DE LUCHTVAART IN 1933. DE KAMPEERDERS. Oriënteeringsvermogen Mooie prestaties. Wanneer men de balans voor de luchtvaart over het afgeloopen jaar opmaakt is het feite lijk onmogelijk zeker als Nederlander om dit in chronologische volgorde te doen. Men kan zich niet met luchtvaart bezighou den; erover lezen, schrijven of denken, zonder dat met onfeilbare zekerheid onze gedachten vervuld worden met de phenomenale gebeur tenissen in de laatste maand van het jaar op onze Indië-route. Zeker, onze Nederlandsche geschiedenis, misschien wel de ,,algemeene" heeft er een jaartal bij gekregen en we zijn geen oogenblik beducht dat de jeugd met het onthouden van: „30 Dec. 1933 terugkeer van de Pelikaan te Schiphol; bemanning Smir noff, Soer, Beukering en Groszfeld" eenige moeite zal hebben. Een gebeurtenis van de zelfde orde, een welke evenzeer leefde in de harten van geheel Nederland en Nederlandsch Indië, als de aankomst van de H. N. A. C. C. op 24 November 1924 in Batavia. Negen jaren zijn er sedert laatstgenoemden datum verloopen, jaren van ontwikkeling van materieel- en luchtverkeerstechniek, maar ze ker ook jaren van strijd. De luchtweg naar het Oosten is bevochten, kan men zeggen: poli tiek. technisch en verkeers-technisch. De drang bleek inderdaad niet te stuiten en toen *t politiek was overwonnen moest men, of men wilde of niet. op den grond mee. Er was geen quaest-ie geweest van een gronddienst, langs deze langste luchtroute van de wereld, wan neer de K. L. M. niet was blijven vliegen: eerst enkel in gunstige jaargetijden, toen twee we kelijks en tenslotte wekelijks. De wrijving van den luchtweg langs moeder aarde was zoo intens en zoo volhardend, dat de oneffenhe den van vliegterreinen, de onvolkomenheden ervan, werden weggevaagd en zoo is deze moeizaam gebaande weg van een groote inter nationale beteekenis geworden, 'zoodanig dat viiegers van alle nationaliteiten en voor elke prestatie van dien weg konden profiteeren. Dat was pionierwerk van de K. L. M. als ge heel: dat was team-work in de volle beteeke nis des woords. De Staf, de technische, de radio-, de route-, de weerdienst enz. enz. te zamen met een kranig korps vliegers, vliegen de werktuigkundigen en radiotelegrafisten hebben dat grootsche werk tot stand gebracht. Dat mooie geheel was er en naar gelang van de verkeersbehoeften welke zich al even zeer geschiedkundig ontwikkelden werd die route in exploitatie genomen en gehouden. Een en ander met de regelmatigheid van een uurwerk en met stijgende vervoercijfers. Als een acuut geval was daar opeens de vraag naar snelheid, een probleem dat op een gege ven oogenblik de aandacht in de aviatische wereld tot zich trok. Het kwam feitelijk uit Amerika; maar daar was het noodig. De con currentie met de snelle treinverbindingen maakte snelheid een hoöfdvereischte; men zocht en vond de oplossing in een snel een- mutorig vliegtuig voor postvervoer. In Ameri ka kan dit, omdat men na de zeer uitgebreide grondorganisatïe de veiligheidsfactor niet be hoefde te leggen in een meermotorig vliegtuig. De Europeesche verhoudingen en ook die op de Holland-Indië-route zijn anders. Passa giersdiensten willen veiligheid, economie ei comfort; bij gecombineerd vervoer en dit bleek uit de behoeften het beste is het ook weer comfort, dat een groote rol speelt. Van zelfsprekend moet men de aandacht gevestigd houden op een opvoeren van de snelheid; evenwel men overhaaste iiiet en men late de ontwikkeling zich voltrekken langs lijnen van geleidelijkheid. Zoo moet het nu eenmaal