iSHEEPVAARTSIRICHTIK Het rapport der Staatscommissie Rijkens. VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: SiPUROL Schip verm. aankomst Laatste bericht Chili 13 Dec. te Antofagasta. Napels 15 Dec. 9 Dec. van Gibraltar La Plata 28 Jan. in lading Chih 24 Dec. 7 Dec. te Hamburg Barneveld Chili 10 Dec. van Flores Boskoop Chili 12 Dec. van Paita Benwell Tower Buenos Aires 22 Dec. 19 Nov. vertrokken Buccari La Plata in lading Britta Cons tan tza 26 Dec. 12 Dec. van Stamboel Consul Hintz Hernosand 16 Dec. 9 Dec. vertrokken Cordillera W. Indië. 31 Dec. 18 Dec. v. La Guayara. Don au Japan 26 Dec. 12 Dec. van Alexandrië W. Indië 3 Dec. van Pto. Barrios Aruba 17 Dec. 25 Nov. van Houston Euterpe Bordeaux 10 Dec. 15 Dec. vertrokken. Fulda Japan 2 Jan. 12 Dec. v. Perini Flandria B. Aires 29 Dec. 14 Dec. van Bahia Ganymedes Bourgas 22 Dec. 12 Dec. van Tunis Bremen 17 Dec. 14 Dec. te Hamburg Hardanger B. Aires 4 Jan. 29 Nov van La Plata Halle Ned. Indië 16 Jan. 14 Dec. van Perim Heidelberg Ned. Indië 20 Jan. 12 Dec. van Padang Her mes Constantza 29 Dec. 15 Dec. van Stamboul. Hamlet Batoum 26 Dec. 12 Dec. van Stamboel Hebe Palermo 27 Dec. 13 Dec. vertrokken. Igotz mendi Bona (v. ÏJmuiden) 15 Dec. 9 Dec. van Gibraltar Is ar Japan 9 Jan. 15 Dec. van Belawan. Jason Alexandrië 31 Dec. 14 Dec. te Castellon. Juno Venetië 24 Dec. 14 Dec. van Calamata Johan de Witt Ned. Indië 4 Jan. 13 Dec. van Colombo Kreta W. Indië 24 Dec. 5 Dec. van Caracas Kurmark Ned. Indië 21 Jan. 11 Dec. van Macassar Kyma La Plata in lading Lotte Halm Sundsvall 18 Dec. 12 Dec. van Hernösand Meerkerk Japan 12 Dec. van Colombo Montferland Buenos Aires 11 Jan. 13 Dec. van Montevideo Maxim Gorki Leningrad in lading Maaskerk W. Afrika 18 Dec. 17 Dec. te Havre. Melanipus Batavia 11 Jan. 12 Dec. van Padang Magdalen a Pto Barrios 15 Jan. in lading. Neumark Ned. Indië 21 Dec. 13 Dee. van Gibraltar Nordmark Skukska 20 Dec. 14 Dec. vertrokken. Oldekerk Japan 3 Dec. van Dairen Ned. Indië. 12 Dec. van Pt. Said Promxheus Batavia 16 Dec. vertrekken Pres Francqui Batoum 23 Dec. 9 Dec. van Stamboel Possehl Gdynia 15 Dec. 10 Dec. vertrokken Poelan Tello Ne-d. Indië 9 Jan. 12 Dec. van Singapore V. Afrika 15 Dec. 14 Dec. te Rotterdam Ravnaas B. Aires 12 Dec. van Pernambuco. Restock Constantza 13 Dec. 12 Dec. te Rouaan Rokos B. Aires 9 Dec. vertrokken Rhea Kopenhagen 19 Dec. 16 Dec. van Stettin Stuyvesant W. Indië 7 Dec. van Parimaribo Saarbriicken Japan 31 Jan. 15 Dec. van Manilla. Saturn (Du) Se tubal 19 Dec. 14 Dec. vertrokken Spirula Constantza 19 Dec. 14 Dec. 500 mijl v. Lands End Taxiarchis Santé Fé 17 Jan. 13 Dec. van B. Aires Bahla Blanca 21 Dec. 15 Dec. van Madeira. Batavia 27 Dec. 15 Dec. van Pt. Said Tabian Batavia 16 Dec. van Pt. Said Tibenus Genua 16 Dec. 11 Dec. van Gibraltar Tvoilus Batavia 4 Jan. 9 Dec. van Penang Titus Alexandrië 10 Jan. 4 Dec. van Tripoli Thornlea West-Afrika 12 Dec. van Sierra Leone Truida Londen heden 13 Dec. uitgekl. Venezuela West-Indië 26 Dec. 12 Dec. van Barbados Willemsplein Rcsario 19 Jan. Vertrekt 19 Dec. Zrinski B. Aires 2 Jan. 30 Nov. vertrokken VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART. Visschersh. Hoogovens Hoogovens TE IJMUIDEN AANGEKOMEN Ned. s.s. Juliana Ned. s.s. Friesland Br. S.S. Kenbane Head SCHEPEN Gdynia N. Caste Antwerpen ledig kol-en laden OPBRENGST LOODSGELDEN. De opbrengst der