HET NIEUWE AVONDBLAD Het visscherijbedrijf in November. Se JAARGANG No. 337 DINSDAG 5 DECEMBER 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2^4 cents Incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig ln de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: j 2000.bij algeheels invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000,bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.—, Indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-j tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN. Omzet slechts weinig minder dan in November 1932. Versche haring geeft den doorslag Met een omzet v&h 746.140 in de maand November j.l. is één vooruitgang bereikt van ruim 40.0pö.— vergeleken bij October 1933 en is de achterstand, vergeleken bij de over eenkomstige maand in 1932 nog slechts negen duizend gulden. Lïogen we dus over het eindcijfer van de zoo mist afgesloten maand tevreden zijn, de re- 'sultaten van de trawlvisscherij geven nog weinig aanleiding tot tevredenheid, hetgeen zal blijken uit de onderstaande cijfers. Het is dan ook in hoofdzaak aan de drukkere ha- ringvisscherij toe te schrijven, dat de omzet dien van November 1932 bijna heeft ge ëvenaard. Er werd in de verslagmaand voor ruim twee ton versche haring omgezet, tegen ruim 110.000 gulden in November 1932. De totale omzet in de eerste 11 maanden bedroeg 4.951.828 tegen 7298.822 in het zelfde tijdvak van 1932. Er kwamen de vorige maand binnen van de trawlvisscherij 219 (229) stoom- en motor trawlers met een besomming van 412.1)62.— 461.798), 105, (71) motorloggers met 58.645 (f 52J&7), 480 (399) motorkustvisschers met 31,418.— 36.490.—), 12 (27) open booten met f 50.— 262.—), 7 (0) Zweedsche motor- /kotters met 5.281, 9 (17) Deensche motor- kotters met 7.140 12.777) en 2 (2) Belgi sche met 473.— 501. Van de drijfnetvisscherij kwamen binnen: 7 (1) stoomloggers met 11644 2.093); 128 (51) motorloggers met 105.949 38.071), 2 (0) Poolsche en 2 0) Duitsche motorloggers met resp. 2.736— en 1.686 en 113 (68) Engelsche stoomdrifters met 93.962 74.612) De opbrengst der consignatiezendingen be droeg f 15.088 40.555). Bij de cijfers der trawlvisscherij valt aller eerst op. de toenemende visscherij met motor loggers en motorkustvisschers, waarmede ech ter de opbrengstcijfers niet evenredig zijn. De gemiddelde besomming der loggers bedroeg 560.—, tegen 735 in November 1932, die der motorkustvisschers resp. 65.en ruim 90.alle resultaten die er op wijzen, dat het visscherijbedrijf geheel ontwricht is. Deze minder gunstige resultaten zijn niet het ge volg van geringere vangsten, maar van slech tere prijzen, vooral van de tong, die zooals men weet den laatsten tijd zeer aan den la gen kant is. En de stoomtrawlers? .Ook hier daalde de gemiddelde reisopbrengst fi.l. van 2000 op 1880. Hier gaat het regel matig bergafwaarts: 2140.in October, 1880 in November en bovendien nog langere reizen. Het kan niet anders of deze resultaten moeten er toe leiden dat steeds meer traw lers uit de vaart genomen worden, want de besommingen, die thans gemaakt worden, zijn niet voldoende om de kosten te dekken. Dit geldt vooral voor de kustbooten, die er in den regel al heel weinig van terecht brengen. Dat het aandeel der buitenlanders in den aanvoer op onze markt achteruitgaande is, is Waar de eigen visscherij het al slecht maakt, geheel overeenkomstig de omstandigheden, is als regel geen overvloed van vreemde visch te verwachten. Er zijn natuurlijk uitzonde ringen. Waar in November 1932 nog 14 Duitschs trawlers voor ruim 36000.visch aan de markt brachten, kwam in de verslagmgand geen enkele Duitsche trawler aan den afslag. De buitenlandsche kotters brachten evenals verleden jaar ca. 13.000 aan. Het verschil ligt alleen hierin, dat voor 8 Deensche kotters, die er minder kwamen dan in 1932. 