UIT HET BUITENLAND OP HOOCE COLVEN. De werkzaamheden van het economische V olkenbondscomité. Mussolini biedt bemiddeling tusschen Duitsch- land en Rusland aan. Reeds binnen enkele maanden onderhandelingen? In de toekomst zou de Duce ook Duitschland en Frankrijk tot elkander willen brengen. Thomas heeft nog kort geleden in het Lagerhuis verklaard, dat de uitroeping van de republiek, waarover de 'Iersche Dail toen te beslissen had, evenals de beide andere maatregelen, niet in overeenstemming te VERKLARINGEN ONDER DWANG AFGELEGD? HET BELANGRIJKSTE NIEUWS Uit het communiqué, dat na afloop van de tusschen den Russischen volkscommis saris van buitenlandsche zaken, Litwinof en Mussolini gehouden bespreking is gepubli ceerd. blijkt volgen Reuter, dat de gevolgen van deze ontmoeting zullen zijn: lo. Nauwe samenwerking op diplomatiek gebied tus schen Italië en Sovjet-Rusland. 2o. Dat po gingen in het werk zullen worden gesteld om de betrekkingen tusschen Sovjet-Rusland en Duitschland te verbeteren. In het communiqué wordt verder gezegd, dat alle vraagstukken, die den wereldvrede in gevaar zouden kunnen brengen, door de beide stataslieden besproken zijn. Gecon stateerd werd, dat er ten aanzien van de internationale vraagstukken volkomen de zelfde meening bestond tusschen Italië en Sovjet-Rusland. Mussolini heeft zijn goede diensten aan geboden om binnen eenige maanden met den Duitschen rijkskanselier Hitier be sprekingen te openen om Duitschland en Rusland nader tot elkaar te brengen. Rusland wenscht in goede verstandhou ding met Duitschland te leven en Duitsch land met zijn groote belangen in de Sovjet republiek zal hoogstwaarschijnlijk eenzelfde standpunt innemen. Het hoofdpunt der besprekingen vormde de verhouding van Rusland tot Duitschland en het is mogelijk dat het netwerk van vriendschapsverdragen, die Rusland met zijn nabuurstaten gesloten heeft, zal worden uit gebreid door een vriendschapsverdrag met Duitschland. Dan zal voor Rusland de weg open zijn om in Europa de plaats in te nemen van het tsaristisch Rusland. Als de tegenstelling tusschen Rusland en Duitschland opgeheven is, zal de weg open zijn, om een verdere poging te doen om Duitschland en Frankrijk dichter bij elkaar te brengen, waarbij Rusland en Italië, die in goede bestandhouding met Frankrijk leven, als bemiddelaars kunnen optreden. (Men meent, ofschoon dit niet wordt bevestigd, dat Japan een der gisterfen be sproken onderwerpen vormde, vooral in ver band met de vrees der Sovjet voor het Ja- pansche imperialisme in het Verre Oosten. De Italiaansche koning heeft Litwinof ontvangen, daarmede blijk gevende van de groote waarde, die de regeering hecht aan zijn bezoek. Daar Litwinow geen staatshoofd is, behoeft de koning hem natuurlijk niet te ontvangen. Genève. De socialistische staatsraad beëedigd. De in meerderheid socialistische Staatsraad van Genève heeft in de kathedraal van St. Petrus den eed afgelegd. De meerderheid had beslist, dat, in afwij king van de traditie, de eed niet zou worden afgelegd op den Bijbel. In een rede verklaarde Nicole, de socialisti sche voorzitter van den raad, dat het in Zwit serland eenige feit, dat een socialistische meer derheid aan het bewind was, een gevolg was van de toepassing van dictatorale methoden in de naburige landen en van de al te groote verdraagzaamheid der regeering ten opzichte van de fascistische provocaties tegenover de arbeiders te Genève in den nacht van 9 No vember 1932. Frankrijk. Wat de neo-socialisten willen. Het eerste congres van de Parti Socialiste de France, de nieuwe partij der neo-socialisten is te Parijs gehouden, waarbij de statuten en het program werden aangenomen. Dit program heeft tot inhoud: Vereeniging van het proletariaat, de boeren en den mid denstand in het