RUWE HU/D ljUROPA's golflengteschaal WCRDT grondig herzien. Ingewikkelde geschiedenis in den nacht van Zondag op Maandag. HILVERSUM EN HUIZEN DOEN NIET MEE. In de overeenkomst van Luzern betreffen de, de wisseling der Europeesche golflengten is het volgende bepaald: 1. Tussehen 11.20 en 2.50 in den nacht van 14 op 15 Januari reguleeren bepaalde nationale meetcentrales de zenders van hun land en eenige buurstaten. 2. Van 2.50 tot 7.20 meet de meetcentrale te Brussel (het instituut van de Wereldradiover- eeniging) de zenders in bepaalde volgorde. Volgens deze overeenkomst reguleert tus sehen 11.20 e n2.20 Berlijn de Duitsche zen ders, Bern de Zwitsersche. Brussel de Belgi sche en Fransche, Helfinski de Finsehe, Ma drid de Spaansche, Mojaisk de Russische, Praag de Tsjechische, Sesto-Calende de Ita- liaansche, Stockholm de Zweedsche, Tatsfield de Engelsche en Warschau de Poolsche. In den tijd tussehen 2.20 en 2.40 meet Ber lijn de zenders Kopenhagen, Kalundborg, Danzig en Hilversum. Te 2.40 worden de re sultaten der metingen over den Duitsehland- zender bekend gemaakt. Eveneens te 2.40 ma ken Radio-Parijs, Lathi, Praag, Rome, Stock holm en Warschau de resultaten der door hen verrichte metingen bekend. Te 2.49 zijn al deze niededeelingen geëindigd. Volgens de overeenkomst van Luzern mel den de zenders, die door de centrale te Brussel tussehen 2.507.20 worden gemeten, zich in deze volgorde: Sovjet-Republiek, Estland, Let land, Littauen, Turkije. Joego-Slavië, Polen, Roemenië, Hongarije. Tsjecho-Slowakije, Zwe den, Noorwegen, Denemarken, Duitschland, Oostenrijk, Algiers, Danzig, Italië, Spanje, Ierland, IJsland, Frankrijk, Engeland, Zwit serland, Luxemburg, Nederland. Steeds zenden slechts twee zenders tegelijk en elke zender heeft vijf minuten. De resultaten worden tel kens van Brussel uit over Radio-Parijs, War schau en den Duitschlandzender bekend ge maakt in het Fransch en daarna in het En- gelsch of Duitsch. Gedurende het reguleeren zullen de zenders ongeveer om de halve minuut hun naam noe men en zoo mogelijk hun gewone pauzeteeken laten weerklinken. In den loop van den 15den Januari zullen alle Europeesche zender^ tijdens hun gewone uitzendingen nogmaals worden gemeten- Van 12 uuv des avonds af zal het meetin stituut te Brussel weer over de zenders Radio- Parijs, Duitschlandzender en Warschau de re sultaten bekend maken in deze volgorde: Sovjet-Republiek, Estland, Letland, Littauen, Turkije, Joego-Slavië, Polen Roemenië, Hon garije, Tsjecho-Slowakije, Zweden, Noorwe gen. Denemarken, Duitschland, Oostenrijk, Danzig, Algiers, Italië, Spanje, Ierland, IJs land. Marokko Zwitserland, Luxemburg, Ne derland, Frankrijk, Engeland, België. Deze re sultaten bestrijken voor zoover mogelijk ook de kleinere zenders, die in den voorgaanden nacht niet gemeten zijn. Bij dit alles zij er nogmaals met nadruk op gewezen, dat Nederland de overeenkomst van Luzern niet heeft geteekend en dus niet aan de wisseling meedoet. Ook Filand, Luxem burg. Zweden, Polen, Littauen, Hongarije en Griekenland hebben de regeling van Luzern niet onderteekend. Wel veranderen de golflengte van Scheve- ningen-Haven. die 1224 M. wordt en de leng ten van de zenders der vliegvelden. volgens de regelmatige dienstregeling, doch deze prestatie geeft toch duidelijk aan, wat na verbetering der grondorganisatie op de verschillende langs de Indië-route liggende luchthavens en na invoering van vliegen bij nacht, in de toekomst bereikt kan worden. NEDERLAND3CH CAFéHOUDER GEARRESTEERD. SCHIPHOL IN 1933. GROOTE STIJGING VAN PASSAGIERS. GOEDERENVERVOER. EN De Amsterdamsclie luchthaven Schiphol heeft een .in alle opzichten voorspoedig 1933 