7 Zweed sche in de plaats kwamen. Dit als gevolg van het feit, dat de Zweden in Engeland uitge praat zijn en eenigen van hen het nu eens hier probeeren. En niet zonder succes Een ge middelde besomming van 740.is voor deze scheepjes lang niet slecht De drijf netvisscherij, wij merkten het hier boven reeds op, geeft een eenigszins florisan- ter beeld dan verleden jaar Het is verheugend, dat van het plus het grootste deel in eigen land bleef en niet naar de overzijde van de Noordzee vloeide. De motorloggers brachten bijna f 70.000.meer aan dan in November 1932 en de Engelsche drifters bijna 20.000. De haringloggers brachten het tot een gemid delde van 825.—, tegen 750.— in Novem ber 1932. Verwacht kan worden, dat ook in de maand December nog veel versche haring wordt aangevoerd, aangezien de pekelharing- visscherij is stopgezet. Die reeders, die nog wat willen probeeren, zullen hunne loggers wel niet met den trawl uitzenden, want dat brengt weer extra kosten met zich mede. De opbrengst der consignatiezendingen geeft geen aanleiding tot opmerkingen. Zoo zijn al weer elf maanden verstreken van het jaar 1933, dat zeker als een der berucht ste jaren in de geschiedenis van ons vissche rijbedrijf zal worden opgeteekend. Het was voor dit bedrijf in alle opzichten een slecht jaar. Er kwamen binnen (in 11 maanden) 990 (1820) stoom- en motortrawlers met 2.049.842 (f 4 402.973), 1908 (1919) motorloggers met 1.308.362 (f l.<)99.99'b 4168 (5610) motor kustvisschers met 35168 373.938) 26 (120) Duitsche trawlers met 84.613 438.104) 333 (483) buitenlandsche kotters met 221.29.2 311.688), De totale opbrengst der drijf netvisscherij be droeg 335.993 195.871). De opbrengst van de door buitenlandsche schepen aangevoerde visch bedroeg 436.000 in de eerste elf maanden van 193.3, of bijna 10 pCt. van den totalen rechtstreekschen aan voer. tegen 916000.in dezelfde periode van 1932 of 12jA pCt. van het totaal. In dezeUere- kening zijn de consignatiezendinegn buiten beschouwing gelaten. (De tusschen haakjes geplaatst cijfers neb ben betrekking op het overeenkomstige tijd vak van 1932). HEIPALEN VAN HOOGOVEN- CEMENT. VOOR SILOBOUW IN HOTTERDAM. Dezer dagen is de eerste der ruim 400 hei palen geslagen ten behoeve van een 42 M. hooge graansilo, die door de Hollandsche Be- tonmaatschappij te Rotterdam zal worden gebouwd. Deze eerste paal, die werd geslagen ten be hoeve van -de laad- en 1 os-inrichting langs het water, moet door dé Morrison door de lagen rijswerk en steenslag worden geheid. Voor dit heiwerk had men heipalen gemaakt met een stalen punt. De benoodigde betongelden worden ver vaardigd van hoogwaardige, d.i. snel verhar dende cement, afkomstig -van de Cementfa briek alhier; Het .gebruik van dit cement maakt het "mogelijk; 'dat de gestorte palen, ook bij de niet zoo gunstige weersgesteldheid, na twee weken gebruikt kunnen worden. ONZE VISCHEXPORT NAAR BELGIë. KLEINE OPLEVING DOOR UITSCHAKELING VAN SCANINAVIë TE VERWACHTEN. Van het bericht, dat de Belgische grens tot 17 December is gesloten voor visch uit Denemarken konden we in IJmuiden welis waar geen officieele bevestiging krijgen, maar wij vernamen, dat aan de juistheid niet wordt getwijfeld. Zal dit voor onzen uitvoer naar onze Zui derburen van invloed zijn? Dit is zeer zeker het geval, alhoewel, ge zien het korte tijdvak, dat ons land in zekeren zin het monopolie van den