BEVERWIJK Een eeuw. HEEMSKERK Een Meisje en een Man IJMUIDER COURANT DONDERDAG TWEEDE BLAD. JANUARI 1934 Van der Lubbe Onthoofd. Totaal onverwacht bereikte ons gisteren het bericht uit Berlijn, dat Marinus van der Lubbe in de prille vroegte onthoofd is. De guillotine heeft haar werk verricht. Met ontsteltenis zal deze tijding in ons land vernomen worden. Er bestaat geen twijfel aan dat van der Lubbe schuldig was aan het mis drijf van brandstichting. Het proces heeft ons rechtsgevoel evenwel niet kunnen bevredigen ten "aanzien van zijn veroordeeling op grond van „het voortgezet misdrijf van hoogver raad''. En het is op dezen laatsten grond, dat men hem ter dood heeft veroordeeld. Voor brandstichting alleen was dat niet mogelijk. Daarbij komt nog, dat men na het misdrijf de wet is gaan wijzigen om de ter-dood-ver- oordeeling mogelijk te maken. Dit is niet alleen in strijd met een ouden Romeinschen rechtsregel (nulla poena sine previa lege, het geen wil zeggen: geen straf zonder dat die tevoren in de wet is vastgesteld) maar ook met de strafrechtspractijk in alle beschaafde landen, in den huidigen tijd. Men doet zooiets niet. En de reden is begrijpelijk. Stel u voor, dat u een overtreding begaat, waarop alleen een boete subs hechtenis staat, dat men na uw overtreding de wet gaat wijzigen en uitslui tend hechtenis op dergelijke overtredingen gaat stellen, en daarna die straf nog op u wil gaan toepassen. Wat zoudt u daarvan zeggen? Dat het onrecht was, en met reden! Welnu, dit simpele geval, tot de superlatief vergroot, heeft v. d. Lubbe zijn hoofd gekost. Wat ons voorts ontstelt in deze gebeurtenis, is het feit op zichzelf van de toepassing van de doodstraf op een landgenoot. Wij kennen de doodstraf niet; ons land aanvaardt niet de bevoegdheid van den feilbaren aardschen rechter, om zijn medemensch van het leven te doen berooven. Dit alleen verklaart reeds vol komen het door de Nederlandsche regeering ingediende gratieverzoek. Van dat verzoek heeft men in Duitschland wel heel weinig notitie genomen. Nog minder van dat andere, door mr. B. W. Stomps namens de familieleden van den veroordeelde inge diend. Aan onzen gezant te Berlijn is pas =&- door minister von Neurath de korte mededeeling gedaan, dat president Von Hindenburg niet van zijn gratie-recht ge bruik zou maken. Mr. Stomps heeft geen enkel antwoord, niet het minste bericht in antwoord op zijn gratieverzoek ontvangen. Ik merk hierbij op dat in landen als Frank rijk cn Engeland, waar eveneens de doodstraf bestaat, de vaste gewoonte heersclit dat de indieners van gratieverzoeken door de regee ring worden uitgenoodigd, deze te komen toe lichten en dat hun daar allen tijd en gele genheid wordt gegeven, alles aan te voeren wat zij nog in het belang van den veroordeelde te berde kunnen brengen. Meermalen heeft deze faire, overigens niet meer dan redelijke menschelijke opvatting executies nog verhoed. Ik kan niet zeggen of daarop in dit geval kans zou bestaan hebben, maar de gelegenheid had geboden behooren te worden. Van der Lubbe's dood sluit verder de mo gelijkheid, dat de volle waarheid omtrent den Rijksdagbrand nog eens aan het licht zal ko men, vrijwel volkomen uit. Hij heeft nimmer willen erkennen dat hij medeplichtigen heeft gehad, er is ook nooit bewezen kunnen wor den wie dat geweest zouden zijn. Alleen