HET NIEUWE AVONDBLAD 18e JAARGANG No. 364 DINSDAG 9 JANUARI 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, Uitgave Lourens Cosfer, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM AX>VERTENTIEN15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten- ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeüngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/'of onderbeen; f 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen, Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. Stavisky. De Fransche beurscrisis van 1880, veroor zaakt door den ex-ingenieur van de Oosten- rij ksche spoorwegen Bontoux, die een fantas tische financieele zwendelcampagne had op gezet, gaf Emile Zola zijn boek „l'Argent" in de pen. Een vorige generatie kreeg daardoor een scherper inzicht in de persoonlijkheid van zulk een financieelen avonturier, dan de huidige heeft. En kwam bovendien tot de vredige vqoroorlogsche slotsom, dat zulk een zwendel niet meer mogelijk was. Men had zich er tegen „gewaarborgd". Wie lacht daar? Meneer Stavisky, die zich thans van het leven heeft beroofd, ontdekt 'doordat hij wat al te veel valsche obligaties van de Bank van Leening te Bayonne op de markt had gesmeten, is slechts éen geval in de reeks na-oorlogsche zwendelaffaires, waar van zooveel op veel grooter schaal dan de crisis vtan 1880 zijn opgezet. En Sta visky, thans beschuldigd van verduistering van 300 millioen francs (dertig millioen gul den) is niet, zooals Bontoux, een man die tevoren een regelmatig en respectabel be staan had geleid. Allerminst. Blijkens de me- dedeelingen uit Frankrijk is hij een recidi vist, die al meermalen gesnapt maar telkens weer, voor-ie veroordeeld kon worden, losge laten is. Bewijsstukken zijn bij vorige gele genheden spoorloos verdwenen. Hoe? Dat zal uitgevischt moeten worden. De Fransche Süreté Générale zal aardig wat werk aan den winkel hebben eer zij dat allemaal heeft op gehelderd. En toevallig is zij ook net bezig met die groote spionnagezaak.Er is wel het een en ander aan de hand, en alles van even prettigen aard. Nu is Frankrijk weer aan de beurt, dat in vroeger tijd als speciali teit in dergelijke financieele schandalen gold. Sinds den oorlog hebben verscheidene andere groote landen (Duitschland, Amerika, Enge land) en zelfs een der kleine (Zweden) het geëvenaard in wereldschokkende zwendel- ZaAls"1'men leest wat tot dusver van Meneer Stavisky's stormachtige loopbaan bekend is, wordt het duidelijk dat de grondslag van zjjn stelsel „tempo" was. Echt modern dus. Me neer Stavisky's tempo uitte zich zeer eenvou dig in buitengewoon snel stelen. Hij stal met eenvoudige middelen, liep dus gevaar spoedig gesnapt te worden, maar deed het zoo snel dat hij meteen de middelen ter beschikking had om zwijgzaamheid te koopen waar die vereiseht was. En hield genoeg over om intus- schen zelf een reeks festijnen aan te richten en naar alle kanten met geld te smijten. Voor een modernen Zola, die vroeger of later ko men moet, zal hij een der vele onderwerpen blijken te zijn die zich aan hem opdringen. De romancier van dezen tijd zit nog teveel in het midden van den grooten janboel om er zich op te kunnen bezinnen. Het tempo van het geheel is te duizelingwekkend en te ruïneus om er den enkeling uit los te kunnen maken en hem te typeeren. Men kan een Stavisky als een romantischen avonturier zien maar ook als een zwakkeling. Het laatste is vermoedelijk juister. Het fi nancieele beleid van verscheidene staten sinds den oorlog heeft zoo vaak over eenkomsten getoond met dat van een Sta visky, dat wie geen karakter genoeg heeft om zijn eigen normen van eerlijkheid te handhaven, door dergelijke „overheids-voor- beelden" licht