HET NIEUWE AVONDBLAD Vuurverbod- 18e JAARGANG No. 328 VRIJDAG 24 NOVEMBER '33 UMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10ets., per maand 40 cents plus 2j4 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaver, en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM AD VERTENTIEN1—5 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig ln de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— Dij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.—, Indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen kTachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN lezing jongeren vredes-actie. Woensdagochtend hield de afdeeling Ken- nemerland van de Jongeren VTedes Actie een lezing, waar mej. Nel Kaper een bespreking inleidde over het boek van Stefan Zweig: ,J)e Oogen van den Eeuwigen Broeder". Spr. gaf eerst een uitgebreid overzicht over den inhoud van het boek, waarbij vele belangrij ke deelen werden voorgelezen. Als eerste op vallende eigenschap noemde zij de geweldige plastische taal, waarin het boek ge schreven is. Het is het verhaal van Vitura, die als opperste bevelhebber over het leger van een Oostersch koning, in tijd van hoogen nood hij is de eenige nog overgebleven ge trouwe van den koning uittrekt en den vijand verslaat. In den nacht doodt hij dan eigenhandig de aanvoerders van den vijand. Den volgenden ochtend gaat hij kijken naar de verslagenen, om hen de oogen te sluiten, en dan ziet hij, dat één van hen zijn eigen broeder is, die hem met zijn gebroken oogen aanstaart. Hij voelt dan opeens, dat hij niet het recht heeft, het leven van anderen te nemen, omdat die anderen allen zijn broeders zijn, waardoor allen hetzelfde leven stroomt. Hij gaat dan naar den koning, en vraagt ont heffing uit zijn ambt. Hij wordt achtereen volgens rechter van den koning, raadsman van het volk en tenslotte kluizenaar. Steeds ziet hij, dat hij door zijn daden weer leed brengt in de wereld, al is hij nog zoo recht vaardig of verstandig. Zelfs als kluizenaar bemerkt hij, dat hij leed veroorzaakt, doordat anderen hem navolgen, en hun gezin aan het lot overlaten. Hij ervaart, dat de eenige mo gelijkheid ligt in het dienen, en hij vraagt dan weer den koning te mogen dienen. De koning is echter vertoornd, en benoemt hem tot hoeder van zijn honden. Hiermede eindigt het boek. Samenvattend kunnen we het noe men de geschiedenis van een mensch, die geen schuld wil hebben aan het leed in de wereld, geboren uit egoïstische bedoelingen. De groote fout in de handeling van Vitara is volgens spr. het motief, dat hij geen leed wil brengen in de wereld, opdat hij zonder schuld kan sterven. Voorts bracht spr. enkele dingen van minder belang naar voren, die volgens haar psychologisch onjuist waren. Bij de nabetrachting, die uitliep op een al gemeene bespreking over verantwoordelijk heid, werd ook deze opmerking naar voren gebracht, dat, zoodra een handeling geschiedt uit één of ander motief, is dit al fout. De eenige manier om verantwoordelijk te leven is te leven uit intuïtie, volledig zichzelf te zijn, goed of kwaad, en ook rüchsiehtslos, zonder zich te laten weerhouden door het feit, dat men hierdoor zijn medemenschen leed berokkent („het leven in het Nu"). Hier tegenover werd naar voren gebracht, dat men slechts geheel verantwoordelijk kan zijn, als men alles begreep: doel en oorzaak van het leven. En men tot in de diepste diepten de gevolgen van al zijn handelingen na kon gaan. Waar dit verschil van inzicht op een diepe levens- en wereldbeschouwing berustte, was het niet mogelijk hier tot overeenstemming te komen. Wel werden de verschillende in zichten zeer duidelijk en scherp gesteld, zoo dat deze avond ongetwijfeld heeft bijgedra gen tot 't wederzijdsch begrijpen en waardee- ren, hetgeen juist in deze tijden van zoo groot belang moet worden geacht. Het was dan ook te betreuren dat door verschillen de omstandigheden de opkomst zoo gering was. st.