BEVERWIJK Ridders der Fortuin. HEEMSKERK Een Meisje en een Man IJMUIDER COURANT TWEEDE VRIJDAG '12 JANUARI 1934 BLAD. Een Gebroken Ruit. Zoo hier en daar gebeuren er telkens dingen die erop wijzen dat onze tijd, behalve econo misch ontwricht, moreel ontwricht en verdere ontwrichtingen, lichtelijk mal is. Dit wordt niet alleen bewezen door het feit dat de be rooide wereld met geld smijt voor zware be wapeningen, welker gebruik zij plechtig tot misdaad heeft verklaard. Er zijn ook vele van die typische kleinighe den, en zoo lees ik in een ander dagblad, on der een ietwat-duizelingwekkende afbeelding: „Een Weensche motorrenner heeft op de Stadion-renbaan te Weenen een bewijs van moed en vaardigheid geleverd, door met een vaart van 100 K.M. door een vijf m.M. dikke glasplaat te rijden, zonder ook maar een en kele verwonding op te loopen". De afbeelding is een symphonie van glas splinters, met een voorwiel er middenin. Ik heb P. Gasus' oordeel erover gevraagd, maar deze medewerker uit zich steeds in luchtig-rythmischen vorm en hij kon zich niet tot ernstiger beschouwing verdiepen dan tot een herinnering aan zijn voorganger Van Alphen. „Cornelis had een glas gebroken", zei hij, en ging heen. Ik heb er dieper over nagedacht. Hoe komt men tot zooiets? Is het doel, de snelheid vast te stellen waarmee men door een winkelruit kan vliegen zonder zich te bezeeren? Neen, want achter die ruit is de étalage, en daar zou men toch in sneven, of zijn beide beenen bre ken en een zware hersenschudding opdoen, of zooiets. De Weensche proefneming, onvol ledig zijnde, heeft derhalve niet bewezen dat men veilig door een winkelruit kan vliegen mits de snelheid niet beneden de 100 K.M. is. Een ander practisch doel dan dit heb ik niet kunnen vinden. Zoo erg practisch zou het trouwens niet eens zijn, want het rijden met 100 K.M. snelheid in winkelstraten levert weer andere bezwaren op, die de politie overwegend acht. En ik ben het met haar eens. Wat heeft dus die motorrenner, die door het andere dagblad „moedig en vaardig" wordt genoemd, met zijn daad beoogd? Waarom heeft hij de kosten gemaakt voor een hekwerk en een glasplaat van 5 m.M. dikte, en het risi co genomen voor een hooge ziekenhuisreke ning, c.q. het verlies van zijn leven? Voor variéténummer eigent het geval zich niet. Men heeft teveel ruimte voor aanloop en uitloop noodig bij een 100 K.M. snelheid. Rest alleen de mogelij kheid dat de man door deze vreemde daad bekend wou worden. Laten we zeggen: befaamd. Het is hem in het bewuste dagblad niet gelukt, want dit verzwijgt zijn naam, maar wellicht hebben de Weensche kranten 'm vermeld. Hij wou faam oogsten, als Cornelis-van Van Alphen zelf, die ook een glas brak en voor het nageslacht bewaard bleef omdat hij zoo'n oprecht berouw had. Maar die had aan een raket en een bal ge noeg. Deze Weener moest er een motorfiets, een heele installatie en 100 K.M. snelheid Voor1 bezigen. Ik vind dat hij ook berouw hoorde te heb ben, en tot zijn Ma zooiets zeggen als: „Maal ais uw Keesje 't niet weder doet, dan zult ge 't immers hem verge..ven? Gij zijt-zoo- goed". Want als men de rij der hedendaagsche vermaardheden nagaat, dan is die wel zóo lang, en dermate gemengd, dat het op zich zelf geen ambitie kan zijn er toe te behooren. Als ik denk aan de jongste aanwinsten meneer Stavisky, en den moordenaar van meneer Duca in Roemenië, en meneer Garat, burgemeester van Bayonne Neen, het is op zichzelf niet® waard om faam te oogsten. Het komt er nog altijd in de eerste plaats op aan, wat je gepresteerd hebt. Maar dat neemt niet weg dat de wereld voor- loopig lustig zal door blijven gaan met deze zotternijen, dat er straks een met 125 K.M.