De plaatselijke afdeeling der S. D. A. P. jubileert. Een Meisje en een Man IJMUIDER COURANT DINSDAG 2 JANUARI 1934 TWEEDE BLAD. BEVERWIJK. Een praatje met den voorzitter. Waf de s. d. raadsfractie deed. P. J. van Helden, voorzitter der jubileerende afdeeling. Op Woensdag 3 Januari a.s. zal het vijf en twintig jaren geleden zijn, dat de plaatselijke afdeeling van de S. D. A. P. in onze gemeente werd opgericht en naar aanleiding van dit jubileum vonden wij haar voorzitter, den heer P. J. van Helden bereid, ons een en ander uit de historie van deze kwart eeuw mede te dee- len. Op den derden Januari 1909 werd de afdee ling opgericht door den heer S. Wolf en diens cchtgenoote mevrouw Jo WolfBuys, die evenals de heer v. Helden reeds eerder tot de Partij waren toegetreden. Voorts behoor den tot de oprichters de heeren G. Wasse naar, C. Steyn, K. Tijssen en P. Boogaard. Eenige oprichters waren in dien tijd lid van de bestaande Volkskiesvereeniging, die in 190S den heer K. Tijssen candidaat stelde voor den gemeenteraad met den lateren partijge noot P. Heinekamp. Reeds in 1903, het jaar van de spoorwegstaking, was hier ter plaatse een afdeeling van de S. D. A. P. opgericht-, doch zij had slechts een kort bestaan. Na de oprichting in 1909 werd de heer K. Tijssen voor den gemeenteraad candidaat gesteld. Hij werd niet gekozen, doch kwam volgens 't toenmalig stelsel in herstemming met den Chr. Hist, afgevaardigde nu wijlen den heer I. Velthuis van Zanten, die tenslotte den ze tel bemachtigde. „Met de verkiezing van den heer C. Maters", aldus de voorzitter van de jubileerende af deeling, deed de soc.-dem. haar intrede in den Beverwijkschen gemeenteraad, waar mede tévens den grondsdag werd gelegd voor den verderen groei der afdeeling niet alleen, maar naar later zou blijken, ook voor de op richting eener zusterafdeeling te Wijk aan Zee en Duin, die inmiddels tot 120 leden is uitgegroeid en twee raadszetels bezet. In 1919 gelukte het de afdeeling Beverwijk twee zetels in den raad te veroveren. Zij werden bezet door mevr. Jo WolfBuijs en den heer P. J. van Helden. „Mevr. Wolf—Buijs" merkte de heer van Hel den op, „deed in den gemeenteraad goed werk, zij was bovendien een goed spreekster en het was een verlies voor de afdeeling, toen zij daartoe gedwongen door de werkzaam heden van haar echtgenoot, de gemeente moest verlaten. Zij is later in Haarlem gestor ven en met recht kon de redactie van de „Pro letarische Vrouw" van haar gewagen dat zij was een zorgvolle moeder, die hard werkte, zoowel voor haar gezin als voqr de beweging. Zij reeft ook in den Beverwijkschen gemeen teraad verdienstelijk werk gedaan. Zoo her inner ik mij nog zeer goed, vervolgde de heer v. Helden, hoe zij leed onder de afwijzing van- haar voorstel tot oprichting van een consul- tatiebureau voor zuigelingen, dat zij op mees- sterlijke wijze verdedigd had. Maar zij mocht dan al teleurgesteld zijn, den moed om verder te strijden opgeven deed zij nooit. De afdee ling heeft zich haar werk steeds tot voorbeeld gesteld. Zou een wethouderszetel de afdeeling ambieeren? vroegen wij. Destijds was wethouder Ph. M. Pattes een ling in den raad evenals zijn collega, de heer J. Eijking en de thans zittende wethouder K. Steyn. Bovendien mag niet uit het oog wor den verloren, dat het niet om wethoudersze tels gaat, maar om een bepaalde macht, waardoor iets goeds tot stand kan worden FEUILLETON Naar het Engelsch van CURTIS YORKE. (Nadruk Verboden). 