gehad. Ondanks alls remmende factoren, voortvloeiende uit den ongunstigen nationa- len en internationalen economischen toe stand, nam het luchtvervoer in het afgeloo- pen jaar toch aanmerkelijk toe. Het passagiersvervoer vertoonde in het af- geloopen jaar een nog sterkere stijging dan reeds in 1932 het geval was; het steeg van 14020 in 1931 tot 18420 in 1932 en tot 30640 in 1933. Van 1931 op 1932 een stijging dus van ruim 31 pet. en van 1932 op 1933 van ruim 66 pet. In 1931, 1932 en 1933 waren onder bo vengenoemde cijfers ersp. 3780, 5525 en 8743 transito-passagiers begrepen. Daalde het goederenverkeer in 1932 verge leken met 1931 met 263.009 K.G., in 1933 her stelde deze hoeveelheid zich, niettegenstaan de uitbreiding der contingenteerings- en an dere belemmerende handelsbepalingen en dit jaar gaf in vergelijking met 1931 zelfs nog een stijging te zien van ruim 5 pet.: tegen over 1932 steeg dit vervoercijfer met bijna 33 pet,, nl. van 1.007.000 K.G. tot 1.337.000 K G. in 1933. Het postvervoer begrepen onder bovenstaande gcederencijfers vertoonde gedurende genoemde jaren een regelmatige toeneming. Was dit in 1931: 121.400 K.G., in 1932 bedroeg het 128.600 K.G., terwijl in 1933: 130.400 K.G. werd bereikt. In 1932 kwam circa een vijfde en in 1933 een vierde gedeelte van dit totale postvervoer op rekening van de In- dië-lijn. Alle luchtdiensten met het buitenland wer den evenals vorige jaren onderhouden door de K.L.M. in samenwerking met een zestal buitenlandsche maatschappijen. Het aantal luchtdiensten breidde zich we derom uit: in den zomer was de Amsterdam sclie luchthaven met 21 geregelde dagelij k- sche diensten verbonden. Onder deze Euro peesche verbindingen zijn de door de KL.M. onderhouden binnenlandsche luchtdiensten, nl. twee op Groningen, twee op Twente en een op Vlissingen, begrepen. Voor het eerst werden dit jaar de snel- diensten uit Londen en Parijs via Amsterdam naar Scandinavië en terug ook in den win ter des Zondags onderhouden. Katapultwater vliegtuigen van de s.s. „Europa" en „Bremen" wierpen eenige malen post boven Schiphol uit. De ïndië vluchten hadden het geheele jaar door een geregeld verloop. Het od 4 Mei van Amsterdam vertrokken Indië-vliegtuig gaf voor het eerst aansluiting op den Londen- dlenst. Dit vliegtuig ging eveneens voor het eerst via Singapore. De dienstregeling gedu rende de maanden Mei tot en met Augustus is wederom versneld. De door de ..Pelikaan" volbrachte buitenge woon snelle Kerst- en Nieuwjaarsvluchten in ruim twee maal vier dagen zal weliswaar voorloopig niet de duur zijn van de vluchten TOEN HIJ ZICH OP DUITSCH GROND GEBIED BEGAF. Men zal zich herinneren hoe eenigen tijd geleden in het Nederlandsehe grensplaatsje Well talrijke in Duitschland gestolen auto's werden ingevoerd, om in ons land te worden verhandeld en hoe reeds verschillende perso nen, die daarbij betrokken waren, door de Duitsche rechtbank veroordeeld zijn en zich thans in hechtenis bevinden. Wij vernemen thans, dat de heer P. R. de houder van het café „De Wellsche Hut" waarin regelmatig de besprekingen plaats had den tussehen de Duitsche autodieven en de Nederlandsehe opkoopers, welk café in dien tijd een internationale autobeurs was, dezer dagen de onbezonnenheid heeft- begaan zich naar Duitschland te begeven, waar hij her kend en in hechtenis genomen werd. De grens autoriteiten, waaraan de vraag gesteld is, waarop de in hechtenis neming van den heer R. gemotiveerd was, bleef hierop het antwoord schuldig. De heer R. is naar de strafgevangenis te Wesel overgebracht. NOG EEN IJSSLACHTOFFER Een zesjarig jongetje te Monnikendam wil de nog eens even op het ij sloopen, dat niet meer