Dr. MARCEL PILET-COLAZ. Fransche Kamer over de affaire Stavisky. BUITENLAND Instemming met het optreden van Chautemps. Positie der regeering niettemin onzeker. De Camelots du Roi betoogen. PARIJS, 9 Januari (V.D.) Het bericht van den dood van Stavisky is ook te Chamonix het gesprek van den dag. In de villa, waar Stavisky de hand aan zich zelf heeft geslagen, werd een gesloten enve loppe gevonden, waarop het verzoek stond deze te „overhandigen aan mijn lieve vrouw". Men neemt aan, dat in het couvert het tes tament van den zwendelaar is gesloten en dat hij daarin bovendien mededeelipg doet van zijn besluit zich van het leven te berooven. De brief is bij de acten gevoegd. Zelfmoord bij lijkschouwing geconstateerd. Een te Chamonix gehouden lijkschouwing heeft bevestigd, dat Stavisky zelfmoord heeft gepleegd. Arrestatie van Hayotte. BAYONNE, 9 Jan. (Reuter). Tegen Hayotte, directeur van de „Empire", is een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd. Vice-voorzitter der Kamer treedt af. PARIJS, 9 Jan. (Reuter). Hesse, vice- voorzitter van de Kamer van Afgevaardigden, heeft deze functie neergelegd met de motivee ring dat hij had op zich genomen voor Sta visky te pleiten. Instemming met het optreden der regeéring. PARIJS, 9 Jan. (V.D.) Alle Kamerfracties, die voor het bijeenkomen van de Kamer in fractievergaderingen bijeengekomen waren keuren het energieke optreden der regeering in het schandaal van Bayonne goed en eiseh- ten, dat de schuldigen zonder aanzien der per soon ter verantwoording zouden worden ge roepen. De affaire-Stavisky vormt ook in de wan delgangen van de Kamer het onderwerp van gesprek van den dag. Men verwacht Donderdag een stormachtige zitting. De positie van de re geering wordt weinig benijdenswaard gevon den, aangezien zoowel van rechts als van links een scherpe oppositie voelbaar wordt. Van rechts doelt men daarbij zonder twijfel op een aftreden der regeering, van links richt men de aanvallen meer op de politie, en wel in het bijzonder op Chiappe, den prefect van politie van Parijs. Betoagingen voor de Fransche Kamer. PARIJS, 9 Jan. (V.D.) Kort voor het einde van de Kamerzitting kwam het voor het Palais Bourbon tot botsingen tusschen Came lots du roi en de politie, die de Camelots wilde verhinderen te demonstreeren. Leden der Action Francaise hadden op de tramrails voet zoekers gelegd, die wanneer de trams passeer den ontploften en eenige consternatie veroor zaakten. Hiervan maakten de Camelots du roi gebruik om samen te scholen. Bereden politie greep in en slaagde er in de Camelots du roi tusschen twee reeksen politie in te sluiten. Eenige personen werden licht gewond. De aan hangers der Action Frangaise vluchtten de naastbïjzijnde huizen binnen. Ongeveer 250 demonstranten zijn gearresteerd, terwijl de overige Camelots een fluitconcert aanhieven. Het geheele tooneel was als voor de film op gezet en de aanwezige operateurs maakten er dan ook een dankbaar gebruik van. Des avonds was de rust voor het gebouw hersteld. Beschuldiging tegen Chautemps' secretaris. PARIJS, 9 Januari. (V. D.) De natio nalistische Liberté valt Dinsdag in verband met het financieele schandaal van Bayonne den particulieren secretaris van den Fran- schen minister-president, André Dubois, bui tengewoon scherp aan. Het blad schrijft: In het ministerie van Binnenlandsche Zaken, in de naaste omge ving van den minister-president vinden wij eigenaardige handlangers, die in staat waren het succes van de laatste onderneming van Stavisky te vergemakkelijken. Onder de le den van den Raad van Toezicht van deze onderneming vinden wij den particulieren secretaris van den minister-president, André Dubois, wiens werkzaamheid zich niet slechts beperkte tot zijn zitting