HET NIEUWE AVONDBLAD Vóórspel. '18e JAARGANG No. 356 VRIJDAG 29 DECEMBER '33 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verhes van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. Kerstmis in Foetsjau. De Chineezen hebben weer eens een proef genomen met de zegeningen der modernste Westersche beschaving, af deeling: „Wonderen der Techniek". Hun zoogenaamde Nanking- regeering was boos op de stad Foetsjau, die in opstand tegen het Nankingsche bewind was geraakt, en besloot de stad te straffen. Der halve zond zij er op drie achtervolgende dagen een eskader van acht vliegtuigen heen Euro- peesch of Amerikaansch maaksel natuurlijk, want de Chineezen bouwen ze niet zelf en die strooiden wat bommen uit over Foetsjau. U kunt er zeker van zijn dat dit ook Euro- peesche of Amerikaansche bommen waren. Nu, het waren maar korte bezoeken, die het eskader bracht, maar er vielen 560 dooden en zestienhonderd gewonden, er stortten talrijke huizen in, vele andere gingen in vlammen op, en er brak natuurlijk een paniek in de stad los. Dit alles gebeurde Zaterdag, Zondag en Maandag, derhalve in hoofdzaak op de Kerst dagen, en mijn gedachtenoog ziet de mij overigens persoonlijk onbekende leveran ciers van de oorlogsvliegtuigen en bommen voor China, liefelijke Kerstliederen zingend „in den boezem van hun gezinnen", en zich dankbaar gevoelend omdat zij althans geen last van de crisis hebben. Jammer dat die andere uitvinding, de televisie, nog niet ver der ontwikkeld is, anders hadden zij van zooveel duizenden mijlen afstands kunnen zien hoe Foetsjau Kerstmis vierde dank zij hun fabrikaat en hun ondernemend koop manschap. Zij zouden, omdat het zoo inte ressant was, er de Kerstliederen wellicht even voor hebben kunnen onderbreken. En fin, zoover zijn we nog niet. De radio is zelfs nog niet zoo internationaal georganiseerd, dat Foetsjau werd „uitgezonden". Maar dat komt allemaal, in een nabije toekomst. Het geval komt niet erg gelegen voor die zeer deskundige schrijvers, die ons in den laats ten tijd herhaaldelijk trachten te ver zekeren dat het met dat luchtwapen heusch zoo erg niet is. Als acht vliegtuigen bemand met Chineezen en de Chineezen hebben geen bijzondere luchtvaart-reputatie, terwijl zij evenmin vermaard zijn wegens hun zuiver mikken al een dergelijke slachting en ver woesting kunnen aanrichten, hoe zou het dan in Europa gaan? Ik ben er niet optimistisch over, ondanks de bovenbedoelde deskundigen, die trouwens door andere deskundigen vier kant worden tegengesproken. Als het niet zoo erg was, waarom zouden de Europeesche mo gendheden er dan trouwens zooveel duizen den oorlogsvliegtuigen op na houden? Voor de aardigheid? Of met de bedoeling, ze nooit te gebruiken? Hm. Kerstmis in Foetsjau is weer eens een kleine waarschuwing. Gij zult wellicht opmerken dat het meer dan dat is. Gij zult van meening zijn dat het nogal erg beestachtig is, een aantal weerlooze burgers, waaronder natuurlijk een aantal kinderen, met bommen-uit-de-lucht te vermoorden. Ik ben het met u eens, maar maak mij niet de illusie dat dit feit in Europa diepen indruk zal maken. Het is zoo ver weg gebeurd, veel verder weg dan het spoorweg ongeluk bij Lagny, en die kindertjes waren maar Chineesche kindertjes, nietwaar? Nu dan! Daarom bepaal ik mij tot het punt „waar schuwing voor Europa". Er staan in ons hoog beschaafde Westen inderdaad duizenden vlieg tuigen gereed, en er liggen millioenen bommen klaar, om zoodra de heksenketel op het kook punt is gekomen er steden mee te gaan „be