■saai ONZE HANDELSPOLITIEK. 1 IJMUIDER COURANT buitenland. De Crisisinvoerwet als wapen voor ,,ein frischer und fröhlicher Krieg". In de vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal gehouden op 24 Octo ber jl- werd goedkeuring gehecht aan een wijziging der Crisisinvoerwet welke wijziging binnenkort ook door de Eerste Kamer zal worden bekrachtigd. Door deze wetswijziging wordt de meestbegunstigingselausule bij de contingenteering van den invoer losgelaten. De Nederlandsche Regeering krijgt de be voegdheid een gewijzigde handelspolitiek te voeren. „Actieve" handelspolitiek, een toe voeging waarover al heel wat te doen is ge weest in de laatste jaren. De „overmatige" invoer kan nu nog eens extra onder de loupe worden genomen. In theorie was dat voor de totstandkoming dezer wetswijziging ook reeds mogelijk. Bij de vaststelling van de contin genteering bestond tot dusverre de gelegen heid niet alleen met- de statistische positie van het betrokken artikel rekening te hou den, maar ook met de vermindering van de exportmogelijkheid en de vermindering van de koopkracht in ons land. Dat was de theorie, in de praktijk is daarvan niets te recht gekomen, omdat men dan het contin gent tamelijk laag had moeten stellen. De oude Crisiswet verplichtte, doordat wij de meestbegunstigingselausule naar alle zij den behoorden te handhaven, ook naar alle zijden tegelijkertijd dat lage contingent tot gelding te brengen Vandaar dat de oude Crisiswet, waarbij vriend en vijand gelijk be voordeeld en gelijk benadeeld werden, het vrijwel onmogelijk maakte om rekening te houden met de verminderde koopkracht en de exportbelangen. De thans van kracht ge worden wijziging schept de mogelijkheid om rekening te houden met de bijzondere belan gen, welke wij tegenover onze vrienden in acht hebben te nemen. De Minister van Economische Zaken heeft bij de behandeling van dit ontwerp duidelijk gewezen op de consequenties aan de toepas sing' verhonden. „Van het recht, dat krach tens de algemeen geldende internationale interpretatie van de meestbegunstiging ons toekomt, hebben wij bij de nu nog geldende Crisisinvoerwet geen gebruik gemaakt, maar thans maken wij daarvan beslist wel gebruik, in zooverre wij de meestbegunstiging bij de contingenteering voortaan in de wet losla ten. Dat zijn alle belangrijke wijzigingen, waarop door verschillende afgevaardigden is gewezen Het lijkt me wel gewenscht om goed bewust te maken, dat de stap, welke wij op 't oogenblik zetten, geenszins van belang ont bloot is, en ik wensch, dat de Kamer zich daarvan goed doordringe". De nieuw te voeren handelpolitiek biedt vele mogelijkheden. Maar daarnaast gaat men een terrein betreden waarop tot dus verre nog niet gearbeid is. Voetangels en klemmen bedreigen ons daar. Het is dan ook volkomen ongemotiveerd te denken dat wij er nu zouden zijn, dat, binnen afzienbaren tijd een verbetering in het handelsverkeer vastgesteld zal kunnen worden, als gevolg van deze nieuwe wettelijke regeling. Minister Verschuer herinnerde er aan, dat wij in een „frissche und fröhliche Krieg" gaan, evenwel zonder bloedvergieten. Een dergelijke openhartigheid ontmoet men zelden bij de beschouwingen over een of ander wetsontwerp. Toch is het volkomen juist gezien, omtrent de beteekenis dezer zar' geen twijfel te laten bestaan. Het zal nu het vervolg zeer zeker voorkomen, dat een bepaalde contingenteeringsmaatregel ge bruikt zal worden om een concessie te ver krijgen. De Minister van Economische Zaken ontleende een zijner voorbeelden aan de in dustrie van dames-confectie. Deze industrie wordt bijv. beschermd door een proportioneel contingenteeringspercentage van 30. Nu zal van regeeringswege om welke redenen dan ook aan een bepaald land een grooter in voercontingent worden toegestaan; bijv. van 