het belangrijkste nieuws buitenland: De Spaansche verkiezingen. Rechts behaalt successen. In Catalonië behielden Macia's aanhangers de meerderheid. Uit Genève: Verdaging der ontwapeningsconferentie tot na 15 Januari verwacht. SPANJE. Na afloop van den ministerraad heeft de minister van Binnenlandsche Zaten gis teravond bekend gemaakt, dat tot nu toe uit 31 kieskringen, d.i. de helft, nauwkeuri ger gegevens bekend zijn geworden. Waar schijnlijk zullen in het geheel 474 afgevaar digden worden gekozen. Tot nu toe zijn reeds 236 uitslagen bekend, welke als volgt over de partijen kunnen worden verdeeld: Agrariërs en Volksaetie 92 Basken 13 Traditiondstem 8 Radicalen (Leroux) 48 Sociaal-democraten 19 Conservatieve republikeinen (Maura) 6 Republ. Actie (Azana) 4 Communisten 1 Catalaansche linkerzijde 30 Catalaansche liga (Cambo) 10 Catalaansche sociaal-democraten 5 Hieruit blijkt dus reeds, dat de partijen der rechterzijde groote successen hebben ge boekt. De partij der agrariërs en volksactie de Basken en de Traditionalisten hebben reeds 113 zetels verworven, daarbij komen nog de 48 radicalen van Leroux en de tien afgevaardigden van de Catalaansche liga. De definitieve uitslag is pas vanavond te verwachten. Lerroux is in versehiedene kieskringen gekozen. Martinez Barrios werd te Sevilla gekozen. In Santa Cruz en Teneriffe werd de fascistische candidaat Barretto geko zen. Ook de beide monarchistische Candi da ten, Graaf Romanomes en de pas uit de gevangenis ontvluchte bankier March, die zich op het oogenblik te Parijs bevinden, zullen deel uitmaken van het nieuwe Spaansche parlement. Generaal San Jurjo, die op het laatste oogenblik zijn candida- tuur had ingetrokken, omdat de regeering maatregelen tegen hem had genomen, die zijn verkiezing twijfelachtig zouden hebben gemaakt, moet echter zooveel stemmen op zich vereenigd hebben, dat hij als gekozen kan worden beschouwd. In Cataïanië heeft de Camtoos-partij, de gematigde radicalen, de meerderheid over de aanhangers van Macia .behouden. Naar te Madrid verluidt zou Lerroux de regeering hebben voorgesteld stappen te doen bij de socialisten en andere republi kein sche groepen om te komen tot de vor ming van een eenheidsfront bij de herstem mingen. GENèVE. Medegedeeld wordt, dat in de zitting der mogendheden Maandag principieel besloten is het presidium der conferentie de verda ging der hoofdcommissie, welke oorspronke lijk op 4 December zou bijeenkomen op langen termijn te verdagen. Dinsdagmid dag zal een definitief besluit worden geno men. Een kleine commissie bestaande uit Benesj, Massigli en markies Soragna heeft opdracht gekregen Maandagavond de for mule uit te werken, welke het presidium zal worden voorgelegd. De verdaging zou tot na 15 Januari ge schieden. De Engelsche minister van Buitenlandsehe Zaken, Simon, verlaat met den nachttrein. Genève. Hij begeeft zich naar Parijs en vandaar per vliegtuig naar Londen, waar hij de openingszitting van het parlement zal bijwonen De Engelsche regeering zal te Genève worden vertegenwoordigd door Eden. Avenol naar Rome. De secretaris-generaal van den Volken bond, Avenol, zal zich vanavond naar Rome begeven. Het Volkenbondssecretariaat deelt officieel mede, dat deze reis verband houdt met het overlijden van den Italiaanschen senator Scialoja. In welingelichte kringen heeft men even wel den indruk dat deze onverwachte op dracht aan Avenol naar Rome te gaan ver band houdt met de politiek van Italië tegen over Genève. Men vreest dat de tegen 5 De cember bijeengeroepen Groote Fascistische Raad principieele besluiten zal nemen inzake een nieuwe