VOOR EER EN GEWETEN BEVERWIJK Veiligheidsijs. IJMUIDER COURANT. WOENSDAG 6 DECEMBER 1933 TWEEDE BLAD. Als hij bestond Het is maar veel beter, dat St. Nicolaas sinds vele eeuwen niet meer in levenden lijve bestaat. Als hij bestond zou hij algemeen als een ..wereldprobleem" beschouwd worden, met al de griezelige aankleve van zulk een vraag stuk. In de eerste plaats zouden de economen zich met hem bemoeien. Zij zouden aanvoe ren dat zijn optreden beschouwd moest wor den als een ongeoorloofde concurrentie van overheidswege jegens den Neaerlandsehen middenstand. De Kon. Ned. Middenstands bond zou zich tegen hem keeren, en een zwaar invoerrecht op Spaansche pepernoten eischen, en op Spaansch speelgoed, alsmede de contingenteering van deze artikelen. Dit zou hem nopen uitsluitend in Nederland te koopen, waarbij hij genoodzaakt, zou zijn een keuze te doen tusschen de warenhuizen en de andere winkels. Hoe hij dit ook zou op lossen het zou een conflict uitlokken. Te vens zou de goedige Heilige verplicht zijn, z'n standpunt tegenover de coöperaties te be palen. En dit alles zou nog maar een klein deel van de moeilijkheden zijn. Er verder over na denkend, zie ik ze van alle kanten opdoemen. Men zou, op grond van de onderwijs-pacifica- tie, Sinterklaas een schema voorleggen voor de gelijkmatige verdeeling van zijn bezoeken aan het openbaar en het bijzonder onder wijs. En dan zouden de opvoedkundigen ko men en zijn keuze van geschenken gaan cri- tiseeren, en daarin verbetering willen bren gen, en het allemaal met elkaar oneens wor den. Het resultaat zou zijn dat ze zich allen tegen hem zouden keeren en hem „een reac tionair-" noemen, vanwege zijn koppige voor liefde voor taiai-taai, pepernoten en letter banket. De vereeniging van tandartsen zou een campagne tegen hem beginnen, welker oprechtheid in ingezonden stukken door ach terdochtige Oudercommissies gehoond zou worden. Hieruit zouden persoonlijke feiten ontstaan, met ruzies en de rest. Dan zijn er wethouders van financiën, die er niet het geringste bezwaar in zouden zien precario te heffen van Sinterklaas wegens het paardrijden over de daken van gemeen telijke eigendommen, zoodat hij deze angst vallig zou moeten gaan vermijden. Dat de vakvereenigingen zich zouden gaan bemoeien met het loon en de arbeidsvoorwaar den van Piet lijdt niet den minsten twijfel. Vooral met de arbeidsvoorwaarden. Men zou van Sinterklaas eischen dat hij het drieploe- genstelsel (in zijn geval: driepietenstelsel) zou gaan toepassen, met 50 of 100 pCt. toeslag voor nachtarbeid en een stelsel van rouleering in de toepassing daarvan. Men zou erover schrij ven aan het Spaansch Verbond van Vakvgr- eenigingen en de drie Pieten een onder af deelinkje laten vormen van den Transport arbeidersbond. Ook zou men Sinterklaas no pen, zegeltjes voor hen te plakken. Er zouden nog wel erger dingen gebeuren. Sommigen zouden Sinterklaas verwijten, dat hij een grootkapitalist was. Enkelen zouden, speculeerend op zijn beroemde goede hart, hem te veel te laten betalen voor zijn inkoopen van speelgoed en lekkers, en een grooten mond opzetten als hij bezwaar maakte. Anderen zou den redevoeringen houden en brochures schrijven om te betoogen dat hij zijn vermo gen verkeerd besteedde, en dat het eigenlijk totaal mis was dergelijke dingen over te laten aan een eeuwenoud man, totaal gespeend van moderne sociale inzichten. De ergsten onder deze groep zouden Sinter klaas onder