- snelheid dwars door een schutting zal rijden en over een jaar een met 150 K.M.-snelheid van een brug af te water, en dat ze bij ver gissing wellicht in een Leven zullen blijven vertoeven, dat menschen met gezonder her sens en minder vermaardheid juist zooveel meer noodig heeft R. P. DE AUTOMATISEERING VAN DE TELEFOON. MAATREGELEN TEGEN VERSLECHTERING. Donderdagavond hield de Middenstands- Centrale Beverwijk in samenwerking met de Ver. voor Handel en Industrie in het Ken- nemer-Hotel een protestvergadering in ver band met de plannen van P.T.T. om met de automatiseering het tarief der locaalgesprek- ken van Beverwijk met IJmuiden en Wijk aan Zee van 2 1/2 tot 10 cents per gesprek van 3 minuten te verhoogen. De heer Mr. J. A. B. Sanders die deze ver gadering presideerde, heette alle aanwezigen welkom in het bijzonder Burgemeester Rothe van Wijk aan Zee en Duin, wethouder Braun van Beverwijk en H. H. Meyer, lid Kamer van Koophandel, terwijl bericht van Mr. H. J. Scholtens burgemeester van Beverwijk, was ingekomen dat hij door ambtsbezigheden verhinderd was deze vergadering te bezoe ken. De bedoeling, aldus spreker is, dat we het er over eens zijn, dat hetgeen P.T.T. van plan is uit te voeren, een groote benadeeling en achteruitzetting is in een gegroeid verkeer, daarom deze actie. Het te kiezen comité, dat gevormd zal wor den uit vertegenwoordigers van organisaties, particuliere bedrijven en andere instellingen, die hierbij belang hebben, zal doeltreffend werk te verrichten hebben in rechtstreeksch contact met P.T.T. zoowel schriftelijk als mondeling. Door onze gemeente is deze kwes tie ook reeds aangesneden, maar men meent, dat vanwege technische bezwaren er niet veel meer aan zal te veranderen zijn. Daarom moet het comité door eigen middelen de be trokken instanties trachten te benaderen en een gewillig gehoor trachten te vinden in Den Haag om te voorkomen, dat we hier een toestand terug krijgen van 20 jaar geleden. Spreker deelt mede, dat de gemeente Be verwijk en zustergemeenten blijken van daad werkelijke belangstelling hebben getoond, en haar volle medewerking hebben toegezegd en ambtelijk zullen steunen. Spreker hoopt dat uit de vergadering stem men zullen opgaan om deze actie te steunen. De heer v. d, Bogaerde vraagt of belang hebbenden in IJmuiden op de hoogte zijn gesteld van deze vergadering. De voorzitter deelt mede, dat IJmuiden reeds via de Kamer van Koophandel In deze actie is betrokken. De heer H. H. Meyer deelt in verband met een vraag over een eventueele verhooging tot 7 1/2 cent mede, dat P.T.T. wel bereid was om dan 2 1/2 cent te laten vallen en dus inplaats van 10 ct., 7 1/2 ct. per gesprek van 3 minuten in te stellen. Tn den loop van deze week zou het ge meentebestuur van Velsen en de Kamer van Koophandel naar Den Haag gaan om deze ge heele kwestie verder te bespreken. De voorzitter zegt, dat de burgemeester hem medegedeeld heeft, dat op het pro gramma stond, dat de automatiseering van Beverwijk direct zou aansluiten op IJmuiden, maar dat hier nu wijziging in is gekomen en dat Beverwijk nu wel eenigen tijd zal moe ten wachten, omdat wegens technische re denen dit niet mogelijk was. De heer G. P. W. Stoutenbeek zegt, dat 15 •jaar geleden een zelfde actie is gevoerd. Toen werd de Bell-telefoon door het Rijk overge nomen. Ook toen hebben de