hebben in den raad van toezicht. Het verluidt dat Dubois als lid van dezen raad van toezicht een jaarlijksch inkomen heeft gehad van 90.000 franken. Chautemps dementeert. PARIJS, 9 Jan. (V. D.) Chautemps heeft een officieel dementi uitgegeven betreffende de beschuldiging van zijn particulieren se cretaris, die lid van den raad van toezicht zou zijn geweest bij een der ondernemingen van Stavisky. iederèn partijgenoot voortaan verboden is zich in woord of geschrift openlijk bezig te houden met de kwesties van de hervorming van het Rijk. Overtredingen zullen streng worden gestraft. De Oberbiirgemeistervan Potsdam treedt af. Na een bespreking met den Regeerings- president is de „Oberbiirgemeister" van Pots dam Reuscher, voor geruimen tijd met verlof gegaan en zal hij aan het einde van deze ver lofperiode aftreden. De positie van den Oberbiirgemeister, aldus wordt officieel medegedeeld, van Potsdam als de stad. waar op den historischen 21en Maart, den grooten dag in de Garnizoenskerk, de mannen van het nieuwe Duitschland na de overwinning der nationaal-socialistische revo lutie voor de eerste maal plechtig bijeen kwamen, aldus de officieele lezing is be grijpelijkerwijze voor het nationaal-soeialisme van bijzondere beteekenis. Uit eerbied voor deze beteekenis en in verband met den nieuwen wettelijken toestand, heeft de Bur gemeester Reuscher zijn functie ter beschik king gesteld Japan. Verijdelde aanslag op Saito. Dinsdag deed een Japanner een poging om in de woning van Saito, den minister-presi dent door te dringen, klaarblijkelijk met de bedoeling hem te vermoorden. De wacht die den indringer aanhield, vond een wapen en een brief in zijn kleeren. De schrijver van den brief verklaart, dat hij den Japanschen minister-president wil vermoor den, daar een oud man als Saito in den te- genwoordigen tijd de Japansche politiek niet met succes kan leiden. Bovendien had Saito den nationalen wil van het volk verzwakt. De aangehoudene, die naar het commissariaat van politie werd gebracht, weigerde elke ver klaring. Oostenrijk. China. De rebellen van Foetsjau naar Amoy. De regeering der opstandige provincie Foekien heeft haar zetel verplaatst van Foetsjau naar Amoy. rActie ten gunste van Poe-Nji. Henry Poe-Nji. Er is in Mandsjoekwo een volksbeweging gaande, welke ten doel heeft Henry Poe Nji, den bestuurder van Mandsjoekwo tot keizer te verheffen. Op het Japansche ministerie van buiten- landsche zaken is een verzoek ontvangen Poe Nji te doen terzijde staan door een gouver neur. De woordvoerder van Buitenlandsche Zaken verklaarde, dat naar zijn meening baron Hauasji, de vroegere ambassadeur te Londen de meest geschikte persoon is. De draadlooze dienst van Moskou meldt volgens de N.R.C. dat Poe Nji op den dag van zijn kroning tot keizer van Mandsjoerije in den echt zal treden en wel met een Japan sche prinses, een nicht van den Japanschen Mikado. Duitschland. De eischen in het proces Maikoivski. In het Maikowski-proces, waarbij 53 com- munitsische beklaagden terecht stonden, eischte de procureur-generaal tegen de drie hoofd-beklaagden de maximumstraf van 15 jaar tuchthuisstraf, voorts 12, 11, 8 en 3 jaar tuchthuisstraf. Tegen 7 andere be klaagden eischte hij 10 jaar gevangenisstraf, terwijl de straffen tegen de overige beklaag den varieerden tusschen 6 maanden en 9 jaar gevangenisstraf. Men herinnert zich, dat deze communis ten destijds de S.A. 33 hebben overvallen, waarbij twee dooden vielen, onder wie de lei der Hans Maikowski. Inmenging in de hervorming van het Rijk verboden. De leider der partij-organisatie, Dr. Ley, maakt bekend: In den laatsten tijd worden berichten ont vangen, dat partijgenooten, ook op leidende plaatsen, zich in woord en geschrift openlijk