UIT HET BUITENLAND Van der Lubbe toerekenbaar verklaarc STA TEN- GENERAAL MAGISTRALE REDE VAN DR. COLIJN. Italië en de Volkenbond. Mussolini wacht de „uit daging'^.- Het viermogendhedenpacf weer aan de orde. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS Ket voornaamste onderwerp van gesprek in diplomatieke kringen, aldus meldt V.D. uit Londen, is het door Mussolini aan den Vol kenbond gestelde „ultimatum", dat ir Duitschland een gunstig onthaal vindt, ir Frankrijk met bezorgdheid wordt "beschouwd en in Amerika een volstrekt gereserveerde houding ontmoet. De correspondent van de Daily Telegraph te Rome seint, dat de resolutie van den Groo- ten Fascistischen Raad geen voorstel is, maar een „nauwkeurig en scherp omlijnde definitie van de fascistische opinie" en Mussolini wacht thans de aanvaarding van zijn uitdaging af. Hij zelf is bereid actief deel te nemen aan de hervorming van den Volkenbond, doch niet bereid een ontwerp op te stellen. Engeland zal waarschijnlijk alles in het werk stellen om den Volkenbond voor ineenstorting te be hoeden. In Genève schijnt men van opvatting te zijn, dat de basis van de Italiaansche op vattingen verstandig is en dat een herziening van het Volkenbondspact gunstig zal werken. Men is in de Volkenbondsstad er van over tuigd, dat de Volkenbond zich thans op een kruispunt van wegen bevindt. Overigens kwam het besluit hier als een verrassing daar men uit goede bron wist, dat tijdens het bezoek van Avenol aan Rome Mus solini niets van zijn werkelijke plannen had laten doorschemeren, hetgeen tevens de oor zaak zou zijn van de verrassing van diverse regeeringen, wien de Duce duidelijk zou heb ben te kennen gegeven, dat hij er niet aan dacht den Volkenbond te verlaten. Aangeno men wordt, dat de manoeuvre van den Duce hierop zal neerkomen, dat hij het viermogend- hedenpact wil redden. Men acht het mogelijk, dat zijn voornaamste doel thans is in de plaats van het neutrale Geneefsche college een directorium te stellen, waar Sovjet Rusland dan deel van zou uit maken. DE LINDBERGHS IN BRAZILIë GELAND. NA EEN TOCHT VAN BIJNA 16 UUR. nigingen verklaringen afgelegd. De Zionisten leider dr. Weizmann verklaarde, dat het pro bleem der Joodsche vluchtelingen in de eer ste plaats kan worden opgelost door een grootscheepsche vestiging van Joden in Pa lestina. Voor kolonisatie komen verder in aanmerking de Vereenigde Staten, de Brit- sche Dominions, Zuid-Afrika, Australië en de Fransehe koloniën. De Fransehe senator Berenger, die aan het hoofd der Fransehe vluchtelingencommissie staat, deelde mede, dat tot dusverre in Frank rijk 9 millioen Fransehe francs zijn ingeza meld voor de hulpmaatregelen ten behoeve der Duitsche vluchtelingen. De voorzitter van den Raad van Beheer, Lord Cecil, zeide, dat het hier een sociaal pro bleem van groot belang betreft, dat echter niet mag ontaarden in een politieke kwestie. Het probleem eischt een spoedige oplossing. De zitting van den Raad zal gesloten wor den met de verkiezing van een president van den Raad. Door drie deskundigen. Het echt-paar Lindbergh. Reuter meldt uit Natal (Brazilië): De Lindberg's zijn Woensdag om 18.35 uur Greenwichtijd te Natal gedaald. De vlucht werd in 15 uur en 55 minuten afgelegd. Zij zijn het eerste paar, dat over de Zuidelijke route van den Atlantischen Oceaan is ge vlogen. De autoriteiten hebben een halven dag va- cantie toegestaan opdat de ambtenaren zul len kunnen deelnemen aan de welkomstfees ten ter eere van de familie Lindbergh. De zaken zijn om dezelfde reden gesloten. Ierland. De Valera naar Londen? „Evening Standard' schrijft vernomen te hebben, dat De Valera wellicht binnenkort naar Londen zal