HET NIEUWE AVONDBLAD Teiegramstemming. '|8e JAARGANG No. 327 DONDERDAG 23 NOV. 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10ets., per maand 40 cents plus 2y* cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zöodra zij 14 dagen als zoodanig ln de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000—, Indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de aboriné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN HET RAPPORT DER STAATS- COMMISSIE-RIJKENS. NOG EENIGE PUNTEN DAARUIT. In ons blad van gisteren hebben wij reeds een overzicht gegeven van het zoo juist ver schenen verslag van de Staatscommissie Rij- kens. Wij geven nog eenige belangrijke pas sages uit het rapport. Financieel beheer. De commissie slaat den spijker op den kop. .als zij in haar rapport opmerkt dat, doordat in tijden van snelle uitbreiding geheel bui ten het bedrijf staande personen zich daarbij begonnen te interesseeren, dit gemakkelijk kon leiden tot een hoogst ondeugdelijken finan- ciëelen opzet. In zulke gevallen toch werd door één of meer personen voor gezamenlijke rekening een schip van zekeren leeftijd in Engeland, later ook wel in Duitschland, aangekocht. Na aankomst te IJmuiden moesten dan da delijk veranderingen worden aangebracht, om aan de eischen van stoom- en schepenwetten te voldoen. Tevens werden dan ook de boven dien nog noodzakelijke herstellingen verricht. De kosten daarvan vielen vaak tegen en in sommige gevallen ontbraken daarvoor de contanten. Inmiddels was dan de naamlooze vennoot schap opgericht en werd het schip daarin ge bracht, waarbij dan dikwijls gelijktijdig een scheepsverband moest worden gevestigd. Het kwam zelfs voor, dat, ondanks de vestiging van een scheepsverband, de scheepmaker, de machinehersteller en de leveranciers van vis scherij goederen zich voorloopig moesten te vreden stellen met gedeeltelijke betaling en moesten afwachten, of het lot het nieuwe bedrijfje gunstig zou zijn. Vele leveranciers van de voor dadelijk verbruik bestemde arti kelen, als kolen, proviand en ijs, leverden dan op hoop van zegen en vischten derhalve indi rect mee en het is begrijpelijk, dat onder die omstandigheden, lang niet altijd met de nob* dige economie gewerkt kon worden. Immers zagen de leveranciers zich aldus verplicht een grootere marge tussChen inkoop- en verkoop prijs aan te houden, met het oog op dit groote bedrijfsrisico, en op die wijze moest de vis- scherij belast worden met te hooge exploita tiekosten. Bij zulke bedrijven werd ook niet of niet behoorlijk gedacht aan reserveering, want gaven de goede jaren een overschot op de exploitatie, dan waren het juist die bedrij ven, die er het eerst bij waren om de winst uit te keeren of deze aan te wenden tot een niet te verantwoorden uitbreiding van de vloot. Het valt niet te ontkennen, dat bij sommige kleine maatschappijen zich wel verschijnse len voordeden, die overeenkomst vertoonden met den ook in ons land op ander gebied wel bekenden handel, waarbij men zich op het bedrijf wierp en een reederij stichtte, zonder dat men daarvoor de noodige commercieele en financieele capaciteiten bezat, vaak ook met voorspiegeling van groote winsten aan aan deelhouders. Het kolenverbruik. Een zeer belangrijke kwestie is het kolen- verbruik, beter gezegd de kolenvoorziening. Gewezen wordt op het feit, dat men bij de bemanning niet aan kan dringen op een zui nig kolenverbruik, omdat het schip, ook trek kend, zooveel mogelijk snelheid moet behou den, terwijl men op het vissehersvaartuig ook niet al die toestellen kan aanbrengen, die tot kolenbesparing kunnen leiden, aangezien de bediening dier toestellen meer kennis van het bedienend personeel vordert. Het toezicht op de kwaliteit der kolen laat nog al te wenschen