curateele willen stellen. Het Spaansche parlement zou dit vermoedelijk minnelijk trachten te schikken door de benoe ming van een Commissie van Toezicht, met een subcommissie in Nederland. Meer probleem-spoken doemen voor mij op. De lijst dreigt eindeloos te worden. Ik schei er mee uit. Gelukkig voor hem en voor ons be staat hij niet in levenden lijve. Deze kans om zich te blameeren kan het menschdom waarvan ik de kleine jongetjes en meisjes uit zonder, die nog in hem gelooven, want zij al leen zouden waard zijn hem in levenden lijve te kennen tenminste niet te baat nemen. Voor ons ouderen, alle ouderen dan een jaar of acht, bestaat alleen de Legende. Ge lukkig zijn we die althans waard, en vereeren haar.Zij bestaat, en is onsterfelijk. R. P. AANSCHAFFING VAN LEERMIDDELEN Door het Bestuur der Vereeniging tot be vordering van Katholiek bijzonder onderwijs, gevestigd te Haarlem, is. ingevolge art. 72 der L. O. wet, aan den Raad verzocht om de be- noodigde gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van leermiddelen ten behoe ve van de onder zijn beheer staande R.K. U. L. O. voor jongens aan den Kees Delfsweg. Deze aanvrage betreft een uitbreiding der aanwezige leermiddelen, in verband met een stijging van het aantal leerlingen van 74 op 113. Met deze uitbreiding zal een bedrag van rond f 560 gemoeid zijn. Daar de aanvrage voldoet aan de bij de wet gestelde eischen en overigens door de inwilliging daarvan de normale eischen aan het geven van lager onderwijs te stellen, niet worden overschreden, adviseeren B. en W. den Raad op het verzoek een gunstige be schikking te nemen. DE KASPOSITIE DER GEMEENTE VERHOOGING OP TE NEMEN BEDRAG. B. en W. hebben aan den Raad medege deeld, dat het bij de Bank voor Nederland- sche Gemeenten in rekening-courant op te nemen bedrag, thans gesteld op maximaal f 85.000 voor de gewone uitgaven moet wor den verhoogd. Ofschoon de kaspositie der gemeente op het oogenblik zeer gunstig is. wordt het, met het oog op de ultimo December a.s. te verrichten betalingen als rente en aflossingen van geld- leeningen, bijdragen pensioenfondsen en andere op het eind van het jaar vervallende uitkeeringen, noodzakelijk geacht het thans toegestane bedrag te verhoogen tot f 250.000. B. en W. hebben op grond van deze overwe gingen den Raad voorgesteld het betrokken raadsbesluit in dier voege te wijzigen. DE PUZZLEWEDSTRIJDEN. Uitslag van den 9den puzzlewedstrijd ge houden op Maandag 4 December 1933. De oplossing van de puzzle was „Apotheker" Ingekomen waren 12428 oplossingen. Foutief 168. Volgens voorwaarden werden de prijzen als volgt toegekend: le prijs cassette Welhier-zilver, Fr. v. Leeu wen Peperstraat 17. 2e pr. wollen deken. C. Post. Velserduinweg 246 IJm.-O. 3e pr. electr. theelichtje, L. Schelvis, Schulp weg 77 V.-N. 4de pr. koperen krantenhanger, N. J. Kip per Sluis, Middenweg 6 W. a. Z. 5de pr. blik biscuit. Jaap Welp, O. Alkm. weg 80 W. a. D. 6e pr. zijden sjaal, Floor Wentink Jr., Oos- terweg 99, Heemskerk. 7de pr. Cigarettendoos. Bep van Duin, Mee- rensteinstraat 32. 8ste pr. flesch kersen, J. de Roos, Zeestraat no. 11. 9de pr. cigarettenkoker, P. de Heynis, Julia- naweg 5 W. a. Z. lCde pr. toheemuts, B. Uiling, Zeeweg 121 Be verwijk. 11de pr. meisjesjurkje, B. Keesen, Hobbe- straat 29. 12de pr. flesch eau de cologne, Gré Kloes, Oosterstreng 44 Heemskerk. 13de pr. pudding, J. H. G. v. d. Waal, Regu lierstraat 21 W. a. D. 14de pr. 2 worsten, H. Noordman. Wijker- straatweg 111 V.