Komedianten trokken voorbij Wenschen. Een Meisje en een Man IJMUÏDER COURANT WOENSDAG 3 JANUARI 1934 TWEEDE BLAD. BEVERWIJK. n Met de ,,Geertruida" op reis. „La vie de Bohème" aan boord. II „Komedianten trokken voorbij" is de titel van het boek van Jan Fabricius Jr. en het zegt j.ets omtrent het nomadenleven van den too- neelspeler, die op reis is of, zooals zooveien onzer meest bekende acteurs en actrices be schoren is, van het eene gezelschap naar hst andere zwalken. Wij gelooven niet, dat de echte rondreizende tooneeltroepen in ons land nog gevonden worden, al „doen" de meeste gezelschappen, waarvan men den tel in onze dagen zoo'n beetje kwijt zou raken, eenige malen per seizoen de provincie, die eigenlijk meer van de hoofdsteden uit be speeld wordt. Maar de échte reizende tooneel- gezelschappen, die er met een eigen schouw burg op uittrokken, neen, die behooren toch wel tot het verleden. De echte, speciale ker misgezelschappen, die dan hier dan daar in letterlijken zin hun tenten opsloegen, eer- serie voorstellingen gaven en dan maar weer op hoop van zegen verder trokken. Onlangs is in België de oude heer Willem Hart overle den en hij was een van die dolende figuren, die aan het hoofd stond van de in Holland wel meest bekende, de kermissen bereizende too neeltroepen. Jaar in jaar uit, een reeks van jaren en het is zeer interessant uit de his torie van dit ensemble eenige bijzonderheden te verhalen. Niet in het minst omdat de na komelingen van den heer Willem Hart tot onze meest bekende ingezetenen behooren. De troep is al lang ontbonden en degenen, die er destijds deel van uitmaakten zijn mis schien wijd en zijd verspreid, sommigen hun ner behooren misschien niet meer tot de le venden, maar de familie Hart leeft en werkt nog altijd in Beverwijk, als de exploitante van het bekende Kennemer Theater in de Zeestraat. Frans Hart was doorkneed in het vak, dat hij bij zijn vader leerde. Het harde, rustelooze leven van den rondtrekkend en tooneelspeler had hij terdege leeren kennen. Het was in het laar 1908, dat hij de onderneming van zijn- vader verliet en een eigen gezelschap vormde, dat onder den naam van het Nederlandsch Tooneelgezelschap de kermissen afreisde. Met een eigen schouwburgtent in een eigen motor boot, waarmede men winter en zomer de Hollandsche wateren doorkruiste. En daarin was de heer Hart zijn concurrenten een heel eind vooruit. Hij loste het vervoeryraagstuk radicaal op, door het transport zelf in beheer te nemen. De „Geertruida" was een flink mo torschip en de directeur behoefdte nooit er gens op te wachten. Wij kunnen ons dat niet meer zoo voorstellen.. Het lijkt ons zoo trek schuitachtig, nu wij alleen nog maar uit den plooi komen, wanneer vier kerels van stavast een Pelikaan-vlucht maken. Of er werkelijk vier van diezelfde prachtkerels van onze K. L. M. van Schiphol starten naar het verre M- dië zegt ons niet veel meer. En dan een mo torboot. La vie de Bohème aan boord van de „Geertruida". 