HET NIEUWE AVONDBLAD Klein en groot. Ï8e JAARGANG No. 344 WOENSDAG 13 DEC. 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.Indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e> zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank t« Schiedam. IJMUIDEN. ONDERHANDELINGEN IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. De voorstellen der Reedersvereeniging. OPZEGGINGSTERMIJN OVER HET HOOFD GEZIEN. In ons blad van gister hebben wij reeds in het kort de regeling vermeld, die de Reeders vereeniging voorstelt inzake de loonen der opvarenden. Aan „Toenadering", het orgaan van den Ned. Bond van Christelijke Fabrieks- en Transportarbeiders ontleenen wij dienaan gaande nog het volgende: 1. Op de totaalloonen, d.w.z. de vaste gages plus procentengeld, moet een bezuini ging worden verkregen van 10 pCt. met dien verstande, dat niet het loon van iedere cate gorie afzonderlijk met 10 pCt. wordt vermin derd, maar dat dit voor sommige rangen meer en voor andere minder zal zijn, zulks met het oog op de noodzakelijkheid om enkele onjuiste verhoudingen geheel of ge deeltelijk te rectificeeren. De verlaging wordt gebracht ten laste van de vaste gages, tot zoodanige bedragen, dat de totaalverlaging op vaste gage en procen tengeld samen, 10 pCt. bedraagt. Het voorstel van de reedersvereeniging op welke wijze dit zou moeten geschieden, wordt op een afzonderlijke bijlage vermeld, waarbij de volle 10 pCt. als gemiddelde nog niet wordt bereikt. Eventueele wijzigingen in dat voorstel zul len alleen kunnen worden overwogen voor zoover daardoor aan de voorgestelde bezui niging niet wordt te kort gedaan. Bij eventueele wijzigingen zal het loon van den machinist in geen geval hooger kunnen worden gesteld dan in dit voorstel, aange zien bij deze vermindering de ongelijkheid in de verhouding tusschen schipper en machi nist nog niet geheel is weggenomen. 2. Wat betreft de vrije geneeskundige be handeling bij ziekte en ongeval, met medi cijnen. verbandmiddelen en eventueele zie kenhuisver pleging. zal de bestaande toestand voor ongevalspatiënten bestendigd blijven, maar zal de vrije geneeskundige behande ling, medicijnen, verbandmiddelen en even tueele ziekenhuisverpleging voor ziektegeval len niet langer wordt toegekend. 3. Het garantieloon van de schippers wordt teruggebracht van f 2000 op f 1500. 4. Uit artikel 1 van de bestaande over eenkomst vervallen de beide alinea's met be trekking tot het loon, dat een schipper even tueel aan den wal verdient. Mede vervalt de alinea betreffende de ver plichting aan den schipper opgelegd om bij het stilliggen van het schippen aan de ree- derij diensten te bewijzen. 5. In artikl 4 wordt het loon voor het tremmen over dek voor Noordzeetrawlers teruggebracht van f 2 per ton op f 1.70 per ton. 6. Artikel 29 vervalt. 7. Op kustbooten zal het der reederij vrij staan de bezetting van de machinekamer naar verkiezing te doen bestaan uit machi nist, tweeden machinist en stoker, of machi nist, tweeden machinist en tremmer. 8. Artikel 25 te lezen als volgt: Op kustbooten (type platvischvisscherij) wordt als regel met drie matrozen gevaren. Het zal de reederij evenwel vrijstaan des- gewenscht een lichtmatroos toe te voegen. Echter zal in geen geval voor een licht matroos worden uitbetaald, tenzij bona-fide geregeld met drie matrozen op een licht matroos wordt gevaren. Op de andere booten wordt naar gewoonte met vier matrozen gevaren. Het zal der ree derij evenwel vrij staan desgewenscht een lichtmatroos of een vijfden matroos toe te voegen. Echter zal in geen geval voor een vijfden matroos of een lichtmatroos worden uitbetaald, tenzij bona-fide geregeld met vijf matrozen of met vier matrozen en een lichtmatroos wordt gevaren. Conceptregeling, waarbij rekening is ge houden met de minimaal vereischte bezuini gingen. Schipper 4 pCt. van de eerste f 50.000 netto besomming en 5 pCt. van hetgeen boven f 50.000 wordt besomd. Stuurman f 75 per maand en 1.35 pCt. van de nettobesomming. Machinist f 80 per maand en 1.85 pCt. van de nettobesomming. 