geïnspireerd wordt al zijn het dan buitenlandsche voorbeelden en ze gaat nadoen. Ten eigen bate. Ik zeg diait nieit om Stavisky te ex- cuseeren, maar eenvoudig als een verklaar baar feit. De staat, in alle landen, behoort het voorbeeld te geven van zuiver en eerlijk financieel beleid. Liet Nederland, dat dit be leid in den internationalen heksenketel nog steeds heeft weten te handhaven, het los, dan zouden bij ons de Stavisky's, de Barmats, de Sklareks, de Hatrys en hoe de bende nog meer mag heeten, spoedig genoeg ook aan de orde van den dag zijn. Het is misschien niet on dienstig daar eens even op te wijzen. Het brengt de liefelijke gevolgen van inflatie enz. y/eer eens wat dichter bij het begrip. De modderfontein, die thans in Frankrijk aan 't spuiten is getogen, is ook niet bevorder lijk voor het overheidsgezag in het algemeen. Sommigen zullen het voorkomen van affaires als deze aan de zwakheden van het republi- keinsche stelsel wijten. Laten zij de histories van de absolute monarchie in Frankrijk (en niet alleen in Frankrijk) dan maar eens lezen. Ook gezellige lectuur. Weer anderen, die sym pathieën en antipathieën jegens vreemde na ties koesteren op precies dezelfde manier waarop zij over hun ouwe voetbalclub en haar traditioneele tegenstanders denken het is merkwaardig hoe de schooljongen in de mees ten van ons blijft leven zullen, omdat zij uit gewoonte „tegen Frankrijk" zijn, gnuiven over Frankrijk's „strop". Het is misschien een ge- noegelijk tijdverdrijf, maar een beetje dom. Schandalen als deze helpen den algemeenen toestand in de wereld verder achteruit, betee- kenen een nieuwen klap voor het reeds zoo geschokte vertrouwen van den eenvoudigen, betrouwbaren, eerlijk zijn zaken doenden staatsburger. Of hij hand- of hoofdarbeider is, doet er niets toe: hem moet het wel steeds vreemder te moede worden, hem moet het wel steeds erger gaan duizelen in de huidige wereld. Als hij leest, dat de Fransche minister van Koloniën Dalimier, ofschoon hem reeds eerherstel is verleend, toch moest aftreden in verband met de affaire Stavisky. dat den minister van Fi nanciën George Bonnet hetzelfde boven het hoofd hangt omdat hij niet waakzaam genoeg zou zijn geweest en dat de ministers van On derwijs en Luchtvaart, de Monzie en Cot, ook niet al te vast meer op hun zetels tronen. dan moet hem een gevoel van afkeer over deze jen al de andere „affaires" wel bekruipen. Af keer is een zachte term. Het gevoel groeit vaak tot walging. R. P. IJMUIDEN DE CONTINGENTEERING VAN ZEEVISCH. THANS OOK HET DEENSCHE CONTINGENT UITGEPUT. Dat de contingenteering van zeevisch door ons land voor de betrokken landen vérstrek kende gevolgen heeft, blijkt uit het feit, dat thans niet alleen Zweden, dat uit hoofde van zijn geringe aanvoeren in de basisjaren 1930, 1931 en 1932 slechts een klein kwantum toe gewezen heeft gekregen, ook Denemarken voorloopig is uitgeschakeld. In verband met de groote aanvoeren van visch met Deensche schepen, is bepaald dat voor 1 Maart a.s. geen Deensche visch meer mag worden aan gevoerd. Zooals men weet is Zweden thans voor het eerste contingeaiteeringsjaar, dat eindigt 30 November 1934 geheel uitgescha keld. Het stopzetten van den aanvoer van Deen sche visch is een feit der laatste dagen, zoo dat de geringe aanvoer van Deensche visch sedert eenige dagen buiten de kwestie der contingenteering valt, doch louter is toe te schrijven aan het ruwe weer op de Deensche vangplaatsen. De Deensche kotters hebben slechts weinig gevischt. De klachten over de gevolgen der contingenteering, geuit door den vischhandel en de vischventers in de groote centra zijn dan ook geheel ongegrond, want de alge meene vischschaarschte is niet 't