straffen". Die behoeven daarvoor niet eens opstandig geweest te zijn. Welnee. Het zal voldoende wezen als ze tot den anderen kant behooren. Of het toevallig Kerstmis mocht wezen (dat merkwaardige oogenblik in het jaar. als iedereen het over „Vrede op Aarde" heeft) zal er ook heusch niets toe doen. En bij ons vliegen ze zooveel beter dan de Chi neezen, en mikken ook zooveel beter dank zij het voortdurende oefenen dat u de 560 dooden en 1600 gewonden en al de ingestorte en brandende huizen van Foetsjau gerust kunt beschouwen als een zwak aanwijzinkje van wat er hier zou gebeuren. „Gerust" is het woord. Dan hebben wij nog die aardige sorteering bacillen-cultuurtjes en gasbommen, waarvan de Chineezen boven Foetsjau nog niet eens gebruik hebben gemaakt. Ik weet niet waarom. Misschien waren de Europeeche prijzen te houg de noteeringen in de oorlogs-industrie zijn, zooals iedereen weet, erg opgeloopen of waren er teveel orders in Europa zelf, om bijtijds te kunnen leveren. Gansoh Europa is ontroerd en ontdaan ge weest over het spoorwegongeluk bij Lagny, aan den vooravond van Kerstmis. We zullen wel niets merken van ontroering over het feit, dat aan den vooravond van Kerstmis en op de Kerstdagen zelf honderden onschul- digen. volwassenen en kinderen, in Foetsjau vermoord werden met de producten der Wes tersche beschaving, met behoorlijke winst aan de Chineezen geleverd. En dat daar in dat verre Aziatische stadje de hel ontketend werd met onze beestachtige uitvindingen, terwijl wij hierKerstmis vierden. Kerstmis. R. P. IJMUIDEN VERLOTING MODERNE ARBEIDERS BEWEGING. De trekking van deze loterij had Woens dag 27 Dec. j.l. in Flora plaats., onder poli tietoezicht. Hoofdprijs: Velo waschmachine of Fon- gersrijwiel viel op 975, 2e prijs: Rijwiel viel op 1591. 3e prijs De Fransche revolutie 4 dln viel op 1886, 4e prijs Haven van IJmui den. As van H. de Ru viel op 231. De andere prijzen vielen op onderstaande 1553 1650 341 1404 1569 1122 1244 1351 400 1412 1970 1453 1331 2428 1660 406 7 1481 1319 1118 2109 2237 1993 2046 848 1764 1436 819 2144 1686 2048 966 1655 2041 154 1156 536 622 137 188 1104 1518 1896 1016 111 833 1935 844 1859 1762 135 1962 198. De prijzen kunnen afgehaald worden bij den secretaris der commissie, Fazanten laan 20, IJmuiden (O.). Prijzen, welke 28 Januari 1934 niet zijn afgehaald, vervallen aan de vereeniging. ONZE BUÏTENLANDSCHE VISCHHANDEL. BIEDT HET DUITSCHE CONTINGENT UITY OERMOGELIJKHEDEN In ons blad van Woensdag vermeldden wij, dat Duitschland aan ons land voor 1934 heeft toegestaan den vrijen invoer van 1.060.000 K.G. versche zeevisch. Beteekent dit, dat er in het volgende jaar een dusdanige hoeveelheid naar Duitschland zal worden uitgevoerd? En is het aan ons land toegestane contingent van eenige beteekenis voor den exporthandel en het reederijbedrijf? Op de eerste vraag is het vooralsnog moei lijk een antwoord te geven. Men weet, dat Duitschland voor den oorlog de grootste bui- tenlandsche klant van IJmuiden was. De Duitsche visscherij was niet bij machte het land van voldoende visch te voorzien. Boven dien stond in Duitschland de visch uit IJmui den veel hooger aangeschreven dan die uit Geestemünde of welke andere haven ook en voorts was er nog geen autarkie. Nu is de Duitsche vloot aanzienlijk ver sterkt, bovendien vraagt men in Duitschland niet meer in de eerste plaats naar de kwali teit maar naar den prijs en ten derde is sinds den goeden ouden tijd de autarkie uitgevon den. Er is dus het een en ander veranderd. Over het algemeen is