leidde men uit de omstandigheden af, dat één man de brandstichting niet voorbereid en verricht kon hebben. Maar de vier beschuldigden, die men als medeplichtigen naast hem had gezet, heeft men moeten-vrijspreken. Ik zou de vraag willen stellen wat nu eigen lijk het lot dier vier vrij gesprokenen (Torgler, Dimitrof, Popof en Tanef) is. Nog steeds wor den zij door de politie vastgehouden, ofschoon hun vrijspraak al weken geleden is geschied en men hen allang over de grens had kunnen brengen. Wat houdt dit vonnis dan eigenlijk in? Het is toch in ieder land gebruikelijk, dat iemand die vrijgesproken is onmiddellijk in vrijheid wordt gesteld. Wie is rechter in Duitschland? de rechter of meneer Goe- ring? Dat de veroordeelden communisten zijn doet er daarbij niets toe en laat mij steen koud. De vraag is alleen: wordt hun Recht gedaan? en zoolang zij gevangen blijven is dat niet zoo. Het schijnt tijd dat de geheele buitenlandsche pers Duitschland weer eens aan dit viertal gaat herinneren. Wellicht zal dit uitwerking hebben. Van der Lubbe is dood. Hij was ongetwijfeld een verward individu en geestelijk een stakker. Hij verkeerde in elk geval tijdens het proces in een zeer zonderlingen, .abnormal-en toestand. Overigens was hij een brandstichter, naar eigen bekentenis, en ik denk er niet aan zijn misdrijf goed te praten. Maar ook de brand stichter mag er aanspraak op maken, dat hem volledig Recht wordt gedaan. Ik geloof niet dat hem dat gedaan is. En of voor hemzelf een jarenlange gevangenisstraf misschien nog zwaarder marteling ware geweest doet er daar bij niets toe. R. P. DE KLOK-VERLOTING. Het Centraal Genootschap voor Kinder- herstellings- en vacantiekolonies zal ook dit jaar weer een klok verloten op de bekende wijze. Het aantal loten is 7.20, welke tegen 25 ets per stuk worden verkocht. B. en W. verleenden voor deze verloting reeds toestemming. BOND VOOR STAATS- PENSIONNEERING. DE FEESTELIJKE JAARVERGADERING. Woensdagavond werd in het Kennemer Theater de jaarlijksche feestelijke vergadering- gehouden van den Bond voor Staatspension- neering. De heer K. Steijn opende de bijeenkomst en zeide daarbij, dat hij zeker al voor de 25ste of 26ste maal deze opening verrichtte. Terugden kend aan het begin van den strijd, waarin het als een recht werd gevoeld voor de ouden van dagen te eischen een premievrij staatspen sioen, merkte spr. op, dat er destijds een stroom door Nederland ging om te bereiken, waarnaar door zoo velen werd gestreefd. Men meende, dat het verantwoord was hen te geven, waarop zij recht hadden. Er kwam be scherming van de jeugdige arbeiders, verzor ging bij ziekte, bescherming bij ongevallen. Alleen voor ouden van dagen werd niet ge zorgd. Wel zijn veel wetten gemaakt, zeer zeker is veel verbeterd, maar nu wij juist aan dat eene toe zijn, is er geen geld meer voor dit of voor dat. Men vraagt zich af of het wel nut heeft nog voort te gaan. Maar zal men niet moeten erkennen, dat er nu juist waarde aan gehecht wordt, wanneer de ouden van dagen hun vijf gulden zullen kunnen halen? Daarom, zei spr., moeten wij volhouden, daarom moet de zaak van staatspensioen gesteund worden. Spr. vraagt dan ook dezen avond lid te blijven van de af deeling en de gedachte voor de goede en rechtvaardige zaak uit te dragen naar buiten. Over het niet kunnen financieren spreekt de