reizen, om besprekingen te voeren met Engelsche ministers. In het offi- cieele Iersche regeeringsorgaan „Irish Press" wordt verklaard, dat het spoedig uitschrij ven van nieuwe verkiezingen voor den Dail niet waarschijnlijk is. Oostenrijk. Miklas sympathiseert met politieke amnestie. Groot-Duitsche afgevaardigden hebben naar Wolff meldt den Oostenrijkschen bondspre sident Miklas verzocht, den binnenlandschen vrede te herstellen door een omvangrijke politieke amnestie op het komend Kerstfeest. De bondspresident verklaarde o.m., dat hij voor het verleenen van een politieke amnes tie geen bevoegdheid heeft; dit is de taak der bondsregeering. Hij verklaarde echter, dat hij de gedachte van een politieke amnes tie met Kerstdagen toejuichte. Voor zoover het in zijn vermogen staat, zal hij het ini tiatief der Groot-Duitsche afgevaardigden steunen. Weizmann pleit voor Joodsche emigratie naar Palestina. In den Raad van Beheer van het Commis sariaat voor de Duitsche Vluchtelingen wer den gisteren in openbare zitting door ver tegenwoordigers der private Joodsche veree- Hef poetsmiddel Sangajol brandt niet. BERLIJN, 6 December (Wolffbureau). In het tweede gedeelte van het Rijksdag brandproces kwamen vooral twee punten aan de orde, in de eerste plaats de vraag of v. d. Lubbe toerekeningsvatbaar moet worden geacht en vervolgens of het poetsmiddel Sa- gajol, dat in den Rijksdag is gebruikt, de uit breiding van den brand heeft bevorderd. Dr. Bonhöffer, de medische deskundige, deelt mede, dat er geen twijfel bestaat aan de toerekeningsvatbaarheid van verdachte Van der Lubbe. Over de beoordeeling van den persoon van verdachte deelt getuige o.a. mede dat hij iemand is, die neigt tot het maken van inbreuk op de discipline en die, beperkt door communistitsche denkbeelden, neiging heeft om zich te doen gelden. Bij het begin van het proces in Leipzig had men te doen met bewuste gereserveerdheid, welke gecom pliceerd werd door lichamelijke zwakte; tij dens het proces te Berlijn is hieraan een ein de gekomen. De deskundige komt tot de conclusie, dat er geen gegevens zijn, dat Van der Lubbe bij het plegen van zijn daad gees tesziek was -of dat art. 51 op hem toegepast kan worden De president vraagt den deskundige hoe hij de plotselinge verandering in de houdin-i van v. d. Lubbe tijdens het proces ver klaart. Wekenlang heeft, verdachte apathisch met voorover gebogen hoofd gezeten en op een morgen is hij plotseling met opgericht hoofd verschenen en heeft ook gesproken. Getuige,: De houding van v. d. Lubbe is niet die van -een geesteskranke. Men kan ook niet spreken van comediespelen in den gewo nen zin van het woord. De bewuste reactie, die hij tijdens de instructie vertoonde, wan neer er iets niet naar zijn zin was, heb ik ook in de eerste weken tijdens het proces voort durend waargenomen. Een der rechters vraagt, of het niet moge lijk is, dat v. d. Lubbe door het laten han gen van zijn hoofd zoo vermoeid werd, dat 'j het op een dag niet meer kon uithouden en eenvoudig het hoofd weer heeft opgehe ven. Getuige meent, dat dit wel gedeeltelijk juist kan zijn. Bij de verandering van zijn houding komt ook een affectieve wijziging. Dr. Zu-tt, privaat-docent te Berlijn, voegt aan het rapport van prof. Bonhöffer toe, dat liet bij de houding van v. d. Lubbe om een volkomen begrijpelijk verloop gaat. Alles, wat er in hem is omgegaan, is niets anders dan de reactie van een ongewoon mensch op een vol komen ongewone situatie. Getuige twijfelt niet aan de toerekeningsvatbaarheid van v. d. Lubbe. Dr. Schetz, Obermedizinalrat in Leipzig, Is van meening, dat v. d. Lubbe tijdens het pro ces een verdedigende houding heeft aange nomen. De