HET NIEUWE AVONDBLAD 19e JAARGANG No. 58 DONDERDAG 11 JAN. 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2 y2 cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeüngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: f 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600bij overlijden; 400— bij verlies van een hand, voet of oog; 250— bij verlies van een duim; 150— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van vissehers-, marine-vaartuigen enz. 400— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN JUBILEUMAVOND IJMUIDEN'S MANNENKOOR. Nu op 9 Januari 1934 èèn onzer oudste zangkoren, het IJmuidens Mannenkoor, haar 25-jarig bestaan herdenken zou besloot liet actieve bestuur dezer vereeniging dit ge beuren op waardige wijze te vieren. Daar toe werd waarlijk loffelijk afgeweken van de zich meer en meer inburgerende ge woonte jubilea in strikt-intiemen kring te vieren „in verband met de tijdsomstandig heden." De jubilaresse organiseerde n.l. in het Thalia Theater een grootsch feestconcerü ter eere van de intrede van haar zesde lustrum. Teneinde meerdere luister aan dit gebeu ren bij te zetten had zich een eere-comité gevormd onder voorzitterschap van onzen burgemeester, mr. F. L. J. E. Rambonnet. Waar wij reeds in deze kolommen een uitvoerig artikel aan de geschiedenis en den groei van het mannenkoor wijdden, willen wij dienaangaand niet in herhaling treden. Dat trouwens zijn merites bij het IJmui- densch publiek genoegzaam bekend zijn en gewaardeerd worden bewees wel de over groote belangstelling voor dezen avond. Onder de aanwezige genoodigden merk ten we o.m. op: van het Eere-Comité de heeren wethouder J. C. Dunnebier, G. Duyckinck Sander, G. F. Haak, J. PI. A. Kruimel, dr. v. Leusen, ïr. F. Thiel, J. L. Uitzinger, de commissaris van politie D. de Ridder en de beschermheer notaris Dolle man. Van de eere-leden buiten de gemeente waren o.m. aanwezig de heeren Baas (Am sterdam), van Leeuwen (Helder), verder vele besturen van zusterverenigingen hier ter plaatse en elders. Na den Zangersgroet ter introductie ge zongen te hebben, trad de voorzitter van IJmuidens Mannenkoor, de heer C. Visser H.zn, naar voren en sprak een korte feest rede. Met een hartelijk welkom aan den ver tegenwoordiger van het gemeentebestuur en alle aanwezigen bracht spr. dank aan no taris Dolleman, welke heden voor 15 jaar het beschermheerschap over de vereeniging aanvaardde. Waardeerende woorden wijdde de voorzit ter tevens aan den eersten directeur wijlen den heer Nic. Gonlag, welke van 1900 af tot 1925 als zoodanig in functie was. Voor dezen gala-avond had directeur H. J. Arisz z'n mannetjes een gedegen program ma laten instudeeren, dat hoewel uit en kele nummers bestaand zware eischen aan de zangers stelde. Allereerst hield de dirigent den door hem gecomponeerden Feestzang, aan de jubilee- rende vereeniging opgedragen, ten doop, die qua koorcompositie pretentielooze hoe danigheden had. Het koor heeft aan kwaliteiten wederom gewonnen wat vooral in enkele zinnen van het Morgenstemming van Theo van der Bijl naar voren kwam. In het Want zijn zingen is bidden waren de bassen op oude kracht, terwijl aan het slot de tenoren uitblonken, het geheel tot een subliem brok mannenzang makend. Toch zal de directeur aan de afwerking van het huidige massale koor, vooral wat de forti en piano's betreft, weer veel moeten schaven. Veel nieuwe leden won het in korten tijd, veel goede krachten gelukkig. Velen ervan echter nog niet zoo getraind als de veteranen en zoo op des directeurs intenties ingesteld, als deze het wellicht wenschen zou. Dat deze kranige leider veel presteert bleek ons w el in het Pelgrimskoor uit Tannhauser, dat dank zij hem vooral in de finale tot een imposant werk werd. Ook de lastige modula ties werden zonder ernstige struikelingen overwonnen. Medewerking verleende het gezelschap „De Operette Sanghers", leiding Dick We1- man. dat met de opvoering van Offenbach's één-acter „Een Bruiloftsnacht een éclatant succes oogstte. Van de spelers en speelsters willen wij met lof den naam van mevr. D. AriszSchrama noemen, welke