buitenlandsche handel krijgt, de gevolgen ïliet zoo buiten gewoon zullen zijn. Maar toch zal in de 12 dagen die ons scheiden van den tijd, dat Denemarken weer kan leveren, wel meer vraag van België komen dan we den laatsten tijd gewend zijn, waarvan de Belgische ex porteurs ongetwijfeld zullen profiteer en. 10 December en de invoer uit Zweden tot 12 De invoer uit Noorwegen is stopgezet tot -December. Er is voornamelijk alleen dan kans op ver levendiging van den handel wanneer de ge vraagde vischsoorten billijk te koop zijn. In België is me*n de goedkoopere Deensche visch gewend en het zal thans niet gemakkelijk gaan klanten voor dure visch te vinden. Wan neer er dus dezer dagen een behoorlijke aan voer is, kan de handel op België wellicht ein delijk weer eens zaken van eenige beteekenis met België doen. SINT NICOLAAS IN DE HISTORIE Nergens zoo gevierd als in Nederland. ONDERWERP VOOR VELE KUNSTENAARS. Een vriendelijke dag. een trouwe kindervrind, Een dag dien elk van ons heeft liefgehad als kind. P. A. de Genestet. (De St. Nicolaasavond) Sinds de goede, oude Bisschop, de grijze St. Nicolaas niet alleen als welkom reclame object, maar ook als levende reclame-figuur gebruikt wordt, is het er niet gemakkelijker op geworden om de kinderen te doen geloo- ven, dat er slechts één „goede Sint" bestaat, die zoo vriendelijk is geweest, alleen voor hén, ..per stoomboot uit Spanje" te komen. De jeugd ziet in onze dagen, vooral in de groote steden, op één middag verschillende „Sint- Niklazen", in landauer of auto rondrijden, waarbij vaak groote reclame-biljetten de aandacht op een of andere firma moeten vestigen en dan wordt er van de ouders heel wat welsprekendheid om niet te zeggen jokkerij vereischt, om de traditioneele ver haaltjes voor het kinderbrein opnieuw aan nemelijk te maken. Want er ligt nu eenmaal voor de meeste ouders (men meene niet, dat in dezen de va ders er anders over zouden denken dan de moeders), een zekere bekoring in, indien de vertelseltjes van het paard op het dak en .de geheimzinnige expeditie-orders door den schoorsteen, zoo lang mogelijk door de kleu ters als waarheid worden aanvaard. Het kind dat niet meer „aan Sint Nicolaas gelooft", heeft in de oogen van de ouders reeds iets van het kinderlijke verloren; heeft de eerste schrede reeds gezet op het pad dat naar het „weten" voert. Maar ook al heeft de sehoolsche wijsheid er eenmaal toe bijgedragen, om te bewerken dat de kinderen ongeloovig kunnen glimla chen, wanneer Vader of Moeder op de meest overtuigende wijze weet te vertellen, dat er in den loop van den nacht twee pannen op het dak zijn stuk getrapt en dat, wanneer er dien avond geen hooi in de klomp wordt ge daan, het arme bisschop-paard zeker honger zal moeten lijden; ook dan nog behoudt de feestdag van den Sint voor hen nog een groo te bekoring. Trouwens, indien men de geschiedenis van het Sint-Nicolaasfeest nagaat, zal men tot de ervaring komen, dat het eigenlijk te allen tijde zoowel voor de kleinen als voor de groo- ten een feest is geweest, en wel een, met een zeer eigenaardig karakter, waardoor het rn-et geen anderen jaarlijkschen feestdag te verge lijken is. Wel is meermalen verzekerd, dat sinds de Engelsche en Duitsche wijze van Kerstmis viering, (nl. wat het geven van geschenken aan familieleden en vrienden betreft) ook in ons land meer en meer werd nagevolgd, het Sint Nicolaasfeest wel langzamerhand in be teekenis en omvang zou afnemen, doch zij die dit voorspelden, hielden geen rekening met de karaktereigenschap van den Nederlander in het algemeen, om niet zoo spoedig met oude gebruiken en