HET NIEUWE AVONDBLAD Zes dagen fietsen. (ge JAARGANG No. 324 MAANDAG 20 NOV! 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10ets., per maand 40 cents plus 2cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig ln de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600— bij overlijden; 400— bij verlies van een hand, voet of oog; 250— bij verlies van een duim; 150— bij verlies van een wijsvinger; 100— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000— bij overlijden van den man alleen; 2000— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van j 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN drie rijwieldieven geknipt. DE POLITIE SLOEG EEN GOEDEN SLAG. Het aantal rijwielen, dat op clandestiene wijze van eigenaar verwisselde, werd den laat- sten tijd zoo groot, dat zooals wij reeds schre ven, de politie het hoog noodig achtte, hier aan paal en perk te stellen. Deze verhoogde activiteit der politie leidde tot het gewenschte succes. Het is n.l. aan den post Engelmundusweg mogen gelukken, de hand op een drietal mannen te leggen die er van verdacht worden, zich aan een groot aan tal rijwieldiefstallen te hebben schuldig ge maakt. Dezer dagen werd ten huize van een bewoner van de Kalverstraat een drietal rij wielen, benevens een hoeveelheid onderdeeelen en een aantal rijwielmerken in beslag geno men, alles afkomstig van diefstal. De man, die bij de politie geen onbekende is, werd gearres teerd, eveneens twee kostgangers. Het bleek, dat de politie een goeden slag heeft geslagen. Een der kostgangers gaf een valschen naam op, maar ook dit ontging de politie niet. De man had grondige redenen om een pseudoniem aan te nemen, want toen zijn burgerlijke stand kon worden vastgesteld bleek, dat hij nog een maand tegoed had wegens oplichting. De politie meent grondige vermoedens te hebben, dat de aangehoudenen behalve de reeds achterhaalde drie rijwielen, nog tal van diefstallen op hun kerfstok hebben. Reeds is ook in de gemeente Wijk aan Zee en Duin een rijwiel opgespoord, dat de nieuwe eigenaar van een der aangehoudenen gekocht heeft en waar men ook niet. op eerlijke wijze aange komen was. Het onderzoek wordt nog voort gezet. electrisch lossen. IJMUIDER FEDERATIE IS ER NIET TEGEN. Bij het beëindigen der staking in het vis- scherijbedrijf was in het voorstel'van den Rijksbemidaelaar mee bepaald, dat de vak organisaties zich niet zouden verzetten tegen mechanische lossing, indien dit eventueel door de Reeders binnen dezen contractsduur zou worden ingevoerd, en werd een hierop be trekking hebbende bepaling in Art. 6 van de collectieve arbeidsovereenkomst 1933 voor de vischlossers opgenomen, aidus lezen we in het orgaan der IJmuider Federatie. De bepaling hieromtrent in het voorstel van den Rijksbemiddelaar had vrijwel ach terwege kunnen blijven om de eenvoudige reden, dat verzet tegen mechanisatie ra tionalisatie van of in de bedrijven in de laatste 15—20 jaar niet is gevoerd, en zeker niet door de moderne vakbeweging, omdat deze op het standpunt staat, dat mechanisa tie rationalisatie van of in de bedrijven, indien goed toegepast, een zegen en geen vloek voor de arbeidersklasse zou zijn en zeker bij de maatschappelijke verhoudingen, zooals wij die propageeren en voorstaan. Inmiddels blijkt, dat de voorbereidingen hiertoe door enkele groote reederijen aan stonds na de staking zijn getroffen, immers ontvingen wij nu een viertal weken geleden de mededeeling van den heer Thiel, dat door de V. E. M. bereids een tweetal electrische lieren was aangekocht en dat het in de be doeling lag om binnenkort de van deze ree- derij binnenkomende schepen hiermede te doen lossen. Aanvankelijk meende men voor de bedie ning van deze lieren een drietal vaste inen- schen te moeten aanwijzen, n.l. één man voor de bediening der lier als zoodanig, de plank- man en de reepgast, en zulks ter verkrijging van de voor het bedienen dezer lieren noodi- ge routine en onderlinge samenwerking tus- schen deze, ter voorkoming van schade aan lier, visch en ruim. Wij waren echter