HET NIEUWE AVONDBLAD De bruiloft van Kloris en Roosje. '18e JAARGANG No. 358 DINSDAG 7 JANUARI 1934 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededee'.ingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op vporwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN. Schitterende opvoering in den Nieuwen Schouwburg op het Kennemerplein. Samenspraak van Thomasvaer en Pieternel. Een Nieuwjaa rs fantas ie.) De Nieuwe Schouwburg op het Kennemer plein leverde, voordat de Tooneelvereenigmg Laria een aanvang nam met de opvoering van „De bruiloft van Kloris en Roosje" een feeëriek schouwspel op. De moderne Neon verlichting met toepassing van de nieuwste vorderingen van Philips, tooverde een voor naam licht op de keurige avondtoiletten der dames, waarnaast het zwart der heeren wel wat somber aandeed. Bijna alle autoriteiten die de gemeente maar ken produceeren, waren aanwezig. Voer het overige was de prachtige zaal gevuld met een duizendtal bezoekers, die uit alle deelen der gemeente waren gekomen, om ge tuige te zijn van deze traditioneeie voorstel ling. die steeds weer op den avond van den eersten dag des jaars door „Laria" met zoo veel succes werd gegeven, niet het minst door de origineele samenspraken tusschen Thomaesvaer en Pieternel. Nadat de wethouder voor Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen met eenige welge kozen woorden de leden van het gezelschap had bedankt voor hunne bereidwilligheid, ook ditmaal weer, der traditie getrouw, brui loft te vieren, doofde zacht en niet zonder eenige plechtigheid het licht in de zaal. Het zware zijden doek werd weggeschoven en voor de zooveelste maal volgde de opvoering van het welbekende stuk. Wij zullen ook ditmaal een bespreking van de opvoering achterwege laten. Van de sa menspraak tusschen Thomasvaer en Pieter nel daarentegen, die telkenjare met zooveel belangstelling wordt tegemoet gezien, vol gen hieronder eenige fragmenten die wij meenden den lezers, die niet in de gelegen heid waren, de voorstelling bij te wonen, niet te mogen onthouden. Brengen wij ten slotte onze hulde aan de Larianen, in het bijzonder aan den heer Steenslag, en mevrouw Proza-Reek voor de wijze waarop zij resp. als Thomasvaer en Pieternel de samenspraak volbrachten en aan den onbekenden samensteller van den dia loog. Thomasvaer en Pieternel begonnen hunne gelukwenschen aan te bieden aan den bur gemeester, de wethouders en de raadsleden, aan de directie van den Nieuwen Schouw burg, de plaatselijke kunstcritici („om den wille van de smeer.enz. En vervolgden als volgt: Pie ter nel. Het oude jaar bracht weinig zegen Als we slechts zien naar geld en goed. Thomasvaer. Da's zeker waar, maar wat we kregen, Bracht nieuwe hoop en levensmoed. En dat is toch ook heel veel waard. Pieternel. Het waren moeielijke tijden, Voor B. W. en voor den Raad En nu het jaar van ons gaat scheiden, Past hier een woord van hulde, maat. Thomasvaer. Die hulde is verdiend, da's 't Regeeren valt nu heusch niet mee En onze beste burgervader Pieternel. Over hem zijn we al heel tevree Thomasvaer. Hij is geen man van vele woorden Maar op zijn woord volgt steeds een daad, En wat we ook al van hem hoorden, We weten, waar 't bij hem om gaat. Pieternel. Om 't belang van de gemeente Velsen En om haar financieel herstel Om d'opbloei van de visscherij en ThomasvaerDie Pieternel die weet het wel. Pieternel. Ja, Pieternel die zal 't niet weten. Die is van alle markten thuis. Thomasvaer. Ik ben benieuwd, van je te hooren, Hoe jij aan al die wijsheid komt. P i e te r n e 1. Als je we even uit laat praten, Dan hoor je het subiet, terstond. Het antwoord toch ligt vöor de hand 'K ben abonné van een courant. Thomasvaer. Van een courant? Ja, maar van welke? Pie ter nel. Je vraag kon haast niet dom mer zijn. 