voorzitter niet. Men vraagt zich af hoe het mogelijk is, dat men destijds niet over het be- noodigde bedrag kon heenstappen. Velen gaan naar dezen avond toe om het vermaak. Spr. gaf hen in overweging kennis te nemen van de artikelen in het orgaan en zich rekenschap te geven van het lot der ouden van dagen. Spr. eindigde zijn openingswoord met een krachtige aansporing over deze dingen de ge dachten te laten gaan en mede te blijven strij den voor een premievrij Staatspensioen. Na het zingen van het Bondslied werd het tooneelscherm gehaald voor de opvoering van het kluchtspel „Eén dag dame", welke ge schiedde door de tooneelvereeniging „Nieuw Leven". In het vorige seizoen heeft deze vereeni- ging van dit bekende kluchtspel een succes volle vertooning gegeven en ook nu werd het een opvoering met veel verdienstelijke gedeel ten. In de rolbezetting was inmiddels eenige wijziging gekomen. De heer H. Hofland speel de nu de rol van den butler en hij heeft zich van deze vrij lastige taak op behoorlijke wijze gekweten, al kan zijn spel wat meer fantasie verdragen aan den eenen en eenige reserve (het Engelsche phlegma!) aan den anderen kant. De heer L. Pesch stak nu in de schoenen van den notaris Ross. Hij voelde zich in dit schoeisel goed thuis. Een mooie rol, waarvan deze speler gebruik wist te maken. De heer v. d. Mey was Cherry en hij gaf daaraan alle relief, daarin uitstekend terzijde gestaan door Mevr. v. d. MeyAndersen als de dame van één dag. Mevr. Polder als Mrs. Chadwick, Mej. Tini Burger als Lucie Norton en Mej. Rie v. d. Kolk als de vrouw des volks, Carnero vervul den hun bescheiden rollen naar behooren. Het tempo werd over het algemeen goed vast gehouden. Het publiek heeft zich goed ge amuseerd met dit stuk, waarom veel en harte lijk is gelachen. „Nieuw Leven" oogstte een verdiend succes. Aan het slot van den avond sprak de heer Steyn woorden van dank en offreerde de dames van „Nieuw Leven" bloemen. Het was weer een recht genoegelijke avond, welken Staatspensioen aan zijn leden be zorgde. De pauzes werden aangevuld met muziek van een trio onder leiding van den heer L. v. d. Hoef. Heden, Donderdagavond wordt de voorstel ling herhaald voor het tweede gedeelte van de leden. DE WIJZIGING IN HET TELEFOONNET. Wij herinneren onze lezers aan den heden avond in het Kennemer-Hotel te houden pro testvergadering in verband met de automa tiseering van het telefoonnet. Gesprekken met IJmuiden en Wijk aan Zee zullen dan tegen interlocaaltarief moeten worden berekend. Deze actie gaat uit van de plaatselijke Middenstandscentrale in samen werking met de vereeniging voor Handel- en Industrie. BILJARTEN. In de wedstrijden om het kampioenschap der tweede klasse voor Haarlem en omstre ken komen van de biljartclub „Het blauwe krijtje" uit de heeren P. Langendijk en Th. van Noort, die op Maandag 15 en Woensdag 17 Januari een dubbel rooster spelen. De heer Langendijk bindt den strijd aan in het clublokaal van de B. V. „Roozendaal" te Over- veen en de heer Th. van Noort in het club lokaal van de B. V. D. E. S. op de Groote Markt te Haarlem. VERLOTINGEN. B. en W. verleenden aan de R.K. Drankbe- strijdingsorganisaties, aan het Centraal Ge nootschap voor Kinder-Herstellings- en va cantiekolonies en aan het bestuur van den Ned. R.K. Volksbond toestemming tot het or- ganiseeren van verlotingen. (In het dorpje Klinowo in het Zuiden van Joego Slavië leven een man van 123 en een vrouw van 119 jaar oud, die dezer dagen honderd jaar getrouwd waren). Niets is schooner dan de trouw, In den echt, van man en vrouw. 