HET NIEUWE AVONDBLAD De onderhandelingen in het visscheri jbedrijf. Weerpraatje. 18e JAARGANG No. 345 DONDr' 'C 14 DEC. 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2^4 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnes van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: f 2000.— bij algeheels invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; j 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van j 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mpcht tengevolge hebben. Alleen de abonnéie* zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent scoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN. Hoe de „IJmuider Federatie" de voorstellen commenteert. Het resultaat der onderhandelingen zal spoedig worden bekend gemaakt. „Als de achter ons liggende strijd dit tot leering heeft gehad, dat niet het loonvraag- stuk beslissend is voor een goede of doel matige bedrijfsvoering, maar dat er vooral in het visscherijbedrijf iets anders moet ge beuren, daarbij dan wordt bedacht, dat de zoo noodzakelijke maatregelen tot heropbouw eerder of vlotter zullen worden bereikt bij algemeene samenwerking dan kan er bij deze overtuiging nog veel geschieden tot heil van het bedrijf en in het belang van allen, die er hun brood in moeten verdienen". Bovenstaande zin was het slot van het ar tikel „Bedrijfsmogelijkheden" in het Septem bernummer der „IJmuider Federatie". Intus- schen is het rapport der Commissie Rij kens verschenen. Conclusie 12 van dit rapport luidt: „Bevordering van permanent contact even tueel via de vorming van een bedrijfsraad, tusschen werkgevers- en arbeidersorganisaties, ter verzekering van stabiele arbeidsvoorwaar den en rust in het bedrijf". Het blad vervolgt dan: De laatste zin in dit artikel van onze krant had geen andere bedoeling dan het aanbie den voor de zooveelste maal van de voor dit bedrijf zoo hoog noodige samenwerking, in de eerste plaats om met elkander te winnen de hulp der overheid voor de saneering van dit bedrijf, die hierbij niet te missen is, maar ook en vooral om te bevorderen en te verzekeren de voor dit bedrijf zoo goed mogelijke bedrijfs uitoefening, niet alleen voor dit oogenblik maar zoo mogelijk ook voor de toekomstige periode en zoo we hopen voor de periode van hoog-conj unctuur De Commissie Rij kens heeft met conclusie 12 van haar rapport eveneens de bedoeling, den bedrijfsvrede te verzekeren, evenals wij en niet voor vandaag den dag alleen, maar ook en vooral voor de toekomst, omdat ook deze heeft begrepen, dat dat naast vele an dere dingen het IJmuidensche visscherijbe drijf, om nog ooit tot goede functioneering te komen, het meest van alles noodig heeft. Maar de IJmuider reeders zijn hardleersch. Deze hierbij eerste belanghebbenden hebben dit niet begrepen. Zij hebben niet kunnen of willen begrijpen het aanbod van onzen kant gedaan, laat staan het te accepteeren. Ze heb ben het zelfs niet begrepen toen de Commis sie Rij kens feitelijk ons aanbod met conclusie 12 sanctionneerde. De reeders komen thans met een serie ver langens ten opzichte van loon- en arbeids voorwaarden die verre van bevorderlijk zijn voor de rust in het bedrijf, ja, die het tegen deel zullen uitwerken van wat wij en de Com missie Rij kens voorstaan. Na de voorstellen te hebben opgesomd, gaat de schrijver voort als volgt: Over de preciese beteekenis dezer voorstel len behoeven we hier niets te zeggen. Ze laten aan duidelijkheid niets te wenschen