'K lees de beste en goedkoopste krant Van heel ons mooie Kinheimland. Thomasvaer. Ik word ouder hier, maar niet veel wijzer. Pieternel. Wel maat, wat ben je nu toch dom, Je kunt van mij. nog heel veel leeren. Onthoud nu goed wat ik je zeg En laat het dringen! door je kleeren De beste en goedkoopste krant .Van heel ons mooie Kinheimland.... Thomasvaer. Dat is onze IJmuider Courant. Ik hield me maar wat van den domme En liet je uit je tentje kfomme. Beiden gaan dan nog eenigen tijd door, den lof te bezingen van de IJmuider Courant. Uit. bescheidenheid laten we dezen lofzang achterwege. Verschillende gebeurtenissen in het afge- loopen jaar worden dan gememoreerd. Na tuurlijk allereerst de staking. Thomaesvaer. De staking duurde een hallef jaar.... Pie ter nel. En toen waren ze nog niet klaar. Thomasvaer. Het was een ramp vooi- heel IJmuiden, Voor reeder, slager, kruidenier, Voor huisbaas, bakker, kleine luijden. Zij allen hadden geen vertier. Pie ter nel. In Juli was het einde daar En kwam de zaak weer voorelkaar. Thomasvaer. Weer voorelkaar, ik hoor 't je zeggen, Zoo ver is het nog lang niet meid, Men moet de bakens gaan verleggen Want anders blijft het narigheid. P i e t e r n e 1. Kom, laten we het beste hopen En nu niet al te somber zijn Er is al zooveel zorg op d'aarde, Na regen komt toch zonneschijn? Thomasvaer. Over zonneschijn gespro ken Wat was de zomer wondermooi. Nauw' waren blad en bloem ontloken, Of natuur stond reeds in zomertooi Pieternel. En wat een drukte op het strand. Half Amsterdam was bij de hand. Thomasvaer. Half Amsterdam huisde in IJmuiden Pie terne 1. Maar hoorde "je de brandklok luiden? Thomasvaer. Je bedoelt de bel van d'autospuit? Pieternel. Daar aan den zelfkant van IJmuiden Steeg het Kerstvuur hoog ten hemel op. Thomasvaer. 't Was voor die lui een reuzenstrop Die brand had wel wat te beduiden. Verzekering dekte wel de schade. En dit komt hen wel zeer te stade, Maar de zomerhuisjes die zijn weg, De zomermenschen hadden pech. P i e t e r n e 1. Och, dat komt ook wel weer in orde Til dat nu maar niet al te zwaar. Er is wel grooter leed geleden In het afgeloopen jaar. ThomasvaerOok al weer waar. Jij kunt het toch maar wat goed zeggen Jij bent toch waarlijk bij de hand.... Of stond dat ook al in je krant? Pieternel. Da's kinderachtig maat. T h o m a s v a er. Ik trek mijn woorden in, Omdat ik 't toch niet win. Het spreekt vanzelf dat ook de werkloos heid druk besproken wordt. Natuurlijk blijft de wensch, dat er spoedig verbetering komt, niet achterwege. Beiden blijken goed op de hoogte te zijn van hetgeen er in de gemeente gebeurt Luister! Thomasvaer. In Santpoort gaat men voort met bouwen, Men schijnt daar de toekomst te ver trouwen. Pieternel. De gemeente maakt daar goede zaken, Weet voor haar grond veel geld te maken Maar met den Bré Thomasvaer. Stil meid, houd toch je mond, Let op toch wat je zeg(t), En wik en weeg je woorden. Veronderstel dat B. en W. het hoorden. Pieternel. De Hoofdstraat komt nu toch in orde. Het heeft wel lang geduurd, Maar 't begint eindelijk wat te worden. Thomasvaer. Je bent nog jong en 't kan nog wel gebeuren, Dat je om de Hoofdstraat niet meer hoeft te treuren. Maar met dien Bré Pie ter n el. Stil, denk om B. en W. Verspreek je nu niet, zeg. Thomasvaer. In Santpoort gebeuren nog meer groote dingen, Daar is een zangerstroep, die kan toch zoo