VOOR EER EN GEWETEN Uitverkoopen. IJMUIDER COURANT. Ons Ping-Pong. Het is mis met ons ping-pong. Onzen sportredacteur ontwarend zag ik da delijk aan zijn gefronst gelaat dat er som- b ere tijdingen waren. „Wat is er geschied?" vroeg ik hem. „Zijn alle vreugden ditmaal van korten duur ge weest? Of alle kansen jammerlijk gemist? Heeft den Pijn het opgegeven in de Keulsche Zesdaagsche?" Hij schudde het hoofd, en glimlachte flauw tjes, hetgeen te kennen moest geven: „Tegen deze dingen ben ik gehard". En mij werd duidelijk dat het erger moest zijn. „Is soms", vroeg ik fluisterend, „de Natio nale Eerniet gered?" Hij knikte. Een traan ontvlood zijn man nelijk linkeroog, terwijl hij mij een bericht toereikte. Ik verbleekte. Daar stond het ver pletterend nieuws! „Geen enkele Zege voor Nederlandsche Ping-Pong" luidde de titel. En er volgde, onverbiddelijk: „In het Wereld kampioenschap Ping-Pong te Parijs behaal de Nederland geen enkel succes. Het verloor van Polen met 05, van Zwitseiland met 45, van Joego-Slavië met 05, van Engeland met 05 en van België met 25. De Nederland sche dames verloren van Hongarije met 05 en van Frankrijk met 03 Vei-pletterend Meteen bekroop mij zelfvei-wijt. Zaterdag nog heb ik ping-pong gespeeld, hetgeen mij ongeveer driemaal per jaar overkomt, en met het nobele spel den spot gedreven. Bij den aanvang van de tweede of derde set heb ik mijn jas er bij uitgetrokken, in een laakbaar streven om anderen aan het lachen te ma ken. Ik heb daarna zelfs een poging gedaan om het door eiken ernstigen ping-ponger verfoeide lampekap-effect toe te passen, en met opzet een smash op het plafond ge- plaats. Van concenti-atie, van algeheele toe wijding zij maar ganschelijk gezwegen. Nu zij onmiddellijk verklaard dat mijn ping-pong het internationale gehalte op geen stukken benadert, maar, nietwaar, ik vorm dan toch een onderdeel, zij het ook, een nietig van die Nederlandsche Ping-Pong-Wei*eld uit welker Geest, Willen, Bezieling, Talent wat zeg ik: Geniehet Handhaven van onze Nationale Eer op Wereldkampioenschap pen geboren moet worden! „Kerels!" zou Karei Lotsy zeggen. Hij heeft het nog pas gezegd, nl. tegen de elf Neder landsche voetballers die tegen Oostenrijk moeten spelen en die, op zijn bevel, geduren de de restende tien dagen aan niets anders dan de match moesten denken. Ik hoop dat hun diverse betrekkingen dit overleven, en hun diverse verlovingen ook, maar is dat van eenig werkelijk belang als onze Nationale Voetbaleer op het spel staat? Nu dan! Onze Nationale Ping-Pong-Eer is naar de haaien, en als ik Lotsy was zou ik de Kerels vandaag weer bijeeni'oepen, hen wijzen op dezen smaad en met trillend gebaar een symboli sche voetbalschoen (Engelsch handelsmerk, Tilburgsch fabrikaat) voor hen opheffen. „Kerels!" zou ik hen bezweren, als ik zijn be zieling bezat: „Dit moet gewroken worden!" En die Oostenrijkers zouden nog niet ge lukkig zijn. Het heugt xnij dat een ander land, Engeland, vele jaren geleden een dergelijken smaad be leefde en dat de Engelsche pers het geen dag op zich liet zitten. Met die prachtige nationale eendracht, den Britten eigen, wierp zij zich op de verbetering van het spel. Indachtig het woord van den IJzeren Hertog, Wellington: „De Slag van Waterloo is gewonnen op de speelvelden van Eton", opende „Punch" de campagne met een openhartig, stoer artikel onder den titel: „What Is Wrong With Our Ping-Pong?", waarin het blad een geestdriftig beroep deed op de