van meening, dat kon worden volstaan met één vasten man voor de bediening der lier, en dat dus plankman en reepgast in de gewone formatie der ploeg uit de rouleering konden blijven ingedeeld, ge zien het bekende aanpassingsvermogen van deze groep, waarmede nu al allerhande werk op het gebied van lossing, zoowel groote vaart als anderszins zonder hapering is kunnen ge schieden. In ieder geval kon het begin niet anders zijn als het werken met voor dezen arbeid ongeroutineerden. Een niet havenarbeider voor de bediening van de lier, die overigens met het ding als zoodanig kon lezen en schrijven zou meer nog dan de havenarbei- der-liergast ongeschoold zijn geweest om de eenvoudige reden, dat deze omtrent de los sing niets wist. Plankman en reepgast hebben met de lier als zoodanig niets te maken. De plankman beeft bij het lossen met de lier mogelijk eeni ge meerdere oplettendheid te betrachten, terwijl de man aan de reep alleen heeft te Waken voor vastloopen, wat zeker bij het lossen met de lier grooter gevolgen zal heb ben dan bij het hijschen. I Hiervoor bestaat echter door de groote ge lijkmatigheid, waarmede de lier de visch op- baalt heel wat minder kans als met het ruk kende en stootende ophalen bij het hijschen. °nze zienswijze kon tenslotte worden gedeeld en de practijk heeft nu al uitgewezen, dat öeze juist is. In den nacht van 25 op 26 October waren wij aanwezig bij de eerste lossing met de lier. Het tempo waarmee de visch wordt opge haald, lijkt ons te langzaam, bij groote sche pen visch zal zich dit in den vorm van te laat los zijn nog wel eens wreken. Overigens kan Directie van de V. E. M. tevreden zijn, de Perste de beste lossing met de lier geschiedde perfect en in de puntjes, geen enkele strub beling deed zich voor. Wij kunnen hierover echter niet tot enthousiasme komen, omdat vooral in dezen donkeren tijd ook deze mechanisatie weer voor de betrokken arbeiders geen andere be- teekenis heeft dan nog wat minder werkge legenheid, welke toch voor deze groep al niet groot was. We hebben echter het vertrouwen, dat de ze crisis niet eeuwig zal duren en dat dus de werkgelegenheid grooter zal worden door bij opleving in de vaart gaan van meer booten. Dan, maar niet eerder, zal dit, ook voor de betrokken arbeiders, een verbetering blijken te zijn. GESLAAGD. Voor het candidaatsexamen rechtsgeleerd heid^ is geslaagd onze plaatsgenoote mej. H. IJ. Oud INBRAAK IN DE EMMASCHOOL. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben onbevoegden een bezoek gebracht aan de Emmaschool. Door verbreking van een ruit van een der op de binnenplaats uitkomende deuren hebben de bezoekers zich tot de school toegang weten te verschaffen. Alle klasselokalen werden meteen bezoek vereerd. Uit de derde klas werd een zendings busje met inhoud meegenomen, dat juist den volgenden dag geledigd zou worden. In de hoogste klasse maakten de inbrekers een kartonnen doosje met eenig .geld buit, terwijl zij een daarnaast geplaatst zendingsbusje on aangeroerd lieten. Men vond 's morgen op den grond nog eenige geldstukken, die de in brekers hadden laten vallen. De politie stelt een onderzoek in. ONGEVAL AAN BOORD. Aan boord van het van Amsterdam komende Finsche stoomschip Esbo geraakte één dei- opvarenden met de rechterhand bekneld, waardoor een vinger brak. Nadat de zeeman voorieopig door Dr. v. d. Kooi was verbonden werd hij naar het Roode Kruis-Ziekenhuis te Beverwijk overgebracht. AANVARING OP DE NOORDZEE. De schipper van dén hier binnengekomen stoomtrawler Geziena IJm. 140 rapporteert, op zee in aanvaring te zijn geweest met den Deenschen motorkotter Talon a E 329, waar door de trawler licht beschadigd werd. Of de kotter schade beloopen heeft is on bekend. KUNSTAVOND NED. PROT. BOND. Op Vrijdag 24 November zal door de afdee- ling IJmuiden van den Ned. Protestantenbond een kunstavond worden gegeven, waarin be halve zang en voordrachten ook de beroemde film „de Kaarsvlam", van de bekende Zweed- sche schrijfster Selma Lagerlöf, zal worden vertoond; bovendien zal in de pauze