-nicqlaas in ijmuiden-oost. St.-Nicolaas heeft ondanks het mistige weer der laatste dagen ons land kunnen vinden. Hij zal Zaterdag a.s. en Zaterdag 2 December met zijn knecht en voorafgegaan door een muziekkorps een rondgang maken door IJmuiden-Oost. Beide middagen komt de Goede Sint des middags kwart over drie aan het station Velsen, dat hij door den uitgang bij de R. H. B. S. zal verlaten. de heer brandsteder naar rotterdam. Het hoofdbestuur van den Centraten Bond van Transportarbeiders deelt ons mede, dat de bondsraad in zijn zitting van Zondag j--- zich vereenigde met een besluit van het hoofdbestuur om den heer J. A. Brandsteder den voormaligen secretaris van de afdeeling IJmuiden, in kwaliteit van bestuurder in algemeenen dienst te belasten met de ver zorging van de documentatiedienst van den bond- De heer Brandsteder zal zich tjz.t. te Rot terdam vestigen. de trawlers in october Volgens het in de „IJmuider Federatie" voorkomende overzicht van de besommingen der stoomtrawlers maakten de 91 in de vaart zijnde booten 235 reizen met een totale De - somming van f 500974 of gemiddeld per boot f 5505 (v.m. f 5173). en gemiddeld per reis f 2131 (v. m. f 2092). Er werden 61 reizen bo ven en 174 reizen beneden f 2500 gemaakt. Slechts één trawler maakte vier reizen, n.l. „Leentje Elisabeth" die in totaal f 5885 be- somde. Het aantal trawlers, dat drie reizen maakte was legio, n.l. niet minder dan 58. Drie trawlers brachten het tot een besom ming van meer dan f 10.000. Aan de spits staat de Alkmaar IJM. 31 met f 14.000 Voor waar een fraai resultaat in drie reizen. Op de Alkmaar volgt de Utrecht IJM. 73, met f 12070 die onmiddellijk gevolgd wordt door de Ger- berdina Johanna IJM. 38 niet f 12005. HET RAPPORT DER COMMISSIE- RIJKENS. de pufvtsscherij. In het rapport der Staatscommissie-Rij kens lezen wij nog: De ongunstige uitkomsten van de Noordzee- visscherij en in het bijzonder van de visscherij in het Zuidelijk deel der Noordzee, hebben reeds aanstonds een punt van ernstige over weging in de vergaderingen der commissie uit gemaakt. Met belangstelling is kennis genomen van de actie van de Vereeniging van Reeders van Vissehersvaartuigen te IJmuiden, gevoerd voor de verkrijging van een platvischpufverbod, van het rapport van Dr. J. J. Tesch enz. De Commissie heeft op grond van de eenstemmige adviezen en de haar daarneven verstrekte in lichtingen gemeend, niet te mogen wachten met het uitbrengen van een advies omtrent deze belangrijke zaak, maar reeds aanstonds te moeten overgaan tot het uitbrengen van een verslag op korten termijn, opdat onmid dellijk zou kunnen worden overgegaan tot de bestrijding van een der voornaamste oorzaken van de crisis in het bedrijf. Daartoe werd 3 October 1931 een uitvoerig schrijven gericht aan den Minister van Staat, Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw. Ziehier wat de Commissie den Minister o.a. schreef: „Aan de pufvisscherij „een einde te maken" is niet mogelijk. Met den trawl zal steeds een grooter of kleiner hoeveelheid jonge platvisch worden medegevangen. Deze werd vroeger als waardeloos over boord geworpen en geen visscher zou er toen aan denken opzettelijk op puf te visschen. Dit is veranderd, sedert de puf wordt gebezigd als grondstof voor de visehmeelfabricage en voor pluimvee-, in hoofdzaak eendenvoeder. Dit had tot gevolg, dat de mede-gevangen puf geleidelijk meer en meer werd behouden, en dat tegenwoordig zelfs in zeer belangrijke mate opzettelijk op puf wordt gevischt. Een en ander wordt, voor wat de trawlers en inzonderheid de loggers aangaat, nog in de hand. gewerkt door de om standigheid, dat de opbrengst van de puf ge heel of voor een belangrijk deel buiten de be somming wordt gehouden en aan de beman ning ten goede komt. Naast de trawlers en