veel van de frischheid van dit Fransche werkje op ons overbracht, en die door haar heldere en zuivere uitspraak uit stekend gevolgd worden. De musicus-figuur bleek een uitnemend acteur te zijn; zijn stem reikte echter dikwijls niet over het voetlicht heen. De uitvoerenden werden bij monde van voorzitter Visser gecomplimenteerd, de dames kregen bloemen de leider, de heer Weiman werd eveneens in de hulde betrokken. Na de pauze ving het groote moment van de huldiging aan. De voorzitter hulldigde allereerst de aanwezige eere-leden en over handigde hun, die zooveel voor de vereeni ging gedaan hadden, het gouden lidmaat- schap-teeken, wat den belangstellenden een hartelijk applaus ontlokte De heer Baas uit Amsterdam, eere-lid der vereeniging, sprak een woord van waardee ring voor zijn vroeger koor en memoreerde tevens de activiteit van het oudste lid, den heer Jacq. van Houwelingen. die de vereeni ging reeds bijna 25 jaar trouw dient. Namens het Eere-comité en bij ontstentenis yan den voorzitter, burgemeester Rambonnet, overhandigde wethouder Dunnebier een prachtig bloemstuk, daarbij de verwachting uitsprekend dat het koor tot in lengte van dagen moge bloeien. De heer P. J. v. d. Linden brengt de félici- taties over der Hormonie Vereeniging Con cordia vergezeld van een bloemstuk en een medaille voor het a.s. concours, door IJmui dens mannenkoor, uit te schrijven. Ook de Tooneelvereeniging Varia ontbrak niet bij het défilé. Namens haar schonk de heer A. de Back een bloemstuk. Namens het Chr. Gem. Koor Looft den Heer was voorzitter C. van Leeuwen aanwezig ter félicitatie. De Chr. Muz. Vereen. Wilhelmina, het Mannenkoor De Eendracht, de Chr. Gem. Zangvereen. Nieuw Hosanna, Hoogovenkünst- kringen, Gem. Koor Polyhymnia, IJmuidens a Capeila Koor, Beverwijksch Mannenkoor Zanglust. Chr. Zang Vereen. Excelsior, Heem- steedsch Gemengd koor Onderlinge Vriend schap en Santpoort's Gemengd Koor Vox Humana, volgen in bonte rij. Het podium werd in een bloementuin herschapen. De beschermheer Notaris Dolleman sprak als laatste van de rij der huldebetuigers. Spr. wierp een terugblik op wat IJmuiden en het koor in al die 25 jaren had doorgemaakt. Veel lief en leed hadden bestuur en leden met elkander ondervonden. Toch had de band, die trouwe zangers bindt, velen tesaam gehouden, dank zij de actieve leiding. Spr. bracht daarna een driewerf hoera op zijn vereeniging uit. Het dubbelmannenkwartet Caecilia uit IJmuiden-Oost, directeur Arisz, had zijn félicitatie in muzikalen vorm gegoten. Keurig zong het De Legende van de 12 Roovers en Avondklokken uit het Don-Kozakkenreper- toire. Deze felicitatie werd door bestuur, kooi en publiek hoogelijk geapprecieerd, dit bleek wel uit het waarlijk donderend applaus. De heer H. A. Osendorp Jr. complimenteer de den heer H. J. Arisz namens de leden en hing hem onder uitbundig bravo-geroep een met de Velser kleuren versierde lauwerkrans om. En zoo behoorde, na een feesthal, ook dit jubileum wederom tot het verleden. IJmuiden's Mannenkoor heeft uit de tal- looze félicitaties,- zoowel- mondeling als schriftelijke, gebracht, „(er w;as zelfs een schrijven van het oud-lid J. Kroonsberg uit Hollywood) kunnen zien, dat het in de harten van vele IJmuidenaren leeft. Dit zij de vereeniging, welke op dezen waar- diigen avond met rechtmatigen tirots kan terugzien, tot een steun en aanmoediging op den weg naar het Gouden Jubileum! W. DE REORGANISATIE VAN HET STAATSVISSCHERSHAVEN- BEDRIJF. HET BEDRIJF THANS LOS VAN DEN WATERSTAATSDIENST. Dezer dagen hebben wij reeds in het kort gemeld, dat 1 Januari jl. in werking is ge treden het Koninklijk besluit van 22 Decem ber jl. volgens hetwelk de dienst van het Staatsvisschershavenbedrïjf is afgezonderd van den Rijkswaterstaatsdienst en voor den dienst een aantal bepalingen zijn vastge steld. Met deze reorganisatie is in vervulling ge gaan een der conclusies van de in Maart 1927 ingestelde Commissie-Gelinckaan welke commissie was opgedragen, een onderzoek in te stellen naar de inrichting en de exploitatie van het Staatsvissohershavenbedrijf te IJmui den en naar de maatregelen, die