oriënteering in de Italiaansche Volkenbondspolitiek. Avenol heeft Mussolini een telegram gezon den naar aanleiding van het overlijden van Scialoja. Trojanowski wordt ambassa deur te Washington. Het presidium van de Executieve der Sov jet Unie heeft besloten den vroegeren ambas sadeur te Tokio A. Trojanowski te benoemen tot buitengewoon ambassadeur der Sovjet- Unie in de Vereenigde Staten. De benoeming Werd gekxachtigd door Kalinin. Nadolny en Kalinin wisselen vriendschappelijke woorden. De nieuwe Duitsche ambassadeur te Moskou, Nadolny, heeft Maandag in de groote zaal van het Kremlin paleis den president van de Executieve der Sovjet Unie zijn geloofsbrieven overhandigd Nadolny zijn de gebruikelijke unitaire eerbewijzen gebracht. Nadolny hield een toespraak, waarin hij oen wensch der Rijksregeering uitsprak „de tiaditioneele vriendschappelijke betrekkingen met Rusland te handhaven". Zijn taak is „de economische, politieke en cultureele betrek kingen tusschen de beide volken nog hechter te maken". Kalinin verklaarde „dat het ook de op rechte wensch der Sovjetregeering is in vriendschappelijke verhouding met het Duit sche Volk te staan". Oostenrijk. Starhemberg versus Winkler. Prins Starhemberg. Het reeds bestaande conflict tusschen Star hemberg en oud-kanselier Winkler, d.w.z. tusschen de Heknwehren en de agrariërs is in een verscherpt stadium getreden, door dat tijdens een officieele betooging van de Heimwehren Starhemberg in aanwezigheid van den Italiaanschen consul verklaarde, dat hij gemachtigd was te bevestigen, dat geen enkele politieke verbintenis bestaat tusschen Dollfuss en Winkler als leider van de demo cratische beweging „Het corporatieve Front".: De moordenaars van Inoekai begenadigd. TOKIO, 19 November (V.D.) De keizer van Japan heeft heden de Japansche marine officieren begenadigd, die wegens moord op den vroegeren Japanschen premier Inoekai tot gevangenisstraffen waren veroordeeld. De begenadiging geschiedde op uitdrukke lijk verlangen van de Japansche nationale kringen, aangezien de moord uit zuiver patriottische gezindheid was gepleegd. De marine-officieren werden in Jokosoeka on middellijk op vrije voeten gesteld en door een groote menschenmenigte hartelijk ont vangen. Roemenië. Het parlement ontbonden. Uit Boekarest: De koning heeft het besluit tot ontbinding van de beide Kamers getee- kend. De nieuwe verkiezingen zullen worden ge houden op 20 December voor de Kamer en op 28 December voor den Senaat. Het nieuwe parlement zal op 10 Januari bij eenkomen. VREEMDE VERDWIJNING AAN BOORD VAN EEN ENGELSCH SCHIP. LONDEN, 19 Nov. (V.D.) De Canadeesche journalist Lukin Johnston, Londensch corres pondent van de „Southam Paper of Canada", is op de terugreis van Duitschland naar Enge land spoorloos verdwenen van boord van het Engelsche stoomschip „Prague", dat den dienst onderhoudt tusschen Hoek van Holland en Harwich. Hij werd de laatste maal gezien Zaterdagmiddag om half drie, doch bij aan komst van het schip te Harwich was hij ner gens te vinden. Men neemt voorloopig aan, dat hij in een aanval van duizeligheid over boord is gevallen. Zooals een collega van Johnston mededeel de, heeft deze in de afgeloopen week met Hitier een interview gehad over politieke vraagstuk ken. Bij deze bijeenkomst is gebleken, dat het Canadeesche regiment waarbij Johnston tij dens den oorlog heeft gediend te Bapaume en Armentières heeft gestreden tegen het Duit sche legercorps, waartoe Hitier behoorde. Hitler en Johnston hebben toen oorlogsher inneringen uitgewisseld. DRIE WEKEN VACANTIE VOOR DEN ARBEIDER? BERLIJN, 18 November (V.D.) Heden middag