men van meening, dat er alleen dan kans op uitvoer van eenige be teekenis is, wanneer IJmuiden tegen zeer lage prijzen kan leveren, in elk geval tegen zulke prijzen, dat de visch den afnemer franco huis minder kost dan de visch van de Duitsche kust. Een mogelijkheid, die zeer in twijfel wordt getrokken, in de eerste plaats, omdat de Duitsche spoorwegen voor het vischvervoer uitzonderingstarieven hebben en in de tweede plaats, omdat.er inde Duitsche havens groote hoeveelheden goedkoope visch worden aange voerd van IJsland, het Bereneiland en de Barendsz-Zee, waartegen IJmuiden met z'n Noordzeevisch niet kan concurreeren. Naar onze meening bestaan er alleen uitvoerkansen in de nazomermaanden, wanneer de Duitsche trawlervloot op de haringvisscherij is, in welke periode er een groot vischtekort in Duitsch land is. Is het contingent van eenige beteekenis? Hierop zouden we willen antwoorden: voor den handel wel, voor de visscherij niet. Alle erken de Duitsche exporteurs zullen ongetwijfeld hun best doen, hun aandeel in het contingent op te maken en waar de laatste jaren reeds tal van Duitsche exporteurs hun tol aan de crisis betaald hebben, d.w.z. van het tooneel verdwenen zijn, zullen de enkele grootere za ken wel het leeuwenaandeel in handen krijgen, voor wie het op deze wijze nog de moeite loont hun oude relaties weer op te gaan zoeken. Maar er dient niet vergeten te worden, dat het toegestane contingent slechts een héél, héél klein deel is van de visch, die in vroegere jaren onze Oostergrens passeerde. Voor de reederij kan het niet veel meer be- teekenen dan dat de braadschelvisch in de zomerdagen niet meer voor een daalder per kist de hal uitgaat. Het contingent komt, wan neer het als netto-gewicht bedoeld wordt, neer op ruim 20.000 kisten visch, (is het bruto dan is het ongeveer 30% minder) welk kwantum den aanvoer uitmaakt van ca. 125 trawler- reizen. Er zou dus hoogstens een 5-tal trawlers voor in de vaart gebracht kunnen worden. Veel beteekent het voor de visscherij dus niet. G. BELS OVERLEDEN.. Zooals wij reeds meldden, was de toestand van den heer G. Bels, die 10 dagen geleden het ongeluk had, bij het lossen van een Stoomtrawler in de Visschershaven te vallen, bedenkelijk, doordat hij een ernstige long ontsteking had bekomen. De ongelukkige is inmiddels aan de gevol gen van het koude bad overleden. IJMUIDEN KRACHTSPORTVER. „HERCULES". Men schrijft ons: De IJmuider Kra chtspor tvel' een igin g „Hercules", die twee jaar geleden werd op gericht, mag zich in een grooten bloei ver heugen, niet alleen wat betreft het ledental, maar ook wat betreft den vooruitgang van de prestaties harer leden. Op verschillende wedstrijden kwam deze vooruitgang tot uiting, vooral op den laatsten wedstrijd om het kampioenschap van West-Nederland. Op dezen wedstrijd kwam „Hercules" uit met 9 leden en werden 5 prijzen behaald, n.l. 2 prijzen met gewichtheffen (C. Raspoort 3e prijs met 245 p. en Jac. Kossen 3e prijs met 247J4 p.) en 3 prijzen met worstelen (J. Böhm 2e prijs, Joh. Kossen 2e prijs en Jac Kossen 3e prijs). Op de laatst gehouden ledenvergadering werd besloten, in samenwerking met de H. K. V. „Haarlem" den Kikker-wisselbeker te la ten verwerken, waaraan ongeveer 70 persoon lijke prijzen verbonden zijn. als beker, lau wertakken en medailles. Deze wedstrijden vinden plaats 18 Februari en 4 Maart in IJmuiden en 28 Februari en 11 Maart in Haarlem. Gezien de groote belangstelling, die steeds voor deze wedstrijden bestaat, wordt een groote deelneming verwacht. Ongetwijfeld