zouden kun nen worden genomen, indien rekening wordt gehouden met den wensch der Regeering, om voor het bedrijf te geraken tot een sluitende rekening. De hierbedoelde conclusie luidde als volgt: „Het bedrijf behoort los gemaakt te wor den uit het direct Waterstaatsverband en rechtstreeks onder den Minister, van Water staat te worden geplaatst. Er worde een Com missie van Advies ingesteld". In haar rapport, uitgebracht d.d. 18 April 1929 zegt de commissie aangaande de be drijfsleiding o.a. het volgende: „Het zijn al weer historische redenen, die er toe hebben gebracht het vissehers haven bedrijf onder te brengen bij den_ Rijkswater- staatsdienst. De hoofdleiding is steeds in handen geweest van den Hoofdingenieur-Di recteur van den Rijkswaterstaat te Haarlem, zoowel toen de dagelijksche leiding bij een bedrijfsingenieur berustte als toen een di recteur was aangewezen. De bezwaren tegen deze onderbrenging van het bedrijf, in hoofd stuk TV genoemd, zijn van de Commissie zelf afkomstig en worden dus door haar erkend. Zij geeft omtrent dit punt in overweging het Staatsvisschershavenbedrijf los te maken van den Rijkswaterstaatsdienst, en den Di recteur rechtstreeks te stellen onder den Mi nister. Inderdaad mag men van iemand, die in staat wordt geacht als directeur van een zoo omvangrijk en speciale bekwaamheid eischend bedrijf op te treden, verwachten, dat hij volkomen in staat is den Minister wel overwogen voorstellen te doen. Anderzijds zal het wel uitzondering blijven, dat een Hoofdingenieur-Directeur in de directie Noord Holland deugdelijke leiding en toezicht kan uitoefenen op een bedrijf, dat kennis eischt van zaken, waarvoor een waterstaatsinge- ndeur noch is opgeleid noch in de eerste plaats is aangewezen. Op deze beide eronden schijnt thans voor blijvende afhankelijkheid van de bedrijfsleiding geen voldoende aanleiding meer. Intusschen zou losmaking van het bedrijf uit den Rijkswaterstaatsdienst zonder meer het bezwaar meebrengen, dat de Minister voor de beoordeeling van de bedrijfszaken slechts over adviezen van één instantie (den Directeur) zou beschikken. Dit schijnt zoowel met het oog op het bedrijf als met het oog op de verantwoordelijkheid van den Minister niet gewenscht. Ook wordt het niet juist ge acht eiken band tusschen het bedrijf en den Rijkswaterstaat te verbreken, omdat bij de vitale belangen, die het Rijk bij de gewone waterstaatswerken in IJmuiden heeft en die samenhangen met de belangen van de wer ken van het Visschershavenbedrijf een ge regeld contact tusschen de betrokken dien sten niet geheel kan worden ontbeerd. Ten einde aan deze bezwaren tegemoet te komen, ware eene Commissie voor het bedrijf in te stellen, die den Minister in belangrijke be drijf saangelegenhe den als bijv. personeel, rechtspositie, begrooting, nieuwe werken, re glementen e.d., van raad kan dienen en zich van den gang van zaken op het bedrijf op de hoogte houdt zonder echter bevoegd te zijn in de leiding van den Directeur in te grijpen. Een Commissie van advies dus, zonder be- heersbevoegdhe den". In deze Commissie, aldus het rapport, zou de Hoofdingenieur-Directeur in de directie Noord-Holland ambtshalve het voorzitter schap moeten bekleeden, opdat contact met den Rijkswaterstaat gewaarborgd zij. Voorts zouden in de Commissie zitting moeten heb ben een vertegenwoordiger van het departe ment van Waterstaat, een van het domein- bestuur, een van de visscherij-inspectie, een van de reeders, een van de vischhandelaren en een van de nevenbedrijven der visscherij in IJmuiden. Hoe het was. Tot nu toe ressorteerde het bedrijf onder het Departement van Waterstaat en werd het beheerd door den Rijkswaterstaatsdienst. Het behoorde, zooals uit het bovenstaande blijkt tot de directie Noord-Holland van dien dienst. Tot scheiding van het gebied van het bedriif met de overige Rijkswaterstaatsterreinen ook in verband met 'administratieve en fi- nancieele regelingen was een bepaalde: be grenzing van het terrein vastgesteld. Sinds 1911'stond onder de bevelen van den Hoofdingenieur-Directeur in genoemde di rectie aan het hoofd van het bedrijf een