Een Meisje en een Man IJMUIDER COURANT DONDERDAG 28 DECEPvIBER 1933 TWEEDE BLAD. BEVERWIJK HET KLEEDINGGELD VAN HET POLITIE PERSONEEL In de nota behoorende bij de begrooting der gemeente voor den dienst 1934 is door B. en W. voor genoemd dienstjaar gerekend op een vermindering der kleedingtoelage voor het politiepersoneel. De toelagen werden bij raadsbesluit van 24 Augustus 1927 bepaald op f 150, terwijl daarenboven verstrekking van zomerkleeding, mantels en jekkers van gemeentewege plaats vond. In verband met de geboden noodzakelijk heid om de uitgaven zooveel mogelijk te ver minderen en gelet op de omstandigheid, dat de toelagen, tengevolge van de algemeene prijsverlaging over het algemeen te hoog moeten worden geacht, heeft de Burgemees ter B. en W. geadviseerd den Raad voor te stellen voornoemd besluit in te trekken en de toelagen, ingaande 1 Januari a.s. als volgt te bepalen: a. voor den Inspecteur op f 150 per jaar; b. voor den hoofdagent op f 110 per jaar; c. voor de agenten f 100 per jaar. Daarenboven zal van gemeentewege ver strekking van mantels en jekkers plaats hebben. Verstrekking van zomerkleeding van gemeentewege blijft echter in het vervolg achterwege. Bij deze regeling moet voor oogen worden gehouden, dat aan kleeding van gegra dueerden hoogere eischen worden gesteld. Ten om-echte was hiermede tot nog toe geen rekening gehouden. Van deze gelegenheid kan worden gebruik gemaakt om alsnog de regeling in dit opzicht te corrigeeren. De verschillende organisaties van politie personeel zijn door den Burgemeester over dit voorstel gehoord en kunnen zich daar mede vereenigen. Onder mededeeling. dat voornoemde maat regel een bezuiniging geeft van gemiddeld f 650 tot f 700 per jaar, stellen B. en W. den Raad voor de kleedingtoelagen te willen vast stellen als hierboven is aangegeven. HET SPEELTERREIN AAN DE STUMPHUISSTRAAT Door de R.K. Vereeniging ,,Voor het' school gaande kind", alhier, is aan B. en W. ver zocht om van de gemeente in gebruik te mo gen ontvangen het terrein aan de Stumphius straat, gelegen tusscjien den Romerkerkweg en het C. H. Moensplein, ten behoeve van den'door genoemde vereeniging te exploitee- ren R.K. Speeltuin. Naar aanleiding van dit verzoek merken B. en W. op, dat bij raadsbesluit van 31 Ja nuari 1933 aan genoemde Vereeniging een subsidie werd verleend ten behoeve van den speeltuin van f 300 per jaar. Deze som Kwam overeen met de door de Vereeniging te beta len huur voor het thans door haar in gebruik zijnde terrein aan de Zeestraat. Bij raadsbe sluit van 29 Augustus j.l. is deze subsidie .met 20 pet. verlaagd. Aangezien het voorne men bestond genoemd subsidie voor 1934 an dermaal te verlagen, heeft het Bestuur aan B. en W. verzocht in den hierboven aange geven zin medewerking te verleenen. Een subsidieaanvrage voor 1934 blijft alsdan achterwege. Uit de ingewonnen ambtsberichten is ge bleken, dat over genoemd terrein niet de volledige beschikking kan worden gegeven, daar het terrein aan de Stumphiusstraat ook voor andere doeleinden gebezigd wordt (speelterrein scholen enz.) Een oplossing voor een gedeeltelijke ter-beschikking-stel ling is echter mogelijk, blijkens advies van den Directeur van Openbare Werken. Aangezien de ontruiming van het terrein aan de Zeestraat vóór 1 Januari a.s. moet geschieden, hebben B. en W. behoudens nadere goedkeuring van den raad aan de Vereeniging toegestaan de verschillende toe stellen naar het terrein aan de Stumphius straat over te brengen. B. en W. stellen den Raad voor aan ge noemde Vereeniging het gebruik van be doeld terrein ten behoeve van den R.K. Speeltuin kosteloos af te staan, onder de na der door het College te