wijziging op 23 November is te verklaren door de verandering in zijn ver dediging. Ook hij is van meening dat v. d. Lubbe toerekenbaar is. Vervolgens wordt de vraag onderzocht, of het poetsmiddel Sangajol, dat in 't Rijksdag gebouw wordt gebruikt, een gunstigen invloed heeft gehad op de uitbreiding van den brand m de zittingszaal. Scranowitz, de inspecteur van het gebouw, zegt dat het middel slechts werd gebruikt om de boenwas te verdunnen, omdat dat practi- scher en goedkooper was dan vloeibare was. Voor het wrijven der meubels in de groote zaal is slechts weinig was genomen en de poo- ten van het spreekgestoelte werden slechts tweemaal per jaar gewreven. Voor den vloer wordt het middel niet gebruikt, omdat daarop tapijten liggen. Voor het laatst is alles in den herfst van 1931 gewreven. (Vroolijkheid). Ge tuige overhandigt den president een stuk hout dat aan één kant met Saga jol is ingewreven en dat hij aan twee kanten in brand heeft willen steken, doch de niet-ingewreven kant brandde gemakkelijker dan de kant, waar Sangajol was gebruikt. (Gelach). Dr. Schatz, getuige-deskundige deelt o.a. mede, Uit de proeven is gebleken, dat Sangajol, op eikenhout uitgestrooid, reeds na 3 1/2 jaar geen noemenswaardige materie meer achter liet en zeer zeker geen stoffen, die gassen kon den ontwikkelen. Men is niet in staat met een lucifer of een kaars hout, dat in het poets middel is gedrenkt, in brand te steken. Het staat vast, aldus dr. Schatz, en dat stel ik met zekerheid vast, dat in de zittingszaal een zeer groote hoeveelheid vloeistof heeft gebrand. Ik blijf mij houden aan m:;n rapport. Ik heb geen theorieën opgesteld, maar mijn rapport is gebaseerd op positieve vaststellingen. De deskundige laat dan eenige proeven zien met stukken hout en Sangajol. Het blijkt, dat de vloeistof in enkele minuten verbrandt, doch dat het hout geen vlam vat. Op voorstel van den officier van justitie wordt vervolgens dr. Schatz gehoord in zijn kwaliteit van schriftkundige, over de vraag of de bij Popof gevonden kwitanties, welke de onderteekenmg Peter dragen, afkomstig zijn van den getuige Werner Hirsch. Dr. Schatz: Ik heb reeds vroeger de kwi tanties van Popof en Hirsch met elkaar ver geleken. Er zijn wel eenige afwijkingen, maar kenmerkend voor de identiteit zijn de grootte der letters, en de op- en neerhalen. Het later ontvangen nieuwe materiaal heb ik te laat gekregen. De president vraagt den deskundige de handschriften nog eens nauwkeurig te onder zoeken en voor het requisitoir een definitief rapport in te dienen. De president zegt tenslotte, dat het getui genverhoor beëindigd is, tenzij er nog nieuwe verzoeken worden gedaan. Dr. Sack verklaart, dat hij en zijn cliënt Torgler afzien van verdere getuigenverhoo- ren. De Senaat trekt zich daarop terug om te beslissen over het tijdstip van het requisitoir. Na een lange beraadslaging deelt de presi dent mede, dat het verhoor geëindigd is. op het slotrapport na. dat dr. Schatz nog voor het requisitoir zal indienen over de kwitanties van Peter. Het verslag van V. D. vermeldt nog, dat de Senaat kwitanties van rente-uitkeeringen ontvangen heeft van de Rijksverzekerings bank te Amsterdam, waaruit blijkt dat Van der Lubbe op 4, 11, 19 en 25 October en op 1 November 1932 persoonlijk zijn rente-uitkee- ring heeft gehaald en de kwitanties daarvoor heeft onderteekend. Op de vraag, of de hem voorgelegde handteekeningen inderdaad door hem zijn geplaatst, antwoordt Van der Lubbe bevestigend. Zitting tot 13 December verdaagd. De volgende zitting wordt daarop bepaald op Woensdag 13 December 's morgens tien uur. TWEEDE KAMER. Aanvaarding van pensioenkorfing verzekerd? De vrijzinnig-democraten steunen de regeering. Een kleine meerderheid. R.