15) „Wel, wel, lammetje, wij zijn dat allemaal op zijn tijd. Ik weet misschien meer dan ik zeg, maar ik heb wel opgemerkt dat meneer Warwick er ook niet overgelukkig uitziet; natuurlijk is 't niet mijn zaak, de man kan misschien inwendige pijn of ergernis hebben. Daar komt Gregory den weg op met de brie ven. Ik hoor hem fluiten, hij heeft er den tijd voor genomen, hij is 'n flink uur later- dan gewoonlijk". Christian nam zwijgend den postzak van den jongen aan en opende dien met een klein sleuteltje, dat aan haar riem hing. On der de brieven, die er in zaten, was een briefje van Vanbrugh, dat als volgt luidde: „Beste Christian", Een paar van mijn vrienden, een zekere gebracht. De bezetting der wethouderszetels moet o.i. een afspiegeling zijn van de samen stelling van den gemeenteraad en tenslotte moet er voldoende zekerheid bestaan, dat on ze voornaamste eischen worden ingewilligd. Ik denk hier b.v. aan naar draagkracht op klimmende belastingen, met ruime vrijstel ling van de lagere inkomens en een hoogere kinder aftrek, aan belangrijke zaken als een goede bedrijfspolitiek, uitbreiding van ge meentelijk grondbezit, gericht op een behoor lijke woningpolitiek op welk gebied door partij genooten in den raad reeds veel is gedaan, dat waardeering heeft mogen ondervinden. Tenslotte is dit alles sléchts een klein deel van datgene wat wij denken te bereiken. Eind doel blijft natuurlijk het brengen van het so cialisme. Dat dit niet gemeentelijk kan is duidelijk, waar het toch per slot van rekening nationaal en internationaal wordt nage streefd op den grondslag van gemeenschap pelijk bezit van grond en productiemidde len. De verwezenlijking van al deze dingen ligt buiten het bereik van een gemeenteraad. De S. D.-gemeentepolittiek stelt zich voorna melijk ten doel het orgaan der gemeente meer en beter dienstbaar te maken aan het in richten en beheeren van allerlei instellingen ter voorziening in de behoeften van alle in gezetenen, waarbij gestreefd wordt naar het grootst mogelijke gerief en waarbij rekening wordt gehouden met de economische positie van de bevolking. Langs dezen weg bevor dert deze gemeentepolitiek de socialistische gedachte. De kwestie van het socialisme zelf zal zich wél uiteindelijk in de richting van een geleidelijken overgang bewegen. De meest urgente verlangens gaan uit naar ziek teverzekering, premievrij staatspensioen, so cialisatie, medezeggingschap, verdere door voering van den achturendag en... niet te ver geten de ontwapening. „Zoo zullen wij, aldus besloot de voorzitter van de jubileerende afdeeling, steeds voort gaan in de overtuiging, waarin wij ons ju bileum vieren, nl. dat eenmaal de zon van het socialisme zal opgaan." Tenslotte vermelden wij nog, dat de afdee ling twee raadszetels inneemt, welke bezet worden door mevr. T. KempHaan en den heer Joh. de Bruin. Het bestuur van de jubileerende afdeeling bestaat uit de heeren P. J. van Helden, voor zitter, C. Molestein, 2e voorzitter, Ph. van Groningen, secretaris, P. Heine, 2e secretaris, B. Post, penningmeester, Romunde en mevr. T. KempHaan. De heer v. Helden is onge veer 14 jaar voorzitter. Het zilveren jubileum zal a.s. Zaterdag avond met een feestavond in hotel„Oud-Mee- renstein" worden herdacht. DE WERKLOOSHEID. Het totaal aantal bij den gemeentelijken dienst der werkloosheidsverzekering en ar beidsbemiddeling ingeschreven werkloozen was deze week ~1091 tegen 981 in de vorige week. Voor de drie bij den ^ienst aange sloten gemeenten waren de cijfers: Bverwijk 459 (vorige week 466), Wijk aan Duin 336 (331) en Heemskerk 188 (144). Op den Oudejaarsdag van het vorige jaar waren deze cijfers: Beverwijk 453, Wijk aan Duin 267 en Heemskerk 128, totaal 848 juffrouw Mornington, een buitengewoon aar dig meisje en haar broer, zijn erg verlan gend eens de Carolay-mijn te zien. Ze zijn Engelschen, en logeeren bij de Kirwins, in Cardstown. Ik denk, dat je ze