stellen voorwaarden. OPBRENGST COLLECTE. De gebruikelijke collecte voor verpleging van de weezen en ouden van dagen in het St. Jozefgesticht, die op den Eersten Ke-:t- dag in de R.K. kerken alhier wordt gehouden heeft in de St. Agathakerk een bedrag van ruim f 197 opgeleverd. VOOR DE JEUGD Het Arbeiders-tooneelfonds heeft het mo gelijk gemaakt, dat het tooneelgezelschap „De Jonge Spelers" ook hier ter plaatse een opvoering komt geven van „Bulletje en Boonenstaak", naar het bekende verhaal van A. M. de Jong. De voorstelling vindt plaats Woensdag 3 Januari des middags te half drie in het Kennemer Theater. BLOEMBOLLENCULTUUR. Bij de verdeeling der bestuursfuncties is de heer P. A. Koster aangewezen als voorzit ter van de plaatselijke afdeeling van Bloem bollencultuur in de plaats van den heer D, Koster, die door vertrek naar Schotland als zoodanig moest bedanken. De heer J. W. Seïsnette werd benoemd tot penningmeester GOED AFGELOOPEN. Toen een zoontje van den heer Th. v. d. G. de Breestraat wilde oversteken zonder 7:~h er van te vergewissen of het drukke verkeer daartoe wel gelegenheid bood, liep hij par does tegen den zijkant van een passeerende auto op. De onvoorzichtige knaap bleef ge wond op den weg liggen. Hij werd bij om wonenden binnengedragen. Dr. Duterloo, die toevallig in de nabijheid was, verleende geneeskundige hulp, waarbij bleek, dat het jongmensch er betrekkelijk goed was afgekomen. Hij had een wonde aan het hoofd en schaafwonden aan de beenen. De knaap werd naar de ouderlijke woning overgebracht. Den chauffeur trof geen schuld. HOE DENKT U OVER ESPERANTO? De plaatselijke afdeeling van Esperantisten verzoekt ons plaatsing van het volgende: Toen deze vraag gesteld werd aan een der bestuursleden, den heer Ebelïng, van de Ned. Vereen, van Fabrieksarbeiders, volgde als antwoord „Wel, goed. Uit ervaring weet ik, dat Es peranto goed bruikbaar is. Tientallen malen heb ik er in het buitenland zeer veel plezier van gehad en er ook in het belang van de organisatie reeds meermalen een nuttig ge bruik van gemaakt, bij het informeeren naar toestanden in andere landen. Verder heb ik de overtuiging, dat algemeene invoering van Esperanto als wereld-hulptaal onvermijdelijk is. De gang van de maat schappelijke ontwikkeling zal daartoe nood- wendigerwijze voeren. De propaganda voor Esperanto dient slechts om dezen ontwikkelingsgang te ver haasten. 't Ligt er nu maar aan, of men de maat schappelijke ontwikkeling wil remmen o' bespoedigen. Indien het laatste het geval is, dan dient men Esperanto te leeren". Oostenrijk. Verschillende vooraanstaande personen in Oostenrijk spraken zich gedurende de laat ste twee maanden gunstig uit voor Esperanto, o.m. de staatssecretaris O. Neustadter Stümer, de minister van handel en verkeer F. Stockinger, de rector van de Weensche universiteit, prof. Dr. E. H. Tomek en de oud kanselier en oudminister van oorlog, K. Nau- goin. Zweden. Voor korten tijd vond in Amal het 7de congres plaats van den Zweedschen Arbeiders Esperantisten Bond. Aan het verslag ont- leenen we, dat het ledenaantal verdubbeld is. De heer Janson, studieleider van het Zweedsche Esperanto-instituut en de Espe- ranto-federatie, memoreerde in zijn begroe tingsrede namens beide instellingen aan het congres, dat Esperanto de tweede plaats in neemt van alle vakken bij het Zweedsche Instituut voor Arb. Ontwikkeling. Nederland. In „De Openbare School" lezen we, dat het hoofd der Meteorenschool, de heer Reijnders, bereid is voor de leerlingen der twee hoogste klassen van alle scholen in het tuindorp Oostzaan (Gem. Amsterdam), een cursus in Esperanto te geven. ROODE KRUIS TRANSPORTCOLONNE. Tot ploegcommandant