loodsgelden bedroeg in de vorige maand f 368.000 tegen f 342.000 in de zelfde maand van het vorig jaar. Vanaf 1 Januari bedroeg die opbrengst in dit jaar f 3,26 millioen tegen f 3.09 millioen in het zelfde tijdperk van het jaar 1932. OPGELEGDE SCHEPEN. Te Rotterdam waren Zaterdag 31 schepen opgelegd, van welke 11 onder buitenlandsche vlag. REEDERIJBEDRIJF. Het hier thuisbehoorende stoomschip Ju liana is in ballast van Gdynia alhier aange komen. SCHEEPVAARTBEWEGING. In de afgeloopen week kwamen hier binnen 54 stoomschepen en 9 motorschepen, tezamen 63 schepen tegen 68 schepen in de week tevo ren. Naar zee vertrokken deze week 55 stoom- en 17 motorschepen, tezamen 72 schepen te gen 76 schepen in de voorafgaande week. In de laatste week passeerden dus in- en uitgaande 135 schepen of 9 schepen minder dan in de voorlaatste week. KOLENAANVOER. Het Nederlandsche stoomschip Friesland is van New-Castle aangekomen met een lading steenkolen voor de Hoogovens. VAN STAPEL GELATEN. Zaterdag is te Amsterdam het door de Nederlandsche Scheepsbouw Maatschappij gebouwde motorschip Almkerk met goed ge volg te water gelaten. IJZERVERSCHEPING. Het Britsche stoomschip Kenbane Head is in ballast bij de Hoogovens aangekomen om een lading ijzer in te nemen. LIJST VAN VERWACHTE STOOMTRAWLERS De volgende stoomtrawlers waren heden: (Maandag)morgen 7 uur nog in zee: Vertrekdatum: Woensdag 6 December: IJm 82, 48, 87. Donderdag 7 December: IJm. 1933, 21, 183, 19, 116, 50, 115, 140. Vrijdag 8 December: IJm. 106, 16, 195, 38. Zaterdag 9 December: IJm 1, 4. Maandag 11 December: IJm. 153. Dinsdag 12 December: IJm. 147, 72, 103, 22, 64, 14, 135, 384, 85, 78, 54. Woensdag 13 December: IJm. 70, 77, 134, 91. Donderdag 14 December: IJm. 167, 89, 155, Vrijdag'l5 December: IJm. 23, 39. 49, RO 46, RO. 16. Zaterdag 16 December: IJm. 29, 86, 88, 94. VISCHINVOER IN BEGIë TOT 3 JAN. GESCHORST. VOOR DENEMARKEN EN NOORWEGEN. De vïschinvoer uit Denemarken en Noor wegen in België zal tot en met 3 Januari 1934 geschorst blijven, meldt de Tel. De Belgische vischimporteurs zullen bij invoer van visch het bewijs moeten leveren, dat de door hen ontvangen visch niet uit voornoemde landen afkomstig is. RADIOVERBINDING MET SCHEPEN. De navolgende schepen zijn Maandag 13 Dec. 1933 radiotelegr.afisch te bereiken via het kuststation Scheveningen Radio. Baloeran. Chr. Huygens, Crijnsen, Dempo. Flandria. Joh. de Witt, Kota Agoeng, Kota Gede, Kota Tjandi, Oranje Nassau, Poelau Laut, Slamat. Stuyvesant, Volendam, Vene zuela, Zeelandia. DE HARINGVISSCHERIJ. Van de haringvisscherij waren heden aan den afslag de loggers Seh. 103, Sch. 180 en Sch. 135 met totaal 380 kisten versehe haring en twee drifters met totaal 430 kisten ver sehe haring. De loggers hebben gevischt 100 mijl W.N.W. van ÏJmuiden, waar nog veel heraing werd aangetroffen. Een der loggers deed een schot van 28 kantjes. Deze drie Scheveningsche loggers behooren tot een vloot van 10 loggers van de reederij Frank Vrolijk te Scheveningen. welke zoo lang mogelijk de haringvisscherij zullen blij ven uitoefenen, MARKTPRIJZEN Tarbot per K.G. 1.50—1.10 Griet per 50 K.G. 3113.50 Tongen per K.G. 1.500.70 Groote schol per 5(1 K.G. 2117 Middelschol per 50 K.G. 21.5018 Zetschol per 50 K.G. 23—21 Kleine schol per 50 K.G. 268.50 Bot per 50 K.G. Schar per 50 K.G. 13—4.60 Tongschar per 50 K.G. 41 Rog per 20 stuks 