=K. en C.=H. het niet met hun voor zitters eens. Geen strijd met de grondwet. !s pensioen uitgesteld loon? Publiekrechtelijke kwestie, geen privaat recht. Kabinetskwestie omzeild. 6 December. Het hoofdmoment was ook vandaag het ontwerp tot korting op de Indische pensioe nen. Nog enkele Kamerleden hebben het woord gevoerd, waarbij natuurlijk de vrijz.-democr. fractie van de meeste beteekenis was, wijl dit de eenige groote fractie was, welke zich nog niet deed hooren. Daarna heeft Dr. Colijn een groote verdedigingsredevoering gehouden, welke als steeds mooi van bouw, rustig van voordracht en zakelijk van inhoud was. Te vijf uur werd de verga-dering gesloten, morgen zullen de replieken worden uitgespro ken. En dan zal ook morgen de beslissing wel vallen. Hoe -die beslissing er zal uit zien? Wel sinds Vrijdag zijn de kansen voor het kabinet gestegen. We hebben naar ver schillenden kant geïnformeerd en volgens deze informaties is de aanvaarding van -het wetsontwerp zeker. Er zal geen groote meer derheid zijn, maar een meerderheid moet er zijn, nu ook de v.-d. fractie zich in haar ge heel achter de regeering heeft gesteld. Dat er een meerderheid is, vindt blijkbaar daarom zijn oorzaak, dat zoowel de r.-k. fractie als de c.-h. fractie in meerderheid niet met hunne fractievoorzitters zullen medegaan. Ziehier de groote lijn in den stand der stuk ken. Thans de behandeling! Onze lezers begrijpen natuurlijk, dat de communisten de heeren de Visser en Wijn koop voerden het woord zich tegen het ont werp verklaarden. De eersten zagen in d-e voorstellen „het bankroet van het Nederland- sche imperialisme", de heer Sneevliet zag in het ontwerp een principieele aantasting van de heiligheid van den eigendom. De heer Arts (R.-K. Volkspartij) had voor namelijk bezwaren op grond van het recht. Men weet, dat het .groote verschil tusschen de voor- en tegenstanders van het ontwerp gezocht moet worden in het verschillend zien van het pensioen der ambtenaren. Ligt dit op het terrein van het privaat-recht of op dat van het publiek recht. Prof. Hugo Visscher (a.-r.) was nog eens aan het denken gezet door de woord-en van Prof. Aalberse, die in het ontwerp onrecht vaardigheid aantrof. Prof. Aalberse had zich daarbij gegrond op de staatsleer van Thomas van Aquino. Welnu Prof. Hugo Visscher kwam op grond daarvan tot de conclusie, dat het ontwerp moest worden aanvaard, wijl óók deze regeling gericht was op het gemeen schappelijk, het algemeen welzijn. Bovendien zag Prof. Visscher den maatregel ook als be teekenis hebbende voor de ambtenaren zelf, die, wanneer Indië financieel niet op de been bleef, er veel slechter aan toe zouden zijn, dan wanneer er 17 pet. thans, tijdelijk, op hun pensioen zou worden gekort? De heer Joekes verdedigde gelijk gezegd het ontwerp. Wel erkende hij, dat de re geering niet zoo vrij staat tegenover pensioe nen, als tegenover salarissen. Toch kan hij, aan den anderen kant, echter niet dezelfde verhouding aanwezig achten als tusschen een verzekerde en de verzekeringsmaatschappij. De verhouding der regeering is een andere. Zij is gerechtigd en verplicht de pensioenen aan te tasten, wanneer het er om gaat den dienst gaande te houden ook in het belang der gepensionneerden zelf. De leider der v.