DE BILT Vandaag de eisch tegen Van der Lubbe. VELSEN Boon's Cacaofabrieken afgebrand. De Couponbelasting aangenomen. BUITENLAND Requisitoir van 5 uur van Dr. Parisius. De brand als sein tot de revolutie gekenschetst. Wordt de doodstraf geëischt? LEIPZIG, 13 December (Wolff) In zijn verder requisitoir zeide de procureur-generaal dr Werner, dat Van der Lubbe het niet eens was met de leiding van de communistische partij, welke z.i. niet energiek genoeg optrad. Hij wilde hen aansporen tot brandstichting. Hij had hierbij natuurlijk een communis tische revolutie op het oog, welke minstens een overgangsvorm zou zijn van de huidigen regeeringsvorm tot het ideaal van Van der Lubbe. De officier beschrijft dan uitvoerig de methode, het doel en de middelen v?n de communistische partij. Het doel is ontegen zeggelijk geweest het ten val brengen van het Duitsche Rijk. Hierbij herinnert hij aan de jaren 1919, 1920 en 1921. Na 1923 is de methode gewijzigd, doch het doel is hetzelfde gebleven. De Roode Frontstrijdersbond was de organisatie, welke de terreurdaden moest plegen, welke de partij niet voor haar reke ning durfde nemen. De partij verklaarde steeds, dat zij tegen dergelijke daden was. Een gevolg van dezen bond was de Strijd hond tegen het Fascisme. Bezwarend voor deze bonden zijn vooral de cursussen in wapenhandel en springstoffen en de vele dief stallen van wapens en springstoffen. Dr. Werner schildert vervolgens de opruiing in Rijksweer en politie en het toespitsen van de" verhoudingen tot aan den brand in den Rijksdag. Verder is gebleken, dat de K.P.D. in Februari van dit jaar rekende op een re volutie. Toen van het centrale punt hiertoe geen bevel kwam, ontstond een hevige op winding onder de aanhangers. De verklaring der communisten, dat ir Februari of Maart de voorwaarden voor eer „revolutionnaire situatie" nog niet geheei aanwezig waren, bewijst niet, dat de com munistische partij op het tijdstip van den Rijksdagbrand niet den gewapenden opstand wilde verwekken. De situatie was immers zoo, dat de op dracht aan Adolf Hitler van 30 Januari om een regeering te vormen, ook voor de com munistische partij onverwacht kwam. De communistische partij was er zich volkomen van bewust, dat haar rol in Duitschland waarschijnlijk voor altijd was uitgespeeld, als de nationaal-socialistische regeering ge consolideerd werd. Daarom stond de partij voor de keus óf den strijd op te geven, of den kamp te beginnen zonder dat de voor bereidingen voltooid waren. Dit was de eenige kans, die overbleef. Als de strijd mislukte was de partij er niet slechter aan toe, dan wanneer men er van afzag. Daarbij heeft de K.P.D. zich geheel gehouden aan de lijn, die door de internationale was voor geschreven, namelijk dat zich plotseling ge beurtenissen voordoen, welke de partij ver plichten gereed te zijn, om bij het intreden van een revolutionnaire situatie de vormen en methodes te veranderen Daarmede beëindigde "de Oberreichsanwalt zijn requisitoir, dat 3 1/2 uur had geduurd. De president deelde mede, dat dr. Parisius na de pauze dat gedeelte van het requisitoir zou houden, dat betrekking heeft op de gebeur tenissen van 27 Februari. Van der Lubbe in slaap gevallen Als de president dr. Bünger daarop de zit ting tot vier uur schorst, en ook de verdach ten de zaal moeten verlaten, blijkt, dat Van der Lubbe eerst gewekt moet worden, want tijdens het laatste gedeelte van dr. Werners requisitoir is hij ongemerkt in de beklaagden bank ingeslapen. Na heropening der zitting komt als tweede vertegenwoordiger der instructie Landge- richtsdirektor dr. Parisius aan het woord, die uitvoerig Van der Lubbe's levensloop schetst. De vraag, of verdachte zijn reizen uit sluitend heeft ondernomen, om de wereld te leeren kennen, beantwoordt dr. Parisiuss ont kennend Veeleer moet, aldus spreker, worden