VOOR EER EN GEWETEN Drijfbedrijf. IjMUIDER COURANT. DINSDAG 21 NOVEMBER 1933 TWEEDE BLAD BEVERWIJK STICHTING KATHOLIEKE KRING. „KINDEREN VAN ONS VOLK De Stichting .Katholieke Kring" heeft Maandagavond het winterseizoen geopend met een tooneelvoorstelling. Voor een talrijk publiek, waaronder wij ook burgemeester Scholtens en zijn echtge- noote opmerkten, heeft het Nieuwe Schouw tooneel een opvoering gegeven van „Kin deren van ons Volk" door Kees Spierings en Cor Hermus, bewerkt naar de romans „Kin deren van ons Volk" en „de Schoone Vol einding" van Antoon Coolen. De opvoering werd een groot succes en dat was welverdiend. Spierings en Hermus zijn er uitstekend in geslaagd dit stuk wer kelijkheid en een greep uit het echte Katho lieke leven, zoodanig te dramatiseeren, da-t hier een tooneelspel ontstond, los van den roman, volkomen te genieten ook voor de genen, die Coolen's werk niet kennen. Het stuk werd met groote aandacht gevolgd. „Het Nieuwe Schouwtooneel" heeft door voortreffelijk spel het publiek zeer weten- te boeien en vaak ook weten te ontroeren. Dit is eigenlijk het stuk van pastoor Vogels, die de auteurs scherp hebben ge- teekend en wiens prachtig karakter zij uit stekend hebben belicht. Het werd de avond van Ko van Dijk, die deze moeilijk weer te geven rol, op bijzonder mooie wijze uit beeldde. Hij speelde dezen pastoor met groote innigheid met tal van details, die de figuur zoo raak omlijnden. Vooral in n en III was zijn spel van een groote kracht Een zeer goede uitbeelding gaven ook Jetty van Dij'k—Rieeker als jVEarie Verb erne, Eduard Palmers als Godefridus van den Breemortel en Mevr. Rooyaards als de boerin. Lau Ezerman doubleerde met een ruigen Brabantschen boer en een pracht- type van een bovenmeester. Zeer te loven was ook het spel van Frits Bouwmeester als de oude Sleegers, van Jacques Snoek als Giel Sleegers en van Sam de Vries als Doruske Timmer. Lena Kley beredderde als Jams de huishouding van den pastoor en zij deed dat op haar bekende wijze, zóó, dat men haar gaarne nog wat- langer als de bestierende en beredderende dienstbare geest bezig had willen zien. Zoo werd de opening van het Kring seizoen tot een goed succes en het Kring- bestuur kon zich gelukwensöhen met deze keuze van stuk. Het publiek Ikon al even zeer tevreden zijn en heeft dit dam ook ge toond, door de leden van het Nieuwe Schouwtooneel met een langdurig applaus te foeloonen. BEVERWIJK'S GEMENGD ZANGKOOR. De beoefening van de zangkunst heeft m Onze gemeente in den loop der jaren nog al aan wisselvalligheden onderhevig geweest. Na perioden van bloei volgde strijd en zet een inzinking, die eigenlijk reeds begon, zoodra men kon zeggen dat een of ander zangkoor tot bloei „dreigde" te geraken. En alsof die weelde niet te dragen zou zijn, werd met de aftakeling, om welke redenen dan ook naarstig een aanvang gemaakt. In de laatste jaren schijnt daarin toch wel een belangrijke wijziging ten goede te zijn ge komen. Daarmede bedoelen we geenszins te zeg gen, dat het nu allemaal „koek en ei" was in de zangerswereld en vooral op het gebied van den gemengden koorzang is zoo nog wel het een en ander te doen geweest. Daar tegenover staat, dat we nu al weer verschei dene jaren het genot kennen van een uit stekend mannenkoor als „Zanglust" onder directie van den heer H. van Dijk, van een zeer goed gemengd koor als het Doopsge zind Zangkoor, dat eveneens onder leiding van den heer H. van Dijk