't Ging toch en goed ook, want de troep oogstte alom veel succes. En zooals wij menschen van de eeuw der snel heid nu over een dergelijke wijze van expeditie denken, zoo doen we het misschien ook over den schouwburg, die steeds maar weer opnieuw werd afgebroken, om ergens an ders weer te worden opgebouwd. Voort maar weer met de Geertruida. Van de kermis in Tjietjersteradeel naar de kermis in Bever wijk. Peulèschilletje voor een goed motor schip. In den Schouwburg. Dat was eigenlijk een houten loods met éen veelkleurig, fraai geschilderd front. Om precies te zijn de tent was 23 M. 75 c.M. lang, 7.25 M. breed en 4.20 M. hoog, in den nok zelfs 6.30 M. Als 450 menschen, verdeeld over vier rangen, een zitplaats hadden gevonden, glunderde de directeur, want dan was de schouwburg uitverkocht. Een eigen gas-re- servoir was de voedingsbron voor de verlich ting, gaslampen in de zaal en in de kleed kamers, aan het front en op het tooneel. Dit laatste was vooral een voornaam ding. „want", zoo luidt een oude beschrijving, „dat was vooral voor het temperen, dag en nacht worden, al naar gelang een stuk zulks vor derde, van groote waarde. Overigens vond men in dezen schouwburg decor, requisieten, tooneelmeubilair, kortom alles, wat ook in een vast theater zou worden aangetroffen. En dan zag het er in de tent zeer behagelijk, zelfs echt gezellig uit. want de heer Hart ver stond de kunst, om het zijn publiek naar den zin te maken Zoo kwam het, dat een echte Beverwijker vroeger nooit echt kermis had gevierd, wanneer hij niet minstens één avond van de kermisweek in de schouwburg van Hart had doorgebracht. Men was er „en fa milie'' en men kon nog spontaan genieten van de „krakers", waarbij tooneel werd ge- i speeld, dat de houten wanden er van kraak ten. Het „tableau de la troupe". Daarvan was de directeur tevens regis seur, de heer Frans Hart, de voornaamste figuur, die met zijn echtgenoote in tiental len stukken optrad, dan volgden de actrices mej. A. Hart, die niet van de familie was, mevr. A. J. J. Meyer-Wettig, mej. de Ruyter, de hoeren J. A. de Haas (tweede regisseur), G. Francken, Joh. Berrier en J. H. W. Meyer. Zooals men ziet; een bescheiden groep, maar een keurtroep blijkbaar als men de oude re censies leest En dan noemden wij nog niet het dochtertje van den directeur, dat ver scheidene rollen op haar repertoir had. „Snoezig in één woord" stond er van haar in 1911 in de krant. Een ander lid van de familie, de heer Wil lem Hart, broeder van den directeur, was de decorateur, die boven het oude, goede Tol huis aan den overkant van het IJ zijn ate lier had ingericht. Hij schilderde de decors en zorgde er voor, dat het front van den schouwburg in de verf bleef. Wat er alzoo gespeeld werd. Ja, dat was zeer uitgebreid en bevatte een respectabel aantal stukken. De oude „kra kers" als „de Twee Weezen", „Paljas", „de Negerhut van Oom Tom", „de Voddenraper van Parijs" trof men aan naast het toen maals meer moderne werk als „Jan Ongeluk". „Janus Tulp", „Op Hoop van Zegen", ja, op de speellijst prijkte zelfs „Oud Heidelberg". Dan moest nog gezorgd worden voor de kin- der- en familievoorstellingen, die in de na middaguren werden gegeven. Wij voor ons hebben nog flauw aangename en ook wel een beetje angstige herinneringen aan „Pier rot als Keukenmeid" toen de Directeur-hoofd- rol-speier als Pierrot zoodanig met rooie kooien bombardeerde, dat er een door een openstaand raam bij Barend Hooyer in 't kantoor terecht kwam De oude tijd, toen de schouwburg van Hart nog bij ons in Bever wijk op den Meer stond tegenover de Gast huissteeg, is lang voorbij. In 1906 of 1907 werd bij ons met veel