gevolg van de contingenteering maar wordt veroorzaakt door heel andere omstandigheden. Alleen van lieden af zullen de gevolgen der contingenteering merkbaar zijn en wel in de eerste plaats door het wegblijven van Denen in IJmuiden. Mocht er de eerste dagen nog een enkele kotter binnenkomen dan zal de vangst daarvan alsnog worden toegelaten. DE LEZING VAN DR. IR. J. T. P. BIJHOUWER. Over deze lezing, die Dr. Ir. J. T. P. Bijhou wer a.s. Vrijdagavond in het gebouw Groene- weg voor de Vereeniging van Vrijz. Hervorm den zal houden schrijft de heer Bijhouwer het volgende: „De groote bouwstijlen zijn geen modes ge weest, willekeurig en veranderlijk, doch zij waren volkomen consequente uitvloeisels van het leven en de gebruiken, de wereldbeschou wing en de religie van den tijd. Pas wanneer wij dit verband hebben geconstateerd, is het mogelijk te spreken over de oorzaken van de stijlloosheid der 19e eeuw, de pogingen een bouwstijl te vormen uit het begin van deze eeuw en voor ons meest belangrijk de teekenen, die er op wijzen, dat een nieuwe bouwstijl, dus een nieuwe levensstijl in aan tocht is. Welke bouwkunst dat zijn zal en door welke geestelijke stroomingen hij wordt ge dragen, hoop ik in het kort te bespreken". GESLAAGD. Bij de te Rotterdam gehouden examens voor coupeuse slaagde onze plaatsgenoote mej. J. W. Dupker. ERTSAANVOER Het Zweedsche stoomschip Karlsvik is hier van Oxelosund aangekomen met een la ding erts voor de Hoogovens. DAMMEN. DE DAMKAMPIOEN VAN NEDERLAND KOMT IN IJMUIDEN. ALS GAST VAN D. C. IJ. Den 23en Januari a.s. zal de heer F. Raman, damkampioen van Nederland een bezoek bren gen aan IJmuiden als gast van de Damclub IJmuiden. De heer Raman zal een simultaan- séance geven. Ongetwijfeld zal het een inte ressante avond worden en de D.C.IJ.'ers zullen niet nalaten den kampioen het vuur na aan de schenen te leggen. De heer B. Dukel zal den kampioen uitnoo^ digen een blindpartij met hem te spelen. In dien de heer Raman deze uitnoodiging aan vaardt kan IJmuiden getuige zijn van het zeldzame feit, dat twee blindspelers tegen elkaar in het krijt treden. Nadere bijzonderheden volgen nog. Om het damkampioenschap van N.-Holland. Voor de eerste klas behoeft nog slechts de beslissingswedstrijd Dukel—van Dartelen ge speeld te worden. Voor de tweede en derde klas luidt het programma der IJmuidensche deelnemers als volgt: 16 Jan. te IJmuiden: Leyte—Sprenkeling. 18 Jan. te Alkmaar: StollLeyte. 30 Jan. te Zaandam; GrabijnLeyte. Derde klas: 16 Jan.: Postmav. Staalduinen. 18 Jan.: SmolenaarsPostma te Alkmaar. 30 Jan.: Mol—Postma te Zaandam. DE FACTOR „LOON" IN DE EXPLOITATIE VAN STOOM TRAWLERS. NOG EENIGE BIJZONDERHEDEN OVER HET RAPPORT. In het kort maakten wij reeds melding van den uitslag van het door het Centra-al Bureau voor de Statistiek ingestelde onderzoek naar den factor „loon"; drukkende op de exploita tie van drie verschillende typen van IJmui densche stoomtrawlers. Wij komen hier even uitvoeriger op het rapport van het Centraal Bureau terug. Zooals men weet, werd het onderzoek naar den factor „loon" door het bureau ingesteld op verzoek van den minister van Economische Zaken en wel naar aanleiding van een desbe treffend verzoek van de Commissie inzake het trawlvisscherijbedrijf. De Vereeniging van Reeders van Vis- schersvaartuigen heeft haar leden opgewekt, de vragenlijsten in te vullen. Genoemde or ganisatie telt ongeveer 40 reederijen met ca. 180 vaartuigen. De circulaire werd verzonden aan 26 reeders met .164 vaartuigen. Aan de andere leden is de circulaire niet verzonden omdat de betrokken reederijen in 1930 op welk jaar de gegevens betrekking hebben, nog niet bestonden of nadien in een zoodanige positie zijn