HET NIEUWE AVONDBLAD Rondom de conlïngenteering. BERICHT Chinoiserie. 18e JAARGANG No. 348 MAANDAG 18 DEC. 1933 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand I cents plus 2y2 cents Incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, lq.sse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD V/ORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnes van dit olad zijn, zoodra zy 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600— bij overlijden; 400— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij vérlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.-. bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent sooor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN. Gunstige en ongunstige gevolgen. De reeders dienen er voor te zorgen, dat de markten behoorlijk voorzien zijn van alle soorten visch. J.L. Maandag is afgekondigd het Konink lijk besluit, waarbij de invoer (en aanvoer) van alle versche, gekoelde of bevroren zee- visch, met uitzondering van haring, gecon- tingenteerd wordt. Dit besluit kan beschouwd worden als een maatregel tegen den overrna- tigen aanvoer visch uit het buitenland, met name uit Denemarken, dat ons land in den laatsten tijd als 't ware met visch over stroomde. Zooals men weet is de contingenteering bepaald op 100 pet. van de hoeveelheid, welke gemiddeld uit ieder land gedurende de jaren 1930, '31 en '32 kwam. De bedoeling schijnt te zijn het jaar in tijdvakken te verdeel en en voor ieder tijdvak aan de be langhebbende landen een bepaald contin gent toe te wijzen. Wij schreven reeds eer der, dat de contingenteering vooral voor Zweden en Denemarken nadeelig zal werken Eerstgenoemd land heeft in de basisjaren nagenoeg geen visch in- of aangevoerd en heeft thans reeds zijn contingent voor het geheele jaar overschreden, zoodat we voor- loopig de Zweedsche kotters wel van de markt zullen missen. En wat Denemarken betreft, dit land zal eveneens de gevolgen van de contingenteering zwaar op zich voelen drukken. Hetgeen mag blijken uit de vegende cijfers: het contingent voor invoer (over de droge grens) uit- Denemarken is vastgesteld op*ruim 445.000 K.G. terwijl de invoer van Deensche visch in 1932 niet min der dan ca. 1.315.000 K.G. bedroeg'. Het con tingent voor Deensche schepen is bepaald op ca. 744.000 K.G.; de aanvoer in 1932 door Deensche schepen bedroeg ca. 1.552.000 K.G Denemarken zal dus in het eerste contin- genteeringsjaar ten hoogste 1.231.000 K.G. mogen invoeren, tegen ruim 3 millioen K.G in 1932. In de eerste plaats zal vermoedelijk wel de beugvisscherij van de contingenteering profiteeren. De beugvisch toch is het beste product der Nederlandsche visscherij, dat de Deensche snurrevaad-visch niet kan ver vangen. Dit geldt vooral voor de schelvisch. Wij vernamen, dat o.a. van de fa. Hoogen- dijk te Vlaardingen een zestal stoomschepen aan de beug visscherij zal deelnemen. Ook de loggers en eveneens de trawlers hopen op beterschap. Bij de loggers doet zich een eigenaardig geval voor. Een groot aantal dezer schepen is thans in handen van een I'oolsch-Neder- landsche onderneming en vaart onder het merk G.D.IJ. (Gdynia). In de basisjaren kwamen schepen onder dit merk niet voor zoodat voor deze schepen geen contingent is vastgesteld; ma.w. deze loggers zullen als ze de haringteelt hebben beëindigd niet aan de trawlvisscherij kunnen deelnemen, daar hun vangst niet mag worden aangevoerd. En nu de keerzijde. En nu de keerzijde van de medaille. Deze wordt zeer duidelijk gedemonstreerd door hetgeen de heer L. Presser, secretaris van den Centralen Besturenbond voor Visch- handelorganisaties in Nederland schreef in „Het Visscherijbedrijf": „Wat wij met angst en vreeze zagen aankomen is gebeurd; de contingenteering van visch is een feit, men behoefde de kranten