Dr. Sack bepleit vrijspraak voor Torgler. Een Meisje en een Man IJMUIDER COURANT. MAANDAG 18 DECEMBER 1933 TWEEDE BLAD. gestolde wateren, die de forten omringen. De trein vervoerde tallooze schaatsenrijders naar Uitgeest, om op het uitgestrekte meer over de ruimte te zwieren. De jeugd amuseerde zich kostelijk op de spoor- en polderslooten of profiteerde van de ijsbaan aan de Adrichem straat, die „mislukt" is en deswege gratis voor de liefhebbers werd opengesteld. Op de Beverwijksche ijsbaan achter het gemeente lijke sportpark heerschte weer een opgewekt leven en zoowel des middags als in de avond uren werd van deze gelegenheid een druk ge bruik gemaakt. Des middags werd op het midden-gedeelte zelfs een geanimeerd par tijtje ijshockey gespeeld, een tot nog toe on bekende sport in Beverwijk, die dan ook groote belangstelling trok. Ook het pierement was weer van de partij en speelde alsmaar dezelfde volksliederen, die wijduit. nver de polderlanden zweefden. Het was vooral in de avonduren, dat het alom bekende lied over de maneschijn als zijnde het meest toepasse lijk ook het meest werd gespeeld. Dit alles droeg bij tot verhooging van de goede stem ming. die voor enkele zwak ter been zijnde broeders slechts verstoord werd door bloed neuzen of soortgelijke onaangename ge volgen van een al te intieme kennismaking met den harden ijsvloer. Maar in dat geval was de transportcolonne van het Roode Kruis er als de kippen bij. om aan de slachtoffers de noodige zorgen te besteden en meestal was de narigheid dan al weer spoedig verge ten. Als geheel dus weer een geslaagde ijs- Zondag, waarvan naar hartelust geprofi teerd is. HEEMSKERK AUTO GESLIPT EN TEGEN EEN HUIS GEBOTST. BESTUURDER ERNSTIG GEWOND. Zondagmiddag reed de heer Eeltink uit Heemskerk, met zijn auto op den Rijksstraat weg toen hij ter hoogte van den Kerkweg in volle vaart slipte en tegen het huis van den heer B. Beentjes terecht kwam. De bestuurder werd zeer ernstig gewond en door een dokter naar het St.- Elisabeth- gasthuis te Alkmaar vervoerd, waar onmid dellijk zijn linkerarm geamputeerd moest worden. Behalve de bestuurder zaten er nog twee personen in de auto die echter geen letsel kregen. Het huis is erg beschadigd alle kozijnen hingen scheef, stoelen en glaswerk lag in de kamer dooreen, kortom het was een groote ruïne. Bij nadere informatie aan het ziekenhuis, deelde men ons mede dat de toestand van den heer Eeltink naar omstandigheden goed is; hij had een rustigen nacht gehad. TOONEELCLUB „DE VRIENDENKRING". Bovengenoemde tooneelclub heeft in stu die genomen het blijspel in drie bedrijven „De firma Aarön Slootjes", waarvan de opvoering zal geschieden in de maand Januari in de concertzaal van Gebr. Dam. EEN PLAATJE. BEVERWIJK TENTOONSTELLING „DE REIS DUIF". EEN GESLAAGDE EXPOSITIE. De vereeniging van postduivenhouders „De Reisduif" kan met zeer gerechtvaardigde vol doening terugzien op de door haar Zaterdag en Zondag in het veilingsgebouw „Centrum" gehouden tentoonstelling. Niet alleen, dat het aantal tentoongestelde dieren zeer omvang rijk, was. maar 't was vooral de kwaliteit van de ingezonden dieren, die de overtuiging ves tigde, dat de duivensport in Beverwijk en om geving serieus wordt beoefend. Er is dan ook inderdaad om de bekroningen gewedijverd, de