't Huwelijk maakt op deze aard' 't Leven eerst ten volle waard. Liefde is de grootste macht Voor het menschelij'k geslacht. Elk heeft op geluk zijn recht En de echt maakt dat pas echt. Stut en steun en toeverlaat, Weerzijds beste kameraad. Hou' en trou' en lief en leed, Zielen gloênd aaneengesmeed. Dubble vreugd en halve smart, Hoogste uiting van het hart U weet nu, dat ik bedoel, Hoe ik voor het huwelijk voel; Maar aan alles is een grens Voor een zwak en nietig mensch. Dus niet waar, u voelt me goed, Maar het moet mij van 't gemoed. In oprechten waarheidsdrang: Honderd jaar dat is te lang. P. GASUS. DE NIEUWE FILMPROGRAMMA'S KENNEMER THEATER Het Kennemer Theater in de Zeestraat vertoont in het nieuwe weekprogramma als hoofdnummer een sterke en avontuurlijke film uit de tr. F. A.-productie, getiteld „Ma- nolescu en de vrouwen". In deze boeiende geschiedenis vervult Ivan Petrovich de hoofd rol. Aan den inhoud ontleenen wij het vol gende: Parijs heeft zijn sensatie: in één dag heeft de beruchte oplichter Manolescu de voornaamste juwelierszaken geplunderd en is spoorloos verdwenen. Den volgenden dag melden de kran ten uit Brussel een soortgelijke dief stal door Manolescu, die weer, zonder een spoor achter te laten, verdwenen is. De ver zekeringsmaatschappijen, die door Manoles cu's diefstallen een enorme schade te boeken hebben, roepen in Parijs een vergadering bij een. Spreker is directeur Hendricks, die sinds weken de eerste hotels van Parijs door vrouwelijke detectives laat bewaken, om Manolescu, wiens zwakheid voor mooie vrou- wen bekend is, te arresteeren. Maar hij houdt geen rekening met den fascineerenden invloed van Manolescu op vrouwenharten. De vrouwelijke detective Marion, die hem tijdens een herdersuurtje wil arresteeren, raakt op hem verliefd en verzaakt haar plicht. Met den „Nordexpres" vertrekt Ma nolescu via Aken naar Berlijn, waar het nood lot hem achterhaalt. Men arresteert hem bij een tweede poging tot oplichting. Twee jaren gevangenisI En hier, in Plötzensee, leert hij den voormaligen coureur Max Kreuse kennen, met wiens hulp hij uit de gevange nis ontvlucht. Romantisch gaat zijn levens weg verder. Het lot voert hem naar Zwitser land, waar hij gravin Maria Freyenberg ont moet, waarop hij als George Sareff in Ber lijn verliefd was geworden. Hij viert met haar in een alpenhut oudejaarsavond, en wanneer hij haar zijn liefde wil bekennen, duikt Marion weer op. Slechts-met de groot ste moeite ontkomt Manolescu met zijn trou wen Max Krause en de gravin naar Monte 1 CarloMaria is zoo onder zijn bekoring geraakt, dat ze met hem trouwt en beleeft met hem, zonder zijn dubbelleven te vermoe den ,een kort geluk. In Monte Carlo, op het hoogtepunt van zijn succes, wordt hij weer door de gerechtigheid verrast. Als tweede hoofdnummer draait „De Broadway-revue", de vermakelijke historie van professor Post, die op een kwaden dag het besluit neemt een revuetheater te gaan exploiteeren, hetgeen hem door een erfenis wat gemakkelijker wordt gmaakt. De erfe niskwestie blijkt slechts een mop te zijn en op den avond van de première verschijnt de deurwaarder, om