70, dan wordt er geroepen: daar ontgaat ons nu de steun en de werkverruiming, die wij via deze wet hoopten te krijgen! „Maar" aldus de Minister „den koek opeten en tegelijkertijd den koek als ruilmid del gebruiken, kan niet". In het geval dat een bepaalde contingen teering niet gebruikt kan worden als ruil object, waardoor haar percentage lager zal zijn, als wanneer er wel mede gemarchan deerd had kunnen worden, dan zal deze „lage" contingenteering toch geëffectueerd worden. Maar dat beteekënt, dat daardoor importeursbelangen in het gedrang zullen komen en dat zij, die hun bedrijf hadden aangepast aan een ruimeren invoer daarvan groot nadeel ondervinden. Naast groote voordeelen zijn er dus belang rijke gevaren. De strijdpositie waarin de Re geering zich willens en wetens heeft ge plaatst zal herhaaldelijk resultaten .kunnen opleveren, die voor velen onbegrijpelijk zijn. Dat alles mag men bij een juiste beoordeeling dezer zaak niet uit het oog verliezen. MOLLERUS. WIE RAAPTE DE BANK BILJETTEN OP? INLICHTINGEN OVER GOLDRUSH GEVRAAGD. Naar aanleiding van het wegwaaien van f 1000 aan bankbiljetten op het Rokin te Amsterdam, verzoekt de politie opneming van het volgende Op Vrijdag 17 November, omstreeks 2 u. 30 n.m.,. hebben op bet Rokin te Amsterdam drukke zijde, ter hoogte van de Gapersteeg verschillende personen, waaronder een har monicaspeler en diens helpers een aantal weg gewaaide bankbiljetten opgeraapt. De commissaris van politie in de vierde sectie verzoekt een ieder, die van het voorge vallene getuige is geweest zich tot het geven van inlichtingen ten spoedigste te willen ver voegen aan zijn bureau Singel 455/457 centrum te Amsterdam. MAASTRICHT'S OUDE BRUG HEROPEND. Met een sobere plechtigheid is Maandag de herstelde St. Servatiusbrug over de Maas te Maastricht heropend. Dit geschiedde in tegen woordigheid van een aantal autoriteiten door mr. L. van Oppen, burgemeester van Maas tricht. HET ONVEILIGE DUITSCH- LAND. TAL VAN NEDERLANDERS IN KLEEFSCHE GEVANGENIS. Naar de Msb. verneemt zitten op het oogenblik behalve een bestuurslid van de afdeeling Nijmegen der S.D.A.P., de heer Spansier, die reeds maanden lang gevangen gehouden wordt, verdacht van het versprei den van het blad Freie Presse in Duitsch- land, te Kleef nog andere Nijmegenaren ge vangen. De Kleefsche gfevangenis is zoo overvol, dat in sommige cellen twee of drie personen zijn ondergebracht. De gevangenen wachten nu al weken hun vonnis af en weten niet wanneer zij zullen moeten voorkomen .Be moeiingen van den Nederlandschen consul blijken zonder uitwerking te zijn. Een Nijmeegsch eierhandelaar werd be loofd dat men aan zijn vrouw zou tele- grafeeren, doch het werd niet uitgevoerd PROVINCIE IN HET GELIJK GESTELD JEGENS „ZAANLAND". Naar de Tel. verneemt heeft de minister van Waterstaat de Provincie Noord-Holland in het gelijk gesteld in het geschil met de stroomverkoop Maatschappij Zaanland over de electriciteitslevering in Zaanland. DIAMANTWEEK WAS EEN SUCCES. ER KOMT ER NOG EEN. De Commissie voor de Algemeene Handels belangen in de diamantindustrie te Amster dam heeft, gez:en het succes der in het begin dezer maand georganiseerde week ter bevor dering van den plaatselijken diamanthandel, besloten maatregelen te nemen, opdat in de Week van 3 tot 9 December opnieuw alle voor den ruw en geslepen diamant in Amsterdam getoond zullen worden. AMBTENAREN MOGEN NIET AAN POLITIEK DOEN. GED. STATEN VAN UTRECHT DOEN EEN VERBODSVOORSTEL Gedeputeerde Staten van Utrecht stellen thans Provinciale Staten voor een regle ment op de politieke actie van ambtenaren in te voeren, waarvan de tekst ongeveer gelijk is aan de bepalingen, die het Rijk ge troffen heeft. Zij willen den commissaris der Koningin dezelfde bevoegdheid geven, als de ministerpresident in deze