VOOR EER EN GEWETEN Dollarprinses. WEERBERICHT. 1 IJMUIDER COURANT. ZATERDAG 25 NOVEMBER 1933 TWEEDE BLAD. BEVERWIJK arbeid voor werkioozen De commissie voor ontspanning en ontwik keling van werkloozen schrijft ons: Sinds eenige dagen trekt het Harmonie-ge bouw aan de Groenelaan tal van, vooral jeug dige werkloozen, die er warmte, gezelligheid en afleiding vinden De leiding zou de aantrekkelijkheid van deze bijeenkomsten nog willen verhoogen door wat lectuur: een leestafel met dagbladen en een bibliotheekje van geschikte lectuur. Belangstellenden, die hun dagbladen na lezing geregeld ter beschikking willen stellen voor dit doel, worden verzocht, daarvan me- dedeeling te willen doen aan den secretaris der Commissie, den heer J. Groot, Hendr. Burgerstraat no. 1. Aan het zelfde adres zou den we gaarne ook opgaven krijgen van lec tuur (gebruikte boeken, oude jaargangen van tijdschriften, die men wil afstaan voor het ontspanningslokaal. Als bijzondere attractie voor de werkloozen zal Maandag a.s. een filmvoorstelling worden gegeven; eenige leerzame en vermakelijke films zullen worden vertoond. Wat de ontwikkelingsarbeid betreft, kun nen we mededeelen, dat niettegenstaande de uitgebreide propaganda, de aanmelding voor de cursussen niet aan de gekoesterde ver wachtingen heeft beantwoord. Alleen voor de cursussen houtbewerking, radio-bouw, school onderwijs, stenografie en esperanto is de be langstelling voldoende. Deze cursusen zullen in de volgende of navolgende week kunnen beginnen, zoodra de voorbereidende maat regelen zijn genomen. Voor den curcus voor metaalbewerking (bankwerken en smeden, bij goede deelname ook draaien), is de aan melding onvoldoende, in het voorjaar was de belangstelling hiervoor veel grooter. Ook voor den motor-cursus zijn nog te weinig opgaven binnen gekomen. Het aantal liefhebbers voor P. B. N. A.-op- leiding is niet groot, doch dit is individueel werk en kan daardoor waarschijnlijk binnen kort beginnen. Voor eerste-hulp-bij-ongelukken was niet veel liefhebberij; toch zal hiervoor een oplos sing worden gezocht. Voor de overige aangekondigde lessen was zoo weinig belangstelling, dat deze (althans voorloopig) van het programma zullen wor den afgevoerd. Bij de publicatie van de mogelijkheden is vergeten mede te deelen, dat ook de gym nastieklessen kunnen worden hervat. Opga ven daarvoor, alsmede andere opgaven voor het ontwikkelingswerk bij de secretaris, den heer J. Groot, Hendr. Burgerstraat 1. De leider van het ontwikkelingswerk, de heer Ehrbecker, is Zaterdag voor belangstel lenden te spreken in de Openbare Lagere School no. 1 aan het C. H. Moesplein van 1.30—3.—. KENNEMER OUDHEIDKAMER. De Kennemer Oudheidkamer verkreeg het navolgende: Een Beverwijksche gevelsteen anno 1740 waarop een varken is afgebeeld; een com- foortje van rood koper; een antieken strijk bout van geel koper; een exemplaar van de plaat door de Vereeniging „Koninginnedag" uitgedeeld aan de schoolkinderen ter herin nering aan de geboorte van Prinses Juliana. VAN HET CRISIS-COMITé. Groote belangstelling bestaat voor de bridge-drive op Woensdag 29 November in het Kennemer Hotel. Vele mooie en practische prijzen zijn bij de commissie binnengekomen zoowel voor den wedstrijd als voor de daarbij te houden ver loting. Zij die alsnog een prijs beschikbaar willen stellen, kunnen dit opgeven aan de directie van het Kennemer Hotel Velserweg 12 alhier. Het dames-comité heeft eene verstrekking van soep aan steuntrekkenden en armlasti gen in voorbereiding. Zij, die daarvoor in aan merking wenschen te komen, kunnen zich voor 27 November schriftelijk ten Raadhuize opgeven. Op hoogen prijs wordt het gesteld, dat de Beverwij