keurmeester de heer J. v. d. Veen uit Den Haag kon de prijzen slechts met minimale ver schillen in de pun ten aantallen toekennen. Zaterdagavond werd de tentoonstelling door burgemeester H. J. J. Scholtens geopend. Aan deze plechtigheid ging vooraf een kort woord van den heer G. v. d. Winden, voorzit ter van de „Reisduif", die zich tot aange name taak zag gesteld hartelijke woorden van dank te spreken jegens allen, die op een of andere wijze voor de totstandkoming dezer expositie, de eeTste, die van dezen aard in Beverwijk weid georganiseerd, hun medewer king hadden verleend. In het bijzonder richtte spr. zich. tot de Directie van het veilingsge bouw „Centrum", tot den heer Houtzager, den concierge en den keurmeester, den heer J. W. v. d. Veen uit 's Gravenhage. Met bijzondere waardeering maakte de voorzitter gewag van de inzending opgezette dieren van de praepa- rateurs v. d. Horst en Van Heijst, alsmede van den arbeid van den heer A. v. d. Wel, die met eenvoudige middelen ter expositie een fraai stukje natuur heeft geschapen. Nog sprak de heer v. d. Winden woorden van dank aan het adres van de voetbalvereeniging „Beverwijk" en haar supportersvereniging „RoodWit'", alsmede aan alle andere schenkers van prijzen. Burgemeester Scholtens, vervolgens het woord verkrijgend, wees er op, dat de liefheb berij voor de duivensport aanvangt op eigen erf, zich vervolgens uit in verenigingsver band, om zich daarna in nation alen en inter nationalen wedijver te uiten. De talrijke in zendingen bewijzen, dat in onze omgeving in het houden van duiven een prettige ontspan ning wordt gevonden. De verzorging van dui ven werk zeer zeker veredelend op den miensch De burgemeester gaf voorts blijk van zijn bij zonder interesse voor de inzendingen gepre pareerde vogels van de heeren v. d. Horst en v. Heijst, van wie spr. de verwachting koes terde, dat zij zich op dit mooie vak zouden blijven toeleggen en meer en meer erkenning zouden mogen ondervinden. Spr. verklaarde vervolgens de tentoonstelling voor geopend. De expositie werd vervolgens met groote 'be langstelling door den burgemeester en verdere aanwezigen in oogenschouw genomen. De bekroningen. In de tiein klassen, waarin de ingezonden dieren wanen ingedeeld, kende de keurmeester de bekroningen als volgt toe: Klasse 1: Vliegklasse, oud tot 500 K.M. Dof fers alle kleuren: l. Gebr. v. Roon, 2. G. v. d. Winden, 3. A. v. d. Wel. Zeer eervolle vermel ding: A. v. d. Wel. Eervolle vermelding: W. Augustein. Klasse 2. idem duiven alle kleuren: 1. A. Kat, Velsen, 2. G. v. d. Outenaar, 3. A. Kat. E.V.: J. Schipper. E.V.: P. v. d. Outenaar. Klasse 3: "Vliegklasse, oud boven 500 K.M. Doffers alle kleuren: 1. G. v. d. Winden, 2. L. de Vries, 3. J. Schipper. Z E. V.: J. Luntz. E.V.: G. v. d. Winden. Klasse 4: idem duiven alle kleuren: 1. G. v. d. Winden, 2. J. Luntz, 3. Gebr. v. Roon. Z. E.V. A. v. d. Wel. E.V.: A. Kat. Klasse 5: Vliegklasse jong broed 1933. Dof fers alle keuren. 1. J. H. Hoefakker, 2. P. v. d. Outenaar, 3. P. Dekker, Z. E.V.: C. G. J. Dek ker. E.V.: A. v. d. Wel. Klasse 6: Vliegklasse idem, duiven alle kleu ren. 1. A. Kat. 2. J. H. Hoefakker, 3. A. v. d. Wel Z. E.V.: P. Dekker. E.V.: A. v. d. Wel en J. H. Hoefakker. Klasse 7; On'bevlogen doffers oud. 1. A. Kat, Velsen, 2. M. v. "t Hof, 3. P. v. d. Outenaar. Z. E.V.; G. v. d. Outenaar. Klasse 8: Onbevlogen duiven oud. 1. J de Vries, 2. Gebr. van Roon. E.V.: D. Philippi. Klasse 9: On bevlogen jong broed 1933. Dof fers. 1. D. Philippi, 2. J. H. Hoefakker. Klasse 10: idem duiven. 