zelfs opmerkelijke vorderingen heeft gemaakt. De vocale kunst, wordt dan verder nog beoefend door eenige kerkelijke koren. Als jongste in de rij begint thans ook het in October 1932 opgerichte Beverwijk's Gemengd Zangkoor vatn zich te doen spreken. Wij hadden reeds eerder ge legenheid om te kunnen constateeren, dat deze zangvereeniging in het gelukkige bezit is van fraai stemmenmateriaal. Het koor dat thans reeds 46 leden telt, vormt eigen lijk een ensemble van meer geschoolde zan gers en zangeressen, die op het gebied van den koorzang reeds vele ervaringen hebben opgedaan en waaraan dan ook meea- dan gewone eisohen kunnen worden gesteld. Nu Is het bezit var. goed stemmenmateriaal alleen niet voldoende, wanneer daarbij de toewijding van de zijde der leden zou ont breken. En deze is gelukkig ook in dit koor aanwezig. Bovendien zal de dirigent, de heer Louis Stiens, er zeker wol in slagen het koor op een peil te brengen, dat lang zamerhand een blijvende belangstelling in de prestaties dezër vereeniging waarborgt Wij kunnen ons bij dezen stand van zaken volkomen indenken, dat de Verlan gens der leden uitgaan naar een wat hooger plan, dan het gebruikelijke liedertafelreper- toire, dat zeer zeker niet te versmaden is, maar dat toch af en toe ook wel eens den wensch naar iets anders, maar een wat hooger plan, doet levendig worden. Om aan dit verlangen tegemoet te komen kan het uitvoeren van koorwerken met or kestbegeleiding een belangrijke stap im de goede richting zijn. Het ligt voor de hand, dat de mogelijkheid aanwezig was, omdat ons plaatselijk Symphonieorkest de K.O.V., eveneens onder leiding van den heer Louis Stiens staat. En zoo zullen, als wij goed zijn ingelicht weldra eenige koorwerken in studie worden genomen, waarbij de K.O.V. als be geleidend orkest zal fungeeren. Zoo is er dus in alle opzichten aanleiding, om de ver richtingen van het Beverwijk's Gemengd Koor met aandacht te blijven volgen. Wij vernemen, dat de eerste openbare uit voering van het koor in dit seizoen zal plaats hebben op Dinsdag 12 December a.s. in het vereenigingsgebouw aan de Ver lengde Groenelaan 41. Aan dit concert wordt solistische mede werking verleend door de sopraan-zange res Mevr. Honigvan Ollefen. Een sextet, gevormd uit de leden der Kennemer Orkest Vereeniging zal voor het instrumentale gedeelte van het programma zorg dragen. Het koor zal dien avond in een zestal composities te beluisteren zijn. Zooals men ziet zijn er dus voldoende factoren aan wezig, die een mooien muziekavond waar borgen. CURSUSVERGADERING. Op Vrijdag 24 November zal in het ge bouw van den Beverwijkschen Bestuurders- bond een cursusvergadering worden gehou den, uitgaande van de afdeeling Beverwijk en Omstreken van den modernen landar- beidersbond. In deze bijeenkomst, die ook voor intrcducée's toegankelijk zal zijn, zal de heer H. v. d. Wielen, districtsbestuurder, spreken over het onderwerp: „Wat wil de moderne vakbeweging?" LEZING THEOSOFISCHE VEREENIGING. De loge Kenmemerland van de Theoso fische Vereeniging heeft een openbare lezing georganiseerd, welke op Vrijdag 24 November a.s. in het Kennemer Theater z-ai worden gehouden. Spreker is Dr. C. A. H. von Wolzogen Kühr uit Bloemendaal, die zal spreken over het onderwerp „Eenheid als Natuurbeginsel". Het gesproken woord wordt met lichtbeelden verduidelijkt. De toegang tot deze bijeenkomst is kosteloos. SNIJBLOEMEN. Beverwijk, 21 November Louis d'or 1015; Jean