DE BILT UIT HET BUITENLAND trawlvisscherijbedrijf wenschen uit te oefe nen, moeten voldoen en om een Zeevisscherij- kamer in te stellen, met de navolgende taak: a. het uitoefenen van voortdurend toezicht op de financieele en technische inrichting der reederijen; b. het adviseeren over alle aangelegenheden, het trawlbedrijf, de visschershaven en den afslag betreffende, zoowel op ver zoek als uit eigen beweging. Bovengenoemd lid kan subsidiair met het standpunt der genoemde twee leden accoord gaan. IJMUIDEN DE ONGUNSTIGE TOESTAND IN HET TRAWLERBEDRIJF. maken van commercieele inrichtingen en voor het in erfpacht verkrijgen van gronden De commissie acht het gewenscht een com missie om advies in te stellen, die den menschen in belangrijke zaken kan advi seeren. De diagnose. De Commissie schrijft verder o.a.: Het visscherijbedrijf, zooals dit in IJmuiden wordt uitgeoefend, is blijkens de ervaring meer dan menig ander bedrijf aan groote schommelingen onderhevig. Deze conjuctuur- beweging vindt voor een deel haar oorzaak zoowel in den wisselenden rijkdom der visch- gronden als in de grillige marktverhoudingen. Speculatieve elementen, door de snelle ont wikkeling van de visscherij te IJmuiden wak ker geroepen, hebben deze zoo men wil „natuurlijke" gevoeligheid nog in belangrijke mate geprikkeld. In tijden van slechte marktverhoudingen krimpt de varende vloot gemakkelijk tot een minimum in, doch niet zoodra beloven de vangsten een rijkere opbrengst, of terstond worden een aantal trawlers weer uitgerust en in de vaart gebracht. Bovendien wordt de IJmuidensche vloot dan veelal uitgebreid door aankoop van reeds in de vaart zijnde of ge weest zijnde buitenlandsche schepen, die on middellijk of vrij spoedig aan het bedrijf deelnemen. Perioden van stilstand en snelle uitbreiding hebben elkander zoodoende afge wisseld. Het zou van een oppervlakkig optimisme getuigen, wanneer in deze snelle aanpassing louter voordeel werd gezien. Voor de Commis sie, die door haar onderzoek gelegenheid heeft gekregen een blik te werpen op de nadeelen van deze plotselinge reacties op conjunctuur invloeden. staat het wel vast, dat in het onge breideld oprichten van ondernemingen, om zich met de vischvangst bezig te houden, een grondfout gezocht moet worden, waaronder het IJmuider visscherijbedrijf gebukt gaat. Zelfs de meest solide ondernemingen heb ben een harden strijd om het bij deze chao tische productie-methode vol te houden. Tel kenmale wannepr zij zouden kunnen profitee- ren van een gunstige conjuctuur, werpen zich outsiders op dit bedrijf, rusten één of meer trawlers uit en wagen hun kans. Gelukt de speculatie, dan werken de on dernemers door, totdat de kansen weder kee- ren; gelukt zij niet, dan worden deze reede rijen meestal ingeschreven in het lange regis ter van de al dan niet door faillissement ge liquideerde visscherij -ondernemingen. Deze wantooestand is een bron van voort durende onzekerheid voor de te IJmuiden ge vestigde goed gefundeerde reederijen. Bij het constateeren van deze feiten ziet de Commissie allerminst voorbij, dat ook andere productietakken soortgelijke toestan den optreden. De wereldcrisis, die sinds eenige jaren de menschheid teistert, is ongetwijfeld voor een deel ook een periodieke conjuctuur- crisis. Het beeld van IJmuiden is echter in twee opzichten bijzonder; vooreerst brengt de aard van het bedrijf mede, dat de conjuuctuur schommelingen volstrekt niet altijd samen vallen met de internationale economische de pressies; zij zijn in vele gevallen als op zich zelf staande