188.50 Vleet per stuk 1.700.85 Grcote poon per 50 K.G. Kleine poon per 50 K.G. 8.80—/ 4.30 Groote schelvisch per 50 K.G. 3429 Middelschelvisch per 50 K.G. 2924 Kleine middelschelvisch p. 50 K.G. 266.50 Kleine schelvisch per 50 K.G. 13.506.50 Kabeljauw per 125 K.G. 40—26 Gullen per 50 K.G. groote 12—10; kleine 7.50—3 Leng per stuk 1.100.48 Heilbot per K.G. 1 0.75 Wijting per 50 K.G. 5.70—4 Koolvisch per stuk 0.350.16 5.70—/ 4.20 Makreel per 5Q K.G. 21 Versehe haring per' 5o K.G. Kleine middel hake 36 Kleine hake 20. BESOMMINGEN. Ommering IJm. 7 500 manden f 3160. Gloria IJm. 37 660 m. f 4700. Christine IJm. 2 375 m. f 3400. Olympia IJm. 111 160 m. f 1650. Roode Zee IJm. 41 100 m. f 2060. Zwaluw IJm. 90 105 m. f 2400. Turguoise IJm. 69 75 m. f 1970. Enavant IJm. 8 270 m. lost morgen. Bruinvisch IJm. 97 105 m. f 1820. Ehe Chenevière IJm. 161 130 m. f 2270. Walrus IJm. 28 145 m. f 2100. Frans Hornkamp B.H. 241 205 m. nog niet bekend. Besommingen ven twee kotters, zes log gers en drie harlngloggers nog niet be kend. bazing, van zijn meesteres op den weg naar huis een flinke afstraffing. Toen Warwick, met den terneergeslagen Perry op sleeptouw in zijn hut terugkwam, vond hij een zwaargebouwd man, met een rond gezicht, in zijn eenigen armstoel zitten rooken, terwijl hij zich vermaakte, met stukjes boomschors naar een vei dwaalde kat te gooien, die zich bij Warwick's huishouding ge voegd had. Terwijl Warwick binnenkwam, heesch de vreemde zich uit zijn stoel en begroette hem met de woorden: „Hoe gaat 't u meneer Warwick? Ik neem de vrijheid mij aan u voor te stellen, omdat we allebei Engelschen, allebei vrijgezellen en allebei mijneigenaars zijn. U hebt misschien van mijn bezitting gehoord? Steenkool is mijn lijn de Curlew mijn, 10 mijl naar 't Noord westen". Warwick gaf hem een hand, maar zijn ma nier was niet hartelijk. Een onredelijke anti pathie tegen den man, een gevoel waartegen hij zich niet verzetten kon. pakte hem. „Ik heb van de Curlew kolenmijn gehoord, zei hij. ,,'t Is een waardevol bezit, zegt men". „En of" lachte de ander. „En hoe is de Bar- nethan? Gaat vooruit, hè? U hebt wel ge boft, want men zegt dat de grond fabelachtig rijk is. Maar ik veronderstel, dat u weet, dat de eigenares van de Carolay een bittere vij and van u is?" „Werkelijk?" vroeg Warwick wat stijf, want hoewel juffrouw Cunninghame's houding hem geweldig hinderde, kon hij het toch niet heb ben, dat deze man met zijn vollemaans ge zicht, over haar sprak en zijn geheele hou ding drukte dit uit. 't Was een feit, dat James Owen, in de wan deling „mottige Sammy" geheeten het tegen gestelde van populair was, in spijt van zijn winstgevende kolenvelden maar, dat kon hem niets schelen. „Wat voor soort werklui hebt u voor de Barnethan?" vroeg hij op beschermende wijze. „Ik heb een troep Mexicanen van de mij nen in Zuid-Californië", was 't eenigszins ge dwongen antwoord. „Nu, mijn waarde heer, die zullen allemaal binnen de zes weken staken", zei de eigenaar van de Curlew kolenvelden, minachtend glimlachend. Warwick haalde zijn schouders op. „Dat moet ik er op wagen", antwoordde hij, bewust dat zijn afkeer voor den man met de secon de toenam. „O, u zult het wel ondervinden ik ken die kerels. Zorg dat a de baas blijft, anders zijn zij 't, voor u het weet. Behandel ze als hon den. trap ze. sla er op. dat is de manier waar op ik met dat