over. Men heeft blijkbaar het rapport der Com missie Rij kens wel gelezen, immers laat men het procentengeld onaangetast en zoekt de verlaging alleen in het verlagen der vaste maandgage. Als dit echter alles is wat de heeren uit het rapport Rij kens hebben gehaald, dan is het resultaat wel bedroevend. Dan gaan we in IJmuiden een toekomst tegemoet van onrust en onvrede, van gekanker en gekrakeel. Voor eerst misschien de toekomst van den gewa- penden vrede dien men nu eenmaal schijnt te prefeeren boven practische samenwerking en goede verstandhouding tusschen partijen on derling. Ondanks rapport Rijkens, ondanks alles wat wij er van hebben gezegd, is de eenige wijs heid ten opzichte van de bedrijfsvoering der IJmuider reeders: Loonsverlaging, het nemen van het karig stukje brood der zeevisschers, verdiend onder omstandigheden nog maar half geschetst in de radiorede van Burge meester Rambonnet op Donderdag 7 Decem ber jl., waarin werd gezegd: „Denkt men er in Nederland wel eens over wanneer in najaar en wintertijd de stormen gieren en woeden, dat dan de Nederlandsche zeeman op een heel klein schip over de don kere holle Noordzee zwerft, hoe bij ijzigen Oostenwind, terwijl de vorst, dek en brug met een ijskorst overdekt, de zware netten aan boord moeten worden geheschen en van hun vischlast ontdaan. Er huist hier aan Holland's Noordzeekusten een sterk en wel wat ruw, maar een goed en groot volk, dat moeizaam werkt in een hard handwerk, een volk, dat rustig zijn gang gaat, dikwijls te midden van de grootste gevaren, een volk, waarvan reeds zoovelen. bijna uit elke familie, een zeemans graf vonden door ongevallen en storm en in den oorlogstijd door het verraderlijke mij nengevaar. Is in werkelijkheid het ware en gevaarlijke bestaan van onze zeelui bij ons volk wel be kend?" Burgemeester Rambonnet wij vreezen dat dit zelfs met de IJmuider reeders niet vol doende het geval is. Als men zich maar eeni- germate zou kunnen voorstellen wat door den visscherman soms moet worden uitgestaan, als men zich had gerealiseerd, dat door de verlaging af te nemen van de vaste maand- gages alleen, een slechte marktdag meer nog dan tot nu toe de beteekenis van wanverdien- ste zal hebben, dan zou men zich hebben ge schaamd met deze voorstellen te komen, te meer daar dit niet noodig was geweest als men drie jaar geleden met wat meer begrip en minder cynisch naar ons had geluisterd. De onderlinge scheepsverzekering, waaraan men thans naar wij vernemen, bezig is, zou bij een premie verlaging van 11/2 tot 2 pet. een besparing hebben gegeven van f 30 tot f 40 per reis. Door het niet stichten van een inkoopbu reau voor kolen, ijs, etc. betalen we thans van f 1 tot f 1.50 meer voor een ton kolen dan de bunkerprijzen voor de allerbeste kolen el ders. Dit zou bij een gemiddeld verbruik van 50 ton een besparing hebben gegeven van f 50 tot f 75 per reis. Zoo zouden we nog wat door kunnen gaan; het is echter steeds en steeds weer herhalen van wat door ons al tot in den treure is be toogd. Men is voor deze feiten óf Oost-In disch doof, óf loopt er achter aan, en laat de zeeman bloeden voor eigen onbeholpen en stuntelige bedrijfsvoering. Met de politiek der loonsverlaging en bij de mentaliteit zooals we deze de laatste maan den ten opzichte der opvarenden hebben kun nen aanschouwen tast men echter op den duur het laatste restje gezond kapitaal aan wat nog in dit bedrijf aanwezig is, het kapi taal nl. van de arbeidslust en arbeidsvreugde der opvarenden, hetwelk in zoo hooge mate bij deze groep aanwezig is Er is door deze uit gehaald wat er inzit tot de laatste halve cent. Visschende bij nacht en ontij, zonder te letten op schaft en rusttijd, overgevende eerst als de storm tot orkaan is aangegroeid. 