geraas de kermis af geschaft-. Het nageslacht is er niet „rouwig" om, het heeft de echte kermissfeer te weinig gekend, om het ontbreken van dit volksver maak als een gemis te voelen. Maar Frans Hart en de zijnen brachten een vermaak, waarvan lang na de kermis iets was achter gebleven, van het goede, dat op het tooneel van zijn schouwburg werd beloond, tegen over het kwade, dat toen altijd in de tooneel- stukken nog werd gestraft. Tegenwoordig is een stuk wel eens uit, wanneer het kwade of op z'n minst de beroerdigheid op het hoogtepunt is.De tijd, dat de familie Hart het sterke staaltje bestond om op een heel lang geleden Dinsdagavond te Brouwers haven ergens diep in Zeeland de afseheids- voorstelling te geven, de tent af te breken en met de „Geertruida" Nederland in de lengte te doorsnijden om reeds Vrijdagavond daarop inAkkrum te spelen is lang voor bij inderdaad. En ook voor deze familie van rondtrekkende Bohémiens kwam een einde aan het wel zeer moeilijke leven. De oorlog kwam en het bedrijf werd lam geslagen. Ker missen, die op het punt stonden om geopend te worden, werden ijlings weer afgebroken.. Ergens bij een militair kampement stond de schouwburg van Frans Hart, leeg en verlaten. De troep was uiteengespat. En hij verhuurde zijn inrichting aan de militaire overheid, die voor de jongens filmvertooningen liet geven. In de tent van Hart, die een te gewiekste ondernemer was, om niet den grondslag te leggen voor een nieuw bedrijf Hij leerde zélf films draaien, in z'n eigen schouwburg. En toen hij de kans kreeg, gaf hij Beverwijk haar eerste eigen bioscoop. In het Kennemer Theater heeft hij, de volbloed-bohemièn, nog wel eens gespeeld, echt van binnenuit in één van zijn sterkste rollen. Het publiek juichte hem toe. Dat was comediespelen, zooals bij voorbeeld Bouwmeester het deed. Breed, forsch en ruig, maar eerlijk en oprecht in al zijn gevoelens. Zoo was hij, onze Beverwijksche theater directeur „Komedianten trokken voorbij".... Hun tijd ligt ver achter ons, schijnbaar. Wij kijken alleen nog maar zoowat naar Gar- bo, totdat ook zij ons niets meer „zegt" Deze stei-ren lichten slechts kortMaar een generatie heeft de volle maat gehad, van hetgeen de rondreizende bohémiens had den aan te bieden. Zij gaven het beste van wat zij bezaten. Soms wel eens ten koste van zichzelven.Zoo waren zij nu eenmaal, spontaan en eerlijk in hun handel en wandel en op het tooneel van den tijdelijken schouw burg waren zij nooit anders. La vie de Bo hèmeTp. Welk een stroom van goede wenschen, Welk een heil-en-zegen vloed, Ach, wat meenen het de menschen, Bij de jaarvernieuwing goed Advertenties in de kranten, Kaartjes in intiemer kring. Wenschten kennissen en klanten, Dat het hun bijzonder ging. Briefjes van familieleden, Zooals altijd prompt op tijd, Blijk van onvergankelijkheden Van de bloedgenegenheid. 