grootbedrijven in samenwerking met de winkeliersorgani satie een actie gevoerd en met succes. Spre ker kan zich niet indenken, dat automatisee ring meer kost dan vroeger, de kwestie is alleen, P.T.T. brengt iets nieuws, dus tracht tevens de prijzen te verhoogen. Spreker meent, dat deze actie zoo sterk mogelijk dient gevoerd te worden, ze probee- ren het nu voor de tweede maal, maar deze actie moet zoo zijn, dat P.T.T. het voor de 3e maal niet meer zal probeeren. De heer Smit merkt op of de heer .Stouten- beek wel weet, dat de technischeadviseur, die de automatiseering voor deze streek be handelt dezelfde ingenieur is die destijds, 15 jaar geleden, ook de zaak behandelde in ver band. met de overneming van de Bell-tele foon door het Rijk, dus dat we ons in een ge- vaarlijk parket bevinden. Volgens spreker is het eenige logische ar gument van de P.T.T. voor deze verhooging, dat zij zich zelf moet bedruipen. Burgemeester Rothe zegt, dat ook hij ge hoord heeft, dat automatiseering Beverwijk, IJmuiden als een geheel om groote techni sche bezwaren onuitvoerbaar moet geacht worden en vraagt of de commissie dan voor al haar kracht wil aanwenden om te trach ten BeverwijkWijk aan Zee als één geheel te behouden. Vooral in den zomer zou het voor Wijk aan Zee, pensions en zaken, die dan zeer veel met Beverwijk telefoneeren een zeer groote verhooging van kosten blijken te zijn, indien de plannen van P.T.T. uitgevoerd zouden worden. Vervolgens worden uitgenoodigd om zitting te nemen in de commissie de heeren: Ir. A. H. Inigen'housz, Ir. J. H. Telders, Mr. A. Moens Dr. M. H. P. P. v. Haeff, W. de Groot, M. H. Huender, W Maters, J. D. P. Oly, H. H. Meyer en J. Simit. Nadat de heeren hun benoeming om zit ting te nemen in deze commissie hebben aangenomen, sluit de voorzitter, nadat nog eenige personen gebruik hebben gemaakt van de rondvraag, deze vergadering. BEN A. N. W. B.-AVOND. Zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt, zal de alom bekende A. N. W. B.- Toeristenbond voor Nederland, op Dinsdag 16 Jan. een Bondsavond organise eren, be staande in een expositie van het Bondswerk en Bondsuitgaven, een lezing en de vertoo ning van een interessante film. Dat de A. N. W. B. een instelling van al gemeen nut is en eigenlijk de vriend van iedereen, die het toerisme beoefent, hetzij per auto, fiets, motor, trein, boot, te voet of te paard, van iedereen ook, die deelneemt aan het verkeer op de wegen, mag algemeen bekend worden geacht. De A. N. W. B. is gegroeid van Wielrijders- bond tot algemeenen Toeristenbond. De Bond ontwierp in 1913 den eersten Bondswandelweg en heeft er thans een groot aantal in verschillende deelen des lands uitgezet. Dat ons land verlost is van tollen is voor een niet gering deel te danken aan den A. N. W. B. (Iji de vier trekkingen van de Fransche staatsloterij zijn de vier hoofdprijzen van elk 5 millioen francs gewonnen door een kapper, een kolenhandelaar, een mole naar en een hakker). Viermaal draaide het fortuinrad In de Fransche loterij, Viermaal ging het vetste kluifje Lekkend veler neus voorbij. Maar een viertal lotelingen In den dienst van de fortuin, Plaatste het een gouden kroontje Van millioenen op de kruin. 'k Heb aan alle vier die winnaars Eens gemoedelijk gevraagd, Hoe het is, als vrouw Fortuna Je zoo'n teeder hart toedraagt. Eerst de kapper, die verklaarde: Nou, ik maak geen kapsies meer, Ik sta nimmer meer geschoren, 'k Ben geknipt voor millionair. Daarna vroeg ik het gevoelen Van den kolenhandelaar, Die er nu zoo warmpjes inzit, Vurig gaf hij commentaar: Hoorde je ooit van je leven Zoo'n geslaagde kolen-bak? 