is het kleine convent van het Duit sche Arbeidsfront bijeengekomen. Dr. Ley deed mededeeling van het voor nemen van den Rijkskanselier om de va- cantde der arbeiders uit te breiden. Het moet mogelijk gemaakt worden, dat een 40-jarige Duitscher, die het geheele jaar werkt, drie weken vaeantie krijgt. Dr. Ley kondigde verder aan, dat het Ar beidsfront binnenkort van publiekrechtelijk karakter zal worden. Onderwerp van be spreking waren verder de 40-urige werk week, de verhindering van den uitvoer van „Duitsöhen uitvindersgeest", het probleem „mensch en machine" enz. De verscheidenheid van sociale verzeke ringen moet verdwijnen. Een aantal leiders van het front werken een nieuwe sociale ordening uit. 3000 K.G. OPIUM IN EEN VILLA. MARSEILLE, 19 Nov. (Reuter). De politie heeft in een villa hier ter stede drie ton opium ontdekt. Drie Franschen zijn in ver band hiermede gearresteerd. De autoriteiten begrijpen niet hoe het mo gelijk was een dergelijk groot kwantum on gemerkt het land binnen te brengen. J. H. Wylie verscheen op het terrein van de „Veteran Car Club" in een oude Wolseley van 1903, die wel zeer contras teert met onze moderne wagens. Hetzelfde contrast bestaat tusschen echte ^Aspirin" met het Bayer-kruis en namaak- Aspirin, die minder werkzaam, zelfs niet onschadelijk is en niet altijd dezelfde doseering heeft. (Adv. Ingez. 1 SETTLE EN FORDNEY NAAR DE STRATOSFEER. Een hoogte van 17.700 M. bereikt. RUSSISCH RECORD NIET GEBROKEN. NEW YORK, 20 November (V.D.) De vliegers Settle en Fordney zijn Maandag om 9 uur 35 pl. tijd te Akron opgestegen voor een stratosfeertocht. De ballon, waarmede de vliegers hun tocht maken, is bij helder weer afgedreven in Zuid- Oostelijke richting. De vliegers hopen bij zons ondergang weer te landen. Settle verklaarde, dat hij niet voornemens is te probeeren het record der Russen te verbeteren. Hij wil slechts wetenschappelijke waarnemingen ver richten. Fordney maakt zijn eersten tocht met een ballon. Een nader telegram luidde: Het radiostation van de Marine te Akron heeft een radiogram ontvangen van Settle volgens hetwelk de stratosfeerballon zich op ongeveer 16000 M. hoogte bevindt op onge veer 60 K.M. ten Z.O. van Pittsburgh. Nog later werd uit New York geseind: Een aan het radiostation in Akron gericht radiobericht meldt, dat de ballon van Settle snel daalt. Men verwacht, dat de statosfeer- ballon in de nabijheid van Washington tegen 1 uur M.E.T. zal landen. Het radiostation in Akron deelt nog mede, dat kapitein-luitenant Settle in zijn laatste radiobericht heeft medegedeeld, dat hij alle overtollige ballast, zijn meetinstrumenten en zijn radiotoestel ten behoeve van verlichting van den ballon uitwerpt. Ieder contact met den ballon is dus verbroken. NEW YORK, 21 Nov. De stratosfeerballon van kap. luit. Settle is om 2 uur 10 M.E.T. in den afgeloopen nacht in de nabijheid van Daretown in New-Jersey geland. De ballon bereikte een hoogte van 17.700 meter. De beide ballonvaarders .hadden n.l. beslo ten nog voor zonsondergang te dalen. Het record van den Russischen stratosfeertocht is dus niet verbeterd. DE DUITSCHE ARBEIDER KRIJGT EEN FEESTCOSTUUM. De leider van het Duitsche arbeidsfront, dr. Ley, heeft een verordening uitgevaardigd, krachtens welke voor alle leden van het Duit sche arbeidsfront een feestcostuum moet wor den vervaardigd, dat door hen bij alle plech tigheden en feesten van het arbeidsfront moet worden gedragen. Verder zal hun een insigne worden verstrekt, dat steeds gedragen moet worden. Het feestcostuum zal uit donkerblauwe stof worden vervaardigd. Het zal bestaan uit een lange broek