van deze week er maar voor in te zien Wij allen weten dus, wat- in deze te wachten staat. Hetgeen door ons gedaan is in de korte spanne tijds, die ons nog restte om ons tegen dit kwaad te ver zetten, heeft niet mogen baten. Men heeft zonder maar één moment van ruggespraak, zonder maar eenigszins rekening met onze belangen te houden, deze ramp over ons ge bracht". En verder: „Wij allen, vereenigd in den Centralen Besturenbond van Vischhandel- organisaties in Nederland, wij buigen ons voor dit noodlottig besluit, dit besluit, dat een zwarte bladzijde zal zijn in de geschie denis van den Nedeiiandschen vischhandel. De heer Presser verzocht dan namens de Centralen Besturenbond aan de aangesloten bonden, het bondssecretariaat op de hoogte te houden van den toestand, waarin de bon den door de contingenteering geplaatst worden, opdat het bondsbestuur ten allen tijde over de noodige gegevens kan be schikken. Aan het weekoverzicht van de visenmarkt in het Rotterdamsch Mieuwsblad van j.l. Zaterdag ontleenen wij. nog het volgen de: „Geen vangsten van kotters en van kust vaartuigen, maar slechts onbeduidende zen dingen minderwaardige visch van IJmuiden ziet hier den aanvoer aan de Rotterdam- sche vischmarkt gedurende de afgeloopen week, afkomstig van onze nationale vis scherij. Om deze visscherij te steunen, die ingevolge haar eigen fouten ten doode opge schreven is, wordt nu na Maandag a.s. in gevolge een Ministerieele bepaling de buiten- landsche visch zoo goed als in haar geheel van onze markt geweerd. De kooplieden hadden geen slechten neus, toen zij in het begin der week reeds onraad bespeurden maar na de bekendma king der beperkende bepalingen, waaraan de invoer van versche zee visch onderworpen is, stak er onder de kooplieden, die toch waar lijk ook recht van bestaan hebben, een storm van verontwaardiging op. In het gun stigste geval zal aan het gemeentelijk visch- afslagbedrijf voor het geheele jaar 1934 het recht van invoer van een hoeveelheid ver sche zeevisch, afkomstig van de Scandina vische landen, toegestaan worden, die on geveer gelijk is aan de hoeveelheid, welke nu in 2 weken geveild wordt. Het laatste woord is volgens de kooplieden evenwel in deze zaak nog niet gesproken, maar het kwaad komt te paard en gaat te voet, het- welke zeggen wil dat er volgens onze beschei den meening heel wat water door de Maas zal vloeien alvorens de adviseurs van den Minister zullen erkennen, dat zij hun doel voorbij gestreefd zijn, want de nationale stoom visscherij is met deze middelen niet te redden maar wel zullen honderden koop lieden in hun reeds moeilijk bestaan ten zeerste benadeeld worden". Uit een en ander blijkt duidelijk dat er onder de vi.schhandeiia.ren in den la.nde groóte ontevredenheid bestaat over de. con- tingentsering. Is dit aaii den eenen kant eenigszins te begrijpen, aan den anderen kant bevreemdt ons dit. Het kan toch onmogelijk in het be lang van de handelaars zijn, dat dagelijks tal van auto's met visch uit Denemarken ons land komen binnenrijden om hier visch rechtstreeks aan den man te brengen. Daar tegenover is het vooral voor de kooplieden die met de door hen in IJmuiden of op andere markten (Rotterdam bijv.) gekochte Deensche visch goeden zaken konden doen, niet prettig deze visch geheel of ten deele te moeten missen. Aan den wensch der reeders is thans vol daan. Zij mogen hiervoor de regeering dank baar zijn. Maar hiermede is voor hen de zaak niet af. Uit hetgeen de heer Presser schreef, uit het hierboven aangehaalde marktoverzicht, dat niet vrij is van overdrij ving en onjuistheden, blijkt, dat de hande laren ongerust zijn over de dingen die komen op de reeders nu rust de plicht, er voor zorg te dragen, dat er voor de handelaars geen reden tot ongerustheid bestaat. Het is hun plicht er voor te