loggers zijn het de botters in hoofdzaak motorbotters die veel puf aanvoeren te IJmuiden. Voor deze vaartuigsoort maken de puf- opbrengsten een belangrijk deel van de besom ming uit, en het zijn dan ook, naast de log gers, vooral deze vaartuigen, welke zich aan de opzettelijke pufvisscherij schuldig maken. De opzettelijke pufvisscherij als zoodanig te verbieden, is volgens de Commissie niet moge lijk. Het uitvaardigen van een zoodanig ver bod moet reeds afstuiten op het feit, dat het niet doenlijk zou zijn te bewijzen, dat een vaartuig „opzettelijk" op puf vischt. Zoóals reeds werd opgemerkt, moeten de visschers er toe gebracht worden de vischgronden, waar de puf in hoofdzaak voorkomt, te mijden, en in het algemeen het opzettelijk visschen op puf of het doen van een of meer puftrekken op het einde van de reis na te laten. Dit is te verkrijgen door een maatregel, die tegengaat, dat door de vissehersvaartuigen nog puf wordt wordt aangevoerd en verkocht. Een afdoende maatregel daartoe is de invoering van een aanvoerverbod van puf. Kunnen de vaartuigen geen puf meer aan voeren, dan is iedere aanleiding om opzettelijk op puf te vissschen vervallen. In het door den Visscherij consulent Dr. J. J. Tesch in 1925 uitgebracht rapport wordt de pufvisscherij uitvoerig behandeld. Ook het bestuur der Vereeniging van Reeders van Vissehersvaartuigen te IJmuiden heeft reeds vele jaren zijn aandacht hieraan geschonken. Verwezen moge worden naar het uitvoerig adres van het bestuur aan Uwe Excellentie d.d. 24 Juni 1930, waaruit U kan blijken, dat na het onderzoek, ingesteld door Dr. Tesch, de aanvoer van puf dermate is toegenomen, dat het kwaad thans ontstellend veel grooter is, dan in het rapport aangegeven. Meer argumenten, welke wijzen op het ver derfelijke van het visschen op platvischpuf. behoeven naar het oordeel der Commissie niet naar voren te worden gebracht". Tot leedwezen der Commissie is echter geen gevolg gegeven aan haar verzoek, om in af wachting van het door haar uit te brengen rapport zoo spoedig mogelijk, zij het dan ook geleidelijk, maatregelen te nemen om aan de Carreras, onder Machado poliliepresident van Cuba, is door de rechters van het huidige \bewind tot 12 lj2 jaar dwangarbeid veroor deeld, Carreras tijdens het proces. (Ter verhooging van de inkomsten uit het staats lucifers monopolie is in Bulgarije een verbod uitge vaardigd tegen het gebruik van sigarenaanstekers en tegen het geven van vuur door rookers aan elkander). Bulgarije heeft verboden, Vuur te geven aan elkaar, Hieruit blijkt opnieuw de gaarheid Van den listigen Bulgaar. Ieders vurigheid blijft voortaan Tot den eigenaar beperkt, Want men weet van 't loopend vuurtje, Hoe aanstekelijk dat werkt. Zuinigheid en naastendiensten Zijn geen deugden meer, als 't gaat, Zooals hier 't geval mag heeten, Om belangen van den Staat. Het is geniaal gevonden, Dat is ongetwijfeld waar, Ook al kan 't soms lastig wezen Voor den rookgragen Bulgaar. Als dit de Bulgaarsche schatkist Nog niet naar verwachting stijft, Dan vertrouw ik, dat het stellig Bij dien eersten stap niet blijft. Strakjes vult men de bepaling In dien zin nog verder aan, Dat elke sigaar bij 't rooken Minstens driemaal uit moet gaan. P. GASUS. zoogenaamde platvischpufvisscherij een einde te maken door-den aanvoer van platvischpuf te verbieden. In een nadere beschouwing over het rapport zullen we ook de kwestie der pufvisscherij, in verband met de desbetreffende opmerkingen van Minister Verschuur in de Memorie van Antwoord betreffende zijn begrooting bespre ken. ru mulder voor het nut Het Nut heeft gisteren aan een groot aan tal bezoekers een kunstzinnigen voordracht avond geboden, die alle aanwezigen van het begin tot het einde heeft geboeid en gestemd tot een aandachtig luisteren. Ru Mulder, op lofwaardige wijze bijge staan door de dames Car. Lankhout, piano, Rudi