-d. fractie grondde zich zelfs op noodrecht, zag aanwezig een analoge positie als in het per soonlijk leven bij noodweer. Tenslotte bleek de heer van Houten (c.d.) tegen, de heer Vervoorn (platt.) voor en Ds. Lingbeek die een beetje den draak stak met het beroep op Sint Thomas van den Ge reformeerden hoogléeraar Hugo Visscher vóór het ontwerp. De groote rede was van Minister Colijn, te midden van vrijwel den geheelen minister raad. De minister begon met een paar kleinighe den. Het bleek daaruit, dat hij niet afwijzend zal staan, wanneer Mr. Joekes met een amen dement komt om de welwillende regeling, welke de minister bij nota van wijzigingen heeft aangebracht voor mindere militairen, ook aan te brengen voor officieren. Aan den heer van Houten werd medegedeeld, dat de oud-gouverneurs-generaal reeds thans vrijwil lig op hun pensioen korten. De minister sprak langs een zeer heldere betooglijn. Hij besprak achtereenvolgens de vragen of hét ontwerp in strijd is met de Grondwet, of den gepensionneerden de weg naar den rechter wordt- afgesneden en of het ontwerp strijdig is met de rechtvaardig heid, Vervolgens zette hij uiteen, dat de toestand der Indische financiën het ont werp noodzakelijk deed zijn. En welke de houding van het kabinet zou zijn bij ver werping. Met het eerste punt was de minister spoe dig gereed. De minister betoogde, dat art. 177 der Grondwet alleen betrekking heeft op de schulden van den Staat en beteekenis heeft in verband met de tiërceering onder Na poleon. Staatrechtkenners van beteekenis onderschreven deze zienswijze. Had Mr Joekes gewezen op Buys, de premier wees op Thorbecke, op Lohman, op Heemskerk Sr., als grondwetgever van 1887. Wanneer er grondwettelijk iets had moeten vastgelegd worden t.a.v. de pensioenen, dan had dit meende de bewindsman moeten gebeuren bij art. 63 der G. W„ maar daar is niets gezegd. Met het tweede punt het beroep op den rechter was de minister ook spoedig gereed. Hij zette uiteen, dat wanneer de andere mogelijkheid was gevolgd, het af nemen van een persioenspercentage door middel van een ordonnantie dit t.a.v. een beroep op den rechter precies hetzelfde resultaat zou hebben gehad. Men zal nu vragen, waarom dan het oor deel van de wetgever is ingeroepen. De premier liet vier overwegingen gelden alleen zakelijke. Eerst het feit, dat er door een wettelijken maatregel niet 21 verschillende verordenin gen gewijzigd behoefden te worden. Daarna wilde de regeering uit psychologische mo tieven, Indië een steun in den rug geven, nu het voor zulk een uitermate zware taak van bezuiniging staat. In de derde plaats was het mogelijk door een wettelijke rege ling een iets billijker verdeeling tot stand tc brengen tusschen de gepensionneerden hie1 te lande en die in Indië. Tenslotte, wijl het van groote beteekenis is deze pensioenkorting volledig in het openbaar te doen bespre ken. Bedekte bedoelingen had de regeering met het behandelen hier te lande, in het geheel .niet onderstreepte minister Colijn met grooten nadruk. Dan kwam hét groote punt: de vraag der rechtvaard igheid Bij de groote tegenstelling: gaat 't om vragen van publiek recht, of om vragen van privaat recht, stelde de regeering zich heel duidelijk op het. standpunt, dat het alleen om publiekrechtelijke vragen liep. Bovendien achtte Minister Colijn niet aan wezig den grondslag van het betoog van Mr. de Geer, dat pensioen Is uitgesteld loon, dat het Rijk, wanneer de ambtenaar zijner zijds zijn taak heeft gedaan, ook in alle om standigheden verplicht is zijn beloften na te komen .Natuurlijk moet het Rijk dat, maar niet wanneer tot het tegendeel het Rijks- bestaan zich verzet. Dr. Colijn begreep niet hoe de heer de Geer kon volhouden, dat pensioen is uitgesteld loon. Hoe zou dat dan moeten, wanneer er veranderingen worden aangebracht in een pensioenregeling vlak voor dat een ambtenaar zal gepensionneerd worden? En toch ontkent de heer de Geer daarvan het recht niet. Deze zegt, dat de ambtenaar vrij is bij nieuwe pensioen regelingen zijn ontslag te nemen