VlSSCHERU EN ScHEEPVAARTBERKHTEN VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: Schip rerm. aankomst Atreus Batavia 15 Dec. Alkmaar Chili Aurora Napels 15 Dec. La Plata Chili 24 Dec. Chili Chili Benwell Tower Buenos Aires 22 DeQ. BUccari La Plata Constantza Consul Hintz Hernosand Cordillera W. Indië. 31 Dec. Don au Japan 26 Dec. W. Indië Fulda Japan 31 Dec. Flandria B. Aires 29 Dec. Santos 15 Dec. Bourgas 22 Dec. Hardanger B. Aires 4 Jan. Halle Ned. Indië 12 Jan. Heidelberg Ned. Indië 20 Jan. Hermes Constantza Batoum Igotz mendi Bona (v. IJmuiden) 15 Dec. Isar Japan 9 Jan. Jason Alexandrië 31 Dec. Juno Venetië 24 Dec. Johan de Witt Ned. Indië 4 Jan. W. Indië 24 Dec. Ned. Indië 21 Jan. La Plata Lureburg Ned.-Indië 16 Dec. La Coruna Hamburg 12 Dec. Lotte Halm Sundsvall heden Meerkerk Japan Montferland Buenos Aire' 11 Jan. Maxim Gorki Leningrad Maaskerk W. Afrika 18 Dec. Meiampus Batavia 11 Jan. Neumark Ned. Indië 21 Dec. Ouderkerk Jan an 15 Dec. Oldekerk Japan Valencia heden Phrontis Ned. Indië. 25 Dec. Prornotheus Batavia 20 Jan. Pres Francqui Batoum 23 Dec. Possehl Gdynia 15 Dec. Poelan Tello Ned. Indië 9 Jan. Reggestroom V/. Afrika 15 Dec. Ravnaas B Aires 2 Jan. Rostock Constantza 13 Dec. Rokos B. Aires 9 Jan. Rhea Kopenhagen 19 Dec. Pt. Arthur 14 Dec. Stuyvesant W. Indië 25 Dec. Sabina On ton (v. IJmuiden) Saarbrücken Japan 31 Jan. Taxiarchis Santé Fé 17 Jan. Taunus Bahia Blanca 21 Dec. Taiandoen Batavia 27 Dec. Batavia 4 Jan. Tiberius Genua 16 Dec. Troilus Batavia 4 Jan. Titus Alexandrië Zrinslci B. Aires 2 Jan. Laatste bericht 10 Dec. van Gibraltar 10 Dec. van Talcahuano 9 Dec. van Gibraltar in lading 7 Dec. te Hamburg 10 Dec. van Flor es 4 Dec. van Callao 19 Nov. vertrokken in lading in lading in lading 9 Dec. van Pto. Barrios 12 Dec. te Alxandrië 3 Dec. van Pto. Barrios 12 Dec. v. Peirim 11 Dec. van Santos 24 Nov. van Bahia 12 Dec. van Tunis 29 Nov van La Plata 6 Dec. van Colombo 12 Dec. van Padang 12 Dec. van Bourgas in lading 9 Dec. van Gibraltar 12 Dec. van Singapore 7 Dec. van Smyrna 11 Dec. van Cephalonia 10 Dec. van Sabang 5 Dec. van Caracas 9 Dec. te Macassar in lading 11 Dec. van Gibraltar 11 Dec. van Emden 5 Dec. vertrokken 12 Dec. van Colombo 13 Dec. vertrokken in lading li- Dec. van Las Palmas 12 Dec. van Padang 12 Dec. van Marseille 11 Dec. te Roterdam 3 Dec. van Dairen 12 Dec. te Rotterdam 12 Dec. van Pt. Said in lading 9 Dec. van Stamboel 10 Dec. vertrokken 12 Dec. van Singapore 14 Dec. te Rotterdam 2 Dec. van La Plata 7 Dec. te Rouaan 9 Dec. vertrokken 11 Dec. te Danzig 22 Nov. vertrokken 7 Dec. van Parimaribo 8 Dec. van Castro Urdriales 11 Dec. van Hongkong 5 Dec. vertrokken 5 Dec. van Fern. Noronha 12 Dec. van Djeddali 12 Dec. van Perim 11 Dec. van Gibraltar 9 Dec. van Penang 4 Dec. van Tripoli 30 Nov. vertrokken VISCHTEKORT IN DUITSCHLAND. Gevolg van de invoerbeperking. De eigen vloot kan niet in de behoefte voorzien. De „visch- dagen" dreigen te mislukken. De belasting op den vischinvoer heeft de be" langen der Duitsche vischimporteurs ten zeer ste geschaad omdat de toezegging der eigen reederijen om de aanvoeren te doen toenemen niet is nagekomen. Voordat de hooge invoerbelasting op visch tot stand kwam hebben de groothandelaren beweerd, dat de Duitsche visscherij niet in staat zou zijn de behoefte te dekken. Alle protesten waren vergeefs maar .de praktijk heeft bewezen, dat de handelaren goed gezien hadden. In een jaarverslag van de Vereeni- ging der Groothandelaren in Visch wordt o.m. het volgende gezegd: „De overwinning der