aangenomen, dat deze talrijke reizen be oogden. de politieke toestanden in andere landen te bestudeeren Ook in Februnari 1933 begaf Van der Lubbe zich naar Duitschland ten einde aan de politieke actie deel te ne men Op 18 Februari kwam hij te Berlijn aan. Wat hij van dat oogenblik af tot 22 Febru ari te Berlijn heeft uitgevoerd, weet niemand Men kan echter aannemen, dat hij de stad heeft doorkruist, met het doel de stemming der bevolking te leeren kennen. Vervolgens behandelt spreker de getuigen verklaringen betreffende het politieke onder houd dat Van der Lubbe op 22 Februari in het gebouw voor maatschappelijken steun te Neuköln (Berlijn) heeft gehad. Het feit, dat gebleken is, dat een overval op dit gebouw was beraamd, wijst duidelijk, dat- in werke lijkheid de individueele terreur bij de com munisten een geliefd wapen was, om hun doeleinden te bereiken. Ongetwijfeld moet van der Lubbe onmid dellijk hebben gemerkt, dat men in de wijk Neuköln door een hevigen haat jegens het nationaal-socialisme was bezield. Hij wist, dat hij hier in het jui te milieu terecht was gekomen. Van belang (s, dat reeds toen in Van der Lubbe's gesprekken sprake was van- het in brand steken van openbare gebou wen. De bedoeling hiervan was, de arbeiders tot actie aan te zetten en op den weg naar de revolutie voort te zweepen. Van belang is verder, dat Van der Lubbe heeft geïnformeerd naar het adres van de communistische centrale en uitdrukkelijk heeft verklaard er heen te zullen gaan. Plannen waren vroeg beraamd. Dr. Parisius gaat vervolgens over tot de be handeling der brandstichtingen in het bureau voor maatschappelijken steun, in het stad huis en in het Eerlij nsche slot. Spreker komt tot de conclusie, dat verdachte het plan voor de brandstichtingen reeds veel eerder had opgevat. Bijzonder opvallend is, dat Van der Lubbe vóór deze brandstichting in specifiek communistische kringen heeft vertoefd. Dat verdachte voor zijn tochten naar Spandau en Hennigsdorf geen steekhoudende motieven heeft kunnen opgeven, laat de verdenking rijzen, dat zijn verblijf aldaar een zeer spe ciale beteekenis had. Zeer opvallend is het feit, dat de daad is gepleegd op een buitengewoon gunstig uur, zoodat het vermoeden rijst, dat de daders nauwkeurig bekend zijn geweest met de con trole, die in het gebouw wordt uitgeoefend. Deze wetenschap kan Van der Lubbe slechts hebben verkregen van personen, die nauw keurig in de interne diensten van den Rijks dag waren ingewijd. Voorts waren de brandhaarden in het res taurant en de benedenverdieping volkomen verschillend van die in de plenaire zitting zaal. Van der Lubbe moet hulp hebben gehad. Alle drie deskundigen zijn tot de conclusie gekomen, dat het volkomen uitgesloten is, dat Van der Lubbe den brand in de zitting zaal alleen heeft gesticht, doch dat de brand haarden tevoren door anderen moeten zijn gereed gemaakt. Men zal moeten aannemen, dat laatstbedoelde personen nauwkeurig met de situatie vertrouwd waren. Neemet men aan, dat Van der Lubbe mede daders heeft gehad, dan is men op het eerste gezicht geneigd, zich er over te verwonderen, waarom hij door het raam naar binnen is ge klommen en een brandend stuk hout of iets dergelijks naar buiten en in het restaurant heeft laten zien, waardoor hij zich blootstelde aan het gevaar van een snelle ontdekking. Onverklaarbaar is dit echter niet. Of Van der Lubbe heeft geweten, dat nog andere personen bezig waren, in de plenaire zitting zaal brand te stichten, óf hij heeft dit niet geweten. Schuldig aan hoogverraad. Dr. Parisius acht Van der Lubbe schuldig aan het voortgezet misdrijf van hoogverraad. Verdachte wilde, dat de brand het sein zou zijn voor het ontketenen der communistische revolutie. Voor zijn daden moet hij als ten volle toe rekeningsvatbaar worden beschouwd. Waren de plannen van Van der