betrouwbaar was. Het droevig gevolg was dat het ventje er door zakte en verdronk CONCERTZAAL AFGEBRAND. De concertzaal van den heer Heuts te Eyzelshoven, welke nagenoeg geheel uit hout was opgetrokken, is totaal afgebrand. De brandweer had de handen vol werk om te zorgen, dat het vuur niet oversloeg naar an dere gebouwen. De schade is vrij groot, daar ook van den inventaris niets gered kon worden. BEDRIEGELIJKE BANKBREUK. EEN ÜTRECHTSCHE ZAAK VOOR HET AMSTERDAMSCHE HOF. In 1929 werd in Utrecht een terrein ver kocht met de bedoeling daarop 24 heeren huizen te bouwen. Er werden ter exploitatie vier bouwmaatschappijen opgericht, door de koopers, die echter geen kapitaalkrachtige bouwers konden vinden en derhalve zelve de bouwmaatschappijen overgenome hadden. Op 7 November 1930 werden deze bouwmaat schappijen echter failliet verklaard. Kort voor dit faillissement waren op 6 October 1930 de huizen, die de activa in dit faillissement zouden hebben gevormd, verkocht aan drie andere bouwmaatschappijen, waarbij de di recteur en de aandeelhouders van de eerste bouwmaatschappijen, in andere formatie we der als aandeelhouders en directeur waren geïnteresseerd.Deze hadden den aankoop der huizen betaald met schuldvorderingen op de eerste groep bouwmaatschappijen. Door deze handeling achtten de overige crediteuren in het faillissement zich benadeeld De betrok ken directeur en de beide aandeelhouders, die de activa op deze wijze voor hun bouw maatschappijen hadden aangekocht, hebben zich voor de Amsterdamsche rechtbank we gens bedrïegelijke bankbreuk te verantwoor den gehad. Ze werden vrijgesproken: het O.M. had tegen ieder van hen resp. 2 maan den, 2 maanden voorwaardelijk en 5 maanden gevangenisstraf geëischt. In hooger beroep bleek uit het getuigen verhoor dat kort voordat het faillissement van de eerste bouwmaatschappij was uitge- Sifmola lim,mtmrrnc,ozij o,phsschvmlwcnxlnke sproken, enkele betalingen door_ verdachten aan crediteuren zijn gedaan. Het grootste deel van de crediteuren figureerde echter met hun vorderingen op de uitzonderingslijsten van het faillissement. Een bediende die werkzaam was geweest op het kantoor der verdachten had opgemerkt, dat de zaken zwak stonden. Hij had vier con tracten in opdracht van zijn patroon over ge typt omstreeks Juni 1930 die hij moest anti- dateeren, op 15 April 1930. Deze vier contracten waren geëxerpeerd uit één reeds vroeger opgemaakt contract. Bij dit contract waren 24 huizen van de eerste bouwmaatschappij verkocht aan den ver dachte. Dit eerste contract, dat gezegeld en geteekend was, had een der verdachten ver scheurd toen de vier nieuwe,, waarbij op tuodvrz,-zvpdsv(tpwagTmoennaamOhuxi Schra/e Lippen Gesprongen Handen (Adv. Ingez. Med.J naam van ieder der vier bouwmaatschap pijen 6 huizen waren gesteld, waren opge maakt. De kantoorbediende meende dat de ver dachte op een faillissement aanstuurde: ze zeiden dat ze schoon schip wilden maken. Ze wilden wel de huizen overnemen, maar niet de schulden en daarom moest de kantoorbe diende de crediteuren zoo veel mogelijk af poeieren. Nadat nog eenige getuigen waren gehoord werd ae verdere behandeling der zaak uitge steld tot 9 Februari. HET ZILVEREN JUBILEUM VAN CENTRAAL BEHEER. Vergadering in Koloniaal Instituut. HET ECONOMISCH BEGINSEL DER ORGANISATIE. Hedenmiddag werd in het Koloniaal Insti tuut te Amsterdam een vergadering van Cen traal Beheel gehouden, gewijd aan de her denking van het feit dat 25 jaren geleden deze vereeniging, welke zulk een belangrijke plaats in het sociaal en economisch leven van ons land inneemt, werd opgericht. De vergadering, geleid door Dr. Ir. C. F. Stork als voorzitter van den Raad