HET NIEUWE AVONDBLAD Geen gemakkelijker en goedkooper wijze BERICHT 18e JAARGANG No. 350 WOENSDAC 20 DEC. 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies, van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van j 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. VELSEN RAADSVERGADERING. De heer N. Raven geïnstalleerd. Verzoek inzake stichting R.K. school ingetrokken. Achtergevels langs de spoorlijn. Het kopje thee weet- weg. Drie rijksdaalders vóór een hondepenning. Van kladden en schoonmaken. Gisteravond vergaderde de Raad dezer ge meente onder voorzitterschap van burge meester Rambonnet. Aanwezig zijn alle leden. Het officieele raadsverslag der vorige ver gadering geeft aanleiding tot eén aantal opmerkingen van de heeren Visser (S. D. A.P.), Van Heyst (N.P.) en Homburg (A.R.) waarmede rekening zal worden ge houden. De raad weer voltallig. De heeren Diependaal, Heykoop en Zalm onderzoeken de geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid den heer N. Raven. De com missie adviseert tot toelating van den heer Raven, waarna deze op verzoek van den voorzitter wordt binnengeleid door den heer A. ten Broeke. Het nieuw benoemde lid legt daarna in handen van den voorzitter de vereischte be loften af, waarna deze hem een woord van welkom toespreekt en den wensch uit, dat de heer Raven zal medewerken in het nemen van belangrijke besluiten voor de gemeente en hij in deze moeilijke tijden het college zal bijstaan zooveel dat in zijn vermogen ligt. Nadab eenige belastingzaken zijn afge daan en eenige financieele besluiten zijn genomen, werd voorts besloten, de rekening courant overeenkomst voor buitengewone uitgaven, aangegaan met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wet hou ders te wijzigen, komt aan de orde het advies van Burgemeester en Wethouders inzake Stichting R.K. lagere school te Santpoort. Zooals reeds werd gemeld, stellen B. en W. voor op het verzoek van het R.K. Kerk bestuur van de parochie van O.L. Vrouw van Altijddurenden bijstand te Santpoort, inzake stichting van een bijzondere school voor gewoon lager onderwijs aldaar, afwij zend te beschikken. De voorzitter deelt mede, dat de bedoelde aanvraag is ingetrokken, zoodat dit punt van de agenda wordt teruggenomen. Vaststelling c.q. goedkeuring van rekennigen. !De rekeningen over 1932 van het Grond bedrijf, het Gasbedrijf, de Waterleiding het Bedrijf Openbare Werken, den Reini gingsdienst, den Ophaal- en Stortingsdiénst, den Woningdienst, de Burgerlijke instellin gen van Maatschappelijk Hulpbetoon, de Gezondheidscommissie, de Commissie van Toezicht op hot L.o. en van de gemeente worden vastgesteld c.q. goedgekeurd. Intrekking voorschriften voor den aanleg van dienst- en binnenleidingen voor water. Het voorstel wordt goedgekeurd. Kwijtschelding van huurpenningen. •B. en W. stellen den Raad voor, aan de Speeltuinvereniging Kindervreugd" te Vel- sen en aan de Speeltuinvereniging „In Veilige Haven" te IJmuiden, kwijtschelding te verleenen van de voor het loopende huur jaar verschuldigde huursommen a f 100. Verder stellen B. en W. voor den huurprijs van de woning Kanaalstraat 238 te IJmui den te verlagen van f 550 op f 500. Goedgekeurd. Straatnamen te Santpoort? Aangenomen wordt het voorstel aangaan de het geven van namen aan eenige. straten te Santpoort. (Broekbergenlaan en Berglaan) het wijzigen van den naam Zinneveltstraat in Zinneveltlaan en van een deel van het Kerkpad in Kerkweg. Ond enviiszaken. Vervolgens komen eenige onderwijszaken aan de orde, als het advies van B. en W. betreffende het verzoek van het bestuur der R.K. school te Driehuis om toekenning van een vergoeding uit de gemeentekas voor het aanschaffen van schoolmeubelen en leermiddelen, het vaststellen van het bedrag der vergoeding per leerling, uit te keeren aan de besturen der bijz. lagere