of niet, maar de vrijheid bestaat niet aldus dr. Colijn in 999 van de 1000 gevallen. Dat het pensioen den pensioengerech tigde niet brengt in een verhouding tot de regeering, die privaatrechtelijk is, maar publiek-rechtelijk bestreed de bewindsman. Hij beriep zich op Prof. Krabbe, op het ge voelen van den landsadvocaat en op dat van de meerderheid van den Raad van State De minister wees, om het privaat-rechtelijke karakter van het pensioen te ontkennen, op verschillende maatregelen to.v. het Indische pensioen, nadat de gepensionneerde in het bezit van pensioen werd gesteld. Hij wees er op, dat den gepensionneerde geen pensioen werd uitgekeerd, wanneer hij in gevangen schap is, hij wees ook op de maatregelen bij cumulatie. De minister onderschreef de defi nitie der Staatscommissie-de Meester, dat het pensioen is het resultaat der samenwerking van publiek gezag en ambtenaar om hem bij ouderdom en invaliditeit een voldoende le vensonderhoud te verzekeren. De minister wees om het publiekrechte lijk karakter te teekenen er ook nog op. dat vroeger de salarissen met 40 pet. zijn ver hoogd toen het noodig was. En nu, wie had kunnen verwachten, dat er zulk een toestand zou komen als thans? De bewindsman teekende de financieele positie van Indië als verre van rooskleurig. Wordt er nu niet een offer van den gepension neerde gevraagd, dan is dat niet in het be lang van de gepensionneerden zelf. De be windsman begreep niet, dat er in de discussie zoo weinig aandacht gegeven was aan den werkelijken toestand der Indische financiën. Thans reeds moet Nederland bijspringen met vele millioenen. „Denkt men niet" zei de bewindsman „dat de schuldenlast te zwaar lean worden?". Hier ligt een gevaar voor In dië, maar ook een gevaar voor ons land. De credietwaardigheid van Indië zou geschaad worden door eenzijdige renteverlaging voor de obligatiehouders. Overigens is de bewinds man bezig aan conversiewerkzaamheden. De minister drong telkens weer aan op aanvaarding in verband met de gevolgen voor ons land en Indië. Wordt het niet aanvaard, dan zou er diep moeten ingesneden worden op wat van groote beteekenis is voor Indië. Minister Colijn wees Mr. Aalberse, maar vooral sommige van diens fractie-genooten er op, dat men de regeering in volle vrijheid moest laten beslissen, wat zé te doen had bij een afwijzend votum. Men weet, dat Mr. Aal berse een gedachte had overgebracht van fractiegenooten, die voor het ontwerp wilden stemmen, wanneer de regeering maar niet de portefeuillekwestie ging stellen. Dr. Colijn wil vrij zijn. Maar blijkbaar ook de Kamer vrij laten. Wat het kabinet het is een kabinetskwestie zal doen liet Dr. Co lijn in het midden. Hij zag drie mogelijkhe den: het kabinet kan weggaan, de Kamer kan ontbonden worden, maar ook kan de Volks raad een ordonnantie aannemen, al zou dat naar 's ministers overtuiging niet in het belang zijn van de staatsrechtelijke verhou ding tusschen den Volksraad en de Kamer. Wat de regeering doen zal ze deelde 't niet mee. Zou er een afwijzend votum komen, dan zal de regeering zich beraden wat haar te doen staat in verband met de zeer moeilijks omstandigheden van het oogenblik Maar we verwachten gelijk gezegd geen verwerping. Althans, zooals de stukken op het oogenblik staan. AVONDVERGADERING Waterstaat. Bij de behandeling van de Waterstaatsbe- grooting werden alle vervoers- en verkeers- vragen uitgeschakeld in verband met de komst van een verkeersfonds, waarvoor van daag het wetsvoorstel is ingekomen. De behandeling leverde niet zoo heel veel op, dat voor Haarlem van beteekenis is. Der gewoonte getrouw vermelden we dat alleen, wijl de Waterstaatsbegrooting een begrooting is van