20, 30. 40 uur achtereen als het moest, bij arbeidsdagen van 14, 16, 18 uur. Met dit kapitaal gaat men woekeren om nog hoogere rente. Het zou een ramp zijn als het door dezen woeker juist werd verspeeld, dan is het bedrijf eerst recht naar de bl Men verwijt ons zoo dikwijls het voeren van klassenstrijd. Zoo ooit dan kan hier worden verwezen naar den anderen kant. Daar voert men klassenstrijd en dan van de allerergste soort mogelijk gedwongen, maar dan door kortzichtige bedrijfsvoering, waartegen door ons nu al jarenlang met zooveel nadruk is gewaarschuwd. Inmiddels hopen we. dat de heeren nog tot andere gedachten zijn te brengen. Laten ze bedenken, dat een vrede van Versailles wel kan worden opgelegd, maar een zoodanige vrede voert nooit tot het beoogde resultaat. Het resultaat der onderhandelingen zal zoo spoedig mogelijk aan de leden worden be kend gemaakt. Tot zoolang wachten we rus tig af. ST.-NICOLAASFEEST „IN VEILIGE HAVEN". Het St.-Nicolaasfeest van „In Veilige Ha ven" dat gisteren gehouden werd, is in alle opzichten goed geslaagd. Daar het door het groot aantal kinderen niet mogelijk was, ge zamenlijk feest te vieren, had het bestuur be sloten, eerst de kleine, daarna de groote kin deren te laten feestvieren. Beide keeren was de zaal van „Het Wapen van Velsen" gevuld met een groote schare kinderen die door den goochelaar den heer Balder uit Amsterdam op zeer prettige wijze werden bezig gehouden. Met open mond staarden de kinderen naar den meneer, die op het tooneel allerlei wonderen verrichtte, die wekkers uit z-ijn hoed haalde en meisjes guldens van het haar plukte. De kinderen werden rijk onthaald en kregen bovendien een pakje mee naar huis. Des avonds werd een 'gezellige Ouderavond gehouden, die met een kort woord door den heer S. Kluft geopend werd. Hij richtte woor den van dank tot de commissie van voorbe reiding en tot hen, die met hun gaven de vereeniging in staat hadden gesteld, het kin derfeest zoo goed te doen slagen. Toen kwam de heer Balder met zijn goo cheltoeren en ook de ouders hebben van zijn verrassende staaltjes van goochelkunst ge noten. Het zijn uitgebreid repertoire heeft hij den geheelen avond gevuld. „The happy players" een jazzband onder leiding van den heer Martineau zorgden voor het muzikale gedeelte. Een geanimeerd bal was het slot van dezen geanimeerden avond. Voor den armen thermometer Is het ook vermoeiend weer, Onder zijn trouwhartig buisje Danst zijn bloed maar op en neer. Heden drukt de vorst hem neder, Uit de hoogte, ijzig koel, Morgen heeft hij weer verhooging En het wordt een dooie boel. De natuur hult ons in nevels En het tastend menschdom ziet, Heelemaal geen perspectief meer In het vlak en grijs verschiet. Daarbij speelt zij gladde streken Met ons pad van tijd tot tijd, Dwingend tot behoedzaam voortgaan Langs een weg van glijdlijkheid. Iemand heeft me al bezworen Dat het ijs in elk geval Niet voor 't eind van Januari Van de (ijs)baan wezen zal. 