gespuis omga; maak hen doods bang en ze knielen en likken uw laarzen". Wat dit betreft sprak mottige Sam niets meer dan de waarheid. Zijn ondergeschikten waren bang voor hem en haatten hem, maar ze gehoorzaamden hem op 'n schuchtere, slaafsche wijze, die een gevoeliger man niet aangenaam zou aandoen, (Wordt vervolgd). VELSEN OP HET IJS GEVALLEN. Zondag had de 15-jarige Nellie Sch. uit Driehuis het ongeluk, terwijl zij schaatsenreed op de ijsbaan in den polder, ernstig te vallen. Zij kreeg een lichte hersenschudding. Door een auto van het Roode Kruis werd het meisje naar haar ouderlijke woning vervoerd. VERKEERSONGEVAL. Zaterdagavond zes uur kwam op den Sta tionsweg te Velsen een auto van een taxi bedrijf te Beverwijk in botsing met den wiel rijder J. Koningstein, wonende te ÏJmuiden. De wielrijder kwam zóó ernstig te vallen, dat zijn linkerbeen op drie plaatsen brak. Hij werd door Dr. De W. verbonden en daarna vervoerd naar het Antonius Ziekenhuis te IJmuiden- Oost. Het rijwiel werd vernield en de auto licht beschadigd. Gesprongen handen-Ruwe huid Bij Apo+hekers en Drogis+en (Adv. Ingez. Med.) AGENDA TE HAARLEM MAANDAG 18 DECEMBER Gemeentelijke Concertzaal: Uitvoering Co median Harmonists. 8 uur. Rembrandt Theater: „De Man met de was sen beelden". Op het tooneel: The Juwels, rol- schaatsen-sensatie. 7 en 9.15 uur. Palace: „42nd Street". Op het tooneel Mitzi Mayfair, Sport-act, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Nagana". 8.15 uur. Cabaret La Gaité, Raaks 1—3: Optreden van Ellen Rakte, solo-danseres, en Margare- the Dania, Vortragkünstlerin. DINSDAG 19 DECEMBER Schouwburg Jansweg: Opvoering van „Spreek met Robbie en 't komt in orde", door Het Nieuwe Schouwtooneel. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. ÏJMUIDEN. Bezien van het standpunt der werknemers. Nevenbedrijven met een heerschende in plaats van dienende positie. Het laatste nummer van de „IJmuider Fe deratie" bevat een uitvoerig artikel over het rapport der Staatscommissie Rijkens. „De in stelling dezer commissie", aldus genoemd or gaan, „werd indertijd vooral van onzen kant met groote instemming begroet, immers werd hiermede voor het eerst de zoo hoog noodige belangstelling betoond van dè zijde der re- geering voor 'het toen al in zoo groote moei lijkheden verkeerende visscherijbedrijf". De schrijver meende te mogen verwachten, dat de Commissie de haar opgedragen taak zoo snel mogelijk zou vervullen, gezien de groote noodzakelijkheid om tot betere en meer doelmatige bedrijfsvoering te komen en ten tweede dat waar in het instellen van deze commissie toch feitelijk lag opgesloten de bereidheid der regeering, om, om hiertoe te geraken, de helpende hand te bieden, dan wel om aan de hier heerschende chaotische toe standen een eind te maken, op welke ma nier dan ook. En dan vervolgt het blad: Wij, en allen die het wél meenen met het visscherijbedrijf, zijn hierin zeer teleurge steld. Aan den eenen kant had de Commissie bijna twee en een half jaar noodig om de resultaten van haar onderzoek, benevens haar conclusies aan de regeering kenbaar te maken. Een zoo langen tijd, dat hierin al het verkeerde in dit bedrijf, hetgeen de Com missie al in het begin van haar werk moet zijn tegengekomen, weer verder heeft kunnen doorvreten, zóó dat thans mogelijk voor en kele kwalen geen redding meer is. Aan den anderen kant heeft de