2e machinist f 80 per maand en 1.1 pCt. van de nettobesomming. Stoker f 70 per maand en 0.85 pCt. van de nettobesomming. Tremmer f 60 per maand en 0.55 pCt. van de nettobesomming. Matroos f 70 per maand en 0.85 pCt. van de nettobesomming. Lichtmatroos I f 40 per maand en 1/3 pCt. van de nettobesomming. Lichtmatroos H f 50 per maand en 1/2 pCt. van de nettobesomming. Kok f 60 oer maand en 0.6 pCt. van de nettobesomming respectievelijk 0.85 pCt. van de nettobesomming. Onder nettobesomming wordt verstaan de brutobesomming onder aftrek van de retri butie, het koopmansgeld en het losloon. De havenarbeiders. Op de conferentie deelde de voorzitter mede, dat er een kapitale fout was gemaakt. Men 'had n.l. geen rekening gehouden met het feit, dat dit contract, in tegenstelling met dat van de opvarenden inhield, dat het moest worden opgezegd. De fatale datum was in middels verstreken. Men rekende echter op de realiteit van de havenarbeiders en hoopte, dat door deze groep arbeiders de voorstellen alsnog aanvaard zouden worden, die ze het vorig jaar hadden voorgesteld, n.l. om het te lossen aantal manden te verh'oogen. Het voorstel van de Reedersvereeniging komt hierop neer: Gebroken reizen, minder dan 80 kisten: wordt voorgesteld: 100 kisten. Aantal manden: Bestaande regeling: tot 100 manden 101—250 251—400 401—500 501—600 601—700 701—1000 Voorstel der Reedersvereeniging: tot 150 manden 151—300 10 man. 12 14 15 16 17 19 10 man. 12 14 15 16 17 19 301—450 451—550 551—650 651—750 751—1000 Voor 3 uur aanvangen met lossen: Oude regeling: tot 400 wordt de ploeg niet uitgebreid. Voorstel: tot 450 manden. Óude regeling: van 401600 manden wordt de ploeg met één man aangevuld. Voorstel: van 451651 manden. Oude regeling: van 6011000 manden 19 man; voorstel: van 6511000 manden 19 man. DE TOESTAND IN DE DUITSCHE ZEEVISSCHERIJ. MEN HOOPT OP VERBETERING IN DEN KOMENDEN WINTER. Een groot deel van de Duitsche visschersvloot is na^het beëindigen van de haringvïsscherij tijdelijk uit de vaart genomen om voor de wintervisscherij in de IJslandsche wateren en de Barendszee te worden klaargemaakt. On geveer 22o trawlers, ca. twee derde van de totale vloot, hebben aan de haringvisscherij deelgenomen, aldus lezen we in de Deutsche Fischerei-Rundschau. Een deel van deze trawlers zal voorloopig voor het transport van haring van de West kust van Engeland gebruikt kunnen worden. Het transport van haring van de Oostkust van Engeland, in de eerste plaats van Yarmouth af is reeds in vollen gang. Dit transport ge schiedt door Engelsche, Noorsche en Duitsche vrachtbooten, de z.g.n. kistenbooten, die de visscherij ook van verdere ruwe producten voorzien. Met de door het ontbreken van mo derne haveninrichtingen aan de Oostkust van Engeland geheel anders georiënteerde haring- transporten, die begin December een aanvang nemen, ontstaa ook voor Duitsche trawlers, die niet meer aan de visscherij deelnemen, nieuwe bedrijfsmogelijkheden. Op open zee worden de door de Engelsche kotters en zelfs nog kleinere open booten gevangen haring door de Duitsche trawlers, die de Engelsche visschersvaartuigen volgen tot de netten in gehaald worden, rechtstreeks in bulk overge nomen en naar Altona, Cuxhaven en Weser- mtinde vervoerd. Deze eiken dag, tot in Fe bruari, ondernomen trawler-vrachtreizen Engeland-Duitschland worden slechts onder broken gedurende de rusttijden der visschers van Vrijdagsnachts 12 uur tot Zaterdagsnachts 12 uur, waaraan strikt de hand gehouden wordt. Vermeldenswaard is, hoe van de zijde van de reeders de