Nazis is van groote be- teekenis geworden voor het visscherij bedrijf. Onze vereeniging werd evenals alle andere in veroand met de visscnerij onder net Ministerie van Landbouw gesteld. De leider van het vis- scherijbedrijf, de heer Giese, nam het initia tief tot oprichting van de Nationalwirtschaft- liche Vereinigung der Hamburg-Altonaer Fischwirtschaft, tot welke ook onze vereeni ging toetrad. Van groote beteekenis voor het bedrijf in Hamburg en Altona is de belasting op den invoer geworden. Nadat men eerst een in voerrecht van tien procent vroeg werd dit later opgevoerd tot tien mark per 100 kilo gram voor alle vischsoorten met uitzondering van enkele met jiame genoemde. Hierdoor liep de invoer belangrijk terug, waardoor onzen leden groote schade berokkend werd De zeevischerij-maatschappij en beloofden voor voldoende aanvoeren te zullen zorgen ter vervanging van de buitenlandsche zendingen doch hieraan ontbrak veel. Door schriftelijke en mondelinge onder handelingen heeft het bestuur geprobeerd om de vertegenwoordigers der reederijen tot een verandering in dezen ongewenschten toestand te brengen, wat ook in de toekomst noodig zal blijken te zijn. Niet alleen de invoerbeperking is tot schade der importeurs geweest, maar boven dien probeeren de exporteurs in de omlig gende landen, en zij probeeren het trouwens nog, rechtstreeks in contact met de afnemers te komen met voorbijgaan der groothande laren. Deze kunnen zich slechts met de hand having der belasting vereenigen als de Duitsche visscherij voor voldoende vervan ging der uitblijvende buitenlandsche aan voeren kan zorgen, wat tot heden niet het geval is". Door bemiddeling van het Ministerie van Arbeid is bereikt, dat een nieuw opgericht werkloozenkamp elke week van zeevisch zal worden voorzien. Wesermünde zal hiervan 50 pet., Cuxhaven 30 pet. en Hamburg-Altona 20 pet. leveren. Deze leveranties worden over enkele firma's verdeeld. De „vischdagen" zijn vrijwel een mislukking geworden. Op grond van het succes met een wekelijkschen vischdag in Hamburg werd ook in andere streken van het land zulk een dag vastgesteld doch daarop moest men al weer terugkomen omdat de aanvoer van de visch volstrekt onvoldoende was. De opnieuw gevoerde onderhandelingen tot samenvoeging der vischmarkten in Ham burg en Altona schijnen wel tot resultaat te „Sapperloot, 't is een interessant type", peinsde hij, terwijl hij een beentje naar den geduldig afwachtenden Perry wierp. „En toch weet ik niet of ze knap is in alle geval is zij uiter mate aantrekkelijk. „Ik ben benieuwd, wat zij er op tegen heeft, mij als buurman te hebben". Den volgenden morgen inspecteerde hij hutten en de algemeene ligging van de Bar- nethan mijn. Met zijn kennersblik zag hij allerlei mogelijkheden en vroolijk fluitend, vergezeld door Perry, die even geïnteresseerd was als zijn meester, zette hij zijn onderzoe kingstocht voort. Tegen den middag, maakte een luid geblaf van den hond hem opmerkzaam op de aan wezigheid van Gaddy, die op 'n berg hout gezeten, plechtig opmerkte: ,,'t Is een vrij behoorlijk land, vindt u niet?" „Ik geloof 't ook", antwoordde Warwick. „Hebt u eenig idee", ging de jongen op wei felenden toon voort, „in welke richting de ader loopt". „Er is i*eer dan één ader, mijn brave; 't zou mij niet verbazen als er twee, misschien wel drie zijn". „Loopt er een van Zuid naar West?" ver volgde Gaddy. „Ja dat denk ik wel: waarom?" „O niets". „Dat is een mooie hond, die u daar hebt. Hoe heet hij?" „Perry. Hij is in 't eerst nooit erg vriende lijk. Over jou is