concentratie in de Nationa le Huiskamer, eischte dat de barst in de tafel gerepareerd zou worden en de lamp hooger gehangen en dat de bezwaren van Opa, die een dutje wou doen, zoudexx worden genegeerd. Dat was mannentaal! Zulk Woord is thans aan ons. En als ik uitroep: „Wat is Mis met ons Ping-Pong?" steek ik dadelijk de hand in eigen boezem, ontwaar den balk in eigen oog, mompel „peccavi" enz. en verklaar, dat ons de ernst der volle toewijding ontbreekt. Of de toewijding van den vollen ernst, als u dat liever wilt. Wij trainen niet genoeg, wij laten ons kinderachtig afleiden door de kat als bal- lenjongen te bezigen, wij ondermijnen onze spelqualiteït door fancy-partijtjes tegen tante Cato, die niet weet wat een cross-volley is en van „lengte" heelemaal geen begrip heeft, wij spelen soms via de lampekap en serveeren stiekunx met een gebarsten bal. Als wij ons „mentaal loom" voelen die uitdrukking is niet van mij, maar van Scheurleer, den Lotsy van het tennis nemen wij geen rust. Wij leggen ons geen enkele onthouding op ter- wille van ons Ping-Pong. Zelfs zijn er onder ons, die het spelen met een sigaret in den mond. De Débacle van Parijs is het onvermijdelijke resultaat van dit alles. Onze Nationale Ping- Pong-Eer ligt op straat, op het asphalt van den boulevai'd Montmartre en de goedkoope taxi's rijden er overheen. Mogen wij dit langer dulden? Nimmer! Kerels! Het psychologische oogenblik is daar om een beroep op jullie te doen. Velen van jullie zullen van Sinterklaas een Ping- Pong-Spel krijgen. Ik weet het zeker, want hij heeft geen geheimen voor de kran ten. Besef welk een heilige plicht dit op jullie, legt! Oefent! Concentreert! Denkt tot Decem ber 1934 uitsluitend aan Ping-Pong! En wint dan het Wereldkampioenschap! Het kan. Het moet! Ik heb gezegd. R. P. DINSDAG 5 DECEMBER 1933 BLAD. BEVERWIJK DE UITBREIDINGSPLANNEN. HET WERK DER VASTE COMMISSIE IN NOORD-HOLLAND. Aan het verslag van de werkzaamheden der Vaste Commissie voor Uitbieidingsplannen in Noord-Holland over het tijdvak van 1 No vember 1932 tot 1 April 1933 ontleenen wij Na ontvangst van een mededeeling van Gedeputeerde Staten, dat B. en W. vaix Bever wijk, Heemskerk, Velsen en Wijk aan Zee en Duin zich bereid hadden verklaard tot het plegen van overleg met de Commissie over de vaststelling van een streekplan voor het ge bied ter weerszijden van den mond van het Noordzeekanaal, werd een bespreking met deze gemeentebesturen gehouden, waarbij behoefte aan en doel van het streekplan wer den uiteengezet en besproken. Besloten werd voor de vooxhereiding vaxi het streekplan een werkcommissie te vormen. bestaaxide uit 8 vei'tegenwoordigers van de betrokken gemeentebesturen (voor bepaalde besprekingen uit te breiden met de techni sche adviseurs der gemeenten), den Onder voorzitter mr. D. Hudig, drie Vaste Leden P. Ch. J. Peters, Ir. L. S. P. Scheffer en C. Tho- mese en twee Bijzondere Leden Ir. J. H. Tel- ders en Ir. P. Vei'hagen en de beide Ixxspec- teurs voor de Volkshuisvesting. Wat de stedebouwkundige samenstelling van het plan betreft, zal de te volgen gedrags lijn door deze commissie in onderling overleg worden gekozen. Indien behoefte mocht blij ken te bestaan aan een deskundige, zal deze commissie zich hierover t.z.t. nader beraden. De vraag, of exx wanneer instelling van een streekplaxicomxnissie volgens de Woningwet wenschelijk is, zal t.z.t. nader onder het oog worden gezien. Door den Inspecteur voor de Volkshuisves