Pattison 1015; Pourpré 815; Herco 2045; Louis Germ 1426; Claudq Masson 2045; Snow 1020, Rayionante (tros) 2040; Cram. Fordia 1218; Mont Blanc 1530; Golden sace 2540; November zon 1020; Buckingham 1020; Stanley 1015; Rose Day 2035; Jozef 1525; Mi'. Joh. Mensing 1528; Golden Bronze 2540; Pres. Wilcoe 2030; Godfr. Perfection 1525; Grootbil. Louis Germ, per stuk 1025; Mr. J. C.' Puiling 15—30; Momt Blanc 10—20; Mad. Edith Cavel 15—30; Rose Doy 818. Plumosa per hos 1545; Springerij 1025; Theresia 25'50; Anjelieren 1525; Briarcliff f 1. f 1.75; Noack f 1.05—f 1.90. FEESTVERGADERING V. A. R. A. Ter gelegenheid van het eerste lustrum heeft de afdeeling Beverwijk van de V.A.R.A. een groote propaganda-feestvergadering ge organiseerd, welke op Donderdag 23 Novem ber in het Kennemer Theater zal worden gehouden. De heer PI. F. Oets (Oom Henk) zal de feestre.de houden. Verder verleeraen aan dezen avond mede- (In Amerika wordt een soort drijvend eiland van beton ge bouwd, ivaarop millionnairs voor de somma van 2000 dollar -per maand huisjes kunnen huren en dat van tijd tot tijd voor een periode van eenige weken een eind in zee zal worden gesleept Met een soort kunstmatig eiland Gaan de millionnairs in zee, En dat niet alleen figuurlijk, Werkelijk een „vlot" idee. Een kolonie voor de rijkaards, Die er ginder toch nog zijn, Ook al worden zij in aantal Gaandeweg ook daar wel klein. Hoewel zelf gewiekst in 't sleepen Door hun millionnairsbestaan, Zullen sleepbooten hen trekken Door den grooten oceaan. Elk bewoont een aardig landhuis, Lees ik, maar die naam is mis, Want zoo ooit dan zou ik zeggen, Dat dit nu een zeehuis is. Op dit nieuw model van droogdok (Dok, daar men er zwaar voor dokt) Zal men dubbel spelevaren, Want er wordt, dat spreekt, gegokt. Voelt gij lezer, soms wat afgunst, Dat gij, zonder een millioen, Aan die zeebedrijvigheden Ook alweer niet mee kunt doen; Troost u dan met de voorspelling, Dat vast ruzie dit besluit, Enkel millionnairs tezamen,, Houden het geen weeklang uit tot eer strekte. De film gaf een prachtig beeld van de vreugdevolle reis met acht groote autobussen naar Soesterberg, de Pyramide van Austerlitz en Oud-Valkeveen. Als bijfilm werd de opneming van de sportfeesten van 31 Augustus jl. gedraaid. Bij de rondvraag bracht de heer Van der Born dank voor de organisatie van dezen avond, waarna de voorzitter deze zeer goed eslaagde bijeenkomst sloot. HEEMSKERK DE AANSLAG OP DR. DOLLFUSS. Rudolf Dertïl tijdens het verhoor. Men weet, dat hij tot 5 jaar zware kerker straf werd veroordeeld. werking mevr. J. Hekkertvan Eysden, zang Jan Lemaire, declamatie en Jo Kolvers, pianlst.-accordeon-solist. Voor deze feeste lijke bijeenkomst zijn introducties verkrijg baar gesteld. BILJARTVEREENIGING „HET BLAUWE „KRIJTJE". Maandagavond heeft de Biljartvereniging „Het Blauwe Krijtje" in Hotel Oud Meere- stein een thuiswedstrijd gespeeld voor de competitie van den N. B B. tegen de Biljart vereniging „Haarlem". In 4 spannende par tijen wisten de bezoekers zich over alle li nies te handhaven en een 40 overwinning te behalen. Met nog één wedstrijd voor den boeg nl. tegen de B. C. „Haarlem" kan de be zoekende club zich van het kampioenschap harer afdeeling verzekerd achten. OUDERAVOND O. L. SCHOOL No. 1. Maandagavond werd in het gymnastiek lokaal aan het C. H. Moensplein een ouder avond gehouden van de Openbare Lagere School no 1. Een honderdtal ouders had van de uitnoodiging