over. De kolenleveranciers zijn niet verplicht om de kolen op analyse te leveren. Hierdoor zijn de reeders, willen zij de kwaliteit contro leeren, verplicht zelf een onderzoek te laten instellen. Met het oog op de kosten geschiedt dit daarom in zeer geringe mate. Van het Visscherijproefstation. dat met subsidie van het Rijk in stand wordt gehouden, wordt voor het onderzoek vrijwel nimmer gebruik ge maakt, hoewel het station daarvoor behoor lijk is ingericht en de tarieven van net- on derzoek lager zijn dan bij andere bekende on- derzcekingsbureaux. Ook andere visscherij benoodigdheden dan kolen worden door de reeders weinig ten on derzoek aangeboden, wel echter blijken eenige als solide handelaren bekend staande firma's verschillende artikelen af en toe aan het Vis scherijproefstation ten onde/zoek op te zen den. Bekend is verder, dat groote steenkolenle- Veranciers financieel betrokken zijn bij de stoomtrawlvisscherii, hetzij als aandeelhou ders, hetzij als crediteuren. De aandacht van de Commissie werd ook ge vestigd op het feit, dat de kolen van de Lim- burgsohe mijnen, bestemd voor IJmuiden, eerst naar Amsterdam gaan. Daar worden de kolen overgeladen naar IJmuiden en hier vindt nogmaals de verlading in de trawlers plaats. Een. en ander brengt veel kosten mee en ver hoogt onnoodig de kolenprijzen. Laat men rechtstreeks de Nederlandsche kolen naar IJmuiden brengen en met een kolentip de trawlers lad^n. Het gebruik van Nederland sche kolen zal daardoor ook ongetwijfeld wor den bevorderd. terwijl de reeders ervan over tuigd .kunnen zijn het juiste gewicht te ont vangen. Uitvoerig wordt melding gemaakt van den nieuwen bloei waartoe het bedrijf door de stijgende vischprijzen kwam gedurende de pe riode van 1926-1929. De gemiddelde jaarbe- somminven bedroegen in die jaren gemiddeld resp. f 76.375, f 79.610, f 83.364 en f 30.060. Op het eind van 1929 kwam er vrij plotse ling een keer in de tongvisscherijde vang sten begonnen n.l. aanzienlijk te verminderen en na eenige maanden reeds werden zij bij zonder schaarsch, vermoedelijk tengevolge van den strengen winter. In het voorjaar van 1930 werd de toestand voor de kleine booten reeds dermate ongunstig, dat de opbrengst der vangsten de exploitatiekosten niet meer kon dekken en daarom een groot deel dier booten moest worden opgelegd. Hiermede be gon zich een crisis in het stoomtrawlvisscherij- bedrijf te vertoonen. Aanvankelijk hield die crisis dus geen verband met de toentertijd reeds ongunstigen economischen toestand in de landen met de afzetgebieden voor trawl- visch, doch was zij uitsluitend het gevolg van algemeene wanvangst bij de kustvisscherij. In de. genoemde periode vóór 1930 was ook de stand voor de visscherij met de groote booten over het algemeen gunstig. Deze booten oefe nen gewoonlijk de visscherij in het noordelijk deel der Noordzee uit en leggen zich daarbij voornamelijk toe op de vangst van de z.g. rondivsch, in hoofdzaak schelvisch. en kabel jauw Lag de oorzaak van deze gunstige conjunc tuur vcor de kleine booten dus in de tijdelijk zoo rijke vangsten van dure tong, voor de groote booten was de gunstige toestand te danken aan de ruime vangsten van minder waardige visch, in hoofdzaak kleine schelvisch en kabeljauw en aan de gelukkige omstan digheid, dat de prijzen voor deze vischsoorten in de laatste jaren belangrijk waren gestegen. In den loop van 1930 begon ook voor dezen tak van het bedrijf de toestand een ongun stigen keer te nemen. Hierbij was echter niet zooals aanvankelijk bij de kleine booten het geval was vermindering van vangst de oorzaak, doch daling van de vischprijzen, blijk baar in verband met de algemeene daling op de levensmiddelenmarkt. De gemiddelde prijs voor alle trawlvisch beroeg in 1929 