1. D. Philippi, 2. J H. Hoefakker. De eereprijs, voor de beste vogel der ten toonstelling werd toegekend aan den heer A. Kat te Velsen voor diens prachtige onbevlogen doffer (oud) in klasse 7. De tentoonstelling heeft zich op beide da gen, ondanks de concurrentie van de ijs- vreugde, in een flinke belangstelling mogen verheugen. „De Reisduif" kan dan ook met groote voldoening op haar eerste tentoonstel ling terug zien. DE R.K. SPEELTUIN VERHUIST. Het bestuur van de Vereeniging „Voor het schoolgaande kind", dat den R.K. Speeltuin tevens onder zijn beheer heeft aan de Zee straat, heeft aan het gemeentebestuur ver zocht het terrein gelegen tusschen Stumphius- straat. C. H. Moensstraat, Kees Delfsweg en Romerkerkweg voor het inrichten van een speeltuin beschikbaar te stellen. In het afge- loopen jaar was de speeltuin gevestigd op het terrein, gelegen achter het Kennemer Thea ter. Het huurcontract, dat op 1 Januari af loopt. zal niet worden gecontinueerd. Het ge meenteterrein wordt voor het beoogde doel geschikter geacht. DE SCHOOLJEUGD OP DE SCHAATS. WEDSTRIJDEN OP DE IJSBAAN. Onder leiding van Mej. Seebregts en den heer H. J. Blaauw, bijgestaan door enkele andere leden van het onderwijzend personeel, zijn Zaterdagmiddag op de Beverwijksche ijs baan aan de Adrichemstraat de eerste wed strijden op de baan gehouden voor de leerlin gen van de openbare scholen. Door het mooie winterweer was de deelname aan en de be langstelling voor deze wedstrijden heel groot. Over den toestand van de baan waren de schaatsenliefhebbers niet bijster te spreken, daar zou volgens hen nog veel te verbeteren zijn. Maar over het algemeen is deze eerste wedstrijd uitstekend geslaagd. Na heftigen strijd waren de uitslagen: Meisjes 1011 jaar (17 deelneemsters). 1. Jeanne Scliauïkes. 2. Nijnke Betsema. 3. Netty Kohier. 4. Willy Houtwipper. Meisjes 12—13 jaar (22 deelneemsters). 1. Tiny Visser, 2. Willy van Reeuwijk 3. Petra Remmers, 4. Kniertje Kluft, 5. Willy Hout. Jongens 1011 jaar 50 deelnemers) 1. Jan Versluys, 2. Cor Hopman, 3. Piet Koeten. Jongens 12 13 jaar (42 deelnemers) 1. Jan Koeten. 2. Kees Ooyev&ar, 3. Anton Honig. Jongens van 14 jaar en ouder: 1. Cor Rijn- ders, 2. Corn. Haak, 3. Joh. Berg. Na afloop werden de prijzen aan de geluk kige winnaars uitgereikt. Degenen, die niet zoo fortuinlijk waren ge weest om beslag op een prijs te kunnen leg gen, waren met de beste voornemens bezield voor een volgende maal. want dan zouden zeEn daarin was het beste bewijs gele gen, dat de schooljeugd met bijzondere animo aan de wedstrijden had deelgenomen en al weer reikhalzend naar een herhaling uitziet. BURGERLIJKE STAND, Van 8 tot en met 14 Dec. 1933. Geboorten: P. M. BloemendaalLohse z., C. H. van den Ha meKoller d. Overleden: G. Middelkoop 37 j., ongeh. gew. hebb. te Velsen. D. de Groot, 84 jaar. ongehuwd. A. N. Witloks, gehuwd met W. H. P. Mast, (overleden te Alkmaar.) OUDERAVOND SCHOOL 4. In een cler schoollokalen van de openbare lag'ere school no. 4 werd de tweede ouderavond in dit