gebruik gemaakt. Plet hoofd der school, de heer M. Ehrbecker, sprak er in zijn openingswoord zijn vreugde over uit, dat de opkomst zoo groot was. Hij zag daarin een bewijs van belangstelling en waar deering voor het werk in de school. Opnieuw deed hij een beroep op de ouders om toch vooral naar de school te komen, wanneer men een of anderen maatregel onbegrijpelijk zou vinden. Doet men dat niet, dan ontstaan er misverstanden en soms zelfs verwijdering vervreemding tusschen ouders en leerkrach ten, waardoor het kind onherroepelijk schade lijdt. Juist nu de klassen belangrijk grooter worden en de onderwijzer (es) zich nog min der dan vroeger kan bezig houden met indi- vidueele verschillen is contact tusschen school en huis noodig. Na voorlezing van de notulen door den secretaris, den heer G. Schaper, behandelde de heer Ehrbecker de vraag: „Wat kunnen wij ouders en onderwij zers (essen) voor onze kinderen doen?" Spre ker wees er op, dat het niet voldoende is onze kinderen klaar te maken voor den-strijd om het bestaan, maar dat karaktervorming van de allergrootste waarde moet worden geacht. Noch thuis, noch in de school richt men zich daarop rechtstreeks. De vorming van goede karaktereigenschappen geschiedt door de stille inwerking van de opvoeders op de kin deren. Daarom is het voorbeeld van de al lergrootste waarde. Veel meer dan onze woor- den zijn onze daden, is ons geheele wezen van i richtende werking op het kind. Naast het voorbeeld is de eigenlijke opvoeding van waarde. Het kind moet gewend raken aan goede gewoonten, het moet de toepassing van de deugd gewoon gaan vinden, het moet een afschuw leeren krijgen van wat niet door den beugel kan. Daarom is de leiding van de ouders en de onderwijzers absoluut noodig. Het element straf zal daarbij in den regel wel onvermijdelijk zijn, maar spreker meende, dat het goed is er naar te streven met zoo weinig mogelijk straf klaar te komen. In de pauze werd thee geschonken en be stond er voor de ouders gelegenheid met de onderwijzers (essen) over hun kinderen te spreken. Natuurlijk is een rustiger gelegen heid alle dagen op school na het eindigèn van de lessen. Na de pauze was de bestuurs verkiezing aan de orde wegens het aftreden van mej. H. Retel, die acht jaar lang deel had uitgemaakt van de oudercommissie en zich steeds een zeer actief lid heeft betoond. De voorzitter dankte daarvoor mej. Retel hartelijk en de vergadering onderstreepte zijn woorden met een krachtig applaus. Daarna werd mej. D. Jongejans tot haar opvolgster verkozen. Na eenige mededeelingen en besprekingen J van internen aard werd overgegaan tot ver- tooning van de smalfilm van het 50ste jaar lij ksche schoolfeest, waarvan de opneming den vervaardiger, den heer H Blaauw, zeer PROVINCIAAL DEMONSTRATIEBEDRIJF. Het bericht als zou het Provinciaal De monstra tiebedrijf aan den Rijksstraatweg worden opgeheven en door den tegenwoordi- gen bedrijfsleider worden geëxploiteerd blijkt niet- geheel juist te zijn Het demonstratie- bedrijf blijft en kan op de gewone uren wor den bezocht. De bedrijfsleider zal echter een gedeelte in eigen beheer exploiteeren. SANTPOORT H—A.D.O. I (1—1). A.D.O. ging Zondag op bezoek naar de Santpoort-reserves en wist met een slecht ge speelden wedstrijd een puntje mee naar huis te nemen. Bij het slechte spel kwam boven dien een groot onfortuin. Vooral na de rust was de voorhoede hopeloos. Direct na den aftrap door Santpoort wordt het A.D.O.