hij 't nog niet heelemaal met Eichzelf eens". „Hij is 'n "oort foxterrier, is 't niet? We hebben thuis twee honden, de eene is rasecht en de andere niet". „Dan zou ik ze maar eens hier brengen, als ik jou was. want er moet nog een hond ge boren worden, die tegen Perry op kan". „Zeg", begon Gaddy na een kort zwijgen. „Ja?" ,.U hebt me niet eens gevraagd, waarom Chris niet op uw komst gesteld is?" „Neen. Over jezelf mag je me alles vertel len Gaddy, maar je moet niet de geheimen van je vriendin verklappen". „O, 't is niet direct een geheim, weet u, maar ik vind 't heel fatsoenlijk van u". „Dank je", antwoordde Warwick droogjes. „Chris zegt, dat ik uw vriend mag worden", ging Gaddy voort. „Dus als u 't niet schelen kan, zou ik graag heel dikwijls hier bij u komen". „Prachtig, mijn jongen; je mag zoo vaak komen, als je wilt, maar ga nu weg, want ik heb nog een paar berekeningen te maken, en dat kan ik niet, als je zoo babbelt". Gaddy vertrok gehoorzaam en Perry keek hem met een verteederden blik in zijn trouwe bloed-doorloopen oogen na, tot hij uit 't ge zicht was. ("Wordt vervolgd). 1 zullen leiden. Bijzonderheden zijn nog niet bekend en als het plan nog doorgaat zou dat pas tegen 1 April van het volgend jaar tot uitvoering komen. OPRICHTING VENNOOTSCHAP Met staatscourant nr. 241 zijn verzonden de goedgekeurde statuten der N.V. Bouw- Exploitatie-Maatsehappij „Het Paaschduin" alhier. Vlootverminderïiig Het in 1923 te Rotterdam gebouwde stoom schip Reggest-room van de Hollandsche Stoom boot Maatschappij dat in dienst van de Hol- land-West-Afrika Lijn vaart en binnen enkele dagen hier kan worden binnen verwacht, door de reederij naar Rusland verkocht. Herstellingen uitgevoerd Het motorschip Berent heeft bij de Werf „Vooruit" te Spaarndam eenige herstellingen uitgevoerd en vertrok in ballast naar Rotter dam om aldaar te laden. Voorzichtigheid geboden Wegens het abnormale weer van den laat- sten tijd is er in de havenmonding van Lowe stoft veel zand opgehoopt, zoodat voorzichtig heid bij het binnenloopen van schepen wel geboden is. Het havenbestuur waarschuwt de kapiteins, die daar niet al te goed bekend zijn, liever een loods te nemen dan op eigen risico binnen te loopen. Verkeer Suezkanaal De verkeerscijfers voor het Suezkanaal zijn wel een graadmeter voor het wereld-scheep- vaartverkeer. In November van dit jaar pas seerden 488 schepen door het kanaal met een opbrengst van 75,73 mill, francs tegen 443 schepen met 69.98 milli. francs in de overeen komstige maand van het vorig jaar. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 1,15—0.70. Griet per 50 K.G. f 28—10. Tongen per K.G. f 0.850.50. Groote schol per 50 K.G. f 1713. Middelschol per 50 K.G. f 20—15. Zetschol per 50 K.G. f 2616. Kleine schol per 50 K.G. f 194. Schar per 50 K.G. f 11—1.60. Vleet per stuk f 4.601,65. Kleine poon per 50 K.G. f 4.602,60. Groot schelvisch per 50 K.G. f 2624. Middelschelvisch per 50 K.G. f 27.5020. Klein middelschelsvisch per 50 K.G. f 18— f 18.20. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 7.502.50. Kabeljauw per 125 K.G. f 30—16.50. Gullen per 50 K.G. (groote) f 6.504.60. Gullen per 50 K.G. (kleine) f 3,80—1.10. Leng per stuk f 1,200.35. Heilbot per K.G. f 70—50 Wijting ped 50 K.G. f 1.75—30. Koolvisch per stuk f 0.52—0.04. Versche haring per mand f 6,205.