HET NIEUWE AVONDBLAD Geluidloos. Het Lynchdrama van San José. Ige JAARGANG No. 333 DONDERDAG 30 NOV. 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents Incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig ln de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. Een Merkwaardig Man. In Maart 1932 stierf plotseling, 78 jaar oud, de Amerikaansche multi-millionair George Eastman. Hij was de uitvinder van de foto grafische film, de Eastman Kodak droeg zijn naam, en hij heeft een enorm concern tot ontwikkeling gebracht. Eigenlijk was hij een typisch Amerikaansch geval van een „cap tain of industry", een zakenman-in-'t-groot, die het van niets tot een geweldige financieele machtspositie had gebracht. Zoo zijn er in de laatste halve eeuw velen geweest aan de over zijde van den Oceaan. Er zijn er nu niet veel meer over, maar zij hebben een heel tijdperk beheerscht. Gezamenlijk vormen zij een epi sode in de wereldhistorie, waarvan niemand met eenige zekerheid kan zeggen of het de finitieve einde al nabij is. De multimillionairs- groep is sterk geslonken, maar de Rockefel lers en de Morgans en de Fords zijn er nog. Eastman begon zijn maatschappelijke loop baan met te werken voor zes gulden per week. In vijftien jaar van langzaam opklimmen spaarde hij f 7500 over, en besteedde dat be drag aan zijn uitvindingen op fotografisch gebied. Het jaar van zijn opkomst was 1889, toen hij te Rochester in den staat New York zijn Kodak Company stichtte. Die groeide snel tot een wereldonderneming. Tot 1925 leidde hij haar zelf, toen trok hij zich uit de directie terug en werd president-commissaris. Dit alles stempelt hem nog niet tot den bui tengewoon merkwaardigen man, over wien men anderhalf jaar na zijn dood nog eens gaat schrijven. Er was evenwel meer. East man is nooit in zijn leven een dollar jager ge weest. Hij raakte door zijn gaven en door de grilligheden van het Lot midden in den mil- lioenendans, maar die steeg hem niet naar het hoofd. Zijn geweldig inkomen gebruikte deze eenzame man om er de openbare zaak mee te dienen. Enorme bedragen besteedde hij aan het steunen van instellingen van op voeding en onderwijs, aan de tandheelkundige verzorging van schoolkinderen hij had zelf de nadeelen van het ontbre ken daarvan in zijn jeugd onder vonden, en het is interessant dit op dit oogenblik te vermelden, nu zooveel gemeen ten die verzorging afschaffen en aan nog veel meer. Voor de muziek deed hij veel. Hij stichtte in 1905 de Eastman Muziekschool en het Eastman Theater, met de bedoeling de muzikale opvoeding van den arbeider te be vorderen en besteedde daar ettelijke millioe- nen aan. De universiteit van Rochester kreeg in totaal 35 millioen van hem, aan de organisatie der bedoelde -tandheelkundige verzorging op de Amerikaansche scholen be steedde hij vijftig millioen. Natuurlijk be steedde hij ook groote bedragen aan liefda digheid, maar in hoofdzaak trachtte hij con structieven arbeid te verrichten, en de arbeid op dit gebied moet hem minstens evenveel zorgen gebaard hebben als het besturen van zijn onderneming. Toen hij in 1925 presi dent-commissaris werd liet hij in de daarop volgende jaren zijn inkomen van 40 millioen gulden per jaar onder de vele tienduizenden leden van zijn personeel verdeelen. De directe aanleiding om nu weer iets over hem te schrijven is, dat zijn testament is gepubliceerd. Hij blijkt 75 1/2 millioen dol lar te hebben nagelaten, en het alles bestemd te hebben voor de doeleinden, waaraan hij ook tijdens zijn leven zijn geweldige persoon lijke winsten besteedde. Eastman was, zooals