-doel belegerd. Dan gaat A.D.O. ook tot den aanval over. De Santpoort-keeper is er echter geweldig in. Beide voorhoedes mis sen. vandaag schutters. Halverwege de eerste helft wordt de wed strijd 3 minuten gestaakt in verband met het overlijden van kapelaan Houdijk. Spoedig hierna plaatst Nijssen met een langen center naar den linksbuiten, die goed voorzet en Van Egmond geeft zijn partij de leiding. Na de rust is A.D.O. eerst sterk in den aan val. In de voorhoede wordt echter verschrik kelijk geknoeid en talrijke kansen blijven on benut. Nu is Santpoort sterker. Buitenspel is echter aan de orde van den dag. Tien minu ten voor het einde weet A.D.O. een corner te forceeren. Een geweldige worsteling is hiervan de oorzaak, waarbij een overtreding wordt ge constateerd. De penalty wordt benut en brengt de partijen op gelijken voet. Hierna spant het nog even, doch verder dan de backs komt de bal niet eens. DE LAGERE A.D.O.-ELFTALLEN. Het tweede A.D.O.-elftal heeft Zondag een groote nederlaag te boeken gekregen door met 3—0 te verliezen van V.V.E. 2 en nog wel op eigen terrein. In Purmerend had het derde met rust een 3—0 voorsprong op zijn tegenpartij. Het einde kwam echter met gelijk spel 33. Het vierde verloor thuis met 82 van Vitesse 3. Alleen de juniores konden het tot een over winning brengen. Het a-elftal won met 50 van Vitesse a. A.D.O. b met 30 van Meer- vogels b. DOOR ELECTRISCHEN STROOM GETROFFEN. Maandagmorgen was de timmersknecht G. A. in het onbewoond huis van den heer H. v. B. aan het Rendorpplein alleen aan het werk. Bij het doorknippen van een elec- trisehe draad ging de electrische stroom door zijn lichaam. Hij viel van een trap. Een tuin- arbeider, die zijn gillen hoorde ging op het geluid af en trof A. in bewusteloozen toe stand aan. A. was échter spoedig weer ter been. „ONS GENOEGEN". De tooneelVeereniging „Ons Genoegen" gaf Zondag haar eerste uitvoering van het sei zoen in het R.-K. Vereenigingsgebouw. De opvoering van „De man zonder geheugen" is vlot verloopen. Het bleek goed gezien om met een blijspel voor den dag te komen, na de verschillende drama's van het vorige seizoen. De circa 350 personen, die aanwezig waren, deden de zaal onophoudelijk daveren van het lachen. Ook op het bal, dat na afloop werd gegeven bleef de stemming er goed in. De muziek werd verzorgd door de band van den heer C. Groot. VERKIEZINGEN NED. HERV. GEMEENTE. Zondag hadden na afloop van den dienst de verkiezingen plaats voor het kiescollege De aftredende heeren N. Slikker, K Reynders en P. Schipper werden allen herkozen. Als ouderling werd herkozen W. Kranendonk. Ook de heer T. Wentink zag zich wederom in zijn oude functie van diaken herkozen. In de vacature van diaken, ontstaan door het bedanken van den heer J. Rol werd gekozen de heer P. van Tuinen, die zijn benoeming echter nog in beraad wenschte te houden. Als notabel werd herkozen de heer P. van Tuinen. ST. DEUS DEDIT. De afdeeling Heemskerk van den Ned. R.-K. Landarbeidersbond St. Deus Dedit houdt he den, Dinsdag 21 November, des avonds 7 uur een ledenvergadering in het R.