gewoonten te breken, want de viering van het Sint-Nicolaasfeest in ons land kan inderdaad tot een dier oude volks- 1 gebruiken gerekend worden, waarvan de volksdichter Klaas Bruin eenmaal zong: „Bezwaarlijk is 't, een oud gebruik te ontwennen, Dat honderden van jaren ging in zwang" In het geven ligt zulk een zoete vreugd ver scholen en daarin ligt o.i. ook voor een groot- deel de diepere oorzaak verborgen van de Het grootste droogdok ter wereld, het Koning Georgedok nadert zijn voltooiingDezen winter zal ey, o.a. de Majestic" eöri restauratie, in ondergaan- - poëzie, welke van het Sint-Nicolaasfeest uit- lat. Dat Sint Nicolaas een der voornaamste heiligen was van de Grieksche kerk. dat hij te Patera (in Lycië) geboren werd en tijdens de vervolging der Christenen door Diocletia- nus, in de gevangenis gezet werd, zal van minder algemeene bekendheid zijn dan het feit, dat de herdenking van zijn geboortedag aanleiding is geworden voor een nagenoeg algemeene uitwisseling van geschenken, wan neer de Sint Nicolaas-avond gekomen is, wel ke door de meesten op 5 December gevierd wordt (hoewel de eigenlijke geboortedag van den Sint een dag later viel). Van den grijzen bisschop werd in het jaar 1561 door Maarten van Heemskerk een por tret geschilderd, naar welke schilderij later door den kunstenaar Veelwaard een beeltenis in koper werd gegraveerd. De bewoners van Amstelstad konden eertijds een levensgroot portret van Sint Nicolaas be wonderen in het vroegere „Oude Doolhof' waar het op een houten schot prijkte recht tegenover Goliath. Maar niet aleen de grijze kindervriend zelf, ook de feestelijkheden, ter eere zijner nagedachtenis aangericht, wer den door verschillende kunstenaars in beeld gebracht. De schilderij, door den grooten Jan Steen vervaardigd, waar men op den voor grond een kleine meid ziet afgebeeld, die alle geschenken torst, welke de goede Sint zooeven voor haar „gereden" heeft, is een der be- roemste kunststukken van den vermaarden schilder geworden, maar niet minder ver maard is, de door Richard Brakenburg ge schilderde „Haarlemsche Sint Nicolaasavond" welke in 1867 op een tentoonstelling van schil derstukken van oude meester in het Amster- damsche „Art-i" gehouden, terecht aller be wondering wekte." Behalve de schilders werden ook de „com ponisten' door het feest van den bisschop ge- inspireerd en op velerlei wijzen is de Sint-vie ring bezongen. In ons land behooren tot de be kendste liedjes: „Zie de maan schijnt door de boomèn" en vooral, ook „Zie ginds komt de stoomboot uit Spanje weer aan". Waarom men den bisschop juist uit Spanje wilde laten komen, terwijl toch Lycië, waar Sint Nicolaas geboren werd, een landstreek in Klein-A-zië was, is niet met zekerheid te zeg gen. Volgens Dr. Eelco Verwijs, die in het mid den der vorige eeuw een gansche serie Sint Nicolaasliedjes uit Noord- en Zuid-Nederland in één bundel vereenigde, zou hierin een ver basterd overblijfsel van de oude zonneliederen gezocht moeten worden. Spanje zou dan „het heerlijk lichtrijk" moeten symbóliseeren. De historieschrijver J. ter Gouw is deze le zing niet toegedaan, en meent veeleer dat het noemen van Spanje als plaats van herkomst en bestemming van den grijzen Sint verband zou houden met de plaats, welke dat land in de 16e eeuw in de gedachtensfeer van de Ne derlanders innam. Toenmaals haalden onze schepen de fijnste kostbaarheden en lekker nijen uit Spanje. Dat blijkt ook uit een West- Vlaamsch Sint Nicolaasliedje, waar men, al leen ter wille van het rijm, een Sint Nicolaas heeft ingelascht, die veel later leefde en wiens feestdag op den lOden