mooi zingen. Pie ter nel. Een zangerstroep? Het dubbel-mannenkwartet zal je be doelen Dat onder leiding van Henk Arisz staat. Thomasvaer. Precies, da£ waar 't om gaat. Zij kwamen, zongen, overwonnen. Waar ze ook maar hebben meegezongen. Maar wat is dat voor een kwartet, Bestaat dat nu uit louter dubbele mannen? Pie ter nel. Foei Thomasvaer, wat ben je dom. Niet de mannen, het kwartet is dubbel. Thomasvaer. Heb dank voor deze ex plicatie. Henk Arisz, mijn felicitatie, Wat je met je zangers hebt bereikt Heeft de eer van Velsen zeer verrijkt. Dan is IJmuiden weer eens aan de beurt: Thomasvaer. De Moerberg is geheel ver dwenen, Die vind je nu in Amsterdam, Maar niet als berg zooals ze dat graag wilden Doch als een zandbaan voor de tram. Pie ter nel. De Moerberg, ja die is ver dwenen Maar een and're Moerberg kwam er voor terug. (Pieternel bedoelt waarschijnlijk den speel tuin. Red.) Thomasvaer. We zijn nu bij de Kenne merlaan Hier blijven we vast even staan. De Kennemerlaan en 't Kennemerplein. Zij mogen er toch zeker zijn! En in de Kennemerlaan, Daar is wat aan de hand Want elke winkelier Heeft er reusachtig 't land. Pieternel. Het land, en dat na Sinter klaas? Vertel me eens waarom, m'n waarde Thomasbaas. Thomasvaer. Over Sinterklaas hadden ze niet te klagen, Maar óver B. en W. Is geen enkele winkelier tevree. Pie terne 1. O maat, bedoel je dat? Dat is me toch ook wat. Dat is me een geschiedenis, Dat voor elk huis geen hekje is. T h o ma svaer. Elk huisje heeft er al z'n kruisje, Een hekje hoeft er heusch niet bij. Pieternel. Maar het staartje van dit muisje? Niemand weet wat 't wordt, wat jij. Niets van beteekenis het openbare le ven is aan de aandacht van het aardige paar tje ontsnapt. De publieke telefooncellen waar" in volgens Thomasvaer reeds drie dubbeltjes zijn ontvangen, de ruïne aan het eind van de Kennemerlaan, onze voetbalclubs Storm vogels, V.S.V. en Kinheim, het Tiberiusplein, de bouwplannen in Velsen-Noord, alles wordt op geestige wijze gehuldigd of, waar zulks van pas komt, bespot. Ten slotte krijgen ook politie en brand weer hun beurt. Deze in het dagelijksch leven onmisbare instellingen schijnen goed bij beiden te staan aangeschreven. Thomasvaer. De politie was weer zeer actief En snapte menigen rijwieldief, Maar nu doet zij het beter. Wie nu z'n kar laat buiten staan, Die kan gerust wel zoeken gaan P i e t e r n e 1. Op het bureau op 't Willems plein Of het kan ook wel elders zijn, Maar opgeborgen is ze zeker. Thomasvaer. Én hieruit valt al weer te lezen: Voorkomen is beter dan genezen. Pieternel. Ik steek 't niet onder bank of stoelen, Die niet hooren wil, moet voelen. Thomasvaer. De staking gaf ook veel te doen, Het waren bange dagen toen Voor politie en voor burgerij. Pieternel. Maar dat is ook al weer voorbij. En hoe staat het met de reorganisatie, Of was dat maar wat voor de statie? Thomasvaer. Dat plan dat is er nu al door, Maar er zijn nog geen centen voor. Reorganiseeren dat kost geld. De hoofden zijn al vast geteld. Pieternel. De brandweer was als steeds paraat. De spuiten waren gauw op straat, Als 't signaal een brand verkondde. Slechts eens had onze commandant Geweldig aan z'n baan het land, Dat was een droeve stonde. Thomasvaer. Je -bedoelt dien brand daar aan het strand? P i e t e mei. Daar was geen water bij de hand. Thomasvaer. Wel meid, toen bluschte hij met zand. Pieternel. Maaralles ging te gronde Samen. Wij wenschen ied'ren Velsenaar Een gelukkig en voorspoedig jaar, Een jaar van rijken zegen. En B. en W. en ook den Raad Veel wijsheid en niet veel gepraat, Dat