kader van de sociale repu bliek, die de essentieele vrijheden waarborgt en de kapitalistische privileges ondergeschikt maakt aan het algemeen belang van de natie. Verder zijn in de statuten diverse nieuwigheden ingelascht, o.a. opheffing van het imperatief mandaat aan de afgevaar digden. Er zal een partij huis en een eigen dagblad worden gesticht. In een zeer groot deel des lands is de organisatie der partij reeds ver gevorderd. Renaudel hield een rede, waarin hij o.a. zeide dat in Duitschland Hitier het volk op wekte te strijden tegen de schandalen en hierdoor de openbare meening voor zich heeft gewonnen. Dit moeten in Frankrijk de nieuw- socialisten doen. In de goedgekeurde statuten wordt het principe der landsverdediging goedgekeurd, terwijl in de internationale politiek de vrede wordt nagestreeefd door te strijden voor alge- meene, geleidelijke, gelijktijdige, gecontro leerde ontwapening. Verder wenscht men strijd tegen het fascisme. Engelaïitfl'. Beslissend stadium in de kwestie met Ierland. In de gisteren gehouden zitting van het Britsche Kabinet over de verhouding tot den Ierschen Vrijstaat werd besloten dat de Mi nister voor de Dominions J. H. Thomas in den zin van de genomen besluiten nog denzelfden dag zou antwoorden op de van den Ierschen Ministerpresident De Valera ontvangen nota. De Valera zou n.l. in deze nota hebben ge vraagd, welke houding Groot Brittannië zou aannemen in geval in den Vrijstraat de Ier sche republiek zou worden uitgeroepen. In het Lagerhuis zal vandaag de afgevaar digde Sir Alfred Knox den Minister voor de Dominions vragen, of hij de Iersche onder danen zoowel in Ierland als in Groot Brit tannië onmiddellijk op de- hoogte stelt van de nadeelen. die de uitroeping van de Iersche republiek voor hen zou medebrengen. De Valera. brengen zouden zijn met het Engelsch-Iersch verdrag van 1921 en dat De Valera Ierland niet tot republiek kon maken en tegelijkertijd alle politieke en economische voordeelen van een lid van het Britsche wereldrijk kon ge nieten. Amerika. Roosevelt accoord met Italië's betaling. Reuter meldt uit Washington: De regeering der Ver. Staten heeft het Italiaansche aanbod, op 15 December één millioen papier-dollars te betalen als for- meele erkenning van de oorlogsschulden, aangenomen. Oostenrijk. De Nazileider Frauenfeld gearresteerd. De Weensche gouwleider der N.S.D.A.P., Frauenfeld, is naar het W. B. verneemt heden avond gearresteerd en na een langdurig ver hoor onder verdenking van hoogverraad in de gevangenis gezet. Hij zal voor het Landes- gericht terecht staan. AMERIKA VIERT FEEST. VANDAAG WORDT HET DRANKVERBOD „BEGRAVEN". NEW YORK, 4 Dec. (Reuter). In alle hotels, restaurants en café's worden op groote schaal voorbereidingen getroffen om helt drankverbod morgen met muziek te begraven en den terugkeer van Bacchus op vroolijke wijze te vieren. Tientallen schepen, met groote ladingen alcoholhoudende dranken, likeuren en gerenommeerde Europeesche wijnen, na deren de Amerikaansche kusten en honderden vrachtauto's beladen met geestrijke dranken van allerlei aard staan gereed de Canadeesche grens over te steken, zoodra daarvoor mach tiging wordt gegeven. Ook in de Amerikaan sche distilleerderijen heerscht groote activi teit. De autoriteiten verstrekken nog voort durend vergunningen voor den verkoop in het klein: de leider der politie te New York heeft verklaard, dat zij, die zonder vergunning drank verkoopen zonder meer gearresteerd zullen worden. Te Washington is het onderzoek voortgezet naar dc importvergunningen voor buitenland sche importeurs. Er zijn eenige licenties in getrokken, omdat er klachten waren geko men, dat sommige importeurs een te groote hoeveelheid mochten invoeren en anderen te weinig. Van officieele zijde wordt verklaard, dat