September gesteld is Het liedje luidde: „Sint Nicolaas van Tólenting Breng mij mee wat lekkerding Lekkerding van Spanje". Maar onze voorouders voelden meer voor het liedje van Jan de Regt: „Dat Sinterklaas Die oude haas Moet loopen voor Sint Feiten, Hij helpt maar met een groot De heele stad op stelten". Het Sint Nicolaasfeest wordt wel in geen ander land zóó algemeen en met zóó veel op gewektheid gevierd als in ons land, en het is dan ook te begrijpen, dat Nederlanders, die zich metterwoon in het buitenland vestigden, steeds zooveel mogelijk de viering van het bij uitstek populaire feest aldaar in eere hielden. Verschillende staaltjes zouden daarvan ten bewijze kunnen worden aangehaald. Zoo ko zen de Hollanders, die te New-York en te Al bany een herdenkir.gs- en gedachtenisfeest" wilden instellen, daarvoor alweer het Sint Nicolaasfeest, en te Friedrichsstadt aan den Eider, waar in 1631 door een groep Remon stranten 'n Hollandsche kolonie gesticht werd hield men het bisschopfeest in hooge eere. Zelfs werd daarbij ook het „draaibord" niet- vergeten, hetwelke in den ouden tijd ook te Amsterdam heel wat belangstelling trok met Sint Nicolaas, en waar de jongen „draayen om gouden torren en wafeltjes". Maar al was Nederland dan ook het land. waar de 5e of 6e December het meest alge meen en op de luisterrijkste wijze gevierd werd, wilde'dit nog niet zeggen, dat in andere landen de kinderheilige geheel een onbekende zou zijn. Zoo verhaalt Westendorp ons, hoe in Oostenrijk weleer een „Zwarte Klaas" ver scheen met een rammelende ketting, die ook, evenals bij ons, voor de kinderen vergulden koek en ander lekkers meebracht, maar ook.... een gard. als sommige kinderen het eens wat al te bont hadden gemaakt. En in Rome kwam eertijds de „zwarte man" in den Kerstnacht door den schoorsteen op bezoek. De schoorsteen heeft bij de Sint-vie ringen altijd een grooten rol gespeeld, hetgeen ver band hield met de oude verhalen van spoken, die meestal door den schoorsteen hunne op wachting kwamen maken. Ook de „bolder- geest", die de aangename gewoonte had, al lerlei plagen in huis te brengen, koos als toe gangsweg den schoorsteen. Maar ook zegt Ter Gouw kwamen de kaboutermannekens er door, als ze den gelukskinderen 's nachts hunne goede gaven brachten. Wat was dus be grijpelijker. dan dat men ook des goeden bis- schop's gaven door den schoorsteen verwacht te? En zoo is het voor onze kinderen, tot op den huidigen dag gebleven. Maar daarvoor moet dan ook te voren dé klomp met hooi gevuld worden, opdat de kloeke rossinant, die zijn meester over de daken draagt, weldoorvoed blijve, voor welke attentie de Sint zich op zijn beurt erkentelijk toont, door de klomp te vullen met tal van welkome gaven. Een goed gevulde klomp zij den lezer gaarne toegewenscht. JOH. OHR. WIJN AND- DE TONÏJNVISSCHERIJ IN FRANKRIJK. CONSERVATIEVE VISSCHERS. In Frankrijk wordt de tonijnvisscherij bijna uitsluitend uitgeoefend met behulp van zeilschepen, feitelijk is Frankrijk nog het eenige land, waar de tonijnvisscherij uitsluitend met zeilvaar tuigen wordt uitge oefend. Men zou hieruit kunnen afleiden dat de vangplaatsen zich in de nabijheid van de kust bevinden, maar het tegendeel is eerder waar. De Fransche visschers zoe ken scholen op, tot 300 a 400 mijlen van de kust. Slechts enkele jaren komen de tonijnen dichter bij de kust. Een traject van 300 tot 400 mijlen is, wan neer de wind gunstig is. in den regel gauw afgelegd, maar wanneer de wind ongunstig en onstandvastig is of bij windstilte, kan zoo'n reis lang duren Een eenvoudig conserveering-systeem. Men zou, met het oog op