gaan in' de techniek en zoo zal het ook blij ven gaan. dat het wel mogelijk was, doch dat met het weer nog terdege Rücksicht moet worden ge nomen. De wereldreis van het echtpaar Lind bergh hield wellicht verband met voornemens in die richting; hoe dat zij, iets positiefs kan men hiervan nog niet verwachten. Het luclitschepenvraagstuk bleef in Europa bij het oude. De „Graf Zeppelin" onder de bekwame leiding van Dr. Hugo Eckener of Commandant Lehmann bleef rustig aan zijn bruikbaarheid bewijzen zonder evenwel in Europa volgelingen te kweeken. Rusland be gaf zich v/el op dit pad, doch met den bouw van kleine schepen van het halfstijve type. Alleen Amerika; helaas verongelukte in April een van de nieuwe groote schepen, de Akron, en ging totaal verloren. Het gelijkwaardige schip de Macon maakte intusschen verschil lende proefvaarten. Om terug te keeren tot ons begin: het jaar sloot met een schitterende slot-apotheose. Moge dit ee nvoorteeken zijn voor een reeks van voorspoedige luchtvaart jaren. VAN DEN ABEELEN BINNENLAND Amerikaansche ornithologen hebben een diepgaande studie gemaakt van het orienteering s- vermogen van vogels, met name van meeuwen, ook over zeer groote afstanden) Ha ha! en nog eens luid ha ha! Die stumpers in Amerika, Wat willen die ons leeren? Met hun diepgaand experiment In 't vogelvliegensvlug talent, Om zich te oriënteeren. Een meeuw (wellicht een zilvermeeuw?) O, hou me vast mensch, of ik schreeuw Van louter mededoogen; Let wel, met Oriënt en Eer Als onderdeelen van de leer Van 't oriënteervermogen. Wat zijn ze achter in verstand, In vergelijking met. ons land, In deze soort van dingen; Hier is die kwestie opgelost, Terwijl de studie maanden kost Aan die beginnelingen. De meeuw komt in het stuk niet voor, Knoop dit, vriend Amerikaan in 't oor En staak uw verder pogen: Geen dier kan in de schaduw staan Van d' onvolprezen Pelikaan, In oriënteervermogen. P. GASUS. STEENKOOLUITVOER NAAR DUITSCHLAND. BRAND IN ELECTROMOTOREN- FABRIEK. In de werkplaats van de electromotoren- fabriek Dorüt, te .Dordrecht, was één der werklieden bij de z.g. verhardingsoven aan het verharden. De afvoerpijp van den oven, die door een boven den oven gelegen em ballagekamer naar het dak loopt, werd sterk verhit, waarvan het gevolg was, dat het ver pakkingsmateriaal, dat boven het dak van den oven lag, ging smeulen. Daar de loods vrij laag is, bevindt de emballage ruimte zich in den hoogsten nok van het dak, zoodat de brandweer het vuur slechts zeer moelij k kon aantasten. Aanvankelijk hebben arbei ders getracht het vuur zelf met emmers water te blusschen, doch slaagden daarin niet. De brandweer uit Dordrecht had na eenige uren werken den brand onder de knie, De waterschade bedraagt ongeveer f 10.000. Zij wordt door verzekering gedekt. EERSTE BESLUITEN VAN DEN EERSTEN REGEERINGS- COMMISSARIS. DE RIJKSCONTROLE OP BEERTA. De door de regeering benoemde regeerings- commissaris van Beerta, de burgemeester dier gemeente, heeft dezer dagen reeds zijn eerste besluiten genomen. Allereerst heeft hij be paald dat ingaande 1 Januari 1934 ook op de jaarwedden van het gemeentepersoneel te Beerta een korting wordt toegepast, gelijk staande met die welke op heden op de rijks salarissen wordt toegepast. Verder heeft hij het besluit genomen om aan een huwende onderwijzeres met ingang van den dag van haar huwelijk eervol ontslag te verleenen. VROUW DOOR DE AUTO VAN HAAR MAN OVERREDEN. EEN TRAGISCH ONGELUK. EEN NIEUWE REGELING. In ons land heeft het acute snelheids-ver schijnsel