VOOR EER EN GEWETEN Het brandproces te Leipzig. IJMUIDER COURANT. MAANDAG 27 NOVEMBER 1933 TWEEDE BLAD. BEVERWIJK DE SLACHTINGEN VOOR DE CRISIS-RUNDVEE CENTRALE. Hoe het vleesch geconserveerd wordt EEN SMAKELIJK PRODUCT, HYGIëNISCH BEREID. Over de slachtingen van drachtige koeien voor de Crisis Rundvee Centrale is in de bla den nogal het een en ander te doen geweest. Werd eenerzij ds critiek uitgeoefend op het systeem, dat thans ter beperking van den veestapel wordt gevolgd en waarbij met het moederdier ook het ongeboren kalfje wordt gedood, anderzijds vernam men klachten over I ae verzorging van de dieren, alvorens zij ter slachtbank werden gevoerd en ook wel over de wijze, waarop het vleesch werd verwerkt. De Directie van de Beverwijksche Conser- venfabriek heeft ons vriendelijk aangeboden den geheelen gang van zaken van begin tot einde van nabij te volgen, met de bedoeling om te laten zien, dat een zeer goede metho de kon worden gevolgd, die tot geen;- enkele klacht aanleiding behoeft te geven. In een onzer vorige berichten hebben wij reeds me degedeeld, dat de Conservenfabriek een con tract met de centrale afsloot op een basis van 25 koeien per dag. De aanvoeren maken het echter lang niet zeker, dat dit aantal in derdaad bereikt wordt. De maatregelen zijn echter genomen dat ook een veel grooter aan tal dieren geplaatst kan worden. In de stallen Wanneer de door de Centrale aangekochte koeien arriveeren, worden zij in een zeer be hoorlijke stal ondergebracht. De dieren ge nieten daar voor hun gang naar het abat toir een goede behandeling. Zij staan op stroo, worden gedrenkt en ook op tijd gemol ken. Zooals men weet worden alleen drach tige koeien aangekocht. De meeningen daar omtrent loopen natuurlijk uiteen en hoe men er over mag denken, een teere kwestie is het zeker. De Centrale betaalt per koe het vast gestelde bedrag. Indien echter bij de slacht blijkt dat het dier niet- of langer dan zeven maanden drachtig was, wordt dit bedrag met veertig pCt. verminderd. Op een en ander wordt vanwege de centrale een zeer strenge controle uitgeoefend. In de registers is on middellijk na te slaan, van wie het dier werd gekocht. Bij de aankoop wordt een loodje aan den staart bevestigd met een nummer, dat ook op de huid wordt geknipt. Verwisseling van gewichten enz. is daardoor uitgesloten. Aan den Koudenhorn is in het perceel van de firma van Wijngaarden nog een rui me stalling, waarin bij plotselinge groote aan voeren wel honderd runderen tijdelijk plaat sing kunnen vinden. Nadat de dieren dus ge drenkt en gevoederd zijn, worden zij in het abattoir geslacht. Naar de slachtplaats. Het abattoir te Beverwijk moge slechts klein van omvang zijn, het is behoorlijk ingericht. De behandeling van dieren en vleesch ge- schiedt op een wijze, waarop niets is aan te merken. Over het slachten zelf behoeven wij niet uit te wijden. Het dooden geschiedt op de voorgeschreven snelle wijze. Het rund wordt hier verder behandeld, ontdaan van huid en wordt daarna schoon naar de fa briek overgebracht ter verdere behandeling. Intusschen heeft de controleur, aangesteld door de centrale in het slachthuis toezicht gehouden. De bereiding van het vleesch In de Beverwij ksche Conservenfabriek wordt het vleesch in een afzonderlijke afdeeling door slagers, allen vakmenschen, onder leiding en toezicht van den heer N. van Leeuwen, slager, alhier, verder behandeld. Dit geschiedt op snelle en hygiënische wijze. Wanneer de koe is uitgebeend, zooals de vakterm