aangelegen heden heeft. SLAPTE BIJ PALTHE. VEERTIG ARBEIDERS ONTSLAGEN. Bij de N.V. Chemische Wasscherij en Ver verij v. h. Gebr. Palthe te Almelo is wegens slapte in het bedrijf en rationalisatie een 40-tal arbeiders ontslagen. Gesprongen handen-Ruwe huid SPUROL Bij Apothekers en Drogisten (Adv. Ingez. Med.) Verzekeringsvoorwaarden gratis Ongevallen-Verzekering. HET NIEUWE AVONDBLAD VQDO VELSEN. BEVEDWUX e.Q Elke abonné op „Het Nieuwe Avondblad IJmuiderVCourant" is, zoolang zijn abonnement duurt, dit blad verschijnt en de Directie van „Het Nieuwe Avondblad IJmuider Courant" de verzekering doet duren, verzekerd tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen, op do volgende voorwaarden: Artikel iAls verzekerden worden beschouwd alle betalende geaboi n ■.•rden, die aan de volgende vereischten voldoen: a. gi-.lurende minstens twee weken als geabonneerde in de regis ters voor ..Het Nieuwe Avondblad IJmuider Courant" zijn ingcschreveu j b. tusschcn iS en 60 jaar oud zijn; C. niet lijden aan ziekten of gebreken, welke voor hen het gevaar voor ongevallen vergrooten, en volkomen het gebruik hebben van hunne ledematen en zintuigen. Artikel 2. Onder ongeluk, als In deze voorwaarden bedoeld, wordt verstaan de uitsluitende en rechtstreeksche oorzaak van een lichamelijk letsel (waaronder ook te water geraken verstaan wordt), den verzekerde, onafhankelijk van zijn eigen wil overkomen, en waarvan het bewijs geleverd worde dat zulks door van buiten af toegebracht geweld werd veroorzaakt met het gevolg hierna in Artikel 3 aangeduid. Artikel 3. De uitkeeringen bedragen: 2000 GALDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van deze voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de levenslange ongeschiktheid van den verzekerde waaronder verstaan wordt de amputatie van tyvee ledematen, hetzij beide voeten ol beide handen, dan wel één voet cn één hand, boven den enkel of den pols of onherstelbaar gezichts verlies uit beide oogen, (totale blindheid)een en ander binnen tien dagen na den datum van het ongeval; 600 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van deze voorwaardende eenige en rechtstreeksche oorzaak is van den dood van den verzekerden geabonneerde, hetzij onmiddellijk of uiterlijk binnen driemaal 24 uren na ongeval. lupluats van deze uitkeering ad f 600,bij overlijden zal worden uitgekeerd: 5000 GULDEN, aan de achtergebleven minderjarige kinderen, indien de verzekerde geabonneerde en diens echtgenoote beiden overlijden, 3000 GULDEN, aan de echtgenoote of aan de achtergeblevt minderjarige kinderen, indien alléén de verzekerde geabon neerde overlijdt, 2000 GULDEN, aan den echtgenoot of aan de achtergeblev< minderjarige kinderen, indien alléén de echtgenoote van den verzekerden geabonneerde overlijdt, mits dat overlijden plaats heeft als onmiddellijk gevolg van en binnen driemaal 24 uren na een aan een spoortrein, tram of autobus mits rijdende op een traject, waarvoor behoorlijk concessie is verleend binnen Europa overkomen ongeval en mits de verzekerde geabonneerde en/of diens echt genoote in het getroffeu vervoermiddel als betalend (e) passa gier (s) of op vrijbiljet reisde (o). 400 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van deze voorwaaruen) ae eenige en rechtstreeksche oorzaak is van ae amputatie van één hand of één voet boven den pols of enkel of van 't onherstelbaar gezichtsverlies uit cén. oog (totale blindheid van dat oog), een en ander binnen 10 dagen na den datum van het ongeval. 250 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van deze voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de amputatie van beide leden van een duim, binnen tien dagen na den datum van het ongeval. 