't Lot bracht mij geen kolenmijnen, Maar een goudmijn in mijn zak. 'k Heb den molenaar gesproken, Ook een zeer eenvoudig man, Hij zei: onder ons gebleven. 'k Ben er nog wat melig van. Het is koren op mijn molen, Wat een kolossale som, Maar nu ik het heb gekregen, Maal ik er niet verder om. 'k Ging tenslotte naai' den bakker, Die het vierde kluifje kreeg, Deze sprak vol satisfactie: 'k Heb mijn brood nu wel ter-deeg. Overal op onze wereld Is het door de crisis mis. Ik vind dat het met de duiten Prachtig voor den bakker- is. P. GASUS Ontzaglijk veel heeft de Bond gedaan voor de verbetering van het Nederlandsehe wegennet en voor het aanleggen van rij wielpaden, waarmede tienduizenden ge moeid zijn geweest. Hoezeer en op hoe velerlei wijze de A. N. W. B. heeft gearbeid voor de verkeersvei ligheid, is velen bekend; wie het niet moch ten weten, zullen dit kunnen vernemen op den Bondsavond.. Het behoud van natuurschoon maakte al jaren een belangrijk deel van het werkpro gram van den A. N. W. B. uit. Tedere toerist en weggebruiker vindt zijn belangen bij den A. N. W. B. veilig. Hij weet, dat deze Bond de oudste en best geoutil leerde vereeniging is op het gebied van toe risme te land en te water, dat hij banen effent en veilig maakt, en het ideëele genot van reizen en trekken verschaft op een wijze, die bewondering en erkenning heeft gevonden. De reisinrichtingen en reisplannen en voor buitenlandsche tochten daarenboven de onmisbare grensdocumenten, die hij verschaft, geven den toerist een bron van genot en gemak. De Bondsbelangen zijn Volksbelangen geworden, zoodat bevordering van de be langen, die de A. N. W. B. voorstaat, inden- tiek is met de bevordering van de belangen, welke heel de natie, raken en ten goede komen. Daarom raden wij lederen automobilist, motorrijder, wielrijder, voetganger, water toerist, ruitertoerist, alsmede den koetsier, den voerman, den landbouwer, kortom ieder, die van de land- en waterwegen ge bruik maakt, hetzij voor genoegen, hetzij voor beroep of bedrijf, den Bondsavond te bezoeken. KRING KENNEMERLTAND VAN DEN L. T. B. EMIGRATIE EN TEELTBEPERKING. De Kring Kennemerland van den R.K. Dioc. Land- en Tuinbouwbond heeft Donder dagmiddag in de bovenzaal van het veilings gebouw „Kennemerland" een druk bezochte vergadering gehouden voor de leden van de aangesloten afdeelingen. Het hoofdbestuur van den L. T. B. was aanwezig alsmede rec tor Th. Boonekomp en de heer Oh. v. d. Bilt, Lid van de Tweede Kamer. De voorzitter de heer Jac. Wetering, wees er in zijn openingswoord op, dat op verschillende manieren getracht wordt de tuinbouw uit de put te halen. De organisaties mogen dan al dankbaar zijn voor het geno- tene, voldaan zijn zij niet. Spr. hoopte, dat degenen, die de macht krijgen er met Gods hulp in zullen slagen den tuinbouw van den ondergang te redden. In dit verband betreur de spr. het, dat nog zoovelen buiten de or ganisatie staan en op haar werk parasitee ren. De voorzitter drong er voorts op aan acties te voeren binnen het raam der organisaties en wenschte tenslotte de leden en hun ge zinnen een gelukkig Nieuwjaar toe. Daarna was het woord aan den heer Hart man, directeur van de Stichting Landver huizing „Nederland" te Den Haag, die een causerie hield over emigratie. In zijn inlei dend woord wees spr. er op, dat vooral in deze ongunstige tijden velen het oog vestigen op andere landen, teneinde te