't Zal nog enkle dagen duren, Voor de post de heele vracht, Die ons volk pleegt te versturen. Ter bestemming heeft gebracht, 'k Hoorde weieens onder vrienden, Hoe gebromd werd en geklaagd, Dat de post ons slecht bediende, Als zoo'n kaartje was vertraagd. Verre van daarover klagen, Ben ik haar daar dankbaar voor, Telken jaar in deze dagen, Redt ze mijn figuur erdoor. Ik krijg enkle zegenwenschen, (Ieder jaar gebeurt me dat) Van weer- telkens andre menschen, Die ik, van mijn kant, vergat. Ommegaand, denzelfden morgen, Kan mijn schuld nog ingelost, De vertraging in 't bezorgen, Is te wijten aan de Post Toen de radio van booten Zooveel nieuwjaarsgroeten bracht, Van mijn zeemanslandgenooten, Heb ik bij mezelf gedacht, Dat, hoe de malaise anders Dan ook zorgen barend is, Een groot aantal NederlandefS, Toch nog steedswel varend is. P. GASUS. UIT DE ZANGERSWERELD. In het laatst der vorige week is alhier een vergadering gehouden van een aantal bekende zangeressen en zangers en afgevaardigden van de bloeiende R.K. Oratoriumvereeniging te Haarlem, welke onder leiding staat van den bekenden dirigent Hubert Cuijpers. De bedoe ling van deze bijeenkomst was, om de moge lijkheid van aansluiting bij de Oratoriumver eeniging onder het oog te zien. Naar wij ver nemen is de kans daarop zeer groot. Indien het aantal zangeressen en zangers groot ge noeg zal zijn, wordt overwogen een deel van de repetities in Beverwijk te doen houden. De "heer M. Uittendaal, Cornelis Amsestraat 5, alhier, heeft zich bereid verklaard verdere inlichtingen aan de beoefenaren van de zang kunst te verstrekken. MARKTBERICHTEN. R.K. Coöp. Tuindersvereeniging „Kennemerland". Beverwijk, 2 Jan. 1934. Boerekool per kist 1030 cent. Sla per kist f0.90f 1. Breekpeen per kist 45—90 cent. Andijvie per kist f 0.50f 1. Pieterselie per bos 6 cent. Selderie per bos 310 cent. Prei per bos 312 cent. Witlof per K.G. 2438 cent. Uien per K.G. 23 cent. Wortelen per K.G. 4 cent. Bieten per K.G. 11/22 cent. Roode kool per stuk 38 cent. Gele kool per stuk 37 cent. Spruiten per K.G. 1726 cent. Groene kool per stuk 25 cent. Knollen per stuk 26 cent. ZILVEREN PROFESSIEFEEST. Dinsdag vierde de Eerwaarde Zuster Michael, werkzaam als kosteres in de kapel van het Sint Joseph Rusthuis aan de Peperstraat al hier, haar Zilveren Professiefeest. Daar de eigenlijke datum van dit feest in den Advent viel, werd de viering tot Dinsdag uitgesteld. Des morgens te 9 uur droeg de Zeereerw. Heer Th. Boonekamp, Rector van het St. Joseph Rusthuis in de keurig versierde Kapel een ge zongen H. Mis op uit dankbaarheid. De ge zangen werden door de Eerw. Zusters en de weeskinderen uitgevoerd, onder leiding van den heer O. Koop uit Overveen. Hierna had in de tuinzaal de huldiging plaats. Veel bloemen waren aanwezig. Des avonds werden door de kinderen ver schillende voordrachten gedaan, zoodat dit feest in alle opzichten is geslaagd. GIFTEN VOOR HET CRISIS-CO.MITé. Het Crisis-Comité schrijft ons: Tot onze spijt werden in de afgeloopen week slechts eenige giften aan het Crisis- Comité toegezonden. Nogmaals verzoeken wij u de circulaires, die niet afgehaald zijn of die nagezonden zouden worden, rechtstreeks te zenden aan den penningmeester, den heer J. H. Brem- mers, Velserweg 14 alhier. Ook kan men de gelden storten op de giro van het Crisis-Comité Beverwijk no. 203740. Volgende bijdragen kwamen binnen: A. f 5.— T. f 3.— Fam. T. f 2.50 J. M. f 1 A. W. f 5.— M. S. f 1.