en een jas met twee rijen knoo- pen en een blauwe képi, waarvan het model gelijk zal zijn aan dat der képi van het oude leger. Het insigne, dat aan de pet moet wor den bevestigd, heeft den vorm van een tand rad, waarin een hakenkruis is aangebracht. Bij dit feestcostuum behooren een wit over hemd en -boord, met een zwarte das, benevens zwarte schoenen. In de verordening wordt er op gewezen, dat dit feestcostuum eiken werkenden Duitscher zonder onderscheid van stand stempelt tot lid der Duitsche volksgemeenschap. MUITERIJ VAN EEN HALF UUR. SAN PEDRO (Californië)20 Nov. (Reuter). Gisternacht is op het Britsche petroleum- tankschip „Clam", dat uit Klein-Azië kwam, muiterij uitgebroken, welke na een half uur echter werd onderdrukt. 33 Chineesche leden van de bemanning stormden naar de brug en eischten een hoogere gage. De kapitein, geholpen door een aantal Britsche matrozen, wist de muiters met de revolver in de vuist te bedwing en. De muiters zijn door de politie gearresteerd. WORDT DE DOLLAR 1.25? STABILISATIE OP 50% IS HET PLAN. NEW-YORK. 20 November (V.D.) Om trent de berichten over de voorgenomen sta bilisatie van den dollar per 1 Januari 1934 wordt ter aanvulling nader gemeld, dat de stabilisatie zal geschieden op den door het Congres wettelijk vastgestelden grondslag van maximaal 50 pCt. voor de oorspronkelijke waarde. Het is dus niet de bedoeling de te genwoordige waarde van den papierdollar nogmaals met 50 pCt. te verminderen, doch den tegenwoordigen papierdollar verder te laten dalen tot de koers 50 pCt. van den oor- spronkelijken gouddollar bedraagt, dus on geveer 1.25. JAPANSCH POSTVLIEGTUIG NEERGESTORT. DRIE DOODEN, EEN GEWONDE. WIELRIJDEN. Ook Slaats geeft den strijd op. De Zwitser Buchler gevallen. Pijnenburg en Wals nog steeds aan den kop. Felle strijd te wachten. Buehler TOKIO, 20 November (V.D.) Officieel wordt meegedeeld, dat vanmorgen het post vliegtuig van Tokio naar Kobe is neergestort. 1 Drie der inzittenden werden gedood, de* vierde gewond. De oorzaak van het ongeluk Is onbekend. Slaats geeft den strijd op. Nog in ons nummer van Maandag konden we mededeelen, dat Slaats Maandagmid dag één uur als gevolg van den val van Zon dag den strijd heeft moeten opgeven. Hij blijkt een bloeduitstor ting in het been gekre gen te hebben Zijn koppelgenoot Van Hoek zou voorloopig als reserve-rijder in den strijd blijven. Maandagmiddag. Te half vijf ging het groene licht weer branden, hetgeen het teeken is, dat de sprints beginnen. De resultaten hiervan waren als volgt: le sprint: Richli Jan van Kempen, van Hout, Loncke. 2e sprint: Wals, Buehler, De Wolf, Bras- penninx. 3e sprint: Pijnenburg, Jan van Kempen, Richli, van Hout. 4e sprint: Aerts, Buehler, Wals Guimbre- tière. 5e sprint: Jan van Kempen, Richli, Adan, van Hout. 6e sprint: Wals, Vluggen, Aerts. de Wolf. Tijdens de laatste sprint had een valpar tij plaats. Buehler, die in tweede positie lag achter Wals, kwam bij het uitgaan van de laatste bocht door het springen van zijn band te vallen. Er werd 15 minuten neutralisatie aan het Zwitsersche koppel verleend. Vlug gen ging direct na de sprints uitloopen en nam 1 ronde. Het „veld" reageerde er in het geheel niet op. De jury nam hiertegen direct maatregelen; er werd bepaald dat bij een uitlooppoging het „veld" moet volgen. Wanneer dit niet gebeurt, wordt de ronde niet toegekend en worden er ook boetes uit gedeeld. Toen dit medegedeeld was scheen er in eens geen animo meer te bestaan voor uitloopen. De rust keerde weer terug. Te vijf uur, dus na 66 uur rijden waren in totaal afgelegd 1470.723 K.M. De val van Buehler is gelukkig niet van ernstigen aard geweest, want als de tijd van neutralisatie verstreken is, verschijnt hij weer in de baan. Maand agavond Het was Maandagavond meer dan vol in het R. A. I.