de contingenteering slechts een tijdelijke maatregel is. POLITIEBEAMBTEN ZULLEN TE LEIPZIG HIEROVER WORDEN GEHOORD. Reuter meldt uit Leipzig: Tijdens het verhoor van de communistische getuigen in het Rijksdagbrandproces, zeide een van hen, Jaschke: ..Wij hebben de vorige verklaring gedwongen afgelegd. Wij moesten Een van de oudste ambtenaren van de Eer ste Kamer, een man die al heel wat stormen over zijn hoofd heeft hooren gaan, zei mij: „zóó gespannen heb ik het in de Senaat nog nooit meegemaakt". Dit sloeg op de memora bele zitting waarin het debat tusschen de heeren Crokaert en Jaspar uitgevochten werd. Zelden heeft een oratorisch steekspel zulk een belangstelling gewekt. Om de portee er van te begrijpen is het noodig een kleine inleiding en toelichting te geven. Dr. Paul Crokaert was gedurende anderhalf jaar minister van kolo niën. Hij diende zijn ontslag in omdat hij het met den gang van zaken niet eens was. Van dat oogenblik bereidde hij een oppositie voor, welke eerst in den laatstên tijd een duide- lijken vorm gekregen heeft. Gebruik makende van de algemeene ontevredenheid wist hij een groep jongere partijgenooten Crokaert is democratisch katholiek achter zich te krijgen en bij iedeer gelegenheid maakt hij dan ook niet zonder ophef gewag van de jeugd die achter hem staat. Eerst schreef hij een aantal felle artikelen, daarna hield hij eenige niet minder felle redevoeringen en tenslotte kwam hij in de Senaat met zijn bezwaren voor den dag. Crokaert is van meening dat het geheele stelsel, dat thans in zwang is, herzien moet worden. Op zichzelf beschouwd is dat een meening, welke in den laatsten tijd overal opduikt en die met voorbeelden uit de prak tijk te verdedigen valt. En niemand zou het dan ook dezen senator ten kwade duiden wan neer hij het figeerende stelsel en de mannen welke het vertegenwoordigen met eerlijke mid delen aanviel. De middelen door hem gebruikt worden echter door zijn tegenstanders ten scherpste veroordeeld en ten krachtigste ver worpen. Ik geloof dat voor een groot deel de afkeer van Crokaert's argumentatie berust op een verkeerde uitleg van zijn woorden en een miskenning van zijn bedoelingen. Maar ik ge loof anderzijds dat het Crokaert's zeldzame onhandigheid en zeldzame onduidelijkheid zijn geweest welke zijn optreden verzwakten. Hij heeft een kapitale fout begaan; een fout die zich in een politiek debat altijd wreekt. Wanneer men beschuldigt moet men altijd man en paard noemen. Een gering feit, maar dat met de stukken in de hand bewezen kan worden, oefent diepere werking uit dan hon derd vage beschuldigingen. In het laatste ge val krijgen de tegenstanders altijd de mooie de verklaringen, welke de politie ons voorlas, bevestigen." Dimitrof vroeg toen, dat degenen, die hier voor verantwoordelijk waren, als getuigen zouden worden gehoord. President Biinger was hierover zeer veront waardigd, doch de procureur-generaal onder steunde dit verzoek „teneinde de buitenland sche pers tevreden te stellen". De Senaat willigde vervolgens het verzoek van Dimitrof in. Wolff meldt over het verloop van de zitting van gisteren: De installateur Brand en de landarbeider Zeweis, die tot twee en vijf jaar tuchthuisstraf zijn veroordeeld, worden vervolgens gehoord. Zeweis bevestigt, dat in Februari „Alarm- bereitschaft" bestond. Het definitieve bevel was per slot niet afgekomen, zoodat in krin gen van den „Rotfrontkampferbund" de mee ning heerschte, dat men uit eigen beweging erop moest losslaan. De vraag of de rijksdagbrand het teeken voor den gewapenden opstand moest zijn, werd door getuige ontkend. Getuige Brand deelt mede, dat de geheele „Rotfrontkampferbund" in Februari opnieuw georganiseerd werd. Verder verklaart getuige, dat in een gesprek gesproken is geworden van het tot