Lubbe geslaagd, dan zou in Duitschland een chaos zijn ontstaan. „Uur der afrekening heeft geslagen". Het uur der afrekening heeft thans ge slagen. U mijne heeren rechters, zal het niet moeilijk vallen, verdachte van der Lubbe in vollen omvang in den zin der acte van be schuldiging schuldig te verklaren en hem te veroordeelen tot een straf, die de wet toe laat, doch die anderzijds ook aan de ontzag lijke grootte van het misdrijf recht doet we dervaren. Het requisitoir van dr. Parisius had vijf uur geduurd. De zitting werd vervolgens tot heden Don derdagochtend 10 uur verdaagd. Vandaag de eisch. LEIPZIG, 13 Dec. (W.B.) Naar wij ver nemen zal het O. M. in het Rijksdagbrand proces eerst Donderdagmiddag, waarschijn lijk zelfs eerst in den namiddag, den eisch van strafmaat stellen. De procureur-generaal wil Donderdagvoormiddag nog het woord voe ren in een requisitoir in het bijzonder gericht tegen de verdachten Torgler, Dimitrof, Popof en Tanef. UITSPRAAK TEGEN EURO- PEESCHE GROEP MUITERS. Meeste straffen weer zwaarder dan de eisch. VONNISSEN VAN 1 TOT 16 JAAR. De Zeekrijgsraad legde de volgende straffen op: aan den eersten groep Europeesche mui ters van De Zeven Provinciën: Korporaal-machinist M. Boshart, 16 jaar. Eisch 14 jaar. Korporaal-stoker G. F. Dannau, 12 jaar. Eisch elf jaar. Korporaal-machinist, M. Dooyeweerd, 10 jaar, conform den eisch. Korporaal-machinist B. van Leeuwen 8 jaar, eisch 7 jaar. Korporaal-machinist Tiggelaar 1 jaar, con form den eisch. Stoker-olieman P. O. Peeter, 8 jaar, eisch 7 jaar. Stoker-olieman W. Snel, 4 jaar, eisch 4 1/2 jaar. Stoker-olieman C. A. Vermeulen, 1 1/2 jaar, eisch 1 jaar. Allen met aftrek van preventief, met uit zondering van beklaagden Tiggelaar en Ver meulen, die niet in voorarerst zijn geweest, voorts met ontslag uit den dienst en ontzet ting uit de bevoegdheid om bij de gewapende macht dienst te nemen, behalve voor de be klaagden Tiggelaar en Vermeulen. WEER EEN RADIOREDE NIET DOORGEGAAN. Ook luit. Parmentier mocht niet voor V. A. R. A. spreken. DE HEER ALBARDA STELT VRAGEN. Woensdagavond zou de vlieger Parmentier van de K.L.M., die reserve luitenant is, voor de microfoon van de V.A.R.A. een rede hou den over het vliegwezen in Amerika. Naar de N.R.C. verneemt, heeft de heer Parmentier evenals Maandag de heer Viruly een telegrafische waarschuwing ontvangen van den commandant van de luchtpostvaartafdeeling te Soesterberg, tegen het verleenen van medewerking aan soc.~ democratische instellingen of vereenigingen. De heer Parmentier heeft daarop van het houden van de lezing afgezien: vanwege de V.A.R.A. is de lezing, die reeds op schrift stond, voorgelezen. Het verbod niet te ver gedreven? De heer Albarda (s.d.) heeft tot den minister van binnenlandsche zaken en van defensie vragen gericht over het geval-Virulv. Is het den minister bekend, vraagt hij, dat de uitzending van het vraaggesprek deel uit maken zou van het algemeen programma, waarvan volgens de door de regeering goed gekeurde regeling de verzorging was toe vertrouwd aan de V.A.R.A.. en dat de tekst van het gesprek was goedgekeurd door de radio-controle-commissie? Zijn de ministers niet van oordeel, dat de beperkende bepalingen, die de minister van defensie ten aanzien van de bewegingsvrij heid van militairen heeft getroffen, niet zoo danig moeten worden opgevat, dat het aan militairen ook verboden zou zijn medewer king te verleenen aan radio-uitzendingen, behoorende tot het algemeen programma als de V.A.R.A. met de verzorging van het pro gramma is belast? REDDINGSPOGING MET TRAGISCHEN AFLOOP. DRIE ZEELIEDEN VERDRONKEN. LONDEN. 