27.2 ets. per K.G., tegen 33.5 ets. in 1929, en liep dus in één jaar met bijna 19 pet. terug. Mede als ge volg hiervan verminderde de gemiddelde jaar- besomming der stoomtrawlers van f 80.060 in 1929 tot f 74.126 in 1930. Hierbij moet in aan merking worden genomen, dat in 1930 een veel kleiner aantal stoomtrawlers geregeld in de vaart was dan in 1929. De beperking van den aanvoer had uiteraard nog een gunstigen invloed op de besomming, zoodat deze onge twijfeld nog weel l-agw*geweest zou zijn, wan neer de geheele vloot in de vaart gebleven was. - In den loop van 1931 werd de toestand voor beide takken van trawlvisscherij gaandeweg nog veel ongunstiger. De vischprijzen, vooral van de soorten, welke de. groote booten, in rui me hoeveelheden aanvoerden, kleine schel visch, kabeljauw, enz., liepen meer en meer terug, zoodat het voor deze schepen steeds moeilijker viel een loonende besomming te maken. De kleine booten hadden nog altijd De kampen met zeer slechte vangsten in de wa teren, waar zij gewoonlijk visschen, en al wa ren de prijzen van de vischsoorten., welke zij plegen aan te brengen, wegens de groote schaarschte daarvan, niet in die mate gedrukt als bij den aanvoer der groote booten het ge val was, toch konden zij door de uiterst ge ringe vangsten op verre na geen voldoende resultaten behalen. Reeds vroeg in het voor jaar van 1931 werd dientengevolge een groot deel der schepen, die in 1930 in de vaart ge bleven of na de ongunstige periode in het voorjaar opnieuw in bedrijf gebracht wa ren, in de haven opgelegd en slechts een klein deel van de vloot bleef den strijd tegen de on gunstige omstandigheden volhouden. Het rapport wijst er op. dat in 1939 de visch prijzen voortdurend daalden, van Januari tot October n.l. van 41 tot 20 ets per kilo. De groote booten maakten echter zeer ruime vangsten, waardoor de reeders in vele geval len nog, zij het ook met moeite, hun bedrijf aan de gang konden houden. Vervolgens worden de verdere belemmerin gen van den visch afzet- bespr oker. als gevolg van de maatregelen der omringende landen tegen buitenlandschen invoer. TOONEEL-UITVOERING. De Tooneelvereeniging „Concordia" zal op Zaterdag 25 Nov. a.s. in het gelijknamig ge bouw der Kon. Ned. Papierfabrieken het too- neel spel „Inske" opvoeren. (Te Rotterdam zijnna een proef met mannelijk personeel, weer meisjes aangesteld voor het tele fonisch doorgeven van telegram men, daar de vervulling van deze taak door mannen aanleiding gaf tot vele klachten). Hé, wat is nu daarvan de diepere oorzaak, Waarom is een man voor die functie niet goed. Hij kan toch, zou 'k zeggen, wel teiefoneeren, Een bezigheid, die hij toch dagelijks doet. De opgaaf om in telegramstijl te spreken Is meer in de lijn van den man dan de vrouw, Veel praten is niet een van onze gebreken, De vrouw daarentegenik zeg maar, 'k zeg nou! Is mogelijk ('k wou er het fijne van weten) De manlijke telegrammaire verkeerd, Zijn telefoontoon wat te telegramstorig, Waarom wordt de man uit die functie geweerd? Wie klagen er over den dienst, mag ik vragen, De Ma's uit de Maasstad of 't manlijk geslacht, Het manlijk geluid moet toch veel verder Dan 't vrouwlijk welluidend misschien, maar te zacht. Ik denk dat de Pa's in de Maasstad de schuld zijn, Al ken ik er weinigen in Rotterdam, De vrouwlij ke stem maakt het nieuws, hun gegeven, Hoe somber 't ook zij tot gelukstelegram. P. GASUS HET CRISIS-COMITé KRIJGT DE 500.