van Toezicht der vereeniging, werd bijgewoond door de Minis ters van Saciale Zaken en van Waterstaat, met welke departementen de vereeniging vaak in aanraking komt door de uitvoering van sociale verzekeringswetten. De Raad van Toezicht en de directie mochten zich in een drukke opkomst ter vergadering verheugen, immers deze werd door tal van bestuursle den van aangesloten organisaties en vele genoodigden en belangstellenden bijgewoond. Nadat de voorzitter de vergadering had geopend met een korte rede, waarin hij in het bijzonder de beide Minister welkom heette, hield Dr. F. E. Posthuma, president directeur van Centraal Beheer, de herden kingsrede, waaraan het volgende is ontleend. Spreker ving aan niet een uiteenzetting van 't economische beginsel waarop C. B. is gebouwd, hierin bestaande dat de leden van de bij C. B. aangesloten organisaties gemeen schappelijke belangen langs den weg van onderlinge samenwerking doen behartigen en de beste wijze van uitvoering van sociale wetten zien in die welke in handen van de belanghebbenden zeiven is gelegd. Wat den financieelen kant der zaak betreft, komt het principe hierop neer dat de leden slechts de werkelijke kosten betalen welke uit het gezamenlijk dragen van de 'onder scheidene bedrijfsrisico's voortvloeien, daar bij, de werkelijke kosten der gedane admini stratieve verrichtingen inbrengen. Spr. toont dan aan dat het tot ontwikke ling gebracht beginsel bij C. B. twee groote deugden tot ontwikkeling brengt; eenerzijds wordt n.l. de prikkel der bedrijfsgenooten om schade zooveel mogelijk te voorkomen en te beperken vergroot, anderzijds worden in hooge mate de leden tot daadwerkelijke me dewerking bij de uitvoering van de verze keringen gestimuleerd. Eenig politiek stre ven zit bij Centraal Beheer niet voor. Indien C. B. in het verleden tegenslagen te heti'euren heeft gehad, is dat op wetgevend terrein geweest en met name toen, mede tot schade van het werknemersbelang. de in de Invaliditeitswet neergelegde mogelijkheid van risico-overdracht in de praktijk geen toepassing bleek te kunnen vinden. Aanvul ling van de in die wet geregelde voorzienin gen kon daardoor niet in die ruime mate tot stand komen als anders het geval had kun nen zijn. Het dragen van niet meer dan de werke lijke administratiekosten sluit elk winstbe jag, elke betaling van dividend aan aandeel houders en van tantièmes aan commissaris sen, directie en personeel uit. Het kapitaal van C. B. is n.l. „nul gulden, ,nul centen". En niettemin groeide het personeel van Centraal Beheer van 30 man in 1909 tot bijna 600 in 1934. Den omvang schetsende van de admini stratie voor de verschillen-de verzekerings branches bij C. B., voegt spr. hieraan nog toe dat het geadministreerde effecten bezit de 75 millioen gulden te boven gaat. Al stemmen feiten als de bloei van alle lid zijnde organisaties, de behoorlijke reserves bij al die vereenigingen, het bestaan dat de vereeniging in dezen malaisetijd aan honder den gezinnen vermag te bieden, tot dankbaar heid, niet daarin in de eerste plaats, maar in een forsch halt, aan het begin dezer eeuw door het particulier initiatief aan ambte lijke bemoeiing toegeroepen ligt de beteeke- nis van Centraal Beheer. Met woorden van dank aan allen die C. B. hebben gediend en niet meer door hem kun nen worden toegesproken, aan de velen die als bestuurslid of in een andere functie bij Centraal Beheer zijn opgetreden en in het bijzonder aan de leden van den Raad van Toezicht en de vier achtereenvolgende voor zitters van dat college voor de aan de direc tie steeds verleende steun eindigde spr. zijn rede. MISHANDELING VAN EEN ZWAKZINNIGE. Te Bierick in het gehucht „de