onderzoeken of daar de omstandigheden gunstiger zijn, al doet zich het merkwaardige verschijnsel voor, dat in dezen crisistijd het aantal aanvragen geringer is, dan vroeger. Toen trok men echter weg zonder voor lichting met alle gevolgen daarvan. Thans is voorlichting ten aanzien van emigratie nog moeilijker, want ook in andere landen zijn de toestanden verre van gunstig. In deze bij eenkomst wilde de heer Hartman een plan bespreken, dat voor de vestiging van tuin ders in Canada aan de orde is gekomen. In Ontario ligt een polder, waarin 150 tuinbouw bedrijven kunnen worden gesticht, waarop emïgreerende tuinders een redelijke kans van slagen zullen hebben. Een dichte bevolking en de nabijheid van een groote stad (Toron to) met 700,000 inwoners zijn factoren die een behoorlijken afzet waarborgen.Reeds zijn daar van 25 bedrijven bezet, waarvan 14 door Hol landers en de resultaten zijn zeer bevredi gend. Zeker in de eerste jaren wordt op deze gronden de vollegrondscultuur beoefend, vooral de teelt van aardappelen, wortelen sla en ook selderie. Spr. betoogde voorts, dat hij de menschen geenszins wilde overhalen, maar dat de Stichting zich slechts tot taak Stelt kennis te geven van gelegenheden, welke zich in de wereld voor bepaalde groe pen voordoen. Natuurlijk vestigde spr, er de aandacht op, dat het niet alles goud is, wat er blinkt, Ook andere dan gunstige jaren zullen in dit gebied wel volgen. Het bureau in Den Haag dient van voorlichting en ver leent zoo noodig ook financieelen steun, Voor de jonge tuinders zoo tot 35 jaren, bestaat in dit polderland gelegenheid zich een zelf standig bestaan te verwerven. Het zou vol gens spr. zeer aanbevelenswaardig zijn, wan neer de tuindersorganisaties dit punt eens ernstig onder de oogen zien. Spr. eindigde met het uitspreken van den wensch, dat zijn betoog een aansporing zou zijn, voor even tueele gegadigden om eens nadere inlichtin gen te vragen. Rector Boonekomp stelde de vraag, of emi gratie voor jonge tuinders en jonge boeren zoons niet absoluut noodzakelijk is in dezen tijd. Voor hen bestaan slechts twee moge lijkheden, of te gaan in de industrie, zooals velen hunner noodgedwongen reeds moesten doen, of naar den vreemde trekken, waar zij het misschien moeilijker zullen hebben, maar waar zij zeker niet ongelukkiger zullen zijn. Als daarop een bevredigend antwoord kan worden 'gegeven' is misschien 'de basis voor emigratie gelegd. De heer Kampschoeuer, voorzitter van het hoofdbestuur, was persoonlijk van meening, dat hier voor de organisaties een vraagstuk aan de orde is gesteld, dat nader moet worden bezien. Voor het plan, zooals dit door den spreker werd uiteengezet, mag inderdaad be langstelling worden gevraagd. Enkele tuinders ontvingen op hun vragen nadere inlichtingen. Vooral de jonge tuin ders, die van emigratie naar Canada meer willen weten, kunnen aan de Stichting Land verhuizing, gevestigd aan den Bezuidenhout- scheweg te Den Haag, alle gewenschte in lichtingen bekomen. Na de pauze besprak de heer Jac. Groen met de tuinders het vraagstuk van de teelt beperking en deelde de percentages en ver houdingen voor de verschillende grootten der bedrijven mede en welke cijfers wij reeds publiceerden. Spr. wilde niet aantoonen, dat het hier een. urgent punt betrof omdat alle tuinders van de noodzakelijkheid der teeltbeperking wel overtuigd zullen zijn. Wel wilde spr. vaststellen, dat zij door de regee ring wordt uitgevoerd, dus geheel ambtelijk. Er is zeer weinig overleg met de tuindersbe- drijven