van de plaatselijke Transportcolonne van het Ned. Roode Kruis is benoemd de heer J. Kee, Groote Houtweg 95. Deze benoeming geschiedde ter vervulling van de vacature, ontstaan door bedanken van den heer Th. Wesemann. Boven Frankrijk hebben zware sneeuiostormen gewoed. Op sommige plaatsen lag de sneeuw een meter dik-, hetgeen voor het verkeer groote moeilijkheden opleverde. Verschillende perceelen eike-, essche-, wilgen en ander hout werd geveild. Vervolgens werden 24 boomen verkocht: iep, eik en esschen, welke f 76.50 opbrachten Voor deze verkooping was veel belang stelling. MUZIEK-UITVOERING. 2en Kerstdag had in het R.K. Vereenigings- gebouw een muziekuitvoering plaats van het fanfarecorps St. Caecilia, alhier. De zaal was flink bezet en zooals altijd speelde het corps verdienstelijk. Na afloop werd een gezellig bal gegeven. HEEMSKERK HOUTVEILING OP „MARQUETTE". Ten overstaan van Notaris Moens te Bever wijk had Woensdag een houtveiling plaats. WIJK AAN ZEE EN DUIN RAADSVERGADERING. Woensdagmiddag vergaderde de gemeen teraad onder voorzitterschap van burge meester H. Rothe. De raad was voltallig. Ingekomen waren missives van Ged. Sta ten houdend goedkeuring van genomen raadsbesluiten. Op het adres van de Ver. Volksonderwijs te Beverwijk betreffende de verstrekking van schoolvoeding aan schoolkinderen werd af wijzend beschikt, terwijl het voorstel van de leden Gijsberts en Poortstra om tot deze voedsel verstrekking over te gaan, werd aan gehouden tot de behandeling der begrooting. Voorts was ingekomen een schrijven van Ged. Staten'betreffende de wijziginig van de jaarwedden van burgemeesters, secretarissen en ontvangers en de mogelijkheid van pen- sioenverhaal. De voorzitter lichtte deze circulaire toe en stelde namens B. en W. voor Ged. Staten te berichten, dat de Raad zich met de voorgestelde regeling van 6 en 8 1/2 pet. pensioenverhaal kan vereenigen. Daartoe werd met algemeene stemmen besloten. Daarna stelde de voorzitter den Raad in- kennis met .het schrijven van Ged. Staten, waarin de te nemen financieele maatregelen werden toegelicht, die zullen moeten wor den genomen, om voor Rijkssteun in aanmer king te komen. Vervolgens stelde de voorzitter de door B. en W. voorgestelde financieele maatregelen aan de orde. In de eerste plaats gold dit de vaststelling eener verordening op de heffing van 100 op centen op de gemeentefondsbelasting. In ver band hiermede werd tevens voorgesteld de gemeente te doen rangschikken in de derde klasse der gemeentefondsbelasting. De heer Melchers zou willen voorstellen, om eerst te overwegen of niet in de begroo ting meerdere bezuinigingen kunnen worden aangebracht. OORLOGSMATERIAAL UITOUDE AUTO's. Blik op een autokerkhof in Californië. De oude wagens worden gebruikt voor het maken van pantserplaten voor oorlogsschepen De voorzitter wees er op, dat in dat geval de bezuiniging slechts is, ten bate van de bijdrage der regeering. De heer v. d. C o 1 k vroeg of de burgerij dergelijke hooge belastingen zal kunnen op brengen. De voorzitter kan deze moeilijke vraag niet beantwoorden. Spr. vindt het verschrik kelijk in deze moeilijke tijden met deze voor stellen te moeten komen. De heer De Winter is van meening, dat de raadsleden maar „ja en amen" hebben te knikken. Alles wordt toch van bovenaf opge legd. De heer Poortstra merkt op, dat in deze gemeente, waar altijd de grootste zuinigheid is betracht, per inwoner slechts f 5.94 wordt verleend, tegenover b.v. f 13 in Heemskerk. Van dit maken van zoodanig onderscheid maakt spr. de regeering een verwijt. De heer Kruithof zegt, dat bij hem vaststaat, dat Wijk aan Duin juist haar aan deel heeft ontvangen. Wijk aan Duin was