ting Jhr. Ir. G. de Graeff werd aaxi de Com missie voorgelegd een hem ter beoordeeling toegezonden, op verzoek van een gx-ondeige- naar opgesteld ontwerp tot partieele wijzigixxg van het van kracht zijnde uitbreidingsplan voor een binnerxterrein gelegen tusschen Arendsweg, Boeweg. Jan Vermeyenstraat en Romer Kerkweg te Beverwijk. De Oommissie achtte met den Inspecteur de wijziging een verbetering. De Inspecteur zegde toe dit aan het ge meentebestuur mede te deelen en c\e Com missie verklaarde het thans niet meer noo- dig te achten, dat het ontwerp voor de vast stelling nog aan haar werd toegezonden. De toezending van een vastgesteld plan wordt nog afgewacht. OOK BIJ DE DUITSCHE MEISJES. Woensdagavond zullen de Duitsche meisjes, die in Beverwijk en omgeving werkzaam zijn in het K.S.A.-gebouw hun St. Nicolaasfeest vieren. De Goed-heiligman zal in hoogst eigen persoon deze feestelijkheid bijwonen. NUTSAVOND. De ledenavond van het Departement Be verwijk exx Omstreken vaix de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is vastgesteld op 9 Januari a.s. ixx het Kennemer Theater. De volgende volksvoordrachtavond wordt op Doxxderdag 14 Dec. a.s. gehouden. DE JEUGD VIERT ST. NICOLAAS. Heden- Dixxsdagmiddag is St. Nicolaas op bezoek bij de leerlixxgen van de Neutrale Fröbelsclxool ixx de C. H. Moensstraat exx zal ook de kleuters vaix deze school met zijn ge schenken een blijden middag bezorgen. De -patriarch van de Assyrische Christenen Mar Shimuni vertoeft in Londen om voor bescherming van zijn geloofsgenooten tegen de aanvallen van Irak te pleiten. (De Minister van Economische Zaken overweegt het nemen van maatregelen tegen het „euvel" der uitverkoopen) Uitverkoopen zijn heel logisch En heel nuttig op z'xx tijd. Maar ze eischen, zooals alles, Ook eexx zeekre matigheid. Ze zijn thans zoo toegenomen. Dat men reeds van euvel spx-eekt, Dat xnen gaarxxe wil bestrijden, Daar 't zich vroeg of later wreekt. Middenstand wilzeggendat mexx Midden in de crisis staat, Maar hij staat toch en hij wil xxiet, Dat hij straks ten gronde gaat. Wel zeer verre van wat vroeger, Uitverkoop steeds heeft beduid, Is nu vaak de leus: het moet wel Anders is 't verkoopexx uit. Na den een volgt gauw de axxder, Tot ze 't spoedig allen doen, Uitverkoopen voor verbouwing, Uitbreiding, balans, seizoen; Redexxen zijn vlug gevonden, Maar 't gaat vaak slechts onder dwang, Tot mexx straks blijft uitverkoopen, Eiken dag, het heel jaar lang. Zie, dat leidt tot prijsbederving En dat is een leelijk kwaad, Waar geen enkle middenstander Op den duur mee is gebaat. Louter dus om huf.p te brengen Aan den heelen middenstand, Neemt minister Slotemaker Deze moeilijkheid ter hand. Dit alleen maakt echter zeker Nog dexx toectand niet gezond, Of 't moest zijn dat de minister Nog eexx heilzaam middel vond. Niet slechts dat- hij in de toekomst Minder uitverkoopen laat, Maar daarbij zorgt dat de kooper, Weer wat meer uit koopexx gaat. P. GASUS. ST.-NICOLAAS OP BEZOEK. Maandagmiddag heeft St.