bezig houden met de toekomstige hervorming van het Rijk. De plaatsvervanger van den leider, Rudolf Hess, heeft mij verzocht, mede te deelen, dat De Heimwehr en het optreden tegen de Nazi's. Het D. N. B. meldt uit Weenen: Onder voorzitterschap van Starhemberg kwamen gisteren alle bondsleiders van de Heimwehr voor een vertrouwelijke bespre king bijeen, welke van groote politieke be teekenis wordt geacht. Er zou zijn beraad slaagd over de houding van de leiding der Heimwehr naar aanleiding van den ver scherpten strijd der regeering tegen de na- tionaal-socialisten, en er had een langdu rig onderhoud plaats tusschen bondskanse lier Dollfuss en Starhemberg. Men weet, dat sedert geruimen tijd in de Heimwehr ver schillende stroomingen heerschen en dat in principieel politieke kwesties dikwijls ver gaande meeningsverschillen bestaan. Standrecht tegen de nationaal- socialisten afgekondigd. Uit Innsbrueck: 9 Januari. Op grond van de aankondiging van eeri verder scherp op treden tegen de nationaal socialistische be weging van de zijde der regeering werd voor de eerste maal tegen de nationaal-socialisten bij het standengerëcht aangifte gedaan. Het' betreft den aanslag met dynamiet in den nacht op een gendarmeriepost bij Bludenz. Hoewel de daders, naar officieel is gecon stateerd, onbekend zijn werden zeven natio naal socialisten gearresteerd. Tegen hen is een zaak bij het standengerecht aanhangig ge maakt. MASSA-PROCES TEGEN COMMUNISTEN IN BULGARIJE. TEGEN 20 BEKLAAGDEN DE DOODSTRAF GEëlSCHT. VUURGEVECHT MET EEN ROOVERSBENDE. SOFIA, 9 Januari (V. D.) Voor den krijgs raad te Varna is een proces tegen commu nisten in behandeling gekomen. Op de be klaagdenbank zitten een adspirant-officier, een dek-officier, 20 onderofficieren bij de marine, 15 korporaals, 20 matrozen en 12 burgers, die zich te verantwoorden hebben wegens cellenbouw bij het marinegarnizoen van Varna, zoomede wegens algemeene agi tatie jegens de staatsorde. Naar wordt medegedeeld, hebben eenige beklaagden door middel van het radiostation van een Bulgaarsch schip m voortdurend con tact gestaan met Odessa. Op grond van de wet tot bescherming van den staat heeft het O.M. tegen 20 beklaagden de doodstraf geëischt. MINISTER HAVENGA ERNSTIG ZIEK. KAAPSTAD, 9 Januari (V.D.) De Zuid- Af rikaansche minister van Financiën. Haven- ga is ernstig ziek. Hij is lijdende aan longont steking. Hertzog en de andere ministers heb ben onmiddellijk bezoeken afgelegd bij den patiënt. VEERTIEN EXECUTIES VOLTROKKEN. IN AFGHANISTAN. KABOEL, 9 Januari (Reuter.) De veer tien personen, die 4 Januari j.l. ter dood zijn veroordeeld wegens medeplichtigheid aan den moord op Nadir Sjah, zijn heden integen- woordigheid van den minister van Oorlog te recht gesteld. LONDEN IN DEN MIST. TAL VAN ONGELUKKEN. LONDEN, 9 Januari (V.D.) Een buiten gewoon hevige mist heeft Dinsdag te Londen weer eenige ernstige verkeersongelukken ten gevolge gehad. Drie personen zijn gedood en 15 gewond. In een geval zijn twee autobussen tegen elkaar opgebotst, waarbij zeven personen ver wondingen opliepen. Op vele plaatsen was de mist zoo dik, dat voor de regeling van 't ver keer van fakkels moest worden gebruik ge maakt. Ook de scheepvaart op het Kanaal ondervond ernstige stagnatie. De President van Zwitserland voor 1934. GENèVE, 6 Januari 1934. De vorige week was er groot feest te Lau sanne, de aan het meer van Genève gelegen hoofdstad van het kanton Waadtland. De nieuwe President van Zwitserland voor het jaar 1934, dr. Marcel PiletGolaz, bracht het traditioneele bezoek der nieuwgekozen Zwitsersche Presidenten aan het kanton hunner geboorte en opvoeding, het kanton waar zij meestal ook de eerste schreden op de politieke loopbaan gezet hadden, die thans met