ksche Conservenfabriek in deze we der hare tusschenkomst en medewerking wil verle'enen. Hulde aan de Beverwij ksche Conservenfa briek voor deze daad van medeleven. De navolgende giften zijn alsnog ingeko men L. f 5 ineens. Anna f 5 in eens. J. H. L. f 10 maandelijks. H. B. f 2.50 maandelijks. J. L. H. f 5 in eens S. B. f 50 in eens. D. A. B. f 2.50 maandelijks, v. H. f 10 in eens. J. H. van L. f 1 maandelijks. J. P. N. f 10 in eens. F. K. f 75 in eens. Meerdere ook kleine wekelijksche en ma an delij ksche giften worden verwacht. ESPERANTO. Het bestuur van de plaatselijke Esperan- tisten-afdeeling verzoekt ons opneming van het volgende: Als antwoord op een aansporing om Espe ranto te leeren hoort men meermalen de opmerking: Waarom zou ik juist Esperanto- leeren, een taal, die nog niet voldoende be oefend wordt!" Gaat men echter een beetje dieper op de zaak in, dan blijkt- meestal, dat de opmerker heel weinig of niets weet van de verbreiding der taal. Laat men hem of haar echter eens een kijkje nemen in het steeds grooter en dichtbevolkter wordende Esperanto-land, dan vervaagt de gemaakte opmerking. Voegt men hieraan nog toe, dat de handelswereld de waarde van Esperanto ten volle erkent en de taal meer en meer voor haar doeleinden ge bruikt, dan is het pleit gewonnen en zal de opmerker zich veelal binnen korten tijd ont poppen als medewerker. Tenslotte nog enkele feiten: Kom naar Oostenrijk! is de naam van het laatste, zeer aardige vouwprospectus, dat door het Ministerie voor Handel en Verkeer in Weenen uitgegeven is Hastings en St. Leonards. Een luxe gids- boekje in Esperanto, dat de lezer beknopt doch duidelijk inlicht omtrent de geschiede nis en bezienswaardigheden van twee zee plaatsen in Engeland, die wegens hun zacht en gezond klimaat door vele Europeanen het heele jaar door bezocht worden. Een 14-tal prachtige foto's vullen den tekst aan. De internationale beurs in Lyon (Frank rijk), die onvermoeid Esperanto steunt van 1923 af door het uitgeven van aardige affi ches. prospecti, briefkaarten, vlugschriften, enz. heeft dit jaar benevens deze soorten van reclame ook een vloeiblad uitgegeven met een opschrift: Ieder jaar in Maart.Interna tionale Beurs in Lyon, enz. De jaarbeurs van Reichenberg in Tsjecho- Slowakije gaf ook dezen keer sluitzegels in Esperanto uit. Zij stellen een wegwijzer voor en zijn in twee kleuren gedrukt. De Hongaarsche Algemeene Credietbank in Budapest heeft al twee keer een luxe re clame in Esperanto uitgegeven. Het prospec tus bestaat uit vier bladzijden en is in drie kleuren gedrukt op mooi gemskleurig carton- Valencia (Spanje) de stad van talrijke bloemen in de streek der zuidvruchten, de plaats van het volgend S.A.T.congres, laat haar kleurenpracht zien in een vouwprospec tus van 8 bladz. met tekst in Esperanto. het kerkconcert van „zanglust" Donderdag 30 Nov. a.s. te 8.15 uur geeft het Mannenkoor „Zanglust" een concert in het Ned. Herv. Kerkgebouw. Aan dezen avond zullen ruim 200 zangeressen en zangers me de werken, zoodat dit concert het belang rijkste belooft te worden van de serie kerk- concerten, welke „Zanglust" organiseerde. Aan het Donderdag te geven concert wordt mede werking verleend door het Haarlemsehe Man nenkoor „Proza en Poëzie", dirigent Jan Booda en ons bekende plaatselijk Doopsge zind Zangkoor, dat eveneens onder leiding staat van den heer H. van Dijk, die zich in een orgel-solo zal doen hooren. Achtereen volgens zingen dan het Gemengde koor en de Mannenkoren een viertal composities. Het vocale gedeelte zal worden afgewisseld door het optreden van den cellist M. Keere- weer Jr., aan het orgel begeleid door Jan Booda. Tot slot van den avond zullen