scholen over 1931 en het vaststellen van de over het jaar 1830 aan de besturen der bijzondere scholen uit te keeren vergoeding voor vakonderwijs. Het advies van B. en W. betreffende het verzoek van het bestuur der R.K. school te Driehuis, luidde gunstig. Goedgekeurd. Wijziging eener exploitatie-vergunning. B. en W. zeggen, geen bezwaar te hebben tegen het verzoek van de N.V. Kennemer Ex ploitatie Mij, van onroerende goederen te Bloemend-aal, de teekening, behoorende bij het raadsbesluit, waarbij aan genoemde maatschappij vergunning werd verleend tot het aanleggen van wegen te Santpoort, te wijzigen in dien zin, dat de weg, welke over haar perceel langs de spoorlijn is ontworpen, meer in Westelijke richting wordt geprojec teerd. Hierdoor blijft er tusschen dien weg en den spoorweg nog een bouwterrein, ter diepte van ongeveer 23 M. over. De heer Visser (S.D.A.P.) meent, dat deze wijziging nog al van beteekenis is. Spreker meent, dat aanneming van het voorstel be- teekent, dat een aantal woningen met de achterzijde naar de spoorlijn zullen worden geplaatst. Hij acht dit ongewenscht. De ge meente heeft het toekomstige aspect niet in de hand. Er kunnen nette tuintjes komen, maar het kan ook anders. De maatschappij heeft er eenig voordeel bij. maar tenslotte kan de gemeente gedupeerd worden. De heer Van Heyst (N.P.) heeft zijn verwondering te kennen gegeven in de com missie, dat men daar geen bezwaren tegen het vW-stel heeft naar voren gebracht, waar men toch steeds er voor gewaakt heeft, dat woningen met de achterzijde naar de spoorlijn worden gebouwd. Overigens heeft spreker er geen bezwaren tegen. De heer Ten Broeke (C.H.) meent, dat er ter plaatse geen natuurschoon is, maar spreker acht het gewenscht, dat de Schoon heidscommissie haar eischen stelt ten opzich te van den bouw der achtergevels. De heer Dunnebier, wethouder, wijst er op, dat de exploitatie voor de maatschappij volgens het uitbreidingsplan moeilijk was. Om deze reden is het voorstel tot wijziging ge komen. Spreker verwacht, dat de bewoning van dien aard zal zijn, dat er geen reden tot klagen is. De aard der bebouwing heeft het gemeentebestuur in de hand. Het voorstel wordt aangenomen met de stemmen van den heeren Visser en Enzerink tegen. Nog een bouwkwestie. J. E. A. Kauto te Velsen en J. L. Min te Drie huis, hebben voor een vergunning tot het bou wen van een aantal woningen aan den Ha gelingerweg ontheffing noodig van het be paalde -bij art. 68 alinea's 5 en 7 van de Bouw- en Woningverordening. In overeenstemming met het advies van de commissie "van bijstand in het beheer der openbare werken stellen B. en W. voor, de ontheffing te verleenen. De heer E n z er ink (V,B.) heeft bezwa ren. Men spreekt van „landhuizen", maar het landelijke gaat steeds meer en meer ver dwijnen door deze afwijkingen. Spreker doelt speciaal op' den bouw van den heer Kaub Er dient voor gezorgd te worden, dat het lan- Zij, die zich met ingang van 1 Januari per kwartaal abonneeren, ontvangen de in December nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. delijke in onze gemeente landelijk blijft. De Hagelingerweg wordt geheel in aangesloten bebouwing gebouwd en daarom wil spreker het verzoek niet inwilligen. De heer Sluiters (C.H.) is het met den heer Enzerink eens. Anderen die aan dezen weg hebben gebouwd, hebben aan de verorde ning moeten voldoen en om die reden is het onbillijk tegenover deze menschen. We moe ten van onze gemeente geen bouwdoos maken De heer Van H e ij s t (N.P.) wijst op de moeilijkheden voor den bouwer om huizen kwijt te raken. Het is een bezwaar, dat de huizen slechts 5 1/2 M. breed zijn, maar om dat de tegenover liggende huizen heel een voudig zijn, heeft hij geen bezwaar. Er moet echter op gelet worden, dat er behoorlijke woningen komen. De heer Vermeulen (A.R.) meent, dat de