13 December (V.D.) Uit Reyk javik wordt gemeld, dat drie Duitsche zee lieden den dood in de golven hebben gevon den, toen zij de bemanning van het Schotsche visschersschip Margareth Clark probeerden te redden, welk schip aan de rotsachtige kust van IJsland schipbreuk heeft geleden. De ge- heele bemanning van de Margareth Clark werd gered. Een Duitsch schip waarvan de naam niet bekend is, zette een boot uit, waar in zich zes personen bevonden tot redding van de Engelsche zeelieden. De boot sloeg evenwel om. Drie personen verdronken, ter wijl het de drie anderen gelukte naar de kust te zwemmen. DOODELIJK ONGEVAL. Hedenmorgen omstreeks zeven uur heeft te Velsen-Noord m noodlottige aanrijding plaats gehad. De vischventer G. B. wonende Zeeweg te IJmuiden-Oost reed op zijn motordrie wieler op den Wijkerstraatweg bij de Water- vlietstraat toen hij door een van Alkmaar to mende vrachtauto werd aangereden. B. werd zwaar gewond opgenomen en on middellijk overgebracht naar het Roode Kruis ziekenhuis te Beverwijk waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. Auto en driewieler zijn door de politie in beslag genomen. De juiste oorzaak 'van het ongeval is nog niet bekend. De politie stelt een onderzoek in. Het slachtoffer is 56 jaar oud. Nachtelijke vuurzee te Wormerveer. Opnieuw is Wormerveer door een fabrieks brand getroffen. Woensdagavond omstreeks negen uur ont dekten voorbijgangers dat er brand was in het fabrieksgebouw „Promena" van de cacao- en chocoladefabriek van de firma Boon en Co., te Wormerveer. Onmiddellijk werd de brandweer gewaar schuwd'die spoedig met eenige motorspuiten ter plaatse was. Het bleek dat de brand woed de in de so ja-af deeling en de fabriek van suikerwerken. Aangewakkerd door den feilen Noord-Oosten wind greep het vuur begrij pelijkerwijs zeer snel om zich heen. Heele Zaansche brandweer in actie. Men ging er dan ook toe over om de as sistentie in te roepen van de brandweren uit Wormer, Krommenie, Zaandijk en Zaan dam die weldra met hun motorspuiten ar riveerden Ondanks dit alles kon men weinig tegen den vuurzee uitrichten Het pand „Pro mena" stond weldra in lichterlaaie en om streeks tien uur had de brand zich ook reeds uitgebreid tot de aangrenzende cacaofabriek. Omstreeks half elf was de-brand op zijn hevigst. De beide fabriekspanden waren één vuurzee. Het blusschingswerk stond onder leiding van*den waarnemènd commandant van de Wormerveersche brandweer den heer Noor- danus. Knallen en vuurzuilen. Zoo nu en dan hoorde men knallen waar van men de oorzaak niet kon vaststellen. Geweldige vuurzuilen stegen ten hemel, ter wijl een ware vonkenregen zich in den omtrek verspreidde. Daar men toch wel zag, dat er aan blusschen van de fabrieksge bouwen niet te denken viel, ondanks het feit dat met 25 stralen water gegeven werd, be paalde men zich er in hoofdzaak toe uit breiding te voorkomen en werden vooral de huizen, die in de Celebesstraat aan de ach terzijde van het fabriekscomplex gelegen waren en die door den geweldigen vonken regen gevaar liepen, nat gehouden. Den brand meester. De brand had zich nog uitgebreid tot het pakhuis „Bahia". Omstreeks half twaalf ging de brand iets in hevigheid afnemen en om ongeveer half een kon men zeggen dat- men den brand meester was. Het grootste gedeel te van het fabriekscomplex is een prooi der vlammen geworden. Slechts een gebouw, dat achter op het fabriekscomplex stond en be kend is onder den naam van „bandenfabriek" waar caramels en drops vervaardigd werden, was in het geheel niet door het vuur aange tast. Ook de chocoladefabriek en een pak huis, ondergebracht in het pand „Trinidad" dat geheel van beton is opgetrokken en van de overige gebouwen door een branddeur ge scheiden wordt, kon behouden blijven Hoewel naar men ons mededeelde de opgeslagen voorraden suikerwerken, cacaoboonen. ca caoboter, chocolade, sojameel enz. in de drie tot vier verdiepingen hooge panden niet zoo groot waren, met het oog op het feit, dat juist de St. Nicolaasarukte achter den rug was, vond het vuur toch gretig voedsel daar