kleinigheden. Minister Kalff deelt mee. dat hij alles zal doen om een meer centrale leiding bij de electriciteitsvoorziening van ons land te be vorderen. Waar de heer Louwes (v. b aan drong op een meer moderne opvatting van den ouden waterstaatsrechtsregel: „wien wa ter deert, die water keert", daar zag de be windsman meer aanleiding tot voorzichtig heid. De heer v. d. Waerden (s. d.) sprak zijn in genomenheid uit met het optreden van den bewindsman. Wat de oude kwestie van het voorschrijven der inachtneming van de bepalingen der col lectieve contracten betreft de heeren Drop (s. d.), Smeenk (a. r.) en Bakker (c. h.) spra ken daarover ook nu werd aan hun wensch niet voldaan. De nieuwe minister voelt er wel in beginsel voor, maar niet nu, omdat in de huidige nijpende tijdsomstandigheden er een opstuwende invloed van zou uitgaan op de loonen, wat thans niet moet bevorderd worden INTIMUS. AUTO HOUDEN WORDT DUURDER Vooral voor autobussen. DE TARIEVEN VOLGENS HET VERKEERS FONDS. De schaal volgens welke minister Kalff voorstelt de verhoogde belasting op motor voertuigen en fietsen te heffen luidt, als volgt: A. voor een motorrijtuig op twee of drie wielen: indien het eigen gewicht niet meer bedraagt dan 60 kilogram f 13.50 indien het eigen gewicht meer bedraagt dan 60 kilogram doch niet meer dan 120 kilogram 27.— indien het eigen gewicht meer bedraagt dan 120 kilogram doch niet meer dan 500 kilogram 40.-»• indien het eigen gewicht meer dan 500 kilogram bedraagt, per 100 kilogram eigen gewicht 8. B. voor een motorrijtuig op meer dan drie wielen en ingericht voor het vervoer van niet meer dan zes personen, den bestuurder daar onder niet begrepen, per 100 kilo gram eigen gewicht 6- doch ten minste 64. C. voor een motorrijtuig op meer dan drie wielen en ingericht voor het vervoer van meer dan zes per sonen. den bestuurder daaronder niet begrepen, per 100 kilogram eigengewicht 10. en daarboven indien het rij tuig is ingericht voor het vervoer van; niet meer dan tien personen 2.50 per zitplaats: meer dan tien en niet meer dan twintig personen 25. benevens f 3.per zitplaats boven tien; meer dan twintig en niet meer dan dertig personen 55. benevens f 3.50 per zitplaats boven twintig; meer dan dertig en niet meer dan veertig personen 90. benevens f 4.per zitplaats boven dertig; meer dan veertig personen 130. benevens f 4.50 per zitplaats boven veertig; D. voor een motorrijtuig op meer dan drie wielen, niet vallende onder de omschrijving van de letters B en C, indien het eigen gewicht be draagt niet meer dan 1000 kilo gram, per 100 kilogram eigen gewicht 9. doch ten minste 72. meer dan 1000 doch niet meer dan 2000 kilogram 90. benevens f 10 voor elke 100 kilo gram boven 1000 kilogram; meer dan 2000 doch niet meer dan 3000 kilogram 190. benevens f 11 voor elke 100 kilo- f gram boven 2000 kilogram; meer dan 3000 doch niet meer dan 4000 kilogram 300. benevens f 12 voor elke 100 kilo gram boven 3000 kilogram; meer dan 4000 doch niet meer dan 5000 kilogram 420.— benevens f 13 voor elke 100 kilo gram boven 4000 kilogram; meer dan 5000 doch niet meer dan 6000 kilogram 550. benevens f 14 voor elke 100 kilo gram boven 5000 kilogram; meer dan 6000 kilogram 690. benevens f 15 voor elke 100 kilo gram boven 6000 kilogram; De belasting voor een motorrijtuig op twee wielen wordt verhoogd: A. indien het motorrijtuig is inge richt voor het vervoer van meer dan één persoon met f 5. B. indien door middel van dat mo torrijtuig een rij- of voertuig of zijspan wordt voortbewogen, met 13.50 Zooals men weet wordt het rijwielplaatje volgens het ontwerp f 3 in stede van f 2.50.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 3