150 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van deze voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de amputatie van alle leden van een wijsvinger binnen tien dagen na den datum van het ongeval. 100 GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van deze voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de breuk van een boven- en/of onderarm of vai breuk van een boven- en/of onderbeen. CQ GULDEN, indien het ongeluk (vallende binnen de grenzen van deze voorwaarden) de eenige en rechtstreeksche oorzaak is van de amputatie van alle leden van een anderen vinger binnen tien dagen na den datum van het ongeval; terwijl onverminderd de bepaling der voorlaatste alinea van artikel 6, krnebtens deze verzekering alle uitkeeringen op het hoofd van één persoon verzekerd en om welke redenen ook te doen, te zamen nooit meer dan f2000,kunnen bedragen welke maximum uitkeering echter wordt verhoogd tot f5000,— (resp. f3000,— Ingeval van uitkeering bij overlijden tenge volge van een spoortrein-, tram- of autobusongeval, als bedoeld bij deze voorwaarden. Ingeval reeds bij het plaats grijpen van een ongeluk de boven genoemde ledematen van het lichaam mochten worden gescheiden door snijding, wringing, scheuring, knelling of anderszins, zal dat verlies met amputatie worden gelijkgesteld. Verder onder bepaling, dat het verlies van vóór het ongeluk reeds onbruikbare, gebrekkige verminkte of niet aanwezige ledenjaten geen aanspraak geeft op en niet in aanmerking komt bij uitkeering. Heeft een ongeval het verlies van meerdere vingers van een hand tengevolge, dan gaat de volle te verleeiien uitkeering in geen geval het bedrag te boven dat voor het verlies van de geheele hand vastgesteld. Een ongeval geeft njmmer recht op meer dan één uitkeering, met dien verstande, dat indien hetzelfde ongeval zoowel breuk als verlies van een boven- of onderarm of been tengevolge heeft, de uitkeering voor verlies zal worden verleend. Artikel 4. De uitkeering ingeval van overlijden geschiedt aan de echtgenoote of bij ontstentenis daarvan aan de erfgenamen van den gedooden abonné, tenzij elders in deze voorwaarden anders is bepaald. 1 Uitkeeringen wegens verlies van ledematen, vingers of oogen geschieden aan den abonné zeiven. In geval recht op schadeloosstelling ontstaat, zal de uitkeering geschieden binnen tien dagen nadat de noodige inlichtingen verkregen zijn en het persoonlijk letsel, en de oorzaak en het gevolg daarvan bewezen zijn ten genoege der Directie van „Het Nieuwe Avondblad IJmuider Courant". Artikel 5. Een uitkeering zal niet verschuldigd zijn bij dood of verlies van ledematen of oogen, of breuk van ledematen direct of indirect, veroorzaakt: a. door eenige ziekte, kwaal of voorbeschiktheid van den ver zekerde; b. door eenige heelkundige operatie of door uitputting als gevolg daarvan (tenzij die operatie noodzakelijk was wegens letsel, waartegen verzekerd is) c. door een bevalling of zwangerschap, ook al mocht de dood veroorzaakt zijn door een ongeluk; d. door zonnesteek, of terwijl de verzekerde onder den invloed van overprikkeling of somnambulisme was of door bedwel mende dranken of krankzinnigheid minder in staat dan ge woonlijk om zorg voor zich zeiven te dragen; e. door zelfverminking, zelfmoord of poging daartoe, hetzij willekeurig of niet, onverschillig of de geabonneerde al dan niet goed bij zinnen was; f. in duel, of gedurende de voorbereiding tot of deelneming aan wedstrijden of bij vlieg- of luchtvaarttochtcn of bij baden, zwemmen, automobielrijden of motorwielrijden g. door grove nalatigheid óf grove onvoorzichtigheid of door vechten, of aanvallen tegen den persoon van verzokerde of In buitenlandschen oorlog of binnenlandschc beroeitcn. De verzekering geldt echter wel voor gevallen waarbij het ongeluk veroorzaakt werd tengevolge vaD rechtmatige zelfverdediging of wel bij