ontploffing brengen van de gas fabriek te Dusseldorf, ten einde aldus ver warring te stichten en een gunstige gelegen heid van den opstand voor te bereiden. Daarna werd de zitting tot heden verdaagd. rol. Zij zijn dan natuurlijk het slachtoffer van vage verdachtmakingen, etc. Crokaert heeft herhaaldelijk geschreven en gezegd dat de tegenwoordige regeering niet vrij stond ten opzichte van de „haute finance" en met de conventionneele beeldspraak van het parle ment, kwam hij er al gauw toe om te spreken van een „zilveren muur" waartegen ministe- rieele macht te pletter sloeg, van „gouden ke tenen" en „gouden handboeien". Deze attri buten kwamen gedurende het debat telkens opnieuw op de proppen en minister Jaspar heeft er een dankbaar en succesrijk gebruik van gemaakt. De honorabele Monsieur Cro kaert aldus spreken senatoren elkander aan heeft te kennen willen geven dat ik door het bankwezen omgekocht benzie hier het uitgangspunt dat gelegenheid bood, tot de prachtigste tiraden en waarbij de ont roerendste tremolo's hun werking niet mis ten. Nu weet in heel België iedereen dat de onbaatzuchtigheid en de offervaardigheid van dr. Henri Jaspar boven iedere twijfel verhe ven zijn! Hij is een man die zich in den tijd dat hij aan de regeering geweest is met geen cent verrijkte, integendeel, 's lands dienst heeft hij een buitengewoon belangrijke en lucratieve advocatenpraktijk opgeofferd en wanneer Jaspar vandaag of morgen aftreedt is hij armer dan ooit te voren. Maar dat weet zijn partijgenoot Crokaert óók heel goed en het is dus duidelijk dat hij zoo iets met zijn „ketenen" en zijn „handboeien" nooit bedoe len kon. Hij wilde er mee zeggen, (en of het waar is of niet blijft hier geheel buiten be spreking: wij doen niets dan zijn thesen weer geven) en dat de regeering in zijn tegen woordige samenstelling intellectueel niet op gewassen is tegen de eminente financiers die aan het hoofd van de Banque Nationale en La Société Générale staan Hij bedoelde, dat de regeering aan het bankwezen gekluisterd ligt. Niet door omkooperijen. maar eenvou digweg doordat zij het slachtoffer is van han diger en ervarener tegenstanders. De heele rede van Crokaert liep tenslotte dood, door dat de heer Jaspar er een persoonlijke af faire van maakte en het deed voorkomen als of hij in zijn goeden naam en in zijn eer was aangetast. Daardoor werd de aandacht van het essentieele in Crokaert's betoog afgeleid en dit kwam verder niet meer ter sprake. Na melijk deze vraag: „heeft de regeering in haar bijna dagelijksche relaties met het hoogere voorbeeld, hoe dit geschieden kan, heeft Zwitserland gegeven. Ofschoon de Zwitsersche regeering, evenals de andere, haar toevlucht heeft moeten nemen tot tariefverhoogingen en invoercontmgenteeringen, zijn in den laat sten tijd toch zoowel de invoeren als de uit voeren wederom aan het toenemen, doordat Zwitserland op een gelukkige wijze het zoo genaamde „compensatiestelsel" in toepassing brengt, volgens hetwelk het ééne land aan den invoer van bepaalde soorten goederen uit een tweede land minder moeilijkheden in den weg legt, wanneer dit andere land zijnerzijds den uitvoer daarheen van andere goederen uit het eerstbedoelde land vergemakkelijkt. Het Economische Volkenbondscomité heeft echter, zooals reeds verklaard, zich niet be paald tot het richten van deze verstandige, doch misschien toch weder vergeefsche raad geving aan de regeeringen, doch het grootste gedeelte van zijn November-zitting aan de voorbereiding van eenige economische maat regelen van praktisch nut besteed. In de eerste plaats heeft het comité, op ver zoek van de Londensche Conferentie, de voor bereiding ter hand genomen van een „veteri naire wereldconferentie", die o.a. ten doel zal hebben gelijke regelen voor de inrichting