zullen de beste athleten uit het district aan wezig zijn. De oefeningen van „Hercules" worden ge houden Dinsdagavonds 8 uur en Zondags morgens 10 uur in „Het Wapen van Velsen". Uit de sterren en de kaarten, Uit het koffiedik, 't kristal, Uit het ei en dan tenslotte Een bezogen duim vooral, Wordt de toekomst van de menschheid En den wereldbol voorspeld. Om den twijfel weg te nemen, Die het tobbend menschdom kwelt, Al die wijze profetieën Komen dezer dagen klaar, Om ons tijdig voor te lichten Over 't komend nieuwe jaar. Zooals in haast alle zaken, Ben ik leek op dit gebied, Zonder nu bijziend te wezen, Zie 'k toch ook zoo helder niet Al die brooddoorvoede zieners, Zien met groote variëteit En dat is misschien tenslotte Nog wel het merkwaardigst feit. Elk ziet minstens één natuurramp, Zij het vaag naar plaats en tijd, En door ieder wordt één staatsman Op z'n minst, den dood gewijd. Maar wanneer aan die tradities Eenmaal plechtig is voldaan. Mogen de profetenblikken Elk hun eigen zienswijs gaan. Ik ben altijd wel heel sceptisch Over 't woord van zoo'n profeet, Wiens succes men hoog verheerlijkt En wiens fouten men vergeet. Ik ben blij, dat ik geen last heb Van zoo'n helderzienden blik, Met een toekomst onder sluiers Ben ik wel zoo in mijn schik. P. GASUS. ZEILSCHIP-NIEUWS. De reederij van groote zeilschepen, de firma F. Laeisz te Hamburg, heeft thans al haar zeilschepen op één na uit de vaart ge nomen en meerendeels verkocht. De beroem de Flying P. Line bestaat niet meer. De Pa mir en Passat werden verkocht aan den Fin- schen reeder Gustaf Erikson, die ook eige naar werd van het voormalige cadetten- en opleidingsschip FAvenir. De Parma, Peking en Padua volgden weldra; de eerste aan Capt. de Cloux, de tweede naar Engeland, terwijl de laatste nog te Hamburg te 'koop ligt. Alleen de Priwall houdt de oude vlag nog op zee; zij vaart niet meer op Chili gelijk voorheen, maar neemt deel aan de Australi sche graanvaart. Overigens schijnt het de zeilvaart beter t/ vergaan dan de stoomvaart. Allerwegen i.r groote activiteit te bespeuren. Gustaf Erik son, thans verreweg de grootste zeil-reede" der wereld, heeft onlangs weer vier schepen aangekocht, een tweetal barken en een twee tal schoeners. Alle zijn van hout gebouwd en bestemd voor de kustvaart. Eenigen tijd ge leden werd eens becijferd, dat hij per schu in de Australische vaart per jaar zelfs 1500 pd.st. winst maakte! Maar ook andere reeders profiteeren var deze merkwaardige opleving in de primitief ste soort zeevaart, die de wereld thans nog kent. Er zijn dit jaar bijna geen zeilschepen gesloopt of tot lichters verbouwd, in tegen stelling met vroegere jaren, toen zij bij tien tallen naar den slooper gingen. Behalve in de salpetervaart op Chili, welke wat de zeilschepen betreft zoo goed als stop gezet is, valt overal weer een opleving te consfcateeren. Aan den jaarlijkschen wedstrijd der graan schepen. die op Australië varen, werd dit jaar deelgenomen door 20 schepen (waarvan er maar eventjes 14 toebehoorden aam Erik son!). Winnaar werd de Parma in den tijd van 83 dagen. De Winterhude daarentegen kwam als laatste binnen met 144 dagen reis. Het vroegere Belgische opleidingsschip l'Avenir maakte een plezierreis in den na zomer van Mariehamm, dat een gezocht va- cantie-oord schijnt te zijn, naar Stockholm met 80 passagiers aan boord, ondergebracht in le, 2e en 3e klasse-verblijven. Overdag was het schip dan gepavoiseerd en 's nachts gaven masten en raas, geillumineerd als zij waren met electrische