'k Weet niet hoe dien overtuigde Deze wijsheid is gebracht. Maar, om u gerust te stellen, Hij heeft het niet in zijn macht. Ik put liever hoop op beter Uit het nieuwtje in mijn blad; Op den eersten Januari Dan wordt IJsland weder nat. GARNALENVISSCHER IN NOOD. BINNENGESLEEPT DOOR DE SLEEPBOOT „STENTOR". Gisteren werd door de kustwacht gerap porteerd, dat een klein visschersvaartuig op eenigen afstand van de kust de noodvlag had geheschen. Op dit bericht van dit noodgeval stoomde de sleepboot Stentor van Bureau Wijsmuller naar buiten. Het bleek, dat het in nood verkeerende scheepje een garnalenvis- scher was. die niet kon manoeuvreeren om dat het net in de schroef was geraakt. De Stentor nam het scheepje op sleeptouw en bracht het veilig in de haven. De opvarenden hebben eenige moeilijke oogenblikken gehad. Door de ruwe zee kwam er veel water over boord, dat door de strenge vorst onmiddellijk in ijs veranderde, zoodat er groot gevaar voor zinken bestond. Gelukkig daagde nog tijdig hulp op. TENTOONSTELLING SCHOOL VOOR BUITENGEWOON L. O. UITGEBREIDE EXPOSITIE VAN SLöJD- WERK, HANDWERK ENZ. Het is nog niet zoo lang geleden, dat het achterlijke kind óf op de gewone lagere school geplaatst werd en daar in zekeren zin den voortgang van het onderwijs belemmer de zonder dat het zelf de vruchten van het onderwijs kon plukken, óf wanneer de achter lijkheid zoo groot was, dat er van bezoeken van de gewone lagere school geen sprake was, gedurende het grootste deel van den dag aan z'n lot overgelaten, langs de straten zwierf. In beide gevallen kwam van de opvoeding niets terecht: het achterlijke kind kon in het algemeen voor de maatschappij als verloren worden beschouwd. Hoe anders werd dit toen nu ongeveer 8 jaren geleden in onze gemeente de school voor buitengewoon Lager Onderwijs werd ge sticht. Tal van kinderen, wier geestelijke ontwikkeling niet voldoende was om het ge wone onderwijs te volgen, werd door on derwijzend personeel, dat zich tot dit soort van onderwijs aangetrokken gevoelde, met takt en geduld allerlei kennis bijgebracht, waardoor ze niet meer als volkomen a-maat schappelijke individuen voor de volle 100% ten laste der gemeenschap kwamen, doch, zij het ook op bescheiden wijze, zich nuttig kon den maken. Hier wordt op deze school eenig begrip bijgebracht van het vervaardigen van gebruiksvoorwerpen, handwerken enz. en, wat tevens van belang is, zij krijgen zelf respect. De vruchten van één jaar onderwijs aan de B. L. O.-school zijn thans geëxposeerd in de gymnastiekzaal. Het is een groote verschei denheid die er tentoongesteld is: teekeningen, slöjdwerk. cartonarbeid. handwerk enz. En als men dat alles bezichtigt, dwingt dit alles res- j peet af voor den onderwijzer of de onder wijzeres, die dit met de kinderen heeft weten te bereiken. Wij hebben verschillende dingen, als houten gebruiksvoorwerpen, cartonnage- werk en 'teekeningen nauwkeurig bekeken en moeten bekennen, dat het werk met een bij zondere netheid en accuratesse was uitge voerd. Het personeel der school was aan wezig om desgewenscht de noodige inlichtin gen te verschaffen. Onder degenen, die met hun aanwezigheid van hun belangstelling getuigden merkten we ook op burgemeester Rambonnet. De burge meester nam nauwkeurig verschillende arti kelen in oogenschouw en liet zich door het hoofd der school, den heer A. P. Stolk inlich ten. Ook vele onderwijzers van openbare en bijzondere lagere scholen hebben de tentoon stelling bezocht. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie der gemeente Velsen deelt in het algemeen belang het na volgende mede: De Commissaris van Politie 2e afdeeling te Utrecht brengt ter kennis van hen, die in onderhandeling zijn geweest met J. Holm, zich noemende Hans Holm, directeur van de N.V. Hollandsche Maatschappij voor In dustrie, Handel en Verzekering, gevestigd Justus van Effenstraat 48 te Utrecht, omtrent credieten en dergelijke voorschotten, dat in de bestaande omstandigheden geen redelijk vooruitzicht aanwezig is op gunstige afdoe ning hunner aanvragen. Eventueele inlichtingen kunnen worden bekomen aan hét Commissariaat van Politie 2e afdeeling te Utrecht, bureau Tolsteeg- brug. WEER TRAWLERS OPGELEGD. De stoomtrawlers Jacqueline Clasina. Her cules en Hepriette Jacoba, die voor hun laat ste reis resp. f 810, f 1320 en f 730 besomden zijn opgelegd. Van de Venn, zijn thans weer negen booten uit de vaart. VELSEN DE DRIEHUIZERKERKWEG. VERBREEDING NOODZAKELIJK. Men schrijft ons: Nu het verkeer op den Driehuizerkerkweg een jeugdig slachtoffer heeft geëischt. mag er nog eens (en we doen dit niet voor de eer ste maal) op worden gewezen, dat de toestand zóó niet kan blijven. Hier moet zoo spoedig mogelijk verbetering wox-den aangebracht. Men zal van de noodzakelijkheid overtuigd zijn, wanneer we memoreeren, dat de weg, ter plaatse waar het ongeval gebeurde, precies 5.12 Meter breed is. Het bestraatte gedeelte is 3.70 M. breed, het oostelijke voetpad 1.30 M. en het westelijke Voetpad, waarop de kinde ren wandelden, 0.50 M. De autobussen van de Stormvogels zijn o.g. 2.5 M. breed en voor deze bussen mag men zeker, met het oog op uitwijken, een bewegingsvrijheid ter breedte van 4 M. rekenen. Welnu, zoo breed is niet eens de straat en wanneer twee bussen elkaar hier op dezen weg passeeren, wat geregeld gebeurt, moeten beide op het voetpad rijden. De chauffeur van de bus, die bij de aanrijding betrokken was is een van de kalmste rijders van het geheele personeel der Mij. Storm vogels en, ofschoon hij vrij uitgaat, buiten gewoon onder den indruk van het gebeurde is. De fout ligt hier bij het gemeentebestuur, bij openbare werken. Het is nog niet lang geleden, dat men aan dezen weg is gaan bouwen. Alle huizen, die aan dezen weg staan, zijn nog nieuw. Aan beide kanten van den weg, vooral aan den Oostkant, zijn ruime voortuinen. De bouwers hebben al dezen grond moeten koopen en als B. en W. nu straks den weg willen verbreeden, hebben zij graag, dat de grond daarvoor door de eige naars gratis wordt afgestaan, ja, dat is zelfs voorwaarde voor zulke wegverbreedingen. Toen hier gebouwd werd. hadden B. en W. behooren te zorgen voor een voldoend bree- den verkeersweg. Nu zullen alle eigenaars en dat zijn de verschillende bewoners der per- ceelen, maar ook elders wonenden, een strook grond moeten afstaan. De meeste bewoners hebben een mooien voortuin, vaak met een mooie, breede haag en er zullen veel kosten komen, om alles achteruit te brengen en weer in orde te maken. Toch zal dit alles moeten gebeuren. Het is niet verantwoord, dezen weg zoo smal te laten en er dagelijks elke 20 minuten twee auto bussen en den geheelen dag tal van andere auto's en voertuigen langs te laten gaan. Deze weg is trouwens voor het verkeer gesloten, maar het gemeentebestuur heeft van Gede puteerde Staten ontheffing van dit besluit verkregen, voor de helft van den weg voor het één-richting verkeer, voor het andere ge deelte, het drukste, waar de huizen gelegen zijn, voor het verkeer in beide richtingen. Wij meenen, dat de overheden een groote verant woordelijkheid op zich laden, door dezen toe stand te laten voortbestaan. Het gedeelte, waar het ongeluk is gebeurd, is