in waardoor de brand, msde door den hevigen wind zich zoo snel kon uitbreiden. Schade 1/2 millioen? De schade kon nog niet vastgesteld wor den, doch deze zal waarschijnlijk ongeveer een half millioen gulden bedragen De oor zaak van den brand is onbekend De firma Boon was op beurspolis verzekerd. In de verschillende afdeelingen van de fabriek werkten in totaal ongeveer 40 ar beiders en 60 meisjes, die waarschijnlijk allen broodeloos zullen worden, daar de fabriek in haar geheel zal worden stopge zet. Op het terrein van den brand waren zeer vele autoriteiten en de locoburgemeester de heer P. Klinkenberg aanwezig. Water bevroor in de pijpen. Het opvallende feit, dat deze ontzaglijke brand uitzonderlijk weinig belangstelling trok, bewijst wel, hoe fel de ijskoude wind over Zaanland blies en hoezeer de brandweer hier voor een buitengewoon zware en moei lijke taak stond, hetgeen nog duidelijker aan het licht kwam, toen een Wormerveersche motorspuit buiten werking moest worden ge steld.... omdat het water in de pijpen be vroor. STA TEN- GENERAAL TWEEDE KAMER. Heffing op 2 pCt. bepaald. De duur tot vijf jaar beperkt. Amendement om 5 te heffen, verworpen. Een pleidooi voor den klinker. Wat deden de Spoorwegen miet „Spoorhout"? Er komt een commissie van onderzoek. Het Nijverheidsonderwijs kan niet meer geld krijgen. 13 December. De couponbelasting werd door de Kamer aanvaard zonder hoofdelijke stemming. Een mededeeling, welke niet verwonderen zal. De begrooting moet sluitend gemaakt worden en de middelen daartoe zijn niet ruim gezaaid. Bovendien kunnen de belastingen niet heel v&r meer opgeschroefd worden. De couponbelasting is aanvaard, omdat 't moet. Met groote animo althans hebben de heeren Fleskens (r.-k.) en Bierema (lib.) er niet voorgestemd. Zeker niet. dan nadat de Kamer onder instemming des ministers een amendement-Fleskens had aanvaard, dat de duur van de werking van het ontwerp op 5 jaren bepaalde en beperkte. De heer Fleskens had bezwaren, wijl het ontwerp een zakelijke belasting is, terwijl ons land een zakelijke belasting alleen kent wan neer zij tegelijk een bestemmingsbelasting is. Bezwaren, wijl hij het als onbillijk voelde, dat een enkel object getroffen wordt. Bovendien want de 2 pet. heffing wordt bij de bron geheven, bij den couponuitgever boven dien zag de heer Fleskens buitengewone na- deelen voor levensverzekeringsmaatschap pijen, hypotheekbanken, spaarbanken, pen- soenfondsen, welke de revenuën van hun be zit belangrijk zullen zien terugloopen. On danks alles: aanvaard werd het ontwerp. Om dat de nood van de schatkist daartoe dwong. De heer J. ter Laan (s.-d.) ging ook niet mede met het voorstel-Oud, niet omdat 't te veel vroeg, maar omdat 't niet genoeg vroeg. Hij kwam met een amendement, om het percen tage van 2 pet. op 5 pet. te brengen. De cou ponbelasting zag hij als een heffing van het arbeidsloons inkomen, dat gemakkelijk kon worden opgevoerd. Daardoor zouden dan heel wat pijnlijker heffingen indirecte belastin gen op den consument achterwege kunnen blijven. Een amendement in die richting werd met groote meerderheid verworpen. De heer Schouten heeft 't met den minister bestreden. Men moest niet vergeten aldus beide finan ciers dat de couponbelastig een dubbele heffing beteekent, een heffing van bedragen, welke of reeds in de inkomstenbelasting, of reeds in de vermogensbelasting worden ge troffen. En voornamelijk de laatste, wat be teekent dat deze belasting opnieuw wordt op gevoerd, nu er zoovele vermogensbestanddee- len niets opbrengen. Als een voordeel van de heffing wees de bewindsman er op, dat de couponbelasting ook bezitters treft van Nederlandsche effec tenbezitters in het buitenland. Een nadeel waarom het percentage niet moest worden opgevoerd achtte de bewindsman t, dat ook de spaarpenningen van kleine menschen