nog een bijzondere attractie plaats hebben. De toegang tot het kerkgebouw Helmstraat is voor ieder vrij. averij in de noordersluis. SLECHT BEGIN, VAN DE KENNEMERLAND. Het stoomschip Kennemerland, dat na een vijftal maanden te Amsterdam te hebben op- gelegen weer in de vaart gebracht werd en Zaterdag naar Hamburg vertrok, verloor in het Noordzeekanaal nabij Buitenhuizen een anker en ketting. Na eenige uren slaagde men er in het verlorene weder terug te vinden, waarna het stoomschip de reis vervolgde. Bij het invaren' van de Noordersluis sloeg het stoomschip met de schroef op een be- schermingsvlot, waardoor dit beschadigd werd en een schroefblad verbogen werd zoodat men niet meer kon manoevreeren. Een sleepboot bracht het stoomschip in de Binnenhaven terug, waar men er in slaagde de schroef te klaren. Met een oponthoud van ongeveer vijf uur kon het stoomschip ten slotte Zondagmorgen vroeg de reis naar de bestemming voortzetten. Draai het wieltje nog 'ris om. Klap 'ris in je handjes, 't Eerste doet de rennersdrom, 't Andere doen de klantjes. In het kuipje van de Rai, Cirkelen zij hun rondjes, Het publiek kijkt naar 't gedraa: Met wijdopen mondjes. Dag en nacht en uur na uur, Rijen zij in rijtjes, Raakt er eentje wat van stuur, Dat geeft valpartijtjes. Langs het kuipje draaien zij, Een gekleurde kéten, Van gekuip en draaierij Willen zij niet weten, 't Is eer. rad vo. avontuur, Vooral d' avonduren, Als een groot publiek vol vuur Hen zit aan te vuren. Als een uiting van de sport Is het zeer bijzonder, Dat er niemand duizlig wordt Is het grootste wonder. Steeds maar door dezelfde kom Op de smalle bandjes, Draai het wieltje nog 'ris om, Klap 'ris in je handjes.... Als ik het nu zoo vertel, Moet 'k nog preciseeren, 't Is toch heuseh geen kinderspel, Dat durf ik te zweren. P. GASUS. „kunst zij ons streven". EEN SUCCESVOLLE TOONEELAVOND. Ten bate van de Missie van Borneo en Su matra heeft de R.K. Tooneelvereeniging „Kunst zij ons Streven" injie groote zaal van het Patronaatsgebouw Zoifdagavond een uit voering gegeven van het tooneelspel in 4 be drijven „Op afbetaling". Pater Gratianus heeft de bezoekers, welke in zeer grooten getale waren opgekomen, wel kom geheeten en daarin tevens het doel van dezen avond uiteengezet. K.Z.O.S., dat kortgeleden nog zulke mooie successen behaald heeft in den tooneelwed- strijd te Delft, heeft met dit stuk van Jac. Ballings een gelukkige keuze gedaan en deze gepaard doen gaan met een buitengewoon goede uitvoering. Het eerste bedrijf pakte de hoorders al on middellijk door het vlotte spel der acteurs en actrices en de intrige, welke ons verplaatst in de huiskamer van Bartel Kwist, een eenvou dig ambtenaartje, die alle moeite heeft, om van zijn bescheiden salaris rond te komen en zoo eerlijk mogelijk door het leven wil gaan. Zijn vrouw Debora echter wil met de groote wereld meedoen en schaft alle mogelijke luxe aan. Omdat zij hiervoor niet de noodige contanten bezit, geraakt ze zoo diep in de schuld, dat er geen redden meer aan is. Haar zoon Inno, een groote losbol, helpt haar hier bij een handje. Aan de bank verduistert hij f 5000 dat door een collega van hem, Symac, aangevuld wordt op voorwaarde dat hij hier mede Inno's zuster Paulientje winnen kan. Om de eer van haar familie te redden be sluit deze laatste tot een huwelijk met Symac. Een weldoende oom weet dit huwelijk echter nog bijtijds te verhinderen en alles komt weer terecht. Reeds bij den aanvang zat er vaart in het spel, waartoe vlotte rolkennis veel bijdroeg. Kostelijke kwinkslagen, door de spelers niet noodeloos uitgebuit, verhoogden het contact tusschen tooneel en zaal. De rollen van vader Bartel en oom Nice- phorus waren bij de heeren Gomes en regis seur van Baar in uitstekende handen en voor al de laatste ontlokte den luisteraars menigen gullen lach. Debora, echt venijnig door mej. Cor Zwanenburg en Inno een weinig te in getogen voor zulk een losbol door den heer v. d. Kolk gespeeld, waren evenzoo onmisbare behoeve van het transatlantische vliegverkeer, aantal in