luidt, is ook hier weer een andere controleur van de Centrale aanwezig, die vleesch en beenen weegt. Dit aantal kilogrammen moet kloppen met het gewicht voor de slacht, na aftrek van de afval. Het vleesch wordt vervolgens ont daan van vliezen en verdere ongerechtighe den, waarna het in een machine verdwijnt, dit het in kleine blokjes verdeelt. Het wordt zoodanig gemêleerd, dat grof en fijn vleesch, als biefstuk, haas, hart enz. in ieder blik aanwezig is. Daarmede wordt voorkomen, dat het eene blik b.v. alleen fijn vleesch zou be vatten en een ander blik daarentegen alleen de grovere kwaliteit. Nadat een bepaald per centage zout is toegevoegd, worden de blik ken gevuld. Het vleesch ondergaat dus tot nu toe geen enkele andere voorafgaande wer king. Het gaat rauw in de blikken, die daar na machinaal worden gesloten. De blikken kunnen alle een K.G. vleesch bevatten. De Centrale betaalt ook het aantal kilo-blikken aan de fabriek uit. De blikken worden niet aan de conservenfabriek gemaakt, maar de vervaardiging geschiedt door de Vereenïgde blikfabrieken te Krommenie. De controle op de geheele bereiding is zeer scherp. Na de vul ling en sluiting verdwijnen de blikken in de ketels, teneinde het vleesch dan de eigenlijke verduurzaming te laten ondergaan. Dit ge schiedt onder een door de Centrale voorge schreven temperatuur van 115 gr. gedurende een eveneens voorgeschreven tijd. De Bever- wijksche Conservenfabriek beschikt over 13 ketels, waarin drie maal per dag ongeveer 9000 blikken van 1 K G. gestoomd zouden kun- FEUILLETON door CHARLES ALDEN SELTZER. 40) Zij vuurde, mikte op den onderste rand van de das, die los om zijn hals hing. De rook van het pistool verblindde haar; zij hoorde hem lachen, hoorde het geschuif van zijn voeten toen hij zich naar voren wierp. Ver schrikt omdat zij hem niet geraakt had, liet zij het pistool vallen en keerde zich snel om, greep stevig de rand van de deur vast en wierp deze voor zijn neus in het slot. Zij voel de hoe hij zijn gewicht er tegen zette, maar hij was verrast door deze beweging; haar lichaam werd gestaald door wanhoop en zij hield de deur tegen, terw-1 zij de grendels op hun plaats schoof. Toen begaven haar krachten haar plotse ling, zij leunde onmachtig tegen den deurstijl terwijl haar hart bonsde en haar zenuwen tintelden. Langen tijd bewoog zij zich niet en er kwam geen geluid van de andere zijde der nen worden. Na de conserveering worden de blikken uit de ketels genomen en blijven dan een nacht overstaan, om den volgenden dag van het uniforme etiket der centrale te worden voorzien en in doozen van 24 stuks te worden verpakt. Ondanks de eenheid van het etiket en het blik kan aan de Crisis Rundvee Centrale toch worden nagegaan van welke fabrikant bij het nemen van proeven of bij het onderzoeken van eventueele klach ten het product afkomstig is. Iedere fabrikant heeft namelijk een geheim letterteeken op het blik, zoodat onmiddellijk is na te gaan, waar eventueele fouten schuilen De controle De controle, welke vanwege de Centrale wordt uitgeoefend, is zeer scherp en dwingt, zooals de geheele organisatie trou wens, bewondering af, ongeacht hoe men te genover de kwestie zelf staat. Zooals wij reeds opmerkten wilde de directie van de fabriek ons slechts toonen hoe de bereiding van het vleesch in het algemeen kan geschieden. De 36 fabrikanten van conserven, die voor de Centrale werken, hebben zich aangesloten bij een gevormd Vleesch-controlebureau met een eigen controleur. Deze houdt