Boekend" heeft eenigen tijd geleden een schandelijke behandeling plaats gehad van den jeugdigen landbouwersknecht H. die niet geheel nor maal is. H., die in dienst was bij den land bouwer B., werd door diens zoons en diens schoonzoon G. op een dergelijk wreede wij ze behandeld, dat de justitie heeft ingegre pen. B. en G. zijn beiden gearresteerd. TWEE OUDE BOEKEN ONTVREEMD. Op 10 Januari j.l. zijn uit de universiteits bibliotheek te Amsterdam door een bezoeker twee boeken, - beide getiteld „Geusenliet boek" ontvreemd. Het eene boek is een uitgave uit het jaar 1614 en hst andere uit 1683. Beide boeken zijn gebonden in effen witgeel perkament en zijn ongeveer 14 tot 10 c.M. groot en 2 1/2 c.M. dik. Een antiquair heeft dezer dagen aan de politie medegedeeld, dat hij één der boeken heeft gekocht. Het andere is nog steeds zoek SAMENWERKING TOT HEJIL VAN HET VOLK. REDE VAN MINISTER COLIJN. In de buitengewone deputatenvergadering der A. R. partij te Utrecht heeft dr. Colijn een rede gehouden, waarin hij o.a. de vraag stel de: Moet de versnippering in ons politieke leven al maar blijven voortgaan en moeten er straks 25 of 30 politieke partijen in de Kamer zijn, of moet daartegen iets worden gedaan? Als wij er niets tegen doen, ontstaat onge twijfeld het gevaar, dat zij, die het geheele volk tot één partij willen zien gemaakt, ook in Nederland in belangrijke mate veld zullen winnen. Daarom is één van de vragen waar voor we staan: wat zullen we hebben te doen om de atomistische versplintering in het po litieke lichaam van ons volk tegen te gaan en de alle vrijheid verpletterende moderne een heidsbeweging te weren? De partijen behoo- ren niet veTvolgde spr. haar kracht te zoeken in het elkaar verscheuren, maar zij hebben samen te werken tot heil van het volk. Is dat practiseh mogelijk? Spr. antwoordt: dat kan. En in een tijd als deze zegt hij: dat moet. Dan kan, mits wordt voldaan aan de voorwaarde, dat een partij leeft uit een diep gewortelde eigen levensovertuiging. Alleen beginselvaste partijen zijn geschikt tot sa menwerking met andere. 41195 VERKEERSONGEVALLEN IN 1932. IN TOTAAL 12084 GEWONDEN EN DOODEN. Het Centraal Bureau voor Statistiek heeft een publicatie doen verschijnen, waarin de verkeersongevallen in 1932 voor het geheele land zijn opgenomen. Omtrent 41195 verkeersongevallen worden de oorzaken én gevolgen aangegeven. Van 31196 of ruim 75 pCt. der ongevallen is ge bleken, dat zij zijn toe te schrijven aan per soonlijke oorzaken, n.l. fouten vaar bestuur ders van vervoermiddelen 68 pCt. en fouten van voetgangers 7 pCt. Gebreken aan ver- voermiddèlen en de toestand van den weg (incl. slippen en doorglijden) bleken resp. in 957 (2 pCt.) en 2788 (6 pCt.) gevallen oorzaak van een verkeersongeval te zijn. In totaal zijn 12084 personen gedood of gewond. Voor het statistiekjaar is geen nauwkeurig cijfer omtrent het aantal over leden slachtoffers van verkeersongevallen bekend, doch blijkens de „Sterftestatistiek" zijn gedurende het kalenderjaar 1932 niet minder dan 717 personen tengevolge van een verkeersongeval overleden. Uit het thans gepubliceerde overzicht der verkeers ongevallen blijkt, dat er bij 378 ongevallen een of meer dooden waren en bij 10619 on gevallen een of meer gewonden, terwijl in 30172 gevallen uitsluitend materieele scha de voorkwam. Verschillende staatjes gaan aan de ta bellen vooraf en daarin is o.m. nagegaan in ONZE DAGELIJKSCHE KINDER VERTELLING. Maar het viel nog al mee. „Wij zijn het maar," riepen een paar zware stemmen en even daarna kwamen nog een paar boeren binnen. „Dat zijn de bewoners van de naastbij zijnde boerderij, die hun middaguurtje hier komen