vooruitzichten van de zee- visscherij beoordeeld worden. Men moet hier bij niet vergeten, dat in de jaren 1931 en 1932, na afloop van de trawlharingvisscherij een groot deel van de vloot wegens gebrek aan afzet moest worden opgelegd. De Engel sche markt, die vroeger de overproductie van de Duitsche zeevisscherij kon opnemen, is heden voor de Duitsche trawlers gesloten. De Engelsche zeevisschèrij bevindt zich boven dien zelf in een moeilijken toestand. Onder deze omstandigheden is de Duitsche zeevis scherij genoodzaakt, zich op de Duitsche markt te concentreeren. Het was de laatste jaren echter niet mogelijk de van IJsland en vangsten in Duitschland te plaatsen. Er bleef de Noordelijke IJszee aangevoerde groote niets anders over dan de productie te beper ken en een groot deel van de vloot op te leg gen. Voor den komenden winter is de situatie echter veel gunstiger dan in de vorige jaren. Hiertoe hebben vooral de maatregelen van de Rijksregeering veel bijgedragen, in verband met de ingevoerde vischdagen. Van de zijde der reeders worden eveneens alle pogingen in het werk gesteld, de vloot ook gedurende den komenden winter, evenals tijdens de haring visscherij, geheel in bedrijf te brengen. Er dient echter op gewezen te worden, dat de maanden November en December als een kri tieke tijd voor de trawlervloot te beschouwen zijn. Sedert Augustus is de markt, de handel en de industrie hoofdzakelijk op haring inge steld. Dit beteekent een omvorming van het bedrijf op groote schaal voor het geheele Rijksgebied en dit kan niet in een handom- i Vele kleintjes maken een groote, Maken een groote ellende door, Zij zijn ook tot geluk geboren, Grootendeels gaat het voor hen teloor. Vele kleintjes maken een groote, Maken een groote vol medelij, Als hij slechts even poost tot denken: Welk een verschil in bestaan met mij. Vele kleintjes maken een groote, Maken een groote wel wat beschaamd, Als hij dit jaar om hen te helpen, Niets nog gegeven heeft hoegenaamd. Vele kleintjes maken een groote, Maken een groote als w' eensgezind, Zegels koopen als telken jare Voor het misdeelde en zwakke kind. P. GASUS. draaien geschieden, maar daarover gaan eeni- ge weken heen, afgezien nog van het komen de Kerstfeest, dat voor den vischhandel nooit bijzonder gunstig is geweest. Wanneer in de zen tijd groote aanvoeren van IJsland en de Barendszee plaats vinden, dan is het de groo te vraag, of de markt in staat is, deze aan voeren op te nemen op een wijze als het blang van de vloot dit eischt. In den regel was een tijdelijke inkrimping der productie gedurende dezen kritieken tijd niet te vermijden. Voor Januari en de volgende maanden ziet het er beter uit. Tegen dien tijd zal ook de zeevisch-propaganda in het Rijk den afzet gunstig hebben beïnvloed. In dit verband dient er op te worden gewezen, dat bijna 80 pCt. van de ontvangsten der Duitsche zeevisscherij ten goede komen aan den Duitschen handel voor levering van steenkool, proviand, netten, touw, ijs enz. Het voor dit doel in 1932 bestede bedrag met inbegrip van het betaalde arbeids loon wordt op 46 millioen Mark geschat. En in dit jaar was slechts de helft van de vloot in bedrijf. Het bedrag zou bij vol bedrijf van de vloot natuurlijk veel grooter zijn. Uit deze cijfers blijkt duidelijk, van welke groote beteekenis de zeevisscherij voor het economische leven is. Het is dan ook te begrij pen, dat de Duitsche Regeering in de zeevis scherij veel belang stelt. Het verzekeren van volop werk door veiligstelling van den afzet har er producten beteekent tegelijk en verle vendiging van het economische leven en een ontlasting van de arbeidsmarkt. Een deel, dat waard is er alle krachten aan te besteden. ERTSAANVOER, Voor het Hoogovenbedrijf is met een lading erts aangekomen het Zweedsche stoomschip Saxen van Otterbacken. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie der gemeente Velsen deelt in het algemeen belang het na volgende mede: De Commissaris van Politie te Arnhem maakt bekend, dat door vertegenwoordigers van de N.V. Hygia Rhewav, gevestigd te Arnhem, ondergoederen worden verkocht tegen prijzen, welke ver uitgaan boven de prijzen, die als regel voor ondergoederen worden betaald. Voor den verkoop warden veelal Rijks- en gemeenteambtenaren en spoorwegpersoneel bezocht. Waar blijkens in gekomen berichten vele personen door het bestellen dier goederen en het onderteekenen van een koopbrief verplichtingen op zich hebben genomen, waarvan zij zich te voren niet voldoende rekenschap hebben gegeven, wordt een ieder aangeraden, alvorens een contract met vorenbedoelde onderneming aan te gaan, zich goed te overtuigen waartoe men zich verplicht. DE RIJKSPOST SPAARBANK IN NOVEMBER. Gedurende de maand November werden aan het postkantoor IJmuiden en de daaronder ressorteerende hulpkantoren op spaarbank boekjes ingelegd en terugbetaald: Postkantoor IJmuiden* Ingelegd Terugbetaald f 37050.22 45239.88 Minder ingelegd dan terugbetaald f 8189,66 Hulpkantoor IJmuiden-Oost* Ingelegd Terugbetaald f 23070.48 26738,50 Minder ingelegd dan terugbetaald f 3668,02 Hulpkantoor Velsen: Ingelegd Terugbetaald f 10845,74 15237,58 Minder ingelegd dan terugbetaald f 4391,84 Hulpkantoor Velsen-Noord: Ingelegd Terugbetaald f 8811,43 7289.38 Meer ingelefd dan terugbetaald f 1522.05 Hulpkantoor Santpoort-Dorp: Ingelegd Terugbetaald f 11119,53 18939,25 Minder ingelegd dan terugbetaald f 7819,72 Hulppostkantoor Santpoort-Station. Ingelegd f 10423.39 Terugbetaald 8836,15 Meer ingelegd dan terugbetaald f 1587,24 Op staatsschuldboekjes werd afgeschre ven: Te IJmuiden f 900, te IJmuiden-Oost f 200 en te Santpoort-Station f 500. Uit bovenstaande cijfers blijkt, dat ook in November het spaarbank-tegoed onzer spaar ders weer daalden en wel met bijna f 21.000 be nevens met f 1600 wegens afschrijvingen op staatsschuldboekjes. Het was in het bijzon der weer IJmuiden, dat het grootste deel van de vermindering leverde. Bouwvakarbeiders 435 397 418 422 Metaalbewerkers 344 355 352 353 Houtbewerkers 31 26 33 39 Havenarbeiders 130 135 152 117 Visschers 264 250 264 273 Kantoorbedienden 40 40 39 41 Losse arbeiders 10 641 591 600 Overige beroepen 240 223 254 254 Totaal 2094 2067 2076 2099 BEMIDDELING. VELSEN DATUM VERLOTING VASTGESTELD. De trekking van de verloting ter bevor dering van de geestelijke en cultureele ont wikkeling der arbeiders in de gemeente Vel sen heeft Woensdag 27 December a.s. plaats. Zooals bekend, is als hoofdprijs aangekocht een Velo-waschmachine met wringer, resp. 5 en 10 jaar garantie of een Fongers dames- of heerenrijwiel naar keuze. Ook de andere prijzen mogen gezien worden. We noemen slechts een dames- en heeren rijwiel, etsen, houtsneden, schilderijen van bekende kunstenaars, prachtige boekwerken enz. De groote prijzen zullen dezer dagen ten- toonworden gesteld in het rijwielmagazijn van den heer Korver, Zeeweg IJmuiden-O. Tijd en plaats van de trekking zullen nog nader worden bekend gemaakt WERKVERSCHAFFING. Wegens vorst moest de gemeentelijke werk verschaffing tijdelijk worden stopgezet. Het aantal tewerkgestelden werd van 40 terugge bracht op 33. De -plechtige uitreiking van de Nobelprijzen heeft in tegenwoordigheid van de Zweedsche leanings familie te Stockholm plaats gehad. Op de onderste afbeelding de leden van het Koninklijk Huis; daarboven v.l.n.r. de prijs winnaars de dichter Iwan Boenin, en de pro fessoren Schrödinger, Dirac exn Heisenberg. De Amerikaan Hunt was niet aanwezig. GEMEENTELIJKE ARBEIDS BEURS. VERSLAG OVER DE MAAND NOVEMBER. Het aantal ingeschreven werkzoekenden bedroeg aan het einde der verslagmaand mannen boven de 