ik al gezegd heb, een zeer eenzaam man. Hij bleef zijn gansche leven ongetrouwd, en vond al zijn vreugde in muziek en in bloemen, waarvan zijn huis en zijn kantoor altijd vol waren. Hij had, na een zwakke jeugd, een ijzersterke constitutie en tot op hoogen leeftijd trok hij er jaarlijks een poosje op uit om te jagen, vaak in de onher bergzaamste gebieden. Op zijn 75ste jaar ging hij nog een paar maanden op de beren jacht in de ijswoestijnen van Alaska. Een zeer ongewoon mensch dus, in alle opzichten. Overigens bovenal een man, die vervuld moet zijn geweest van de onrecht vaardigheden der menschenmaatschappij en wiens maatschappelijke arbeid wel een heel schril licht werpt op de willekeurige distributie van welvaart. Eastman trachtte die naar zijn beste kunnen, althans wat hemzelf betrof, te corrigeeren. In zijn socia len arbeid werd hij in zekeren zin een „regeerder naast de regeering". Waarbij, omdat hem de uitvoerende macht deels ontbrak, omdat hij ondanks de macht van zijn geld maar een particulier was, hij een onafzienbare reeks narigheden en teleur stellingen met onwillige overheidslichamen doorworstel moet he'bben. Te Haarlem hebben we indertijd heb geval beleefd van de anonymus, die een kwart millioen gaf om den Stadsschouwburg te bouwen en die wel een geboren wijsgeer geweest moet zijn om de ontvangst van zijn initiatief zonder bitterheid te hebben kunnen ver duren. Enfin, zijn doel werd tenslotte be reikt. Ook Eastman bereikte zijn doel. Hij was zeker een groot en nobel mensch, en het is verkwikkend aan het leven van zulk een man nog eens te herinneren. Hetgeen mij ertoe dreef, dit te schrijven. R. P. IJMUIDEN FILMAVOND VREDESGROEP IJMUIDEN. De Vredesgroep IJmuiden gaf Woensdag avond in „Het Wapen van Velsen" een film avond. die door een groot aantal bezoekers werd bijgewoond. De zaal was tot op de laat ste plaats bezet. De heer Reitsma zeide in z'n openingswoord, dat het de bedoeling was op 11 November een vergadering te houden. Dit plan konniet doorgaan, omdat er dien avond geen spreker beschikbaar was. Thans heeft men den heer G. J. Blekkink van Heemstede bereid gevon den te komen spreken. Al heeft het dan ook lang geduurd, voordat de Vredesgroep weer iets van zich liet hooren, zij is niet geliqui deerd. maar is gezond en frisch en hoopt meer avonden te beleggen. De heer Blekkink sprak daarna over: „Na tionalisme en oorlog". Wat is nationalisme? zeide spreker. Hij bracht naar voren wat het woordenboek over dit woord zegt. Het ware nationalisme is eenheid, is vrede onder eigen volk, is ook vrede met de buren, met de heele wereld. Als we 'geen vrede met de menschen om ons heen hebben, kan er geen vredig ge voel van nationalisme zijn. Er moet eenheid zijn in eigen volk om andere volken te kun nen dienen. Wij willen een goed mensch zijn om anderen te kunnen helpen. Het zuivere nationalisme is tegen oorlog. Spreker refe reerde aan de woorden van generaal Snijders, gesproken bij het 35-jarig jubileum van de Koningin, uit welke woorden het „sivis pacem para bellum" viel te beluisteren. Met deze woorden is spreker het niet eens. Wie den vrede wil bereidt zich tot den vrede. Wat is oorlog? Oorlog is ellende, is ziekte, verwoesting, brandstichting, vertrappen van alles wat mensch is, „das radikal Böse" zooals de Duitscher zegt. Maar het ergste is niet datgene, wat ons wordt aangedaan, maar dat gene wat wij anderen aandoen. Moeten wij wachten tot het niet tegen te houden is? Neen, zegt spreker, wij kunnen niet gaan den ken, dat er nog wel menschen zijn die den vrede willen. Wij moeten iets