wel aardig zult vindefi. Als 't je schikt hopen we in de vol gende week een dag, misschien Donderdag, aan te komen en te overnachten. Je toegenegene DAVID VANBRUGH. Christian verheugde zich erg op het aan gekondigde bezoek. Het leek haar een heelen tijd sinds ze een meisje van haar eigen leef tijd had gezien of gesproken. Daarbij was ze trotsch op haar domein en het idee om 't aan vreemden te laten zien was aanlokkend genoeg. Hoewel ze met Warwick op betrek kelijk vriendschappelijken voet was gekomen den laatsten tijd, had ze hem nog nooit naar de mijn meegenomen. 't Had hem vermaakt, maar niet gehin derd, wat niet haar bedoeling geweest was. Ze verschanste zich op den dag, dat 't gezel schap van Cardstown zou aankomen in de vesting van Barnethan en hield toezicht op 't timmeren van een luchtschacht in de grootste galerij.' Edna Mornington was blond met bruine oogen, had een opmerkelijk mooi figuur en een heel lieve stem. Haar broer was een kwijnende, niet onknappe jongeman, met 't LOOP DER BEVOLKING Ingekomen: E. J. Karssen, reiziger. Wijk aan Duin, St. Aagtendijkstr. 3, G. de Graaff, extraheerder. Wijk aan Duin, Pijpkade 12. J. Woutering, arbeider, Wijk aan Duin, Pijpkade 12, A. Smaal, stucadoor, Wijk aan Duin, Strick v. Linschotenstr. 5, J. P. van der Lem. stucadoor, Wijk aan Duin, Strick v. Linscho- tenstraat 3. OP AFBETALING Het R.K. Tooneelgezelschap „Kunst zij ons Streven" uit IJmuiden-Oost zal op 25 Jan. in het K. S. A. gebouw optreden voor de leden van het Gezelschap van den Stillen Omgang naar Amsterdam. Opgevoerd wordt het too- neelspel „Op afbetaling" van Jac. Ballings, in de Hollandsche bewerking van G. Nielen. DE RESULTATEN DER ST. NICOLAASWEEK. De winkelweek-commissie, welke gevormd werd uit de Winkelierkvereeniging „Eendracht Macht" en de R.K. Middenstandsvereeniging „De Hanze", die de St. Nicolaaswinkelweek or ganiseerde heeft besloten geen afrekenings vergadering te beleggen, zulks met het oog op de moeilijkheden, welke vorig jaar bij het be leggen eener gecombineerde vergadering wer den ondervonden. De commissie heeft daarom in een schriftelijk rapport de resultaten van de gevoerde actie aan de beide middenstands organisaties kenbaar gemaakt. Daarin deelt de commissie mede, dat de rekening van inkomsten werd gecontroleerd door een commissie, bestaande uit de heeren H. van Doorn, M. de Weijer en C. W. Rijken. Uit de afrexening blijkt, dat de reclame-cam pagne een batig saldo heeft opgeleverd van 173.15, welk bedrag' overeenkomstig de af spraak verdeeld werd over de twee vereeni- gingen in dezelfde verhoudingen als haar leden aan de campagne hebben deelgenomen. Een deel van deze bedragen werd benut, om voor gezamenlijke rekening eenige dagen vóór en tijdens het Kerstfeest twee groote Kerstboo- men op de straat te plaatsen. Zonder twijfel zijn deze kerstboomen een aardige attractie voor Beverwijk geweest. In vergelijking met het vorige jaar zijn de resultaten van de winkelweek verre van be vredigend geweest. Dit is natuurlijk in de eer ste plaats te wijten aan de zeer slechte tijds omstandigheden, maar bovendien moet in aanmerking worden genomen, dat de ditmaal gehouden puzzle-wedstrijden voor het publiek niet zoo'n attractie vormen, als verlotingen, die door de overheid werden verboden. Overi gens is de commissie ook niet bijster te spre ken over de medewerking van de winkliers die naar de meening van alle commissieleden grooter had kunnen en moeten zijn. De afrekening vermeldt aan ontvangsten een bedrag van 1896.59, aan uitgaven Lam pionoptocht 163.48, algemeene onkosten 243.55, aankoop prijzen 406.21, prijzenhuis 201.55, intocht St. Nicolaas 136.45; uitgave courant 556,21, nagekomen