houdt het werken tegen. We staan nu pas aan het begin, Dus vrienden, houdt den moed er in En houdt u fiks en fertig. Wij gaan nu allen vanelkaar, Tot ziens dus tot het volgend jaar, Tot ziens tot vijf en dertig. ARB. TOONEELVER. „PALVU". Naar wij vernemen geeft de Arb. Tooneel- vereeniging „Palvu" Dinsdag 9 Januari a.s. haar tweede uitvoering in dit seizoen. Opge voerd zal worden „De Erfgenamen van Ra- bourdain", kluchtspel in drie bedrijven van Emile Zola. Voor deze uitvoering heeft Palvu een be perkt aantal kaarten beschikbaar gesteld voor werkloozen die a 20 cents per stuk ver krijgbaar zijn bij den heer J. van Dijk, Tuin derstraat 19. DE NEDERLANDSCHE KOOPVAARDIJVLOOT. CIJFERS OVER 1933. De Nederlandsche Koopvaardijvloot heeft in 1933 meer belangrijke verliezen geleden, voornamelijk door verkoop, terwijl enkele schepen verloren gingen- Van de Stoomvaart Mij. Nederland te Am sterdam werden de stoomschepen Rondo en Rotti voor sloop naar Italië, de Radja en de Roepat voor sloop naar Japan en de Riouw eveneens naar Japan verkocht, totaal 37759 ton. Van den Rotterdamschen Lloyd werden verkocht de passagiersschepen Insulinde naar Frankrijk en Tjerimai naar Egypte, totaal 17705 ton. De Holland-America Lijn te Rotterdam ver kocht 5 vrachtschepen, n.l. de Vee.ndijk, voor sloop naar ons land. Westerdijk en Eemdijk voor sloop naar Engeland. Kinderdijk voor sloop naar Italië en de Vechtdijk naar En geland, totaal 37310 ton. Van de Kon. Holl. Lloyd te Amsterdam werden verkocht de stoomschepen Rijnland, Drechterland en Delfland, alle voor sloop naar ons land, totaal 14669 ton. Van de Scheepvaart Mij. Triton te Rot terdam werden de schepen Schouwen en Vlieland naar Griekenland verkocht, samen 14400 ton. Van de Vereenigde Nederl. Scheepsvaart Mij. te 's-Gravenhage werden de stoomsche pen IJselkerk en Schiekerk voor sloop naar Italië, de Grijpskerk voor sloop naar Frank rijk en de Westerkerk voor sloop naar Hol land verkocht, totaal 27727 ton. De Hollandsche Stoomboot Mij. te Amster dam verkocht haar schepen Drechtstroom en Hilstroom resp naar Rusland en Finland, to taal 3420 ton; de Kon. Nederl. Stoomboot Mij. de stoomschepen Crato en 'Nero naar En geland, samen 1599 ton. De Koninklijke Paketvaart Mij. te Amster dam verkocht de stoomschepen Janssens.en van de Capellen voor sloop, samen 2290 ton. Van de reederij W. H. Berghuys te Amster dam, welke vroeger geregeld met drie stoom schepen steenkolen van Engeland naar Am sterdam vervoerde, werd het laatste stoom schip, de Willy, groot 1242 ton, naar Portugal verkocht. Th. van Ommerens Scheepvaart Mij te Rot terdam verkocht het stoomschip Pendrecht naar Amerika en den tanklichter Frisia naar Algier, samen 17-83 ton. De Scheepvaart- en Steenkolen Mij. te Rotterdam verkocht haar stoomschip Zuid- Holland. groot 1837 ton, naar Engeland; de reederij Erhardt en Dekkers te Rotterdam haar stoomschip Noordwijk, groot 2118 ton. naar Griekenland, de firma P. A. van Es en Co. te Rotterdam haar schoomschip Strijpe, groot 1053 ton, naar Italië. Van de Mij. Zee vaart te Rotterdam werd het stoomschip Ce- laeno, groot 3544 ton, naar Engeland verkocht, de Wester Scheepvaart Mij. te Rotterdam ver' kocht de Parklaan, het laatste van haar drie schepen, groot 7000 ton, naar Italië. N.V. H. Müher en Co's Algemeene Scheep vaart Mij. te Rotterdam verkocht het stoom schip Professor Muys, dat een geregelden dienst onderhield van Harilngen op Huil, voor sloop naar België. Hiermede ging waarschijn lijk het oudste stoomschip van onze handels vloot verloren, daar het schip dat 751 ton groot in 