het hoogste succes was bekroond. Hoe eenvoudig de Zwitsersche Presiden ten ook plegen te leven, hoezeer zij in de andere dagen van het jaar onopgemerkt door de straten van de Zwitsersche hoofd stad Bern loopen, de eerste reis van den President naar zijn geboorte kanton is steeds een bij uitstek feestelijke. Op alle tusschen- liggende stations zijn de kantonale en plaatselijke autoriteiten dan aanwezig, om het nieuwe hoofd der Zwitsersche Eedge- genootschap hun hulde te brengen. Doch de ware feeststemming begint eerst, wanneer de trein in het geboortekanton zelf is aan gekomen. Sneltrein of niet, de presidentieele trein maakt dan steeds een oogenblik bij het eerste in dit kanton liggende station halt, waar behalve, de kantonale en plaat selijke regeerders in vol ornaat ook steeds liefelijke jonge dames in de schilderachtige ,oude kantonale dracht gereed staan, om den President van Zwitserland den eerewijn en bloemen aan te bieden. En dan eerst de aankomst in de kantonale hoofdstad! In een plechtigen stoet begeeft zich de nieuwe President door de met een geestdriftige me nigte gevulde straten naar den Kathedraal, waar de regeering van het kanton den zoon van het eigen volk, die tot President ver heven is, de hulde zijner medeburgers aan biedt en de President van Zwitserland zijn ^erste redevoering als zoodanig houdt. Z:o was het dit jaar ook te Lausanne, toen President PiletGolaz de vorige week daar zijn officieele bezoek aan zijn geboor tekanton bracht. De vereering, die de Waadtlanders daarbij jegens hun President betoonden, was misschien nog grooter dan in de meeste gevallen, omdat PiletGolaz de man geweest is, die zijn kanton voor de ..schande" bewaard heeft niet in de Zwit sersche regeering vertegenwoordigd te zijn! Men moet namelijk weten, dat het een vaste gewoonte is, dat de drie grootste kantons van Een jeugdig President. Zijn voorspoedige politieke loopbaan. Zijn persoonlijkheid. Feestelijke ontvangst te Lausanne. Van onzen correspondent) het land (Bern, Zürich en Waadtland), als mede het Italiaansch-sprekende Tinico ieder steeds een landsman in de Zwitsersche re geering hebben, terwijl de 18 andere kan tons dan om de 3 andere regeeringszeteis mogen strijden. Een kleine tien jaren gele den bestond er nu groot gevaar voor het Waadtland, d'at dit zijn vasten zetel voor een tijdje verliezen zoue De Waadtlander in de regeering, Ernest Chuard, werd oud en ambtsmoede en ver langde er naar het ruwere klimaat van Bern den rug te kunnen toekeeren en weder naai de zachtere winden van het meer van Genève terug te kunnen gaan. Het ongeluk was ech ter, dat er geen enkel Waadtlandsch politi cus was, die als opvolger van Chuard erns tig in aanmerking kon k-omen. Want de oude garde der Waadtlander staatslieden had zoo langen tijd de teugels in de handen gehouden, dat de bekwaamste jongeren, ziende dat voor hen toch niet spoedig de mogelijkheid tot uitblinken in de politiek zou bestaan, de politiek verlaten en zich uitsluitend aan de behartiging van particu liere belangen gewijd hadden. Daardoor had Waadtland thans geen mannen van middel baren leeftijd die zulk een aanzien in parle mentaire kringen genoten, dat zij met kans op succes den strijd tegen een tegencandi- daat uit Genève zouden kunnen aanvaa" '.en. Er was te Lausanne echter één jong advocaat? die als lid van het kantonale parlement reeds zeer bijzondere gaven had ontplooid en voorbestemd scheen een leidende plaats in het openbare leven van Zwitserland in te nemen: de 35-jarige Marcel PiletGo laz. Dat deze jonge man, die in het parle ment te Bern nog geheel onbekend was reeds terstond, tot minister als opvolger van Chuard zou worden gekozen, drufden ech ter ook de meest optimistische Waadtlan