uitgaven 15.99 saldo 173.15. DE WERKLOOSHEID Het totale aantal werkloozen ,öat aan het einde der vorige week bij den gemeentelijken dienst der werkloosheids verzekering en ar beidsbemiddeling stond ingeschreven, n.l. 1091, was verdeeld over onderstaande vak groepen Beverwijk: drukkers 5, letterzetters 1, be hangers 1„ betonvlechters 5, betonwerkers 7, marmerbewerkers 3, marmerpolijsters 1, grondwerkers 61, metselaars, 15, opperlieden 14, schilders 13, spoorleggers 1, steenhouwers 2, stucadoors 11, timmerlieden 24 houtbewer kers 1, stofferders 1, kleermakers 1, kap- peprs 2, schoenmakers 2, bankwerkers 5, ca- rosseriemakers 2, electriciens 3, handlangers 2, koper- en blikslagers 5, loodgieters 3, ma chinisten 8, machinedrijvers 2, metaalbewer kers 4, monteurs 3, plaatwerkers 1, smeden 2, stokers 9, voorslaanders 2, vuurwerkers 1, bakkers 1, siegarenmakers 21, sorteerders 4, slagers 1, landarbeiders 42, agenturen 1, rei zigers 2, teekenaars 4, chauffeurs 12, expedi teurs 1, kellners 1, winkelbedienden 5, schip pers 1, incasseerders 4, kantoorbedienden 5. losse arbeiders 123, dienstboden 1, werksters 5, glas-in-loodzetters 1, voegers 1, totaal 459 (vorige week 466). Wijk aan Duin: Betonvlechters 1, beton werkers 5, grondwerkers 57, metselaars 10, opperlieden 17, schilders 5 steenhouwers 1, stucadoors 3, timmerlieden 16, stoffeerders I, kappers 1, bankwerkers 10, carosseriemakers 2, electriciens 3, handlangers 5. klinkers 2, koper- en blikslagers 4, lasschers 1, loodgie ters 2, machinisten 7, machinedrijvers 1, me taalbewerkers 5, monteurs 3, plaatwerkers 2, smeden 1, stokers 6, bakkers 2, sigarenma kers 7, sorteerders 1, landarbeiderrs 43, reizi gers 1, teekenaars i, chauffeurs 9, kellners 2, lij nwerkers 1, winkelbedienden 3, schippers 2, voerlieden 1, incasseerders 2, kantoorbe dienden 5, onderwijzers 1, losse arbeiders 77, werksters 4, straatmakers 3, totaal 336 (337) Heemskerk: Betonvlechters 3, betonwer kers 20, metselaars 1, opperlieden 7, schil ders 1, timmerlieden 6, lasschers 1 landar beiders 90, chauffeurs 2, kantoorbedienden 2, losse arbeiders 51, totaal 188 (144). HEEMSKERK 12 1/2-JARIG PRIESTERJUBILé. Pater C. Diemeer, die vroeger te Heemskerk woonde, Missionaris van de Eerwaarde Paters van het H. Hart te Tilburg, hoopt 15 October 1934 zijn 12 1/2-jarig Priesterfeest te vieren. Hij is thans werkzaam in Belgisch Congo. voorkomen van uiterste uitputting^en verve- ling. Zijn opmerkingen over de mijnen en 't werk wekten in Christians gemoed een ge amuseerde verachting, waarvan hij gelukkig absoluut onbewust was. Vanbrugh was duidelijk de slaaf van de be- tooverende Edna, en dit bemerkte deze jonge dame heel duidelijk. „En is 't waar, wat u zegt, juffrouw Cun- ninghame, dat u iederen morgen om vijf uur opstaat, om op 't werk toe te zien?" vroeg Mornington. „Dat moet vermoeiend zijn! Ik zou 't niet kunnen, zelfs al kon ik er mijn leven mee redden!" „Neen George, ik weet heel zeker, dat je 't niet zou kunnen", lachte zijn zuster, zelfs al kon je een mijn beheeren. Lieve deugd", voeg de ze er aan toe, toen ze zich bukte om een stuk erts. op te rapen. „Is dit nu werkeijlk zilverlood? Wat reusachtig interessant! Ik wil er vast van stelen. U niet, meneer Vanbrugh? Hebt U ook niet altijd zin de dingen, die u be wondert en niet kunt bezitten, te stelen?" „Niet altijd", stamelde David, „tenminste ik bedoel soms heel dikwijls". „En let u heusch zelf op 't plaatsen van de buizen?" wendde Mornington zich tot Chris tian. „Heusch, wat vermoeiend!" „Hoe gaat het met Warwick?" vroeg Van brugh aan Christian, toen zij bij den zaag molen halt hielden. „En hoe gaat het met zijn nieuwe werkvolk?" „Dat weet ik