-Nicolaas, natuur lijk ixx gezelschap van zijn metgezel, zwarte Piet, zijn jaarlijksch bezoek gebracht aaxx de R. K. Fröbelschool aan de Koxxingstraat. Te twee uur arriveerde de Sint ixx de school, waar hij met de gebruikelijke liedjes door de kleu ters werd ontvangen. Sommige kleinen nxoch ten daxx al wat bedremmeld staan te kijken, mogelijk veroorzaakt als gevolg van een met pijnlijke nauwgezetheid verricht onder zoek des gewetens, de meeste leerlingen weer den zich dapper in het koor van al die ijle stemmetjes. Verder zorgden de zusters na tuurlijk voor eexx correcte ontvangst vaxx den Sint, die dank zij den financieelen steun van vele kindervrienden, de jeugd weer met fraaie geschenken kon bedenken. Maar alvo rens de Heilige zijn goede gavexx uitdeelde, hebben de kleuters eerst eens latexx zien en hooren, wat zij zoo al van huxx onderwijzeres sen hadden geleerd. Zangspelletjes en versjes wisselden elkander af en de kinderen deden dapper hun best om het den goeden, maar toch ook gevreesdexx Sint naar den zin te ma ken. Exx zelfs zwarte Piet werd door zoo veel jegens zijxx meester betoonde hartelijk heid verteederd en uitte zijn tevredenheid door middel van een breeden grijns, zooals Moor en dat nu eenmaal blijken te doen. Na tuurlijk wex'd er ook rechtspraak gehouden en verschenen eenige stoute kinderen voor Sinterklaas. Tot algeheele opluchting van de kleuters liep het voor dezen keer nog goed af. Nadat de audiëntie in de speelzaal geruimen tijd had in beslag genomen reikte St.-Nico- laas in de leslokalen aan alle kinderen een mooi stuk speelgoed uit en het spreekt van zelf, ook wat lekkers. En zoo heex\schte in de R.K. Fröbelschool den geheelen middag veel vreugde, zelfs zoo danig, dat de maan er van in de war raakte en zoowaar den ganschen namiddag door de boomen bleef schijnen, om nog te zwijgen van de stoomboot, die eerst na eenige uren voor den wal kwam te liggen. Het was een prach tig feest, dat door de kleuters weer met groote opgewektheid werd gevierd. En deze groote voldoening der kleinen was de beste belooning voor de eerw. zusters exx voor het dames-co mité, dat zich weer zooveel moeiten en zorgexx had getroost om dat jaarlijksche St.-Nico- laasfeest voor te bereidexx. Na het bezoek aan de Fröbelschool ver scheen Sinterklaas nog in het St.-Jozef ge sticht, waar de weesjes en ouden van dagen met geschenken vexhlijd werden. Ook hier heerschte de ware St.-Nicolaasstemming. AANRIJDING. In de Breestraat werd een stilstaande wagen toebehoorend aan L. P. C. M. aangereden door een groentenwagen, bestuux-d door P. v. R. Aan den stilstaanden wagen werd nog al schade aangericht, waarvoor echter een rege ling werd getroffen. DE VEREENIGDE ZANGERS. Het tiexxjarig bestaan van het zoo gunstig bekexxd staande dubbel-mannexxkwaxrtet „De Vereenigde Zangers", dirigent de heer H. v. Dijk. zal op feestelijke wijze worden herdacht. De plaxxnen omtrexxt deze viering van heit tweede lustrum hebben bereids vasteren vorm aangenonxen. Het voornaamste onderdeel van de herdenking is ongetwijfeld een groot feestconcert in het Kennemer Theater, waar voor de beste gemengde- en maxxnexxkwartet- texx vaix Noord-Holland zijxx ulitgexxoodigd. Als datum voor dit concert is vastgesteld Donderdag 8 Februari e.k. ARBEIDSRECHT. Mx". M. O. Drilsma zal ixx een tweetal cursus vergaderingen, georganiseerd door het plaat selijk Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling en dexx Bever wij kschen Bestuurdersbond, het oxxderwerp „Arbeidsrecht" behandelexx. Deze ontwikkelingsavoxxden worden gehou den in het gebouw vaix den Beverwijkschexx Bestuurdersboxxd op de Woensdagen 13 en 20 December. TWEEDE WINTERLEZING. Op Vrijdag 15 December a.s. zal de tweede lezing worden gehouden vaix de serie wixx- terlezingen, georgaxxiseerd door de Christelij ke jeugd-centrale. De heer dr. K. B. Even huis van Zaandam zal het onderwerp „Kerk en Jeugd" behandelen. Deze