gepleegd. In landbouwkringen heeft men dat reeds genoemd: „regeeren met het domme potlood". De organisaties hebben aan de uitwerking van het voorloopige sche ma part noch deel gehad. De regeling gaf spr. voorts aanleiding zich af te vragen, waarom niet bepaald werd, dat van elk arti kel niet meer mag worden geteeld dan in 1933. Na deze inleiding volgde een geanimeerde gedachtenwisseling over het vraagstuk der teeltbeperking, waarover verscheidene le den hun meening kenbaar maakten. Het bleek wel, dat de voorgestelde maatregelen, niet de onverdeelde instemming van de tuin- bouwende bevolking hebben, vooral niet, omdat het overleg met de betrokken instan ties achterwege is gebleven. Na deze besprekingen werd de welgeslaag de vergadering met een woord van dank door den voorzitter gesloten. VEREENIGING VAN VRIJZINNIG HERVORMDEN. De Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden zal heden Vrijdag 12 Januari in het Kerkge bouw aan de Noorderparklaan een algemeene vergadering houden. In deze bijeeenkomst zal de reeds aange kondigde bespreking plaats hebben over de afwijzende beschikking van den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente op het verzoek der vereeniging tot het verleenen van de gewone jaariijksche bijdrage uit de door de leden be taalde kerkelijke belasting. Verder zal moeten worden voorz-ien in de per 1 Januari ontstane bestuursvacatures wegens aftreden van mevr. N. Gillissen Avenerius, H. Blom en C. H. van Wingerden. DE AVONDEN VAN STAATSPENSIOEN. Donderdagavond werd de feestelijke jaar vergadering van de plaatselijke afdeelhrg van, den Bond voor Staatspensionneering her haald voor het tweede gedeelte van het groote aantal leden. Ook nu was de zaal van het Kennemer Theater geheel bezet. De heer Steijn sprak ook nu weer een opwekkend woord, waarin hij er op aandrong de bewe ging trouw te blijven steunen en mede te ijveren, dat het „oud en arm" uit de samenle ving wordt gebannen. „Nieuw Leven" oogstte een daverend succes met de klucht „Eén dag dame". De opvoering liep als op rolletjes en zelfs werd door meerdere leden van het gezelschap nog beter spel geleverd dan den vorigen avond. In het bijzonder willen wij den heer W. Hoogerduin nog een pluim op de pet ste ken voor de wijze, waarop hij de rol van den boy Danny heeft gespeeld. Wij vergaten gis teren van zijn creatie melding te maken, hoe wel zijn goed en vlot spel dit zeer zeker recht vaardigde. Aan het slot van den avond heeft de heer Sluis een slotwoord gesproken en „Nieuw Leven" dank gebracht voor hetgeen zij op deze avonden te genieten heeft gegeven. De opbrengst van de op beide avonden gehouden collecte was resp. f 17 en f 18, zoodat de af- deelingskas f 35 rijker werd. TWEEDE WINTERLEZING. De tweede winterlezing van de Vereeni ging van Vrijzinnig Hervormden zal worden gehouden op Donderdag 25 Januari des avonds te 8 uur in het kerkgebouw. Spreker is de heer J. Wagen aar uit Zutphen over het onderwerp: „Dr. Toyohiko Kagawa". LOONSVERLAGING IN DE WERK VERSCHAFFING. Naar wij vernemen zullen de loonen van de bij de gemeentelijke werkverschaffing te werk gestelde arbeiders ingevoige de minis- teriëele voorschriften worden verlaagd. Werd tot nu toe hier ter plaatse een uurloon van 38 cents bepaald, dit zal thans 35 ets per uur worden. Het regenverzuim wordt betaald met 28 ct. per uur, terwijl dit nu 32 ets. be draagt, met uitzondering van het eerste uur, dat niet vergoed werd, Intusschen schijnt voor Beverwijk bereikt te zijn, dat deze