de beide man koren zich gezamenlijk doen hooren. Deze 150 zangers voeren een tweetal nummers uit. Daarvoor zal in de kerk een speciaal podium worden opgeslagen. Uit een en ander blijkt wel, dat „Zanglust" een mooie zang- en mu ziekavond zal geven. Naar wij van het be stuur vernamen bestaat voor dit concert reeds groote belangstelling. Men verzocht ons mede te deelen,. dat toegangsbewijzen in voor verkoop te verkrijgen zijn in de sigarenma gazijnen Majoor, Koningstraat en W. Lauf- fer, Velserweg. de lichtstoet en reclameoptocht. Deze optocht, welke, georganiseerd door de Winkelweek Commissie van E.M.M. en De Hanze, op Donderdagavond 30 November a.s. gehouden zal worden belooft een groot succes te worden. Vele meisjes en jongens zijn druk bezig mooie lampions te maken en ook vernemen wij, dat verschillende firma's voor den dag zullen komen met be zienswaardige lichtreclames. De optocht zal bestaan uit: A. Lichtstoet. Aan deze afdeeling kan een ieder deelnemen, die niet met een persoon lijke lichtreclame in de optocht doet. Een algemeene lichtreclame is in deze afdeeling dus wel toegestaan. Voor de mooiste lam pions, lichtversieringen of groepen van lichtversieringen zijn 14 mooie prijzen be schikbaar gesteld o.a. een nieuw model Vliegende Hollander eii een kinderfiets. St. Nicolaas, die van deze optocht hoorde, was van meening dat een groot aantal meisjes en jongens aan dezen optocht moest deel nemen en heeft voor die kinderen waar voor het moeilijk is een lampion te maken of te koopen niet minder dan 300 lampions gratis beschikbaar gesteld, compleet met kaars en stok. Jongens en meisjes, die hier van willen profiteeren moeten op a.s. Don derdagavond te 6 uur present zijn in het Veilingsgebouw Centrum, waar die lampions uitgereikt zullen worden. De 300 meisjes en jongens, die daar een lampion gekregen hebben zullen zich later op de Baanstraat bij de rest aan de stoet, die van de N. Park laan vertrekt, aansluiten. B. Persoonlijke Lichtreclame. Aan deze afdeeling kan een ieder deelnemen die deel nemer aan de winkelweek is en met een lichtreclame van zijn zaak in de optocht wenscht mee te doen. Voor deze afdeeling worden geen prijzen beschikbaar gesteld. Alle deelnemers aan deze optocht (be halve natuurlijk de meisjes en jongens die (Het rijkste meisje ter ivereld, de Amerikaansche Miss Doris Duke, die dezer dagen 75 millioen erfde, verschijnt zoo weinig mogelijk in het openbaar en wordt wegens gevaar van ontvoering dag en nacht bewaakt). 't All er-allerrijkste meisje Van ons aardsche tranendal, Er zal menig meisje wezen, Dat haar dit benijden zal Mag de dollar dan gezakt zijn, Vijf en zeventig millioen Is en blijft toch een fortuintje. Waar je alles mee kunt doen. In de eerste plaats natuurlijk Bouw je een geweldig huis, Met een reeks van mooie zalen, En een groote stalen kluis. Overal alarmsignalen, Een volledig arsenaal, Zware tralies voor' de ramen. Deuren van gehard metaal. Een klein leger detectives, Dat je dag en nacht bewaakt, Anders word je, ondanks alles, Misschien toch nog eens geschaakt En dan blijf je zitten peinzen In je zwaarvergulde kooi: O, wat is het jonge leven Van het rijkste meisje mooi; 'k Zou dit alles toch niet hebben, Had ik niet zooveel millioen. Enals ik niet zooveel geld had, Zou 'k het ook niet hoeven doen 't Aller-allerrijkste meisje Van ons aardsche tranendal, Dat het allerarmste meisje In haar hart benijden zal een gratis lampion krijgen) moeten Don derdagavond 30 November a.s. te 6.30 aan wezig zijn in de N. Parklaan, waar de stoet zal opgesteld worden en te 7 uur zal ver trekken. Nadat een rondgang door Bever wijk gemaakt is worden de prijzen in het Veilinggebouw