niet", antwoordde 't meisje stijf. „Ik heb hem eenige dagen niet gezien". „Ik zal hem een wenk geven, voorzichtig te R.K. KERK. De Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot. kapelaan te Heemskerk kapelaan van Rijn thans te Voorburg. FILMAVOND. Voor de Mariacongregatie zal Woensdag avond in het R.K. Vereenigingsgebouw pater Zoetmulder eenige films vertoonen over de missie in Afrika, waarbij hij vele jaren werk zaam is geweest. WONINGBOUW De heer P. Klaase, alhier, heeft 25.000 M2 bouwterrein verkocht aan de firma Pot en Winkler, bouwondernemers te Haarlem. De grond is gelegen Rijksstraatweg en kleinen Houtweg, alhier. Het is de bedoeling een 100 woningen op dit terrein te bouwen. 55-JARIGE ECHTVEREENIGING 29 Januari a.s. zal het 55 jaar geleden zijn. dat het echtpaar Piet Welboren en Antje Schermer in den echt werd verbonden. BURGERLIJKE STAND Geboren: Joannes Hendricus, z. v. C. J. Duijn en P. I. W. Koper, Jacobus Petrus Theo- dorus, z. v. Petr. Stengs en Fr. Koedijk. Overleden: A. van der Sluis, wed. van H. Docter, 80 j. Ondertrouwd: W. Schelle vis te Wijk aan Zee en A. M. Kraakman, alhier. BEVOLKING Ingekomen personen: Mej. Chr. M, Smolenaars, dienstbode, J. v, Kuikweg 1, van Wijk aan Zee en Duin. Vertrokken personen: H. Th. Surendonk en gezin, bankwerker, van Hoogdorperweg 23 naar Velsen. CASTRICUM HET KOLONIEHUIS VOOR ZWAKKE KINDEREN TE CASTRICUM. OVERNEMING DOOR „R.-K. KINDER UITZENDING TE HAARLEM". De betrokken commissie uit Prov. Staten behandelde het voorstel van Ged. Staten tot het verleenen van financieele medewerking voor de overneming van het Koloniehuis te Castricum van de Stichting „Amsterdamsche Kolonieverpleging voor kinderen" door de Stichting „Katholieke Kinderuitzending in het bisdom Haarlem". Eén lid vroeg of er wel voldoende controle op de gestie van de stichting is geoefend. Er zou toch door de Stichting f 60.000 worden gevoteerd. Is dit inderdaad geschied? Komt de provincie bij de thans gedane voor stellen, waarbij de Stichting Amsterdamsche Kolonieverpleging wordt vervangen door de Vereen. Katholieke Kinderuitzending in het bisdom Haarlem niet in veel slechtere positie, doordat zij thans wordt „afgescheept" met een tweede hypotheek? Verschillende leden sloten zich bij deze op merkingen aan. Is de Stichting indertijd niet wat te vlug tot den bouw van dit Koloniehuis overgegaan? Voor zoover bekend, beschikte de Stichting over geen noemenswaard kapitaal en kon zij zelfs tijdens den bouw niet aan haar verplichtingen voldoen. Had men niet met de Stichting kunnen be werkstelligen wat Ged. Staten thans voorstel len voor de R.K. Vereen, voor Kinderuitzen ding? Krijgt de nieuwe combinatie niet dezelfde moeilijkheden als de oude? Eén der leden, die zich volkomen op de hoogte noemde van den gang van zaken in dezen, gaf een nadere uiteenzetting van het verloop van deze zaak. Er zijn fouten gemaakt, maar deze zijn niet van een zoodanigen aard, dat ook maar één oogenblik aan opzet behoeft te worden gedacht. Hoogstens zou gesproken kunnen worden van te hoog gespannen ver wachtingen ten opzichte van bedragen, welke langs andere wegen zouden kunnen worden verkregen, waarbij men in deze verwachtingen wel wat erg ver is gegaan. De stichting is niet in staat gebleken voor de toegezegde f 60.000 te zorgen. De thans voorgestelde oplossing is de eenige goede. Er is thans geen behoefte aan meer neutrale koloniehuizen. De thans in aanmerking komende Vereeni- ging, welke in een, door de betrokken Inspec ties afgekeurd, perceel te Egmond aan Zee ge huisvest is, heeft de gestelde voorwaarden aanvaard en kan het benoodigde geld krijgen van een bepaalde combinatie onder rente garantie van de