ders niet veronderstellen. En zoo maakte men in 1925 het volgende plannetje: Pilet- Golaz zou bij de algemeene kamerverkie zingen van dat jaaa tot kamerlid voor Waadtland worden gekozen. Chuard zou nog drie jaren minister blijven, PiletGolaz zou na dien proeftijd van 3 jaren als Chuard's opvolger als minister worden can- didaat gesteld. Het waven geen aangename drie jaren, die parlementaire proeftijd van „het jonge- mensch, dat minister wil worden", zooals men spottend wel van Pilet zeide. Doch hij sloeg zich kranig er doorheen. Hjj vermijdde het gevaar, om a-1 te veel met zijn groote gaven te willen geuren en zich al te zeer als bekwaam man op den voorgrond te willen stellen. Doch aan den anderen kant greep hij twee gelegenheden aan, om door een waarlijk meesterlijk betoog de twijfe laars ervan te overtuigen, dat hij index-daad een uitnemend helder verstand, groote ju ridische bekwaamheden en een krachtig re- geerderstemperament bezit. Toen Chuard in 1928 onwrikbaar aan zijn besluit heen te gaan vasthield, bestond geen ernstig gevaar voor Waadtland's zetel meer. De 38-jarige PiletGolaz werd reeds bij eerste stem ming met 151 van de 224 stemmen door de vereenigde vergadering van kamer en senaat tot Zwitsersch minister gekozen. Men was het er over eens, dat hij zijn proeftijd goed had doorstaan; Men ziet, de nieuwe President van Zwit serland heeft zich over zijn politieke loop baan niet te beklagen. Op 31-jarigen leef tijd lid van het kantonale parlement van Waadtland geworden, was hij als 35-jarige kamerlid in het Zwitsersche parlement, als 38-jarige reeds minister en thans op 44- jarigen leeftijd heeft hij reeds de aller hoogste onderscheiding, die een Zwitsersch burger ten deel kan vallen: hij is President van Zwitserland! Zeer gering is het aantal zijner voorgangers, die reeds op dien leef tijd het zoo ver hadden gebracht. President Marcel Pilet^Golaz is de zoon van den Waatlandschen rechter Pilet; hij is gehuwd met de dochter vkn den Waadt- landschen regeerder Golaz en voegde na zijn huwelijk met mej. Golaz den naam zijner vrouw achter den zijnen, zooals in Zwit serland vaak door personen, die een korten veelvuldig voorkomenden naam dragen, ge daan wordt. Na studies in de rechten te Lausanne, Leipzig en Parijs kreeg hij in 1912 te Lausanne den titel van doctor in de rechtswetenschap De daaropvolgende mo bilisatiejaren tijdens den wereldoorlog ga ven hem de gelegenheid zich ook in het Zwitsersche leger te onderscheiden en daar tot den rang van majoor op te klimmen. Na zijn verkiezing tot minister was hij eerst éer. jaar minister van binnenlandsche zaken zooals ook zijn voorganger Chuard geweest was. In 1930, toen de verkeersminister Haab eveneens wegens hoogen leeftijd zijn ont slag nam. verhuisde PiletGolaz echter naar het in Zwitserland heel wat moeilijker departement der posterijen en spoorwegen. Hij slaagde erin onder zijn duizenden amb tenaren den vereischten eerbied voor het gezag evenzeer als den niet minder noodi- gen goeden geest hoog te houden. Als per soon is President PiletGolaz minder de joviaal-gemoedelijke Waadtlander. zooals de meeste Presidenten uit dit kanton over eenkomstig den volksaard geweest zijn. dan wel de staatsman-jurist met een ruimen, helderen blik en vooral zin voor de reali teit. Een groote geestesbeschaving en na tuurlijk ook warme vaderlandsliefde en een sterk ontwikkeld phcbtsgevnel kenmerken voorts de jeugdigen man, die in 1934 de President van Zwitserland zijn zal. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. EEN SERGEANT EN EEN GENDARME GEDOOD. BOEKAREST, 9 Januari (V.D.) Een slede, waarop zich een majoor, een sergeant en een gendarme bevonden, kwam in de buurt van Botosani voorbij een slede, waarop zich eenige personen bevonden, die' den majoor zeer ver dacht voorkwamen. De majoor liet dadelijk keeren en de slede achtervolgen. Toen de in zittenden van de verdachte slede bemerkten, dat zij werden achtervolgd, losten zij eenige schoten, die door den majoor en diens met gezellen werden beantwoord. Gedurende het vuurgevecht werden de gen darm en de sergeant gedood en de majoor licht gewond. Niettemin zette de gewonde de vervolging voort en hij is er in geslaagd een der verdachten met een schot te treffen en te arresteeren. Naar later is gebleken, waren de inzittenden van de slede leden van een rooversbende, welke juist op een landgoed hadden ingebroken en een kas met 150.000 lei hadden gestolen. Nadat de roovers hun gewonden maat in den steek hadden gelaten overvielen zij nog een slede met kooplieden, die werden leeggeschud. HAVENCONFLICT TE BOERGAS. NEDERLANDSCHE SCHEEPVAARTMAAT SCHAPPIJEN ER BIJ BETROKKEN. SOFIA, 9 Januari (V. D.) Er is te Boergas een conflict gerezen tusschen Nederlandsche, Duitsche en Italiaansche agenten van scheep vaartmaatschappijen en de douane-autoritei ten. De autoriteiten hebben de agenten der maatschappijen verzocht de havengelden te innen in plaats van de douane-ambtenaren. De Nederlandsche, Duitsche en Italiaan sche agenten hebben tegen dezen maatregel geprotesteerd. De onderhandelingen worden voortgezet. GOED NIEUWS. OPLEVING DE HAVEN VAN GLASGOW. LONDEN, 9 Januari (V. D. In de van daag gehouden bijeenkomst van de Clyde Navigation Trust werd verklaard, dat de inkomsten van de haven van Glasgow, welke in de laatste drie of vier jaren voort durend waren verminderd, in de laatste zeven maanden een belangrijke opwaartsche beweging te zien geven. De voorzitter der bijeenkomst sprak als zijn meening uit, dat het getij definitief is gekeerd. JAPANSCH MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT. TOKIO, 9 Januari (V.D.) Tengevolge van den dikken mist is gisteravond op het vlieg veld van Osaka een militair vliegtuig bij de landing verongelukt. De piloot en zijn waar nemer zijn om het leven gekomen. DAMMEN. D. C. IJ. H VERPLETTERT FD.C. III. Dinsdagavond werd in Hotel Kernemerhof voor de tweede klascompetitie Nederland sehen Dambond de wedstrijd D.C.IJ. IIH. D. C. III gespeeld. De uitslag luidt: D. C. IJ. n Haarl. Damclub in C. Suyk—Kiel x—x A. KraaiKukman xx F. PostmaOtter 20 C. BaisReedijk 20 H. C. SouvereinAmelung Jr. 20 D. Ott—Matla 2—0 P. v. d. VeldeGroenewoud 20 J. de BeursMerts 20 G. PostmaJonkhof 20 SiebelingJötten xx Totaal voor de Damclub IJmuiden II. 18—0 Door het niet onkomen der twee hoofdborden der Haarlemsche Damclub werden deze par tijen voor H.D.C. III verloren verklaard, De vermoedelijke uitslag is 200 wat zeker wel een extra vermelding verdient. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN WOENSDAG 10 JANUARI Thalia: Jubileum-concert iJmuiden's Mannenkoor. 8 uur. Bioscoop De Pont: „Janmaat op Stap" 8 ijur. DONDERDAG 11 JANUARI Thalia: Vergadering N. S. B. 3 uur. AGENDA TE HAARLEM WOENSDAG 10 JANUARI Gem. Concertzaal. Generale repetitie van de Grosse Messe C. Moll van Mozart, Uitgaan de van de Chr. Oratorium Vereeniging. 8 uur Stadsschouwburg: Piano-avond Casadesus van Kunst aan het Volk. 815 uur. Rembrandt Theater: „Fra Diavolo". Op het tooneel: Trio Sphinx, Novelty Egyptien. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Extase". Op het tooneel: 3 Broad- cast-Boys. 2.30, 7 en 9.15 uur, Luxor Sound Theater: „My Lips Betray" (De 200 P.K. van Zijne Majesteit). 2.30 7 en 9.15 uur; DONDERDAG 11 JANUARI Gem. Concertzaal: Grosse Messe C-Moll van Mczart.'Solisten Jo Vincent, Di Moo-1??, Louis van Tulder, Willem Ravelli. H. O. V. orkest. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 3