— Mogen meerdere giften in 1334 volgen. WIJK AAN ZEE EN DUIN DE BADPLAATSEN. HEEMSKERK EN WIJK AAN ZEE OVER SANEERING. De N.V. Noorderbad, welke gedurende eenige jaren de badexploitatie op het strand van de gemeente Heemskerk in de onmiddellijke na bijheid van Wijk aan Zee uitoefent, heeft een niet te ontkennen invloed op het Wijk aan Zeesehe bad- en strandleven in den seizoen- tijd uitgeoefend. Er is een conflict, laten wij liever zeggen een meeningsverschil gerezen, tusschen' haar en de V.V.V. in de badplaats. De Directie verzoekt ons, teneinde misver standen te voorkomen, de gevoerde correspon dentie over deze aangelegenheid te publicee- ren. De V.V.V. te Wijk aan Zee schreef aan de Directie van het Noorderbad het volgende: In het Bestuur V.V.V. te Wijk aan Zee is des tijds het besluit gevallen om als adverteerders in de Gids der Vereeniging, uitsluitend zaken, te Wijk aan Zee gevestigd op te nemen, tenzij een dergelijke zaak op het dorp niet aanwezig- of vertegenwoordigd was. Uit de couranten heeft het Bestuur mogen vernemen, dat in de gemeente Heemskerk een V.V.V. is opgericht geworden: de goede vormen brengen, dunkt ons mede, dat wij ons niet begeven op het ter rein van werkzaamheden eener zustervereeni- ging, zoo vlak in de buurt. Toen deze vereeniging er nog niet was heeft, ons Bestuur gemeend niet te strak op het eenmaal ingenomen standpunt te moeten staan, doch het Noorderbad, alhoewel op het grondgebied eener naburige gemeente gelegen, toch gastvrijheid te mogen verleenen. Waar de omstandigheden zich echter thans hebben gewijzigd wil het ons Bestuur voorkomen, dat een advertentie van het Noorderbad niet meer in de „Gids Wijk aan Zee" thuis behoort. Het Noorderbad antwoordde als volgt: De N.V. „Noorderbad", gevestigd en kantoor houdende te Wijk aan Zee en Duin. Cornelis Matersweg 83, ontving Uw schrijven van 22 December j.l., en met alle waardeering voor de teere gevoelens Uwerzijds hierin uitgedrukt, moeten wij U eerstens doen opmerken, dat de allereerste grond waarop Uwe overwegingen zouden steunen, onjuist is; in hoeverre deze daardoor beter niet uitgedrukt konden zijn. in verband met Uwe statuten, kunnen wij, wegens onbekendheid met deze nog niet be- oordeelen. Wij verzoeken U hierdoor onze ad vertentie in Uw gids voor 1934 op te nemen en stellen U, bij niet voldoening, reeds hierdoor in gebreke, onder voorbehoud van al onze rechten. Wij meenen bij deze gelegenheid aan Uw be stuur volgende vragen nog te mogen voor leggen: Wenscht U, onder de nieuwe omstandig heden, n.l. het bestaan eener V.V.V., te Heems kerk de wandelkaarten voor de duinterreinen onder deze gemeente voortaan niet meer uit te geven, of dit liever over te laten aan Uwe zustervereeniging? Zult U thans Uwe leden in de gemeente Heemskerk wonend, raden zich liever bij de V.V.V. in die gemeente aan te sluiten? Weet U, dat ons personeel, mogelijk ook deels leden Uwer vereeniging. in Uwe gemeente wonend, daar haar inkomen vrijwel geheel be steedt en honderden guldens belasting betaalt? Weet U, dat Uwe leden ons jaarlijks circa f 12000 (Twaalf duizend gulden) aan goederen leveren? en dat er bovendien leden Uwer ver eeniging zijn die met hun personeel ieder seizoen op door ons gepacht terrein, met ons goedvinden, daar vrijwel hun bestaan verdie nen? Weet U. dat ons door niet-leden Uwer ver eeniging, maar ingezetenen Uwer gemeente, jaarlijks voor duizenden guldens aan mate rialen wordt geleverd? Weet U, dat onze N.V. en hare bèstuurderen- aan Uw leden jaarlijks circa: f 1200 huur be talen? en hun verblijf in Wijk aan Zee daar veel geld doet besteden? Weet U, dat er de laatste