in genieur van den Rijkswaterstaat, belast met het toezicht op het beheer van de Visschers- haven. Deze had een dubibele functie; hij was zoowel administratief hoofd en stond in die hoedanigheid rechtstreeks onder den Hoofd ingenieur-Directeur, als chef der werken en was als zoodanig toegevoegd aan den inge nieur in het arrondissement „Het Noordzee- kanaaF' te Amsterdam. In 1919 werd deze regeling vereenvoudigd. De ingenieur-leider van het bedrijf is ver vallen. Sindsdien stond rechtstreeks onder den Hoofdingenieur-Directeur aan het hoofd van het bedrijf een Directeur, de werken ble ven echter toevertrouwd aan den arrondisse- ments-ingenieur van den Rijkswaterstaat te Amsterdam. In den persoon van den Hoofd ingenieur-Directeur kwamen dus alle zaken van de Visschershaven bijeen. De nieuwe bepalingen. In verband met deze reorganisatie zijn o.a. de volgende bepalingen vastgesteld: Artikel 1. De dienst van het Staatsvisschershavenbe drijf omvat: a. het beheer en de exploitatie van de tot het bedrijf behoorende havens, gebouwen, terreinen, werken en inrichtingen; b. het verleenen van tusschenkomst bij den publieken verkoop van visch; c. in het algemeen alles, wat tot de belan gen van het bedrijf behoort. Artikel 2. Onder de bevelen van onzen Minister van Waterstaat is de leiding van den in artikel 1 genoemden dienst opgedragen aan een Di recteur. De Directeur wordt door ons benoemd, ge schorst en ontslagen. Zijne instructie wordt door onzen Minister van Waterstaat vastgesteld. Artikel 3. De Directeur wordt bijgestaan door ambte naren in vasten of tijdelijken dienst en door personeel op arbeidscontract. Onze voornoemde Minister kan ambtena ren van den Rijkswaterstaatsdienst aan den Directeur toevoegen. Artikel 4. Werktijd, dienstkring en instructie van de in artikel 3 bedoelde personen worden met inachtneming van het bepaalde voor de ambtenaren in het Algemeen Rijksambtena renreglement en voor het personeel op ar beidscontract in het Arbeidsovereenkomsten- besluit door den Directeur vastgesteld. Deze voorschriften behoeven de goedkeu ring van onzen voornoemden Minister. Artikel 5. Benoeming, schorsing en ontslag van de ambtenaren in vasten en tijdelijken dienst geschiedt overeenkomstig het bepaalde in artikel 5 van het Algemeen Rijksambtenaren reglement. Het personeel op arbeidscontract wordt door den Directeur aangesteld na daartoe verkregen machtiging van onzen voornoem den Minister. Artikel 6. Tot het geven van advies met betrekking tot het bedrijf wordt eene Commissie van Advies ingesteld, bestaande uit ten minste zeven leden. De leden worden door ons benoemd en ont slagen. Omtrent de keuze van een lid wordt met onzen Minister van Financiën en van een lid met onzen Minister van Economische Zaken overleg gepleegd. De volgende artikelen hebben betrekking op. de verrichtingen der Commissie van Ad vies. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat in verband met de reorganisatie het bedrijf 1 Februari a.s. een eigen technisch ambtenaar krijgt. DE ONDERHANDELINGEN IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. OVEREENSTEMMING BEREIKT. Naar wij vernemen, hebben de besturen van den Centralen Bond en van den Christe lijken Bond gisteren telefonisch aan het be stuur der Reedersvereeniging medegedeeld, de zij accoord gaan niet- de laatste voorstel len der Reedersvereeniging. Behalve dat over de redactie van het voorstel inzake den licht matroos nog nader overleg wordt gepleegd, is een algemeene overeenstemming over de redactie van het nieuwe contract bereikt. Uit de bepalingen omtrent het vaste loon blijkt, dat dit iets hooger is dan oorspron TWEE AFBEELDINGEN VAN DE DROEVE PLECHTIGHEID TE OSSEG, waar de lijken der dertien geborgen slachtoffers zijn ter aarde besteld. Op de bovenste foto een aantal kame raden der omgekomenen iji nationale kleederdracht. kelijk door de reeders voorgesteld, waaruit mag worden afgeleid, dat eenigszins aan de eischen der organisaties is tegemoet gekomen. In het kort volgt hieronder de nieuwe loon- overeenkomst: Schipper 4 pet. van de eerste f 50.000, 5 pet. van 't geen boven f 50.000 wordt besomd. Stuurman f 77.25 p. m. (voorheen f 100, eerste voorstel f 75). Ie machinist f 83.75 p. m. (voorheen f 105, eerste voorstel f 80). 