volgens de regelen der kunst beslag te leggen. Wij behoeven er verder niets van te vertellen, want.Buster Kea- ton en de professor zijn 'dezelfde persoon. Dat wil zeggen, dat de Broadway-revue een daverend lachsucces werd. Zoo zal in het Kennemer Theater Buster Keaton in de ko mende week lachstormen ontketenen en ve len een amusanten avond bezorgen. LUXOR THEATER Het bioscooptheater in de Breestraat heeft voor de komende week als hoofdnummer een belangrijk filmwerk op het programma, na melijk „The way to Love" met Maurice Che valier en Ann Dvorak. Chevalier speelt in deze film de rol van sandwichman, wiens grootste verlangen is, om eenmaal als offi cieel erkende gids vreemdelingen over de Parijsche boulevards te mogen leiden. Hij ontmoet op zijn zwerftochten"door de licht stad Madeleine, die als schijf fungeert voor Pedro, den messenwerper. Hij ontfermt zich over haar, doch er zal nog heel wat moeten gebeuren, alvorens het meisje zijn gevoelens beantwoordt. Daarvoor moet hij twee sterke mannen vloeren. Mau rice begint met zijn bekend optimisme aan deze taak, waarin hij natuurlijk slaagt. •Een zeer prettige film, waarin Chevalier zichzelf overtreft als de „toffe jongen" van Montmartre, de geestige schooier van de lichtstad, die met een grap en een amoureus liedje den weg naar liefde vindt. Het tweede hoofdnummer is „Particulier Detective i_ Een spannende film, met een sensationeele wending. William Powell is de detective van het Fransche Gouvernement, die geheime papieren in handen tracht te krijgen van een verdrag. Hoe hij daarin tenslotte slaagt ver tellen wij niet. Men moet deze goede thriller zelf gaan zien en meeleven. Als geheel dus weer een uitstekend pro gramma, waarvan velen in de komende week zullen genieten. PERS- EN PROPAGANDA-COMMISSIE. In de voetbal vereeniging „Beverwijk" heeft zich een pers- en propagandacommissie ge vormd, waarvan de samenstelling is: P. H. Sabony, voorzitter, J. Bakker, secr. Arends- weg 8, Beverwijk, J. L. v. Zutphen, penning meester, D. Grapendaal en A. Hennen. HET JUBILEUM VAN DE VEREENIGDE ZANGERS. GROOTE DEELNAME AAN HET FEEST- CONCERT. Voor het op Donderdag 8 Februari in het Kennemer Theater te geven feestconcert ter gelegenheid van het jubileum van het dub- belmannenkwartet „De Vereenigde Zangers' bestaat zoowel onder de burgerijals in de zangerswereld grooté belangstelling. Van de leden van het reeds eerder vermelde eere comité heeft Ds. J. D. van Calcar zich bereid verklaard op den concertavond het openings woord te spreken. Het bestuur wist de spon tane medewerking te verkrijgen van de beste gemengde- en mannenkwartetten uit Amster dam, Zaandam, Haarlem, Santpoort en Be verwijk. De meeste van deze kwartetten na men deel aan het onlangs gehouden con cours in Amsterdam. Zij werden in de diverse HOE DE ROEMEEN SCHE „IJZEREN GARDE" leider van de thans verboden IJzeren Garde ER UITZIET. Cornelius Condreanu, boeren- bij de inspectie van zijn stormtroepen, afdeelingen met eerste en tweede prijzen be loond. Op den concertavond zullen optreden de onderstaande kwartetten: de dubbel gemeng de kwartetten ..Ons Genoegen" uit Kromme nie. dir. J. Mienes; „Santpoort" uit Sant poort, dir. H. J. Arisz; de Dubbel-Mannen- kwartetten „Euterpe" uit Haarlem, dir. A. Bak; „Harmonie" uit Haarlem, dir. H. J. Arisz. R.K. Kwartet „Onder Ons" uit