trouwens nog niet eens het gevaarlijkste punt. Dat is o.i. de bocht even voorbij den Waterlandweg, waar het westelijke voetpad niet breeder is dan 30 c.m. en het oostelijke niet breeder dan 40 c.M., terwijl de straat daar ook niet breedet' is dan 3.70 M. En ook hier moeten menschen zich zien te bergen voor autobussen en andere voertuigen, wat alleen kan als men tegen' de fieg aankruipt. Nogmaals, hier moet ingegrepen worden en snel. Elke dag kan menschenlevens kosten. „DE WERELD ZONDER MANNEN".' ALLEEN IN DE BIOSCOOP „DE PONT". Burgemeester Rambonnet bekijkt met belang stelling de teekeningen op de tentoonstelling in de school voor buitengewoon L. O. „De wereld zonder mannen" (It 's great to be alive) is de titel van de film, die van Vrij dag af in de bioscoop „De Pont" zal worden vertoond. De sterren, die in dit bijzondere film spel optreden zijn legio; de grootste zijn Raul Roulien, Gloria Stuart, Edna May, Oliver en Herbert Munden, die als een van de talent volste filmkomieken wordt beschouwd. De inhoud van deze film, die vier beroem de schlagers van William Kernell bevat, is vrij zonderling. De aarde wordt manloos, doordat het geheele mannelijke geslacht uit sterft door een ziekte „masculitis". Alleen Car los Martin (Raul Roulien) is door een toeval in het leven gebleven. Natuurlijk wordt hij de held van de wereld „met slechts één man". Alle vrouwen willen hem tot man. wat na tuurlijk niet gaat. Ten slotte trouwt hij met z'n vroegere verloofde, Dorothy Wilton (Gloria Stuart) DE WERKLOOSHEID. Het aantal werkzoekenden dat j.l. Zater dag aan de Gem. Arbeidsbeurs stond inge schreven bedroeg 2394 waarvan 492 bouw vakarbeiders 365 metaalbewerkers, 54 kan toorbedienden. 56 huisbedienden. 749 divere beroepen en 687 losse- en fabrieksarbeiders. De werkloosheid is dus vrij stationnair GEMEENTELIJKE CURSUSSEN VOOR WERKLOOZEN. Men schrijft ons: Zooals bekend is, zijn in September j.l. weer tal van nieuwe cursussen voor de werkloozen in school B. te IJmuiden (Bothastraat) ge opend. Was het aantal deelnemers voor tal van lessen zeer groot, twee cursussen konden door gebrek aan voldoende belangstelling niet doorgaan; boekhouden en bouwkunde (lijn- en vakteekenen, materialen-kennis).. Dit was zeer te betreuren, omdat er deelne mers waren voor beide vakken, maar daar het aantal beneden 12 bleef, mocht de com missie deze cursussen niet laten doorgaan. Een groot voordeel van deze cursussen ~s, dat arbeiders, zoo gauw zij werkloos worden, zich ten allen tijde voor een of meer cursus sen kunnen aanmelden. Zoo hebben zich in de laatste weken tal van liefhebbers voor boekhouden aangemeld, waardoor het moge lijk was een curscus met meer dan twaalf deelnemers te openen. Mochten er nog werkloozen zijn, die als penningmeester van een of andere organi satie of vereeniging bovenstaande cursus zouden willen volgen, dan kunnen zij zich melden bij de commissie in school B, ingang Bothastraat. Les in boekhouden wordt ge geven des Maandags van 10 tot 12 uur. Even tueele liefhebbers voor de bouwkunde kun nen zich behalve op Zaterdag eiken dag van 10 tot 12 aan bovenstaand adres vervoe gen. Ook voor de andere vakken: taal, rekenen, aardrijkskunde, bedrijfselectrotechniek, radio- en auto-techniek, verbrandings en exploisie- motoren, machine- en vakteekenen, natuur kunde, werktuigkunde, Engelsch, algebra "en meetkunde kunnen voortdurend nieuwe lief hebbers zich aanmelden.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1