den Oceaan ivil aanleggen ten zooals de Amerikaausche regeering er een behoeve van het transatlantische luchtverkeer. figuren. Doch daarnaast heeft ons het onge dwongen en toch bescheiden spelen van mej. Jeanne Zwanenburg, in haar stille momenten suggestief van optreden gepakt en bewees zij over verdienstelijke tooneelcapaciteiten te be schikken. Ook de familie Hammei (de heer W. Vrij hoef als papa, mej. J. Meesters als mama en Fr. Steenmeijer als de zoon) en de pretendent Symac (de heer van Kuijeren?) waren een bewijs, dat K.Z.O.S. goede krachten onder haar leden telt. Aantrekkelijke tooneelkleeding, rolkennis en -begrip, een heldere en duidelijk verstaan bare uitspraak waren even zoo vele goede beurten voor de regie. Het optreden van K.Z.O.S. is terecht met hartelijk applaus beloond. W. nieuw hulpmiddel voor de visscherij. STALEN TRAWLKLOSSEN. de financieele toestand onzer gemeente. IS HET ZOO ERG NIET ALS HET LIJKT? Een stalen klos van binnen. Op de Engelsche visscherij, in het bijzon der op de trawlers, thuis behoorende te Grimsby, wordt in den laatsten tijd veel gevischt met stalen in plaats van met hou ten klossen. Deze stalen klossen zijn, zooals boven staand plaatje, dat zulk een klos vertoont waarvan de wand gedeeltelijk is wegge nomen, duidelijk laat zien van zeer bijzon dere constructie. De klossen bestaan uit drie kamers, door welke constructie het loopvlak bijzonder versterkt wordt. De klos bestaat uit twee luchtdichte kamers met daartusschen een kamer voor water- ballast. Het voordeel hiervan is, dat, wan neer het loopvlak van de klos na langdurig gebruik op sommige plaatsen doorslijt, het water alleen in de ballastkamer kan komen, zonder dat de kans bestaat, dat de klos door het binnendringende water verzwaard wordt. Een ander voordeel is, dat het uitzetten van het vischtuig sneller gaat. omdat de ballast kamer zich vanzelf met water vult. C. J. M. V. ,,'T MOSTERDZAADJE". Maandag 27 November zal de heer Lijnzaad in het Kon. Willemshuis een lezing houden voor de C. J. M. V. met als onderwerp „Waar om C. J. M. V.? vele gevallen van rood vonk. VAN TUYLL-BEWAARSCHOOL GESLOTEN. Er doen zich den laatsten tijd in IJmuiden weer tal van gevallen van roodvonk voor. In de week van 5 tot en met 11 November wer den niet minder dan 9 gevallen aangegeven. Vooral onder de leerlingen van de Van Tuyll- Bewaarschool deden zich vele gevallen (niet minder dan 7 in twee weken) voor, om welke reden de directeur van den Geneeskundigen Dienst het dan ook raadzaam vond deze school te doen sluiten. De laatste dagen nam de ziekte iets af De gevallen zijn alle van lichten aard, zoo dat er voor ongerustheid geen aanleiding be hoeft te bestaan. VELSEN STEUNBONNEN DER RADIO-DISTRIBUTIE. Het Radio Comité verzoekt ons te melden, dat hernieuwe inschrijving voor het verkrij gen van een steunbon voor werkloozen en daarmede gelijkgestelden zal plaats hebben voor Centrale Veteen-Noo^d op Donderdag 23 November 's avonds tusschen 6.307.30 uur en uitreiking op Donderdag 30 Nov. zelfde tijden en plaats in het gebouw van den R.K. Volks bond; voor de Centrale Kennemerland, IJmuiden-Oost op Donderdag 23 Nov. van 77.45 uur voor de letters A—M en van 7.45— 8.30 uur voor de letters N—Z en uitreiking op Donderdag 30 Nov. zelfde tijden en plaats in de Arbeidsbeurs; voor de centralen Huisman en Van den Broek op Donderdag 23 Nov. voor de letters A—L van 7—7.45 en voor de letters M—Z van 7.45—8.30 uur en uitreiking op Don derdag 30 Nov. zelfde tijden en plaats in het gebouw van Outenaar. In ons blad van 13 dezer hielden wij aan de hand van het door B. en W. den raad aange boden overzicht van het aantal aangeslagenen en het zuiver inkomen der belastingplichtigen over de laatste vier belastingjaren een be schouwing over de verhouding tusschen het inkomen onzer gemeentenaren en den schul denlast. Wij kwamen tot de slotsom, dat in 1934 ruim f 582.000 aan rente en aflossing van ten laste der gemeente loopende rekeningen betaald moest worden, of ruim 72% van de netto opbrengst van al onze