— NIET. DE HEER BOSMAN VOORZITTER VAN HET CRISIS-COMITé INFORMEERT. In de Woensdagavond gehouden vergadering der N.S.B. bracht de Kringleider, de heer Tusenius een brief ter sprake, die hij had ontvangen van den heer P. Bosman, wet houder en voorzitter van het Plaatselijk Cri sis comité. In dezen brief, zoo zeide de heer Tusenius, verzocht de heer Bosman, waar kon worden beschikt over de 500 gulden, die óf de heer Tusenius, óf de heer Brautigam, n.l. degene die zou blijken opgelijk te heb ben in de bekende kwestie, zou storten in de kas van het Crisiscomité. De heer Tusenius zeide, met dezen brief naar den burgemeester te zijn gegaan om den Bosman in staat te stellen, den brief te herroepen. Nu dit niet is geschied, maakt de heer Tusenius den brief openbaar. Het standpunt van den heer Bosman. We hebben ons te dezer zake gewend tot den heer Bosman. De heer Bosman zeide, als voorzitter van het Plaatselijk Crisiscomité den volgenden brief aan den heer Tusenius te hebben geschreven: „Met belangstelling heb ik gevolgd Uwe briefwisseling in „De Transportarbeider" met den heer J. Brautigam te Rotterdam. In het bijzonder werd mijn aandacht getrokken door het aanbod om, wanneer de door U°en den heer Brautigam te benoemen accountants zouden constateeren, dat het inkomen van den heer Brautigam een bepaald bedrag te boven ging, de heer Brautigam in de kas van het crisis-comité een bedrag van f 500 zou storten, terwijl in het tegenovergestelde ge val U de storting voor Uw rekening zoudt nemen. Hoe dus de uitslag zou zijn, de kas van het crisis-comité zou er wel bij varen. Ik zou het zeer op prijs stellen van U te mogen vernemen of het onderzoek thans reeds heeft plaats gehad en zoo ja bij wie ik over het bedrag van f 500, kan laten dispo neer en. Voor Uw antwoord betuig ik U bij voorbaat mijn dank". Een schrijven van gelijke strekking richtte Een hef aar de inwoner van Beieren onderneemt op deze wijze een kruistocht naar het Heilige Land. de heer Bosman tot den heer Brautigam. De heer Bosman zeide, dat hij de kwestie, die tusschen de beide heeren gaande was en die eindigde in een voorstel van den heer Brautigam, om door een der partijen bij ongelijk 500 gulden in de kas van het Crisis- Comité te doen storten, met belangstelling gevolgd had. Als voorzitter van het Crisis- Comité zag "hij hierin een aardig zaakje. De heert Bosman zeide nog, gehoord te hebben, dat de heer Tusenius gezegd heeft dat be doelde brief was ingegeven uit haat tegen de N.S.B. Niets is minder juist, alleen uit liefde voor het crisis-comité waren de gelijklui dende brieven verzonden. De heer Brautigam heeft den heer Bosman geantwoord, dat het onderzoek nog altijd niet heeft plaats gehad en dat, zooals de zaken thans staan, de 590 gulden wel nimmer in de kas van het Crisis- Comité zullen vloeien. Uit de correspondentie tusschen de heeren Brautingam en Tusenius blijkt inderdaad, dat de heeren elkaar hebben ontheven van een eventueele storting van 500 gulden. De heer Tusenius heeft den brief met den burgemeester in diens kwaliteit als eere- voorz-itter van het Crisis-Comité besproken. Deze schijnt er niets kwaads in gezien te hebben en geen aanleiding gevonden te hebben om den heer Bosman te bewegen, den brief in te trekken. „Er was ook niets ln te trekken", aldus de heer Bosman. ONDERHOUD NOORDZEEHAVEN Het onderhouden op diepte van en voor den havenmond is voor de jaren 1934 tot 1938 we der opgedragen aan de fa. Volker en Bos (A. Volker Lz. te Sliedrecht en A. Bos Pz. te Dordrecht), voor f 479.000 per jaar. OUDERAVOND SCHOOL J. Voor den ouderavond van School J be stond een flinke belangstelling, zoodat het gymnastieklokaal der school goed bezet was. De bijeenkomst werd geopend door den heer Zweers. Deze gaf na zijn welkomstwoord een uiteenzetting van het Schoolfonds, dat aan de school bestaat. Hierin storten de ouders een door hen zelf te bepalen bedrag. Uit de baten, die op deze wijze binnenkomen, wordt o.rri. het St. Nicolaasfeest bekostigd. Spreker deed een dringend beroep op de ouders, die nog geen lid waren, zulks alsnog