deze lange reizen geneigd zijn te denken, dat al -deze schepen zijn uitgerust met een conserveer-inrichting Maar ook dit is niet juist. Het conserveering- systeem is hoogst primitief. Nadat de gevangen tonijnen, zorgvuldig gestript en uitgewasschen zijn, worden ze aan den staart opgehangen aan op het dek vastgemaakte palen, waar men ze met een dekzeil, dat alleen wanneer het nieuw is, waterdicht is, tegen zon en re-gen beschut. Gelukkig laat de tonijn zich gemakkelijk conserveeren. Geen enkele, andere visch zou een verblijf v-an 5 tot 8 dagen aan dek kun nen doorstaan ^en-der tot bederf over te ^gaan. - Wanneer het - frisch en winderig weer is, gaat er weinig verloren, en al ziet de visch er bij aankomst in de haven niet bepaald frisch meer uit, toch is de kwaliteit voor conserveering geschikt. Maar wanneer het mistig weer is, of vochtig warm, bederft het vleesch spoedig. Zoo ook bij onweer. Des winters zou deze manier van conser veering, zoo men dit tenminste conserveeren mag noemen, behoorlijke resultaten kunnen opleveren, maar in het hartje van den zomer bijv. van 15 Juli tot 15 September zijn de resultaten allerdroevigst. Gedurende de zomercampagne van 1933 is de helft van de vangst dcor bederf op de thuisreis verloren gegaan.. Groote massa's zijn weer overboord gegaan, wat natuurlijk een enorm verlies voor de vischers beteekent en werkloosheid voor de arbeiders in de fabrieken, terwijl men met een dergelijk werksysteem natuur lijk nooit tegen het buitenland kan concur - reeren. Er zijn natuurlijk vrij eenvoudige midde len, die verbetering kunnen brengen; in de eerste plaats het gebruik van ijs, zooals op onze trawlers; verder het koelapparaat sn ten derde, de bevriezing. De conservenindustrie is over het alge meen gekant tegen hsi bewaren van tonijn in ijs. Men beweert en misschien terecht, dat wanneer de visch een tijdlang in smel tend ijs bewaard is, veel van haar kwaliteit en smaak verloren gaat. Toepassing van de koelmachire is moge lijk, maar dit brengt de noodzakelijkheid met zich mede, dat er technisch personeel voor bediening van het koelapparaat en. van een motor aan boord zou moeten komen En men behoeft er niet aan te denken, dat men dergelijke vakmenschen op een tonïjn- visscher geplaatst zou kunnen krijgen. Bovendien is de prijs voor het aanschaffen van een koelinstallatie een beletsel. De waarde van een dergelijke installatie is te groot in vergelijking met de waarde van het schip, waarop ze geplaatst zou móeten wor den. Er is thans echter een vinding, het systeem Louis KrebsHenri Alliot, dat alle moeilijk heden uit den weg ruimt. Op den tonijn- visscher Rospito bevindt zich een ruim, dat volgens dit systeem koel gehouden wordt. Wij hopen hierover spoedig iets meer te kunnen vertellen. WAARSCHUWING De Commissairs van Politie der Gemeente Velsen deelt in het algemeen belang mede, dat de Burgemeester van Dongen belangheb benden in overweging geeft, alvorens in rela tie te treden met Petrus Hermanus Velsen, geboren te Dongen, 5 Februari 1875. wonende te Amsterdam. Karei du Jardinstraat 64, belétage (Zdie onder den naam Centraal Bemiddelingsbureau voor Hypotheken en As surantiën hypotheekgelden aanbiedt, bij hem inlichtingen in te winnen. CHR. HISTORISCHEH UNIE EN N. S. B. In de laatst gehouden ledenvergadering der Chr. Historische Kiesvereeniging alhier is met algemeene stemmen een motie aange nomen. waarin tot uitdrukking komt, dat het lidmaatschap van de Chr. Historische Unie onvereenigbaar wordt geacht met dat der Nationaal Socialistische Beweging-, \4

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1