belastingen. De heer W. F. Visser heeft onze beschouwing in de raadsvergadering, waarin de gemeente- begrooting behandeld werd, ter sprake ge bracht. Hij was echter van meening, dat het zoo erg niet was als het leek, omdat in het bedrag van f 582.000 ook de bedragen van rente en aflossing ten laste van de verschil lende bedrijven was inbegrepen. In zekeren zin is dit juist. De hoegrootheid der verschillende leeningen, die op de bedrij ven drukken, zijn geen zuivere graadmeter bij de beoordeeling van de financieele positie dei- gemeente. Wanneer er groote werken zijn ver richt bijv. gashouders gebouwd of een water toren, dan zal de schuldenlast der gemeente stijgen zonder dat van een ongunstige finan cieele positie gesproken kan worden. Maar in onze beschouwing meenden wij deze onder deden niet te mogen verwaarloozen. want per saldo drukken ook de lasten dezer leeningen op de schouders der ingezetenen daar zij den kostenden prijs en dus ook den verkoopprijs van gas en water verhoogen of op andere wijze het gemeenteleven duurder maken. Maar ook al laten we de leeningen voor de bedrijven buiten beschouwing, ook dan blijft er nog een aanzienlijke verzwaring van heb gemeentebudget als gevolg van den schulden last over. Aan de hand van de cijfers der gemeente- begrooting kan worden vastgesteld, dat van het door ons genoemde bedrag van f 582.000 een som van rond f 278.500 ten laste der be drijven dient te worden gebracht. Als uitgaaf post voor rente en aflossing van verschillende leeningen ten laste der gemeentebegrooting tot een totaal bedrag v&n rond f 3.400.000, blijft dus de niet onaanzienlijke som van f 303.500, hetgeen altijd nog ruim 37% uit maakt van de netto-opbrengt van al onze be lastingen. Trekken we de vergelijking door met het belastingjaar 1929/'30 dan krijgen we op een belastbaar inkomen van f 23.402.843 een schuldenlast (zonder bedrijven) van f 2.163.250, waarvan aan rente en aflossing f 201.891 op de begrooting geplaatst moest worden, zijnde slechts ruim 23% van de netto opbrengst der voor 1931 geraamde belastingen. We zien dus, dat binnen het tijdsverloop van eenige jaren het deel, dat van de belasting opbrengst moest worden bestped aan rente en aflossing der gemeenteleeningen steeg van ruim 23% tot ruim 37%. Afgezien van de crisislasten is de financieele positie onzer ge meente aanmerkelijk verzwakt en is het nog heel wat anders dan wat de heer Visser in zijn begrootings-speech zeide: ..Er komt alleen maar wat minder in dan er uitgaat", hetgeen trouwens de eerste schrede is op den weg naar elk bankroet. Al bij al ziet het er met den toestand onzer financiën ver van gunstig uit en het lijdt geen twijfel of onze gemeente gaat eenige moeilijke jaren tegemoet. „DE GESCHIEDENIS VAN HET GLAS". Voor de afdeeling Velsen van de Nederland- sche Vereeniging van Huisvrouwen zal 23 No vember a.s. mevrouw SnoekBinger in Vel- serbeek een lezing houden over „De Geschie denis van het Glas". In verband met deze lezing zal een expositie worden gehouden van modern en antiek glas werk. JAARFEEST CHR. J. M. V. „PHILADELPHIA". De Chr. Jongemannen Vereeniging „Phila delphia" houdt Woensdag 29 November in het gebouw Concordia een jaarfeest. Op dezen feestavond zal een dubbel-mannenkwartet onder leiding van den heer S. Wiersma zijn medewerking verleenen. VELSER STUDENTENBUREAU. Dezer dagen is door eenige jongelui stu- deerende aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam opgericht het Velser Studen tenbureau. Het doel van dit bureau is, als tusschenpersoon op te treden tusschen ouders van leerlingen van H.B.S., Gymnasium of M.U.L.O., die bijlessen of toezicht op huis werk wenschen en studenten, die zich hier voor beschikbaar stellen. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN MAANDAG 20 NOVEMBER Thalia Bioscoop: „Song of Songs" 8.15 uur. Bioscoop „de Pont": „De Regimentsdoch ter". 7.30 uur. DINSDAG 21 NOVEMBER Thalia: Vergadering N. S. B. Bioscoop „de Pont": „De Regimentsdocli- ter" 7.30 uur.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1