gebeurtenissen te beschouwen, voorts wordt, hoewel om een schip ter visch vangst uit te rusten een belangrijk bedrag wordt vereischt, deze moeilijkheid verlicht door hulp van derden, als daar zijn: banken, fabrikanten en leveranciers van de uitrusting, die de noodige credieten geven. Die hulp is in vele gevallen zoo gemakkelijk te verkrijgen, dat de natuurlijke rem voor overmatige uitzetting in veel geringer mate werkzaam is dan in vele andere onderne mingen. Het is noodig, dat de bedrijven een zeer sterken financieelen grondslag hebben, willen zij de schommelingen kunnen doorstaan. Als bijkomstige factoren in de wilde bewe gingen in de IJmuider bedrijvigheid zijn in dit rapport reeds genoemd het dikwijls te oude en daardoor in de exploitatie te dure materiaal, waarmee gevaren wordt, de moei lijkheden in de arbeidsverhoudingen, het som tijds optredend gebrek aan zorg voor schip, uit rusting en vangst. Gewezen moge ook worden op den druk, welke op het bedrijf wordt gelegd door de naar het oordeel der Commissie niet te verdedigen indirecte heffing van havenrechten, waar door het StaatiYisschershavenbedrijf veel te hooge tarieven berekent en op de bezwarende erfpachtsvoorwaarden. Het ontbreken van coöperatieve ïnkoopver- eenigingen en van een onderlinge verzeke ringsmaatschappij maakt de exploitatie min der economisch. Het uitblijven van Regeeringsmaatregelen om de opzettelijke puf visscherij tegen te gaan moet van grooten invloed geacht worden op den achteruitgang van den stand van de schol en de schar. Het IJmuidensche bedrijf is vrijwel geheel gespecialiseerd op de Noordzeekwaliteitsvisch. In verband hiermede werd de vraag gesteld, of door deze eenzijdige oriënteering de trawl- visscherij wel in staat is ook de andere soor ten visch te leveren, waarvoor in het binnen- en buitenland mede plaats is. Hoewel deze aangelegenheid onder de te genwoordige verhoudingen, in verband met de bestaande moeilijkheden en beperkingen in den uitvoer, niet actueel is, behoort, in het vooruitzicht van meer normale verhoudingen, dit punt tijdig ernstig onder de oogen te worden gezien. De vraag, of aan motor- of stoomschepen de voorkeur dient te worden gegeven, acht de Commissie niet voor een bevestigende of ont kennende beantwoording vatbaar, omdat de ondervindingen op dit gebied nog onvoldoende zijn. Het geneesmiddel. Wanneer de diagnose, wat de hoofdoorzaken van den ongewenschten toestand te IJmuiden betreft, in het voorgaande juist is gesteld, ligt het geneesmiddel voor de hand: het bevor deren van meer orde en regelmaat in het geheele bedrijf, door de ongebreidelde vrijheid van concurrentie en bedrijfsuitoefening eenigszins aan banden te leggen. Hier openen zich verschillende theoretische mogelijkheden, waaruit ten slotte een keus gedaan moet worden. Eén lid is van oordeel, dat, hoewel een nadere studie hieromtrent zou dienen plaats te hebben, van Staatswege het bedrijf kan Worden gesaneerd en uitgeoefend. Van nadere uitwerking en omschrijving van bovenstaande denkbeelden meende dit lid zich evenwel te moeten onthouden, omdat hier de meening van de kleinst mogelijke minderheid van de commissie wordt geuit. De grootst mogelijke meerderheid der com missie stelt zich evenwel op het standpunt, dat de overheid niet verder dient in te grij pen, dan voor het te bereiken doel noodza kelijk is, omdat zij het algemeen belang het beste gediend acht. wanneer aan het bedrijfs leven de onontbeerlijke bewegingsvrijheid ge waarborgd blijft. Ze verwerpt daarom het denkbeeld, om de IJmuider visscherij als