regeering tot vandaag den dag in haar passiviteit ten opzichte van ÏJmuiden volhard, terwijl zij toch door het contact met deze Commissie, hetwelk er ongetwijfeld zal zijn geweest, van het belangrijkste en eerstnoodige om tot sa neering te komen op de hoogte moet zijn geweest, lang voordat dit rapport verscheen. Men deed evenwel niets, integendeel zelfs het indertijd door de Commissie incidenteel ge daan verzoek tot het daar stellen van een aanvoerverbod van puf, werd door de regee ring' afgewezen, op motiveeringen die weinig hoop gaven, dat het de regeering ernst was om het visscherijbedrijf uit de moeilijkheden te willen helpen. Ook het rapport zelf geeft weinig bevredi ging. O zeker, er worden een aantal maatre gelen aangegeven, die op zichzelf uitstekend zijn, wat b.v. in verband met het laag hou den der exploitatiekosten over een coöpera tieve inkoopvereeniging en onderlinge scheeps- en machineherstelinrichting en over de assurantie wordt gezegd, heeft onze volle instemming, hierop komen we echter zoo mogelijk evenals op andere onderdeelen later nog terug terwijl ook de conclusiën om tot wederopbouw te komen zeer juist zijn gesteld. Ten opzichte van de bedrijfsvoering even wel heeft men er tegen aan gekeken, en niet er in. Wat hierover wordt gezegd was bij vrijwel allen met eenigen kijk op het vis scherijbedrijf, reeds lang bekend. Dit zal on getwijfeld voortgesproten zijn uit het feit, dat van de kleine reederijen onvoldoende medewerking werd ondervonden, hetgeen wel practisch zal beteekenen, dat van alle reede rijen, waarvan de bedrijfsvoering beneden peil was, geen enkele inlichting werd verkre gen. Kier nu ligt juist het zwaartepunt, om dat door onoordeelkundige opzet of onjuist beheer van deze het geheele bedrijf wordt gedrukt, waarbij men alleen maar behoeft te denken aan den prijs van het ijs. Immers moesten de oninbare posten in den prijs ver disconteerd. Zoo is het niet alleen met het ijs, dat zal met vrijwel alle voor het bedrijf benoodigde materialen het geval zijn. In verband hiermede komt het. ons voor, dat te weinig aandacht werd geschonken aan de overheerschende positie der nevenbedrij ven. Mede in verband met de euvelen hier boven genoemd, zijn deze van een dienende, zooals het toch moest zijn, een heerschende positie op het hoofdbedrijf gaan innemen. Het is toch geen toestand, dat, zooals bij som m )ge reederijen het geval is, de leverancier van kolen of ijs meer invloed op den gang van zaken kan uitoefenen dan de directie zelf. Ja, dat in vele gevallen door deze wordt uit gemaakt of het schip zal worden opgelegd, dan wel nog in de vaart moet worden gehou den. Onder deze omstandigheden is van den gangbaren prijs of prijsbepaling geen sprake, doch van prijsoplegging van voor het bedrijf benoodigde materialen, laat staan dat er van eenigen invloed op de kwaliteit van het ge leverde sprake kan zijn. Hierdoor is de exploitatie voor die reede rijen waar de bedrijfsvoering goed of minder slecht is onnoodig duur, behalve dan nog de schade die door wanbeheer van niet weinige reederijen zie het rapport van de onmid dellijk na het intreden der crisis gelikwideer- de visscherij Maatschappij Oceaan, hetwelk ook wel aan de Commissie bekend zal zijn aan het bedrijf als geheel wordt toegebracht. De onwil van de reegering om de helpende hand te bieden spruit voor een groot gedeel te