lezing zal ixx het Herv. Vereenigings- gebouw te Wijk aan Duixx worden gehouden. TENTOONSTELLING. Het bestuur van de Postduiveixvereexxigixxg ..De Reisduif" deelt ons mede, dat voor de op 16 exx 17 December te houdeix duivententoon- stelling in het veilingsgebouw Centrum reeds 250 inschrijvingen zijn binxxengekomen. Ter opluistering zullen de heeren v. d. Hox-st eix v. Heyst apgezette watervogels en vogels die in het duin voorkomen, exposeeren. DE PUZZLE-WEDSTRIJDEN Uitslag vaix den 8sten Puzzle-wedstrijd, gehouden op Zaterdag 2 December 1933. De oplossing van de Puzzle was „Kruide nier". Ingekomen waren 6024 oplossingen. Foutief 146. Volgens de voorwaarden werden de prijzen als volgt toegekend: lste prijs Huiskamerameublement C. Nies ten. C. Matersw. 20 WaD. 2de prijs gasstel, A. v. d. Wel, C. Matei-sw. 19 WaD. 3de prijs vulpenhouder, L. L. v. Hedel, Alk- maarscheweg 19, B'wijk. 4de prijs schemerlampje W. Uilenburg, Boe- weg 69 W. a. D. 5de prijs paar schoenen, Jan Versluys, As- sumb.str. 6, B'wijk. 6de prijs overhemd, Th. B. v. d. Molen, Doodweg L32 V. N. 7de prijs boxxbonnière, H. Beukman, H'kerk- weg 16, B'wijk. 8ste prijs fl. eau de Cologne, H. A. Kochx, N. Parkl. 41. 9de prijs, ijstruï, L. Vinke, Verl. Groenel. 33, W. a. D. 10de prijs, damesrok, A. Koene, Kanaal kade 58a. V. N. 11de pr. Jap. presenteerbl,, Thea Teunisse, Breestraat 3E. 12de prijs wekker, C. v. d. Kolk. Wolf en Dekenstraat 7. 13de prijs, maxxd boodschappen, B. Huy- zenveld. Peperstraat 28, 14de prijs, banketletter, C. Bleeker, As- sumburgstraat 2a. 15de prijs, fl. eau de Cologxxe, C. Offenberg, Schans 23, 16de prijs, fluitketel, A. Eggerding, O. Alkm.weff 24, W. a. D. 17de prijs, Jap. naaidoos, M. Boelee, Adri- chemstraat 41. 18de prijs bloenxenvaas, R. Spiei'dijk-Blok- dijk, Jodexxw. 99 W. a. D. 19de prijs, doos cigaretten, J. C. Scholtz. Akerendanxl. 22. 20ste prijs, doos zakdoeken, C. H. Loogen, C. Amsestr. 10. 21ste prijs, cigarettendoos, Th Stein, Zee weg 136 W. a. D. 22e prijs, breidoos, Mej. T. Krijt, Zeestr. 49. 23ste prijs, manicuredoos, Jo .Euking, J. Vermeyenstr. 11. 24ste prijs, Jap. lakdoos, C. de Graaff, K. Delfscheweg 47, 25ste prijs, doosje cigaretten, J. R. de Jong, Kanaalkade 227, IJmuiden. KENNEMER WANDEL CLUB. Alleeix de damesafdeeling vaix de K.W.C. heeft deelgenomen aaxx dexx St. Nicolaas- marsch van 30 K.M. uitgeschreven door de Kader Laixdstorm Afdeeling te Amsterdam. Het was een marsch. die door de deelneem sters uit Beverwijk wel nimmer zal worden vergeten. De wegexx waren bijzonder slecht en de felle koude, die vooral in den polder hevig was, deed geducht haar invloed gelden. Dit heeft echter de K.W.C.-dames niet weer houden om den marsch uit te loopen en het KXi.S.-kruisje met rood-wit-blauw lint te verdienen. ONTVLUCHTE AANGEHOUDEN. De politie alhier heeft Maandag een ver pleegde aangehouden, die ontvlucht was uit de krankzinnigenafdeelïng van het Psycho- patisch Gesticht St. Willibrordus te Heiloo. De man is per auto naar het gesticht terug gebracht. HEEMSKERK VERLOTING Aan de Christelijke Jongemeisjesvereeni- ging „Het Mosterdzaadje", alhier, is vergun ning verleend tot het houden eexxer verloting op Maandag 11 December 1933. RUNDVLEESCHDISTREBUTIE. Met uitzonderixxg voor de werkloozen zal het wekelijks afstempelen der bonnen voor het verkrijgen van rundvleesch in blik ge schieden lederen Zaterdagmorgen van 9-9.30 urn' ten Raadhuize. Voor werkloozen geschiedt dit iederen