monopolie rechtstreeks te doen uitoefenen door de overheid. J- W. A. C. van Loenen, gemeentesecre- Twee leden achten het noodig, dat een wet taris van Beverwijk, wiens 40-jang ambts- aan de regeering de bevoegdheid verleent om jubileum in 1S30 aanleiding werd tot stich- eischen te steden, waaraan reederijen, die het ting van de Kennemer Oudheidkamer. meldt: JUBILEUM BIJ DE POLITIE De agent van politie H. de Bruin, welke dienst doet aan het posthuis Engelmundus- weg, hoopt Donderdag 23 November 1933 den dag te herdenken, dat hij 12\A jaar bij de politie in deze gemeente werkzaam is. Vóór dien tijd was hij werkzaam bij de po litie te Tiel en in de mobilisatie deed hij dienst als hulp-kommies. Daar de heer de Bruin bij zijn superieuren en collega's staat aangeschreven als een be kwaam politieman en goed kameraad, zal die dag zeker niet onopgemerkt voorbijgaan. AANGEKOMEN: 21 November: Eutex-pe, s.s. Bordeaux Oise rns. Parijs Vaidava, s.s. Leningrad Clai-a Grammerstorff s.s. Paimpol Sperber s.s. Memel VERTROKKEN: 21 November: "VVindar, s.s. Sunderland Laponia m.s. Botwood Martha Halm, s.s. Bremen Van Rensselaer s.s. West Indië Magdalena m.s. Hambui-f? Mary Slessor m.s. Hamburg: Clara Grammerstorff, s.s. Koningsbergen Telena m.s. Kitts Roek .ss. Londen Arya s.s. Blyth Amstelkerk s.s. Hamburg Askild s.s. Rotterdam C'harlwood s.s. Gent Lingestroom s.s. Londen Dan s.s. Emden Vliestroom s.s. Huil MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 0.70—f 0.60 Griet per 50 K.G. f 26—f 15 Tongen per KG. f 0.95f 0.63 Groote schol per 50 K.G f 22.50 Middelschol per 50 K.G. f 25 Zetschol per 50 K.G. f 24—f 23 Kleine schol per 50 K.G. f 22.50—f 7.30 Schar per 50 K.G. f 13—f 3 Tongschar per 50 K.G. f 25f 18 Rog per 20 stuks f 8 Vleet per stuk f 3.62,f 1.2-0 Kleine poon per 50 K.G. f 5.60f 1.35 Groote schelvisch per 50 K.G. f 30f 24 Middelschelvisch per 50 K.G. f 30—f 21 Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 22 f 14.— Kleine schelvisch per 50 K.G. f 12f 6 Kabeljauw per 125 KG. f 3-8,f 18 Gullen per 50 K.G. (groote) f 12.50,f 4.90 Gullen per 50 K.G. (kleine) f 5.50—f 1.80 Leng per stuk f 0.90f 0.43 Heilbot per K.G. f 0.70—f 0.55 Wijting per 50 K.G. f 6—f 3 Koolvisch per stuk f 0.49—f 0.06 Makreel per 50 K.G. f 15 Vérsche haring per kist f 5.70f 4.20 Klein middel hake per 50 K.G. f 46 Kleine hake per 50 K.G. f 26f 18 BEVERWIJK CONCERT BEVERWIJKSCHE HARMONIE KAPEL. De Beverwij ksche Harmoniekapel gaf Dinsdagavond onder leiding van haar diri gent, den heer H. W. Hofmeester, haar eerste winterconcert in het Kennemer Theater. De groote opkomst van het publiek bewees wel, dat onze Harmoniekapel nog altijd een groo te plaats in de harten der Beverwijkers in neemt. De voorzitter de heer N. J. Groot, sprak een welkomstwoord en richtte zich daarbij in het bijzonder tot burgemeester en mevr. H. J. J. Scholtens en tot de bescherm vrouwe mevr. A. A. van Hattum. Daarna werd met de afwerking van het programma een aanvang gemaakt. De composities voor deze uitvoering waren met meer dan gewone zorg in verband met het te ontwikkelen klankge halte binnen de vier muren gekozen. Geopend werd met Rossini's mooie ouverture „Die Dibische ELster", waarin vooral de clarinet- ten en het basregister zeer verdienstelijk werk leverden. De stemming van het hooge koper was niet ideaal. Deze dankbare muziek werd overigens kleurrijk voorgedragen en vond een dankbaar gehoor. Haydn's Largo a.d. Quartet 76 werd mooi genuanceerd uitgevoerd. Het was zeer goed gezien van den diri gent, om de tempi niet al te