loonsverlaging niet voor 1 Febr. zal worden ingevoerd. Gandhi (op het podium) was aanwezig op een vrouwenvergadering, waar de "burgerlijke ongehoorzaamheidsactie werd besproken. De spreekster (rechts op het podium) is Srimati Durga Bai, een békende figuur uit deze beiveging. HERIJK MATEN EN GEWICHTEN. Op l en 2 Maart a.s. zal in deze gemeente de ijk en herijk van maten en gewichten plaats hebben. Deze zullen gemerkt worden met de letter h. FEUILLETON Naar het Engelsch van 24) CURTIS YORKE. (Nadruk Verboden). „Geef me uw hand", verzocht Warwick, toen ze ongeveer een paar mijl gereden hadden. Ze gehoorzaamde mechanisch en ze reden snel yoort, gelijk uitslaande. Plotseling verbrak een schelle gil de stilte. Gaddy en zijn jonge satelliet waren op weg 'gegaan met 't plan, om den heel en nacht weg te blijven, zooals de onverschrokken avontu riers, waarvan Gaddy in zijn boeken gelezen had. Beide waren als kleine Eskimo's gekleed en ieder droeg een pakje proviand, „genoeg, om 't tot den volgenden dag te kunnen uit houden". Maar de pakken waren lastig en de dragers hongerig, zoodat er al heel spoedig behoorlijk gebruik van gemaakt was. „Ik ben moe", kondigde Lisette op 't laatst &,an. „Waar zullen we gaan slapen?" „In 't hol, als we dat kunnen vinden", ant woordde de onverschrokken Gaddy. „Ik ben koud", jammerde de zwakkere tochtgenoote, toen nog 'n mijl was afgelegd, maar minder glorieus, dan de vorige. „We zullen dadelijk een vuurtje stoken, als we 't hol gevonden hebben", antwoordde haar beschermer troostvol, ofschoon hij zelf alles behalve warm was. Maar 't zij dat ze het hol voorbij waren gereden, of dat Gaddy zich in de plaats had vergist, er kwam niets wat op een hol leek in 't zicht, waarop Lisette op een besneeuwd dijkje bij de rivierbank ging zitten en wanhopig begon te huilen. In 't begin pro beerde Gaddy haar op haar gemak te stellen, maar toen zijn gezellin in haar droefheid bleef volharden en hem zelfs de schuld begon te geven, verloor hij zijn geduld. „Je bent een laffe, kleine heks", riep hij woedend „en ik neem je nooit meer ergens mee naar toe, nooit meer!" ,,'t Kan me niet schelen", jammerde de ge broken en ontmoedigde onderzoekster, „ik ben moe en koud en ik heb honger en slaap, en ik wil naar huis toe". „Ga dan naar huis", schereuwde haar on ridderlijke geleider minachtend. „Ik kan niet, ik ben bang dat er iets met me zal gebeuren. O je bent een wreede, akelige jongen en ik wil je nooit meer Gaddy noemen". De aldus toegesprokene stak de handen in zijn zakken en balanceerde op zijn schaatsen, onderwijl zijn kleine metgezellin aankijkend, alsof hij haar rechter was. „Kom vooruit dan", zei hij op 'n onuitsprekelijk minachtenden toon, „ik zal je wel mee naar huis moeten nemen, denk ik, als je dan als baby gaat zit ten huilen, maar ik wil je nooit meer als ka meraad hebben, nu je zoo zit te grienen. Je zou 'n mooie vrouw zijn voor 'n Indiaansch opperhoofd of zoo, of voor 'n onderzoeker, of 'n ingenieur, of zelfs voor 'n mijnwerker! Bah, je bent niets anders als een huilende baby". ,,'t Kan me niks schelen", klonk het snik kende. „Ik wil niemands vrouw zijn, ik wil naar huis". „Nu dan, je zult naar huis toe gaan, was 't harde antwoord, „maar hou dan op met je gelamenteer, of ik ga alleen terug en laat jou hier". ,t Rampzalige meisje stond op en strompelde onhandig en slaperig ongeveer 50 meter mee. Toen viel ze en verstuikte haar enkel. „Kom sta op", zei Gaddy, niet onvriendelijk, terwijl hij trachtte haar overeind te