— Groote hake f 206. BESOMMINGEN. Trawlers. Betje R.O. 16 150 manden f 1380. Rijnstroom Um. 86 75 manden f 860. Alcmaria IJm. 23 130 manden f 1370. Adriatic IJm. 18 300 manden f 1580. Petten IJm. 49 330 manden f 1720. Margaretha IJm. 84 215 manden f 1570. Motorloggers KW. 65 f 420, KW. 96 f 250, KW. 19 f 410 KW. 69f 470, KW. 178 f 76, KW 89 f 280. Kotters: G. G. 286 f 710, IJM. 17 f 670, Versche haring: IJmè 579 f 1417, LT. 122 f 789, Schév. 253 f 310, Schev. 81 f 420. RADIOVERBINDING MET SCHEPEN. De navolgende schepen zijn Donderdag. 14 December 1933, radiotelegrafisch te bereiken via het kuststation Scheveningen Radio: Baloeran, Chr. Huygens, Dempo, Flandria, Joh. de Witt, Kota Agoeng, Kota Gede. Kota Tjandi, Oranje Nassau, Poelau Laut, Simon Bolivar, Slamat, Stuyvesant, Statendam, Vo- lendam, Zeelandia. Berichten aan Zeevarenden. NEDERLAND. 3e districts Loodswezen. Vfinterbetonning. Roode lichtboei No. 7 Schulpengat en R.Z. H.S. lichtboei Westgat-Schulpegat zijn ver vangen door winterbetonning. VELSEN WINTEROEFENING VAN DE BRANDWEER. Woensdagavond 8 uur rukte de brandweer uit voor het houden van een winteroefening. De autospuit reed naar Rooswijk, waar alles in gereedheid werd gebracht als gold het een werkelijke brand. In het dikke ijs van den vijver werd een gat gehakt, wat met eenige moeilijkheden gepaard ging. Nadat hier het werk was afgeloopen werd dé terugtocht aan vaard. Onderweg werden echter de brand- kranen gecontroleerd en de aansluitingen zoo noodig gepekeld. Te ongeveer half tien waren de mannen van hun koude excursie terug. Ze hadden nuttig werk verricht. MANNENKOOR „DE EENDRACHT". Het Mannenkoor „De Eendracht" houdt Dinsdag 19 December a.s. een ledenvergade ring in Concordia. De agenda vermeldt o.a.: bestuursverkiezing wegens aftreden van de heeren R. Meyer en J. v. d. Pijl resp. als voorzitter en 2e penning meester, mededeelingen aangaande het con cours, aanschaffing van een vaandel enz. VRAGEN AAN B. EN W. OVER EEN KERST- GAVE AAN DE WERKLOOZEN. Het lid van den gemeenteraad de heer W. F. Visser heeft verzocht in de a.s. Dinsdag avond te houden Raadsvergadering, de vol gende vragen tot Burgemeester en Wethouders te mogen stellen: I. Is reeds door Burgemeester en Wethou ders aan den Minister van Sociale Zaken het verzoek gericht, om, evenals vorige jaren, ook dit jaar weer een Kerstgave aan de werkloozen te mogen verstrekken? II. Indien deze vraag met „Neen"" beant woord moet worden, zijn Burgemeester en Wethouders dan bereid dit alsnog te doen? III. Indien ook deze vraag met „Neen" be antwoord moet worden, zijn Burgemeester en Wethouders dan bereid, om, indien de Minis ter van Sociale Zaken aan de besturen van diverse gemeenten bericht, dat zij vrijheid hebben een Kerstgave te geven, aan de in1 deze gemeente in aanmerking komende werk loozen, deze tot een door den Minister vast te stellen bedrag te verstrekken? DOOR DE GLADHEID GEVALLEN. Op den Driehuizerkerkweg is Woensdag middag mevr. Ds. van Katwijk door de glad heid van den weg gegleden. Mevr. van K. kwam te vallen en werd bij den heer W. van Heyst binnengebracht. Dr. van Leusen con stateerde een beenbreuk en verleende de eer ste hulp, waarna zij per ziekenauto van den heer van Garneren naar het Roode Kruiszie- kenhuis te Beverwijk werd overgebracht. MILITAIRE WERKEN. Op Dinsdag 19 December zal worden aan besteed het eenjarig onderhoud van de mili taire gebouwen en werken van Uitgeest tot Velsen en bij IJmuiden. De raming bedraagt f 9880. DRIEHUIS GOED AFGELOOPEN. Woensdag kwam mej. S. van de halte Drie huis-Westerveld, toen zij eenige meters verder op den Driehuizerkerkweg uitgleed en tege lijk door een pass-eerende luxe auto aangere den werd. Zij werd eenige meters meegesleurd en bekwam een hoofdwonde. De autobestuur der bracht mej. S. naar Dr. Mac Daniël, die haar verbond en vervolgens naar het ouder lijk huis in de P. C. Hooftlaan alhier. HEEMSKERK KOUD BAD. Woensdagmiddag zakte een zoon van H. Scheerman, alhier op de Neksloot nabij kasteel Marquette, door het ijs. Hij wist ge lukkig spoedig aan den kant te komen. Met een nat pak kon hij huiswaarts keeren. KANTOOR ARMBESTUUR. In verband met de vele werkzaamheden wordt door den administrateur-controleur van het algemeen armbestuur met ingang van a.s Maandag. 