Mees, danseres en Ré Koster sopraan zang heeft van Ibsen's meesterwerk Peer Gynt e enschitterende uitbeelding gegeven. Hij voerde de aanwezigen door de vijf bedrij ven, nadat de voorspreker de tafereelen had ingeleid. Met een suggestief licht-effect opent in het eerste bedrijf de piano met „Morgen stemming", waarop de voordrachtkunstenaar het drama inleidt met „Het verhaal van den Bok", waarin hij Peer, Aase en de buurvrouw uitbeeldt. In het tweede bedrijf brengt de voordrachtkunstenaar Ingrid's verstooting, hooren we op de piano Ingrid's klacht enz. Treffend is vooral het derde bedrijf met Aase's dood. Prachtig draagt de pianiste het bekende lied voor en het hoogtepunt van de voordracht, het verhaal van den sledetocht van Peer met z'n moeder, genoot een mees terlijke vertolking. In het vierde bedrijf danst Rudi Mees den Arabischen dans en Anitra's dans. Een mooi tafereel. Dit bedrijf wordt besloten met Sol ve jg's Lied fraai gezongen door Ré Koster. Het vijfde bedrijf laat direct na den voor spreker de wondermooie muzikale illustratie van den stormavond aan de Noorsche kust hooren, gevolgd door de voordracht van de schipbreuk en het verhaal van Peer en de ui. Met „Peer's terugkeer", voordracht en Sol ve jg's Wiegelied voor zang en piano eindigt dit bedrijf. Met de grootste voldoening mag het be stuur van Het Nut op dezen avond, die in alle opzichten geslaagd te, terugzien. De verschillende karakters werden op zulk een meesterlijke wijze door Ru Mulder vertolkt, dat het geheele drama als een plas tisch filmbeeld aan de aanwezigen vertoond werd. De voorzitter van Het Nut, Ds. F. Milatz hield vóórdat de voordracht begon een korte toespraak, waarin hij mededeelde, dat deze avond was tot stand gekomen met medewer king van het hoofdbestuur van Het Nut. Spr. gaf zijn voldoening te kennen over het groot aantal bezoekers en hoopte, dat ook de volgende avonden zoo druk gezocht' moch ten worden. vergadering van anti-oorlogs liga Gisteravond heeft in Flora een vergade ring plaats gehad van de Internationale So cialistische Anti-oorlogs Liga, tak Nederland. Het doel dezer vergadering was om hier ter plaatse te komen tot de oprichting van een afdeeling der liga. Na een kort inleidend woord van den voorzitter van het voorloopig Comité, trad als spreker op een der leden van het uitvoerend bestuur der I. S. A. O. L. Deze vestigde er de aandacht op, dat wil men een oorlog voorkomen, men dit moet doen met alle daartoe gestelde middelen. Het is de taak van ieder mensch. om zich met alle kracht tegen iederen oorlog te verzetten. De verschillende middelen die hiervoor kunnen worden aangewend, worden door spreker, zoowel van positieve als van ne gatieve zijde belicht. Vervolgens stond spreker stil bij de wording en opkomst van het fascisme waarin hij ziet een bedreiging van den vrede. Vervolgens stelde hij de vraag: heeft liet fascisme in Nederland eenige toekomst? Spreker is van meening, dat men deze op komende partij niet moet onderschatten. Vervolgens zette hij de beginselen der I. S. O. A. L. uiteen en wie alzoo lid der Liga kunnen zijn, waarna hij de aanwezigen aan spoort om als lid toe te treden. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door eenige n gebruik gemaakt, die door spreker uitvoerig werden beantwoord Nadat enkelen de vergadering hadden ver laten, werd tot een besloten vergadering overgegaan en werden vervolgens de interne aangelegenheden van een op te richten af deeling besproken. DE ST. NICOLAASCAMPAGNE VAN GROOT-IJMUIDEN. de deelnemers. Zooals wij reeds hebben gemeld, organi seert de Winkeliers- en Handelsvereniging „Groot IJmuiden" een bijzondere St. Nico- laas-campagne. Aan deze campagne nemen de volgende winkeliers deel: S. Aptroot, Huigenstraat 41 J. Bobeldijk, Bloemstraat 3 C. de Boer, Kanaalstraat 80 G. van den Boogaard, Kennemerlaan 159 J. H. Boon, Visseringstraat 