poging tot redding van personen of tot afwending van drei gende gevaren. Voor ongevallen In den zin van art. 2. verdrinking tengevolge hebbende, gelden voor zeevisschers, zeevarenden en personeel van den Loodsdienst, de navolgende bepalingen Is de verzekerde abonné tijdens het ongeval opvarende van een visschers-, marine- of ander vaartuig buitengaals. op de Zecuwsche stroomen of op de Zuiderzee, dan zal een bedrag van f 400.worden uitgekeerd per getroffen abonné, met een maximum bedrag van f 2000,in het geheel indien hetzelfde ongeval den dood van 5 of meer abonné's mocht tengevolge hebben. In het laatste geval zal het bedrag van f 2000,gelijkelijk onder de in art. 4 aangeduide rechthebbenden worden verdeeld. Is echter de verzekerde abonné tijdens het ongeval opvarende van een stoomschip eerste klasse, periodiek varende in vaste ver bindingslijnen tusschen Nederland met Amerika, Engeland en Nederlandsch IndiC, dan is dit risico voor de volle verzekerde som in de verzekering begrepen. Het verdwijnen, verdrinken of door gas of gassen verstikken van den verzekerde, wordt ten opzichte van deze verzekering aange merkt als te zijn veroorzaakt door grove nalatigheid, of grove onvoor zichtigheid, tenzij ten genoege van de Directie van „Het Nieuwe Avondblad IJmuider Courant" het bewijs van het tegendeel wordt bijgebracht. Onder bepaling, dat indien een abonné in staat van krankzinnig heid of verstandsverbijstering zal raken of zich buiten Europa mocht begeven (behalve indien hij van eene Europeesche haven naar een andere Europeesche haven reist in een schip met vast dek in tijd van vrede) o' indien hij zich in krijgdienst te land of tc water begeeft en evenzeer van den dag af waarop hij ophoudt zijn abonnementsgeld van „Het Nieuwe Avondblad IJmuider Courant" te betalen of deze courant ophoudt te verschijnen, of de Directie van „Het Nieuwe Avondblad IJmuider Courant" de verzekering doet eindigen, alsdan deze verzekering voor hem geheel zal vervallen en krachteloos worden Van de verzekering zijn uitdrukkelijk uitgeslotenallen die zich met de bereiding, het verwerken of proefnemingen met buskruit, schietkatoen, nitroglycerine, dynamiet, naphtha, acetyleengas of andere licht-ontplofbare of licht-ontvlambare stoffen bezig houden of daarbij desbewust tegenwoordig zijn. Evenmin geldt deze verzekering voor mijnwerkers, acrobaten, circusrijders en dergclijkcn. Indien de gevolgen van een ongeluk door ziekelijke omstandig heden, waarin de verzekerde verkeerde op het oogenblik dat het ongeval plaats had, vergroot worden, wordt eventueel geen hoogere schadeloosstelling betaald, dan die, welke volgens het oordeel van den geneeskundigen adviseur der Nieuwe HAV Bank zouden hebben moeten zijn uitgekeerd aan een normaal persoon, door het zelfde ongeluk getroffen. Gedurende den termijn, waarin de verzekerde lijdende is aan de gevolgen van een ongeluk, zal de verzekering tijdelijk buiten kracht zijn met betrekking tot elk nieuw ongeluk, dat den verzekerde mocht treffen. Artikel 6. Ingeval een geabonneerde een ongeluk overkomt, moeten in alle gevallen alle bijzonderhedeu daaromtrent cn omtrent het bekomen letsel zoo spoedig mogelijk schriftelijk gemeld worden aan de Directie van „Het Nieuwe Avondblad IJmuider Courant" te IJmuiden en indien zoodanige kennisgeving niet binnen driemaal 24 uur na bet ongeluk 19 geschied, dan zal geenerlei uitkeering verschuldigd zijn.' Indien de getroffene zeevarende is, moet de kennisgeving van het overlijden geschieden binnen drie dagen na het bekend worden van het ongeluk aan de belanghebbenden. Zoo spoedig mogelijk na het ongeluk, moet de hulp van een be voegd geneeskundige worden ingeroepen en de verzekerde is gehouden onder geneeskundige behandeling te blijven cn de voorschriften van den geneesheer