-N. 15de pr. plateel bloemen vaas, mej. de Bruin, C. Matersweg 54 W. a. D. 16de roomklopper, G. Vonk, Zeestraat 80. 17de pr. borstel, Zr. Confidentia, Peperstraat no. 44. 18de pr. boodschappenlijstje, A. Pekel, As- sum 13, Uitgeest. 19e pr. peper- en zoutstel, L. de Vries, Wij- kermeerweg 111. 1 20ste pr. citroenpers, C. Beentjes, Rijksstraat weg 129, Heemskerk. 21ste amandelmolentje, G. Boeren, Accasia- laan 34 W. a. D. 22ste pr. broodmes, Evert Tromp, Peperstr. no. 6. 23ste pr. garn. eierdopjes, mevr. Molenaar, Zuiderhoofdstraat 34 Krommenie. 24ste pr. doos zeep, J. C. de Vries, Zeeweg 124 W. a. D. 25ste pr. melkkan, Annie Langendijk, Zee weg 17 W. a. D. SCHIETWEDSTRIJDEN De jaarlijksche schietwedstrijden van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm werden onder groote belangstelling in het Kennemer Hotel gehouden. De uitslag was: 1. A. C. G. Walter, 97 p. 2. C. Aardenburg 93 p. 3. J. Dek- CHAUTEMPS VOOR DE KAMER. De Fransclie minister-president Ccimille Chautemps bij zijn rede j.l. Zaterdag in de Fransche Kamer, waar hij tweemaal in de meerderheid bleef. Onze wintervorst heerscht krachtig Naar den ijs-eisch van den dag, Hoewel ik voor mij persoonlijk. Het wel graag wat minder zag. Maar enfin, er is geen keuze En de schaatsen liggen klaar, Voor 't moment dat men kan rijden, Zonder doorslaand ijsgevaar. Nooit gaan ware Nederlanders, Zegt men, naar aloude wijs, Hoe groot de verleiding zijn mag, Zoo maar over één nacht ijs. Deze uitspraak is gevaarlijk, Daar men licht vertrouwen gaat, Dat na 't tweede nachtje vriezen, 't Risico niet meer bestaat. Maar dan is 't gevaar juist grooter, Want, dat na één enklen nacht, 't IJs hem wel zou kunnen dragen, Heeft geen mensch nog ooit gedacht. Mooglijk zal het ervan komen, Dat wij nog op schaatsen staan En in d' eenen zin of d'andren, Een figuur weten te slaan. Maar dan moeten wij slechts rijden, Waar het veilig is gemeld, Wie die voorzorg wil negeeren Is een dwaas en heusch geen held. IJselijke ongelukken Volgen nog maar al te vaak, Op een wat te vroeg gegrepen Onvoorzichtig ijsvermaak. Hoe bekorend schaatsenrijden Dan ook wezen mag als sport, 't Is nooit waard dat beentje over Tot een kopje onder wordt. P. GASUS. ker 93 p.; 4. L. Sprangers 93 p.; 5. J. P. Hoo- geveen 92 p.; 6. R. v. d. Kolk 92 p.: 7. W. J. van Eek 90 p. en 10. W. M. Ragut- 86 p. Zooals gebruikelijk is, zullen de prijzen in een feestelijke bijeenkomst worden uitge reikt. RAADSVERGADERING. De gemeenteraad vergadert op Dinsdag 12 December a.s. des avonds te half acht Punten van behandeling. 1. Wijziging begrooting dienst 1933. 2. Vaststelling pensioengrondslagen. 3. Vaststelling suppletoir kohier hondenbe lasting, dienst 1933. 4. Voorstel wijziging rekening-courant-over eenkomst Bank voor Nederlandsche Ge meenten. 5. Voorstel tot ruiling van grond. 6. Voorloopige vaststelling rekeningen, dienst 1932. 7. Voorstel tot vaststelling van verordenin gen op de heffing en invordering van leges. 8. Voorstel tot wijziging en vaststelling op nieuw van een nieuwe politieverordening. 9. Prae-advies op het adres van de afdeeling Velsen, Beverwijk en Omstreken van den Nederl. Bond van Koffiehuis-, Restaurant houders en Slijters, houdende verzoek om bij gemeente-verordening de perceelm, waarin het bedrijf van koffiehuishouder enz. wordt uitgeoefend, ten aanzien dei- Pers. Belasting gelijk te stellen hetzij met winkels, hetzij met pereeelen, die gemeu bileerd worden verhuurd. 