gedragen te hou den. De nu volgende Czardas uit de opera „Die Geist der Woiwoden" van Crossmann genoot een zeer goede uitvoering. Mooie muziek, die voor het gehoor goed aansprak. Het hout- register was dezen avond al zeer goed op dreef en liet zich van zijn beste zijde ken nen. De Jongens Harmonie speelde daarna de Mignonnette-ouverture van Boumann. De „hoop der toekomst" maakt goede vorderin gen. Alleen zullen de jongelui langzamerhand moeten gaan begrijpen, dat de dirigent er Hoogste barometerstand 771,4 m.M. Memel. Laagste barometerstand 753,1 m.M. Vardö, en voorspelt: Meest zwakken wind uit Zuidelijke rich tingen; nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen nerslag, aanvankelijk iets zachter. Barometer Hedenmorgen 9 uur 763 m.M. Neiging: Stilstand, Thermometer Hoogste gisteren 43 F. Laagste heden nacht 35 F. Hoogste heden 38 F. Opgaaf: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 83 IJmuiden. HOOG WATER TE IJMUIDEN. Donderdag v.m. 7.03 uur; n.m. 732 uur. Vrijdag v.m. 8.07 uur; n.m. 8.40 uur. Zaterdag v.m. 9.20 uur; n.m. 9.56 uur. ook is. De bassen lieten hem voor de herha ling van het allegro in den steek. Fête pro- vencale van Popy was veel beter, ook van stemming. De jeugdige pistonnist verdient wel een pluimpje voor de flinke wijze waarop hij zich door de soli wist heen te slaan. De jeugd oogstte veel bijval. Het waldhoorn-kwartet, dat de kapel in haar bezetting heeft en dat gevormd wordt door de heeren W. Overbeek, J. Schik, A. Berghuis en M. Los, trad op in een viertal nummers. Een waldhoorn is een mooi instru ment, maar het is moeilijk te bespelen. En zoo mankeerde er nog al het een en ander aan de zuiverheid vooral. Maar de leider was even handig als muzikaal. Hij deelde nl. mede dat twee medespelers eerst een zestal weken op den waldhoorn oefende en bovendien in strumenten bespeelden in den ouderdom... van dertig jaren. Dat was natuurlijk wel een beetje overdreven, want dan zouden ze de waldhoorns namelijk reeds in 1911 aan den wagen van de „Harmoniekapel zonder steun" in den lichtstoet hebben moeten bengelen Daarvoor zagen de instrumenten er toch weer te goed uit en trouwens, dien tijd zijn we reeds lang te boven. Na de pauze ging het al veel beter. De plankenkoorts was aan merkelijk gedaald en „Bunduslied" van Mo zart en „Die Ehre Gotte in der Natur" van Beethoven' waren zeer de aandacht waard. Het applaus, dat de woorden van den lei der van het kwartet onderstreepte was ten deele dus voor voor de uitvoerenden bestemd. Het andere deel moet dus noodzakelijker wijze leiden tot het aanbieden van nieuwe waldhoorns aan de Harmoniekapel. Het optreden van het ballet Tilly Silon werd zeer op prijs gesteld. De dames dansten in keurige costirumpjes gestoken met stijgend, succes achtereenvolgens „Vlaamsche kermis" van Pethers, „Der Rosenkavalier" van Richard Strauss, een keurig verzorgd Menuet van Mo zart en tenslotte „Frühlinigsstimmen" van Joh. Straus. Deze laatste walzer oogstte zoo'n daverend succes, dat zij ten deele moest wor den gebisseerd. Mevr. Tilly Silon werd met bloemen gehuldigd. Ook de heer R. Hofmees ter, die de begeleiding van de dansen voor zijn rekening had genomen, deelde in de langdurige bijvalsbetuigingen. De Harmoniekapel gaf vervolgens nog een goede uitvoering van „Pierrot, Poéte Selec tion sur le Ballet-pantomine van Palicot en van de bekende Strauss-wals „Geschichten aus dem Wienenvald". Met de prachtige marsch „Per aspera ad astra" van Urbach werd het programma besloten. Aan het slot heeft een langdurig applaus de Harmoniekapel en haar eminenten lei der, den heer H. W. Hofmeester, voor den ge notvollen avond welverdienden dank ge bracht. Een gezellig bal, waaraan het welbekende Roemers Dansorkest medewerkte, besloot dezen geslaagden muziekavond. VELSEN HOOGOVEN-TOONEEL. Het Hoogoven-Tooneel geeft Zaterdag 9 December een uitvoering in „Bloemoord". Op gevoerd zal worden „Een dag dame", blijspel in 3 bedrijven van Van Kerckhoven. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de navolgende faillissementen op 21 November uitgesproken: 1. C. Zwaan, timmerman wonende te Zaandam, Oostzijde 260. Curator Mr. H. C. M. Dekhuizen te Zaan dam. 2. H. Kramer, melkslijter, wonende te Krommenie. Zuidvaartdijk 8. Curator Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys, alhier. 3. P. A. Vader, winkelier in sagaren, wo nende te Haarlem, Julianapark 66. Curator Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys, alhier. 4. C. J. Meyer, rijwielhandelaar wonende te Haarlem. Jacobstraat 7, Curator Mr. F. J. H. Gerritsen, alhier. 5. P. S. van Lierop Jr., bloembollenhande laar, wonende te Hillegom, Elsbroekslaan 93. Curator Mr. Dr. A. F. H. Schreurs, alhier. 6. P. C. Esselman, koopman, wonende te Hillegom, Weeresteynstraat 102. Curator Mr. L. G. van Dam, alhier. 7. J. P. Magielse, bietenkoker, wonende te Haarlem, Klein Heiligland 27. Curator mevr. Mr. E. J. ScheltemaCon- radi. alhier. 8. G. Oudhuis, veehouder wonende te Wijk aan Duin. Curator Mr. Dr. A. v. d. Flier, IJmuiden-O. Rechter-Commissaris is Mr. Th. F. Raodt. Opgeheven zijn de navolgende faillisse menten: 1. H. Hulshof Pol, wonende te Bloemen daal Curator Mr. B. E. van Tijn, alhier. 2. Th. v. d. Wiel, wonende te Bennebroek. Curator Mr. B. E. van Tijn, alhier. 3. L. v. d. Hoef, wonende te Wijk aan Zee Curator Mr. B. E. van Tijn, alhier. Geëindigd zijn de navolgende faillissemten wegens het verbindend worden der uitdee- lingslijst. 1. Aug. L. Ulm, voorheen te Volendam, gem. Edam. Curator Mr. H. II. Riepma te Edam. 2. C. Dubbeld, scheepsbouwer wonende te Oost-Knollendam gem. Wormer. Curator Mr. H. H. Riepma te Edam. 3. A. G. Schalk, wonende te Lisse. Curator Mr. J. H. J. Simons, alhier. 4. W. J. van Leeuwen, motorhersteller te Haarlem. Curator Mr. F. M. Hagemeijer, alhier. 5. F. B. van der Putten te Heemstede. Curator M. F. A. Davidson, alhier. De troonrede van den Koning van Engeland bij de opening van het parlement. Onafhankelijk socialistisch afgevaardigde verwekt een incident. Lansbury valt MacDonald aan. De Samuelieten in de oppositie. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS ENGELAND. De derde zitting van het- huidige parle ment is heden op plechtige wijze door den Koning geopend. Bij de plechtigheid in het Hoogerhuis, waar de Koning op de gebruikelijke plechtige wijze werd ontvangen, was ook de Prins van Wales aanwezig. In de troonrede, welke de Koning uitsprak, behandelde hij opnieuw het vraagstuk der ontwapening. Hij zeide: „Het hoofddoel van mijn regeering in internationale aangelegen heden is door alle haar ten dienste staande middelen den vrede in de wereld te bevorde ren en sterker te maken. Met dit doel voor oogen zal mijn regeering voortgaan samen te werken met andere regeeringen om te trachten een bevredigende oplossing te ver krijgen van de gecompliceerde vraagstukken in verband met de ontwapening teneinde een oplossing te verkrijgen, die voor allen aan vaardbaar is en -/ruchtbare resultaten te be reiken bij de voortgezette werkzaamheden van de Ontwapeningsconferentie. Met betrekking tot de voorstellen inzake de