Overheid. Deze geldschieter eischt een eerste hypotheek naast de borg stellingen. Op een hierna gestelde vraag, of het Kolo niehuis ook voor andersdenkenden geopend zou zijn, antwoordde het hiervoren genoemde lid ontkennend. Het lid van Ged. Staten sloot zich bij het hiervoor gesprokene aan. Ged. Staten zagen geen andere mogelijkheid, om tot een andere oplossing te komen. Voor de inrichting van het gebouw zal de nieuwe Vereeniging zorgen. Wordt de voor dracht aangenomen, dan zal het mogelijk zijn. dat binnen enkele maanden het gebouw in exploitatie zal kunnen worden genomen. De opmerkingen betreffende de tweede hy potheek zullen Ged. Staten nog nader over wegen. Met algemeene stemmen adviseert de Com missie tot aanneming van de voordracht. zijn", ging hij voort. „Die smeerders zijn wraakzuchtig kerels, en Owen heeft de helft van hen in dienst genomen en die is zelf een wraakzuchtig mensch". „Ik geloof wel, dat meneer Warwick op zich zelf kan passen", zei Christian rustig. „Ik weet 't niet", antwoordde Vanbrugh, aan zijn groote snor draaiend. „Niemand van ons kan op zichzelf passen, als er bedrog in 't spel is. O ja, ik hoorde vertellen, dat Warwick aan gevallen is niet ver van Raskellan. Weet jij misschien of 't waar is?" „Ik weet niets van meneer Warwick en zijn zaken", klonk het onverschillig. Toen de bezichtiging van de mijn afgeloopen en een stevig maal verorberd was, werd Edua Mornington aangegrepen door den wensch, de bergwerken van Barnethan te zien. Vergeefs verzekerde haar broer haar, dat 't vreeselijk vermoeiend zou zijn twee mijnen op één dag te bekijken, de jonge dame wilde echter niet tegengesproken worden. Ze stond er ook op dat Christian met haar mee zou gaan en hoewel de laatste kalmweg weigerde, drong Edna Mornington zoo aan. dat Christian op 't laatst moest toegeven, te meer daar Mornington en Vanbrugh ook aan drongen. Ze vonden Warwick naast de railbaan bij den ingang van de mijn staan, toezicht hou dend op de telling van de zakken met erts. Warwick liep naar 't gezelschap toe om het te begroeten, maar maakte niet meer dan een lichte buiging in Christian's richting. Ze had den elkaar niet ontmoet sinds den nacht toen DE WERKLOOSHEID. STERKE STIJGING IN BEGIN DECEMBER. Verschenen zijn thans de cijfers van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling over de week van 4 t.m. 9 Dec. jl. Zij loopen over 599.000 leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 ge subsidieerde vereenigingen. De werkloosheid heeft 35.2 pet. bedragen tegenover 26.2 pet. in de week van 20 t.m. 25 Nov. en 30.7 pet. in de overeenkomstige week van het jaar 1932. De buitengewoon sterke stijging sinds 25 No vember moet in de allereerste plaats worden toegeschreven aan de ingevallen vorstperiode. Bij 1064 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op- 9 December 1933 in totaal 396.092 werkzoekenden ingeschreven. In totaal waren werkloos 371.805 personen. BEZUINIGING OP DE LANDSVERDEDIGING. HET RAPPORT-IDENBURG IN HOOFDZAAK GEREED. Het rapport van de Commissie-Idenburg over de bezuiniging op de landsverdediging is in hoofdzaak gereed gekomen. Eerstdaags zal daaraan de laatste hand worden gelegd, zoodat het vermoedelijk POg P) de eerste helft van Januari aan de regeering zal kunnen worden aangeboden. OOK 1933 ZEER SLECHT VOOR DEN TUINBOUW. VERGADERING PROV. COMMISSIE UIT DE VEILINGEN IN NOORD-HOLLAND. In de jaarvergadering van de Provinciale Commissie uit de veilihgert in Noord-Hol land welke te Alkmaar is gehouden, wees de voorzitter, de heer P. Slot, burgemeester van Broek op Langendijk, op de zeer slechte tij den voor den tuinbouw. Van 31 October 1932 tot 17 Juni 1933 was voor 21.251.000 