van den vee-artsenijkundigen dienst der verschil lende landen vast te stellen, opdat dan ook de afgegeven certificaten van gezondheid van in te voeren vee door de veeartsenijkundige diensten van de landen van invoer als be trouwbaar zullen worden beschouwd. In de tweede plaats zijn de bemoeiingen van het Economische Volkenbondscomité ge richt geweest op de bespoediging van het reeds verschillende jaren aan den gang zijnde streven naar de zoogenaamde „unificatie van de douane-nomenclatuur", dat wil zeggen naar het verzekeren van éénheid van uitdrukking en van goederen-groepeeringen in de tarieven der verschillende landen. Al zal hierdoor geen tariefverlaging kunnen bereikt worden, de handel zal dan althans met stelligheid kunnen weten, onder welke tarief bepalingen de ver schillende waren vallen, hetgeen op het oogen blik bij de groote verscheidenheid van uit drukkingen en warengroepeeringen maar al te moeilijk is en menigmaal tot chicanes aan leiding geeft. En ten derde heeft het Economische Vol kenbondscomité in deze November-zitting voorbereidende stappen ondernomen, om tot internationale afspraken over de voortbren ging en verkoop van hout te komen, opdat de houtproductie meer aan de bestaande behoef ten worde aangepast. Voor Volkenbondsbe- moeiïngen van gelijke strekking met betrek king tot steenkolen en koper bleek de tijd daarentegen nog niet gekomen. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. bankwezen altijd de noodige kracht en kennis tot een eigen oordeel en een onafhankelijke houding bezeten?", werd niet beantwoord. Een strijd als deze komt in het parlement zelden voor. Hier stonden twee partij genooten tegenover elkander. De een, dr. Crokaert, ver dedigde op de alleronhandigste wijze een zaak welke hem zeer ter harte ging nl. een veran dering van het staatswezen, in overeenstem ming met de zeer bijzondere eischen van de zen tijd. Dr. Jaspar verdedigde bijzonder han dig ja, wat verdedigde hij eigenlijk? Niets. Hij leidde slechts de aandacht van het wezen van Crokaert's bedoelingen af. En op die ma nier werd er niets bereikt. De oud-minister van koloniën kon na af loop terecht zeggen, dat men hem onrecht had aangedaan door een verkeerde interpre tatie van enkele frappants termen uit zijn betoog. En de heer Jaspar kon hetzelfde zeg gen omdat hij Crokaert een miskenning van zijn offervaardigheid in de schoenen schoot. De neutrale toeschouwer trekt uit het debat, dat heftig was maar voortdurend in de hof felijkste termen gevoerd werd, de volgende conclusie: er bestaat op dit oogenblik, in den lande zoowel als bij een deel van het parle ment, de overtuiging dat de thans gebruike lijke methoden niet passen bij de eischen van 'de praktijk. Dit gevoel werd door Crokaert vertolkt maar hij beging daarbij de kardinale fout dat hij in het vage bleef en geen enkele positieve mogelijkheid tot verandering en ver betering aanwees. De regeering die niet prin cipieel afwijzend tegenover zelfs zeer gron dige herzieningen staat, eischt echter dat men met vast omlijnde en practisch te verwezen- 3ijke plannen voor den dag komt. Het groote bezwaar van deze gansche discussie was een gebrek aan feiten, aan zakelijkheid en wel een gebrek waar beide partijen aan leden. Ieder voelt dat er iets gedaan moet worden maar, en hier kan men de heeren Brocqueville, Jaspar c.s. geen ongelijk in geven, zij wen- schen geen wilde en onredelijke dingen te doen. Er bestaat een beroemd Lotharingsch spreek woord dat zegt: „Quand on s'embaraue il faut sa voir on se trouve le poisson". De heer Crokaert noodigt zijn medestanders uit om aan boord te gaan, maar hij weet even min als de tegenwoordige regeering waar de visch zit. Dus ook dit debat bestond uit woorden in den wind. VERANDERINGEN BIJ DE RIJKS ACADEMIE