10. Voorstel tot het toestaan van een erediet omtrent de beplantingen langs verschil lende wegen. 11. Voorstel tot het inwilligen der aanvrage van het bestuur der R.K. U.L.O. school voor jongens betreffende de beschikbaar stelling der benoodigde gelden voor aan schaffing van leermiddelen. 12. Voorstel tot vaststelling van straatnamen. 13. Mededeelingen en ingekomen stukken en hetgeen verder ter tafel zal worden ge bracht. DE BEBOUWING VAN HET C. H. MOENS- PLEIN. De heer C. A. Duiker alhier, die eigenaar is van een perceel grond aan het C. H. Moens- plein, heeft de daarop staande bloembollen- schuur doen sloopen met het voornemen op de vrijgekomen ruimte een dubbel woonhuis te bouwen. Aan die zijde van het C. H. Moens- plein is de bebouwing echter allerminst fraai te noemen, zoodat de gemeente zal moeten trachten voor het bedoelde terrein een goede oplossing te vinden. Het terrein heeft het be zwaar, dat het niet rechthoekig ligt ten op zichte van de straatlijn. Hierin kan echter verbetering worden gebracht, wanneer de ge meente een strookje grond ruilt met den be trokken eigenaar. De gemeente staat af een strookje grond ter grootte van 7 vierk. M. en ontvangt daar voor terug een strook grond van 10 vierk. M. Deze transactie zal zonder kosten voor de gemeente geschieden. DE IJSBAAN GEOPEND Dinsdagmiddag is de ijsbaan van de Gebr. Slotemaker achter het gemeentelijk sportpark voor het publiek geopend. De gelegenheid om in het centrum der gemeente de schaatsen onder te binden werd dadelijk door de lief hebbers van de ijssport benut en al spoedig heerschte op de baan een prettige drukte. In aanmerking genomen, dat de Noord-Oos- ter met alle kracht enkele dagen achtereen over het watervlak had geblazen, viel de toe stand, waarin het ij's verkeerde nog al mee. Wel ontbrak het niet aan verscheidene on effenheden. maar druk berijden kwam aan het ijsoppervlak ten goede. Het ligt in de bedoeling van de onderne mers. indien Thialf althans den scepter blijft voeren, om de baan ook des avonds open te stellen. Ook heden Woensdagavond kan dus bij kunstlicht van de ijssport worden ge profiteerd. De Kennemer IJsbaan, die naast de banen achter het sportpark gelegen is, zou waar schijnlijk heden worden opengesteld. De toe gang naar deze baan is in de Adrichemstraat Zoo kon dus in de onmiddellijke omgeving de ijssport op veilige wijze worden beoefend. De transportcolonne van het Roode Kruis was reeds Dinsdag in actieven ,.ijs"-dienst getreden. Twee leden waren met de noodige verbandmiddelen op de baan aanwezig, om bij eventueele ongevallen onmiddellijk eerste hulp te kunnen verleenen. In een ruime tent vonden de beoefenaren van de zoo gewilde ijssport gelegenheid, om onder te binden. En tevens was hier het on misbare „koek en zoopie" gevestigd, waai de heete chocolademelk reeds gretig aftrek vond. De waaghalzen, die het nog maar nooit kunnen inzien, dat eigen en soms het leven van anderen in de waagschaal wordt gesteld, ontbraken natuurlijk niet op het appel en hadden bezit genomen van tochten en slooten langs den vaargeul. Op het open water was het ijs echter nog zeer onbetrouwbaar. De harde wind heeft zeer gevaarlijke trekgaten en wakken doen ontstaan, die nog niet zijn afgezet. Evenmin konden reeds banen op het buitenwater worden afgebakend. Daarom blijft de uiterste voorzichtigheid geboden en zal men goed doen liever eerst de betrouw bare ijsberichten af te wachten. GEEN GELIJKSTELLING MET WINKELS. EEN ADRES VAN CAFéHOUDERS EN SLIJTERS. In de raadsvergadering van 12 October j.l. werd in handen van B. en W. gesteld om prae-advies een adres van de afd. Bever wijk en omstreken van den Ned. Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters, houdende verzoek om, ingevolge de Wet van 28 Juli 1933, bij gemeente-verordening de per eeelen of gedeelten van pereeelen, uitsluitend dienende tot uitoefening van het bedrijf van den houder van een koffiehuis, restaurant of andere inrichting tot het gebruiken van spijzen en dranken tegen betaling, gelijk te stellen hetzij met winkels of logementen, het zij met pereeelen of perseelsgedeelten, die gemeubileerd worden verhuurd. Aangezien uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat met de inwilliging van dit verzoek een bedrag gemoeid zou zijn van ruim f 3000 per jaar en de gemeente deze som op de be grooting voor 1034 niet kan missen, moeten B. en W. den Raad tot hun leedwezen, advi seeren op dit verzoek thans afwijzend te be schikken. DE NIEUWE WOONWIJK. In verband met den aanleg van straten op het terrein, ingesloten door den Boeweg. den Arendsweg, de Baanstraat, den Romer- kerkweg en de Jan Vermeyenstraat moeten nieuwe straatnamen worden gekozen. B. en W. hebben den Raad voorgesteld deze nieuwe straten te noemen Strick van Lin- schotenstraat, naar den oud-burgemeester Jhr. J. C. W. Strick van Linschoten, Deken Waarestraat, naar den vorigen deken van Beverwijk en pastoor der St. Agathaparochie en Bloemhofstraat. NAAR HET CONCOURS Het Doopsgezind Zangkoor, dirigent de heer H. van Dijk heeft besloten deel te nemen aan het op Hemelvaartsdag te Zutplien te hou den concours. Het koor zal uitkomen in de afdeeling uitmuntendheid. VAN HET CRISISCOMITé. Het Comité schrijft ons: Groote belangstelling bestaat voor de distri butie der soep en allerwegen wordt het schitterend aanbod der Beverwijksche Con- servenfabriek geroemd. Dankbaar is de Commissie gestemd, dat deze fabriek zoo geheel met onze minder-ge- goeden medeleeft en deze daad van mede leven en saamhoorigheïd wordt op hoogen prijs gesteld. Vele blijken van sympathie voor de soep distributie kwamen bij de commissie binnen. Om de soep nog heerlijker en krachtiger te maken en natuurlijk voor de commissie min der kostbaar kwamen vele giften in natura in. Van de firma Albert Heijn ontvingen wij: 2 keer 50 K.G. rijst; 2 keer 50 K.G. split- erwten; Van de firma Wicherink: 2 keer 50 K.G. spliterwten; Van den heer B. J. van Et- ten 60 K.G. rijst; Van de firma Kluft en Tervoort. Gebroeders Duijn en Veiling Ken- nemerland elk 40 K.G. uien, 15 K.G selderij en 10 K.G. wortelen voor twee keer; Van den heer N. van Leeuwen vleesch voor de eerste week der distributie. Het voorbeeld is gegeven, wie geeft het vleesch voor de tweede week en welke firma wil nog meerdere ingrediënten beschikbaar stellen. Men kan het zenden naar de Beverwijksche Conservenfabriek adres commissie soep distributie Crisis Comité of een boodschap zenden naar den heer Kors. Wilhelmina- straat 9 en het zal worden opgehaald. Moge meerdere giften in natura toegezon den worden, alles is welkom. Hoe meer giften, hoe smakelijker de soep. haar voornemen om in den loop van Decem ber een Vlootavond te organiseeren, waar als spreker zal optreden de heer H. W. Quispel, lid van het Hoofdbestuur. Bovendien zal een Vlootfilm worden vertoond