te worden. Hierna vertelde de heer Zweers een en ander over de wijze, waarop men dit jaar het St. Nicolaasfeest dacht te vieren, om daarna het woord te geven aan den heer Faber, voor het houden van zijn causerie „Uit den koers". De heer Faber zeide o.m., dat de heele we reld uit den koers was, dus dat het geen ver wondering behoefde te wekken, dat het ook met het onderwijs de verkeerde richting op ging. Ook in onze gemeente heeft het onder wijs gevoelige klappen gekregen. Op order van hoogerhand moesten alle boventallige leerkrachten aan den kant worden gezet. Dit had o.a. voor School J tot gevolg, dat twee klassen, tezamen tellende ruim 50 leerlingen, moesten worden gecombineerd. Dat dit voor het geven van goed onderwijs niet bevorder lijk is, ligt voor de hand. Uit den koers geslagen, noemde spr. ook de jeugd. Voor een groot deel achtte hij dat een gevolg van de tijdsomstandigheden. Het ouderlijk huis was niet altijd even gezellig meer, vaak een gevolg van de slechte econo mische tijdsomstandigheden, vaak ook van de moderne levensopvattingen der ouders. Een en ander had tot gevolg, dat de kinderen langer op de straat vertoefden, dan wel goed voor hen was en vaak in aanraking kwamen met jeugdige werkloozen, die niet bepaald een gunstigen invloed op hen uitoefenden. In de school kan men dat terdege merken. Krachtig wekte spr. de aanwezige ouders op te zorgen, dat in de huiskamer een gezellige sfeer heerschte, opdat de kinderen later met vreugde er aan zouden terugdenken en er nu gaarne willen vertoeven. Voorts wees hij op het gewenscht zijn van een krachtige samen werking tusschen ouders en onderwijzend personeel. Een krachtig applaus bewees, dat het ge sproken woord indruk had gemaakt. Voor een vacature in de oudercommissie werden candidaat gesteld Mevr. BüchiGroen en Mevr. Van RooyenVisser. Laatstge noemde werd met een kleine meerderheid gekozen. ONDERLINGE COMPETITIE D. C. IJ. De uitslagen luiden als volgt: Hoofdklasse. B. DukelA. Kraai 30. H. Schaap—K. de Jong 2—0. C. LuykA: Ligt- hart 20. Tweede klasse: Koetsierv. d. Velde afgebr. OttSouverein 11. J. GroenPostma 20. Derde klasse: W. KaanVrijhof 11. Oude naar—C. Kaan 11. F. Dukelv. d. Heijde 0—2. Vierde klasse: De WeertC. Buis 0—2. J. VisserOutenaar 20. De JongA. J. Visser 0—2. Om het damkampioenschap van Noord- Holland: 1ste klas: DukelZitman 20. 2de klas H. SchaapP. Leijde 02. 3e klas J. Post maF. Postma uitgesteld. Door zijn overwinning op Zitman plaatste Dukel zich met J. W. van Dartelen en Koghee in de finale. OPERETTE „BLOEMEN VAN HAWAII" In het Thalia Theater speelt ook heden avond het Schakels-gezelschap met de be kende operette:; „Bloemen van Hawaii", mu ziek van Paul Abraham. Gisteravond heeft een volle zaal genoten van deze terdege verzorgde show-operette, welke als vele Schakels'-producten weer een pakkende aaneenschakeling is van oor- en oogstreelende tafereelen. De kwaliteiten van het werk, zoowel als van het ensemble zijn hier ter plaatse reeds zeer bekend, zoodat wij een diepgaande be spreking hieromtrent achterwege mogen la- ten. We willen volstaan met te vermelden, dat de acteurs en actrices na elk der bedrijven met een hartelijk applaus beloond werden voor de vertolking van dit aangename kijk en hoorspel, waarin tal van komische en ernstige scènes in rijke afwisseling ingelascht, met bravour gespeeld worden. Het eerste genre is bij Frits Schakels (Jim Boy) en Harry Boda (mr. Buffy) in ver trouwde handen'. Zij krijgen volop gelegen heid geestigheden te lanceeren en de lachers op hun hand te krijgen. Serah van Heim als Prinses Laya, Lena Eman als Miss Bessie. Jo Remy als Raka hebben met Max Dekker als Prins Lilo Taro en Tim TelbyC?) als Harold Stone den be zoekers onthaald op menigen mooi gezongen