heer Van Heyst een beetje in de war is. Hij spreekt over B. en W. maar het is de Raad die de toestemming moet geven. De heer Ten Broeke (C.H.) meent, dat volgens het plan dat in de commissie is ge weest, de huisjes wel zeer eenvoudig worden, vooral omdat de breedte minder dan 5 1/2 M. zou worden. Hoe is dit opgelost, vraagt spre ker? De heer Dunnebier: „Er is een nieuwe beekening. De heer Diependaal (R.K.) blijkt geen bezwaren tegen het verleenen der ontheffing te hebben. De heer Maas (R.K.) vraagt, of de ver ordening nog wel in overeenstemming met den tegenwoordigen tijd is. Het spreekt van zelf, dat het exploiteeren goedkooper is, wan neer er drie woningen aan elkaar worden gebouwd. Spreker vraagt, of het niet tijd is, de bouwverordening in overeenstemming te brengen met de tijdsomstandigheden. De heer Visser (S.D.A.P.) waarschuwt met klem hiertegen. De heer Dunnebier, wethouder is de heeren van Santpoort dankbaar voor de wijze waarop zij waken voor het landelijk schoon. Spreker wijst er op dat geen inbreuk wordt om Uw Cliëntèle, Vrienden en Kennissen een voorspoedig 1934 toe te wenschen dan door een Nieuwjaars-advertentie in dit blad U HEBT NIETS ANDERS TE DOEN, dan onderstaand biljet in te vullen en te bezorgen aan een der daarbij ver melde adressen (ook kunt U het aan den bezorger van dit blad medegeven), onder bijsluiting van de kosten De prijs van deze Nieuwjaars-advertentiën is slechts 10 cent per regel, minimum 30 cent. WD ZORGEN ER VOOR. DAT UW GELUKWENSCH ONDER DE OOGEN KOMT VAN DUIZENDEN Ondergeteekende (naam) straat plaats verzoekt plaatsing van een Nieuwjaars advertentie in de Dmuïder Courant. De kosten adcent zijn hierbij ingesloten. Handteekening: Uw opdrachten worden, GAARNE ZOO SPOEDIG MOGELIJK, ingewacht aan ons kantoor Kennemer laan 42, of aan de volgende adressen: C. POSTHUMUS, Schoolstraat 11 rood, IJmuiden. H. BROEKHUIZEN, Willemsplein 7, IJmuiden. A. J. VISSER, Eerste Torricellidwarsstraat 2, IJmuiden. T. J. ROOTLIEB, Groeneweg 37, IJmuiden-Oost. K. WESSELIUS, Leeuweriklaan 6, IJmuiden-Oost. J. J. WESSELIUS, Melklaan 62, Velsen-Noord. C. SLINGER, Kerkweg 26, Santpoort. gemaakt op een door den Raad genomen be sluit. Spreker is er van overtuigd, dat het plan van den heer Kaub goed is. Het aanzien onzer gemeente zal er zeker niet door worden ge schaad. Na eenige discussie wordt het voorstel aan genomen. Aankoop en overneming van grond. B. en W. stellen voor, van C. E. Post te IJmuiden te koopen: 1415 M2 grond nabij den Velserduinweg bestemd voor aanleg van den geprojecteerden hoofdverkeersweg tusschen den Zeeweg in het Rijksvisschershaventerrein en 585 M2 daaraansluitend bouwterrein te gen den prijs van f 2 per M2 en te aanvaarden om niet 180 M2, eveneens bestemd voor aan leg van genoemde hoofdweg. C. E. Post zal voor de beharding van laatstgenoemd ge deelte f 900 storten in de gemeentekas. Goedgekeurd. Verkoop van grond. B. en W. stellen voor te verkoopen aan J. Morlang, te IJmuiden 840 M2 grond aan de De Savornin Lohmanlaan te Velsen tegen een som van f 3000. De heer Luikman (S.D.A.P.) is van mee ning, dat de prijs die voor den grond betaald wordt, veel te laag is. De heer Dunnebier, wethouder wij-st er op, dat het een zeer onvoordeelig plan is. Het voorstel wordt aangenomen met de stem van den heer Van Woensel tegen. Het verdwijnende Wijlt «lan Zeeërvoetpad. B. en W. stellen voor, gedeelte van het Wijk aan Zeeërvoetpad te Driehuis en Santpoort te onttrekken aan het openbaar verkeer. Een aantal inwoners heeft hiertegen ge protesteerd omdat zij bij afsluiting van be doelde gedeelten een eind zullen moeten om- loopen. De heer Sluiters (C. H.) zegt, dat het pad zijn beteekenis verloren heeft, doordat het geheel is verdrongen. Het is niet juist, dat het geen beteekenis meer heeft. De heer Vermeulen (A.R.) acht het ge wenscht, dat