onafgebroken op te volgen totdat hij volkomen hersteld is. In ieder geval moet den geneesheer der Nieuwe HAV Bank toege staan worden den (de) verwonde te onderzoeken, wanneer cn zoo dikwijls zulks billijkerwijs geêischt kan worden cn „Het Nieuwe Avondblad IJmuider Courant" heeft eveneens vrijheid om zoodanige genees- en heelkundige hulp te verstrekken als zij noodig ucht. Elk bewijs hetwelk de Directie van „Het Nieuwe Avondblad IJmuider Courant" van tijd tot tijd zou kunnen eischen betreffende eenig ongeluk of verwonding op grond waarvan een ciscb werd ingesteld, zal haar zoo spoedig mogelijk, nadat hiertoe het schrifte lijk verzoek gedaan werd, geguven moeten worden. In geval van eeuig ongeluk met doodelijken afloop moet hiervan aan de Directie vau „Het Nieuwe Avondblad IJmuider Courant" te IJmuiden schriftelijk worden kennis gegeven, onmiddellijk nadat het ongeluk aan belanghebbenden bekend zal zijn gewordon. Het niet nakomen van een of meer der in dit artikel genoemde verplichtingen, zal elke aanspraak op uitkeering voor belangheb benden verloren doen gaan. Alleen na overlegging van het nauwkeurig door hem en den behondelenden geneesheer ingevulde aanvrnge-formulier tot uit keering, en ingeval van overlijden, van de doodacte, kan de belang hebbende aanspraak maken op de behandeling zijner vordering. De overgelegde stukken blijven het eigendom van „Het Nieuwe Avondblad IJmuider Courant". De kosten der gcttischte verkla ringen komen ten laste van dengene die de uitkeering aanvraagt Alle bedragen, die krachtens deze verzekering verschuldigd zijn, zullen betaalbaar zijn ten kantore van „Het Nieuwe Avondblad IJmuider Courant", slechts na ontvangst van eene door de(n) rechthebbende(n) geteekende quitantie. Van geen som, die verschuldigd is, zal interest betaald worden, ook niet in gevallen, waarin die anders volgens de wet verschuldigd zou zijn; terwijl de aansprakelijkheid voor uitbetaling van ccnig bedrag ophoudt, wanneer het niet binnen een maand, nadat het is toegestaan geworden, is ingevorderd. Artikel 7. Alle geschillen uit deze voorwaarden voortvloeiende, zullen beslist worden door drie scheidslieden, Nederlanders, bij onverdeelde keuze door partijen te benoemen. Bij weigering of bij gebreke van overeenstemming geschiedt de benoeming der drie scheidslieden door den bevoegden rechter. Partijen zijn aan de uitspraak der scheidslieden onderworpen als aan een vonnis in het hoogste ressort en zullen elk haar eigen kosten dragen, benevens de helft van het honorarium der scheidslieden. Artikel 8. Bezwaring of vervreemding van de rechten, voor een geabonneerde uit de verzekering voortvloeiende, heeft geen rechtsgevolg. Alzoo zal het ontvangbewijs van den vorzekerde of, bij overlijden, van de echtgenoote of erfgenamen van den verzekerde in ieder geval volledige kwijting ten gevolge hebben. Met het oog op vaststelling der identiteit van den verzekerde, moet deze bij elke verandering van woonplaats, beroep of naam, hetzij door huwelijk of anderszins, daarvan ten spoedigste opgave doen aan de Directie van „Het Nieuwe Avondblad IJmuider Cou rant" te IJmuiden. ALGEMEENE VOORWAARDEN. Als abonné In den zin dezer verzekering wordt beschouwd het hoofd van het gezin of de samenwoning (als omschreven in art. 1 van het Besluit van 27 September 1930, St.BI. 392, behoorende bij de Wet op de Bevol kingsregisters), tenzij voordat het ongeval plaats greep een ander lid van het gezin of de samenwoning, woonachtig, is aangewezen bij schriftelijk verzoek -J—---* 1 de administratie 1 het zelfde adres „Het Nieuwe Avondblad IJmuider Courant". Uitkeeringen uit hoofde dezer verzekering worden gegarandeerd door de NIEUWE HAVBank te Schiedam Polissen zijn niet noodig en worden dus niet verstrekt. Deze verzekering is onder dezelfde voorwaarden