doen. wij moeten getuigen voor den vrede, wij moeten den vrede zoeken in eigen ziel en leven. Het individu moet beginnen in eigen omgeving den vrede aan te kweeken. Zoo komen wij tot het pacifisme. Spreker's rede werd luid toegejuicht. Hierna vond de vertooning plaats van de authentieke Fransche oorlogsfilm „Om den wereldvrede". Deze film vertoont episoden van den grooten oorlog, niet zooals zij voortspro ten uit de fantasie van den cineast maar die door operateurs achter het front werden op genomen. Alle verschrikkingen van den oor log, infanterie-aanvallen, bombardementen, gasaanvallen enz. worden geprojecteerd. De film is uit den aard der zaak geen spannende sensatiefilm; haar documentaire waarde is echter onaantastbaar. BELANGRIJKE VERGADERING VAN IJSVENTERS. Dezer dagen heeft de afd. Velsen van den Nederlandschen Bond van Consumptieijs- bereiders een belangrijke vergadering m Café Centraal aan den Zeeweg gehouden. De voorzitter, de heer Ringers gaf een uiteenzetting van doel en streven van den bond, waarna een ]bespreking werd ge houden over een actie die het bestuur voor stelt op touw te zetten tegen het venten van ijs door venters die in 1933 nog niet door den Keuringsdienst erkend werden. Het be stuur stelt zich voor deze kwestie met den burgemeester te bespreken. Het bestuur stelt zich ten doel, een streng toezicht op de leden te doen invoeren, opdat het product aan de strengste hygiënische eischen vol doet. De karren der leden zullen van een kenmerk worden voorzien. Als afgevaardigde naar het congres van den landelijken bond werd benoemd de heer Ringers. (In het physiologisch laboratorium te Amsterdam is een z.g. camera silenta gebouwd, een vertrek, waarin absoluut niets van de buitenwereld te hooren is). Stel u dat eens voor, een kamer, Waar je niets, maar dan ook niets Van de wereld meer kunt hooren, Is dat niets of is dat iets. Geen geklaxon van een. auto, En geen gieren van een tram, Geen geweld van paard en wagen, En geen menschelijke stem. Geen geraas van vliegmachines, Radio noch gramofoon, Geen geratel van een spoortrein Noch zijn gil op schellen toon. Geen kabaal van menschlijk leven In zijn toomelooze vaart, Ach, om daarin te verblijven. Lijkt een paradijs op aard. Stel u even voor, die kamer, Wordt u daardoor niet bekoord? Zoo volkomen ondoordringbaar, Dat je nergens iets van hoort. Geen gelach van kleine kleuters Als zij dartlen langs de straat, En geen ruischen van den golfslag, Als hij op het zeestrand slaat. Geen melodieuze tonen Van muziek der hoogste soort, En geen teere zang van vogels, Niets, maar niets wordt er gehoord. Ik zeg, stel u voor, die kamer Zonder zelfs het zwakst geluid, Zoudt gij daar niet graag verblijven? Nou, ik niet ik blijf eruit. P. G'ASUS. FEESTAVOND SCHIETVEREENIGING GROOT IJMUIDEN. Gisteravond heeft in lunchroom Eynthoven een feestavond plaats gehad van de Schietver- eenigïng „Groot IJmuiden". Deze avond was belegd met het doel de prijzen uit te reiken die op de laatst gehouden wedstrijden be haald zijn. De prijsuitreiking vond plaats door den eerevoorzitter der vereeniging Luit.- Kolonel Hartogh Heys van Zouteveen. Na een kort inleidend woord van den voor' zitter, waarin deze in het bijzonder den eere voorzitter het welkom toeriep, verkreeg de eere-voorzitter de gelegenheid om de prijzen uit te reiken. Alvorens hiertoe over te gaan drukte de Luit.