Vrij dagmiddag van 2—2.30 uur in het stempello kaal (K. S. A. Gebouw). HINDERWET Het is den laatsten tijd meermalen geble ken, dat in diverse bedrijven electron!otoren e. a. zijxx geplaatst zoxxder de vereischte ver gunning ingevolge de Hinderwet. Om onge- xxoegeix of vervolging te voorkomen raden wij belanghebbenden aaxx ziexx, alvorens tot plaatsing over te gaan, b.v. ten Ge.xxeente- huize te vervoegen om inlichtingen. TOEZICHT OP GYMNASIA, LYCEA, H. B. S. ENZ. HET RIJK VERDEELD IN ZEVEN INSPECTIES. De Minister van Oxxderwijs K. exx W. heeft bepaald, dat met ingang van 1 Maart 1934 voor het toezicht op de gymnasia, de lycea, de hoogere burgerscholen, de middelbare scholen voor meisjes, de handelsscholen (dag- en avondscholen) en de cursussen ter opleiding voor akten van bekwaamheid tot het geven van middelbaar onderwijs het Rijk wordt ver deeld in zeven inspectiën. Voorts is bepaald, dat de le inspectie zal omvatten genoemde onderwijsinrichtingen in Limburg en Noord-Brabant ten Oosten van de Zuid-Willemsvaart 's-Hertogenbosch inbegre pen) en ixx Vught, Culemborg, Tiel en Zalt- bommel. De 2e inspectie die ixx Zeeland en Noord- Bx-abant ten westen van de Zuid-Wilemsvaart (behalve 's-Hertogenbosch exx Vught) en in. Dordrecht, Gorinchem en Leerdam; de 3e inspectie die in Zuid-Holland bezui- dexx de lijn 's-Gravenhage exx Gouda ('s-Gra- venhage inbegrepen. behalve Dordrecht, Go rinchem exx Leerdam; de 4e inspectie die in Noord-Holland ten Zuiden van het Noordzeekanaal, behalve Am sterdam (Velsen inbegrepen) exx Zuid-Holland benooi'dexx de lijxx 's-Gravenhage-Gouda, be halve 's-Gravenhage, (Gouda inbegi'epen) in de provincie Utrecht en Hilversum; de 5e inspectie die in Nooxd-Holland ten Noorden vaix het Noordzeekanaal (Amster dam inbegrepen), behalve Velsen, 't Gooi be halve Hilversum; de 6e inspectie die In Overijssel, behalve Kampen, Steen wijk en Zwolle en in Gelder land, behalve Culemboxg, Tiel en Zaltbommel; de 7e inspectie die in Friesland, Groningen exx Drenthe en in Kampeix, Steenwijk en Zwolle. Met het toezicht zijn belast de volgende in- specteurs: M. van der Weijst op de le inspectie met als staxxdplaats Roexmond; dr, E. I-I. Renkenxa op de 2e inspectie nxet als standplaats Breda met bepaling dat hij vooiloopxg te 's-Graven hage woonachtig kan blijven; dr. G. H. Coops op de 3e inspectie met als standplaats 's-Gra venhage; dr. S. Elzinga op de 4e inspectie met als standplaats Haarlem (voorloopig)G. Bol- kestein op de 5e inspectie met als standplaats Amsterdam; J. vaxx Axxdel op de 6e inspectie nxet als standplaats Arnhem met bepaling dat hij vooxloopig te 's-Gravenhage woonachtig kan blijven en dr. W, van den Ent op de 7e inspectie met als standplaats Groningen,. DE GOUWZEE DICHTGEVROREN. EEN AVONTUURLIJKE TOCHT. De Gouwzee tusschen Mai'ken en Monni kendam is dichtgevroren. De postboot, die Maandagmoi-gen om 5 uur 15 van Marken naar Monnikendam was ver trokken, kon eerst tegen 9 uur in den morgen Monnikendam bereiken, na een harden strijd tegen het ijs. Om tien uur werd weer vertrokken met aan boord de post en eenige passagiers, meest Max-kers. Uren heeft de boot met de elemen ten geworsteld, doch het mocht haar niet gelukken het eiland te bereiken. Men had een ijsvlet meegenomen en noodgedwongen moesten de passagiers met dit vervoermid del weer terugkeeren. Omstreeks 4 uur gister middag kwamen zij bij Catswoude onder Monnikendam aan land. De postboot keerde eveneens terug en ligt nu bij Catswoude inge vroren. Het ijs is nog niet betrouwbaar genoeg om op schaatsen Marken te bereiken. Het eiland ligt dan ook op het oogenblik geïsoleerd. Schaatsenliefhebbers moeten hun verlan gen, den traditioneelen tocht „over zee" (nxèt of zonder hobbels) te maken, nog even op schorten, zoo bericht het Handelsblad. MARKTNIEUWS MARKTBERICHTEN. 