wel iswaar een landelijke, maar toch ook een wel varende gemeente. De toeslag werd verleend door het Rijk op politie, armenzorg en onder wijs. Dat het onderwijs werd overgedragen aan een andere gemeente zal zich over vijf jaar nog wreken. Dan wordt weer een verdee ling opgemaakt en dan zal blijken, dat 200 kinderen in een andere gemeente school gaan. Destijds had men de school zelf moeten bouwen. Spr. wil besluiten met de opmerking, dat de gemeente boven haar stand heeft geleefd. De heer Gijsberts vraagt of de Rijksbij drage groot genoeg zal zijn om het te kort der begroeting, geraamd op f 153.000 te dek ken. De Voorzitter zegt, dat voor Crisislee- ningen niet mag worden geleend. Spr. hoopt een ruime bijdrage te zullen ontvangen, maar daaromtrent bestaat nog niet de minste ze^ kerheid. Het voorstel van B en W wordt daarna met algemeene stemmen aangenomen. Ten aanzien van de Personeele belasting werd voorgesteld het aantal opcenten op 200 te bepalen. Ook dit voorstel werd aangeno men, evenals de andere voorstellen tot het heffen van hondenbelasting en van vergun ningsrechten. De heer Poortstra wijst nogmaals op het onbillijke van de heffing der personeele belasting. De heer Schelvis bepleit de gelijkstelling van de café's met andere zaken ten aanzien van de heffing der Personeele belasting. De voorzitter voelt veel voor de aan gevoerde argumenten maar op. het oogenblik is daar geen verandei'ing in te brengen. De heer G e ij s zou de regeering willen dui delijk maken dat de raad de verantwoording niet kan dragen. Daarna kwam aan de orde het voorstel van B. en W. om in te trekken de subsidies van f 100 aan de muziekvereeniging „Arion" te Wijk aan Zee, van f 400 aan de R.K. Lagere School te Wijk aan Zee ten behoeve van het bewaarschoolonderwijs en van f 20 ten behoe ve van de Politieschool te Hilversum. Ten aanzien van het subsidie aan de be waarschool deelde de heer Schelvis me:1e de voor deze school ongeveer f 1200 moet wor den opgebracht. Op de gemeente berust eigen lijk de moreele plicht, om deze school te blijven subsidieeren, omdat destijds moest worden gebouwd, want toen hett zevende, leerjaar werd ingevoerd, moest de be waarschool worden uitgebreid. De heer Kruithof adviseert om dit sub sidie te handhaven. De heer Schelvis dient een daartoe strekkend voorstel in, dat bij de begrooting zal worden behandeld. Het voor stel van B. en W., schrapping der subsidie werd met algemeene stemmen verworpen Daarna werden de overige voorstellen aange nomen, evenals de voorstellen van B. en vV. om het presentiegeld voor de raadsleden van f 4 op f 2,50 te bepalen. Vervolgens werd voor gesteld om de salarissen der wethouders met f 100 te verlagen en te brengen van f 400 op f300 per jaar. Ten aanzien van dit laatste voorstel vraagt de heer D e W i 1 d t zich af, hoe men den moed heeft gehad, om deze verlaging voor te stellen. Het ambt van wethouder geeft vooral in deze tijden zeer veel werk en de voorgestelde waardeering is veel te gering. Spr. stelt voor de salarissen onveranderd op f 400 te laten, waar toe wordt besloten. Wethouder Ter voort is daarvoor den Raad zeer erkentelijk, omdat hij hierin het bewijs mocht zien, dat het werk der wethou ders wordt gewaardeerd. Het presentiegeld voor de leden van de stembureaux werd bepaald op f4 per lid en per verkiezing. De verplichte bijdrage tot betaling vaar vijf pet. in de pensioenpremie werd vastgesteld. De heer v. a. C o 1 k wilde deze bijdrage ver- hoogen tot 8 1/2' pet., doch de voorzitter ont raadde dit. De ambtenaren doeia zeer veel extra werk, dat niet wordt betaald. Als de ver hooging wordt opgelegd is. he;t vroeg genoeg. Na vaststelling vair een