1891 gebouwd en dus 42 jaar oud was. De Nederl. Indische Tankboot Mij. te 's-Gravenhage verkocht de schepen Gronin gen en Sambadja, samen 2500 ton, voor sloop naar Japan. De reederij W. H. v. d. Zee te Smyrna, va rende onder Nederlandsche vlag, welke vroe ger geregeld een viertal schepen in de Levant in de vaart had. verkocht thans ook haar laatste stoomschip, de Christine, o.a. 3000 ton groot, naar Engeland, terwijl Groenewe- gen's Transport Onderneming het tankstoom schip Velley, groot 31950 ton. naar Noorwe gen verkocht. In totaal zijn dit van 18 ree derij en 48 schepen met een inhoud van 180.42* ton. Verder werden nog verkocht van de In ternationale Sleepdienst Mij. te Rotterdam de sleepbooten Zwarte Zee en Roode Zee, resp. naar Duitsehland en Rusland, samen 1177 ton, het stoomschip B. A. Sanne, 4200 ton, naar Duitsehland: de motorschoeners Argo naut. 552 ton, naar Portugal, Anna Elisabeth, 470 ton, naar Italië en Dina, 200 ton, even eens naar Itailë. Verloren gingen door stranding nabij Moer- mansk het stoomschip Alkaïd van v. Nievelt en Goudriaan's Stoomvaart Mij. te Rotter dam, groot 4441 ton, terwijl de motorschoener Clara uit Hoogezand nabij de Iersche kust verging. Dit schip was groot 228 ton. In totaal verloor de ëederlandsche Koop vaardijvloot in 1933 dus 56 schepen, met een totalen inhoud van 191.693 ton. Hiertegenover staat slechts weinig aan winst door nieuwbouw. Aan nieuwe schepen werden in de vaart gebracht de motorboot Doggersbank van de fa. Hodde en Blokdijk te Amsterdam, groot 350 ton; Nautilus uit Gro ningen, groot 270 ton, Thriantha uit Gassel- temijveen. groot 350 ton. Eton uit Groningen, groot 265 ton; Ransel uit Delfzijl, groot 330 ton, Mies uit Rotterdam, groot 360 ton en Junior uit Rotterdam, groot 300 ton. Aange kocht werd voor ons land het Engelsche stoomschip Ravensdale, groot 338 ton. Totaal zijn -dit 8 schepen met een inhoud van 2563 ton. Enkele groote, nieuwe schepen werden te water gelaten, n.l. de Aagtekerk, Almkerk en Bloemfontein van de Ver. Nederl. Scheep vaart Mij. in Den Haag, terwijl voor deze reederij nog in aanbouw is de Jagersfontein. Ook werd te water gelaten het stoomschip Tuva van de Hoilancsche Vrachtvaart Mij. te Rotterdam. Al deze nieuwe schepen ko men echter eerst volgend jaar in de vaart en wij mogen gerust concludeeren, dat 1933 een buitengewoon slecht jaar voor onze scheepvaart is geweest. HET VISSCHERIJBEDRIJF IN 1933. Traivlloggei-s handhaven zich STOOMTRAWLERS BIJNA 2IS MILLIOEN MINDER DAN IN 1932. De omzet in den Rijksvischafslag geduren de de maand December 1933 bedroeg f 621.782 (f 726.537), waarmede voor genoemd jaar een totale omzet werd bereikt van f 5 573,610, te gen f 8.025.360 in 1932. Het jaar 1933 bleef dus niet minder dan f 2.451.750 achter bij zijn voorganger, een verschil dat grootendeels zijn oorzaak vindt in de staking. Uit de hier onder genoemde cijfers kan men zien, dat de opbrengst der stoomtrawlers in 1933 nage noeg precies denzelfden achterstand vertoont vergeleken bij de opbrengst in 1932. Van de trawlvisscherij kwamen bin nen 1144 (2011) Hollandsche stoom- en mo tortrawlers met een besomming van f 2.368.982 (f 4.852.461), 29 (131) Duitsche stoomtrawlercs met f 91 487 (f 469.524) 1 (1) Fransche met f 6378 (f 5046) 2001 (2003) motorloggers met f 1.369.295 1.153.280), 4468 (5963) motorkustvissehers met f 384.131 (f 402.733), 147 (181) open booten met f 1954 (f 1652) 5 (3) stoomsnurrevaad met f 791 (f 753) 4 (0) stoomkustvisschers met f 2871, 284 (400) Deensche motor kotters' met f 197.640 (f 280.197), 3 (13) Duitsche met f 101 (f 5076), 33 (76) Belgische met f 12.804 (f 30.852), 49 (2) Zweedsche met f 33.823 (f 1069). De totale opbrengst der aangevoerde brawl- en snurrevaadvisch bedroeg derhalve f 4.471.057 (f 7.239.760). Van de drijf netvissc her ij kwamen binnen 29 (6) stoomloggers met f 58.902 (f 15135). 