-gebouw; zeer zeker zal deze be langstelling de komende dagen, maar vooral avonden en nachten nog sterk stijgen. Omstreeks 9 uur werden door de jury tien temporonden ingelegd, waarvoor de eerste 2 en de tweede aankomende 1 punt kreeg. Het koppel van Kempen-Braspenninx kreeg daar bij de meeste punten, n.l. 16 van de 30. Direct na deze sprints trachtte Pijnenburg er tus schen uit te gaan en ondanks het scherpe tempo dat gereden werd lag hij weldra een halve baan voor. Wals nam uitstekend over. het veld kon het tempo niet volgen en onder groot enthousiasme mocht het de favorieten gelukken een ronde uit te loopen en daar mede geheel alleen aan den kop te komen. Om 10 uur des avonds waren afgelegd 1571.163 K.M. Een bandje van Wals had geen ongeval ten gevolge; direct verruilde hij zijn fiets voor de ander en lag hij weer in de baan. In totaal werden in de voorafgaande jach ten 42 ronden gewonnen. Gedetailleerd boek ten de koppels Braspenninx-van Kempen 4 ronden, Guimbretiêre-Broecardo 6 ronden, Adan-de Wolf 2 ronden, Rausch-Hürtgen 5 ronden, Pijnenburg-Wals 6 ronden. Vlug gen-Muller 3 ronden, van Nek-van Hout 4 ronden, Aerts-Loncke 7 ronden, Guerra- Bresciani 4 ronden en Richli-Bühler 2 ron den winst. Tusschen 12 en 2 uur is gewoonlijk de tijd van de groote verveling. De renners span nen zich niet in, na de avondjachten wen- schen zij wat rust te hebben. Vannacht ging alles op dezelfde manier, ondanks gejoel en geschreeuw van een pu bliek, dat nu eenmaal waar voor zijn geld vroeg. Eindelijk gelukte het om het begin van een jacht te ontwikkelen door het feit, dat een premie werd uitgeloofd, als binnen een bepaalden tijd een ronde was uitgeloo- pen. Richli had daar zin in, voornamelijk ook omdat de Zwitser hier een kans kreeg een van zijn vijf ronden achterstand in te halen. Buehler was onverwacht in de baan geko men. Op zeer gemakkelijke wijze en zonder dat het veld moeite deed te volgen, liepen de Zwitsers een rondje uit. Te twee uur 's nachts waren afgelegd 1708.962 K.M. Na de klassementsprints van 2 uur ging Braspenninx er van door. Achtereenvolgens namen de Zwitsers, de Italianen, de Belgen nog een ronde en toen was het leventje weer aan den gang. Het werd een zeer felle jacht, waarin gedurende een korten tijd de leiden de koppels elkaar eiken meter betwistten. Vooral de Belgen reden uitmuntend en bui tengemeen tactisch en wisten zich tenslotte met Pijnenburg-Wals aan den kop te plaatsen Vluggen—Muller en Adan—de Wolf zakten al weer af en het ziet er thans langzamer hand naar uit, dat de Limburgers en de Am sterdammers waarschijnlijk den wedstrijd niet meer zullen uitrijden. Zij geraken steeds meer achter en bij elke nieuwe jacht kunnen zij het tempo niet meer geheel volgen. Na deze jachten was de stand als volgt: Pijnenburg-Wals en Aerts-Loncke aan den kop, met 1 ronde achterstand, Guimbretiere- Broccardo met 2 ronden achterstand, Rausch -Hiirtgen, met 3 ronden achterstand, Richli- Bühler en Braspenninx-Van Kempen met 4 ronden achterstand. Buerra-Bresciani met 6 ronden achterstand, van Nek-van Hout, met 10 ronden achterstand, Vluggen-Muller en met 12 ronden achterstand Adan-de Wolf. Tijdens een prenüesprint even voor 3 uur ging Guimbretière, profiteerend van het feit dat het veld niet oplette, er van door en met Broccardo haalde hij een ronde in. Na 76 uur rijden hedennacht 3 uur waren afgelegd 1746.460 K.M. Na de jacht gebeurde er niets