grondwetsherziening in Indië sprak de Ko- niig de hoop uit dat de gemengde commissie, welke het parlement verzocht zal worden op nieuw in te stellen, het mogelijk zal vinden definitieve voorstellen te doen teneinde deze in de aanstaande zitting aan het parlement voor te leggen. In het verdere gedeelte van zijn rede, zeide de Koning, dat het afgeloopen jaar werd ge kenmerkt door een gestadig toenemen van het vertrouwen in de vooruitzichten van den Britschen handel en industrie. De Ko ning zeide dat de regeering het voornemen heeft haar pogingen yoort te zetten, gun stige omstandigheden voor den uitvoerhandel te scheppen door onderhandelingen over handelsverdragen. Met betrekking tot de omvangrijke maat regelen om de werkloosheidsverzekering op gezonden en permanenten grondslag te vesti gen en een nieuw systeem voor steunverlee- ning aan werkloozen, vallende buiten de werkloosheidsverzekering vast te stellen, zeide de Koning, dat het parlement zal worden uit- genoodigd spoedig hierover zijn oordeel te ge ven. Nadat de koning deze rede had uitgespro ken deed zich een incident voor. Mc. Govern, de arbeidersafgevaardigde, die in de zitting van 1930 wegens wangedrag uit het Lager huis verwijderd werd en voor den verderen duur van de zitting geschorst riep tot den monarch: „En de afschaffing van de „means test" (onderzoek naar eventueele middelen der werkloozen) en de verlaging van den steun. U moest u schamen en den ken aan de werkloozen, die buiten van den honger omkomen". Volgens Reuter was Mc. Governs uitroep ongetwijfeld uitgelokt door de tegenstelling van de praal van de openingsceremonie met den gebruikelijken eenvoud van beide Ka mers. Toen men McGovern later over zijn uitroep ondervroeg, zeide hij: „Ik kon het eenvou dig niet voor ine houden", en uitte hij geen betuiging van spijt. Dit incident met den Onafhankelijken af gevaardigde Mac Govern is volgens mededee- lingen in de bladen reeds Maandagavond voorbereid door de fractie der I. L. P. De koning en de koningin, die zich juist van hun zetels verhieven negeerden het inci dent. Zij verlieten het Hoogerhuis rustig en op de gebruikelijke manier, terwijl er eenige opwinding heerschte bij de leden van Hooger- en Lagerhuis. Eenige jeugdige leden wilden Mac Govern met geweld tot zwijgen bren gen, doch zij werden door oudere leden weer houden. Nadat het koninklijk paar het par lementsgebouw had verlaten, werden scherpe protesten gehoord tegen het optreden van Mac Govern, die bij de hervatting der zitting op zijn gewone plaats ging zitten. Sterk heeft de aandacht getrokken, dat bij de opening der zitting van het Lagerhuis de 30 Samuelieten naar de banken der oppositie verhuisden. Slechts een of twee le den dezer fractie bleven op hun plaatsen in de regeeringsbanken. De leider der oppositie Lansbury viel bij de debatten met scherpe woorden de ontwape- ningspolitiek der regeering aan, welke naar zijn meening nimmer tot den vrede zal kun nen leiden. Mac Donald sprak vervolgens over de re cente politieke ontwikkeling in de ontwape ningskwestie. Met toespeling op de geruchten aangaande de positie van Simon zeide MacDonald, dal de minister van Buitenlandsche Zaken ali vertegenwoordiger van het geheele kabinet naar Genève is gegaan. Wij hopen, aldus MacDonald, dat Duitschland zich zal aan sluiten bij de diplomatieke gedachtenwis- seling en dat Frankrijk en Italië hun pogin gen zullen voortzetten, welke zij samen heb ben aangewend en nog aanwenden om goede resultaten te bereiken in de kwestie der Ont wapening. Ten siotte verwierp MacDonald