zwaar worden getroffen en niet alleen de ka pitaalkrachtigen. De heer Ter Laan wilde de gedachte der be lasting uitbreiden. B.v. tot een extra-belasting op huizenbezit. Daartoe ging de minister niet over, wijl er reeds op dit punt een zakelijke belasting is, de grondbelasting, en er vrij groote zekerheid is, dat de belasting wordt afgeschoven op de huurders. De voorzitter heeft onaangename momen ten doorgemaakt. Terwijl hij de vergaderin gen tot diep in den nacht laat voortduren, dreigde er gisteren gevaar, dat vroeg op den middag de agenda uitgeput zou zijn. De pre sident had gerekend op de behandeling nog van de begrooting voor het Wegenfonds, maar het antwoord van den bewindsman ging zoo weinig in op de vragen van de Kamer, dat de commissie van rapporteurs heel niet tevreden was en blijkbaar geen eindverslag wilde uit brengen, zonder dat de bewindsman nadere vragen had beantwoord. Maar, zonder eind verslag zou de president de vergadering om drie uur hebben moeten beëindigen. Dus bracht de commissie van rapporteurs snellijk het eindverslag uit. Een ontevreden eind verslag. Veel heeft tot dusverre morgen voort zetting de discussie nog niet om het lijf ge had, maar dat was te wijten aan de door de heeren Bongaerts (r.-k.) en Ebels (v. d.) aan gewezen oorzaak; alle verkeersvragen moeten uitgesteld worden tot de behandeling van de begrooting van het verkeersfonds. Dus thans aleen details. Veel plaatselijke wenschen. Alleen deden de heeren Bongaerts (r.-k.) en Vervoorn (PI.) een ietwat algemee- nen wensch hooren in hun pleidooi voor het gebruik van straatklinkershet Nederlandsch product, dat zoovele handen werk geeft. De avondvergadering zette ietwat sensatio neel in, maar eindigde zeer bevredigend. Een heele reeks van afgevaardigden heeft gesproken over een dochterbedrijf van de Spoorwegen „Spoorhout" en over met den di recteur daarvan gelieerde ondernemingen. Een heele reeks van afgevaardigden en allen hadden zij onopgeloste vragen over deze on dernemingen, onopgelost gebleven zelfs in 's ministers schriftelijk antwoord in den twee den termijn. Er werden allerlei vermoedens uitgesproken door de heeren Krijger (c.-h.), Ebels (v.-d.), van Voorst tot Voorst (r.-k.), van Poll (r.-k.) en Bongaerts (r.-k.) Zij waren vol wantrouwen en bevreesd, dat alle manupula- ties met maatschappijen alleen maar dienden om de spoorwgen voor dwarsliggers duur te laten betalen en den eigenaar van 45 pet. der aandeelen van „Spoorhout" te bevoordeelen, wat tevens beteekende benadeeling der in- landsche houtteelt. De kwestie zit zoo. Sedert jaren hebben de Spoorwegen hun hout betrokken van één be paalde firma, in de plaats waarvan in 1931 kwam de N.V. Spoorhout, waarvan iets meer dan de helft van de aandeelen in handen van de Nederlandsche Spoorwegen was. Als direc teur van de N.V. Spoorhout trad op de eige naar van bovenbedoelde firma. De beschuldiging nu, die tegen de Spoor wegen wordt ingebracht, is deze, dat zij, ge let op den grooten voorraad dwarsliggers die thans aanwezig is, meer hout kochten dan zij moodig hebben. Bovendien zou dit hout, dat door de N.V. Spoorhout tegen een abnormaal hoogen prijs werd ingekocht, door de Spoorwegen veel te duur zijn betaald. Voorts zouden de Spoorwegen een crediet van f 700.090 verstrekt hebben op een bosch in Duitschland, waarvan de exploitatie is op gedragen aan een Duitsche. met de N.V. Spoorhout gelieerde vennootschap, terwijl aan de Spoorwegen vrijwel geen hout uit dit bosch zou zy'n geleverd. Tenslotte zou de N.V. Spoorhout en een naamlooze vennootschap, waarin de directeur van de N.V. Spoorhout zeggenschap heeft, een belangrijke rol spelen bij de levering van rails aan de Spoorwegen, welke rails grooten- deels uit Polen afkomstig zouden zijn De heer Rutgers (a.