Centrum uitgereikt, waarna de stoet ontbonden wordt. Natuurlijk zorgt de Beverwij ksche Harmoniekapel weer voor het muzikale gedeelte van deze optocht. Alle prijzen, welke voor deze optocht uit geloofd zijn, zijn reeds thans te bezichti gen in de étalage van „Het Puzzlehuis" Breestraat 55. de bazar ten bate van de diaconie. Donderdagavond is in het Hervormd Ver enigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat de bazar, welke Dinsdag, Woensdag en Donderdag werd gehouden, door ds. C. M. Krijger gesloten. Ds. Krijger betuigde zijn groote tevredenheid aan de leden van de Ned. Herv. Meisjesvereengiing Ora et Labo-ra voor de voortreffelijke organisatie en voor de vele opofferingen, welke zij zich hadden moeten getroosten. Het bezoek is zeer bevredigend geweest en zeer zeker zal een flink bedrag aan de Diaconie kunnen worden afgedragen. In zijn dankwoord betrok spr. allen die op eenigerlei wijze aan het welslagen van de bazar hadden meegewerkt en in het bij zonder ook de leden van het strijkje, ge vormd uit de K.O.V. Daarna had de trekking plaats van de ter gelegenheid van de bazar georganiseerde verloting. Ook het bruidje en de pop werden aan de prijswinsters uitgereikt. Het juist aantal erwten in de bus bedroeg 1492 TERUGBETALING INGEHOUDEN GELDEN. Naar wij van de Directie der R.K. Coöp. Tuindersvereeniging „Kennemerland" ver nemen zal op Donderdag 30 November van 912 en van 24 uur de terugbetaling ge schieden van 11/4 pet. van de dezen zomer ingehouden 11/2 pet. op de aardbeien, be stemd voor toeslag op de eerste dertig aan voeren aan de aardbeienveilingen. aanbesteding. Voor rekening van den heer H. P. Schaaper alhier werd aanbesteed het verbouwen van een woonhuis tot slagerij, staande te Drie huis. Ingeschreven werd als volgt: Koning en Hollema. IJmuiden f 3735. Bottema, Haarlem f 3587. J. Langendijk. Beverwijk f 3498 A. Boots, Beverwijk f 3485. H. M. Her garden, Beverwijk f 3200. Roelvink, IJmuiden f 2998. De gunning is aangehouden. Arvhitect is de heer Verzijlbergh te IJmui- den-Oost. De raming bedroeg f 3379.50. bond van harddraverij - vereenigingen. Op Donderdag 14 December a.s. zal in het Kennemer Hotel alhier de bond van Hard- draverijvereenigingen op de korte baan een algemeene vergadering houden. In deze bijeenkomst zal tevens het besluit bekrach tigd worden, dat de organisatie niet langer een Provincialen Bond is, maar een lande lijke. Daarvoor zal op 9 December te Gro ningen nog een vergadering plaats hebben met de besturen uit de Noordelijke pro vinciën de werkloosheid. De werkloosheid blijft zich steeds uitbrei den en wie nog mocht meenen, dat de toe stand dezen winter beter zou zijn, dan vorig jaar, vergist zich. Deze week stonden bij den gemeentelijken dienst der werkloosheidsverzekering en ar beidsbemiddeling in totaal 797 werkloozen ingeschreven tegen 769 in de vorige week, Voor de drie bij den dienst aangesloten ge meenten waren de cijfers Beverwijk 416 (vorige week 406), Wijk aan Duin 257 (246) en Heemskerk 124 (117). In de overeenkomende week van het vorig jaar was de stand: Beverwijk 380 Wijk aan Duin 218 en Heemskerk 80, totaal 678. uitkeering tuinbouwsteunwet 1933. Op Donderdag 30 November zal aan de veiling Kennemerland een voorloopige voor- schot-uitkeering geschieden over de navol gende producten, aangevoerd in de daar achter vermelde tijdvakken: Blauwe druiven 3 Juli6 Augustus f 2 per 100 K.G. Vroege aardappelen 29 Mei3 September 50 ct. per 100 K.G. Doperwten 2 Januari1 October 50 ct. per 100 K.G. Peulen 2 Januari—1 October 50 ct. per 100 K.G. Kaskomkommers 2 Januari11 Juni 75 ct. per 100 stuks. Platglaskomkommers 3 Juli3 September 75 ct. per 100 stuks. Roode