18 December, kantoor gehouden in één der lokalen van het Ned Herv. Ver- eenigingsgebouw aan de Maerelaan, alwaar ook het stempelen voor de werkloozen zal ge schieden. Het kantoor is geopend iederen werkdag van 9 tot 12 uur. DUSTRIBUTIE RUNDVLEESCH. In afwijking van de bestaande regeling zal in het vervolg de afstempeling der kaarten ter verkrijging van rundvleesch in blik uit sluitend geschieden iederen Maandagmorgen voor de alsdan aanvangende week. Voor de werkloozen geschiedt dit tijdens het stempelen en voor de overigen tusschen 9 en 9.30 uur. Kantoor: lokaal Ned. Herv. Verenigingsge bouw, Maerelaan. STEMMING HOOGHEEMRAADSCHAP. De uitslag der op Woensdag jl. gehouden herstemming ter verkiezing van 2 hoofdinge landen-plaatsvervangers is voor deze gemeen te als volgt: Aantal kiezers 163; aantal uitgebrachte stemmen 42; van onwaarde geene, geldige stemmen derhalve 42.. Hiervan verkregen de heeren A. Burger 11 stemmen, Jhr. H. van Foreest 17 stemmen, J. H. Langendijk 27, J. Ringers 21 stemmen. VEREENIGING BLOEMBOLLENCULTUUR. De afdeel'ing Heemskerk van bovengenoem de vereeniging hield Woensdagavond een le denvergadering in het café van den heer L. Schipper te Heemskerk. De waarnemende voorzitter, de heer P. van Essen, heette de aanwezigen welkom. Aan de orde kwam de behandeling van den beschrijvingsbrief voor de algemeene verga dering op Maandag 18 December a.s. te Haar lem. De afdeeling Voorhout heeft een brief ge richt tot het bestuur om haar voorstel te steu nen. Deze afdeeling stelt nl. voor, terugbeta ling te doen geschieden van de saneerings- bollen en hiervóór een roe-belasting te doen betalen over tien jaar. Met algemeene stemmen werd besloten, dit voorstel niet te steunen. Ook de afdeeling „De Narcis" heeft een voortgelijk voorstel, doch dit betreft alleen de narcissenteelt. Ook dit voorstel werd niet ge steund. Tot candidaatleden voor het hoofdbestuur werden aangewezen de heer T. M. H. van Wa- veren te Bennebroek en de heer W. Murk te Hillegom. Vervolgens werd de beschrijvingsbrief goed gekeurd. Tot afgevaardigden werden aange wezen de heeren J. Docter en M. Rozenbroek. Voorgelezen werd een brief van de Vereeni ging voor Vreemdelingenverkeer, met verzoek of de vereeniging als lid wil toetreden voor een contributie van minstens f 2.50 per jaar. Besloten werd als lid toe te treden. Vervolgens werd de gewone verloting ge houden, ditmaal zonder nieten, zoodat ieder met een prijs naar huis ging. Daarna sluiting. IJMUIDEN LEGER DES HEILS. VOOR DE ZIEKEN MET KERSTMIS. Men schrijft ons: Het is reeds jaren de gewoonte van de K.K.