lampjes, een sprookjes achtige aanblik. Gelijk bekend, nemen alle schepen van Erikson passagiers mede, vooral op de korte reizen in Europeesche wateren. Uit den aard der zaak zijn dit vacantiereisjes, maar er bestaat ook nog een „echte" passagiersdienst, die nog met zeilschepen onderhouden wordt, nl. tusschen New-Bedford en de Kaap Verdi- sche eilanden. Groote 4-mast schoeners bren gen iedere reis een groot aantal kolonisten, die hun geboorteland nog eens willen zien naar de Eilanden en nemen hen, als zij daar uitgekeken zijn, weer mede terug. Deze sche pen zijn uitstekend, modern uitgerust. De houtvaart van de Oostzee toont zich tegen het einde van het seizoen bijzonder le vendig. Acht barken, 5 schoenerbarken en 12 schoeners vinden hierin een winstgevend emplooi. De schepen, die voor deze vaart ge bruikt worden zijn voor het meerendeel oud en niet al te best toegerust, zoodat in het na jaar, wanneer in de havens ijs veelvuldig voorkomt, aan deze vaartuigen niet veel ver loren is. Dezen zomer en ook gedurende het najaar is ook weer druk met zeilschepen gevaren op de route NewfoundlandPortugal, heen met kabeljauw en terug met zout. Deze vaart wordt voornamelijk uitgeoefend door kleine driemastschoeners van soms nog geen hon derd ton bruto en waarvan de meeste op Newfoundland thuis behooren. Er zijn echter ook enkele Denen en Fran- schen bij. Het is verwonderlijk wat deze nie tige scheepjes op den barren Noord-Atlantic presteeren. In October 1929 b.v. brak de Deen- sche schoener Fram (136 ton bruto) alle re cords op dit traject door van Brunet-Isl (New-Foundland) naar Oporto te zeilen. Het kleine scheepje had hierbij een behouden vaart van ongeveer 12 mijl per uur! Gezien de grootte van, de Fram en de omstandighe den (Noord-Atlantische Oceaan in 't najaar) waaronder de trip plaats vond zeer zeker geen geringe prestatie. OPGELEGD. Na de houtlading in Zaandam te hebben gelost is het Nederlandsch stoomschip Schie aldaar voorloopig opgelegd. NA DE SPOORWEGRAMP BIJ LAGNY. De machinist en de stoker van den trein Parijs Straatsburg, resp. eerste en tweede van rechts, die aanvankelijk gearresteerd toerden, doch spoedig daarna de vrijheid herkregen. ■MEI !-> -fyt-vtK.' ~s hÉI DE SNEEUW MAAKTE VAN VELSERBEEK EEN SPROOKJESLAND, LANGS DE STRAAT. Sneeuwcaroussel. Wie houdt er nu niet van sleeën, dat schoone Oud-Hollandsche vermaak, die heer lijke sport. Van de arreslee met het paard met de rinkelende bellen, die vooral in de winter- sche avondstilte zoo plechtig klinken, tot het doodgewone zelf-getimmerde sleetje toe, is dit be-ijzerde vervoermiddel een bron van veel vermaak voor oud en jong. Ook in IJmuiden wordt er, nu er een wit(?) sneeuwkleed over de straten ligt uitgespreid, veel gesleed. Wel zien we hier geen arresle- den, maar overigens zijn alle modellen ver tegenwoordigd. En de sledesport wordt op al lerhande wijze uitgeoefend. Die jongens op het Kennemerplein hadden het fijn voorelkaar Donderdagavond, al had den ze ook maar één sleetje met hun allen. De sneeuw lag er nog erg dik en stevig en hun sneeuwcaroussel was hel verilcht door de beide 600-kaars lampen van de straatverlich ting. En ze hadden een lang en stevig touw en de lantarenpaal stond midden op een rond verkeersbulletje. De rest raadt u natuurlijk wel. Het ging reusachtig. Vijftien jongens hand aan hand; de binnenste hield de lantarenpaal, de buitenste het touw vast. En aan het an dere eind van het touw was het sleetje met een jongen er op. Daar ging de caroussel. Eerst langzaam, toen hard, daarna