partieel uitbrei dingsplan en herbenoeming van de heer en J. G. v. d. Nes, R. de Vries. J, P. IJ- de Vries. J. v. Dorp en H. C. Dame.tot le.deri der school commissie werden de begrootingen voor het jaar 1934 aan de orde gesteld. De commissie, die de begrootingen had na gezien en die gevormd werd door de heeren Poortstra, De Wildt en Kruithof had blijkens haar rapport op de begrooting van het Bur gerlijk Armbestuur geen aanmerkingen. Den heer Kruithof kwam het gewenscht voor de politiek te bespreken van het afgeloo- pen jaar gevoei'd door B. en W. en door som mige leden van de grootste raadsfractie. Zoo herinnert spr. aan de manier Waarop vragen van raadsleden worden beantwoord, zoo b.v. de zaak van wethouder Zuiderduin en Snijders, Daarvan heeft men nooit iets gehoord, de heele zaak ging in de 'doofpot. Vervolgens memoreerde spr., hoe een ambtenaar in tij- delijken dienst plotseling werd vervangen door een anderen persoon, die naar later bleek, van een bepaalde godsdienstige richting moest zijn. De vragen van spr. werden-op-grond van het reglement van orde niet door den voor zitter beantwoord. Men heeft b.v. te kennen gegeven, dat de vragen van Hilbrmk waren, zij waren echter van spr. die nooit geloopen heeft aan den politieken leiband van genoem den heer. Door de benoeming echter is niet gehandeld in het belang der gemeente, een partij benoeming is nooit in haar- belang. Naar sprekers meening heeft men gebruik gemaakt van de macht, terwijl voor alles geldt het be lang der gemeearte. B. en W. staan voor een moeilijke taak, met een half millioen schuld, waaruit naar spi-e- ker's meening volgt, dat het beheer niet zoo zuinig is geweest. De Voorzitter wilde alleep opmerken, dat de zaak Zuiderduin—Snijders in comité is besproken en op vei'langen van den raad ook in comité werd gehouden. De heer v. d. C o 1 k weiadöe zich speciaal tot de leden der R.K. Raadsfractie om een drachtig te probeeren nog te redden, wat te redden is. Verscheidene troebele zaken zijn gepasseerd, o.a. de benoeming van den con troleur, de tennisbanen, enz. Spr. hoopte, dat het partijbelang niet de andere leden zooda nig zal drukken, dat deze zich tot hoogerhand zullen moeten wenden. De voorzitter protesteerde tegen de uitdrukking „troebele" zaken. Iia Wijk aan Zee en Duin worden geèn' troebele zaken be handeld. De lieer Schelvis is er niet over te spreken, dat ook de aanleg van de tennis banen te Wijk aan Zee als „troebele" zaak is voorgesteld. Deze zaak was volkomen in orde. Ten aan zien van deze aangelegenheid was de heer v. d. Oolk bereid de kwalificatie „troebel" terug te nemen. Namens de commissie van onderzoek, waar in zitting hadden de heeren Poortstra. De Wildt'en Kruithof zegt dé heer Kruithof, dat B. en W. alles maar moeten „slikken", wat van hoogerhand wordt opgelegd. Alleen als sommige posten verlaagd kunnen worden zal daarvoor misschien wel toestem ming wordèn verleend. $enige posten werden door spr. behandeld. Zoo stelde de commissie voor, de straatverlichting een uur vroeger te dooven. Een lid der commissie stelde voor een post van f 900 op de begrooting Ve plaatsen voor de voeding van schoolkinderen voor den tijd van drie maanden. Ten aanzien van de straatverlichting merk te de voorzitter op. dat het eenige uren langer branden in de kosten geen verschil maakt. De voorzitter wijst er vervolgens op, dat B. en W. geen cent voor de kindervoeding mogeai uitgeven. De lieer Poortstra vraagt of B. en W. de hoofden der scholen willen vragen of er kin- deren zijn die voor voeding in aanmerking komen. De Voorzitter gaat daar in ieder geval niet toe over. Het is onmogelijk, om voor de schoolvoeding gelden te voteeren. De