a.s. een „Vrouwen dag" organiseeren. Als spreekster zal optre den mevr. Seelemeyer, verder zullen er ta bleaux worden vertoond en verleent een zang en tooneelgroepje hare medewerking. VOETBAL. Zaterdagmiddag speelt V.GS. I in het Van Gelders Sportpark tegen H.S.V. I. De wed strijd begint te 2.15 uur. MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN HET ALGEMEEN. EEN AVOND MET RU MULDER. Men schrijft ons: Op onzen eersten avond zal dus optreden de heer Ru Mulder met fragmenten van een van de -bekendste drama's van Ibsen en wel van Peer Gynt. Het spreekt natuurlijk van zelf, dat wij er niet aan kunnen denken om dit drama, waarin behalve een uitgebreide reeks van personen ook bovennatuurlijke en imaginaire wezens een rol spelen in extenso te doen opvoeren. Wij zijn echter in de gelegenheid geweest een vertolking er van door den voordracht kunstenaar Ru Mulder bij te wonen, welke vertolking ons bewondering afdwong. Ibsen's stuk, dat fragmentarisch, mede door de vele uitvoeringen van Grieg's muziek zoo populair is geworden is toch in zijn volle schoonheid weinig bekend. Dit stuk nu, alsmede de bedoeling welke Ibsen in zijn schepping neerlegde, nader tot het publiek te brengen is het doel van deze voordracht uitbeelding. De inhoud van dit drama is zooals alge meen bekend het drama van den mensch, die voor alle consequenties van zijn daden terug deinst. De mensch die, zooals Ibsen het zelf zoo scherp zegt, overal omheen gaat. Toch wordt deze mensch, die niets blij vends in zijn leven wist te veroveren, gered en wel door de trouw van een vrouw, de zoo zeer bekende Solvejg's figuur. Zij blijft hem trouw op zijn belofte, die hol was, en verwon in -de laatste oogenblikken van Peer's leven, voor -dezen mensch nog de beteekenis van zijn leven, welke hem redde voor den hoop afval waarop hij zonder deze vrouwentrouw, zou zijn te-recht gekomen, verspeeld en nut teloos als zijn bestaan zonder dit zou zijn geweest. Hier aan heb ik niets meer toe te voegen; ik heb getracht uw nieuwsgierigheid te wekken en laat het aan u over deze te be vredigen. - Ik zou mij erg moeten bedriegen wanneer de zaal niet tot het uiterste hoekje bezet zal zijn. Want als ik zoo de verslagen in andere plaatsen er op na sla dan zie ik dat menig een teleurgesteld moest worden wegens plaats gebrek. Dit zal ook hier zoo zijn. Zorgt dus tijdig voor uw plaats; deze zijn reeds van te voren op verschillende plaatsen in de ge meente te verkrijgen zooals u op de raam biljetten kunt zien. Uit de advertentie welke in deze courant geplaatst zal worden kunt u plaats en tijd voor de opvoering zien. EEN STUDIECLUB? Naar wij vernemen, bestaan er plannen tot het oprichten van een studieclub, die ten doel heeft vraagstukken van politieken, godsdienstigen en cultureelen aard te be spreken. Het voorloopig bestuur is gevestigd Nachte gaallaan no. 8. CONCERT H. O. V. De H.O.V. geeft Zondagmiddag onder lei ding van Marinus Adam een concert in de Gem. Concertzaal. Als soliste zal optreden Eveline Lopes Salzedo, viool. Het programma vermeldt de Ouverture Egmont en het vioolconcert van van Beet hoven en na de pauze Scheherezade van Rimsky-Korsakow. NAAMSVERANDERING De naar Rusland verkochte zeesletfpboot Java Zee uit Rotterdam is thans door de nieuwe eigenaresse overgenomen en onder de Russische vlag gebracht met den naam Belomorez. LOODSGELDEN De loodsgelden hebben in October van dit jaar f 311.436 opgebracht tegen f 342.928 in dezelfde maand van het vorig jaar. Van 1 Januari af bedroeg die opbrengst f 2.89 mil- lioen tegen f 2.75 millioen in dezelfde periode van 1932. VELSEN OPENING BIOSCOOP „DE PRINS". VELE AUTORITEITEN AANWEZIG. DE FARMERSSTAKING IN AMERIKA. In den staat Iowa heeft de agitatie der boeren wel zeer scherpe vormen aangenomen. De stakers bliezen een spoorioeg op om het levens middelentransport naar de stad Sioux te verhinderen. Onder zeer groote belangstelling vond Vrij dagavond de openingsvoorstelling plaats van de Bioscoop „De Prins". De fraaie zaal, die een algeheele gedaanteverwisseling heeft on dergaan en die ruimte biedt aan ca. 450 be zoekers was voor een groot gedeelte met ge- noodigden gevuld toen de eerste beelden op het witte doek te voorschijn kwamen. Wij merkten o.a. op burgemeester Rambonnet en de wethouders Dunnebiér, Nijssen en Bos man, den heer de Ridder, commissaris van politie en verder politiepersoneel, vele raads leden, personeel van Hoogovens, Papierfa briek enz., de meesten vergezeld van hunne dames. Namens -den exploitant den heer Wiese sprak de heer H. H. Meyer eenige woorden. Hij richtte een woord van welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder tot den burge meester en de wethouders en bracht den heer Twisk dank voor dieris deskundige adviezen. In het kort schetste de heer Meyer de ge schiedenis van de Prins, die ongeveer 20 