gekomen, dat aan het verzoek tot mede werking toch geen gevolg gegeven zou wor den. Van 17 reederijen, welke in 1930 124 stoomtrawlers exploiteerden, werd bericht ontvangen, dat zij tot medewerking bereid waren. In totaal zijn de opgaven van 108 vaar tuigen in het overzicht verwerkt. De commissie wenschte het onderzoek af zonderlijk ingesteld te zien voor 3 typen van schepen, die, in overleg met den voorzitter van de Reedersvereeniging, tevens lid van de commissie, als volgt omschreven zijn: a. platvischtype (lengte ca. 32 M.) b. Middelslagtype (lengte 112 a 117 voet), c. groote stoomtrawlers (125 voet en daar boven). (Waarom niet voor de drie typen de lengte in meters aangegeven is, is ons niet recht duidelijk. Red. IJm. Ct.) De reederijen, die aan het onderzoek heb ben medegewerkt, hadden in 1930 64 vaartui gen van groep a. 28 van groep b en 32 van groep c., terwijl opgaven verzameld werden omtrent resp. 53, 24 en 31 vaartuigen. Het onderzoek bracht het volgende resul taat: Loonen en salarissen: Salarissen directie en kantoorpersoneel 2,1 pet., gages (vaste) 12 pet., procenten 12,3 pet., losloonen 3,2 pet., andere loonen o.a. voor vast- en loswerk, wacht- en vletloon 2,8 pet., sociale lasten 2,7 pet. MaterialenVischtuigen (zonder loon eigen personeel) 7.6 pet., ijs 3.8 pet., dek- en ma chinekamer materiaal 2,6 pet. Steenkolen: (franco in bunkers) 27,6 pet. Afschrijving op vaartuigen 4.6 pet., rente 3.4 pet., onderhoud 10 pet., assurantie 3,6 pet., alle overige kosten 1,7 pet. Worden de loonen betaald voor het bun keren der steenkolen, het loon en salaris, be grepen in de fabricage in IJmuiden) van het ijs en het vervoer er. van naar de schepen, het loon (en salaris), begrepen in het in IJmui den verrichtte onderhoud, in rekening ge bracht dan worden de loonen, salarissen en sociale lasten 44 pet. van de totale exploitatie kosten. Behalve naar de exploitatiekosten is ook naar het bedrag der besommingen gevraagd; bij vergelijking van deze besommingen niet de exploitatiekosten blijkt, dat over 1930 met verlies gevaren isvoor de 3 verschillende ty pen bedroegen de besommingen resp. 77,4 pet., 84.0 pet. van 95.5 pet. van de exploitatie kosten. Voor alle schepen samen is dit per centage 85.6. Deze cijfers bettekenen, dat de platvischschepen in 1930 afschrijving, rente. onderhoud en assurantie (samen 22,8 pet.) niet verdiend hebben; dat de middelslag schepen geen afschrijving en rente verdien den en het onderhoud slechts gedeeltelijk konden dekken. De groote trawlers leverden het gunstigste resultaat op en maakten al leen de afschrijving (4.5 pet.) niet. Gemid deld voor alle schepen was het verlies 14.4 pet. van de exploitatiekosten, zoodat niet gedekt werden: de afschrijvingen ad 4.6 pet. en de rente ad 3,4 pet., terwijl dan van de on derhoudskosten ad 10 pet. nog 6.4 pet. onge dekt bleef. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Gisteravond heeft in „Het Wapen van Velsen" een druk bezochte vergadering plaats gehad van het Instituut voor Arbeidersont wikkeling met als spreker Dr. W. Banning uit Bentveld. Reeds vóór het aanvangsuur der vergadering, ofschoon ook het tooneel voor bezoekers was ingeruimd, moesten velen te leurgesteld worden. Bij de opening der ver gadering werd door den voorzitter medege deeld, dat deze vergadering waarin door Dr. Banning het onderwerp: „Hitier" zou worden behandeld, niet moest worden beschouwd als een agitatie-vergadering tegen het Nat. So cialisme. Het houden van agitatie vergaderingen ligt niet op den weg van het Instituut; dit is er, om den arbeiders ontwikkeling bij te bren gen, en vraagstukken als fascisme van ver schillende zijden door wetenschappelijk on derlegden te