schlager, waaraan deze operette zoo rijk is. Costumes en décors zijn als gewoonlijk weer keurig verzorgd. Een prima band on der leiding van kapelmeester Willem Swaap verzorgt op artistieke wijze de be geleiding. Zoowel in de jazz-proloog als in de entre-acte-muziek deed hij zich kennen als een eminent violist. Wij kunnen een bezoek aan Thalia alles zins aanbevelen. VELSEN DE BELLAMY-BEWEGING Op Vrijdag 24 dezer belegt de afdeeling Velsen der Internationale vereeniging Bella my een vergadering in het gebouw voor Chr. Belangen bij de pont. Na een korte inleiding over het doel der vereeniging, zullen als spre kers optreden Ds. H. de Jonge, Ned. Herv. predikant te Bergen op Zoom, over „Hoe denkt een Christen over het Bellamy-sys- teem?" en de heer K. Zijlstra van Haarlem over „Hoe denkt een Econoom over het Bel- lamy-systeem?" Daarna zullen vragen naar aanleiding van het gesprokene worden be antwoord. „CAVALCADE" IN „DE PONT". De bioscoop „De Pont" komt deze week met „Cavalcade", „het epos eener generatie", waarin de hoofdrollen worden vervuld door Diana Wynyard, John Barrymore's partner in „Rasputin" en Clive Brook, de poplaire filmster, die o.a. in „The Return of Sherlock Holmes", „Shanghai Express" enz. lauweren oogstte. „Cavalcade" is de treffende geschiedenis van 'n Engelsch gezin. Robert Marryot (Clive Brook) trekt naar Transvaal om deel te nemen aan den Boerenoorlog. Hij laat z'n vrouw en twee zoons in Engeland achter. Later gaan Sir Robert en z'n zoon Joey deelnemen aan den wereldoorlog en Lady Jane maakt de ontzettingen mede van de vrouw en moeder, die echtgenoot en kind aan het front heeft. Joey sneuvelt. De Cavalcade der jaren raast voort. Het Is een aangrijpend filmwerk, dat niet draait om een enkele filmster, maar dat een sterke eenheid is van massaregie. De muzi kale begeleiding is buitengewoon goed. DRIEHUIS ST. NICOLAAS KOMT. St. Nicolaas zal ook een bezoek aan Drie huis brengen en wel Dinsdag 28 November. De Sint en Zwarte Piet komen om 3.14 met den trein uit Haarlem aan de halte Driehuis- Westerveld aan, waar de Harmonie ,,Soli Deo Gloria" zal klaar staan. Dan gaat het met de muziek door verschillende straten en zal de jeugd zeker in grooten getale den Sint bege leiden op zijn tocht. LEZING. Voor de Vereeniging van Bewoners in de Buurtschap Driehuis houdt Ir. L. F. Otto, op Woensdag 29 November een lezing in „'t Huis te Velsen" over de hoogovens. Deze causerie zal op 9 December gevolgd worden door een bezoek aan het bedrijf zel ve. De avond wordt opgeluisterd door zang en pianospel van mej. Annie Schoen en mevr. Pruys, uit Santpoort. DRIEHUIS ALS WOONPLAATS. Het bestuur der Vereeniging van Bewoners in de buurtschap Driehuis is doende gege vens te verzamelen omtrent de tarieven van gas, water, electriciteit, onderwijs enz. De bedoeling is, dat personen, die zich te Drie huis willen vestigen, direct van het bestuur alle gewensehte inlichtingen hieromtrent kunnen ontvangen. O.i. doet; bovengenoemde vereeniging hier mede nuttig werk. Ten gerieve van de vele forensen onder de leden heeft het bestuur der Vereeniging de directie van de Nederlandsche Spoorwegen verzocht in den namiddag een derden direc- ten trein van Amsterdam naar IJmuiden te doen loopen o.a. stoppende aan de halte Priehuis-Westervc-ld. Het bestuur heeft den wensch uitgesproken dezen trein ongeveer 18,19 uur van Amsterdam te doen vertrek ken. SANTPOORT „SANTPOORT'S BLOEI". Aangemoedigd door het succes van Don derdag 2 November, heeft het bestuur van bovengenoemde vereeniging besloten de too- neel-vereeniging „Varia" uit IJmuiden nog maals „Peggy m'n kind" te laten opvoeren. Dezen keer is de avond echter ook toeganke lijk voorniet-leden.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1