zich eenigszins eigenaardig geopen baard; vele pennen krasten op papier, vele vellen manuscript verschenen in druk. Wij willen hierop niet nader ingaan, doch ons be palen tot de feiten en het fraaie voor onze nationale geschiedenis werd de datum van 30 December 1933, de dag waarop Smirnoff en de zijnen de phenomenale heen- en terugvlucfit besloten met een landing in mist en sneeuw. Een landing die 17.000 menschen in angstige spanning afwachtten, niet zagen voltrekken, een moment dat ontroerde. Tot en met het stilstaan van het vliegtuig een bewijs van praeht-stuurmanskunst; iets geweldigs. Deze vlucht met een normale dienstmachine bewees dat de dienstregeling van de K. L. M. een groote mate van elasticiteit in zich heeft. Men kan het, zonder bijzondere studie of voor bereiding. Is het aanstonds noodig, moet men dit als regel aannemen? Op deze vraag kan alleen de behoefte antwoord geven en voorals nog zijn we gerechtigd aan te nemen, dat deze er nog niet is. De stijgende vervoercijfers van personen, de toenemende vraag naar pas sage. wijzen naar gecombineerd vervoer. Al léén Dost moge theoretisch meer inkomsten opleveren, de vraag naar snelle postverbin ding heeft zich niet opgedrongen en het moet een speculatie worden genoemd, daarvan won deren te verwachten. De vlucht van de Peli kaan was een persoonlijke krachtprestatie, welke het groote vertrouwen in onze nationale lucht-verkeersondevneming nog weder ver sterkt. Mocht dit nieuwe bewijs wellicht noo dig zijn voor enkelen in den lande, welnu, het is overtuigend geleverd. Van individueele prestaties was 1933 ook verder voorzien. De Amerikanen Mattern en Post wipten weder over den oceaan; de oude bekende Kingsford Smith bleek ook dit jaar weder onvermoeid en vloog over de Tasman zee heen en terug en als solovlucht in 7 dagen van Engeland naar Australië. Van Fransche zijde liet men zich niet onbetuigd en de tra ditie getrouw ging het interesse in de rich ting van Zuid Amerika. Het Fransche lucht verkeer is reeds ver langs Afrika's Noord- en Westkust-doorgedrongen, de sprong over naar Zuid-Amerika heeft dan ook bekoring. Zoo vloog dan ook Mermoz met het Couzinet- toestel „Are en ciel" heen en terug naar Buenos Aires. In de verbinding met dat ge deelte van den wereldbol is in het afgeloopen jaar een aanzienlijke verbetering gekomen door de Duitsche werkzaamheid. Niet alleen door de regelmatige luchtschipverbinding, ook door de gecombineerden land- en wa- tervliegdienst, met als tankschip de Westfalen. Het landvliegtuig brengt de post tot de Spaan- sche kust en vandaar gaat het verder per Dornier vliegboot. De onderhandelingen met de Fransche belanghebbenden sedert kort één maatschappij, de Air France zijn zoodanig gevorderd dat in de naaste toekomst een dienst in samenwerking tusschen de Duitsche en Fransche ondernemingen zal worden ge vlogen. De gunstige wending in deze luchtlijn is gekomen toen Portugal de vrijheid van haar lucht-territoir algemeen verklaarde en niet zooals tot dusverre het geval was, alleen voor Frankrijk had toegestaan. De Vereenigde Staten zijn in geregeld ver keer door de lucht nog niet bereikbaar. De klimatologische omstandigheden blijven een handicap. De indrukwekkende eskadervlucht onder generaal Balbo bewees in dit opzicht VAN STRIJEN BEGINT DE VICTORIE. Eenigen tijd geleden heeft het gemeente bestuur van Strijen aan den directeur-gene raal van de Statistiek dringend verzocht de tabellen voor de statistiek ter vervanging van het vroegere gemeenteverslag aanmerkelijk te