VLOOTAVOND NATIONAAL JONGEREN VERBOND. Men schrijft ons: In verband met de moeilijke tijden, die onvennijdelijk gepaard gaan met ernstige bezuinigingen bij onze Marine, acht de Af deeling Haarlem van het Nationaal Jongeren Verbond het van het grootste belang, dat den Nederlandschen Jongeren gewezen wordt op de noodzakelijkheid van een goede Marine, binnen zekere grenzen. Daarom ligt het in KINDER-ADOPTIE OP GROOTE SCHAAL. OM KANS OP PROMOTIE TE MAKEN. FRANKFORT a.d. MAIN, b December (Wolff) Als gevolg van den onlangs door de Pruisische regeering aan de ambtenaren ge geven wenk. dat vaders van gezinnen de voor keur zouden krijgen, bij het maken van pro motie, hebben vele gehuwde kinderlooze ambtenaren en ook vrijgezellen kinderen ge adopteerd ten einde zich als „pater familias" te kunnen aanmelden. Naar men zegt, is het aantal weezen snel aan het verminderen.. EEN UITGEBREID PROGRAM TE LEIPZIG. DE PAUZE TREEDT SPOEDIG IN. f Het schijnt dat het getuigenverhoor ten eind© begint te loopen. De senaat wil vandaag nog een uitvoerig program afwer ken en dan een pauze laten intreden van verscheidene dagen ten einde requisitoir en pleidooien te kunnen laten voorbereiden. Zoo noodig zal morgen nog zitting worden gehouden. Behalve de gisteren reeds ver hoorde gevangenen is heden morgen een jager uit het Oberland als getuige gedaagd en verder de politiebeambte uit Hennings- dorf die in den nacht van 27 Februari dienst heeft gedaan in de toevlucht voor dakloozen aldaar. Verder wordt een vrouw gehoord, die ver klaringen kan afleggen over Van der Lub- be's aanwezigheid aldaar, de huisbewaarder van den Rijksdag en de chef-juffrouw van de werksters die mededeelingen moet doen over het gebruik van het meubelwrijfmiddel dat in werkelijkheid Sangajon schijnt te heeten. In verband met dit laatste zal als des kundige worden gehoord de gerechtschei- kundige Dr. Schatz, uit Halle, die het niet eens schijnt te zijn met de stelling die van de zijde van de verdediging ten aanzien van het poetsmiddel wordt opgeworpen. Ten slotte zal een medisch deskundige vandaag een verklaring afleggen over den lïchame- lijken en geestelijken toesctand van Van der Lubbe. Van der Lubbe vraagt weer om zijn vonnis. Van der Lubbe vraagt bij den aanvang der zitting of hij niet sneller veroordeeld kan worden. Men deelt hem dan nog mee de te volgen gang van het proces waarmee he genoegen neemt. Vervolgens worden eenige opgevraagde documenten vorogelezen waaruit blijkt dat Grothe reeq-ds als kind sterke lichamelijke en geestelijke afwijgingen toonde. Van getuige Kaempler worden eenige on gunstige oordeelen en vonnissen ter kennis van den senaat gebracht. UIT HAARLEM FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank zijn de volgende faillissementen op 5 December uitgesproken 1. L. van der Have, exploitant van het café „De Oude Beuk", wonende te Heemstede, Zandvoortscnelaan 2. Curator Mr. G. J. Bet- tink, alhier. 2. Jan Bas, kruidenier, wonende te Wor- merveer, Warmoesstraat 1. Curator Mr. H. C. M. Dekhuyzen te Zaan dam. 3. G. van der Meer, landbouwer wonende te Vogelenzang gem. Heemstede. Curatrice Mej. Mr. M. Kluitman, alhier. 4. A. Willems, handelende onder den no aril A. Willems, koopman in manufacturen, wonende te IJmuiden-Oost, Kalverstraat 17. Curator Mr. A. Bogaardt. alhier. 5. Arie Bart-els, veehouder, wonende te Kudelstaart gem. Aalsmeer. Curatrice mej. Mr. D. M. 