jaar gehouden. De leiding van dezen avond berustte bij-het hoofd dezer school, den heer L. J. Vonk, die in zijn openingswoord opmerkte, dat de ouders ditmaal eens in het schoolgebouw, in- plaats van in de gymnastiekzaal waren uitge- noodigd, omdat het zoowel de oudercommissie als spr. zelf zooveel aardiger leek, dat de ouders eens een paar uur doorbrachten in dezelfde omgeving, als waar hun kinderen dagelijks vertoeven, dan in een toch altijd eenigszins kille zaal, waar de leerlingen maar zoo nu en dan komen. Na nog even herinnerd te hebben aan den eersten ouderavond in dit jaar, waarbij o.a. ook Burgemeester en Wethouders tegenwoor dig waren en na een waardeerend woord te hebben gesproken over de ondervonden mede werking van die zijde, ging spr. over tot de be handeling van zijn onderwerp: „Wat wij be reikten en wat wij willen". Nauwkeurig werden de resultaten, in het afgeloopen jaar bereikt naar voren gebracht, en van eiken leerling, die de school had verlaten, werd nagegaan, waar hij of zij was terecht gekomen. Vervolgens deed de heer Vonk uitkomen hoe noodzakelijk i het is, dat alle kinderen, alvorens het leven in te gaan en zich verder te ontwikkelen, eerst het in menig opzicht bijzondere en uiterst practische onderwijs in school 4 volgen. Eenige zeer doelmatige leermiddelen voor het onder wijs in de natuurkunde werden daarna ver klaard en in werking gesteld. Veel bleek hier bereikt te zijn met heel weinig kosten. In de pauze werd chocolade geschonken en volgde nadere kennismaking met de ouders. Tenslotte werden de leerreisjes, welke school 4 in den afgeloopen zomer maakte, "besproken, waarna spr. de aanwezige ouders in een krachtig en overtuigend betoog nogmaals wees op het groote belang, dat zoowel de kinderen als de ouders er bij hebben, wanneer school 4 tot het einde wordt gevolgd. De voorzitter der oudercommissie, de heer G. Sluis dankte het hoofd der school in zeer hartelijke bewoordingen voor zijn heldere uit eenzetting over wat bereikt is en bereikt kan worden met het inderdaad mooie onderwijs aan school 4. De heer Vonk verklaarde zeer erkentelijk te zijn voor deze waardeerende woorden en sloot vervolgens dezen, voor allen leerzamen avond. MARG ARINE- DISTRIBUTIE De levering van onvermengde margarine aan werkloozen en armlastigen is voor het tijdvak van 15 Dec. tot 15 Jan door B. en W. opgedra gen aan H. Scheerman, Torenstraat 30. R.K. FABRIEKSARBEIDERSBOND. In de Woensdagavond te houden ledenver gadering van de plaatselijke afdeeling van den R.K. Fabrieksarbeidersbond „St. Willibrordus" zal de heer P. Kleys. voorzitter van het hoofd bestuur, het onderwerp „De taak van de vak organisatie" behandelen. HERBENOEMD. De heer W. M. Ragut is door B. en W. her benoemd tot lid der plaatselijke bioscoop commissie. DE NIEUWE WOONWIJK. B. en W. hebben aan W. A. Bulters te Haar lem vergunning verleend tot het bouwen van vier woonhuizen aan de Strick van Linschoten- straat. DE ST. ELISARETH-VEREENIGING Uit het jaarverslag van de secretaresse der St. Elisabeth-vereeniging over het jaar 1933 blijkt, dat in het verslagjaar werden bezocht 48 kraamvrouwen tegen 33 in 1932. Versteekt werden 563 stuks kleedingstukken tegen 300 stuks in 1932, 4751 L. melk, 1576 eieren en 150 pond vleesch. Het financieel verslag van