vereenvoudigen. Minister De Wilde heeft thans medegedeeld, dat aan dit verzoek zal worden voldaan. SALARISKORTING TIJDELIJKE PRO VIN- CLALE AMBTENAREN. In de betrokken commissie uit de Prov. Staten vroeg een der leden bij de behandeling van het voorstel tot extra-korting op de be zoldiging van tijdelijke ambtenaren, voor .wie geen pensioengrondslagen zijn vastgesteld, of er geen bezwaar bestaat tegen het toepassen der korting van 3 over het nominale be drag der bezoldiging voor die leden van het personeel, die kost en inwoning genieten. Een ander lid verklaarde zich tegen de korting. Het aanwezige lid van Ged. Staten verde digde den maatregel als billijk, daar het juist is, ambtenaren in tijdelijken dienst en hen, die op arbeidsovereenkomst in dienst zijn, in in dit opzicht gelijk te stellen met de ambte naren in vasten dienst. TREINBOTSING TE DIDAM. In den nacht van Woensdag op Donderdag zijn twee goederentreinen op elkaar gereden, tengevolge waarvan 17 wagens uit de rails liepen. De lijn DoetinchemArnhem was ver sperd. Reizigers moesten ter plaatse over stappen. Het verkeer was belangrijk gestag neerd. De materieele schade was zeer groot, maar persoonlijke ongelukken zijn er niet gebeurd. De dienstdoende stati-onsbeambte ver klaart dat het signaal op onveilig stond, het geen de machinist van den tein uit Doetin chem pertinent ontkent. Naar de Limb. Koerier verneemt, is met Duitschland een overeenkomst getroffen be treffende den steenkolen in- en uitvoer. De inhoud hiervan komt op het volgende neer: De Duitsche steenkoleninvoer in Nederland is vrij (ongeacht natuurlijk de bestaande kolenconventie)Mocht Nederland tot con- tingenteering van den steenkolen-invoer over gaan dan zal aan Duitschland worden toe gestaan den invoer van een hoeveelheid van 4.200.000 ton, terwijl de invoer van (Duit sche) bunkerkolen vrij zal blijven. Mocht het verbruik in Nederland grooter worden dan zal Duitschland door extra-contingenten in de gelegenheid worden gesteld om zijn aan deel m het verbruik, op de basis van het ver bruik in 1932, relatief te vergrooten. De Nederlandsche invoer in Duitschland blijft bepaald op een hoeveelheid van 100.000 ton per maand. Stijgt het verbruik in Duitsch land boven 8.000.000 ton per maand dan zal Nederland een extras-invoercontingent krij gen. De overschrijding van de acht-millioen- tongrens wordt vastgesteld door een kolen- commissaris. Duitschland heeft zich verplicht aan den afzet in Duitschland van de kolen, die mogen worden ingevoerd, geen moeilijkheden in den weg te leggen. Nederland heeft zich nog verplicht, het in voerrecht op steenkolen niet te verhoogen, DE ZILVERMEEUW. De Zilvermeeuw, dié in plaats van de Peli kaan de snelle postvlucht naar Indië had moeten maken, doch daarin wegens motor defect op het laatste moment werd verhin derd, zal vermoedelijk in Februari weer in dienst kunnen worden gesteld. AMSTERDAM WIL ZES MILLIOEN LEENEN. De raad van Amsterdam krijgt heden een voordracht van B. en W. te behandelen tot het aangaan van een zesmillioensleening voor con solideering van vlottende schuld. De bankiers- combinatie Pierson Co. heeft zich bereid verklaard, tegen hoogen koers, deze leening over te nemen. Toen de echtgenoote van den heer v. d. H. te Helmond aan het bekende claxon-signaal hoorde dat haar man met den auto met ga lanteriewaren beladen thuis kwam, kwam zij naar buiten geloopen om dè poort, die naast den winkel ligt, voor de auto open te maken. De vrouw moet hierbij gestruikeld zijn en viel in de gang tusschen wagen en