2e machinist f 82.25 p. m. (voorheen f 95 eerste voorstel f 80). Stoker en matroos f 73.75 p.m. (voorheen f 85, eerste" voorstel f 70). Kok en tremmer f 63.25 p, m. (voorheen f 75, eerste voorstel f 60). Lichtmatroos I en II resp. f 40 en f 50 (onveranderd). Het percentengeld blijft ongewijzigd vast gesteld op: le machinist 1.85 pet., 2e machi nist 1.1 pet., stuurman 1.35 pet., stoker en matroos 0.85 pet., tremmer 0.55 pet., kok 0.6 pet. of 0.S5 pet., lichtmatroos I 1/3 pet., lichtmatroos II 1/2 pet. Voor de bepaling van het percentengeld zal gelden de besomming na den gebruikelij- ken aftrek en na aftrek van de helft van de kosten voor het losloon. Ten aanzien van den lichtmatroos is over eengekomen, dat op kustbooten zullen varen 3 matrozen, aangevuld met een lichtmatroos wanneer met Fransch patent wordt gevischt. DAMMEN. Dinsdagavond werd de onderlinge competi tie van D. C. IJ. voortgezet. De uitslagen lui den als volgt: Hoofdklas P. Leyte wint van De Jong, C. Suyk wint van Kramer. KramerSmit 11. Derde klas: Outenaarvan Straten 11 RasLe Gaag 20 Meijerde Wildie 02 F. Duikel'Vrijhof 1-L A. Schagerde Wilde 02 CONCOURS. Ter eere van haar zilveren jubileum heeft het IJmuiden's Mannenkoorfc een groot na tionaal zangconcouio uitgeschreven, waarvoor bereids toestemming van B. en W. verkre- is. De data hiervoor vastgesteld zijn: 23. 24 Juni en 1 Juli a.s. OPENBARE VERGADERING VRIJZ.-DEM. BOND. Zooals wij reeds hebben gemeld, heeft de afdeeling Velsen van den Vrijz.-Dem. Bond op Dinsdag 16 Januari een openbare vergadering belegd in Het Wapen van Velsen. Als sprekers zullen optreden Mr. A. M. Joekes, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal over: ,.De economische crisis en de democratie" en dr. A. J. van Leusen over „De Democratie als eisch van de menschelij'kheid". VELSEN LOOP DER BEVOLKING IN 1933. MET 1.21% GESTEGEN. Ondanks dat onze gemeente buitengewoon door de crisis wordt getroffen, ondanks dat gedurende 't geheele jiaar 2000 a250O arbeiders werkloos zijn geweest, is de bevolking in 1933 met 523 inwoners of 1.21 pet. gestegen/Deze toe neming komt overeen met die van 1932, toen de bevolking met 52,0 zielen toenam, doch is natuurlijk als gevolg van de crisis veel gerin ger dan in normale tijden, toen we onze ge meente jaarlijks met groote sprongen zagen groeien, drie a viermaal zoo groot dan de laatste jaren. Dat onze gemeente ook in tijden van neer gang blijft groeien is een bewijs van haar groote vitaliteit en het gevolg van het feit, dat haar economische positie zich belang rijk heeft gewijzigd sinds IJmuiden met z'n visscherij be drijf en z'n grootindustrie niet meer de toon aangeeft. Weliswaar speelt in het cijfer der toeneming het geboorteover schot een voorname rol, zelfs de hoofdrol, er valt niet aan te twijfelen dat het zielental op peil gehouden is door de uitbreiding van Santpoort en Driehuis waar zich ook in den loop van het jaar 1933 vele gezinnen hebben gevestigd. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD Er wordt een openbare vergadering gehou den van den Raad der gemeente Velsen op Woensdag 17 Januari 1934, des namiddags 7 uur. Agenda: 1. Belastingzaken. 2. Ingekomen stukken en mededeeling. 3. Wijziging van begrootingen voor 1933, 4. Wijziging der verordeningeen op de hef fing en invordering eener belasting op het houden van honden. 5. Rijwielvergoedingen. 6. Pensioensverhaaal op de jaarwedden van' den Burgemeester, den Secretaris en den Ontvanger. 7. Verleenen van ontheffing van het be paalde bij artikel 68, alinea's 5 en 7, der Bouw- en Woningverordening. 8. Verleenen van vergunning tot het riolee- ren en dempen van een gedeelte beek. 9. Vaststelling van de over het jaar 1931 aan de besturen der bijzondere scholen uit te keeren vergoeding voor vakonderwijs, be doeld in artikel 101, 9e lid, der Lager-onder- wijswet 1920. 10. Benoeming tijdelijk leeraar aan de Vis-> scherijschool.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1