4 December. Andijvie, per kist 30—50 ct. Koolrapen per zak 70 ct. Wortelen, per K.G. 14 ct. Bieten per K.G. 1.5 ct. Aardappelen, klei, per K.G. 46 ct. Spruitjes, per K.G. 1624 ct. Boerenkool, per bak 3050 ct. Roode kool, per 100 f 5. Savoije kool, per lOOf 3f 5. Uien, per K.G. 3 ct. Prei per bos 814 ct. Selderie, per bos 6 ct. Appelen, per K.G. 12—30 ct. Paren, per K.G. 1038 ct. Brusselsch lof per K.G. 32 ct. FEUILLETON door CHARLES ALDEN SELTZER. 47) „En ik heb aan de jongens verteld, hoe je Yuma op Nellie Hazelton afgestuurd hebt en zij zijn tot de conclusie gekomen, dat een ke rel, die zoo'n laag gemeen spel kan spelen met een vrouw, xxiet geschikt is om wetten te maken." Ten Spot's stem klonk koud en metaal hard in de stilte vaxx de kamer. Dunlavey, die zich langzamerhand vaxx den schok herstelde probeerde om honend te lachen, maar dit veranderde geleidelijk in eexx norschen glim lach toen Ten Spot vervolgde: „En je zult in deze stad geen enkele wet meer helpexx maken. Ik en mijn vrienden zullen daarvoor zorgen en mijxx baas Mr. Hollis. Ik denk, dat dit ongeveer alles is. Je hoeft hier xxiet te blijven hangen, terwijl wij de stemming ver der afwerken. Watkins en Greasy kunnen 'blijven om te zien, dat alles rechtmatig toe gaat". Hij grinnikte sluw toen Dunlavay zich stijf oprichtte. „Ik geloof, dat je mij wel kent Bill. Ik houd mij niet op met praatjes. Jij en Ten Spot zijn quitte!" Hij trad een weinig terug vaxx de tafel, ter wijl hij ixx een spot-tenden lach zijn tanden liet zien. Toen keek hij omlaag naar den hoed dien hij nog steeds in de hand hield Dun- lavey's hoed. Hij lachte. „Wel, ik bexx beslist onbeleefd!" zei hij hatelijk. „Daar sta jij te wachten om weg te gaan en ik houd je hoed!" Hij wierp de stembiljetten op de tafel en ovexlxandigde den hoed aan Duxxlavey. Zon der een wooi'd te zeggen nam Dunlavey hem met een woesten ruk aan zette hem op zijn hoofd, liep naar de deur en vervolgens de straat op. Er heerschte een korte stilte. Toen keerde Ten Spot zich om exx keek naar Hollis, wiens gelaat zich vertrok tot een breeden lach. „Jullie schijnen allemaal te denken, dat je iets weet van het toepassen der wet" zei hij, „maar je kleine Texx Spot is toch ook niet precies de minste kaart van het spel. Nu zul len we verder stemmen". Eexx kwartier later, nadat Ten Spot en zijn vrienden hun stemmen uitgebracht hadden en Watkins een bewijs vaxx den uitslag had moeten geven wat veilig geborgen zat in Ben Allen's binnenzak werden de lampen uitgeblazen exx gingen de mannen eexx voor eexx weg. Hollis exx Ten Spot waren de laat sten die weggingen. Toen zij een oogenblik op den drempel bleven staan, greep Hollis Ten Spot's hand en drukte die hartelijk. „Ik moet je bedanken, mijn vriend", zei hij ernstig. Ten Spot rukte zijxx hand weg. „Och, wat!" zei hij toen zij het duister der straat opzoch ten. „Ik heb niets gedaan. „Maar", vervolgde hij, alsof hij zijn gevoelens bekende „ik geloof, dat ik een flinke kerel kan worden, wanneer ik er altijd een zie". HOOFDSTUK XXVI. Herfst en verwachting. Het was Zondagmiddag exx een nevelachti