5 C. W. Bottger, Pr. Hendrikstraat 83 Maison Brachthuizer, Kanaalstraat 90 A. J. Brasser, Keizer Wilhelmstraat 17 G. Breekveld, Breesaapstraat 16 H. F. Broekhuizen, Willemsplein 7 N. S. Bus, Bloemstraat 12 J. van den Broek, Kennemerplein 18 Wed. P. Cupido, Annastraat 5 Th. Diepen, Willemsplein A. van den Doel, Napierstraat 10 S. van Dorp, Prins Hendrikstraat 66 R. Feddema, Huigensstraat 60 P. de Groot, Kennemerlaan 30 J. Glas, Jb. van Heemskerkstraat 46 D. C. de Groot, van der Pollstraat 3 W. Helmie, Amstelstraat 6 Hoogerduin's Warenhuis, Kanaalstraat 50 L. van der Horst, Hadleystraat 36 W. Th. Hoedeman, Keizer Wilhelmstraat 10 Alb. Heyn, Oranjestraat 10 G. de Jager, Trompstraat 66 C. Kleiman, Stephensonstraat 18 S. Kronenberg, Pr. Hendrikstraat 70 J. P. Klaasen, Kanaalstraat 59 J. Kruger, Kanaalstraat 64 C. van Leeuwen, Kanaalstraat 89 C. W. M. Lobry, Pr. Hendrikstraat 105 Wed. C. van der Made, Frogerstraat 3 G. Mooy, Pr. Hendrikstraat 103 J. Mooy. Pr. Hendrikstraat 56 A..van Nieuwkoop, Kanaalstraat 29 Wed. Pronk, Enschedéstraat 18 A. Post, Wilhelminakade 2 W. van der Pijl, Cronjéstraat 1 P. Rademakers, Kanaalstraat 72 Fa. P. Roosekrans, Pr. Hendrikstraat 107 G. van Reeuwijk, Houtmanstraat H. Sant, Willemsplein S. Smit, Kanaalstraat 76 A. van Scherpenzeel, Mahustraat 38 E. van der Steen-van Zon, Enschedéstr. 12 P. Smit, Kennemerlaan 67 W. Snoek, Pr. Hendrikstraat 114 W. E. Schipper, Bloemstraat 32 C. J. Snooy, Kanaalstraat Sinjewels Boekhandel, Willemsplein Fa. J. Spruit, Kanaalstraat 63 Wed. J. Troost, Ol. van Noortstraat 13 K. Tijssen, Snelliusstraat 23 C. van Vrede, Willemsplein 8 Wed. Varkenvisser, Kompasstraat 15 H. Veuger, Pr. Steynstraat 47 A. van den Wateren, Kanaalstraat 200 Joh. de Waard, Kanaalstraat 4648 Mej. E. van Wachum, Wijk a. Zeeërweg 164 J. Wilderom, Oranjestraat 31 G. van Telgen, Trompstraat 9 N. van der Zwan, Huigensstraat 61 W. Zwier, Bloemstraat 33 Wed. P. A. Zwaan, W. Beukelszn.straat 1 ZWager's Ijzerhandel. Willemsplein 10. Voor de eerste puzzle worden de volgende prijzen beschikbaar gesteld: 1 prijs a 40 gulden. 1 prijs a 20 gulden. 1 prijs a 10 gulden. 6 prijzen a 5 gulden 10 prijzen a 2.50 gulden. Deze prijzen worden uitgekeerd in waarde bons welke bij de deelnemende winkeliers kunnen worden ingewisseld. Verder zijn 31 prijzen, bestaande uit ver schillende voorwerpen, beschikbaar gesteld door de deelnemende winkeliers. engelsche visscherijhavens. October was voor de groote Engelsche vis- scherijhavens een goede maand. Te Hull was de aanvoer belangrijk minder, n.l. 276.695 cwts. tegen verleden jaar 331.620 cwts., maar de op- brenst. 267.512 p.st. was ruim 44.000 p.st. hoo- ger dan verleden jaar. Te Grimsby deed het zelfde verschijnsel zich op nog treffender wijze voor. Hier bedroeg de aanvoer 283.891 cwts. tegen verleden jaar 296.105 cwts. en was de opbrengst 357.936 p.st. of ruim 61.000 p.st. meer dan verleden jaar. De aanvoer te Huil en Grimsby gaf slechts een klein verschil, n.l. 7000 cwts., desondanks was de opbrengst te Grimsby ruim 90.000 p.st. hooger. In Hol- landsch geld bleef de opbrengst te Grimsby in October niet ver van de drie millioen gul den en te Huil kwam deze even boven de twee millioen gulden. Voor IJmuiden om van- te watertanden. Ook Yarmouth en Lowestoft maakten een goede maand. Te Yarmouth werden niet mind°r dan 413.756 cwts. haring aangeveerd, wat 22.000 cwts. meer was dan verleden jaar. De opbrenst bedroeg 150.064 p. st. of ruim 28.000 p.st. meer dan verleden jaar. Te Lowestoft werden 256.221 cwts. haring aan gevoerd en nog 16.948 cwts. andere visch, in totaal 5000 cwts. minder dan verleden jaar. lu vawal otvze. advedentie. in dit blad. (Adv. Ingez. Med.) De opbrengst, 123.100 p.st., was echter 4000 p.st. meer dan verleden jaar. In totaal werd dus in deze vier Engelsche havens in October voor ruim 7 millioen gul den