-K. Vereeni gingsgebouw. Boreel 25 jaar als presidente van de Meisjes- vereeniging fungeerde werd haar een harte lijke huldiging bereid. Achtereenvolgens werd zij toegesproken door mej. C. Joor namens de Meisjesveereniging, mej. v. Amersfoort van de Vrouwenvereeniging te Wijk aan Zee, mej. Vossen van de Vrouwenvereeniging te Wijk aan Duin en mej. Kalis van de Meisjesver- eeniging te Wijk aan Zee. Namens de Jonge- lingsvereeniging te Wijk aan Duin werd het woord gevoerd door den heer A. Boer. Na mens al deze vereenigingen werd de jubi- leerende presidente een bloemenhulde ge bracht. Daarna werden eenige tooneelstukjes opgevoerd die zeer in den smaak van het tal rijke publiek vielen. NEUTRALE BOEREN- EN TUINDERSBOND. De Neutrale Boeren- en Tuindersbond, af deeling Heemskerk houdt heden. Dinsdag 21 November, des avonds 8 uur een ledenver gadering in café „Flora". IJMUIDEN „GELIJKSCHAKELING" VAN AMBTENAARS SALARISSEN* Thans is verschenen het rapport der com missie-Schouten over het brengen van ge lijkheid in de salarissen van overheidsper soneel. Op den inhoud komen wij morgen terug. DE VISSCHERIJ IN ENGELAND. In de maand October werden door bui- tenlandsche schepen in Engeland 20.990 cwts. visch aangevoerd ter waarde van 26.750 p.st.. tegen verleden jaar in dezelfde maand 38.628 cwts. ter waarde van 35.811 p.st. De aanvoer bedroeg dus maar de helft, de opbrengst was naar evenredigheid hooger Uit Noorwegen werden aangevoerd 25.867 owts. ter waarde van 53.075 p.st. tegen ver leden jaar 19.638 cwts. ter waarde van 38.619 p.st. Uit Denemarken 35.297 cwts. ter waarde van 50.331 p.st., tegen verleden jaar 30.980 cwts. ter waarde van 44.081 p.st. Hieruit blijkt dus, dat en aanvoer en op brengst voor beide landen grooter zijn. Men. vraagt zich af, wanneer deze landen den terugslag der contingenteering zullen mer ken. De import uit Ierland wordt steeds min der. In October voerde Ierland slechts 4873 cwts. uit ter waarde van 3779 p.st-., tegen verleden jaar 10.513 cwts. ter waarde van 9087 p.st. Uit andere landen voerde Enge land ook minder in, n.l. 12.691 cwts. tegen verleden jaar 14.303 cwts, maar de opbrengst 23.049 p.st., was ruim 5000 p.st. hooger dan verleden jaar. In Engeland en Schotland werden door Engelsche schepen 1.810.978 owts. visch aan gevoerd, dat is 52.000 cwts. minder dan ver leden jaar October, maar de opbrengst 1.507.332 p.st. was ruim 130.000 p. st. hooger. RADIOVERBINDING MET SCHEPEN. De navolgeja.de schepen zijn Dinsdag, 21 November 1933, radio-telefrafisch te bereiken via het kuststation Scheveningen Radio: Chr. Huygens, Costa Rlca, Crijnssen, Flan- dria, Indrapoera, Joh. de Witt, Joh. van Ol- denbarnevelt, Kota Baroe, Kota Nopa, Kota Pinang, Marnix van St. Aldgegonde, Orania, Oranje Nassau, Poelau Roebiah, Van Rensse laer, Sibajak Scheepsbouw in Zweden. Volgens een officieele statistiek staat Zwe den op de vierde plaats in.de rij der scheoen- bouwende naties. Zij volgt achter Engeland, Frankrijk en Japan. Gedurende het derde kwartaal werden vijf schepen met 22.400 ton te water gelaten en bij het begin van het vierde kwartaal sonden nog 14 schepen met 71.000 bon op de hellingen. Passage-tarieven naar Ned. Indië. De Norddeutsche Lloyd in Bremen heeft be sloten de passageprijzen naar Ned. Indië voor de z.g. „middenklasse" belangrijk te verlagen. Men kan dan ook in die klasse van Rotterdam naar Belawan passage krijgen vanaf f 248 en tot Batavia vanaf f 308. WIJK AAN ZEE EN DUIN JAARFEEST CHR. MEISJESVEREENIGING. De Christelijke Meisjesvereeniging te Wijk aan Duin heeft Maandagavond in het Herv. Vereenigingsgebouw aan den Verlengden Groeneweg haar jaarfeest gevierd. Na ope ning door Ds. Hovy werden de jaarverslagen van penningmeesteresse en secretaresse uit gebracht. In verband met het feit dat Freule