toezicht, dat de fabrieken een zelfde product maken. Dan zijn .er verder nog tal van controle maatregelen. Zoo brengt de controleur iede- ren dag een rapport uit aan een hoofdcon troleur. Het product, dat als een compacte massa met een laag vet aan de bovenzijde uit de blikken komt, staat onder toezicht van den Rijks-veterinairen dienst die controleert of voldaan wordt aan de wettelijke eischen, geldend voor de slachterijen, van den heer Klauwers, inspecteur der Volksgezondheid. Het financiëele gedeelte staat weer onder controle van den crisis-accountantsdienst, die het crisislandbouwfonds beheert en die ook controle uitoefent op den kostprijs. De fabri kant ontvangt 13 ct. per K.G. en verder moet elke gedachte, dat de fabrieken óm het po pulair te zeggen er „een slaatje uit zouden kunnen slaan" worden uitgebannen. De zeer sterk doorgevoerde controle maakt dit on mogelijk. En dan komen er vanwege de Cen trale nog bijkans dagelijks nieuwe voorschrif ten. Niet in den vrijen handel Wordt het product zelf niet in den vrijen handel gebracht, dit geschiedt evenmin met de afvalproducten. Het niervet wordt in de blikken verwerkt, krans- en netvet gaat naai de Centrale. De beenderen komen terecht bij de Lijm- en Gelatinefabriek te Delft, de hui den worden getransporteerd naar de Am- sterdamsche huidenclub. Dit alles geschiedt door en vanwege de Crisis Rundvee Centrale. De geheele organisatie, aldus deelde de Di rectie ons mede, is tip-top in orde. De distributie van-de-blikken zal door be middeling van de slagers geschieden. Vermoe delijk zullen zij in iedere plaats daarvoor om beurten worden aangewezen. Het geconser veerde vleesch wordt alleen ter beschikking gesteld van werkloozen tegen den prijs van 35 ets. per blik met een inhoud van 1 K.G. De proef op de som. Na onzen rondgang door het bedrijf ge maakt te hebben werden wij tenslotte nog in de gelegenheid gesteld het product te proe ven. Op de etiketten om de blikken komen vier recepten voor en achtereenvolgens proef den wij dus van de hutspot, de haché, de rijstschotel en de erwtensoep, een diner al- zoo van vier gangen. Wij kunnen niet anders zeggen, dan dat de smaak uitstekend was. Het vleesch was natuurlijk terdege gaai- gestoomd en vormt op deze wijze bereid een smakelijk voedsel. De huismoeders zijn op het gebied van de edele kookkunst nogal vin dingrijk en zij zullen dan ook nog wel meer dere recepten kunnen bedenken. Wij en meer deren met ons wagen het er op te consta- teeren, dat dit' voedsel, wanneer het in den vrijen handel was, zelfs populair zou worden. Maar zoover is het nog niet en zal het hope lijk ook niet behoeven te komen, want ten slotte is het toch maar weer een uitvloeisel van de slechte tijden. Maar deze wijze van Een kijkje op het bedrijf van de deur, dat haar Yuma's bewegingen verried. Er was hoop in haar hart, dat hij weggegaan zou zijn, maar spoedig drukte zij, een weinig kalmer geworden, haar oor tegen de deur. Er viel niet aan Yuma's aanwezigheid te twij felen; zij kon hem zacht door de kamer hoo- ren loopen. Als er een raam in de kamer ge weest was waarin zij zich zelf had opgeslo ten, had zij misschien kunnen ontsnappen, maar ongelukkig was er geen. Zij begon te denken aan den revolver, dien zij had laten vallen, toen Yuma op haar toesrong. Zij moest vlakbij de deur gevallen zijn. Had Yuma hem opgeraapt? Er was kans van niet. Als het wapen er nog lag en zij kon de deur openen het grijpen en de deur weer sluiten, dan zou zij in staat zijn