de bewe ringen van den leider der oppositie, Lans bury over de verhoogde activiteit der Engel- sche wapenindustrie. De door Lansbury ge noemde cijfers zijn volgens hem sterk over dreven. De liberale leider Sir Herbert Samuel moti veerde allereerst de overgang van zijn frac tie naar de oppositie. Nopens de ontwape ningskwestie verklaarde hij het toe te jui chen. dat de ontwapeningsbemoeiïngeii zul len worden voortgezet. China. De provincie Fukien onaf hankelijk verklaard. Naar de Times uit Hongkong verneemt heeft de commandant van het 19e legercorps, generaal Tsai Ting Kai, de onafhankelijk heid van Fukien uitgeroepen, en aangezien de Nanking-regeering in gebreke bleef om zijn troepen soldij uit te betalen, heeft hij beslag gelegd op de inkomsten van Fukien en het bijkantoor van de Central Bank. De staat van belag is afgekondigd, doch verder is alles rustig, De Nationale regee ring heeft snelle maatregelen gelast tot on derdrukking van den opstand. Engeland. New Foundland in financieele moeilijkheden. De financieele moeilijkheden van het oud ste Britsche Dominion, New Foundland, heb ben de Engelsche regeering aanleiding gege ven drastische maatregelen te nemen. De autonome dominale constitutie van New Foundland zal, met voorbehoud van de toe stemming van het parlement van Engeland, tijdelijk worden opgeschort. Het kabinet van. New Foundland en de wetgevende vergade ring zal worden vervangen door een com missie van zes, drie Engelsche en drie New Foundlandsche politici, welke onder directe controle van de Engelsche regeering en van den Engelschen gouverneur-generaal staan. Deze toestand zal zoolang duren, totdat New Foundland weer in staat zal zijn zijn finan cien zelf' te regelen. Amerika. De financieele adviseur van den schptkist afgetreden. Prof. Sprague de fiancieele adviseur van de Schatkist is afgetreden in verband met diepgaande meeningsverschillen inzake de politiek der goudaankoopen. Prof. Sprague verklaarde, dat er geen an dere verdediging bleef tegen een wegdrijven naar een onbeperkte inflatie dan het opwek ken en organiseeren van de publieke opinie. Teneinde het mijne bij te dragen in die be weging verbreek ik mijn connectie met de regeering. Ik ben tegenstander van het de- precieeren van den dollar door aankoopen van goud op buitenlandsche markten. SETTLE STEEG TOT 17.980 M. IN NEW-YERSEY GEDAALD. Settle oil zijn stratosfeerballon NEW YORK, 21 Noc. (Reuter.) Eerst thans wordt beve-stigd, dat de ballon, waarmede Settle en zijn metgezel Fordney hun tocht naar de stratosfeer hebben gemaakt, nabij Bridgetown in New Yersey is gedaald. Den geheelen dag deden geruchten de ronde, vol gens welke de ballon zou zijn neergestort of gedaald, welke geruchten echter telkens weer werden tegengesproken. Ten slotte is er dus door dit bericht aan de onzekerheid over het lot der beide Iuchtvaarders een eind geko men. Na zijn landing heeft luit. Settle be vestigd, dat hij een hoogte van 17.980 meter heeft bereikt. VON ALVENSLEBEN KRIJGT DRIE JAAR KERKERSTRAF. WEENEN, 21 November. (V.D.) In het pro ces tegen Werner v. Alvensleben heeft de jury vanavond uitspraak gedaan. Von Alven-Vbön is schuldig verklaard aan poging tot moord op den propaganda, min 1st er dr SMale. De toevoeging„uit hinderlaag" werd ontkend. Op grond hiervan is de beschuldigde veroordeeld tot drie jaren zware kerkerstraf, met een hard bed per drie maanden en over de grens- zetting wanneer de straf zal zijn ondergaan. De beschuldigde heeft in de straf berust.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 7