tevens van toepassing voor de abonnés van „Het Nieuwe Avondblad Kennemer Courant". BRAND IN HOOIBERGEN WAS AANGESTOKEN. Over den grooten brand in de gemeente Zwollerkerspel bij Hasselt waardoor 24 hooi bergen verloren gingen, wordt nog gemeld, dat de brand is aangestoken. De omstandig heden waren gunstig voor uitbreiding, daar het hooi vochtig was. Daar het hooi bijna uit sluitend gebruikshooi was, zal er nieuw hooi gekocht moeten worden. Het grootste deel van het millioen pond was echter verzekerd. COMMANDANT VAN „DE ZEVEN PROVINCIëN" KOMT SPOEDIG VOOR. VERHOOREN IN INDIë TEN EINDE. Alle in Indië gehouden verhooren in de zaak tegen den gewezen commandant van De Zeven Provinciën, den kapitein-luitenant ter zee P. Eikelenboom, zijn thans bij het Hoog Militair Gerechtshof ingekomen, zoo- ONZE DAGELIJKSCHE KINDER VER TELLING. Dat 't fijn was bij den burgemeester, nou dat hebben Sietske, Ben en Sjef later wel aan hun vrienden verteld. Maar 't meeste pleizier hadden ze, toen de boerin voor hun een bed gereed maakte, dat zóó groot was, dat er nog een heele ruimte over was. En toen ze den volgenden morgen van den burgemeester en zijn vrouw afscheid namen, waren ze weer heelemaal opgefrischt en wisten niet, hoe ze hun dankbaarheid voor de buitengewone gastvrijheid zouden uiten. Toen de jongens in den stal hun fietsen gingen halen en een laatste blik op de afgebrande boerderij richtten, ont dekte Sietske tusschen den verbranden rommel het kleine wiegje, waaruit hij gisteren het kind had gered. Inwendig voelde hij zich erg tevreden en Ben en Sjef, die wel wisten waarom dat was, plaagden hem dan ook maar niet, toen hij van blijdschap op zijn fiets duikelde. „Nog nooit is hij zoo vroolijk geweest," fluisterde Ben en men zorgde er wel voor het humeur van „meneer" Sietske ditmaal niet te bederven, dat de openbare behandeling dezer zaak voor dit college in den loop van .de volgende maand kan worden tegemoet gezien. NIEUWE INSPECTEUR VOOR NEDERLAN DERS IN HET BUITENLAND. Bij Kon. Besluit is aan den heer H. J. van Santen, administrateur bij het Departement van Binnenlandsche Zaken de functie opge dragen van Inspecteur voor de ondersteuning van behoeftige Nederlanders in het buiten land. De heer van Santen zal binnen enkele dagen zijn betrekking te Arnhem aanvaarden. NIEUWS UIT INDIE. WAAR WORDT SOEKARNO GEÏNTERNEERD? IIIJ BEDANKT ALS LID DER P. I. BATAVIA, 21 Nov. (Aneta). Het hoofdbe stuur van de Partai Indonesia deelt mede van Ir. Soekarno een brief te hebben ont vangen waarin deze mededeelt, dat hij zich uit de politieke beweging terugtrekt en ver zoekt hem af te boeken als lid. Aan dit ver zoek is door het hoofdbestuur voldaan. Naar aanleiding van deze mutatie en het aftreden van den heer Gatot als lid van het hoofdbestuur (niet als lid), had in het hoofd bestuur der P. I. een opschuiving plaats waar door Mr. Sartono voorzitter werd. Het hoofdbestuur van de P. I. deelt verder mede, dat het van den heer Soekarno geen enkel bericht heeft ontvangen omtrent diens wensch zitting te nemen in vertegenwoordi gende colleges zooals het gerucht wil. BANDOENG, 21 Nov. (Aneta). Ir. Soekarno zal Donderdag door den resident van Ban doeng persoonlijk op vraagpunten worden gehoord. Hierop kan alleen ja of neen geant woord worden. Beschouwingen kunnen slechts m den vorm van een memorie bij den resident worden ingediend. BATAVIA, 21 Nov. (Aneta). De aanwijzing van het interneeringsoord van Ir. Soekarno zal, nu de hoofden van gewestelijk bestuur in de Buitengewesten te Batavia vertoeven, door den directeur van het Departement van Binnenlandsch Bestuur met deze bestuurs hoofden worden besproken. 0.a. is gedacht aan een der Kleine Soenda-eilanden. RADIOPROGRAMMA DONDERDAG 23 NOVEMBER. HILVERSUM 296 M. 8.00 AVRO. Gram. muziek. 