MARKTNIEUWS Noteering van Beverwijk, den 20 Nov. 1933. Spinazie per kist 3090 cent. Andijvie per kist 2056 cent. Raapstelen, 100 bos f 2. Koolrapen per zak 70 cent. Wortelen pér K.G. 8—10 cent. Bieten per K.G. 11/2 cent. Aardappelen, klei, per K.G. 46 cent. Id. zand, per K.G. 6 cent. Spruitjes per K.G. 6—10 cent. Boerenkool per bak 1020 cent. Roode kool per 100 f 4f 5. Savoije kool per 100 f 4f 5. Bloemkool per 100 f 6f 10. Uien per kilo 2 1 2 cent. Prei per bos 7 1 '29 cent. Sla per kist 25 cent. Pieterselie per bos 3 cent. Selderie per bos 2 cent. Appelen per kilo 1018 cent. Peren per kilo 1028 cent. Druiven per kilo 50 cent. Brusselsch lof 1222 cent. FEUILLETON door CHARLES ALDEN SELTZER. 35) Twee maanden geleden had hij misschien een cynisch antwoord gegeven, daar hij zich het ongeluk van zijn ouders herinnerde. Dat hij nu geen antwoord gaf, bewees dat hij niet cynisch meer was; dat zijn hart veran derd was. Natuurlijk wist Mrs. Norton dit Norton moest het haar verteld hebben. Hij kon den lichten spot waardeeren, die de aanleidendc oorzaak was van deze vraag, maar hij wilde niet, dat Norton daar zou zitten genieten van de verlegenheid die zich zeker van hem zou meester maken als hij probeerde om het twistgesprek met Mrs. Norton voort te zetten. Hij was er ten volle van overtuigd, dat Nor ton een dergelijk gevolg verwachtte. „Misschien kan Norton daar wel antwoord op geven?" stelde hij vriendelijk voor. „Ik ben niet sterk in het raadseltjes raden" seherste Norton. „Maar jij zult het ook wel weten als je het maar wilt vertellen." Holles vertelde het niet en het gesprek gleed over op andere onderwerpen. Na het avond eten gingen zij naar de veranda. Een licht briesje was opgestoken met het vallen van den avond, ofschoon de hemel nog onbe wolkt was. Om tien uur, toen zij naar bed gingen, was het briesje sterker geworden, het kreunde (iroef door de boomen in de buurt van het rancho-huis, ofschoon er geen merkbare verandering was in de atmosfeer het leek alsof de wind de hittegolven slechts van de eene plek naar de andere verschoof. „Een goede regenbui zou ons morgen heel wat moeilijkheden sparen", zei Norton, toen hij en Hollis op de veranda stonden en een laats ten blik op de lucht wierpen voor zij naar bed gingen. „Geloof je werkelijk, dat Dunlavey zijn dreigement zal uitvoeren?" vroeg Hollis. „Ik kan niet anders denken dan dat het groot spraak was. toen hij dit zei." „Hij houdt zich niet erg op met grootspre ken", verklaarde Norton. „Tenminste tot nog toe niet". „Maar er is overvloed van water in de Rab- bit-Ear", antwoordde Hollis, „overvloed voor al het vee, dat nu hier is". Norton wiery hem een snellen blik toe. „Dat komt omdat je de streek niet kent", zei hij. „Vier jaar geleden hadden wij een tijd van droogte. Niet zoo erg als nu maar erg genoeg. De Rabbit-Ear hield zich twee maan den heel goed. Toen werd zij plotseling droog. Er was niet genoeg water meer in om een glas te vullen. Je hebt zeker de laatste paar da gen niet op haar gelet?" Hollis stemde toe, dat hij de rivier in dien tijd niet gezien had. Norton lachte kortaf. „Zij is nu op plaatsen droog", lichtte hij Hollis in „Op de ondiepe plekken staat heele- maal geen water meer. Op sommige plekken druppelt zij nog zoo'n beetje, maar meestal is er niet anders meer dan waterkuilen en droge gebakken klei. Als het niet regent, zal er over twee dagen geen water genoeg meer zijn voor ons eigen vee. Wat