't Hooft, Aalsmeer. Rechter-Commissaris is Jhr. Mr. E. J. Strick van Linschoten. Vernietigd is op grond van verzet het fail lissement H. J. Bakker, caféhouder, wonende te Vo gelenzang, gem. Bloemendaal. Curator: Mr. L. J. Venhuizen te Heemstede. Opgeheven zijn de navolgende faillisse menten: I. P. C. Esselman, wonende te Hillegom. Curator Mr. L. G. van Dam, alhier. 2. P. Wijker, aannemer te IJmuiden. Curator Mr. F. A. Davidson, alhier. 3. J. H. Polhaar, wonende te Haarlem mermeer, Nieuwe Meerdijk 288. Curator Mr. J. v. d. Vegt, alhier. 4. J. v. d. Vlugt, wonende te Haarlem. Curator Mi-. J. v. d. Vegt, alhier. 5 C.J. Meijer, wonende te Haarlem. Curator Mr. F. J. Gerritsen, alhier. Geëindigd zijn wegens het verbindend wor den der uitdeelingslijst: 1. Y. Otte .fouragehandelaar wonende te Zaandam. Curator Mr. A. Brueh, alhier. 2. J. Botterman. wonende te Wormerveer. Curator Mr. A. Briët, alhier. 3. H. Duiker, bloembollenhandelaar wo nende te Beverwijk. Curator Mr. L. G. van Dam, alhier. FEUILLETON CHARLES ALDEN SELTZER. 48) „Je hebt het geraden", antwoordde hij ern stig en vriendelijk! „ik heb aan dit land zit ten denken en aan zijn bevolking". Hij glimlachte tegen haar, terwijl er een licht glinsterde in zijn oogen, waarvoor zij haar oogen afwendde en neersloeg. „Maar hoe heb je dat ontdekt?" vroeg hij „Ik wist niet, dat ik mijn gedachten onder woorden had ge bracht." „Dmk je dan, dat spreken altijd noodig is?" antv;--"":,.de zij en keek hem met 'n kalmen glimlach aan. „Geloof je niet, dat er tijden zijn, waarop de gedachten uitdrukking vin den in de oogen. Oogenblikken, waarop wij ze niet kunnen verbergen onverschillig hoe zeer wij daar naar streven. Ik weet, dat je aan het land dacht", vervolgde zij ernstig, „omdat ik er een paar minuten geleden ook 'aan had dtm'.rm en ik weet, dat mijn gevoelens precies dezelfde waren als die wel ke je oogen uitdrukten. Het is prachtig, niet waar?" zei ze met eerbiedige stem. „Het is zoo groot, zoo verheven, zoo aangrijpend. Het be koort door zijn uitgestrektheid, het bedelmt door zijn schooonheid, het maakt dat men zich dichter bij zijn schepper voelt, al schenkt het je ook een ontstellend gevoel van eigen nietigheid. „Bijvoorbeeld", vervolgde zij met groote, stralende oogen, terwijl er een nieuwe, zachte kleur op haar gelaat kwam, „er zijn oogenblikken, waarop wij de overweldigende zekerheid hebben van haar belangrijkheid; waarop wij voelen dat wij zoo'n last dragen, dat de toevoeging van nog een anderen den last te zwaar zou maken. Dan zien wij op God's werk en onmiddellijk roept een stille, zachte stem binnenin ons: „Wat heb je ge daan in vergelijking met dit?" En wat heb ben wij gedaan?" vroeg zij plotseling. „Niets", antwoordde hij ernstig, onder den indruk van dezen vluchtige, helderen blik in haar ziel. Zij leunde glimlachend achterover in haar stoel. „Dat was het, waar ik aan dacht. En jij dacht er ook aan", vervolgde zij. .Neen, ont ken het niet", waarschuwde zij, „want ik zag het in je oogen". „Neen", zei hij met een snellen glimlach, „ik ontken het niet. Maar ik dacht ook aan de menschen „O, de menschen!" zei ze haar wenkbrau wen fronsende. „Misschien had ik moeten zeggen „een per soon", verklaarde hij met een snellen blik op haar, waaronder zij plotseling verlegen haar oogen neersloeg zooals zij ze neergeslagen had bij een andere gelegenheid, die hij zich herinnerde. „O!" zei ze alleen. „Ik heb deze persoon vergeleken met God's andere werken", zei