18 jaar 2315 (vorige maand 2366); b. mannen beneden de 18 jaar 82 (82). c. vrouwen boven de 18 jaar 29 (38). d. vrouwen onder de 18 jaar 28 (22). Totaal 2454 (vorige maand 2508). Hieronder volgen de vergelijkende cijfers van de aantallen zuiver werkloozen: week van 1933 4/11 11/11 18/11 25/11 Het aantal inschrijvingen van werkzoeken den bedroeg: a. mannen 694, b. vrouwen 34. Hiervan werden geplaatst: a. mannen 284, b. vrouwen 9. Het aantal aanvragen van werkgevers be droeg: a. mannen 278, b. vrouwen 9. Van deze aanvragen werden voldaan: a. mannen 278, b. vrouwen 8. Buiten de gemeente werden geplaatst: 4 betontimmerlieden te Haarlemmerliede, 1 electricien te Beverwijk en 1 electrisch lasscher te Haarlem. 1 dagdienstbode te Be verwijk. VERGADERING GEMEENTERAAD. Er wordt een openbare vergadering van den Raad der gemeente Velsen gehouden op Dinsdag 19 December 1933, des namiddags 7 uur, ten Gemeentehuize. Agenda: 1. Onderzoek van den geloofsbrief van den heer N. Raven. 2. Belastingzaken. 3. Ingekomen stukken en mededeelingen, 4. Financieele besluiten. 5. Wijziging rekening-courant-overeenkomst voor buitengewone uitgaven. 6. Advies omtrent het adres van het R.K. Kerkbestuur van de parochie van O.L. Vrouw van Altijddurenden Bijstand te Santpoort in zake stichting van een bijzondere school voor gewoon lager onderwijs aldaar. 7. Voorloopige vaststelling, c.q. goedkeu ring van rekeningen over 1932. 8. Intrekking van de voorschriften voor den aanleg van dienst- en binnenleidingen voor water. 9. Verleening van kwijtschelding van de betaling van huurpenningen. 10. Verlaging van den huurprijs van de woning Kanaalstraat no. 238 te IJmuiden. 11. Straatnamen. 12. Advies betreffende het verzoek van het R.K. Parochiaal Kerkbestuur, tevens School bestuur, van den Heiligen Engelmundus te Driehuis, om toekenning eener vergoeding uit de gemeentekas, ingevolge art. 84, le lid, der Lager-onderwijswet 1920, voor de kosten van aanschaffing van schoolmeubelen en leer middelen ten behoeve zijner school voor uit gebreid lager onderwijs. 13. Vaststelling van het bedrag der ver goeding per leerling, hetwelk ingevolge arti kel 101, le lid, der Lager-onderwijswet 1920 moet worden uitgekeerd aan de besturen der bijzondere lagere scholen over het jaar 1931. 14. Vaststelling van de over het jaar 1930 aan de besturen der bijzondere scholen uit te keeren vergoeding voor vakonderwijs, bedoeld in artikel 101. 9e lid, der Lager-onderwijswet 1920. 15. Wijziging der aan de N.V. Kennemer exploitatie Maatschappij van onroerende goederen te Bloemendaal verleende vergun ning tot het aanleggen van wegen te Sant poort. 16. Verleenen van ontheffing van het be paalde bij artikel 68. alinea's 5 en 7, der Bouw- en Woningverordening. 17.Aankoop van grond te IJmuiden en in breng van dien grond in het Grondbedrijf. 18. Verkoop van grond. 19. Onttrekking aan het openbaar verkeer van gedeelten van het Wijk aan Zeeërvoet- pad te Driehuis en Santpoort. 20. Wijziging der verordening regelende het georganiseerd overleg. 21. Overplaatsing van onderwijzend per soneel. 22. Advies omtrent het voorstel van de heeren G. Heijkoop e.a. inzake de leverantie van drukwerk. 23. Benoeming van: a. een onderwijzeres aan de school voor buitengewoon lager onderwijs te IJmuiden; b. een tijdelijk leeraar aan de Visscherij- school; c. een lid van de Schattingscommissie voor het Grondbedrijf; d. twee leden van de Algemeen Burger lijke instelling van Maatschappelijk Hulp betoon; e. één lid van de R.K. Burgerlijke instel ling van Maatschappelijk Hulpbetoon; f. één lid der Commissie van toezicht op de Rijks Hoogere Burgerschool; g. één lid der Commissie van toezicht op de Visscherijschool; h leden der Commissiën tot wering van schoolverzuim.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1