kilo pro ducten geen kooper te vinden voor den reeds laag gestelden minimumprijs. In 1929 belie pen de omzetten 22 millioen, in 1933 slechts 8 millioen. Met de onderhandelingen met Duitschland is men op den goeden weg, maar toch zal de productie moeten worden beperkt,,, wat wreer toeneming der werkloosheid ten gevolge zal hebben. Besloten werd, dat voortaan de koopman, die aan de veilingen aardappelen koopt, niet meer kosten hoeft te betalen dan de koop man, die van den teler koopt. Aan de regeering za.l worden gevraagd, dat de vroege aardappelen in 1934 op de veilin gen zullen mogen komen en dus niet onder de bemoeiingen van de Ned. Aardappelcen trale zal vallen. Tenslotte deelde de voorzitter nog mede, dat binnenkort aan de tuinders een voor schot zal worden verstrekt ten bedrage van 25 pet. der richtprijzen. EEN NIEUWE ONDERZEEëR IN DIENST GESTELD. Zaterdagochtend is Hr. Ms. onderzeeboot K V., bestemd voor den dienst in Ned.-Indië in dienst gesteld. De boot werd Overgenomen door kapitein ter zee A. Vos. hoofd van de afdeeling materieel zeemacht, van het depar tement van defensie van de Rotterdanxsche droogdokmaatschappij De onderzeeboot vertrok hierna naar Den Helder. Zij is de tweede van een serie van 3 onder zeebooten welke door de R. D. M. zijn ge bouwd. DIES NATALIS DER AMSTERDAMSCHE UNIVERSITEIT. Ter gelegenheid van de dies natalis der Amsterdamsche Universiteit zal de rector- magnificus, prof. dr. H. A. van Bakel, aan den heer F. J. Kruitwagen O.F.M. het docto raat honoris causa in de letteren en wijsbe geerte verleenen en aan mej. Henriëtte Boas, candidate in de klassieke letteren, het getuig schrift der eervolle vermelding uitreiken, haar voor haar antwoord op een prijsvraag toegekend. AANVARING NABIJ DEN WATERWEG. Nabij den Waterweg is Zaterdagavond, tij dens mist, het Engelsche stoomschip Tador- na, van Liverpool op weg naar Rotterdam, in aanvaring gekomen met het Nederland- sche stoomschip Ary Scheffer, op reis van Rotterdam naar Havre. De Tadorna kreeg een gat in het bakboordsvoorschip, terwijl de voorsteven van de Ary Scheffer beschadigd werd. Beide schepen zijn naar Rotterdam op- gestoomd. DE NIEUWE GEZANT DER. VER. STATEN. Reuter meldt uit Washington, dat Roosevelt Grenville Emmet te New-York tot gezant der Ver. Staten in Den Haag heeft benoemd. hij haar vertelde had, dat hij haar liefhad en Christian had 't land, toen ze voelde, dat ze een kleur van verlegenheid kreeg. Warwick vond dadelijk genade in de oogen van Edna Mornington, die hem overstelpte met vragen op 't gebied van mijnen. Zijn gevoelens waren niet zachter geworden ten opzichte van de jonge bezitster van Ca- rolay, haar trotsche stijfheid tegen hem maak te de zaak niet beter. Hij zag er onverzettelijk en strak uit; zijn linkerarm was nog stijf in 't gebruik. Als antwoord op Vanbrugh's vragen, betref fende de geruchten over zijn ontmc„?ting met de Mexicanen, haalde hij onverschillig zijn schouders op. ,,'t Was de moeite niet", zei hij. „Toch had je gelijk, Vanbrugh. Ze zijn wraakzuchtig en ik zal een oogje op ze houden". Op dat oogenblik kwam Gaddy vies maar vroolijk achter uit de grofsmederij. Toen hij de bezoekers begroet had met 'n air of de mijn van hem was, keek hij Edna Mornington vol bewondering aan en riep: „O, wat bent u mooi! Vind u niet, meneer War wick?" Warwick gaf een gepast antwoord en Gaddy nam nu den broer van de zoo bewonderde jonge dame eens goed op. „Vertel nu eens. kleine jongen", sprak de laatste met een kwijnenden glimlach: „Vind je mij even knap als mijn zuster?" Gaddy bekeek hem lang en aandachtig. IToen ging hij naar yanbrugh en zei fluiste*

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 5