muur neer. Haar man, die meende, dat de weg vrij was, gaf vol gas, waarbij zijn echtgenoote ernstig bekneld raakte tusschen treeplank en muur. Hevig geschrokken kwam de heer v. d. H. uit den wagen en vond zijn vrouw hevig bloedend uit neus en ooren. De man raakte van den schrik bewusteloos. Geneeskundige hulp, welke tijdig aanwezig was, kon niet meer baten. De vrouw is enkele uren later overleden. GEEN VERVROEGD ONDERWIJZERSPENSIOEN. DE REGEERING WIL ER NIET AAN. BURGEMEESTER VAN WORMERVEER. Met ingang van 15 Januari a.s. is de heer D. G. Draayer tot burgemeester van Wormer- veer benoemd. Aan het bestuur der Onderwijs Centrale is door minister Marchant op een desbetreffend adres geantwoord, dat er geen reden bestaat voor onderwijzers uitzicht op ouderdomspen sioen te openen na het bereiken van den 60- jarigen leeftijd, omdat daardoor een uitzon deringspositie zou worden geschapen. Ook met het oog op de daaraan verbonden, ver strekkende financieele consequenties kan aan een dergelijke regeling niet worden gedacht. MARX EN MUSSERT. Onder dit opschrift plaatst de Telegraaf een artikel van dr. A. R. Zimmerman over het verbod door de regeering uitgevaardigd, dat ambtenaren geen lid van de Nationaal Socialistische Beweging mogen zijn. In de inleiding wordt gezegd, dat de schijver met de bedoelde beweging in geen enkel verband staat. Dan begint het artikel: „Voor het oogenblik is vooral belangwek kend de vraag waarom personen in den openbaren dienst voortaan niet tot de Mus- sert-beweging mogen behooren, maar wel tot de Marx-beweging; waarom een nati-o- naal-socialistisch Burgemeester of Hoofdin genieur moet aftreden en hun sociaal-demo cratische collega's in hun ambt mogen blij ven. Ziedaar een vraag, die bij velen zal rijzen, De nationaal-socialisten dat moet elk een toegeven zijn warme patriotten en zij hebben een vuur van vlammende vaderlands liefde in menig jong hart ontstoken. Zij minnen onze geschiedenis en zij hebben on veranderlijk uiting gegeven aan hun eer bied voor het Koningshuis. De democratische socialisten daarentegen zijn ook dat is aan niemand onbekend zwak-nationale en sterk-cosmopolitische volksverbroederaars en ontwapenaars, er zij zijn bovendien republikeinen. Hun bur gemeesters weigerden wel eens op 31 Augus tus te vlaggen. Hun Kamerleden het is •nauwelijks een jaar geleden bleven van de opening van de Staten-Generaal demon stratief weg, omdat zij voor de Koningin niet wilden opstaan en wilden toonen tegen standers van een monarchaal bewind te zijn. Niet weinige hunner onderwijzers leer den den schoolkinderen of niet, öf met een half hart en een zuur gezicht, de volksli deren. Overal waar zij konden, hebben zij de vorsten onttroond. De nationaal-socialisten streven naar her stel der volkseenheid en daardoor vinden zij bij velen sympathie. De marxistische socialisten daarentegen prediken den klassestrijd. Met dien strijd staat en valt hun geheale leer, hij is voor hen de alpha en de omega, het begin en het eind van hun catechismus. Hetgeen ze; gen wil, dat zij de natie voor altoos in twee partijen willen uiteenscheuren, in twee vij andige klassen die elkander in de politiek en de maatschappij bevechten. De N. S. B. wil een sterk gezag, maar de S. D. A. P. vond de vlootmuiterij zoo erg niet. Als men dit alles bedenkt, verwondert men zich, dat Mussert gedeerd, en Marx ont zien is." Vervolgens wordt o.a. gezegd: „Zeker, het is zoo: de toepassing van het 1 verbod ook op het Marxisme zou zware con sequenties hebben. Het zou in de eerste