om zichzelf te verde digen. Als zij het niet had, kon zij zich niet verdedigen. Als Yuma. de deur openbrak, zou zij aan zijn genade overgeleverd zijn. Zij moest den revolver zien te krijgen. Hiervan overtuigd stond zij eenigen tijd aan de deur, met haar oor er tegen gedrukt, te luisteren naar eenig geluid, dat haar zou vertellen, waar Yuma zich in huis bevond. Zij hoorde niets. Was hij misschien weg? Maar zij luisterde nog een poosje, vastberaden om zeker van haar zaak te zijn voor zij de gren dels van de deur losmaakte. Stilte een on heilspellende stilte vulde de kamer achter de deur. Zij kon niets hooren behalve haar eigen gejaagde ademhaling. Plotseling hoorde zij een paard hinniken. Was Yuma bij de paarden? Misschien had Yuma haar alleen het wegwerken der overproductie geeft te denken. Bloembollen vormen geen consump tie-artikel, zij worden vernietigd en niemand heeft er wat aan. De overproductie van groen ten wordt eveneens vernietigd. Niemand pro fiteert er van. Daarom begrijpen wij ook, dat reeds vroeger stemmen zijn opgegaan, om op de hierboven omschreven wijze met deze producten van Moeder Aarde te handelen. Dit artikel is echter niet de juiste plaats, om deze idee verder te ontwikkelen. De Directie van de Beverwijksche Conservenfabriek heeft o.i. haar doel bereikt. Zij heeft inderdaad aange toond, dat zij een methode volgt, die goed is en op deze wijze ook algemeen kan worden toegepast. Tp. „EENHEID ALS NATUUR- BEGINSEL". LEZING VAN DR. C. A. H. VON WOLZOGEN KÜHR. De loge „Kennemerland" der Theosofische Vereeniging hield in d enfoyer van het „Ken- nemer Theater" een lezing, welke gegeven werd door Dr. C. A. H. von Wolzogen Kühr uit Bloemendaal, met het onderwerp „Eenheid als natuurbeginsel". De wetenschappelijke lezing had als bedoe ling duidelijk te maken, hoe aan den bouw der materie en der levensuitingen eenheid en wetmatigheid ten grondslag liggen, wat door de nieuwste wetenschappelijke onderzoekingen kon worden aangetoond. Waarom nu, moet er in de natuur naar een heid gezocht worden? De bedoeling is om ten slotte een punt te vinden, waarop het mo gelijk is de groote, bonte verscheidenheid dei- verschijnselenwereld te overzien en dit leidt tot vereenvoudiging van de studie. Spreker vervolgt, door eraan te herinneren, dat men tegenwoordig tot de conclusie is ge komen, dat de bouw van de materie is van electrische natuur; wanneer wij de materie deeltjes afbreken in hun meest elementaire bestandaeelen, dan komen wij tot de kleinste deeltjes, die een electrische lading dragen. De eenvoudigste bouwsteenen van de materie zijn de atomen, die bestaan uit electrische deeltjes n.l. electronen en protonen, dus een kern of kernen van positief geladen protonen, waar omheen ich de negatieve electroden bewegen. Alle materie bestaat dus ten slotte uit pro tomen en electronen, waaruit volgt dat er eenheid is in den bouw van alle bestaande materie en dat alles, hout, ijzer, dieren- en plan ten weefsels, enz. in de grond gelijk zijn. Overgaande tot de stralingsverschijnselen, als licht, warmte, röntgenstralen e.d. zegt spreker, dat hierin ook eenheid is ontdekt Hertz heeft kunnen aantoonen, wat Maxwell vroeger reeds 'had aangenomen, dat al deze energïestralen eenzelfde snelhid hebben, n.l. 300.000 K.M. per seconde, terwijl ook de golf beweging eenheid vertoont. De eenheid in de natuur gaat dus buitenge woon ver en niet alleen blijkt dat de materie een eenheids'bouw vertoont, maar ook wanneer wij de materie en de energie