dan?" „Zoolang er nog iets is. zal iedere stier, die hier weidt, kunnen gaan drinken", verklaarde Hollis norsch. „Daarna zullen wij allemaal te samen door den appel heenbijten." „Goed!" verklaarde Norton. „Ik verwachtte niet anders van je. Maar geloof niet, dat het zoo zal loopen. Weary reed van mor gen over Razor Back en hij zegt. dat hij Dunlavey en Ajuma en nog eenige kerels van de Circle Cross zag rondneuzen in het kreupelhout aan de overzijde der rivier. Zij hadden allemaal geweren." Hollis' gelaat verbleek te een weinig. „Waar zijn de andere mannen Train en de rest?" vroeg hij. „Op Razor Back" bracht Norton hem op de hoogte: „zij sluipen daar rond nadat Weary mij vertelde, dat hij Dunlavey aan den over kant gezien had. Waarschijnlijk hebben zij zich nu verspreid en houden een oogje in het zeil of er ook iets gebeurt." „Wel," besloot Hollis, „het dient nergens voor om dat te doen. Dat zullen wij gauw genoeg merken. Morgen is de tiende dag en ik ben er zeker van, dat Dunlavey, als hij zijn bedreiging uitvoert, niets zal doen voor morgen. Daarom ga ik naar bed!" Hij lachte. „Roep mij als je soms hoort schieten. Ik zou misschien mee willen doen." Zij scheidden Hollis ging naar zijn ka mer en Norton stapte van de veranda af om nog eens langs de wei te loopen en naar de paarden te kijken. Hollis was moe na de wederwaardigheden van den dag en viel spoedig in slaap. Het leek dat hij nog maar vijf minuten geslapen had, toen hij een hand voelde, die hem schudde en Nortons stem hoorde. „Hollis!" zei de opzichter: „Hollis! Wórd wakker!" Hollis zat rechtop, van schrik ineens klaar wakker. Hij kon in het donker Nortons gezicht niet zien, maar hij ging met een zwaai op den rand van het bed zitten. „Wat is er aan de hand?" vroeg hij. „Zijn ze, begonnen?" Hij hoorde Norton lachen en die lach verried voldoening. Begonnen?" her haalde hij. „Wel ik zou zeggen, dat er iets be gonnen is. Luister!" Hollis luisterde. Een zacht gekletter op het dak, een licht zuchtje wind en een verwij - derd, zacht gerommel bereikte zijn ooren. Hij sprong op: „Wel, het regent!" zei hij. Norton lachte luidkeels. .Regenen!" schreeuwde hij verheugd. „Iemand die niet weet wat regenen is, zou het misschien zoo noemen. Maar ik zeg je, dat het niet regent het giet!Het is een wolkbreuk, dat is het!" Hollis gaf geen antwoord. Hij snelde naar het raam en stak zijn hoofd naar buiten. De regen sloeg in kletterende- kwaadaardige vla gen tegen zijn hoofd en schouders. Het lichtte weinig en dat nog op grooten afstand, alsof de storm een uitgestrekte ruimte bestreek. Hij kon duidelijk de wei zien de paarden, die saamgeschoold waren in een hoek onder het afdak, dat daar voor hem was opge richt; hij kon de toppen der boomen in het katoenboomen-boschje zien, buigend en draaiend en zwiepend in den wind, de deur van de slaaploods stond open, in de lichtstreep welke naar buiten viel, stonden verscheidene der cowboys. Sommigen waren gewoon ge kleed anderen slechts gedeeltelijk, maar al len stonden buiten in den regen, zingend, schreeuwend en elkander duwen gevende van plezier. Hollis bleef een half uur aan het raam staan kijken naar hen en den storm. Van horizon tot horizon was er niet de min ste opklaring aan den hemel te zien. Blijk baar zou er overvloed van regen komen. Hier van overtuigd, slaakte hij een diepen zucht van voldoening en voelde zich vroolijk ge stemd.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5