-brigade van het Leger te IJmuiden, om met de Kerstdagen de zieken in de ge meente te bezoeken en daar kerstliederen te zingen. Nimmer wordt gevraagd tot welke richting de zieken behooren, maar ieder die zijn deur voor de brigade wil openen, krijgt met de Kerstdagen bezoek, als er een zieke in huis is. Sommige gezinnen worden reeds jaren bezocht en het is ons bekend dat door hen reeds nu verlangend naar de Leger- zusters wordt uitgekeken. Het is dan altijd de gewoonte, om voor elke zieke een mooi kerstpotje mede te bren gen, met een paar vaste plantjes er in en de vriendelijke wensch Vroolijk Kerstfeest daarop vermeld. Natuurlijk brengt dit on kosten met zich en om de noodige gelden hier voor bij elkander te krijgen, heeft de brigade gedurende de laatste maanden verschillende voorwerpen van kunst en smaak vervaardigd, welke hedenavond ten toon worden gesteld en natuurlijk ook gekocht kunnen worden Van de opbrengst worden dan de genoemde onkosten betaald. Bovendien zullen dan ook de goederen ver vaardigd door den J. L. Bond worden ten toongesteld, bestaande, uit een flinken voor raad warme kleeding, welke met Kerstmis aan de kinderen zal worden uitgereikt. Hedenavond 7 uur wordt de zaal opengesteld bovendien wacht elke bezoekster een ver rassing; ieder krijgt iets aardigs mee naar huis, waaronder zich ook een mooie wand- koffiemolen bevindt, LEZING H. J. CALKOEN Jr. GEHEIMZINNIGE TEEKENS VAN VOOR HISTORISCHE VOLKEREN. In het Vereenigingsgebouw der Vrijzinnig Hervormden hield de heer H. J. Calkoen Jr., leeraar aan de R.H.B'.S. een lezing over het onderwerp; De geheimzinnige teekens van voorhistorische volkenen en hun godsdiensti- gen inhoud. Dr. Faber heeft een openingswoord gesproken ter inleiding van den spreker van dezen avond een avond die zich, in groote belangstelling verheugen mocht. De heer Calkoen ving zijn lezing aan met het maken van eenig voorbehoud aangaande eventueel verwachte uitgebreidheid, omdat zijn onderwerp natuurlijk zooveel omvat, dat het niet mogelijk is meerdere interessante overeenkomsten en ontdekkingen tot in de finesses te beschouwen. De aerae, waarover spreker zich gedacht had zijn beschouwing te houden, waren het oude en het nieuwe steenen tijdperk; het eer ste onderverdeeld in een le deel van 20.00D j. v. Chr.12.000 j. v. Chr. en een 2e deel van 12.000 j. v. Chr.9.000 j. v. Chr. In dit eerste deel van het oude steenen tijd perk bezit de primitieve mensch wel reeds een taal (alhoewel nog zeer ongearticuleerd) doch nog geen schrift. Hun sporen vinden we terug m de Neanderthalers (rondschedelig) Het twee die de el, d at der Kromajon's, bezit reeds veel fijnere en betere gereedschappen en maakt de eerste teekieningen op de holen- wanden. De gebruiksvoorwerpen zijn van been en steen, doch metaal kent men nog niet. Uit die tijden, (9000 j. v. Chr.) moet ook de cultuur van het Magdalenienras dateeren, een volk uit het hooge Noorden gevlucht in de ijsperiode, (ook ons land was ongeveer tot aan Utrecht met een dikke ijslaag bedekt) naar het dal der Dordogne en waarvan op gravingen in Zuid-Frankrijk nog interessante vondsten opleveren. Zoo moet ook het huidige Groenland, waarvan het binnenland met een 2 a 3 km. dikke ijslaag bedekt is, nog vele verborgen bronnen van oude cultuur bevatten. Spreker noemde in dit verband de expedities van den omgekomen natuur vors cher prof. Wege ner en Knud Rasmussen, de z.g. ongekroon* de koning van dat land. Vooral aan den laat ste dankt de huidige wetenschap veel, wat op dit gebied -ontdekt geworden is. Aan de hand- van belangwekkende lantaarn plaatjes vertelt de heer Calkoen dan, hoe alle eersymboliek afgeleid is van het zonnerad, die op zijn beurt weer ontstaan is uit de stralen van den cirkel der vier windstreken. Uit dit zonnerad, de cirkel verdeeld in acht sectoren, vormden zich de eerste kalenders, waarvan hij er enkele toonde. Rasmussen vond in oude hofwoningen aan de Hudsonbaai de sporen terug der z.g. Thule-cultuur, een beschaving, welke