onderzoeken blijkt, dat deze aan elkander indentiek zijn. De electrone bijvoorbeeld is de drager van de electriciteit, doch prof. Thomson heeft aan getoond, dat een electrische lading traag heidsverschijnselen vertoont, een eigenschap die aan de materie behoort, waardoor dus vastgesteld kan worden, dat electriciteit in elecronen overgaat. Een typische uiteenzetting gaf spreker van de geweldige voorraad energie opgehoopt m een atoom. Wanneer men deze energie kon vrijmaken, zou men een oceaanstoomer heen en terug naar Indië kunnen laten varen, slechts op de krachten aanwezig in een mes punt zout. Het is maar goed, zegt spreker, dat de wetenschapnog niet zoover is, aangezien anders de geheele menschheid met een kleine hoeveelheid stof vernietigd zou kunnen wor den en de menschen zouden tegenwoordig on getwijfeld op deze wijze van die kracht ge bruik maken. Met tal van voorbeelden toonde spreker aan hoe de eenheid in de natuur in alle verschijn selen te vinden is, en hoe alles aan natuur wetten gebonden is. Nader ging hij in op den bouw van planten en dierenweefsels, welke ten slotte ook weder Beverwijksche Conservenfabriek. maar schrik willen aanjagen; hij had gezegd, dat Dunlavey hem gelast had om haar te volgen, maar zij geloofde dat Dunlavey on danks zijn reputatie van minachting voor de wet en arglistigheid, niet zoo onmenschelijk zou zijn om een kleurling te gelasten haar aan te vallen. Hij had hem misschien bevolen om de paarden te stelen dat kon zij van hem gelooven! Maar ondanks den kalmeerenden invloed van deze gedachten bleef zij langen tijd met haar oor tegen de deur gedrukt staan. Toen maakte zij. gedreven door een plotselinge in geving een moedige opwelling, geïnspireerd door de voortdurende stilte voorzichtig de grensdels los en deed langzaam de deur open. Haar revolver lag vlakbij en met een snel le beweging greep zij er naar. Toen haar vin gers de kolf aanraakten hoorde zij een licht geluid en Yuma besprong haar van achteren, drukte haar armen tegen haar zijden. Zij voelde zijn adem in haar nek, hoorde zijn lach, luidruchtig en spottend. Zijn rechter hand, die de hare stevig vastgreep, gleed langzaam naar beneden naar de hand die de revolver vasthield. Zij worstelde wanhopig, draaide en wrong zich in zijn greep terwijl zij zwijgend haar krachten mat met de zijne. Toen zij merkte, dat dit hopeloos was en voel de dat zijn hand geleidelijk afgleed naar den revolver, hief zij plotseling haar hand op naar haar gelaat en bracht Yuma's hand, die nog altijd op haar arm rustte mee. Toen boog zij een eenheid vertoonen, daar deze blijken te bestaan uit cellen, die gevuld zijn met een eiwitachtige stof, welke stof de drager is van plasma. alle levensverschijnselen: genaamd proto- Gebleken is dat niet alleen planten en die ren, doch ook de levenlooze materie als me talen, reageeren op klopbewegingen en wel alle op dezelfde manier. De lichtbeelden welke spreker vertoonde waren speciaal aan de on derzoekingen van prof. Boose gewijd (die dit heeft ontdekt) en o.m. zag men de opmetingen van de reacties die de levende en levenlooze materie op de verschillende prikkels vertoonen. ONTHEFFING WINKELSLUITING. Gedurende den St. Nicolaas-tijd zullen de winkels tot en met 5 December op de werk dagen tot des avonds 10 uur geopend mogen zijn. DE PUZZLE - WED STRIJDEN. De puzzlewedstrijden, welke voor het winke lende publiek zijn uitgeschreven ter gelegen heid van de winkelweek, welke georganiseerd wordt door de winkeliersorganisatie ..Een dracht maakt Macht" en de R.