visch aangebracht. Fleetwood had met 107.927 cwts. een grooteren aanvoer van 10.000 cwts., terwijl de opbrengst, 132.079 p.st., ruim 17.000 p.st. hooger was. Voor Milfordhaven was de aanvoer 65.067 cwts. of ruim 10.000 cwts, meer en de opbrengst 82.410 p.st. of ruim 6000 p.st. meer. Voor deze 6 Engelsche havens bedroeg de opbrengst in October 9 millioen gulden. vlootvermindering. De motorschoener Anna Elisabeth uit Groningen is aan een Italiaansche reederij verkoebt. de strijd om een noodlotschip. In het droogdok van de marine te Cher bourg ligt nu al geruimen tijd, als het in middels niet is weggesleept, een wrak van een machtigen oceaanstoomer, verbogen, zwartgeblakerd, verroest en bedervend. Maar niemand schijnt zich er om te bekommeren dat de dokrekening van dag tot dag 10.000 francs stijgt, want zooveel kost de dokhuur dagelijks voor dit groote schip. De regeering eischt betaling van het verschuldigde doch de reeders denken er niet aan te betalen en zeggen, dat de regeering het wrak maar moet houden voor betaling van de vorde ring. Als men goed kijkt ziet men nog de let ters „L' Atlantique" flauwtjes op den steven staan. Hatelijke verwijten, debatten, ge rechtelijke beslissingen en strijd met de assuradeuren vormen de laatste episode van dit schip, dat met zijn 45,000 ton eens de trots was van de Fransche koopvaardij vloot. In één der nachten van Januari werd de wereld opgeschrikt door de radio-meldin gen, dat op dit schip een geheimzinnige brand was uitgebroken, waarvan de oor zaak tot op heden nog niet is opgehelderd. En van het trotsche zeekasteel bleef een geraamte over. Volgens de wet is de Compagnie Süd- Atlantique nog altijd de eigenaresse van dit schip, hoezeer zij zich daartegen ook ver weert. Zij heeft het overgelaten aan de re geering, zooals wij hierboven zeiden, en deze doet alle mogelijke moeite om het wrak kwijt te raken. Na dien langen tijd is niet meer vast te stellen wie de order gegeven heeft het schip in het dok op te nemen. En omdat de reederij hardnekkig blijft weigeren zich het lot van het schip aan te trekken, ver der ook niets, betalen wil en ontkent de opdracht voor dokkine te hebben gegeven, blijft men in een kringetje tusschen de mogelijke belanghebbenden ronddraaien en het schip blijft ondertusschen waar het is. Van het prachtschip, op welks bezit in dertijd heel Frankrijk trotsoh was, blijft niets anders over dan een armzalig wrak, dat niemand wil hebben en waarvoor men zich schaamt als eigenaar te worden aan gewezen. Ertsaanvoer. Het Noorsche stoomschip Brakoll is van Bilbao aangekomen met een lading erts voor de Hoogovens. Groote diepgang. Het van Batoum aangekomen Belgische tankmotorschip Laurent Meeus is naar Am sterdam gepasseerd met een diepgang van 8.1 meter. Rropagandavergadering „nieuw GUINEA". In „Kennemerhof" vond gisteravond een propaganda-vergadering plaats van de Ne- derl. Emigratie-vereeniging ,Nieuw-Guinea die slechts matig bezocht was, hetgeen onge twijfeld moet worden toegeschreven aan de vele elders gehouden bijeenkomsten en uit voeringen. De heer Van Millingen, die als lei der is opgetreden naar de binnenlanden van „Nieuw Guinea" hield een lezing over land en volk, over de gewoonten der inlanders enz., teneinde de aanwezigen het land, waarop de vereeniging het oog voor een eventueele kolo nisatie heeft laten vallen. De vergadering werd o.a. bijgewoond door den heer P. Bosman, wethouder voor Sociale Aangelegenheden, die aan het eind der ver gadering zeer waardeerende woorden sprak over de lezing en over de bedoelingen der vereeniging. Zooals men weet wil de vereeniging het behulp van regeeringssteun eerst na een de gelijke voorbereiding tot kolonisatie over gaan. In het Bootstationskoffihuis aan de Ka naalkade te Velsen wordt eiken Maandag een inlichtingenavond gehouden.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1