op veel hooger trap dan die der tegenwoordige eski mo's gestaan moet hebben. Van de oud-noordatlantische cosmologie der Thule-cultuur en haar godsdienstige beschou wing, zoo elementair, aan de natuur ontleend, gaf spreker een voorbeeld, dat frappant wordt, wanneer men ze in zeker verband beschouwt: Ergens in de wateren van deni Oceaan groeit de levensboom. Tusschen zijn wortels, die in de aarde reiken, huist de roofachtige winterslang (de dood, de komst van den pool nacht) welke den Godszoon gevangen houdt. Op een zeker moment (zonnewende) grijpt de Godszoon de dubbele bijl, splijt de bergen, ver breekt zijn gevangenschap en staat op uit den dood (begin van den pooldag en van het nieu we leven). In den midzomer krijgt de Godszoon een wond in de zijde en sterft (de poolnacht vangt aan). Doch er is steeds weer herleving en op standing. Deze primitieve wereldbeschouwing, den toehoorders door een interessant voorbeeld van oer-sebrift duidelijk gemaakt, vinden we voortdurend terug, steeds voortlevend, in de oude verhalen van andere en latere volkeren. De symboliek der wedergeboorte en op standing, de drietand met opgeheven armen, treffen we naast Groenland ook aan op Sachalin, in Britsch-Indië, Polynesie, Cali- fornië enz. En niet alleen dit teeken, doch ook andere uit de bovenaangehaalde wereldbe schouwing, als het zonneteeken (bron van leven), de Godszoon (de verlosser), de slang (de dood), komen op inscripties voor, inscrip ties, vele uit tijden ver voor Christus' ge boorte. Hoe geweldig ver terug allerlei begrippen, die wij als specifiek „Christelijke" kennen, gaan, wat de .oudste voorgeschiedenis van Kerstfeest, St. Nicolaasfeest, St. Maarten (alle z.g. lichtfeesten) is, wordt duidelijk voor wie met open oog deze teekenen aan schouwt. Het St. Nicolaasfeest b.v. kende vroeger Zwarte Piet als de hoofdfiguur (de booze macht of demon). Daarop volgde dan het licht, dat later in Sint Nicolaas gepersoni fieerd werd (2-toppige mijter als drager der lichthoorns). Steeds is in al de oude afbeel dingen het lichtsymbool de openbaring van het leven. Zeer interessant was ook sprs. verklaring van de bekende „Stonehenge" in Zuid-Enge- land, in welke oude tempel als het ware de mystische kus van het licht op de aarde ge symboliseerd werd. een monument van 5000 j. Chr. waar de eenheid van geest en stof gevierd werd. Spr. toonde aan de hand van meerdere tee- keningen aan hoe het kruis, met de licht- horens en de dubbele bijl, een der oudste godssymbolen vormt, symbolen welke men over de geheele aarde steeds weer terugvindt. Vergelijkende studies van rotsteekeningen en inscripties uit deze lang vervloden tijden hebben aangetoond, dat er verband móét be staan hebben tusschen deze oudste voort brengselen der menschelijke teekenkunst, en dat wijst op het hebben bestaan van een cen trum van hooge cultuur, van waaruit deze oersymbolen en -ideeën, vermoedelijk per schip, over de aarde verspreid werden. Dit centrum zou spr., in overeenstemming met de theorie van prof. Wirth. willen zoe ken in het legendarische Atlantis, een land westelijk van Europa—N. Afrika gelegen, dat min of meer plotseling ten onder gegaan moet zijn. Met deze geniale theorie zou veel wat onverklaarbaar was, verklaard kunnen worden. De levensbeschouwing der oervolkeren, over de geheele wereld verspreid, vindt het eind punt harer zegetocht gekristalliseerd in het Christendom. Dr. Faber heeft den heer Calkoen voor zijn zeer interessante lezing hartelijk dank

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 6