de penningmees- teresse kon geen optimistische geest ademen, de uitgaven konden juist door de inkomsten worden gedekt, maar dat beteekende tevens, dat het saldo van het vorige jaar waarmede het nieuwe boekjaar werd geopend, werd in geteerd. Het spreekt vanzelf, dat er niet aan ge dacht kan worden nu de nood in vele gezin nen zoo hoog is gestegen, om met dit chari tatieve werk te staken. Daarom heeft het be stuur een beroep gedaan op de weldadigheids zin van de Katholieke ingezetenen. ST. BARBARA-VEREENIGING In de jaarvergadering van de St. Barbara- Vereeniging werd de heer W. Geys tot secre taris gekozen, ter voorziening in de vacature, ontstaan door bedanken van den heer Pi- rovano. Het bestuur werd tevens met twee leden uitgebreid, waarvoor werden benoemd de heeren Groen Sr. en Pirovano. EEN DAG VAN IJSVREUGDE Kennemerland heeft ook den tweeden Zon dag van ijsvreugde niet ongebruikt laten voorbijgaan. Bij drommen zijn de liefhebbers van schaatsenrijden naar alle windstreken uitgetrokken, om van dezen idealen winter dag volop te profiteeren, Rondom Beverwijk heerschte de ijsvreugde op ijsbanen, tochten, sloten en vaarten. Velen richten hun schre den naar den polder, om op de ringvaart onder te binden en baantje te rijden op de VEERTIGURENGEBED. In de kerk van dè H. Laurentius is Zondag het veertigurengebed geopend. Dinsdagavond om 7 uur volgt plechtig lof, preek, processie en sluiting van het veertogurengebed. Van der Lubbe heeft niets meer te zeggen. Vonnis op 23 December. LEIPZIG, 16 December (Wolff). Als ik Tor- gier wil verdedigen, aldus dr. Sack in zijn pleidooi voor Torgler in het brandproces dan wil hij daarmee echter niet beschouwd wor den als verdediger der communistische partij. In dit sensatieproecs zijn in het begin groote fouten gemaakt bij het politioneel voorloopig onderzoek. PI. wijst hierbij op het getuigenis van minister Goering die zelf erkend heeft dat de politie zich ten tijde van den brand in een overgangstoestand bevond, PI. betreurt voorts dat men Torgler iedere kleinigheid aangerekend en zoo slecht mogelijk uitgelegd heeft, terwijl men een gelegenheidleugenaars als get. Grothe vrij heeft laten fantaseeren. Volgens Duitsch strafrecht moet de aan klager de schuld van bekl. bewijzen en niet omgekeerd de beklaagde zijn onschuld. Tor gler hoeft niet te bewijzen dat hij 's mid dags 27 Februari geen brand heeft voorbareid, de aanklager moet bewijzen dat hij dit wel heeft gedaan. Torgler's schuld niet bewezen. Ik vraag mij af, zoo ging dr. Sack voort, wat de scrupuleuze en zeer gedetailleerde be wijsvoering eigenlijk heeft aangetoond ten aanzien van Torgler's hoogverraderlijke actie. Ik voor mij heb geen bewijs geleverd gezien. Als het getuigenis van Karwahne en Kroyer object-ief juist is dan hebben Torgler en v. d. Lubbe !s middags voor den brand met elkaar gesproken in een der kamers van de commu nistische fractie. Kan de aanklager bewijzen waarover zij gesproken hebben? 