-K, Midden- standsvereeniging „De Hanze" blijken zeer in den smaak te vallen. Hieronder volgt de uitslag van den eersten dag: Ingekomen waren 874 oplossingen. Foutief 46. Volgens de voorwaarden werden de prijzen toegekend als volgt: lste pr. Mevr. Kruk, Schulpweg 90, Velsen- Noord, eetservies. 2de W. Noordman, St. Aagtendijkstraat 7, kamer lamp. 3e J. Joosten, Alkm.straatweg 76 W. a. D.. bloementafeltje. 4e H. v. Wijk, Schulpweg 110, Velsen-N.. babyeape. 5de M. Modderman, Groenelaan 27, Bever wijk, suiker en melkgarnituur. 6de J. Faber, K. Graafwijkstraat 54, fluit ketel. 7de D. Nieman, Alkm.weg 8 Beverwijk, kistje sigaren. 8ste A. v. Huik, Baanstraat 45, doos bon bons. „Peter" en de kwitanties. In de zitting van Zaterdag van het Rijks dagproces trachtte de president allereerst vast te stellen, wie de geheimzinnige „Peter" is, die aan Popof kwitanties voor ontvan gen gelden heeft verstrekt. Te dien einde wordt voortgegaan met'het verhoor van den eommunistischen getuige Werner Hirsch, die volgens den rechter van instructie met „Peter" identiek zou zijn. President: U hebt de hier in aanmerking komende kwitanties met „Peter" onder- teekend. Het betreft hier belangrijke stuk ken en onderteekenen met een valschen naam is verboden. Getuige Hirsch: Ik verklaar dat zoo, dat ik, toen ik deze bedragen ontving, niet meer met 'het partij-apparaat in verbinding wilde komen, omdat ik mijn eigenlijke functie al had opgegeven. Anders zou ik wel met mijn waren naam geteekend hebben. De president vraagt aan Popof hoe het komt, dat deze kwitanties bij hem gevonden zijn. Popof, op opgewonden toon: Het is vol komen uitgesloten dat Hirsch de kwitanties heeft geschreven. Zij zijn in mijn bijzijn door een kennis van mij, Peter geheeten, uitge schreven en onderteekend. De bedragen waren bestemd tot dekking van kosten, die hij gemaakt had om mij drukwerken te ver schaffen. President: Heeft Popof niet gehoord, dat getuige Hirsch verklaard heeft dat de kwi tanties van hem afkomstig zijn? Popof: Ja, maar dat is uitgesloten. Het is voor mij een mysterie. Wil getuige beslist volhouden dat hij deze kwitantie heeft uit geschreven? Getuige Hirsch: Ik kan het niet met zeker heid zeggen. Ik kan alleen zeggen, dat er veel overeenstemming bestaat met mijn handschrift, zoodat ik geloof dat de kwitan ties door mij zijn onderteekend. ^resident: Dan moet Popof zeggen wie Peter is. Dat heeft hij tot dusver verzwegen. Popof (met luider stem): ik ken zijn fa milienaam niet en ik weet niet waar hij woont-. Hij is 28 a 30 jaar oud. groot en blond. Getuige Hirsch zoo gaat Popof voort heeft niets gemeen met dien Peter, van wien ik de kwitanties heb gekregen. Hirsch: Naar mijn vaste overtuiging is het volkomen uitgesloten, dat de betalingen waarvoor ik geteekend heb, van Popof af komstig zouden zijn. Getuige moet dan op de rechterstafel den tekst der kwitantie schrijven, opdat de rechtbank zijn schrift kan vergelijken. Dr. Teichert wijst er dan op, dat getuige de A en F geheel anders schrijft dan op de kwitanties. Als er nog twijfel bestaat stelt hij voor een schriftkundige te hooren, om te bewijzen dat de kwitanties niet door ge tuige zijn geschreven. Op een gegeven oogenblik staat Dimitrof op en zegt: Een zekere Peter heeft kwi tanties afgegeven. Getuige Hirsch weet niet aan wien. Een andere Peter heeft Popof kwitanties gegeven. Ik verklaar, dat ik dien anderen Peter heb gezien. Het is niet Hirsch het is haar hoofd naar