Be verwijk. dir. B. J. v. d. Peet: en „Adema van Seheltema" uit Amsterdam, directrice Lyda Hulscher. „De Vereenigde Zangers", dirigent de heer H. van Dijk, zullen het concert openen en sluiten. Voor de zangliefhebbexs zal er dus op den achtsten Februari veel te genieten zijn. DE GROENTENHANDEL IN DE AFGELOOPEN WEEK. ANDIJVIE UIT DE KOELHUIZEN. Nu wij weer pas het oude jaar achter den rug hebben en nog slechts in het begin van het nieuwe jaar staan, zullen voorloopig de eerste tijd geen belangrijke veranderingen aan de veilingen plaats hebben en de eene week bij de andere geen groote verschillen te zien geven. De eerste twee maanden doen zich nl. in den regel kennen door achteruitgang van aanvoeren en de eerste opleving begint dan weer bij de nieuwe producten. De verschillende koolsoorten nemen mo menteel de grootste plaats in en net is voor al boerekool die in aanvoer steeds aan de spits staat en geregeld het record slaat van de laagste cijfers in opbrengst. Ook de afge- loopen week was het weer treurig gesteld en kwamen sommige partijen, niet eens aan een bod. Spruiten daarentegen brachten het er beter af en al waren de topprijzen die tijdens de vorstperiode werden besteed nu weer van de baan, over het algemeen gold voor dit pro duct een goede stemming met behoorlijke prijzen. De noteeringen schommeldén voor de goede kwaliteiten zoo ongeveer van 1620 ct. per K.G. afwijkende partijen van 912 ct. per Kilogram. Roode- en gele kool waren iets vaster in prijs, de mindere kwaliteit heeft echter wei nig aftrek, waardoor de prijzen sterke ver schillen geven naar soort van 27 ct. per stuk. Andijvie was ook deze week nog ruim schoots aanwezig, doch uit den aard der zaak is thans de verscheidenheid van kwaliteit eveneens zeer groot. Onder de aanvoeren za gen wij ook partijen, die in koelhuizen be waard waren en die door kwaliteit voor de beste niet onder behoefden te doen. Deze partijen werden geregeld het hoogst betaald. De noteeringen wisselden de afgeloopen week naar soort van 451.15 per kist of wel van 25 ct. per stuk. Het aanbod van breekpeen kon ook deze week nog ruim aan de vraag voldoen. Voor dit product schommelden de prijzen naar soort van 4580 ct. per kist. Witlof heeft nog steeds goede belangstel ling en al liepen ook hier de prijzen een wei nig van terug, die kleine terugslag kon toch nog behoorlijke prijzen handhaven. De notee ring varieerde van 2435 ct. per K.G. Prei heeft haar goeden tijd weer gehad en moest zich deze week met belangrijk lager prijzen tevreden stellen. Een enkele uitzon dering kwam nog tot 8 of 10 ct. doch de door snee was niet hooger dan zoo ongeveer ruim 5 ct. per bos. Ook met andere soorten soepgroenten ging het niet meer zoo bijzonder en Was een kleine inzinking merkbaar. Selderié en pieterselie noteerde zoo p. m. van 36 ct. en knollen wisselden naar soort van 25 ct. per stuk. DAMMEN. Dinsdagavond speelde de Bev. Damclub te gen Zaandam II te Zaandam voor de 2de klasse competitie Ned. Dambond. Onze plaatsgenooten verloren met 137. De gedetailleerde uitslag luidt als volgt- 1 C. G. Grabijn—V. Kikke 0—2 2 J. DoorgeestK. Kikke 20 3 P. D. Pos—J. A. Onesoren 11 4 J. KuijperS. D. Hoogvorst 02 5 D. K. JupijnB. Reines 20 6 J. Dekker—D. P. Ledegang 20 7 G. de Vries—A. Pekel 2—0 8 J. KoersM. Hoogvorst 02 9 D. MantorR. Kluft 20 10 G. v. Dijk—J. Tolk 2—0 Totaal R.