bew. k. 13 Februari—2 April 25 ct. per 100 K.G. Vr. roode k. 19 Juni27 Augustus 25 ct. per 100 K.G. Gele bew. k. 2 Januari—30 April 50 ct. per 100 K.G. Deensche w.k. 2 Januari30 April 50 ct. per 100 K.G. Sla 3 April—30 April 25 ct. p. 100 stuks Spinazie 2 Januari30 April 50 ct per 100 K.G. De gelden, die op den vastgestelden dag niet afgehaald zijn moeten worden terug gezonden naar Den Haag. De tuinder moet persoonlijk het hem toe komende voorschot op den steun in ont vangst nemen, aangezien de minister zijn handteekening voor ontvangst eischt. De rechthebbenden krijgen allen afzon derlijk bericht thuis gestuurd. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. Meest matigen Noordelijken tot Noord oostelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, weinig veranderingen tem peratuur, Verdere vooruitzichten: Langzamerhand kouder. stormw aars c huwin sdien st. Geseind van De Bilt Vrijdag om 14.55 aan alle posten „Weest op uw hoede"* Barometer Hedenmorgen 9 uur 760 m.M. Neiging: Vooruit. Thermometer Hoogste gisteren 46 F. Laagste heden nacht 36 F. Hoogste heden 36 F. Opgaaf: MAGAZIJN T BRILLENHUIS Kanaalstraat 83 IJmuiden. HOOG WATER TE IJMUIDEN. Zondag v.m. 10.35 uur; n.m. 11.13 uur. Maandag v.m. 11.43 uur; n.m. uur. Dinsdag v.m. 0.13 uur; n.m. 12.37 uur. Prof. Sprague, de bekende Amerikaansche financier, die thans eveneens uit Roosevelt's „Brain Trust" is getreden. WIJK AAN ZEE EN DUIN raadsvergadering. De gemeenteraad vergadert op Dinsdag 28 November 1933, des namiddags ten twee ure. De agenda luidt: 1. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot het richten van een verzoek aan Gedeputeerde Staten dezer Provincie over eenkomstig artikel 195, 2e lid, der Lager Onderwijswet 1920. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders inzake het bouw- en woningtoezicht in deze gemeente. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot overname van een strook grond aan de Voorstraat te Wijk aan Zee. 5. Aanbieding van de gemeentebegrootlng en van de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1934. 6. Behandeling bezwaarschriften straat belasting 1933 benoemingen Tot tijdelijk onderwijzer aan de Ned. Herv. School aan den Noorderwijkweg in deze ge meente is benoemd de heer K. Zwitzer, wo nende te Wijk aan Zee en Duin. Tot onderwijzer aan de Christelijke school voor Uitgebreid Lager 'Onderwijs aan de Duinwijklaan in deze gemeente is met ingang van 1 Januari 1934 benoemd de heer A. P. van der Kraan, thans onderwijzer te Middelhar- nis, zulks ter vervanging van den heer J. H. Jongebloed, die met ingang van dien datum is benoemd tot onderwijzer te Rheden. dienstplicht De na-inlevering van rijksgoederen zal ge houden worden op 14 December a.s. des voor middags 9.30 uur, te Velsen in de Openbare Lagere School E. aan de Stationsstraat. bouwen Door Burgemeester en Wethouders dezer „emeente zijn de navolgende vergunningen tot bouwen verleend: aan Th. Winter, te Beverwijk, tot het bou wen van 6 woonhuizen aan de Acacialaan. Aan L. J. Rozemeijer, te Beverwijk, tot het bouwen van 2 woonhuizen aan den Hooge Hoflanderweg. burgerlijke stand Geboren: Wilhelmina, d. van B. J. J. Bruijns en M. Vrenegoor, Adrianus Hendrik, z. van J. M. Brasser en H. Durge. Cornelia, d. van A. Muilwijk en C. van Pelt, Gerda, d van W. Nijkamp en G. Wezel. AGENDA voor beverwijk ZATERDAG 25 NOVEMBER. Luxor Theater: „Golddiggers" en „Kaiser- walzer" 8 uur. Kennemer Theater: „Z'n laatste kans" en „De ware Jacob", 8 uur. ZONDAG 26 NOVEMBER Luxor Theater: „Door de politie gezocht", 2.30 uur; „Kaiserwalzer", 5 uur; „Golddig gers" en „Kaiserwalzer" 8 uur. Kennemer Theater: „Zijn laatste kans" 2.30 en 5 uur. „Zijn laatste kans" en „De ware Jacob", 8 uur. MAANDAG 27 NOVEMBER Luxor Theater: „Golddiggers" en „Kaiser walzer". 