niet meer aan het openbaar ver keer wordt onttrokken dan beslist noodig is. De heer Dunnebier wethouder zegt, dat dit geschiedt. Het voorstel wordt aangenomen. Georganiseerd overleg. B. en W. wenschen, de verordening, rege lende het georganiseerd overleg zoodanig te wijzigen, dat het recht, om afgevaardigden voor de commissie van overleg voor de politie ambtenaren met minstens 6 leden. Tot nu toe was dit recht toegekend aan de afd. Velsen- IJmuiden van den Algmeenen Bond voor Politiepersoneel in Nederland en aan andere vereenigingen welke minstens 10 politie ambtenaren dezer gemeente onder hare leden tellen. Goedgekeurd. Overplaatsing onderwijzend personeel. B. en W. stellen voor. mej. T. H. A. Gosses over te plaatsen van de O.L.S. DI. naar de U.L.O. school en mej. A. M Broek van school C naar DI. Goedgekeurd Levering van drukwerk. De heeren G. Heykoop, M. J. Enzerink, A. de Waal en W. van Heyst hebben voorgesteld. B. en W. te machtigen, de levering van het gemeentelijk drukwerk op te dragen aan werkgevers in het drukkersbedrijf die door collectieve arbeidsovereenkomsten met werk nemers-organisaties gebonden zijn of wier arbeiders volgens het oordeel van den direc teur-generaal van den Arbeid onder geen on gunstiger voorwaarden werkzaam zijn dan de arbeiders in dienst van de dood de collectieve arbeidsovereenkomst gebonden werkgevers. In hun advies op dit voorstel zeggen B. en W. dat zij zich hiermede kunnen vereenigen. (Zie vervolg- pag. 6) KERSTWIJDING HERV. JEUGD- VEREENIGIN GEN. De Kerstwijding der Herv. Jeugd vereenigin gen zal naar wij nader vernemen plaats vin den in het gymnastieklokaal van de Chr. school aan de Van. Langeveldstraat. Het meisjeszangkoor van den heer M. van Geelen zal zijn medewerking verleenen. BURGERLIJKE STAND. Geboorten: A. RijkeDijkhuizen, d.. Corn. Drebbelstr. 38rd„ IJmuiden. M. M. Slikker Kramer, d., Melklaan 79 Velsen (N.). D. van der PlasSchaap, d., Marconistraat 6 IJmui den. J. M. Wijkervan der Veldt, d., Schulp weg 26 Velsen (N.). H. D. de Krou—Zon. z„ De Ruijterstraat 105 IJmuiden (O.). M. K. Kars- sen—Schriever, z., Le Mairestraat 10. IJmui den (O.) J. H. H. van der WerfStellingwerf, z„ Piet Heinstraat 39 IJmuiden (O.). A. J. van AlphenHeilig, d., Dennenstraat 4, IJmuiden (O.). F. HoogzaadWigchert, d., Overbildtweg 10, Santpoort. G. J. Scheenaardde Graaf. d.. Overbildtweg 29 Santpoort. S. F. van Es Homan. d., Ruijsdaelstraat 40, IJmuiden (O.). A. W. BrouwerStübner, d., Rijksweg 192, Santpoort. Overleden: Juliana Wilhelmina Greter, 75 j Wed. K. L. Hes, Hagelingerweg 191 Santpoort. Martinus Wilkenburg, 72 j„ Hoofdstraat 53, Santpoort. Maria Johanna Labberté, e. v. W. Luiks, 64 j„ Engelmundusweg 6 IJmuiden (O.). Anna Barbara den Hertogh, e. v. A. Starreveld, j„ Walravenstraat 22, Velsen. Johanna Hen- drica Maria Molkenboer, 53 j„ Schaepmanlaan 2, Velsen. Neeltje Polman Tuin, 14 mnd.. Ber kenstraat 12 IJmuiden (O.). Jacomeintje Riet dijk, e. v. P. C. Eveleens, 85 j., Kon. Wilhel- minakade 60 IJmuiden, HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat de verzoeken van: a. de N.V. Petroleum Maatschappij The Texas Company te 's-Gravenhage, om vergun ning tot het wijzigen van een bezinepomp- installatie op het perceel Willemsbeekweg no. 24; b. Th. C. Böhm te Santpoort, om vergun ning tot het oprichten van een koek- en banketbakkerij in het perceel Hagelingerweg no. 2A; c. de N.V. Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken te IJmuiden, om ver gunning tot het oprichten van een electrisch aangedreven centrifugaalpomp en van een 2den electrisch aangedreven gascompressor op haar fabrieksterrein; door hen zijn ingewilligd. IJMUIDEN JOBSTIJDING VOOR DEENSCHE VISSCHERS. DE CONTINGENTEERING VAN DEN NED. VISCHINVOER. Het Deensche blad Politiken noemt het be richt van de contingenteering van den Neder- landschen invoer van zeevisch naar de N.R.C. meldt, eeii jobstijding voor de toch al met moeilijkheden kampende Deensche visschers, daar Nederland nu den invoer zal beperken tot 100 procent van den gemiddelden invoer van de jaren 1930, 1931 en 1932 en de Deensche vischuitvoer naar Nederland eerst in het laat ste van deze drie jaren van beteekenis is ge worden. Volgens het blad bedroeg de uitvoer van Deensche visch naar Nederland in het nu bijna geëindigde jaar ongeveer 3000 ton of een zevende deel van den uitvoer naar de grootste markt voor Deensche visch, Enge land. BEROEPEN. De heer J. W. van der Meene, hulpprediker te IJmuiden-Oost is beroepen bij de Ned. Her vormde Kerk van De Cocksdorp. (toez.) VERKEERSONGEVAL. Op de Wilhelminakade is een 5-jarig jon getje, B. genaamd, toen het de straat overstak, aangereden door een auto, bestuurd door O. alhier. De bestuurder bracht het jongetje naar het Antonius Ziekenhuis, waar bleek, dat het jongetje geen letsel had bekomen. Bij onderzoek naar de werking der remmen van de auto bleek, dat de handrem in het ge heel niet werkte, waarom de auto voor een. nader onderzoek in beslag werd genomen. DRIEHUIS MUZIEK- EN ZANGUITVOERNG. De muziek- en zanguitvoering die de heer van Tilburg met enkele zijner leerlingen in 't Huis te Velsen te Driehuizen gaf is uitstekend geslaagd. De zaal was geheel bezet. Voor de pauze lieten de leerlingen hun muzikaal kun nen hooren. Over 't algemeen werden de ver schillende nummers zeer vlot en op vaak mu zikale wijze voorgedragen. Zoo hoorden we van Tryni Timmer en Arie Groot een Turksche marsch voor 4 handen zeer goed voorgedra gen. „Der Leiermann Spielt" werd door Mies van Wees met goede voordracht gespeeld. Ook de Barcarolle welke Theo Huibers liet hooren werd zeer mooi voorgedragen. De voor zes handen gescheven Pas Redoublé welke werd uitgevoerd door Hanny te Boekhout, Theo Huibers en Dolf de Boer viel bijzonder in den smaak van het publiek en oogstte dan ook veel applaus. We kunnen niet alle executanten noemen doch willen nog even naar voren brengen het mooi gespeelde Alpengroet door Nelly van Rensen en haar goede begeleiding van het bekende zeer mooiie „Plaisir damour" dat violistisch zeer verdienstelijk ten gehcore werd gebracht door Harry Schor. Daarna hoorden we nog een mooi gespeeld Albumblatt van Beethoven door Toos Baljet en een mooi in strak rhythme gehouden La Chevaleresque door Ahvin Jans. Ook een mooi gespeelde fan tasie over 't bekende „Waldandacht" werd met goede voordracht en goede verzorgde techniek door Gretha Oostindie vertolkt. Tot slot voor de pauze speelden de heer van Til burg met twee zijner leerlingen. Willy Jans en Gretha Oostindie. het geestige „De Leeraar en de Leerlingen" van Joseph Haydn, hetgeen een groot succes werd. Na de pauze werd het zangspel in drie be drijven „Piggelman" ten tooneele gebracht hetgeen vooral bij de Driehuizer jeugd bijzon der in den smiaak viel. Er werd dan ook vlot gezongen en gedanst door de verschillende jeugdige acteurs en actrices. Vooral dient hier genoemd te worden de goede voordracht en het zuivere zingen van moeder „Piggelmee" door Willy Bleeker, goed aangevuld door Arie Groot (vader Piggelmee). Ook de andere hoofdrollen als Piggelman (Martha Unger) Erika de goede fee (Marie Dusschardt) en Moek de Kabouter (Gerrit Bal jet) kweten zich kranig van hun taak. Terwijl liet geheel zeer verdienstelijk begeleid werd door Willy Jans. De verschillende tooneeltjes waren qua deco ratieve uitvoering zeer goed verzorgd, echt sprookjesachtig en een lust voor de oogen. Al met al kan de heer van Tilburg op een succesvolle uitvoering terugzien en zai hij wel bemerkt hebben aan het veelvuldig applaus dat deze leerlingenuitvcering wel in den smaak van het Driehuizer publiek is gevallen.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1