trekken. „Je hebt je toch niet bezeerd, hè? Ik hoor wat zeg, daar komen twee menschen recht op ons aan: 't zou me niks verwonderen als 't India nen waren". Lisette krabbelde vlug overeind maar viel met een pijnlijken schreeuw terug. „O, mijn voet. m'n voet", huilde ze, „o, het is net of er 'n mes in gestoken wordt. Ik kan niet opstaan, Gaddy, heusch, ik kan niet". „Je wilt toch niet zeggen, dat je enkel ge broken is", riep Gaddy erg bezorgd uit. „Ik weet het niet, ik weet 't niet". Gaddy floot van onrust. „Daar heb je 't nu", zei hij, „dat komt ervan, als 'n jongen bevriend is met 'n meisje. Hoe kom je nu thuis?" Op 't zelfde oogenblik kwamen de twee ge daanten naderbij, waarvan er een uit de verte „hallo" riep. „Hoera", schreeuwde Gaddy opgewonden, „'t Zijn Chris en meneer Warwick". „Het was mijn schuld", verklaarde hij een paar minuten later, toen Warwick Lisette op een arm had genomen, waarna hij vlug en toch voorzichtig, om den gekwetsten voet niet te stooten, naar huis reed. „Als jullie 'n standje willen geven, dan moeten jullie 't mij doen". Maar er was geen kwestie van 'n standje, want Chris was veel te opgelucht en Warwick te verblijd met den goeden afloop van Gaddy's dapper avontuur. „Er zou niets gebeurd zijn, en wij hadden 's morgens voor 't ontbijt weer thuis kunnen zijn, als Lisette niet zoo laf geweest was", legde hij uit. „En ik zou den heelen nacht doodsangsten uitgestaan hebben", antwoordde Christian kalm, „ik vind 't niets aardig van je, Gaddy!" „O, Chris, ik moet zeggen, dat jij iemand de waarheid vertellen kunt en iemand klein kunt maken". „Dat is je verdiende loon", was 't onver wachte antwoord van Warwick. „Die grappen kunnen wel eens ernstige gevolgen hebben, jongeman, ik zou 't maar niet weer doen". Daarop ging de stoet in stilte voort, na 'n poosje verbroken door Lisette's erbarmelijk gesnik. „Stil maar, stil maar", hoorde Chris tian Warwick 't kind in de ooren fluisteren. „Je bent nu gauw thuis en gaat dan lekker naar bed: we zijn er bijna!" Er was zooiets zachts in zijn gelaatsuitdruk king, vond Christian, toen hij zijn hoofd over 't hoofdje van 't weeklagende kind boog, ter wijl hij 't dicht tegen zijn borst hield. Zoo zou hij in de toekomst ook een kind van hem zelf houden en koesteren; ze dacht wel, dat hij, zooals de meeste mannen zou hertrouwen en terwijl ze met vlugge lange slagen over 't gladde donkere ijs in 't kille maanlicht voort reed, herinnerde ze zich voor de zooveelste maal dien maanlichten nacht, toen ze, door haar eigen malle dwaasheid, de toegang tot haar paradijs voor immer gesloten had. Plotseling drong 't tot haar door, dat hij haar aansprak. „Ik denk dat 't beter is, dat we van 't ijs af gaan 't wordt ongelijk en een beetje on zeker, we zijn toch bijna thuis". „Heel goed", zei ze, opgeschrikt uit haar ge peinzen. Gaddy zei niets, eigenlijk was hij heel slape rig en erg bedrukt. Zoo bewoog de vrij som bere optocht zich in de richting van Carolay. Ze hielden stil bij Elwood's huisje om Lisette daar te laten en haar voet te onderzoeken. Haar moeder wachtte angstig aan de deur. Elwood zelf was bij de nachtploeg in de mijn en wist tot nu toe niets van de lange afwe zigheid van zijn dochtertje af. Gaddy, slape rig en suf, herhaalde dat 't zijn schuld was en dat Lisette er geen straf voor moest heb ben. Toen ging hij naar bed en sliep binnen twee minuten. „Goedennacht", zei Christian, haar hand uitstekend naar Warwick, toen Gaddy eg

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 5