-Kolonel zijn hooge voldoening uit voor de hem geboden gelegenheid den prijswinnaars de door hem behaalde prijzen te mogen overhandigen. Hij beschouwde de schietvereeniging als een verlengstuk van de afd. IJmuiden der B.V.L. Hij beschouwde dan al de leden van een zelfde politieke strekking, n.l. van orde en recht. Spreker stond eenigen tijd stil bij wat orde en recht beteekent. Hij drukte er zijn blijdschap over uit, dat vooral in den laatsten tijd er meer en meer de uiting is gekomen, dat een groot deel van ons volk vraagt naar orde en recht. Spreker herinnerde aan de spontane huldi ging van 9 September. Vervolgens sprak de eere-voorzitter een woord van hulde aan het bestuur der vereeniging. Met een luid applaus stemden alle aanwezigen hiermee in. Bij het eindigen van den eere-voorzitter werd het eerste couplet van het „Wilhelmus" gezongen. Vervolgens had de prijsuitreiking plaats. Hierna spark de heer D. de Ridder Jr. eenige woorden van dank tot den eerevoorzitter voor zijn bereidwilligheid om de prijzen uit te rei ken en gaf hem de verzekering, dat ook de schietvereeniging boven alles in haar banier voert „Voor orde en recht" en dit zal hand haven, als het moet, ten koste van alles. Nu was het de taak van de Jazzband „The Red Jeekers" om hun beste beentje voor te zetten. Tusschen de muziek wist de humorist-confé rencier Leo van Norden door zijn leuke zetten en liedjes de aanwezigen aangenaam bezig te houden. ST. NICOLAASFEEST VAN „WEES EEN ZEGEN". De Evangelisatie-Vereeniging „Wees een Zegen" zal a.s. Zaterdag voor de kinderen een St. Nicolaasfeest houden. Des middags 3 uur zal St. Nicolaas ar- riveeren in het gebouw Willebrordstraat 10, waar hij een 500-tal kinderen hoopt te ver- Links het portret van den student Brooke Hart, die door bandieten ontvoerd en om het rassen. 1 leven gebracht werd. Daarnaast de gouverneur van Californië James Rolph, die weigerde De ouders zijn ook welkom op het kin- versterkingen naar San José te zenden en de wraakneming op de ontvoerders zelfs goed- iderfeest. keurde, Naar. men weet staat de schuld van een der. gelyncht en niet vast, HET HARINGVISSCHERIJ- BEDRIJF IN NIEUWE BANEN. VAN EEN GROOTE VISSCHERIJ NAAR DE TRAWLHARINGVISSCHERIJ? Tot nu toe was men over het algemeen van meening, dat haring, bestemd voor de ton nen, pekelharing dus, gevangen moest wor den met drijfnetten en daarna volgens de regelen van Willem Beukelszoon gekaakt. En ontegenzeggelijk was deze speciaal Neder- landsche visscherij-industrie sedert eeuwen een belangrijk bedrijf, dat leverde een kwali teit haring, die onovertrefbaar was. Maar thans begint het er op te lijken, dat het met deze visscherij zal gaan als met de beugvisscherij, die langzaam maar zeker het veld moet ruimen voor de trawlvisscherij 't aandeel dat de drijfnetvisscherij in de ha ring visscherij heeft wordt elk jaar kleiner, de drijfnet haringvisscherij wordt verdron gen door de trawl-haringvisscherij. Dit jaar is daarvan een sprekend bewijs geleverd. De Duitsche trawlharingvisscherij heeft mil- lioenen Kilo's opgeleverd, ongetwijfeld veel meer dan ooit de Nederlandsche drijfnet visscherij in een jaar opleverde. Dit is de evolutie, zoo men wil rationalisatie. Eerst deed de trawlvisscherij een aanval op de beugvisscherij, thans wordt een aanval ge richt op drijfnetvisscherij; omtrent den uit slag van dezen avond behoeft geen twijfel te bestaan. In de eerste jaren van de trawl-haring visscherij werd de haring aan boord in ijs geladen of wel licht gezouten, voorbestemd om te worden gerookt of verwerkt tot „Ma- rinaden". Maar de visscherij nam een dus- danigen omvang, dat de productie voor dit doel alleen veel te groot werd. Men moest dus een anderen weg zoeken en vond dien. Men ging de haring bij groote massa's in de tonnen pakken