8 uur. Kennemer Theater: „Zijn laatste kans" en „De ware Jacob". 8 uur. agenda te haarlem ZATERDAG 25 NOVEMBER Stadsschouwburg: N.V. Amsterd. Tooneel- ver. „Eindexamen". 8 uur. Palace: „Droom van het geluk".. Tooneel: P. en R. Band. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „De Luchtpost". 2.30, 7 en 9.15 uur Rembrandt Theater: „De bloem van Ha- wai". 2.30, 7 en 9.15 uur. Cabaret „La Gaité" Raaks. Dansen en Ca baretnummers. ZONDAG 26 NOVEMBER Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Opvoering van „Marius" door de Tooneelgroep „Het Masker". 8.15 uur. Rembrandt *Theater: Populair wetenschap pelijke film „Aan en om den Donau", 11.30 u. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. MAANDAG 27 NOVEMBER Cabaret „La Gaité" Raaks. Dansen en Ca baretnummers. Bioscoopvoorstellingen. FEUILLETON CHARLES ALDEN SELTZER. 39) Hollis keerde terug naar het Kicker bureau. Tegen den middag kwam Potter en bracht de tijding mee, dat hij Nellie Hazelton op het Coyotepad had gezien op enkele mijlen afstand van de Circle Bar. Zij was naar huis gegaan en had verscheidene bundeltjes aan haar zadelboog gegespt. Dien avond zag Hollis haar heelemaal niet. Hij vroeg niet naar haar, maar vermoedde, dat zij in haar kamer was. Den volgenden morgen spoedig nadat hij wakker was ge worden en nog lag te overdenken of hij al dan niet zou opstaan, hoorde hij haar in de keuken zingen. Hij glimlachte, toen hij be dacht hoe snel zij zich aan haar nieuwe om geving aangepast had. Aan het ontbijt keek hij haar verscheidene malen onderzoekend aan, of hij ook sporen zag van haar verdriet van gisteren. Er waren er geen. Daarom was hij niet verwonderd toen zij hem, na het ontbijt zei, dat zij met hem mee wilde rijden tot aan haar huis, met 't doel om de rest van haar bezittingen over te brengen. Hij herin nerde haar er aan, dat zij gisteren haar be lofte gebroken had en dat hij als straf, van plan was om haar verzoek te weigeren .Maar toen hij een uur later op zijn pony over het pad bij de rivier reed, was zij naast hem. Maar zij reed die week niet meer. Zij ver telde Hollis de reden niet; dat zij dien avond op haar terugrit de Razor Back had bereikt en over den top reed toen zij toeval lig over de Rabbit Ear naar de Circle Cross keek. Aan de overzijde der rivier had zij twee mannen gezien, die rustig in het zadel naar haar zaten te kijken. Het waren Dunla- vey en Yuma. Zij wist niet, wat hun aanwe zigheid daar te beteekenen had, maar het gezicht was verontrustend en zij vreesde om naar het huis terug te keeren en de weinige dingen te halen, die nog achtergebleven waren. Maar toen de dagen verstreken, ver minderde haar vrees. De tijd en de aantrek kingskracht van haar oud tehuis deden haar moed herleven en op zekeren dag, ongeveer een week na haar vorig tochtje, zadelde zij zelf haar pony en reed over het Coyotepad naar haar huis. Zij had Hollis niet verteld, dat zij van plan was om daarheen te rijden, uit angst dat haar oogen zouden verraden wat zij gezien had onlangs op haar andere rit. Het was ruim één uur toen zij het huis uitsloop naar haar pony, opsteeg en wegreed naar de rivier. Zij had zich al vele dagen verwonderd over Dunlavey's voortdurende werkeloos heid. Hij had zich een krachtdadig vijand getoond en ofschoon hij bij hun laatste ont moeting haar en haar broer gedreigd had, had hij tot dusverre geen enkele vijandige beweging gemaakt. Meestal was hij gewoon om een grooten omweg te maken om haar te ontmoeten. Misschien, dacht zij, had zij hem bij hun laatste ontmoeting getoond, dat hij zijn