-r.) had ook bezwaren, ook vermoedens, al waren zij niet zoo sterk getint als van de andere heeren. De eenige, die den bewindsman bijviel was de heer van Braambeek (s.-d.), die meende, dat 't heel gemakkelijk was achteraf met allerlei critiek te komen, zonder dat er eenig bewijs door de critici geleverd werd. Achteraf want de heer van Braambeek geloofde, dat wanr.eer men zelf voor de zaken had gestaan, men niet veel andei's zou gedaan hebben. Toch om dat er allerlei geruchten de ronde deden, ad viseerde ook hij den minister zijn medewer king te verleenen aan de commissie van on derzoek. Met eenige spanning werd 's ministers antwoord tegemoet gezien. Minister Kalff sprak slechts enkele woor den. Het was hem niet mogelijk alle vra gen, hem gesteld, te beantwoorden er waren instantelijke vragen bij, niet mogelijk alle mogelijkheden en gedachten onder het oog te zien, niet mogelijk een antwoord te geven, dat allen voldeed. De minister zeide te gelooven, dat hij de Kamer, den Staat en de Spoorwegen een dienst bewees door anderen te laten onder zoeken. Hij was van meening, dat er een gansch verkeerde opvatting heerschte over allerlei dingen. Maar openheid wenschte ook hij. Wanneer dus de Kamer een com missie zou instellen, dan garandeerde de bewindsman haar, dat noch het departement, noch de spoorwegen iets zouden achter houden. Wanneer er geen vermoedens hadden be staan, dan zouden de spoorwegen reeds lang zijn overgegaan tot beëindiging van Spoor hout. Thans kon zij niet, wilde zij de ver moedens niet bevestigen. Zonder hoofdelijke stemming nam de Kamer een voorstel van den heer Krijger aan om een commissie van onderzoek te benoe men. Door die commissie zullen we de dingen uit de doekjes zien doen. De Tweede Kamer deed voorts de af- deeling ^Nijverheidsonderwijs" van de On- derwijsbegrooting af. Verschillende technische details werden den minister voorgelegd, waarop hij heel niet inging: hij beloofde al leen ze alle te zullen overwegen. Of de dames Groeneweg en Meyer en de heeren ter Laan en Tilanus heelemaal tevreden wa ren met dat antwoord betwijfelen we wel eenigszins. De heer ter Laan pleitte voor het ter be schikking stellen van meer geld voor het Nij verheidsonderwijs. De minister zei: het kan niet En dan zwijgt men maar ZWARE STORM BOVEN HET KANAAL. DRIEMASTER MET MAN EN MUIS VERGAAN? LONDEN. 13 Dec. (Reuter). Een storm van groote hevigheid heeft heden boven de En gelsche kusten gewoed, in het bijzonder in het Kanaal. De scheepvaart is in gevaar. Overal zijn Ted- dingbooten uitgezet. Gevreesd wordt dat een driemaster van 500 tot 600 ton met man en muis voor de kust van Norfolk is vergaan. De bemanning be stond uit tien of twaalf koppen. Personen, die op den steilen kustwand van Aldeburgh den driemaster gadesloegen, zagen hoe deze sterk overhelde en onmiddellijk daar op verdween. De uitgezonden reddingboot heeft geen enkel spoor van het schip gevonden. meldt: Hoogste barometerstand 770.4 ml te Blacksod. Laagste barometerstand 743,5 m.M te Toulouse. en voorspelt: voor het Noorden: zwakken tot matigen Noord-Oostelijken tot Noord-Westelij ken of Westelijken wind. Half tot zwaar bewolkt of betrokken. Waarschijnlijk eenige neerslag. Aanvanke lijk nog lichte vorst. Later lichte of matiae dooi. Voor het Zuiden: Matigen tot zwakken, Noord-Oostelijken tot Noord-Westelijken wind. Toenemende bewolking. Aanvankelijk nog weinig of geen neerslag. Matige of stren ge vorst des nachts. Overdag lichte vorst, tot temperatuur om het vriespunt. Barometer Hedenmorgen 9 uur 765 m.M Neiging: Vooruit. Thermometer Hoogste gisteren 20 F. Laagste heden nacht 17 f Hoogste heden 17 p OpgaafMAGAZIJN T BRILLEN HU 13 Kanaalstraat 83 IJmuiden HOOG WATER TE IJMUIDEN. Vrijdag v.m. 0.54 uur; n.m. 1.17 uur. Zaterdag v.m. 1.46 uur; n.m. 2.07 uur. Zondag v.m. 2.38 uur; nm. 2.58 uur.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 3