zorgen, dat onze mark ten behoorlijk voorzien zijn van alle soorten visch, opdat de handel niet vastloopt. Doen de reeders dit niet, dan is de con tingenteering een fout. ONZE VISCHEXPORT NAAR BELGIë. DENEMARKEN EN NOORWEGEN ALS CONCURRENT UITGESCHAKELD TOT 3 JANUARI. Onlangs werd gemeld, dat de invoer van visch in België uit Denemarken en Noor wegen was stopgezet tot 20 December a.s. Naar wij thans vernemen is het tijdvak, ge durende hetwelk de invoer van visch uit ge noemde landen in België is verboden, ver lengd tot 3 Januari a.s. Voor onze Belgische exporteurs kan het nog wel een voordeeltje opleveren, dat de Scandinavische concurrentie tot 3 Januari a.s. uitgeschakeld is. MUURSCHILDERINGEN VERWIJDERD. De laatste dagen werd vooral in IJmuiden- Oost op tal van plaatsen muren en schuttin gen beschilderd met leuzen als: „Dimitrof moet vrij", Redt Torgler" enz. Zoo werd o.a. het Antonius Ziekenhuis op deze wijze beklad alsmede vele particuliere eigendommen. Burgemeester en Wethouders hadden via de Arbeidsbeurs een aantal werkloozen doen aanschrijven om deze opschriften te verwij deren en j.l. Zaterdagmiddag zijn reeds op vele plaatsen eenïge arbeiders hiermede bezig geweest. Zij ontvangen hiervoor een vergoe ding van 50 ct. per uur. Die werkloozen, die een dergelijke aanschrijving hebben ontvan gen en hieraan niet voldoen worden van den steun uitgesloten. SUCCESSEN DER K.P.V. IN UTRECHT. Op de 36e Internationale tentoonstelling', van Ornithophilia in Utrecht, een tentoon- j stelling, die als de grootste show in ons land geldt en waar steeds veel buitenlandsche in zendingen te vinden zijn, waren van leden der Kennemer Pluimvee Vereeniging alhier 18 inzendingen aanwezig. Hiermede werd het Zij, die zich met ingang van 1 Januari per kwartaal abonneeren, ontvangen de in December nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. (Te Amsterdam is een Chinees aangehouden met 16 valsche rijksdaalders, die, naar men vermoedt, in China gemaakt zijn). Neerland eert de schoone leuze Van het „welkom vreemdeling", Maar als hij ons gaat bedriegen, Wordt het wel een ander ding. De Chinees met zpennootjes Heeft het hier nog niet zoo slecht, De Chinees met apen streken Komt bij het gerecht terecht Onze munten zijn ook heden Nog ten volle goud op snee, Mogen andre landen wijken, Daar doen wij maar ïiiet aan mee. Wij zijn wel in het bijzonder Zeer gevoelig op het punt, Van vervalsching onzer trouwe, Teeclerlijk beschermde munt. Wou 't Chineesje graag een slag slaan, Dan heeft hij vergeefs getracht Riksja-riksja, lekka-lekka. Heeft de man bepaald gedacht. volgende resultaat behaald: Jac. Scheeres, 9 inzendingen: 6 eerste-, 6 eere-, 3 tweede.prij zen; J. Th. Verzijlbergh, 6 inzendingen: 1 eerste, l' tweede, 2 derde prijzen, l Z.E.V., I E. V.; H. L. Wissman 2 inzendingen: 2 tweede prijzen; H. Groen, 1 inzending: 1 E.V. IJMUIDENSCHE SUCCESSEN OP HET DAMBORD. IJMUIDEN II—ZAANDAM II (14—6). Onder groote belangstelling speelde D.C.IJ. II haar tweeden competitie-wedstrijd en wel tegen Zaandam II te Zaandam. De uitslag luidt als volgt: Damclub IJmuiden II Zaandam n C. SuykM. v. Krieken 2—0 A. KraaiOnobijn 11 VrijhofGarenstroom 02 C. BaisP. D. Bos 20 H. C. SouvereinJ. Kuiper 11 D. Ott—Jupijn 20 P. v. d. VeldeJ. Dekker 11 J. de BeursG. de Vries 11 G. PostmaT. v. d. Made 20 SiebelingE. D. Bonte 20 Totaal 146 voor de Damclub IJmuiden II. B. Dukel wint van Koghee. Om het damkampioenschap van Noord- Holland le klasse werd de partij B. Dukel Koghee gespeeld welke werd gewonnen door Dukel. Thans moet Dukel nog tegen J. W. van Dartelen spelen. Weet Dukel deze partij te winnen dan is hij kampioen van Noord- Holland. Hoofdklasse D.C.IJ.; J. KramerJ. Smit af gebroken. De stand der tweede klasse luidt thans: gesp. gew. rem. verl. pnt. v.t. Damclub