plaats een erge leegte veroorzaken, want talloos zijn in den dienst van Staat, Provincies en Gemeenten, de roo- de professoren, leeraren, onderwijzers, amb tenaren, beambten en werklieden. Natuur lijk zouden er dan ook tenzij waar zij in de meerderheid zijn geen socialistische Gedeputeerden en Wethouders mogen zijn en ook geen socialisten in de onnoembaar vele raden en commissies, waarin zij uit hoofde der evenredigheid zijn opgeno men." Tenslotte wordt geschreven: „Uit het bovenstaande zal wel duidelijk zijn geworden dat de schrijver niet aan dringt op verbod der S. D. A. P.. en dat hij zich bewust is van de fundamenteele vraag stukken, welke zulk een verbod in onzen Partijstaat zou aan de orde stellen. Ook weet hij heel goed dat er onder de socialis ten in den publieken dienst waardevolle krachten zijn: tot de flinke postbeambten, die hun vrijen Zondag offerden om de mail van de „Pelikaan" te verwerken, behooren zonder twijfel verscheidene sociaal-demo- era ten. Alleen maar: was Mussert dan geen goed hoofdingenieur, deed Geelkerken dan niet zijn best op de griffie en was er iets te zeggen op Van der Voort van Zijp als burgemeester van Maartensdijk? Wat hier opvalt is de ongelijkheid. Is nu waarlijk het feit, dat het Marxisme deel uit maakt van het partijsysteem en de Natio- naal-Socialistische Beweging niet, een vol doende reden om het eerste, dat naar alge meen geloof gevaarlijker is, te gedoogen en de laatste te verbieden?" RADIO-PROGRAAAMA ONZE DAGELIJKSCHE KINDER VERTELLING. Voor Ben en Sjef, die nog nooit zooiets hadden mee gemaakt, was het vastleggen van de boot een interessant gezicht. Het werd nog verhoogd door de opmerkingen van „meneer" Sietske, die van dergelijke dingen wel verstand had, maar Ben gaf hem gauw een flinke duw. „Hou op, man, we zullen zelf wel zien wat er gaat gebeuren," riep hij en daarmede was de praatlust van hun kameraad weer een beetje verminderd. Maar toen de boot eenmaal vastlag, toen kwam er iets anders op de proppen Een ambtenaar stapte recht op den kapitein toe en vroeg met een norsch gezicht, wat die drie snaken op de boot hadden te doen. „Dat zal ik eens gauw uitleggen," begon de kapitein en hij deed nauwkeurig verslag van het geen er met den visscher en de jongens was geschied. En toen werd de ambtenaar wat vriendelijker en gaf hij toe stemming, dat de jongens zouden vertrekken. Maar of ze dat graag deden? „Ik niet," had Ben stiekum gefluisterd, „ik wou, dat we weer mee terug moesten varen." ZATERDAG 6 JANUARI HILVERSUM, 1875 M. 8.VARA. Gramofoonmuziek. 10.VPRO. Morgenwijding. 10.15 VARA. Uitzending voor de arbeiders in de Continu-bedrijven. Gra mofoonmuziek. De Flierefluiters o. 1. v. Jan v. d. Horst. 12.Vara-klein-orkest o. 1. v. Hugo de Groot 1.15 Gramofoonmuziek. 1.30 Orgelspel door Cor Steyn. 2.— Gramofoonmu ziek. 3.— Het Urgentie-program van S. D. A. P. en N. V. V. Toelichting van punt 5 van het Program „Bevordering van huur daling van Volkswoningen. Verlaging van de rente van woningwetvoorschotten. Instelling van wet telijke huurcommissies door J. Bommer. 3.15 Beoefening der Huismuziek. Samenwerking tusschen huiskamer en studio o. 1. v. Piet Tiggers. 4.Overschakelen naar den zen der Kootwijk. 4.15 De Notenkrakers o. 1. v. Daaf Wins. 5.Populaire gramofoonplaten. 5.40 Letterkundig overzicht door A. M. de Jong. 6.— Volksliederen door „De Wielewaal" 6.30 Orgelspel door Johan Jong. 7.— VRO. J. M. Boonstra „Wat ons Heilig is." 8.VARA Herhaling SOS-berichten. 8.15 Vara-Orkest 0. 1. v. Hugo de Groot. 