312 (78) motorloggers met f 249.136 (f 66 035) 5 (0) Poolsche en 3 (0) Duitsche motorloggers met resp. f 5346 en f 2447 en 191 (180) Engelsche stoomdrifters met f 175.534 (f 197.739). Totale opbrengst der drijf netvisscherij f 491.365 (f 278.960). Van de beugvisscherij kwamen bin nen 140 (162) stoombeugers met f 123.732 (f 144 357) De opbrengst der consignatiezen dingen bedroeg f 487.445 (f 362.275). Duidelijk valt uit de cijfers te lezen, dat de trawlloggers geprofiteerd hebben van de staking. Weliswaar was het aantal gelijk aan dat van 1932, het totaal hunner besommin gen was echter ruim twee ton meer. De ge middelde reisbesomming dezer schepen was dan ook wel hooger. n.l. f 685 tegen f 575 in het vorig jaar. De gemiddelde besomming der trawlers daarentegen was in 1932 aanzienlijk minder dan in 1932, n.l. resp. f 2070 en f 2415. Deze achteruitgang wordt door de kortere reizen gedurende een zeker deel van het jaar slechts gedeeltelijk gecompenseerd. Het aantal motorkustvissehers is sterk verminderd, n.l. met niet minder dan 1500, terwijl de totale opbrengst dezer scheepjes slechts met ca. f 18.000 verminderde. De ge middelde reisbesomming steeg dan ook van f 67.50 tot f 85. De buitenlandsche concurrentie op onze markt aanzienlijk minder dan verleden jaar, toen alleen door trawl- en snurrevaadvis- schers voor ongeveer f 830.000 werd aange voerd. In 1933 was dit cijfer bijna vijf ton minder n.l. f 340.000. De eenige verklaring die hiervoor te geven is, is dat de markt te IJmui den in 1933 voor de buitenlanders minder aantrekkelijk was dan het vorig jaar. De ge middelde besomming der Deensche kotters was als in 1932, n.l. f 700. Van veel grooter beteekenis dan in 1932 was de haringvisscherijUit de reeds opge geven totaalcijfers blijkt, dat de opbrengst der drijf netvisscherij ruim twee ton hooger was dan het vorige verslagjaar. Deze twee ton kwamen nagenoeg geheel aan de motor loggers ten goede, wier totaalcijfers met ruim f 180.000 gestegen is. De gemiddelde besom mingen der beide jaren ontloopen elkaar niet veel. De stoombeugers konden het dit jaar bren gen tot' een gemiddelde van bijna f 900. Het staat, te bezien, of ze dit cijfer ook in 1934 zullen kunnen handhaven. Het begin is, zoo als we reeds hebben gemeld, verre van gun stig. Maar het kan natuurlijk verkeeren en het is thans nog niet de tijd voor opmerkin gen dienaangaande. De opbrengst der con signatiezendingen was in 1933 f 125 000 meer dan in 1932. als gevolg van de groote con signaties tijdens en kort na de staking. De contingenteering zal dezen handel wel bin nen de perken houden. In December 1933 was de opbrengst nog slechts f 23.980 tegen f 66.866 in dezelfde maand van het iaar 1932. Zonderen we de drijf netvisscherij uit dan zien we, dat het jaar 1933 buitengewoon on gunstig was en dat niet alleen door de sta king. Want in de maand December deden de stoomtrawlers slechts 154 reizen met een aanvoer van f 319.140, tegen 191 reizen met f 449.487 in December 1932. De omstandighe den voor het bedrijf waren dus nog ongun stiger dan een jaar geleden. Bn ook in ge noemde maand zien we van de motorloggers gunstiger cijfers. Er kwamen er 93 binnen met f 24.963 tegen 84 met f 53.239 in Decem ber 1932.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1