en zouten. In 1933 werd het trawl-haringvisschen der Duitschers een succes. Er werd meer trawl haring gezouten dan drijfnetharing, de groote visscherij geraakte dus op de tweede plaats en het lijdt geen twijfel of Duitschland is hard op weg zich vrij te maken van den in voer van pekelharing. Het land zal spoedig in eigen behoefte kunnen voorzien, dank zij het trawlnet, dat zooveel productiever is dan het drijfnet. En straks zullen onze Oostelijke bu ren de loggers, die met rijkssteun zijn of wor den gebouwd, wellicht niet meer noodig zijn. Het schijnt, dat de trawl-reederijen zich er op gaan toeleggen, de haring ook op zee tc doen kaken. Het spreekt vanzelf, dat deze werkwijze nog geen algemeene toepassing vindt, omdat men handen tekort heeft om de millioenen gevangen haringen de bekende bewerking te doen ondergaan. Maar het be drijf zal zich ongetwijfeld aan de nieuwe werkwijze hoe langer hoe beter gaan aan passen en ongetwijfeld zijn we na verloop van eenige jaren zoover, dat de Duitsche trawl-haringvisscherij de pekelharingmarkt gaat beheerschen, tot schade van de ouder- wetsche drijfnetvisscherij, tot schade ook van de kwaliteit van het product. Maar de nieuwe tijd vraagt naar goedkoope producten en meer dan de drijfnetyisscherij is de trawl visscherij in staat deze te leveren. THALIA-THEATER. „Ik ben een vluchteling". Dit is de titel van de film, die a.s. Vrij dag en verdere dagen in Thalia wordt ver toond en die is vervaardigd naar het veel besproken boek van Robert E. Burns: „De Kettinggangers". Deze film is authentiek, het gegeven is afkomstig van een veroordeelde die nog steeds voortvluchtig is. Als document, als aanklacht en als film zelf vraagt deze rolprent vanMervyn le Roy met Paul Muni in de titelrol de aandacht van het publiek. Het documentair karakter overheerscht, maar het is dan ook zeer be langrijk voor een betere kennis van de in zekere staten van Amerika nog bestaande toestanden. Het is de boeiende geschiedenis van Robert E.Burns. Deze was plotselin komen opduiken te Chicago en was arbeider geworden in de slachthuizen. Hij wist zich geleidelijk omhoog te werken, werd een heele persoonlijkheid en bevond zich dan spoedig aan het hoofd van de „Greater Chicago Magazine" waarvan hij niet alleen stichter, maar ook bestuurder en hoofd redacteur was. Tot in 1929 de politie aan dit alles plots een eind maakte en hem in hech tenis nam om hem aan een der achterlijkste Amerikaansche Staten Georgia uit te leve ren. Burns was inderdaad., na aan den oorloL te hebben deelgenomen, moeilijk aan werk kunnen komen. Hij had gezworven en zon der dat hem schuld trof, werd hij betrokken in een zaak van diefstal met doodsbedrei gingen. De eigenlijke dader wordt door de politie gedood. Burns verschijnt voor de rechtbank te Atlanta in den staat Georgia en wordt veroordeeld tot 10 jaar ketting straf. 'Zelfs indien men eens per jaar haar de bioscoop gaat, mag men niet verzuimen deze prachtige film te gaan zien. BEHOUDEN GEBLEVEN. De Finsche bark Parma, welke 4 October van Londen naar Australi vertrok, is in den Atlantischen Oceaan gepraaid door het En- gelsche stoomschip Avelona. Dit bericht heeft tot groote geruststelling geleid, omdat men destijds op de Fransche kust een lijk gevon den had met een reddingboei van dit schip en dus het ergste vreesde. ONDERLINGE WEDSTRIJDEN D. C. IJ. Ie klasse. gesp, gew. rem. verl.pnt. 1. Ligthart 2. Dukel 3. Suyk 4. Schaap 5. De Jong 6. Leijte 7. Kramer 8. Smit 9. Kraai 1. Souverein 2. Koetsier 3. Ott 4. v. d. Velde 5. De Beurs 6. Bais 7. Groen 8. Postma 9. Versteeg 10. Siebeling IJ. F. C.