tijd verspilde. Toch kon zij dien dag niet vergeten waarop zij Yuma en Dunlavey gezien had aan den Circle Cross-kant van de Rabbit Ear. Dit gezicht was toch wel veel- beteekenend en onheilspellend geweest. Maar toen zij haar huis bereikte, had zij Dunlavey en Yuma vergeten; haar gedachten bepaalden zich bij aangenamer menschen. Had zij goed gedaan, toen zij Hollis toonde, dat zij belang in hem stelde? Zou hij minder goed over haar denken, omdat zij deze be langstelling verraden had? Zij kon deze vra gen niet beantwoorden, maar zij kon wel een andere beantwoorden een vraag, die haar deed blozen. Waarom had Hollis belangstel ling in haar getoond? Zij had dit antwoord al langen tijd geweten om volkomen juist te zijn, van het oogenblik af, waarop ze Ace's gedicht gelezen had, terwijl zij naast hem op de veranda zat. Zij steeg van haar pony af bij den rand dei- veranda en bond het dier vast aan een der veranda-pijlers. Toen ging zij het huis binnen om de enkele benoodigdheden, die nog ach tergebleven waren, bijeen te zoeken. Maar toen zij het huis binnengegaan was, bleef zij langen tijd op een stoel in de keu ken zacht zitten snikken, want nu Ed weg was, voelde zij de verlatenheid van deze streek meer dan ooit. Plotseling stond zij op en keek verschrikt de deur uit. De avond was gevallen; duisternis daalde neer over het dal rondom het huis! Zij liep vlug heen en weer en pakte haastig de voorwerpen in, die zij van planken en rekken nam. Het was een taak, die haar aan dacht in beslag nam en zij was er zoozeer in verdiept, dat zij het licht geluid aan de deur, die naar de voorveranda leidde, niet hoorde. Maar toen zij een schaduw de deuropening zag ver-duisteren van de kamer, waarin zij be zig was, stond zij plotseling rechtop en sloop met bonzend hart zacht naar voren en gluur de om den deurstijl. Natuurlijk kon het nie mand anders zijn dan Hollis. Hij zou verwon derd zijn, als hij haar zag. Maar zij was het, die zich verwonderde. Yuma stond bij de tafel midden in de keu ken en keek haar strak aan, zijn brutaal, boosaardig gezicht verwrongen in een onheil- spellenden glimlach. Na den eersten zucht van ontzetting en verrassing, richtte zij zich in ongeveinsde woede, hoog op. „Wat doe jij hier?" vroeg zij. Yuma's boosaardige lach werd sterker. Zij had hem dikwijls gezien, meestal op een af stand, want zij had een afschuw van hem, met zijn olijfkleurige huid, zijn dunne wreede lippen en kleine, glinsterende oogen. Hij had op haar altijd den indruk gemaakt van een dier, ofschoon zij niet zou kunnen zeggen waarom. Zij dacht, dat het iets in zijn hou ding moest zijn, in zijn gedwongen lichaams houding, die leek of hij ineendook, in de slui pende katachtige wijze van loopen. Zij had meer dan eens met Ed over hem gesproken, hem haar afschuw voor den man toever trouwd en hij had haar verteld, dat hij net eender over hem dacht. Zij huiverde, nu zij dacht aan wat haar broer haar verteld had over zijn wreedheid. Dunlavey had er dikwijls op gesnoefd, dat Yuma de meest boosaardige en bloeddorstige was van zijn bende, „Wat doe je hier?" herhaalde zij, terwijl haar woede toenam. Yuma lachte zacht. „Ik zag je laatst over de Razor Back rijden", zei hij en liet onder het spreken zijn tanden zien terwijl hij kalme, zoetsappige woorden sprak, waarin lichte spot school. „Ik zag je vanmiddag weer maar jij mij niet zien, zooals laatst ik zoo lang naar jou kijken". Hij stak drie vingers omhoog om aan te toonen, dat hij haar drie uur bespied had. Zij huiverde, nu zij plotse ling de beteekenis begreep van zijn hou ding dien dak, toen zij hem van de Razor Back af gezien had.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5