hij, met een gloed in zijn oogen. die verried, dat zijn vroeger besluit om een poging tot het oplossen van het ge heim tot later uit te stellen, onverschillig ter zijde was gesteld „en ik ben tot het besluit gekomen, dat Hij, ondanks de oneindige zorg waarmee Hij de schitterende wereld daar bui ten maakte, de persoon, die ik op het oog heb niet vergeten heeft." Haar oogen ontmoetten de zijne in een snel begrijpenden blik. Zij haalde langzaam diep adem en wendde haar gezicht dat vuur rood was geworden, af. „Zooals jij er in geslaagd bent om de men- schelijke nietigheid in vergelijking met God's machtige scheppingen te vertolken, zoo werd mij mijn eigen nietigheid opgedrongen, toen oik trachtte te vergelijken met het lieve ka rakter van de persoon, waarover ik spreek" zei Hollis met zachte, ernstige stem. „Het is maar de vraag, of zij als ik haar over iets spreek, wat mij al vele dagen op het hart heeft gelegen niet met het volste recht de vraag, gedaan door de stille, zachte stem. zou kunnen herhalen en zeggen: „Wat heb je ge daan, om dit te verdienen?" En ik zou moeten antwoorden niets." Hij was dich ter bij haar gekomen en had zich voorover gebogen om haar in de oogen te kijken. Zij zat heel stil, haar blik op het bassin ge richt. „Misschien denkt die bijzonder ach tenswaardige persoon er wel anders over?" antwoordde zij met een ondeugende flikke ring in haar oogen. Zij keerde zich plotseling om en keek hem recht in de oogen, ontmoet te kalm zijn blik met een glimlachje op haar gelaat. „Ik zei je al, dat somtijds iemands gedachten tot uitdrukking komen in zijn oogen", zei ze en nu flikkerden haar oogle den „misschien kun je wel zeggen, welke mijn gedachten zijn?" Het was een uitdaging en een onvoorwaar delijke overgave. Hollis omhelsde zijn aange bedene. „Je hebt geen antwoord gegeven", lachte zij. met een gesmoorde stem; „je bent niet zeker Zij voltooide de zin niet. Mrs. Norton, die naar de deur kwam om een luchtje te schep ■pen, bleef op den drempel staan, keek, glim lachte en sloop toen zacht, heel zacht in huis terug. Ver weg, boven het bassin cirkelde een Mexicaansche arend, met langzamen vleugel slag door den gouden middag-zonneschijn. Mijlen ver weg verhieven zich somber de berg toppen, een geheimzinnige gouden stralen krans verhief zich langzaam daar boven. Misschien zou er altijd iets geheimzinnigs blijven in de bergen, maar een twijfel, die Hollis tot dat oogenblik bevangen had, was opgeheven. HOOFDSTUK XXVII. Lange dagen. „Deze stad" luidde een brief dien Hollis laat in September van Weary ontving „is niet goed voor een man, die een beetje aan zichzelf denkt. In de eerste plaats zijn er hier te veel menschen die niet schijnen te weten wat zij met zichzelf moeten uitvoeren, zij dra ven rond en doen alsof zij ieder oogenblik er vandoor kunnen gaan. In de 2de plaats ben ik haast door mijn duiten heen en zou graag ongeveer en maand loon ontvangen en even min iets tegen hebben op twee Tk h<°b al meer uit°-'-,o-2ven dan ik mc^t. *•-*■ >r ;oed dat ik een reten "kaartje heb, -rs zou ik er leelijk voorstaan als ik terug kan komen. Gisteravond zei de dokter in het hos pitaal dat hij Ed vandaag zou opereeren, wat vanmorgen al gebeurd is en Ed ligt nu rustig al kan de dokter nog niet zeggen of hij beter wordt of niet, maar hij heeft hoop en ik zal je telegrafeeren als hij erger wordt, Dit is voor ditmaal alles.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5