jaar ;eleden, nadat „de oude Prins" in het dorpje Velsen was afgebrand, op zijn tegenwoordi- gen plaats werd gebouwd. Spreker zeide dat de heer Wiese in zijn le klas-inrichting, waarop Velsen-Noord trotsch mag zijn velen een tot aangename verpoozing gelegenheid geeft, waaraan men ondanks de slechte tij den behoefte heeft. Een uitstekend programma met „de Regi mentsdochter" als hoofdfilm werd daarna den -bezoekers aangeboden. Van de installatie valt in het bijzonder het prachtige geluid op. De beelden projectie was nog niet geheel zooals het zijn moet, wat echter alleen het gevolg is van de plaatsing van het toestel, dat door de achterprojeetie een zeker tegen licht op het doek tengevolge had. Dit zal on getwijfeld gemakkelijk te veranderen zijn. Overigens hebben we voor de nieuwe bios coop niets dan lof. D inrichting kan een ver gelijking met de bioscopen in de groote ste den heel goed doorstaan. OUDERAVOND SCHOOL G. Op 27 November a.s. zal in het gymnastiek lokaal van school G. een ouderavond voor genoemde school plaats vinden. Dr. R. W. Fierstr-a zal een causerie houden aver „Het nerveuse kind". In de pauze zal er gelegenheid zijn met de leerkrachten te spreken. DE WEG IS TOCH BREED GENOEG? Donderdagmiddag reed een vrachtauto in het zoo m-ooi aangelegde gazon op den hoek van de Corverslaan. Het hekwerk werd gedeeltelijk vernield. Er kwamen echter geen persoonlijke ongelukken voor. „GOED NIEUWS VAN DE RUSSISCHE GRENZEN". Over bovengenoemd onderwerp spreekt Maandag 20 November a.s. in het gymnastiek lokaal van de Chr. School, van Langeveld- straat, de heer L. Rosenberg, die gedurende 30 jaren in de Russische randstaten heeft ge woond. De lezing wordt verduidelijkt met lichtbeelden. CXLVTI. Deze week is er leelijk de klad in gekomen. Het was finaal mis en we behoeven er niet aan te twijfelen, dat de reeders, vooral die welke in de laatste dagen booten aan de markt hadden, heel veel geld weggebracht hebben. Er waren besommingen bij zoo slecht als we ze in jaren niet hebben ontmoet: Don derdag 9 booten, totaal f 10350 of gemiddeld een kleine 1200 gulden. Vrijdag 5 booten, to taal f 5980, eveneens een kleine 1200 gulden per boot. Er kwamen totaal 50 booten binneit met f 88280 of gemiddeld f 1760, wat een'aller- be-droevendst resultaat genoemd kan worden. Vooral met de tongen liep het leelijk mis. Deze behaalden een nieuw laagterecord met 25 ets. per kilo voor de kleintjes. En dus wa ren het vooral de kust-booten, die het leelijk moesten laten liggen. En wie profiteerden van deze lage tongprijzen? De Fransche expor teurs, want in Parijs bracht de tong nog goed geld op. Fabelachtige sommen moeten er deze week door het kleine aantal exporteurs, dat voor den uitvoerhandel op Frankrijk is aan gewezen, verdiend zijn, ik hoorde zelfs van wel honderd gulden per mand. Voor de ree ders is dit een hard gelag, maar per saldo kon het ook voor de exporteurs wel eens een misrekening worden, want voor deze prijzen kunnen de kustbooten onmogelijk blijven va ren. Met de versche haring loopt het de laatste dagen zoo hard niet meer en de goede kwa liteiten brengen daardoor mooie prijzen op. Er kwamen 20 schepen met versche haring binnen, waaronder slechts enkele drifters. De invasie van de vorige week heeft zich dus niet herhaald. Begint van Zaandam de victorie? Dat is na tuurlijk nog niet te zeggen. Zoon tentoon stelling, want daar doel ik natuurlijk op, werkt niet direct door en daarom moeten we eerst eens ook de andere tentoonstellingen die de bekende pr-opaganda-commissie van plan is te organiseeren, afwachten. Het is toch eigenlijk te gek, dat we ons over de toe komst van ons visscherijbedrijf ongerust ma ken. Als elke Nederlander over een heel jaar eens een paar kilo visch meer wilde eten, dan zijn we er. En dat kan toch met een beetje propaganda zeker wel bereikt worden. Het organiseeren van deze vischtentoonstellingen is natuurlijk een goed idee en ook al loopt het eens geen storm, al is het bezoek niet al te druk, de verslagen in de verschillende bla den worden natuurlijk wel gelezen en ook daarin zit veel propaganda. Er is bij de opening van de eerste vischten- toonstelling drukt gespeecht. Vooral de heer A. B. Brouwer heeft vele belangrijke dingen verteld, zooals men in het uitvoerige verslag in de IJmuider Courant heeft- kunnen lezen. Maar ook burgemeester Rambonnet zei rake dingen. Vooral die vergelijking met dien pol der met een prima stoomgemaal en een lek ken dijk was raak. Hij bedoelde daarmee, dat al doen we met onze visscherij nog zoo ons best. al hebben we nog zulke mooie schepen, als door onze lekke grenzen de visch in scho len uit het buitenland binnenstroomt, dan geeft het allemaal niets. Ik heb goede hoop, dat de dijken spoedig wat dichter gemaakt zullen worden. PIETERMAN.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1