ge, gouden Septembei'zon dreef traag langs den blauwen hemelhoog, bescheen de onder ste veranda van het Circle Bar rancho-huis, maar reikte niet tot een beschut hoekje, waar Hollis en Nellie Hazelton zaten. Mrs. Norton was ergens in huis bezig en Norton was xxaar de slaaploods gegaan om met de knechts te px-aten Hollis en Nellie konden hem zien zitten op een bank in de schaduw van het afdak, terwijl de andere mannen om hem heen zaten. Aan den voet der breede vlakte, die zich van het ranchohuis uitstrekte, lag het groote bassin, dat weggolfde naar de bergen. Mijlen ver weg kon men het vee van de Circle Bar zien bewegende stippen in het midden van eexx groote groene kom. Aan den rechterkant verhief de Razor-Hack rots zijn kalen top, waarop niets groeide aan de linkerzijde strekte zich een groote vlakte uit, die samen smolt met den verren horizon, die zich een onmetelijk eind achter het katoenboomen bosch uitstrekte. Behalve de bewegende stip- stippen was er een totaal gebrek aan leven en beweging in het groote bassin. Het lag daar met zijn breede gloeiende helling te ba den in den gelen zonneschijn van het nieuwe rijpe jaargetij, vredig te sluimeren en onein dig bekoorlijk. Hollis had dikwijls op de veranda er naar zitten kijken met glinsterende oogen en zijn ziel van ontzag vervuld. Hij had al lang op gehouden om het klatergoud der steden, die hem bekend waren te betreuren; zij leken zoo kunstmatig, zoo onwerkelijk. Toen hij voor de eerste maal uitgekeken had over het bassin, had het zich niet op zijn gemak ge voeld. De uitgestrektheid ervan had hem ontzag ingeboezemd, de stilte had in hem die vage onrust opgewekt, die veel gelijkt op angst Maar deze gevoelens waren verdwenen. Het boezemde hem nog wel ontzag in dat zou het altijd blijven doen, want het leek hem, dat hij hier een stuk wereld in zijn primitie ven staat voor oogen had; zoo zeer waren de verheven bergen, de breede golvende da len de torenhooge rotswanden en de mach tige ravijnen in contrast met de lage heu vels en de nietige dalen vaxx het land, dat hij gekend had. Maar hij was niet langer be vreesd; onrust had plaats gemaakt voor lief de. Het scheen alles iets geheimzinnigs voor hem te verbergen een lokkende, aangrij pende geheimzinnigheid. De bruine bergen, oxxveranderlijke wachters van het bassin, wier toppen zich somber verhieven in de avondschemering borgen zij het? Of lag het verscholen in het bassin, in de groote groene golving, die baadde in den zonne- schijix? Misschien was er niets geheimzin nigs. Misschien voelde hij alleen het roman tische, dat onvermijdelijk iedereen moest overweldigd, die diep de schoonheid waar- weerde van een land, waar hij zoo met tegen zin naar toe was gekomexx? Want romantisch was het hier. Hij keerde zijn hoofd een weinig om en keek naar het meisje dat naast hem zat. Zij keek ook uit over het bassin, terwijl haar oogen gevuld waren met een licht, dat hem aangreep. Hij bestudeerde lang haar gelaat, merkte de regelmatige gelaatstrekken op het lichtbruin waaronder de zachte blos van een volmaakte gezondheid gloeide; het goud bruine haar, met de door den wind losgeraak te lokjes langs haar slapen, hij voelde dat on beschrijfelijke oxxverklaarbare iets, dat hem vertelde van haar aangeboren reinheid een karaktereigenschap, die hij vereerd had sedert hij oud genoeg was gewoi'den om het oxxderscheid tusschen goed en kwaad te ken* nen.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5