hieruit voort, getuige de reden van den minister in November 1932 over het vissche rijbedrijf in de Kamer gehouden. Waar echter de bedrijfstoestand momen teel van dag tot dag weer slechter wordt, en dit jaar zelfs in November booten worden opgelegd, notabene in de allerbeste maand van het jaar, vertrouwen wij, dat de regee- ring den ernst van den toestand zal inzien, en de voor de instandhouding van het vis scherijbedrijf zoo hoog noodige maatregelen zal willen nemen, zooals deze in het rapport van de Commissie Rijkens zijn aangegeven, dat in ieder geval de zeer belangrijke en vo1- komen juist gestelde conclusiën waarop de Commissie zich in haar geheel vereenigde, door de regeering zullen worden overgeno men en doorgevoerd. Na deze onzen lezers bekende conclusiën te hebben vermeld vervolgt het orgaan* Uit deze conclusies blijkt, dat het door onze organisatie op 2 October 1931 aan de Staats commissie Rijkens uitgebrachte rapport door deze Commissie is ter harte genomen, immers werd ten aanzien van conclusie 1 in ons rap port gezegd: Wij meenen, dat een aantal speciale be- drijfsfactoren de werking der wereldcrisis vergroot, zoo oa. een te groot aantal te kleine en te oude, zoo niet verouderde schepen. Voor de te kleine zal de exploitatie weer loo- nend worden door een aanvoerverbod van puf. Voor te oude schepen bestaat geen an dere remedie dan sloopen. Ten aanzien van conclusies 2 en 3 wordt in het door onze organisatie uitgebrachte rap port gezegd: Achteruitgang van den vischstand, wel licht ten deele gevolg van natuurlijke oor zaken, maar zeker overwegend ten gevolge van te scherpe bevlssching. De pufvisscherlj moet daaraan naar onze meening groote groote schuld dragen. Verschillende reede rijen dragen de bemanning op of staan toe, dat zekere hoeveelheden puf worden aange bracht. Al te letterlijk neemt men het met de gestelde grenzen niet. De helft van de op brengst is voor de reederij, de andere helft voor de bemanning. De V.E.M. betaalde 50 cent per mand aan de bemanning voor de eigen puffabriek. Bij de overige reederijen wordt de puf verkocht aan de meest bieden den. Een aanvoerverbod van puf is naar onze meening onmiddellijk noodzakelijk. Dit voor komt althans dat er opzettelijke pufvisscherlj ontstaat. Hoewel onmiddellijk noodzakelijk is een aanvoerverbod van puf natuurlijk als maat regel ter verbetering van den vischstand niet afdoend. Noodig zal zijn een vischmethode waarbij geen, of althans zoo weinig mogelijk puf gevangen wordt. Kan de overheid hier bij niet helpen door het instellen van een speciaal bureau voor onderzoek of het uit loven van premiën? Ten aanzien van conclusies 4 en 5 word* ln het door onze organisatie uitgebrachte rapport gezegd: Naar onze meening zou ook noodig zijn; verlichting van de lasten door het S taats- visschershavenbedrijf op de reederijen gelegd. Ten aanzien van conclusies 6 en 7 wordt in het door onze organisatie uitgebrachte rapport gezegd: De nevenbedrijven parasiteeren op het eigenlijke visscherijbedrijf. In het eene ge val door al te groote decentralisatie repa- ratie-werkplaatsen, kolenleverantie, scheeps- benoodigdheden) waardoor kleine, zelfs zeer kleine ondernemingen ontstaan, die onecono misch werken; in het andere geval van al te groote concentratie (ijsfabricatie). Naar de oorzaken van hooge assurantie- premiën zou een afzonderlijk onderzoek kun