8.45 Ady Dassy zingt liedjes en speelt piano. 9.Vara-Orkest o. 1. v. Hugo de Groot. 9.45 Ada Dassy zingt lied jes en speelt piano. 10.— Toespraak doo- J. A. Witvoet. 10.15 Vara-Orkest o. 1. v. Hugo de Groot. 11.— Gramofoonmuziek. 12.slui ting. HUIZEN, 296 M. 8.— KRO. Morgenconcert. 8.30 Kindermis uit de Parochie der II. Kruisvinding Tuin dorp Vreewijk Rotterdam. 9.30 Gramofoon- 11.30 Dr. H. Knippenberg „Het Driekoningen feest in Kunst en Traditie". 12.Politiebe richten. 12.15 De Balalaika-kapel o.l.v. Iwan. Schustow. In de pauze Gramofoonmuziek. I.45 Verzorging zender. 2.— Gramofoonmu ziek. 2.304.Kinderuurtje door Mevr. So phie Nuwenhuis-van der Rijst en Mevr. Mar- res-Van der Ven. 4.— HIRO. Uitzending voor de Ned. Vereen, van Spiritisten „Harmonia" 4.10 Lezing door J. Kakebeeke. 4.30 Uitzen ding voor de Nederlandsche Vakcentrale. 4.40 Lezing door H. M. Roos. 5.Sluiting. 5. KRO. De stafmuziek van het le regiment In fanterie te Assen. Kapelmeester S. P. van Leeuwen. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.15 Staf muziek. 7.Politieberichten. 7.15 Dom Alb. van Roy. O. S. B. Kerstmis en Driekoningen te Rome Vroeger en Nu. 7.45 R. K, F. kwar tiertje. 8.— Het Kro-orkest o. 1. v.' Mar. van 't Woud. 8.30 Vaz Dias. 8.55 De Reis van de Drie Koningen. Naar het Fransch van Henre Gheon. 9.40 Het Kro-orkest o. 1. v. Marinus van 't Woud. 10.10 Het Utrechtsch Pale- strijnsch Koor. 10.35 Vaz Dias. 10.40 De Kro- Boys o. 1. v. Piet Lustenhouwer. 11.10 Gra mofoonmuziek. 11.25 De Kro-Boys. 12.— Slui ting. LUXEMBURG, 1191 M. 7.50 Fransche avond. Orkestconcert. 9.30 Causerie door Henri Pensis. 8.40 Vocaal con cert. 9.20 Orkestconcert. 10.50 Cabaret. 11.20 Dansmuziek door Ferry Jusa. HAMBURG, 372 M. 1.55 Dusolina Guianini zingt gr.pl. 7.25 „Honderd jaren Garten-muziek", een wande ling door muziekgeschiedenis en koffiehui zen door Siegfried Scheffler o. 1. v. Adolf Seeker en Gerhard Maas, m. m. v. het om- roep-symphonieorkest, kl. omr. orkest, en om roepkoor en Schrammelkwartet. 8.35 Dans muziek o. 1. v. Gerhard Maas. 9.50 Vervolg: 11.20 Dansmuziek uit „Trokodero". LANGENBERG, 472 M. 12.55 Gramofoonmuziek. 7.30 Vroolijk spel met muziek. DAVENTRY, 1554 M. 12.20 Western Studio orkest o. 1. v. Frank Thomas. 3.2-0 Orgelconcert door Harold Ram sey. 8.20 Variété-programma. 9.55 B. B. C.- orkest afd. C. o. 1. v. Elridge Nieman 10.55 Ambrose en zijn Embrassie Club orkest. PARIJS EIFFEL,1446 M. 7.50 Radiotooneel PARIJS R. 1725 M 12.20 Gramofoonmuziek. 7.05 Idem. 7.40 id. 8.20 Figaro's Hoehzeit, ope".*i van Mozart. MILAAN, 331 M. 5.20 Gramofoonmuziek. 7.20 Idem. 8 Va riété programma. 9.30 Dansmuziek. ROME 441 M. 4.20 Symphonieconcert o. 1. v. Franco Michele Napolitano. 5.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Sopraanzang door Augusta Quaranta. 8.20 Operauitzending. WEENEN, 517 M. 4.20 Omroeporkest o. 1. v. Joseph Holzer. 6.25 Cello-recital, door Joseph Schuster. 7.25 „Die populare Oper und operette" o. 1. v, Max Schönherr m. m. v. Weensche symphonieor- kest en aet Staatsoperaorkest m. m. v. solis ten. WARSCHAU, 1411 M. Mevr. W. Verminska zingt opera-aria's 7.20 Concert. 8.40 Pianorecital;door Joseph Smidowicz Chopin-programma. 9.25 Dans muziek. BEROMUNSTER 460 M. 5.20 Gramofoonmuziek. 7.20 Bazelsche or kest onder leiding van dr. Felix Weingertz- ner; Adolf Busch viool. Brahms-programma KALUNDBORG, 1153 M. II.20 Bendix' ensemble. 1.50 Gramofoon muziek. 2.50 Omroeporkest o. 1. v. Emil Ree- sen; 10.30 Gramofoonmuziek.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 2