-K. TOONEELVEREENIGING „ONS GENOEGEN". Bovengenoemde tooneelvereeniging heeft in studie genomen „Truusje Meyer", klucht in drie bedrijven door J. Grosfeld en Leo Post. FEESTAVOND VRIJWILLIGE LANDSTORM. Donderdagavond 18 Januari vindt in het R.-K. Vereenigingsgebouw een feestvergade- ring plaats voor de leden van den Buitenge woon Vrij willigen Landstorm. Op deze bijeenkomst vindt de prijsuitrei king plaats van de schietwedstrijden. De tooneelvereeniging „Ons Genoegen" zal opvoeren „De Man zonder geheugen", blijspel in drie bedrijven. FEUILLETON Naar het Engelsch van CURTIS YORKE. 23) (Nadruk Verboden). „Verwacht u brieven?" vroeg hij. „Ja, ik verwacht er een paar. Ik heb een oud vriend, een vriend van vroeger uit Lon den, die mij eens per maand schrijft, en die brief zou vandaag komen". Warwick fronste het voorhoofd. „Een oud vriend? Een jonge man veron derstel ik?" Ze antwoordde niet dadelijk, maar bukte zich en pookte in het vuur. Toen zei ze rus tig: „Ja". Na een korte stilte vroeg hij op een toon; die van verre scheen te komen; „Ben je met hem verloofd",, Een lichte blos verscheen op haar gezicht. „U hebt in 't geheel geen recht me dat te vragen". „Ik weet het, maar dat kan me niet sche len. Ben je met hem verloofd?" „Neen, we zijn alleen vrienden", antwoordde Be droomerig. „Poeh, er bestaat geen vriendschap tusschen een man en een vrouw". „O nee?" vroeg ze met kalme stem. „Platonisch aangelegde menschen zijn goed voor verhalen", ging hij onbesuisd voort, „maar in 't werkelijke leven is 't iets anders". „Ik ben 't niet met u eens", merkte ze op. „Vriendschap tusschen een man en een vrouw is 'n veel volmaakter en mooier iets, dan vriendschap tusschen twee vrouwen. In veel gevallen is t zelfs mooier dan liefde tus schen man en vrouw". „Je weet 't. misschien zelf niet", zei hij ver stoord, „maar je bent verliefd op dien man. Deze opmerking was natuurlijk absoluut on geoorloofd, maar 't is de moeite waard te ver melden, dat Christian 't niet kwalijk scheen te nemen: haar gezicht dat in de schaduw was, straalde, met een vreemd, weifelend lachje. „Waarom laat hij je zoo'n ongeciviliseerd leven leiden?" vroeg hij kortaf. „Waarom komt hij niet eens hierheen om te zien, wat jij hier uitvoert. Waarom trouwt hij niet met je, in- plaats van in Engeland te blijven, terwijl jij hier mannenwerk verricht". „Er is nooit sprake van een huwelijk tus schen ons geweest", antwoordde ze. „Tenmin ste ik meen ik „Wat, heeft hij je nooit ten huwelijk ge vraagd?" viel hij haar scherp in de rede. „Heeft hij je nooit gezegd dat hij je liefhad?" „Waarom zou hij??' „Dat had hij moeten doen. Iemand, die zoo onverantwoordelijk met een meisjesleven om gaat, moet eens met een zweep bewerkt worden". Hij was op gestaan en liep de kamer op en neer, voor zoover dat in die beperkte ruimte mogelijk was. „Windt u zich alstublieft toch niet zoo op", zei ze. „Wat kan er u aan gelegen zijn, daar bijvoegde ze er met een vreemd lachje aan toe: „ik had gedachtZe hield plot seling op. „Maar ik kan niet hebben, dat u mijn vriend verkeerd beoordeelt. Hij heeft me lang geleden ten huwelijk gevraagd en ik weigerde, omdat ik hem niet liefhad en daarom zijn we nu gewoon vrienden. Laten we er niet meer over spreken en laten we zitten. U maakt me zenuwachtig met dat heen en weer loopen". Hij liet