zijn arm bij den pols en sloeg woest haar tanden in zijn vleesch. Yuma huilde het uit en liet een oogenblik zijn greep los. In een oogwenk had zij zich losgewrongen en was naar het midden van de kamer gesprongen, zoodoende de keuken tafel tusschen zich en haar aanvaller plaat sende. Maar hij was met één sprong achter haar aan, in zijn kleine oogjes glinsterde een valsche uitdrukking, zijn gelaat was ver wrongen. Zij hief den revolver op en vuurde. Eén enkel oogenblik dacht zij, dat zij hem getroffen had, want hij viel bijna op den vloer. Maar zij zag, dat het slechts een list was, want hij was oogenblikkelijk weer op de been, met een spottenden glimlach op zijn gelaat. Zij schoot weer en toen zij hem naar den vloer zag zinken, haalde zij voor de twee de maa-1 den trekker over. Hij was heel dicht bij de tafel geweest toen zij de laatste keer schoot en voor zij den trekker weer neer kon drukken, was hij er onder door gedoken, hief de tafel op zijn schouders op en wierp deze achter zich toen hij voor haar stond z,ijn gelaat vlakbij het hare, terwijl zijn han den weer haar armen grepen. Zij verdedigde zich zwijgend en samen wankelden zij door het huis. Zij beet hem weer en toen draaide hij in een aanval van woeste woede haar arm om, zoodat de revol ver, die zij nog in de hand hield, knetterend op den vloer viel. Terwijl hij haar arm ver draaide was hij genoodzaakt geweest om zijn 9de A. Lotman, K. Delftscheweg 64, hand warmers. 10de J. v. Dorp, Creutzberglaan 17 W. a. D. ontbijtlaken. 11de S. v. Duin, Meerensteynsfcraat 32, pre senteerblaadje. 12de K. Grinwls, Rijksstraatweg 123 V.N., sigaren. 13de M. Uitendaal, C. Amsestraat 5, Ja- pansch kleedje. 14de J. Vastenouw, Assumburgstraat 42, gebak. 15de A. Poot. Arendsweg 33 W. a. D.. taart. 16de R. Reek. Rijksstraatweg 127, paar schoenen. 17de J. A. Rijken, Hobbestraat 18, wollen sjaal. 18de R. S. de Bie, Vondellaan 38, werk mandje. 19de Wed. D. Honig, Nieuwstraat 11, kof fiemolen. 20ste Christiaan Braun, Peperstraat Be verwijk, doos zakdoeken. 21ste Toon Bremmers. Velserweg 16, doosje zeep en eau de cologne. 22ste C. A. Hoogland, Arendsweg 58, Be verwijk, heerendas. 23ste G. Kuys, Alkm.weg 4 Beverwijk, bood- schappentasch. 24ste A. Willems, Koningsweg 37, Velsen- Noord, Jap. naaidoos. 25ste P. Stam, Meerstraat' 5, theekistje. HEEMSKERK ST. NICOLAASFEEST Het jaarlijksche St. Nicolags-kinderfeest, uitgaande van de afdeeling Heemskerk van den R.K. Volksbond, zal ditmaal worden ge houden op Zondag 3 December a.s. Om 3 uur arriveert St. Nicolaas in het R.K. Vereni gingsgebouw. VOLKSONDERWIJS De vereeniging voor Volksonderwijs organi seert een filmavond op Maandag 27 November in „Flora". een man, die voor ons kranten en tijdschrif ten naar Bulgarije moest verzenden. Get. Hirsch heeft helaas aanwijzingen gegeven als zouden die kwitanties van hem afkom stig zijn. En dat is niet waar. Het is uitge sloten, dat Hirsch ooit met de Bulgaren in aanraking is geweest. Hirsch: Ik ken den naam Dimitrof uit partijprotocollen enz., als dien van een gewichtige persoonlijkheid, maar persoon lijk ken ik Dimotrof niet. Ook Tanef verklaart, dat de Peter, die hem bij zijn aankomst te Berlijn op verzoek van Popof naar de woning van Soenke heeft gebracht,, een geheel andere persoon was dan de thans gehoorde getuige Hirsch. Zij gelijken niet op elkaar. Dimitrof vraagt getuige wélke politieke lijn de communistische partij-leiding in 1932 en begin 1933 heeft gehad. Hirsch: De politieke lijn was door