bijzonders. Enkele uitgeloofde premies brachten af en toe weer wat leven in de brouwerij. Er werd een premie uitgeloofd voor het koppel dat binnen een half uur 1 ronde wist uit te loopen. Deze premie werd in de wacht gesleept door het koppel Van Houtvan Nek. Zij namen de ronde zon der veel strijd. In het 78ste uur maakten de renners zich al weer gereed voor de neutralisatie en zoo was ook aan dezen vierden nacht een einde gekomen. Na 78 uur rijden waren afgelegd ruim 1808 K.M. Dinsdagmorgen. Heden Dinsdagmorgen 6 uur was de stand als volgt: Aan den kop: 1 Pijnenburg-Wals, 293 p. 2 Aerts-Loncke, 123 p, 3. Gruimbretière-Broccardo, 103 p. Op één ronde: 4 Rausch-Hürtgen, 43 p. Op twee ronden: 5 Braspenninx-Van Kem pen, 150 p. Op drie ronden: 6 Richli-Buehler, 180 p. Op vier ronden: 7 Guerra-Bresciani, 81 p. Op vijf ronden: 8 Van Nek-Van Hout, 78 p. Op tien ronden: 9 Vluggen-Muller, 116 p. Op twaalf ronden: 10 Adan-De Wolf, 87 p. VOETBAL FRIESCH ELFTALSTORMVOGELS. Zondagamorgen kwart over acht trok een gezelschap Stormvogels per autobus over den afsluitdijk naar Leeuwarden om daar een Friesch Elftal, samengesteld door de Tech nische Commissie van Afdeeling V en op één speler na bestaande uit Friesche le klassers te bekampen. Tegen 12 uur werd de Friesche hoofdstad bereikt, waar de Vogels in het Oranje-hotel verwelkomd werden door de leden van de keuze-commissie. Na de lunch gebruikt en een korte wande ling door de stad gemaakt te hebben, trok men naar het glibberige en effectvolle Frisia- terrein. De Stormvogels kwamen met de vol gende combinatie van het le en 2e elftal uit: Hollenberg, Jongsma, Groen, Groeneveld, Fijen, Bravenboer, v. d. Steen, Van Pel, Van der Kuil Jr., Effern, v. d. Kuil. Daar de Vogels o.m. hun geheele achter hoede misten, is het te begrijpen, dat men op den uitslag niet al>te gerust was. Onder aanvoering van Groeneveld echter heeft men al zijn best gedaan een zoo goed mogelijk resultaat te bereiken en dit is boven ver wachting gelukt. Over het geheel genomen, stond de wed strijd niet op een hoog peil, doch ondanks de vele invallers speelden de Vogels toch be ter. Wat vooral op viel, was, dat de Noorde lijken den bal zoo vaak hoog speelden. Bij Stormvogels was Fijen de spil, om wien letterlijk alles draaide. Hij steunde zijn jeug dige voorhoede voortreffelijk. Deze had aan vankelijk weinig geluk met schieten en vond bovendien doelman Stedehouwer in goeden vorm. De Friezen nemen na een misverstand tus schen Groen en Hollenberg de leiding door Fliesyn. Wel protesteerde Stormvogels nog, omdat de bal de doellijn niet was gepasseerd, maar de scheidsrechter kende het punt toe. (0—1). Na een hevig duel voor het Friesche doel wist Effern echter gelijk te maken. (11). Uit een strafschop, toegekend wegens hands nam Friesland nog voor de rust de leiding. (2—1). Na de hervatting speelde Stormvogels met den wind in den rug en was direct in den aanval. Uit een penalty maakte Van der Steen gelijk. (22). De strijd om de leiding was nu zeer span nend. De Friesche voorhoede ondervond veel tegenstand van het trio Bravenboer-Fiien- Groeneveld en ook de „Haken'Mooze achter hoede weerde zich goed. Effern wist tenslotte den stand op 2—3 te brengen. De meeste Stormvogels hebben wel aan de verwachtingen voldaan. Alleen Van der Kuil Sr., de linksbuiten, was glad uit vorm. In het Oranje-hotel waar door spelers en officials een diner werd gebruikt, waaraan een vriendschappelijke en gezellige sfeer heerschte, werden door de heeren Feddema en Martens vriendschappelijke woorden ge wisseld.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 3