behandelen. Dr. Banning, hierna het woord verkrijgend begon te zeggen, dat op een avond als deze men niet in de eerste plaats bij het bespreken van Hitier en zijn stelsel moet uitgaan van 'de gedachte: wij sociaal-democraten, maar zich in de eerste plaats moet traohten te stellen op het standpunt van Hitler en van daaruit zijn standpunt bezien. Het is gemak kelijk om direct te zeggen: die ploert, maar daarmee is men dan niet klaar. Spreker be gint hierna eerst den persoon Hitier te be schrijven. Hij schildert hem als een persoon, die voor zichzelf matig en sober weet te le ven. In het oog dergenen, die hem van bui ten af zien mag hij een groot en geweldig man schijnen. Dit is hij echter niet. Tenminste wat ken nis betreft en algemeene ontwikkeling is hij slechts middelmatig. In het nat. socialistisch Duitschland is hij een belangrijke figuur en geniet hij enorm veel populariteit. Met voor beelden uit Hitler's leven toont spreker aan hoe hij een populaire figuur is geworden, waardoor de groote meerderheid van het Duitsche volk achter hem staat. Dat de groote meerderheid achter hem staat, is boven allen twijfel verheven. En dat hij dit met de nat. socialistische beweging in 14 jaar heeft klaar gekregen is een bewezen feit. Wat de so ciaal-democratie in 70 jaar niet heeft kun nen bereiken in Duitschland heeft Hitler in 14 jaar gedaan gekregen. Echter van de me thodes die hiertoe gebezigd zijn, heeft de soc. democratie zich nooit willen bedienen. Dan de verschillende factoren die hieraan hebben medegewerkt. Spreker staat uitvoerig bij deze factoren stil. Het fascisme en nationaal- socialisme zijn na-oorlogsche verschijnselen. Spreker behandelt de ellendige gevolgen van den oorlog, de ellende en de armoede, ver oorzaakt onder den middenstand, door de inflatie, de moreele inzinking van hét' volk. In de jaren der sociaal-democratische re geering, voornamelijk in 1922 en 1923 dacht men bij de soc. democraten: onze tijd komt. De middenstand dacht echter: nu worden wij geslacht. De boeren, die in Duitschland nooit veel sociaal gevoelend zijn geweest, wilden van het socialisme, wat men verwarde met communisme niet veel hebben. Hitier wist dezen middenstand met schijn- schoone leuzen tot zich te trekkéh, evenzoo de boerenbevolking. Het vernederen van het NOG EEN FOTO VAN DE MIJNRAMP BIJ BRVEX. Een reddingscolonne schacht af. Zij moest het werk echter staken, omdat men niet tot de werkers kon doordringen. daalt in de mijn," Duitsche volk door Franschen na den oor log, de teleurstelling, veroorzaakt door de veertien punten van president Wilson en het verdrag van "Versailles, dit alles heeft Hitler weten te gebruiken om de officieren, terug gekeerd uit den oorlog ook tot hem te doen komen. De werklooze arbeider door hem ge stoken in een uniform, hem belovende arbeid en brood volgde eveneens op zijn wenken. Hitier heeft van dit alles gebruik weten te maken om die heterogene partijen tot een schijnbare eenheid te brengen. Spreker he kelt de Fransche politiek, v.n. onder Clemen- ceau, die er op uit is geweest om zoo mo gelijk, het Duitsche volk ten gronde te rich ten. Dit merkt spreker aan als een der mach tigste factoren, waarin het nat. socialisme zijn voedingsbodem vond. Maar nu zal, zegt spreker, het nat. socialisme redding in dit alles brengen. Hitier belooft dit in zijn pro gram. Echter heeft het nat. socialisme niets positiefs in zijn program. Agitatorisch is het knap maar economisch is het onzinnig'. Spre ker drukt er dan ook zijn groote verwonde ring over uit, dat een Mussert', e1c- "-?leerd man, hiervan heeft overgenomen. Vervolgens bespreekt Dr. Banning eenige tegenstellin gen tusschen het Italiaansche fascisme en het Duitsche