nog harder en ten slotte zoo ontzettend hard, dat Jan Pij nenburg of Cor Wals er in hunne felste zes- dagen-sprints stil bij stonden. Het was om er duizelig van te worden. De jongens zetten het heele Kennemerplein op stelten met hun uit bundige vreugde, die haar record bereikte als de jongen op het sleetje door de middelpunt vliedende kracht er af werd geworpen. Hij schoof dan een eind over de straat, om ergens midden op het Kennemerplein te blijven lig gen. Hij was er dan niet alleen af, maar hij was ook „af" en dan kwam een ander aan de beurt. De jongens vermaakten zich en ook anderen want velen bleven even kijken. En ze hinder den niemand; ze gooiden niet met sneeuw ballen tegen de menschen en door de ruiten, ze wreven geen meisjes in met sneeuw, kortom ze deden eigenlijk niets kwaads dan een klein beetje het verkeer belemmeren. Toen kwam er een auto uit de Kennemer- 'aan rijden. Er waren er meer gekomen maar die reden door. Deze stopte. Er kwam iemand uit den auto. En die iemand zei wat en meteen v/as het gedaan met het sneeuwcaroussel. En de jongens gingen niet sneeuwballen gooien en meisjes inwrijven. De politie deed natuurlijk haar plicht. Maar velen zouden toch liever gewild hebben, dat de politieauto was weggebleven. Niet het minst de jongens van het sleetje met het lange touw. S. B. DIEFSTAL VAN HOUT. Een agent van politie ontdekte een viertal jongens die takken zaagden van het eiken hout aan de Meeuwenlaan. De jongens ver voerden het hout per slede. Het hout werd teruggebracht en de jongens kregen van de politie een vaderlijke vermaning. VELSEN BIOSCOOP „DE PONT". In het programma van het bioscoop theater te Velsen-Noord trekt wel in bizon- dere mate het hoofdnummer de aandacht, waarin Douglas Fairbanks op de van hein bekende eclatante wijze de hoofdrol ver vult. In de film „Mister Robinson Crusoë", een heldenavonturenroman speelt Fairbanks als de moderne Robinson, die den ouden, goed bekenden boeken-Crusoë in fantasti- schen durf en ongeloofelijk sensationeele avonturen verre overtreft. De geschiedenis draait om een weddenschap, dat Steve Drexel (Douglas Fairbanks) het sprookje van Ro binson Crusoë werkelijkheid zal maken. Hij neemt aan zich op een onbewoond eiland In de Stille Zuidzee een bestaan te veroveren door eigen energie. Alleen zijn trouwe hond vergezelt hem op zijn dooltocht over het eiland. Binnen korten tijd heeft hij zich om ringd met een ongeloofelijk comfort. Zijn gezin breidt zich uit met een papegaai, een aap, twee geiten en een schildpad en dan komen de wilden. Wat tevens beteekent, dat Fairbanks zich in zijn element gevoelt en bij een daverende vechtpartij als overwinnaar uit den strijd komt. Als de vrienden/met wie hij de weddenschap afsloot, op zijn eiland komen, kan de moderne Crusoë hen vol trotsch zijn bezittingen toonen en hen tevens overbrengen, dat zij de weddenschap glans rijk hebben verloren. Maar nog eenmaal zal hij een strijd in grootschen stijl tegen de in boorlingen moeten voeren. Op verbluffende sensationeele wijze weet hij tenslotte te ont snappen en veilig aan boord van het jacht zijner vrienden te komen, om daarna door een verrassende, hoogst origineele vondst voor de derde maal winnaar te worden. Deze sentationeele film. waarin men Fairbanks nog weer eens op zijn best ziet. zal ongetwij feld een groote aantrekkingskracht op het publiek uitoefenen. Op den Oudejaars- en Nieuwjaarsdag worden twee matinee's gege- venmamelij'k te 2.30 en te 4.30 uur.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1