heer Melchers merkt op, dat de schoolvoeding geweigerd moet worden, maar dat wil zeer zeker niet zeggen, dat de tegen stemmers de schoolvoeding niet welgezind zouden zijn. Spr. heeft echter de stellige over tuiging, dat in Wijk aan Duin geen kinderen honger zullen leiden. De heer Poortstra trok vervolgens zijn voorstel in. De heer Schelvis stelde voor een post van f 350 op de begrooting te plaatsen ten be hoeve van de R.K. bewaarschool te Wijk aan Zee. Daartoe werd besloten. De begrootingen werden daarna met alge meene stemmen vastgesteld. Die voor het Burgerlijk Armbestuur in ontvangsten en uit gaven op een bedrag van f 158.646.die van de gemeente in ontvangsten en uitgaven voor den gewonen dienst op f448.256,70 met een geraamd tekort van f 153.000—, in den kapi- taaldienst op een bedrag van f 210.912,De rondvraag leverde geen bijzonderheden op, waarna de vergadering werd gesloten. FEUILLETON Naar het Engelsch van CURTIS YORKE. (Nadruk Verboden). 12) Ze was geen sentimenteel schoolmeisje, maar ze wist wat dit voor haar beteekende en goed ook. Ze deed geen poging de waarheid te verbloemen. Het beteekende. erkende ze, dat ze op weg was van hem te gaan- houden, on bewust aan hem dacht, alsof hij toehoorder was bij al haar daden en al haar, al dan niet uitgesproken gedachten. Een paar maal sinds kort, had ze zich verbeeld, dat hij belangstel ling voor haar had, maar „hij is getrouwd", herhaalde ze telkens en telkens weer. Dat ver anderde alles, 't Was vreemd, dat hij nooit over zijn vrouw had gepraat, zelfs niet in de verste verte op haar gezinspeeld had. Mis schien waren ze niet gelukkig samen, mis schien— misschien maar er waren duizend „misschiens" mogelijk. Zooals reeds gezegd, was Christian niet sen timenteel en ze had geleerd op zich zelf te vertrouwen en haar innerlijke gevoelens onder bedwang te hebben. Haar leven in 't ruwe mijnkamp (want 't kon nauwelijks een dorp genoemd worden) met geen beter gezel schap dan haar oude kindermeid en Gaddy, was in scherp contrast met het vlinderbestaan in haar Londenschen tijd, toen haar vader nog leefde. Maar als ze al ooit verdriet had gehad of zich had gecergerd aan sommige beperkingen van haar vrijheid, dan had ze haar gevoeleras zoo dapper onderdrukt, als slechts weinige jonge meisjes zouden kunnen. Ze had zich geheel gewijd aan haar vrien delijken, ruwen ouden oom, zoolang hij leefde en nu wijdde ze zich even trouw aan 't uitvoe ren van zijn wenschen, zoover 't mogelijk was. Zoodoende had ze zichzelf heel dikwijls moe ten wegcijferen. Dus wankelde ze niet onder dat nieuwe en tot nu toe onbekende element in haar lot, de ontdekking dat geheel tegen haar wil, de man in haar leven gekomen was, in wien haar hart hoewel noode den meester erkende. Voor sommigen is het een uur van overstelpend ge luk voor anderen, zooals Christian, was 't. een uur van benauwende pijn. Maar 't is altijd een heilig en onvergetelijk uur. Christian zat lang en vrijwel bewegingloos voor 't raam. „Getrouwd", herhaalde ze bij zichzelf, „getrouwd". Ik ben blij, dat ik 't weet. Als ik 't niet geweten had, was ik misschien meer aaia hem gaan denken, dan noodig was". Toen ging ze naar bed en de tijd kroop voor haar voorbij tot het morgen werd. Misschien was 't heel natuurlijk dat haar manier van optreden tegenover Warwick, bij hun eerste ontmoeting, anders was. Eerst meende Warwick, dat hij zich mis schien vergiste, maar in den loop van den tijd werd hem deze troost ontnomen. Daar hij een man was met rechtstreeksche en eenvoudige methoden, vroeg hij er haar op den man af naar. Maar ze drukte haar verbazing uit en verklaarde, aan zoo iets onschuldig te zijn. „Hebt u spijt over 