TE AMSTERDAM. S. JESSURUN DE MESQUITA LECTOR. Naar het Handelsblad verneemt zal prof. J. J. Arts, hoogleeraar aan de Rijksacademie voor Beeldende kunsten, waqr hij grafische vakken doceerde, 1 Januari wegens ziekte zijn functie neerleggen. Zijn opvolger zal zijn de heer S. Jessurun de Mesquita, die den titel van lector zal heb ben, daar voorloopig geen nieuwe hoogleeraar zal worden benoemd. De heer Jessurun de Mesquita is 24 jaar leeraar geweest aan de Kunstnijverheidsschool te Haarlem. In 1920 verwierf hij de Jaarbeurs- prijs. Het blad verneemt ook, dat voor de opvol ging van den afgetreden hoogleeraar-direc teur prof. R. N. Roland Holst een voorloopige regeling zal worden getroffen. Voor twee func tionarissen. die in zijn plaats zouden moe ten komen, is geen geld. GEFINGEERDE VERDRINKING ONTDEKT. Om f50.000 te bemachtigen? TWEE BROERS GEARRESTEERD De Telegraaf verneemt, dat de Centrale Re cherche te Amsterdam een geval ontdekt heeft van een ongeveer 30-jarigen man, die den in druk. gewekt heeft, dat hij met een auto to water gereden en verdronken was, terwijl hii zich in België bevond. Zijn broer had daardoor de levensverzekeringssom van f 50.000 pogen machtig te worden. Beiden zijn thans gear resteerd. In den nacht van 30 Juni op 1 Juli van dit jaar reed te Sliedrecht een auto in het water. Een visscher hoorde een plons en men vond met behulp van de sporen langs den kant een auto in het diepe water, waarvan de rechter voorruit geheel geopend was, zoodat kennelijk de bestuurder verdronken was. Dreg gen had geen resultaat. De auto bleek te behooren aan een garage te Amsterdam, die hem verhuurd had aan iemand, wiens familie voor het vinden van het lijk honderd gulden uitloofde. Eenige malen verscheen de broeder van den „verongelukte" in rouwgewaad op de plaats van het ongeluk en de verloofde van het „slachtoffer" strooide bloemen op deze plaats. Den verhuurder van de auto is nooit schade vergoeding betaald. Door allerlei geruchten is de recherche er thans toch achter gekomen, dat de man, die in den auto heeft gezeten, in het geheel niet verdronken is. Hij bevond zich in België en is daar gearresteerd. Zijn broer is te Amster dam in hechtenis genomen. NOG EEN MUSEUM TE BEHOUDEN. HET ARCHEOLOGISCH MUSEUM SCHEURLEER. Het Comité tot behoud der Musea Scheur leer in Den Haag doet, nu het Muziekhistorisch Museum behouden is door aankoop door Den Haag een beroep op het publiek, teneinde ook het Archeologisch Museum te kunnen be houden. Er kunnen bijdragen gestuurd worden aan den penningmeester mr. J. van Kuyk, Nassaulaan 4, Den Haag, giro 202820 of door het koopen van loten aan het lotingsbureau Schuytstraat 8, Den Haag. STILLE INKOMST VAN MR. FOKKEMA ANDREA TE GRONINGEN. Maandagmiddag is de nieuwbenoemde Commmissaris der Koningin in de provincie Groningen in zijn nieuwe standplaats gear- riveehrd. Zijn aankomst werd geheim ge houden, zoodat geen enkele autoriteit ter begroeting aanwezig was. De heer Fockema Andreae heeft zijn intrek genomen in hotel De Doelen, waar hij voorloopig zal verblijven. (Van onzen correspondent). Niet vermindering van den uitvoer, maar uitbreiding van den uitvoer moet voorop staan. Voorbereiding voor een drietal veterinaire conventies. Streven naar eenheid in de verschillende nationale tarieven. GENèVE, 29 November 1933. De politieke besprekingen alhier zijn voor loopig tot een einde gebracht. Aan de groote mogendheden wordt thans de gelegenheid ge boden te toonen, dat zij langs de oude methode van diplomatieke besprekingen en misschien ook door middel van kleine bijeenkomsten van een beperkt- aantal ministers gemakke lijker en sneller erin zullen kunnen slagen groote politieke vraagstukken tot een allen bevredigende oplossing te brengen dan met de nieuwe methode van