nat. socialisme. Bij het eerste vindt men geen rassentheorie, bij het laatste wel. Hitier gaat van het standpunt uit, dat wil men een zuivere goede cultuur, men de natie geestelijk rein en zuiver moet houden. Spreker betwijfelt dit ten sterkste. Dat deze gedachtengang kan leiden tot de meest mo gelijke excessen en de grootste ellende ver duidelijkt spreker door voorvallen en voor beelden. Verder staat spreker stil bij de uit werking van Hitler's program. Tot dusver heeft hij, hoe gaarne hij het zelf misschien wel gewild had, van dit alles noch van zijn beloften iets kunnen inwisselen. Nu mag hij daarvan de niet-rasechten de schuld ge ven, maar de waarheid hiervan ligt dieper. Hij mag de Joden uitdrijven, maar daardoor moet hij meteen den God der Christenen uit drijven. Hij mag hier voor Wodan niet Wal halla in de plaats stellen, maar tot oplos sing der kwestie, n.l. het levensbestaan van het Duitsche volk kan hij het niet brengen. De jeugd mag opgevoed worden in de rich ting van het nat. socialisme. Ook dit zal vol gens spreker, niet baten, want een fascisti sche opvoeding, die het nat. socialisme noodwendig met zich meebrengt, veroorzaakt een vermilitairiseering van den geest, van daar dat nat. socialisme en fascisme in zich sluit een permanent oorlogsgevaar. Het is een neerslaan van alles wat goed is, desnoods met den knuppel der concentratiekampen. Ten bewijze hiervan leest spreker de 10 ge boden van het fascisme voor. Spreker noemt het een gelukkig verschijnsel, dat er ook vele Christenen zijn die geen fascisme willen, Hij noemt het een ontzettende ramp, indien deze vloedgolf verder over het Westersch Europa zou komen. Dit zou de menschheid twee eeuwen achteruit brengen. Tot slot wekt spreker de hoorders op om alvorens naar leuzen zooals van fascisme en dergelijke te luisteren, zich eerst op de hoogte te stellen van wat al deze willen. Na het eindigen der rede werden uit de vergadering nog eenige vragen gesteld die door spreker werden beantwoord, Nadat de voorzitter Dr. Banning eenige woorden van dank had toegesproken ging de vergadering uiteen. DE VISSCHERIJ MET DE SNURREVAAD. In het afgeloopen jaar is de visscherij met de zeevischzegen of snurrevaad, de zoogen. Deensche visscherij hier te lande sterk in om vang en beteekenis toegenomen, aldus „Het Visscherij bedrij f Terwijl er in 1932 tot November nog slechts 1 stoomschip 4 reizen voor deed en 9 motor vaartuigen er met 25 reizen aan deelnamen, oefenden verleden jaar tot dien datum 6 stoomvaartuigen gedurende 10 reizen en 152 motorvaartuigen gedurende 471 reizen deze visscherij uit. Per reis vingen en besomden de stoomschepen tot November respectievelijk 2552 kg. en f 381 (verleden jaar 1755 kg en f 359) en de motorschepen 1450 kg. en f 252 (verleden jaar 1115 kg. en f 266). De totale hoeveelheid en opbrengst der bij deze vissche- rij tot November gevangen visch bedroeg voor de stoomschepen resp. 25.522 kg. en f 3813 (verleden jaar 7020 kg. en f 1437) voor de motorvaartuigen 682987 kg. en f 118610 (ver leden jaar 27.885 kg. en f 6651). WORDT HIERHEEN GESLEEPT Het stoomschip Amstelkerk, dat, zooals eerder gemeld, op de Afrikaansche kust schade aan het roer beliep, wordt door het Duitsche stoomschip Wolfram van Accra naar Dakar gesleept en van daar naar hier door de Nederlandsehe sleepboot Ganges, die inmiddels van Rotterdam derwaarts vertrok ken is VELSEN LOOP DER BEVOLKING IN DE MAAND DECEMBER 1933. M. V. Tot. Vestiging 77 105 182 Geboorten 35 35 70 Vermeerdering Vertrek Overleden Vermindering 112 82 15 140 99 21 252 181 36 Geheele vermeerdering in de maand Decem ber 35. Totale bevolking op 1 Januari 1934 43596,

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1