's Nachts op het bureau van politie hebben deze getuigen den reeds gevangen v. d. Lubbe pas herkend. Dit is een typisch geval van wederzij dsche auto-suggestie onder den in vloed van een sensationeele gebeurtenis. Kroyer en Frey zijn dan ook op hun verkla ringen teruggekomen; alleen Karwahne is bij zijn getuigenis gebleven. De man dien hij des nachts op het politiebureau gezien had was dezelfde als 's middags bij Torgler. Ge looft deze get. en gelooft de procureur heusch dat Torgler v. d. Lubbe bij zich in den Rijks dag zou hebben laten komen om de brand stichting van een paar uur later te bespre ken? En zich dan door gewezen communisten te laten herkennen? Voor medeplichtigheid van Torgler bestaat schijn noch schaduw van bewijs. Geen voorbereiding voor de vlucht. Is het niet begrijpelijk dat Torgler den nacht na zulk een misdrijf niet naar het donkere Karlshorst is teruggekeerd, doch bij zijn vriend en partijsecretaris Kühne is ge bleven? Velen van zijn vrienden hadden hun Bij de politie alhier werd door H. C. H. aan gifte gedaan van diefstal van een belasting- merk van zijn rijwiel. De politie tracht den dader op te sporen. 1 terugtocht voorbereid, maar Torgler bezat geen valschen pas, had niet de minste voor bereiding tot de vlucht getroffen en is zich integendeel den volgenden dag zelf gaan aan melden. Ik zou haast zeggen als een goedaar dige sukkel. Verzoek tot vrijspraak. Met deze woorden zal ik nog niet eindigen, want aan de hand van dit tot in kleinste bij zonderheden uitgesponnen verhoor mag ik zeggen dat Torgler, volgens mijn eerlijke over tuiging, niet aan dit misdrijf schuldig is en daarom verzoek ik u hem vrij te spreken. Hiera volgt een pauze-van twee uur. Van der Lubbe heeft niets meer te zeggen. Vervolgens zei de president: Ik richt me tot de beklaagden met de vraag of zij nog iets te zeggen hebben. v. d. Lubbe, die gedurende de heele zitting met diep gebogen hoofd heeft gezeten, zegt in het Nederlandsch: „Neen, ik heb niets meer te zeggen". Torgler verzoekt, na de Bulgaren te mo gen spreken. De president: Ik zie de reden daartoe niet in maar wij zullen uw verzoek aanvaarden. Beklaagde Dimitrof, hebt u iets te zeggen? Dimitrof verklaart in de eerste plaats, dat hij volgens art. 258 het recht heeft, om zelf als verdediger en dan als beklaagde te spre ken. De president: Ge hebt recht op het laatste woord en dat wordt u nu toegestaan. Dimitrof betoogt dan, dat de communisti sche partij noch aan den brand deelgenomen heeft, noch daarbij geinteresseerd was en verzoekt tenslotte na herhaalde vermanin gen van den president om tot de zaak te ko men, hem niet wegens gebrek aan bewijs, doch wegens bewezen onschuld vrij te spre ken. Als hij dit verzoek ook nog tot Popof, Tanef en Torgler uitbreidt en bovendien schadevergoeding waagt voor zijn door het proces verloren geganen vrijen tijd, ont neemt de president hem het wooord. Torgler dankt dr. Sack. Torgler zegt dan, dat hij niet door het na gaan van de bewijskracht van de tegen hem aangevoerde feiten het pleidooi van zijn ver dediger wil verzwakken, wien hij in het open baar zijn warmsten dank betuigt als beklaag de en als mensch. De eisch van den procureur generaal tot de doodstraf treft hem als vol komen onschuldige. Ik heb, aldus Torgler, van het plan tot brandstichting in den Rijksdag niets ver moed, anders zou ik uit alle macht deze waan zinnige misdaad verhinderd hebben, omdat deze brandstichting slechts een gewel dige slag tegen de communistische par tij tengevolge kon hebben. Ik heb dezen v. d. Lubbe voor het eerst van mijn leven op 28 Februari in het politiepresidium gezien. Ik ben geheel onschuldig op deze beklaagden bank gekomen en verzoek u daarom om vrij spraak. President Bünger sluit daarop tegen nege nen de verhandeling. De uitspraak. Het vonnis zal Zaterdag 23 December om 9 uur 's morgens geveld worden. Ook de Oder ligt dichtgevroren en de vrachtschepen worden thans op deze ongewone wijze gelost. Bewijs van zijn schuld niet geleverd. FEUILLETON Naar het Engelsch van CURTIS YORKE. (Nadruk Verboden). 