openbare groote inter nationale Volkenbondsconferenties mogelijk is gebleken. De proefneming met den terugkeer tot de oude methoden der geheime diplomatie moest gehouden worden. Ook de voorstanders van openbaarheid in de internationale betrek kingen kunnen slechts hopen, dat de proef neming slagen zal. De internationale toestand is te gevaarlijk dan dat men niet iedere succesvolle bemoeiing tot verbetering zou toe juichen, onverschillig door welke methode die opheldering der internationale atmosfeer ook moge worden tot stand gebracht. Later zal er dan altijd nog gelegenheid genoeg bestaan, om over de beste methode van behandeling van internationale vraagstukken te redetwis ten en naar een procedure te zoeken, die zoo min mogelijk voordeelen, die ongetwijfeld bij beide methoden aanwezig zijn, prijsgeeft! Terwijl de politieke besprekingen alhier dus voorloopig blijven rusten, is het hier sinds eenige weken een buitengewoon drukke tijd ten opzichte van het technische Volkenbonds- werk. Voortdurend vergaderen hier technische commissies, die zich zeker niet schuldig maken aan het vooral op internationaal gebied zoo onpopulair wordende parlementaire gerede kavel, doch wier leden integendeel groote spaarzaamheid in hun woorden en vooral in hun onderlinge polemieken betrachten en des te ijveriger streven door inderdaad praktisch werk het nut van internationale samenwer kingen internationaal overleg aan te toonen. Wij hadden hier in October het Hygiënische Volkenbondscomité, de Opiumcommissie en de Mandatencommissie van den Volkenbond; vandaag begon de jaarlijksche zitting van de Verkeerscommissie van den Volkenbond en tusschen deze verschillende zittingen in stond de November-bijeenkomst van het Economi sche Volkenbondscomité, die ook in zooverre eenigszins een tusschending was, daar de leden weliswaar hoofdzakelijk naar „daden zonder praten" gestreefd hebben, doch zich toch ook van „praten zonder daden" niet ge heel en al hebben kunnen onthouden. Eerst een enkel woord over dit laatste ge deelte van de verrichte werkzaamheden. Het Economische Volkenbondscomité heeft zich verplicht geacht nogmaals de aandacht van den Volkenbondsraad op de groote gevaren van de tegenwoordige ontwikkeling der han delspolitiek van vele landen te vestigen. Op de schaduwzijden van de thans vrijwel door alle landen gevolgde praktijk van bescherming der nationale nijverheid door hooge invoer rechten en invoerbeperkingen nogmaals te wijzen, achtte het Economische Volkenbonds comité onder de tegenwoordige omstandig heden nutteloos, aangezien de Londensche Economische en Financieele Wereldconferentie duidelijk had bewezen, dat aan een verbete ring der handelspolitiek in dit opzicht niet te denken is, zoolang niet een stabiliseering der muntwaarden zal hebben plaats gevonden. Het Economische Volkenbondscomité gevoelt zich echter verplicht thans op eenige uitwas sen van de politiek van bescherming der na tionale nijverheid, die in sommige landen bemerkbaar worden, de aandacht te vestigen. De neiging wint daar veld, om het land zoo veel mogelijk geheel van ieder economisch en zelfs intellectueel verkeer met het buitenland af te sluiten. De opvatting wordt verkondigd, alsof iedere bestelling van onverschillig welke goederen in het buitenland en alsof iedere buitenlandsche reis als een verraad jegens het eigen volk zou moeten beschouwd wor den! Tegenover deze opvattingen richt het Economische Volkenbondscomité een dringend beroep tot de regeeringen, om de verbetering van hun handelsbalans toch vooral te zoeken door vermeerdering van hun uitvoeren en niet door vermindering van hun invoeren. Een Een heftig debat in de Belgische Senaat. (Van onzen Brusselschen correspondent).

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 3