10.00 Morgenwij ding. 10,15 Gamofoonmuziek. 10.30 Piano- voordrach door Egbert Veen. 11.00 Voordracht door Willem Hunsche. 12.00 Ensemble Rent meester afgew. door gramofoonmuziek. 2.15 Rustpoos. 2.30 Aansluiting met het Carlton- hotel te Amsterdam. Concert door Cornelius Codelban en zijn orkest. 3.00 Knipcursus door mevr. Ida de Leeuw van Rees. 3.45 Gramo foonmuziek. 4.00 Mevr. Ant. van Dijk spreekt voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Zang voordracht door Anne-Marie Boezaardt. A. d. vleugel Egbert Veen. 4.45 Gram. muziek. 5.00 Voor grootere kinderen. De wonderlijke reis van Tifernand. Hoorspel van Charles Vildrac en Cor Hermus. Spelleiding Kommer Kleyn. 6.30 Sportpraatje door H. Hollander. 7.00- Kovacs Lajos. 7.30 Engelsch voor beginners door Fred Fry. 8.00 Vas Dias. 8.05 Radio-Too- neelopvoering van „Het meisje van Aries" van Alph, Daudet. Vert. Balthazar Verhagen. Leiding Kommer Kleyn. Muziek van Gebr. Bizet. Versterkt omroeporkest o.l.v. Alb. van Raalte. 10.45 Ooggetuigeverslag door H. Hol lander van de Zesdaagsche te Amsterdam In het R.A.I.-gebouw. 11.00 Vaz Dias. 12.00 Sluiting. HUIZEN 1875 M. 8.00 K.R.O. Gram. muz.. 10.00 NCRV. Gram. muziek. 10.15 Morgendienst door Ds. G. J. Duyvendak. 10.45 Gram. muz. 11.00 KRO. Gram. 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquin. 12.00 Pol. ber. 12.15 KRO. Orkest o.l.v. Mar. van 't Woud. 2.00 NCRV. Cursus fraaie handwerken door mej. G. Ablij. 3.00 Gram. muziek. 3.30 Rustpoos. 4.00 Zeemansuurtje door Ds. Joh. Versteegt. 5.00Handenarbeid voor de jeugd door H. J. Steinvoort. 5,30 NCRV. Klien-orkest o.l.v. P. v. d. Hurk. 7.00 Pol. ber. 7.15 Gram. muziek. 7.30 Weekoverzicht door C. A. Crayé. 8.00 KRO. Acis en Galatée, Opera van J. B. Lully. Het Concertgebouworfkest, koor van de Wag- nerver. Koorleider Mr. Joh. den Hartog. 10.00 Vaz Dias. )0.05 Gram. muz. 10.30 L'Heure eapagnole. Muzikale comedie in 1 bedrijf van M. Ravel. Concertgebouworkest o.l.c. P. Mon- teux. Regisseur P. Chereaull.30DeKRO.-Boys o.l.v. P. Lustenhouwer. LUXEMBURG1 191 M. 7.50 Duitsche avond; symphonieconcert. 8.40 orkestconcert. 10.20 Dansmuziek. BRUSSEL 509 M. 12.20 Concert door het klein orkest van het NIR. olv, P. Leemans 1.30 Gramofoonmuziek. 5.20 Populair concert door het radioorkest, olv. Karei Walpot. 6.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Populair concert door het radio-orkest o.l.v. Karei Walpot. 9.20 Vervolg concert. KALUNDBORG 1153 M. 11.20 Strijkorkest o.l.v. Arnold Nielsen; 2.20 orkest van Wuvex o.l.v. Teddy Petersen, 7.30 Omroepsymphonieorkest o.l.v. Fritz Bisch. 9.50 Dansmuziek. BERLIJN 419 M. 9.20 Dansmuziek. HAMBURG 372 M. 7.20 Orkest van werklooze musicie te Kiel o.l.v. Prof. Hofmeier. 8.40 Noragkoor. 9.50 program van Berlijn. LANGENBERG 472 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.55 omroeporkest 0.1.v. Caspar. 2.05 Pianorecital. 3.20 Populaire muziek. 10.05 Gramofoonmuziek. 10.20 Dans- kapel van den Westduitschen omroep o.l.v. Kühn. DAVENTRY 1554 M. 12.20 Rutland Square Orkest o.l.v. Norman Austlm. 1.20 Nieuwe gramofoonmuziek. 3.20 Versperconcert. 4.25 Midland studio orkest o. 1. v. Frank Cantell. 8.20 Luisterspel. 10.00 Con cert. 11.05 Dansorkest o.l.v. Henry Hall PARIJS EIFFEL 1446 M. 7.50 Gramofoonmuziek. PARIJS R. 1725 M. 1.05 Gramofoonmuziek. 12.50 idem. 7.40 Gra mofoonmuziek. 9.05 Tooneelstuk. MILAAN 331 M. 4.30 Gramofoonmuziek. 6.00 Gramofoonmu ziek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.50 Operauit zending. ROME 441 M. 4.35 Vocaal- en instrumentaal concert. 8.20 Concert. WEENEN 517 M. .20 Staatsoperakoor. 7.20 opera-comique. 9.45 Dansmuziek. WARSCHAU 1411 M. 7.20 Populair concert door het omroeporkest, o.l.v. St. Nawrot. 8.35 Indische liederen. 9.20 Gramofoonmuziek

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 3