't uitstel van mijn sluip moord?" vroeg hij half spottend, na 'n twintig minuten lang, behendig ontwijken van haar kant, waardoor zijn geduld geleidelijk was uit geput. „Uw sluipmoord!" herhaalde ze, terwijl ze haar wenkbrauwen samentrok. Toen voegde zij er plotseling aan toe: „U hebt toch heusch niet gedacht, dat ik 't meende?" „U hebt 't toch gezegd!" „Neemt u alles, wat er tegen u gezegd wordt, als ernst op?" „Van sommige menschen wel!" „O, maar ik had nooit gedacht dat u mij tot zoo'n koelbloedigheid in staat zou achten. Ik ben nog niet heelemaal een wilde, al is mijn omgeving ongeciviliseerd!" „Ik moet zeggen, dat ik er wel verbaasd over was", gaf hij ten antwoord, een sigaret aan stekend. „Toch kan ik me voorstellen, dat een vlugge en doeltreffende wegruiming van mijn persoon in de gegeven omstandigheden uw pad aanmerkelijk geëffend zou hebben". Ze keek hem verbaasd aan. „Zeker", klonk het kortaf, „hoewel men ge lukkig deze dingen niet zelf in handen nemen mag". „Of ongelukkig", antwoordde hij rustig. „U bent onvriendelijk", viel ze uit. „U bent ook niet aardig tegen me, vindt u wel?" gaf hij terug, terwijl de teedere buiging, die zij al had leeren kennen, in zijn stem doorklonk. Maar ze schudde ongeduldig haar gedachten en herinneringen van zich af. Hij had geen recht haar op dien toon toe te spre ken, haar aan te zien, zooals hij dikwijls deed, zulke blikken en zoo'n stem behoorden zijn vrouw toe. Ze keek op haar horloge en zei achteloos: „Ik moet nu gaan, om toezicht te houden op 't kappen van hout. Fraser heeft zich nog niet geheel in Raeburn's plaats ingewerkt. Goeden avond". Warwick was dus gedwongen heen te gaan. De bovenomschreven schermutseling had plaats gehad op den kruisweg, vanwaar de eigenaar van Barnethan niet in een beminne lijke stemming naar huis liep. „Ze is een uitdagende, kleine heks", zei hij bij zichzelf. Hij voelde afwisselend een afkeer vool' haar en een levendige belangstelling en dit bewustzijn kwetste en hinderde hem. Drie of vier dagen lang. ontmoetten ze elkaar niet en die dagen was Christian stiller en zakelijker dan gewoonlijk. Gaddy bracht met de wispelturigheid van een kind, 't grootste deel van zijn tijd op Bar nethan door en 't leek wel, dat hij en Warwick nog grooter vrienden waren geworden, dan te voren. Hij maakte tegen Warwick van alles gewag, nam eenige van zijn gebaren, verschillende uitdrukkingen en stembuigingen over en ver afgoodde hem. Hij werd ook dikke vrienden met den nieuwen hond, Cardigan. Mogelijk vond Warwick die voortdurende bewierooking van de zijde van den jongen aanbidder wat benauwend, maar hij liet het niet merken. Op een morgen tegen 't eind van October, toen de begroeide heuvels en dalen prachtig schitterden met een weelde van sprekende kleuren, zooals men die in dergelijke vol maaktheid alleen in Canada vindt, kwam Gaddy van zijn gewoon vroeg ochtendbezoek van Barnethan terug met 't bericht, dat War wick niet van Raskellan was teruggekomen, waarheen hij den vorigen morgen was heen gereden. met de bedoeling voor den avond weer terug te zijn. ,,'t Is heel vreemd van hem, weet je", con cludeerde Gaddy ontevreden;, „want hij had me beloofd vanmorgen met hem naar Cairn's Piek te gaan, om wat landmeterswerk te doen. Milly merkte op, dat meneer Warwick wel iets belangrijkers te doen had, dan naar huis hollen om zijn belofte aan kleine domme jon gens te houden. „Ik ben heelemaal niet zoo'n erg kleine jon gen", antwoordde hij trotsch. „Ik weet van een massa dingen af, waarvan jij niets weet". „Dat is best mogelijk, jongeheer Gaddy, maar beleedig geen oudere menschen", was 't

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5