5) Eindelijk viel ze scherp uit: „Laat u zich, als 't u blieft door mij niet ophouden, u hebt ongetwijfeld de handen vol met uw nieuw bezit". „Dank u", was 't rustige antwoord. „Ik heb niets te doen, wat van dringend belang is. U hebt mij trouwens gevraagd niet te gaan, voor de bui over is". „De bui is nu voorbij", zei ze met een snij dende stem. ,,'t Droge gedeelte, ja, niet 't natte", ging haar metgezel voort. „Ik ben bezig eenige be rekeningen te maken, die 't eerste half uur al mijn aandacht zullen vragen". „Ik blijf hier beslist geen half uur meer", viel zij uit. „U moet natuurlijk doen, wat u zelf wilt", merkte hij op, zorgvuldig zijn potlood slijpend. Ze kreeg een kleur van boosheid en ging weer op een hoop kreupelhout zitten. Gedurende eenigen tijd nam Warwick geen notitie van haar, maar was schijnbaar bezig aanteekeningen voor een begrooting te maken en rijen cijfers in zijn boekje op te tellen. 't Was een oud, veelgebruikt boekje, zag Christian, maar 't was van marocain leer, en droeg een zilveren monogram. Een cadeau van een meisje, dacht Chris tian hoonend. Maar in werkelijkheid, had zijn moeder 't hem jaren gelegen gegeven en was hij aan zijn tiende losse reserveblokje bezig. Nu legde hij zijn boekje weg en keek met een knorrige belangstelling naar 't kletsnatte landschap. Een sterke wind was opgestoken en de regen viel als een dicht gordijn, 't Was ook veel kouder geworden en alles bij elkaar zag 't er niet vroolijk uit. De doordringende vochtige geur van salieplanten bezwangerde de lucht. Plotseling zei hij; „Wat denkt u van een tijdelijke wapenstilstand?" „Een wapenstilstand?" sprak ze hem na, uit haar somber gepeins opgeschrikt, „ik begrijp u niet". „Ik geloof van wel," antwoordde hij droog. „Waar er alle mogelijke kans is, dat we hier voor onbepaalden tijd voor den storm zullen moeten schuilen, lijkt het mij toch beter, dat wij de strijdbijl tijdelijk begraven en een uur tje wijden aan verstandige conversatie. We zouden daarna onze vijandige houding kunnen hervatten. Er zijn meer zaken waarover ik graag met u zou willen spreken". „Ik heb geen reden u te beletten, te spreken, als u daar lust in hebt", hernam ze met een gelijktijdig ongeduldige beweging van haar hoofd en handen; hij ontdekte later dat dit een typische gewoonte van haar was. „Mij goed, laten we dan een gesprek voeren. Maar waarom zouden we vijanden zijn. 't Klinkt zoo gek". „Ik ben 't volkomen met u eens", antwoordde hij, met een lichte beweging van zijn schou ders. „Maar u hebt dien toestand geschapen, niet ik. Ik kwam met mijn hart wat er van over is vol genegenheid en goede wil voor alles, 't Lijkt er veel op, dat ik de mijn op on eerlijke wijze verkregen heb, in plaats van er een vreeselijk hoogen prijs voor te hebben' be taald, wat mij toevallig heel slecht conve nieerde. 