zich in zijn stoel vallen en staarde neerslachtig in het vuur. „Dus je bent van plan de rest van je leven hier door te brengen?" vroeg hij plotseling. „Misschien". „Je bent dus niet van plan ooit te trouwen", merkte hij een beetje ontoepasselijk op. Ze haalde de schouders op. „Ik geloof dat een huwelijk mij niet aan trekt". „Dit leven moet een geweldige verandering zijn geweest, na uw leven in Londen?" ging hij voort. „Mijn leven in Londen?" herhaalde ze, „ja, 't was zeker een heele verandering". „Ten kwade, zeker", zei hij. „Neen", antwoordde ze. „Toen mijn vader stierf, ben ik bij een tante gaan inwonen, die in Bayswater, 'n deel van Londen woonde, u kent die buurt niet, denk ik?" „Ik heb ervan gehoord", gaf hij toe. „Ik was een soort van onbetaalde kinder juffrouw en secretaresse", ging ze voort, „be halve nog veel meer dingen. Toen oom Joe voorstelde, dat ik naar hier zou komen, greep ik 't met beide handen aan en tijdens zijn leven was ik zoo gelukkig als ik maar zijn kon. Ik heb veel in hem verloren. Maar ik heb een paar goede vrienden, David Vanbrugh b.v. en een paar van zijn vrienden in Cardstown, in specteur Kirwin en zijn vrouw, die buitenge woon aardig zijn". „Ik geloof dat ik ze eens uit de verte ge zien heb", hernam Warwick. „Hij is 'n man van middelmatige lengte, niet, met vlasblond haar en een snor en een vlugge, vastberaden manier van spreken?" „Ja, hij is heel populair, eerlijk en onpar tijdig; breed van opvattingen en voor rede vatbaar. Zijn vrouw is een schat, aardig en levendig, ze ziet er heel jong uit". „Ja, ik heb Vanbrugh wel over haar hooren spreken. We moeten ze eens hier vragen, als 't weer wat beter wordt. We zouden 'n picnic kunnen organiseeren met de Momingtons en Vanbrugh. Prachtkerel, die Vanbrugh. Ik ben blij dat hij en jij vrienden zijn". „Daar komt Gregory met de post", zei ze. Nu moeten we heusch de lamp opsteken". Hij hield zich met een tijdschrift bezig, terwijl zij haar correspondentie doorlas. „En", merkte hij op, toen ze den laatsten brief weer in de enveloppe schoof. „Je vriend heeft je, hoop ik niet in den steek gelaten?" „Neen", antwoordde ze, zacht glimlachend. „Hij mist niet dikwijls". Hij stopte zijn handen diep in zijn jas zakken en staarde slecht gemutst naar zijn schoenen. „U bent zoo knorrig", zei ze. „Zal ik u voor 't eten wat voorlezen?" „O, dat hoeft niet, je zult je brieven nog wel eens graag willen overlezen denk ik", was 't onvriendelijke antwoord. Ze lachte en ging door met naaien, maar plotseling stond hij op en liep zonder iets te zeggen, de kamer uit. XVIII. 't Was nu Februari en Warwick was naar Barnethan teruggekeerd; hij deed zijn bezig heden weer als gewoonlijk, ofschoon hij nog niet de oude was. Christian miste hem erg en voor hem had Barnethan ook een minder vroolijk aanzien dan gewoonlijk. Ze waren el kaar gedurende de dagen van zijn genezing veel nader gekomen en toch hadden zij elkaar sinds Warwick's vertrek van Carolay, maar weinig en met lange tusschenpoozen ontmoet. Hij verwachtte steeds zilver-lood te zullen vinden en ofschoon hij overtuigd was, dat de ader er was. had hij haar nog niet voor den dag kunnen brengen. „Ik heb zoo'n idee", zei Mike op 'n avond tot Milly, dat de baas ziek wordt". „Onzin", antwoordde Milly, die bezig was ih

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 5