IJmuiden 2 2 0 0 4 2614 Beverwijk 1 1 0 0 2 13— 7 Haarl. Damclub II 1 1 0 0 2 146 Damclub Haarlem 1 1 0 0 2 12-- 8 Damclub Zaandam 2 1 0 1 2 2317 Castricum 1 0 0 1 0 317 Heldersche Damclub 2 0 0 2 0 1525 Haarl. Damclub III 2 0 0 2 0 14—26 BINNENKORT is de benoeming te verwach ten van mr. dr. G. A. W. Pelkwijk, secre taris der gemeente 's-Gravenhage, tot bur gemeester van Utrecht. DRAAGT ELKANDERS LASTEN" De kleedingstukken, vervaardigd door de Chr. Vrouwenvereeniging Draagt elkanders lasten welke als Kerstgave aan behoeftige gezinnen zullen worden uitgereikt, zijn Dinsdagmiddag van 36 uur te bezichtigen in de Bethlehem- straat. VELSEN VAN HET PLAATSELIJK CRISISCOMITc. Jongedames gevraagd voor de Kerstcollecte. Het Kerstfeest nadert weer. Dit geest toont echter opnieuw de sterke, tegenstelling tus- schen de genoegens van den liuiselijken haard bij de eene groep burgers en de schrijnende armoede bij vele anderen. Men weet het maar al te wel, dat velen het niet gezellig kunnen maken, omdat de kolen duur zijn en ook een extra-maaltijd buiten gewone onkosten meebrengt. Dat gaat de draagkracht van menigeen in deze dagen te boven. Want er wordt bittere armoede gele den, vooral daar waar men het niet weet, noch verwacht! Gelukkig doet ook het Plaatselijk Crisis- Comité alhier wat het kan om die buitenge wone ellende, welke een gevolg is van de hui dige crisis, te lenigen. Doch dit comité kan dat ook niet, tenzij de bijdragen van het pu- briek het daartoe in staat stellen. Het Kerstfeest is nog steeds het feest van weldadigheid bij uitnemendheid, waarbij de meer gegoeden eens in het bijzonder in de beurs tasten. Het Crisis-Comité hoopt daarvan ook mede te genieten en op zijn beurt anderen te hei pen. Daartoe heeft het vorige jaar de verkoop van Kersttakjes bijgedragen. Men wil daar van ook dit jaar weer profiteeren als het kan. Vrijdag a.s. wil men dan ook weer allen een dergelijk takje aanbieden om de Kerststem ming te verhoogen. Doch het Comitéheeft daarvoor de hulp noodig van een aantal dames, die zich met dien verkoop willen belasten. Zij worden daarom uitgenoodigd, zich even op te geven aan de Ka-ingvoorzitters, aan den secretaris van het Comité op het Raadhuis of aan den voorzitter, den heer P. Bosman, Zeeweg 377, Driehuis. Laten velen spoedig aan dien wensch vol doen! Medewerkers worden dan Woensdagavond Een foto van de ontzettende treinbotsing bij Posen, waarbij 10 -personen kwamen. Onder de gedooden waren zeven kinderen. om het leven om half 8 allen verwacht op een vergadering in het Raadhuis, om de werkzaamheden in de wijken te regelen. Dames, het Crisis-Comité rekent op U! KERSTWIJDING IIERV. JEUGD- VEREENIGING. Donderdagavond zal in de turnzaal van de Chr. school Eendrachtstraat een Kerst- wijdingsavond gehouden, waaraan wordt deelgenomen door alle Hei-vormde Jeugdver- eenigingen in onze gemeente. Een zangkoor onder leiding van den heer Van Gelder zal den avond opluisteren. STEUNBONNEN VOOR DE RADIO CENTRALE. Het Radio-Comité verzoekt ons te melden dat hernieuwde inschrijving voor het ver krijgen van een steunbon voor werkloozen en daarmede gelijk gestelden zal plaats hebben: voor de Centrale te Velsen-Noord op Don derdag 21 December 's avonds tusschen 6.30— 7.30 uur en uitreiking op Donderdag 28 Dec. zelfden tijd en plaats in het gebouw van den R.K. Volksbond. Voor de Centrale Kennemerland IJmuiden Oost op Donderdag 21 December van 7—7.45 uur voor de letters AM en van 7.458.30 uur voor de letters N—Z en uitreikink op Donderdag 28 Dec. zelfde tijden en plaats in het gebouw Arbeidsbeurs. Voor de Centrales Huisman en v. d. Eroek op Donderdag 21 December van 7—7.45 uur voor de letters AL en van 7.458.30 voor de leters M—Z en uitreiking Donderdag 28 Dec. zelfde tijden en plaats in het locaal van Outenaar. CONCERT „DE EENDRACHT" In het gebouw Concordia gaf de Harmonie kapel der Kon. Papierfabrieken van Gelder en Zonen Zaterdagavond een concert, dat zich onderscheidde door een met uiterste zorg gekozen programma, dat voor de pauze een drietal voor de kapel nieuwe werken bracht. Alhoewel in eerste uitvoering behoorden ze toch wel tot het meest vlekkelooze en legde directeur Kerkhoff door de serieuss afwer king en fijnzinnige vertolking er alle eer mee .in. Na een ietwat droog verklankte Militar- marsch van Schubert bracht het ensemble met Frans Erkel's Hongaarsche Ouverture Hunyady Laszlo ons een der meest interes sante werken van den avond. Wat een prachtige klanken melos weet Kerkhof f hier aan de hand der partituur te scheppen? Hoe fascineerend is reeds de aan zetting van het thema in den aanvang, als één enkele piston dit trekje geheel vrij en zonder orkest inzet en als 't ware hiermede de onafzienbare eenzame puszta in des toe hoorders geest oproept. Na een ontroerend schoon Laszu-thema, fijntjes door het hout voorgedragen waarbij het koper zich voornaam aanpaste, kon mij qua uitvoering het verdere ezardas-achtige gedeelte meer bekoren dan de inleiding, die door een schommelende stemming iets van haar aantrekkelijkheid inboette. Zeer ver dienstelijk waren de hobo-solo de klarinet- cadenza (de heeren Jan Groot en K. Hol lander). Geen wonder, dat de uitvoering van Er kel's oogenschijnlijk lastige compositie voor den dirigent, die tactvol het opdringende ko per geen abnormale proporties liet aannemen en zoodoende het geheel doorzichtig h;eld, een extra succesje was. Het door den heer K. Hol lander, solo-clarinettist van de kapel, voor gedragen Concertino voor clarinet van Jo- han M. Coenen getuigde van serieuze studie. Met volkomen beheersching van alle tech nische moeilijkheden, die den solist rijkelijk geboden worden, en met gaven toon zooals we dat van hem gewend zijn, voerde hij het werk uit waarbij hij bescheiden door het or kest begeleid werd. In de hierna volgende groote fantaisie over motieven van de Opera „Cavalleria Rusti- cana". welke als 't ware in chronologische volgorde de handeling deze opera beschrijft, kregen meerdere registers van het corps ge legenheid eens even uit te blinken. Vooral de saxofoons deden het goed, hoewel de Sici- liana-solo. geblazen door een quintet, zeer dik klonk en het laatste deel (Turiddu's af scheid) een kleine retouche nog wel verdra gen kan. Maar over 't geheel heeft directeur Kerk- hoff met dit melodieuze werk een gelukkige keuze gedaan, welke we hopen met de Lasz- lo-Ouverture nog dikwijls van de kapel te zullen hooren. Na de pauze ging een aantal populaire re pertoire-nummers. Daar waren de twee Ele gische melodiën van Grieg (Herzwunden en Letzter Frühling met delicaat hout (hobo) doch die mij het strijkkwintet, waaraan de knappe instrumentatie van directeur Kerk- hoff is ontleend, toch niet vermochten te doen vergeten: en de Suite Oriëntale van Popy in gezelschap van Liszt's vuurwerk, de Tweede Hongaarsche Rhapsodie. Brilliant van klank, interessant van opvatting en uit voering met naast veel lof meerdere misse nootjes, welke laatste we gaarne op rekening der absentien van het corps schrijven. Dit concert kenmerkte zich door eenige lofwaardige veranderingen in de sleur van het dilettanten-concertleven, n.l. stipt op tijd beginnen, niet rooken tijdens de uitvoering en geen hinderlijk rondbrengen van consumptie Moge ook van dit initiatief des dirigenten, wien hierbij het klassieke pogen van Kes en Mengelberg in vroegere jaren voor oogen ge staan moet hebben, opvoedende kracht uit gaan. Na afloop hield de gezellige balmuziek-van het Concordia-strijkje onder leiding van den heer P. Visser Jzn. velen nog langen tijd bijeen. W.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1