besluiten der partij aldus vastgesteld, dat de voor naamste zaak was de verovering der meer derheid voor de doeleinden van.het commu nisme. Dimitrof: Moest er eengewapende opstand veroorzaakt worden als de nationaal-socia- listen aan de macht kwamen? Hiisch: Van zulk een streven was volgens de gezindheid der partijleiding eind 1932 en begin 1933 geen sprake. Volgens de geheele. theorie en practijk van hét communisme was voor zulk een opstand een revolution- naire situatie noodig, waarin, de partij al de meerderheid der arbeiders achter zich hepft en de overige massa's voor het grootste deel geneutraliseerd kunnen worden. Bij de jaarwisseling 19321933 was er. juist het tegendeel van zulk een situatie. Dan wordt de schrijver Bruno Peterson als getuige gehoord .Hij behoort sedert 1919 tot de communistische partij en zegt ook thans nog haar doeleinden aan te hangen. In de dagen voor den brand is hij vaak bij Torgler in den Rijksdag geweest. Op den avond van den brand was hij met Torgler en Koenen ook bij Aschinger, doch hij is vroeger weggegaan en heeft eerst den vol genden dag uit de kranten van den brand gehoord. Wat de kwitanties van Hirsch aangaat zegt aan dezen getuige geenerlei betalin gen te hebben gedaan. De president acht de verklaringen vam beide getuigen onwaarschijnlijk. Het laatste getuigenverhoor geldt den met selaar Schmidt, in wiens woning in den riacht van 26 op 27 Februari leden van den rooden frontstrijdersbond vertoefd zouden hebben in z.g. „Alarmbereitsehaft". Getuige verklaart onder eede, dat dit niet het geval is geweest. Hij kent Grothe. van wien deze bewering afkomstig is, in het geheel niet en noemt al diens mededeelingen fantasieën De zitting wordt daarop tot heden, Maan dag, verdaagd. DRIEHONDERD SCHEPEN IN RUSLAND INGEVROREN. Uit Leningrad wordt gemeld, dat op de bin nenwateren tusschen Leningrad en het La- doga-meer 300 schepen door ijsmassa's worden bedreigd. Aangezien de vier ter assistentie ge zonden kleine ijsbrekers niet in staat zijn de schepen alle te redden, heeft de regeering eenige genie-afdeelingen van het Roode Leger naar de bedreigde punten gezonden om de ijsmassa met behulp van dynamiet te breken. greep op den anderen iets losser te maken en weer wrong zij zich los en snelde naar de deur, die naar de veranda leidde. Maar hij sprong naar voren en sneed haar den weg af, maar met een laatste wanhopige poging sloeg zij beide handen omhoog naar zijn gelaat en krabde verwoed naar zijn oogen. Zij hoorde hem woest vloeken, zag den moordlust in zijn kleine, glinsterende oogjes, voelde zijn gespierde vingers aan haar hals. Toen draaiden de voorwerpen in de kamer :n een duizelingwekkende snelheid als een vlek voor haar oogen rond. Zij hoorde een knal die van grooten afstand scheen te komen; hoorde Yuma weer schelden. En toen viel zij, machteloos tegen het gewicht van zijn lichaam, in een beweginglooze massa op den vloer. HOOFDSTUK XXH. Een bewijs van dankbaarheid. Niet lang na twaalf uur van dienzelfden dag, sloot Hollis, die het werk vervelend vond, met een klap op zijn schrijftafel, zei tegen Potter, dat hij naar huis ging, besteeg zijn pony en reed het Dry Bottom pad op. Hij herinnerde zich, dat hij Norton dien morgen tegen een der mannen had hooren zeggen, dat hij vermoedde, dat verscheidene stuks vee van Ed Hazelton nog altijd in de buurt waren van het bassin bij de woning van Ha zelton en hij besloot langs dien kant te rij-»

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5