jaren zooiets als een crisis is. waardoor in menigte badplaat sen tot 60% lager huren betaald worden dan in Uwe gemeente? en weet U, dat er door de ac tiviteit onzer Directie naar Wijk aan Zee nog zooveel personen gelokt worden met vooraan staande posities in nog goed rendeerende overheids- en particuliere bedrijven, als P.E.N., gemeentebedrijven der groote steden, N.S.F., Philips, e.d., waardoor bij Uwe leden de huren nog vrijwel gehandhaafd konden blijven? Weet U. dat het meerendeel Uwer leden aan Noorderbad gasten verhuurt? én daardoor het „Noorderbad" thans de kurk is waarop Uw vereeniging en mogelijk de geheele badplaats Wijk aan Zee nog drijft? Wij nemen aan, dat Uwe bestuursleden in dezen crisistijd de redenen van mogelijk min dere ontvangsten in hunne zaken gemakshalve en ten onrechte aan het Noorderbad wijten, maar wij kunnen niet aannemen, dat Uwe leden het hieromtrent met hen eens zullen zijn. Weest allen actief, zoo mogelijk actiever dan de Directie van het Noorderbad, verbreekt geen banden die wederzijdsche belangen verster ken, verhoog Uw roepstem (de gids) door het zingen van den lof aller zaken, die de vreem delingen naar Uw dorp weten en probeeren te lokken, bevorder mede daardoor het vreem delingen-verkeer, verval niet in kortzichtige be krompenheid. waartoe de afzondering der we reld in wintertijd U te Wijk aan Zee zou kun nen brengen. Eendracht maakt maclït' en in samenwer king met u achten wij het mogelijk naar Wijk aan Zee zooveel menschen te lokken en ze zoo danig te bevredigen, dat iedereen, wiens be langen te Wijk aan Zee liggen, er belangrijke voordeelen aan zou hebben. LICHTNET DEFECT. Dinsdagavond was het lichtnet te Wijk aan Duin defect, zoodat de geheele straatverlich ting buiten dienst was. Door de hevige mist werd dit ongemak nog vergroot. NIEUWJAARSBEZOEK BIJ PRESIDENT HINDENBURG. De afgevaardigden van de stad Halle trachten naar oud gebruik een bezoek in historisch costuum aan het paleis van den Duitschen Rijkspresident. HEEMSKERK MISSIE-AVOND. Dinsdagavond werd in het R.-K. Vereeni- gingsgebouw te Heemskerk een filmavond ge geven door den zeereerw- Pater Zoetmulder, die 21 jaar in de Missie in Afrika werkzaam geweest is. De bijeenkomst werd door den weleerw. heer Kapelaan Perquin geopend; hij gaf daarna het woord aan den spreker. Deze liet verschillende foto's zien van de Missie in Afrika, 55 jaar geleden tot nu toe. Men zag hoe de toestanden in die jaren verbeterd zijn. Er is nu al een groot getal inlandsche pries ters werkzaam, alsook zusters. Bij elke foto werden bijzonderheden ver teld. Een dankbaar applaus, alsmede een mooie gift voor het werk, mocht de spreker aan het eind van den avond in ontvangst nemen. DE MOORDZAAK TE WOERDEN. Dader tot zes jaar veroordeeld VERZACHTENDE OMSTANDIGHEDEN. Gisteren is uitspraak gedaan in die strafz-aak tegen den 45-jarigen De B., gewezen bedrijfs leider van de Woerdensche Pannenfabriek, die zich voor de Utrechtsche rechtbank te verant woorden had wegens doodslag op jhr. Van Ingen directeur van deze fabriek te Woerden. Verdachte werd veroordeeld tot een gevange nisstaf voor den tijd van zes jaren. Heit O. M. had tegen verdachte een gevan genisstraf geëischt van tien jaren. In haar vonnis zei de rechtbank thans, een strenge straf wel noodig te achten. Anderzijds nam zij de omstandigheden in aanmerking, dat verdachte even voor hij op jhr. Van Ingen schoot, van dezen een stomp op zijn kaak had gekregen. Voorts hield de rechtbank er reke ning mee, dat verdachte ten gevolge van den wereldoorlog, welke hij heeft meegemaakt, psychisch gechokt is. Zij kon echter niet er kennen, dat verdachte uit noodweer had ge handeld. FEUILLETON Naar het Engelsch van CURTIS YORKE. 