't Verveelt me wel wat, als een uit- gestootene en vogelvrij verklaarde behandeld te worden, alleen omdat „Ik heb niet beseft, dat u als zoodanig be handeld werd", viel ze hem in de rede. ,.U lijkt anders wel in uw schik te zijn. Dat heb ik tenminste aan mijn ouden vriend, David Van- brugh, kunnen merken". „Goeie oude Davie", hernam hij, terwijl hij een sigaret aanstak. „Wij waren al vrienden, lang voor u geboren werd. O", vervolgde hij op een toon van verlichting, „de regen is zoo wat opgehouden. Ik geloof, dat we 't kunnen wagen". Christian verliet de hut met groote waar digheid. „Goeden middag", zei ze, „dank u zeer voor uw hulp"» Warwick keek haar na, tot zij uit 't gezicht verdwenen was. „Kleine heks", mompelde hij. IV. Den volgenden dag ontmoette Christian gevolgd door Tartar, Warwick, die zijn pet afnemend, koel zei: „Ik hoop, dat u geen na- deelige gevolgen van uw val hebt?" „Dank u, ik ben best in orde", antwoordde ze, zonder stil te staan. Toevallig had Warwick Perry bij zich. Deze voelde zich beleedigd door de hooge en trot- sche wijze, waarop Tartar hem van onder tot boven bekeek. Na een onheilspellend gegrom en vijandig gesnuif van beide zijden, vloog Perry, met te berge gerezen haren en opgetrokken boven lip, Tartar naar de keel. Tartar, niet in 't minst uit 't veld geslagen, pakte Perry's oor, 't eenige kwetsbare deel van zijn tegenstander op dat moment en een woedend gevecht begon. „Roep uw hond terug", riep Christian boos. „Hij is tweemaal zoo groot als de mijne. Roep hem dadelijk terug". Maar Perry was door 't dolle heen en nam geen notitie van zijn meesters strenge orders. Warwick kreeg hem te pakken en poogde hem weg te trekken, met het resultaat, dat er veel kans was, dat Tartar's luchtpijp verscheurd zou worden. Christian pakte haar hond, die nog steeds Perry's oor vasthield, maar de vechtenden lieten niet los hielden vast als in doodsgreep- Op 't laatst stak Warwick zijn hand in Perry's bek en scheurde die letterlijk open, waardoor natuurlijk de tanden van 't dier in zijn hand terecht kwamen. Tartar, dus losge laten,vloog zijn tegenstander naar de keel, maar door een welgemikten schop van War wick, vloog hij jankend naar den kant van den weg, waar Christian hem met fonkelende oogen opnam en hem in haar armen hield. „Wat laf van u", hijgde ze ademloos, „een arm hulpeloos dier, dat zich niet verdedigen kan, te schoppen". Warwick antwoordde niet, maar hield zijn hond in bedwang met een stuk touw en ging toen over tot het verbinden van zijn hevig bloedende hand, met behulp van zijn zak doek. „O, u bent gewond", riep Christian, met een angstige stem. „Niet de moeite waard", antwoordde hij, sarcastisch glimlachend. „Maar een hondebeet is een ernstig iets", hield ze vol. „U moet er beslist naar laten kijken". „Onzin", zei hij luchtig. „Ik ben door zoo'n massa honden gebeten en gelukkig zonder ernstige gevolgen. Daarbij was 't niet zoo be doeld, is 't wel, Perry, ouwe jongen?" Waarop Perry werkelijk heel boetvaardig naar zijn meester keek. Maar Christian had al spijt van haar vriendelijkheid en terwijl ze den spartelenden Tartar liefkoosde, liep ze met booze oogen en vastgeknepen lippen den weg af. Niettemin kreeg Tartar, zeer tot zijn ver-

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5