-NIEUWS. Uitslag 25 November: lc Bekerronde. Telefonla I—IJ.F.C. I 1—2 A.s. Zaterdag 2 December: IJ.F.C. 3—Kennemerland 4 uitgesteld. IJ.F.C. 3Visscherijschool 2.30 uur. J.l. Zaterdag won IJ.F.C. haar eersten wedstrijd voor den Kennemerland-beker, dus de race om dit kostbaar exemplaar heeft ook dit jaar weer een aanvang genomen. Deze bekerwedstrijden behooren ieder jaar tot een groote attractie. Het eerste elftal schijnt zijn vertrouwen weer geheel te her winnen, vooral de 41 overwinning op Kennemerland haalt het oude enthousiasme terug. Het eerste elftal is Zondag vrij. Het derde elftal zou tegen Kennemerland 4 uit komen, doch deze wedstrijd is door den bond uitgesteld. Het zelfde elftal zal nu een oefenwedstrijd spelen tegen een sterk elftal van de Visscherijschool; dit beteekent zeer zeker een goede training voor de IJ.F.C.- reserves, die dit seizoen zoo kranig hebben ingezet IJ.F.C. 3: Jimmink, De Boer, Schaap, Mors, Zwanenburg, Stam, Goedhart, Meijboom, Huhl, Borst, Oldenburg VELSEN UITVOERING KINDERKOOR „LENTE BLOEMEN" Voor een uitstekend bezet gebouw gaf het Chr. Kinderkoor „Lentebloemen" een uitvoe ring in de Geref. Kerk te Velsen-Noord. De directeur van het koor, de heer P. Koel- mans, wiens concerten een uitstekende reputa tie genieten, heeft ons ook nu weer voor een gezonde en verzorgde uitvoering gebracht. Na gezamenlijk zingen van Ps, 75 1, gebed en Psalmlezing door ds. Meijer, zongen de kleinste meisjes van „Lentebloemen" een twee tal vroolijke, leutige liedjes, n.l. Hopsa, hei- sasa en een Kabouterliedje, die zoozeer in den smaak van ouders en belangstellenden vielen, dat zij op deze plaats een hartelijk applaus ontlokten, waardoor reeds onmiddellijk het eventueele ijs gebroken werd en er onvervaard en zonder verlegenheid op los werd gezongen. Gecombineerd met de jongens werden twee stemmige bekende schoolliedjes uitgevoerd die een goeden kijk gaven op het nauwkeurig wer ken van directeur Koelmans, dat reeds meer malen door een optreden van „Lentebloe men" voor de microfoon beloond werd. Een tweetal kerstliederen en een avondliedje van Van Oort, gezongen door een koortje uit de oudere meisjes van „Lentebloemen", was eenvoudig, maar daarom niet minder loffelijk, van uitvoering. Veelbelovende altstemmetjes mochten we er bij opmerken. Mej. H. Eerbeek, die haar medewerking 2an deze uitvoering als sopraan-soliste verleende, zong onder veel bijval eenige religieuze soli. Duidelijk van, uitspraak, goed op toon, doch gaarne hadden we wat meer expressie in de voordracht gehoord. Door een der jongste le den van het koor werden haar bloemen aan geboden. De hoofdschotel van den avond was voor de jeugdige zangers en zangeresjes wel de uitvoe ring der cantate: De Geschiedenis van Jozef, waarin elk der hierboven reeds besprókel; on derdeden van het ensemble solistisch of ge zamenlijk waarlijk verfrisschenden kinder zang ten beste gaven (alleen de z klinkt nog als s). De rollen van Jozef, Jacob en de spreekstem waren resp. de heeren D. van Dijk, N. Hammes en H. Kraaienveld toevertrouwd, terwijl de heer Joh. Redeker de piano-begeleiding accu raat en volgzaam verzorgde. Het instudeeren van deze cantate moet voor den directeur en zijn „bloemen" een heele op gaaf geweest zijn, gezien de steeds weer van koren varieerende compositie en haar lengte (17 blz. programma?). Het applaus, dat de uitvoering ervan oogstte moge voor hen wederom een aanmoediging geweest zijn. Op gebruikelijke wijze werd de avond daar op gesloten. j - W. f

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1