16) „Natuurlijk moet u niet vaker komen, dan u er zelf zin in hebt, meneer Vanbrugh", zei ze, toen zij langzaam over den half-zicht- baren weg voortslenter den. „U weet heel goed, dat i£ iederen dag hier zou zijn. als ik kon", was 't antwoord. „Heusch?" en de onschuldige oogen gingen wijd open. „O, dat wist ik natuurlijk niet. Ik vind juffrouw Cunninghame snoezig en ook knap", voegde ze er aan toe, op den toon van iemand, die iets vriendelijks zeggen wil. „Ik begrijp niet, wat juffrouw Cunninghame er mee te maken heeft", voegde hij haar toe, met verlegen blik op haar neerziend. „Maar ik dacht natuurlijk dat zij alles er hiee te maken had. Toen u zei „dagelijks", weet u „U weet best. wat ik bedoelde", viel hij op veelbeteekenenden toon uit. „U weet maar al te goed, dat ik bedoelde: zoolang u hier was". „Dat vind ik aardig van u. Ik dacht, dat u mij niet de moeite waard vond". „U weet ook heel goed, hoe ik u vind", ant woordde. hij kort af, „maar hoe dan ook, ik ben niet van plan er meer over te zeggen". „Waarom niet?" vroeg ze. „Ik houd ervan, als iemand ronduit zijn meening over mij zegt. Vertel mij, wat u van mij denkt en ik zal zeggen, wat ik van u denk". „Wat denkt u van mij?" zei hij snel. „O", klonk het luchtig. „In de eerste plaats vind ik, dat u wel wat lijkt op de primitieve wilden; u hebt een knap gezicht en u bent dapper en moedig en zoo, maar ik denk niet, dat uw vrouw 't heelemaal goed bij u zou hebben". „Waarom niet?" antwoordde hij eenigszins verward. „Ik weet 't niet; meneer Warwick is een heel ander type", voegde ze er nadenkend bij. Er viel een stilte, toen ging ze voort: „Ik voel mij reusachtig tot hem aangetrokken". „O, hij is een geweldig goeie vent", mom pelde Vanbrugh. „Maar ik geloof, dat hij een beetje verliefd is op Christian Cunninghame". „Werkelijk? Dan zult u beiden medemin naars zijn". „Waarom is 't noodig zulke dingen te zeg gen?" was 't sombere antwoord. Toen, na een pauze: „Ik wou, dat ik u uit mijn gedachten kon verbannen". „Maar wat is er eenvoudiger? Denk dan niet aan mij. Dat is de eenige manier." Zij keek hem van terzijde aan in 't schemerlicht, „Bent u zeker, dat u mij uit uw gedachten wilt ban nen?" vroeg ze. „Kijk eens hier", sprak hij wanhopig. „Van één ding ben ik zeker en dat is...." hij hield op en trok zenuwachtig aan zijn snor. „Ja?" vroeg ze vol verwachting; „dat eene is?" Maar hij herstelde zich en keek op zijn hor loge. „Ik moet voortmaken", zei hij, ,,'t is al laat". „Dat dacht ik ook", en ze onderdrukte een geeuw. „Ik ben vreeselijk slaperig. Laten we wachten tot de anderen hier zijn, en als 't u niet schikt terug te komen, als George en ik hier zijn, dan neem ik 't u niets kwalijk. Ik weet hoe zwaar uw dienst is. Patrouilleeren en staldienst, paarden opvangen en café's na- loopen; ik begrijp niet, dat u nog een oogen- blik voor uzelf hebt". „Uw begrip over onze dienst is werkelijk een