nen worden ingesteld. Aan het parasiteeren der nevenbedrijven zou alleen maar een einde kunnen worden gemaakt als de reeders een algemeen inkoop bureau stichten voor kolen, ijs, visscherijbe- hoeften enz. Ook de assurantie der schepen zou onderling geregeld kunnen worden als gevolg waarvan, althans bij scherpe controle de premie heel wat lager zou kunnen zyn. Kortom men zou in vele gevallen coöpera tief kunnen optreden, teneinde op deze wijze de lasten der reederijen te verlichten. Men- is thans voor alles eikaars concurrenten. De samenwerking der reeders onderling beperkt zich tot de verplichtingen uit de sociale wet geving voortvloeiend en het gemeenschap pelijk optreden bij het vaststellen van loon- en arbeidsvoorwaarden. Op elk ander gebied is van samenwerking ter groot en gezondma king van het bedrijf geen sprake. Ten aanzien van conclusie 8 is bereids het. tweede gedeelte het lossen met gebruik van electrische lieren bij sommige reede rijen reeds doorgevoerd. Ten aanzien van conclusie 9 werd in het door ons uitgebrachte rapport gezegd: Groote hoeveelheden visch worden nog in Nederland ingevoerd. In 1927 nog ruim 19 1/2 millioen K.G. ter waarde van ruim 5 millioen gulden. Zelfs binnen het bestaande vischver- bruik is hier afzetgebied te veroveren. Bo vendien is door doelmatige propaganda, be werking en verpakking van visch het ver bruik te vergrooten. i De visch is in het algemeen voor den ver bruiker veel te duur, althans veel duurder dan de door de reeders ontvangen prijzen wettigen. Het zou de moeite waard zijn te weten wat er precies met de visch gebeurt op den weg tusschen schip en verbruiker. Eenige middelen worden aan de hand ge daan om het vischgebruik te bevorderen en ten slotte besluit het artikel aldus: De onder 12 genoemde conclusie tenslotte heeft onze volle instemming. Inderdaad is het vormen van een bedrijfsraad tusschen werkgevers- en werknemersorganisaties, ter verzekering van stabiele arbeidsvoorwaarden, en rust in het bedrijf, nu meer dan ooit van een dringende noodzakelijkheid. De op dit oogenblik bij de reeders absoluut verkeerde heerschende mentaliteit is zeker niet bevor derlijk aan de rust in het bedrijf. WERKEN VOOR DE 'GENIE. De eerstaanwezend-ingenieur te Haarlem zal op Woensdag 27 December 1933 aanbesteden: Het bouwen van beddingen c.a. in gewapend beton en het verrichten van bijkomende werkzaamheden nabij ÏJmuiden. De raming is f52.000. DIEFSTAL. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. zijn ten nadeele van een bewoner van den Engelmundusweg te IJmuiden-Oost twee ko nijnen ontvreemd. TE WATER GERAAKT. Hedennacht omstreeks één uur had de 62-jarige G Bels bij het lossen van den in de Visschershaven te vallen. Na veel 1 moeite mocht het zijn kameraden, nadat de man al geruimen tijd in het water had ge legen, gelukken den drenkeling op het droge te brengen. Hij bleek bewusteloos 'te zi.in, maar nadaf- ^ruimen tijd kustmatige adem haling w«cs toegepast, kwam hij wc- be wustzijn. Op advies van dr. Rutten is de oude man naar het Anthonius Ziekenhuis vervoerd. AANRIJDING. Vrijdagmorgen had nabij de Velserpont aan de Zuidzijde van het Noordzeekanaal een aan rijding plaats tusschen twee auto's. Eén dezer, een vrachtauto van den gemeentelijken reini gingsdienst alhier, kreeg een defect aan den radiateur. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 6