beetje verward", antwoordde hij droogjes. Gedurende de volgende dagen werd de ver houding tusschen Christian en haar vroolijke gast wonderlijk vriendelijk. Edna Mornington was een wereldsche jonge dame, ze vormde een scherpe tegenstelling met Christian, die er nuchtere en scherpzinnige beschouwingen op na hield. ,,'t Is verbazend leuk, een tijdje hier te zijn", vond Edna, toen de twee jonge meisjes 's avonds in hun slaapsalet bijeen zaten. „Maar ik begrijp niet, hoe je dit jaar in jaar uit kunt volhouden. Ik vind het voor een kort poosje eenig, maar voor altijd! O, ik zou dood gaan van eenzaamheid. Christian gaf geen antwoord. „Je hebt natuurlijk dien aardïgen Warwick", voegde de andere na een pauze er aan toe. „Hij is werkelijk een uitkomst, zoo'n geschikt type en zoo in de buurt. Waarom wordt hij niet verliefd op je? 't Zou jullie afleiding geven. Hij voelt zich veilig in zijn jonggezellenbestaan en moet eens een beetje wakker geschud wor den en als de zaak je te ernstig wordt, dan trek je je geleidelijk terug". „Meneer Warwick en ik zien elkaar heel weinig", deelde Christian mede, terwijl ze zich bukte om een lint op te rapen. „Je wilt me toch niet vertellen, dat je ruzie met hem gehad hebt", viel haar gast uit, de wenkbrauwen optrekkend. „Je kent het Indi sche spreekwoord: „je kunt niet in de rivier leven in vijandschap met een krokodil. Ik weet dat je niet kwaad zult zijn, als ik je zeg, dat ik alles van de Barnethan-zaak af weet. De Kirwins en David Vanbrugh spreken veel over je en ik had er al lang naar verlangd je te ontmoeten, 't Is jammer, dat je niet met meneer Warwick trouwt en de zaak op die manier regelt. „Dank je", zei Christian, „met een lichte krulling van haar lip. „Je schijnt niet te be grijpen, dat jë een vrouw kunt zijn, zonder naar een huwelijk te verlangen". „Ik geloof er geen woord van", meende de ander. „De ware roeping van de vrouw is het huwelijk. Zij mag een academischen graad hebben, artiste, schrijfster, typiste, journa liste of zelfs mijnwerkster zijn, maar wanneer er een man komt opdagen, dan is 't eind toch huisvrouw en moeder, 't is de weg, dien we allen moeten gaan als we ons instinct volgen. Of we 't toegeven of niet, vrouwen zijn niet voorbeschikt om alleen te blijven mijn waarde, behalve een op de honderd of zoo, en de man nen evenmin". „Heb je je meening aan meneer Vanbrug verteld", vroeg Christian terloops. „Niet in bijzonderheden", antwoordde de ander met een ondeugenden glimlach, „ik vond 't niet noodig". xni. Warwick, die gebukt ging onder Christian's schijnbare onverschilligheid of koelheid, om niet te spreken van haar smadelijke en on rechtvaardige beschuldigingen, voelde zich ge vleid door Edna's echt kinderlijk genoegen in zijn gezelschap. Ze maakte den indruk belang stelling te hebben voor de mijnen en alles, wat er mee in verband staat en Warwick was, evenals de meeste mannen, maar al te gaarne bereid om een aantrekkelijke jonge vrouw te onderrichten in zaken, waarin hij een des kundige en zij een leek was. Ofschoon Warwick niet in 't minste geneigd was, om haar 't hof te maken, stond hij altijd klaar om haar alle mogelijke attenties te be wijzen en zich in 't algemeen te gedragen als een gewillig slachtoffer van haar pijl en boog,

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 5