doorbrengen," vertelde het boertje. „Wel, wel, zeker uit de stad gekomen," riepen de mannen tegen onze kameraden en nu waren ze weer gauw gerust gesteld en zat Sietske weer met groot gebaar het woord te voeren. Het moet gezegd worden dat ze het in de boerderij nog heelemaal zoo slecht niet hadden. De bengels kregen lekkere koffie en tenslotte nog pepermunt ook. Ze voelden zich buitengewoon gerust en veilig en hadden niet in het minst er op gelet, dat tussehen de drie mannen van tijd tot tijd wel eens teekens werden gewisseld. Alleen Ben meende soms een blik op hem te zien gevestigd, maar hij wilde geen kwade gedachten van dien man hebben, en liet Jiet er dus maar bij zitten. welke mate elk der soorten van vervoer middelen bij verkeersongevallen betrokken waren. Uit die cijfers blijkt, welk een bijzonder grooten invloed die v,orVoermiddelen en daar van meer speciaal de vracht- en personen auto's, op de frequentie der verkeersongeval len in het algemeen hebben uitgeoefend. Die uitkomsten vinden mede haar bevestiging in de navolgende cijfers, welke voor elke soort dier vervoermiddelen een getal aangeven, hetwelk gevoegelijk als hun gevarenfac- tor kan worden aangemerkt. Bedoelde cij fers (verhoudingscijfers) aangevend, voor elke soort vervoermiddelen, op hoeveel daar van In 1932 één ongeval is voorgekomen, waarbij een vervoermiddel van die soort betrokken is geweest, luiden als volgt: vrachtauto 3, personenauto 3, motorrijwiel 10 en rijwiel 143. TWEEMAAL PER WEEK NAAR INDIë. AFSTANDEN VERDWIJNEN. Te Rotterdam heeft de heer Hans Martin, leider van de vluchten Nederland—Neder- landiSch-Indië van de K. L. M. een rede ge houden over den vliegdienst op Batavia. Spr. schetste de ontwikkeling van de lucht vaart op deze route, beschreef Van der Hoops primitieve toestel en den nieuwen in aan bouw zijnden Fokker F XXXVI. dat berekend is op een bemanning van vijf personen en zestien passagiers (op korte routes 32). Daarmede zal het mogelijk zijn den reis- duur terug te brengen tot zes dagen. De leek, aldus spr., zal zich afvragen: Waarom kan dat nu dan al niet? Dit nu. zoo zette de heer Martin uiteen, is een quaestie van organisa tie. Van de „Pelikaan"-vlucht heeft de K.L.M. geleerd, zoo vervolgde hij, dat nachtvluchten op lange afstanden mogelijk zijn. Met de F XXXVT zullen dan ook meer dan tot dus ver bij nacht trajecten afgelegd worden. Het vliegtuig heeft slaapgelegenheid aan boord. De verbinding met Indië bekorten kan men niet alleen door de snelheid der vliegtuigen op te voeren, maar bovendien door het aan tal vlieguren per etmaal op te voeren. Spr. was ervan overtuigd, dat met de in gebruikneming van de F XXXVI het gemid delde aantal passagiers zal toenemen. Dit zal aan de onderneming ten goede komen. Hoe meer passagiers, des te goedkooper het postvervoer. DE BOND VOOR MINDER MARINE-PERSONEEL. VAN ZIJN RECHTSPERSOONLIJKHEID VERVALLEN VERKLAARD. Naar De Tijd verneemt, is bij beschikking der arrondissementsrechtbank te Alkmaar d.d. 11 Januari 1934 uitgesproken de verval lenverklaring der vereeniging „Bond voor minder Marinepersoneel", gevestigd te Den Helder, van haar hoedanigheid van rechts persoon, wegens afwijking barer goedgekeur de statuten en dat tevens aan die vereeniging bij voorraad, niettegenstaande hooger be roep als voorziening in cassatie, is ontzegd de bevoegdheid tot het plegen van burgerlijke handelingen. Bij die beschikking zijn voorts tot curato ren benoemd de kapitein luitenant ter zee L. F. Klaassen, chef van het torpedo-atelier te Den Helder en Mr. L. van Lookeren Cam pagne, advocaat en procureur te Alkmaar. De bond zal in hooger beroep gaan tegen dit vonnis. SLACHTOFFER VAN WOEKERAARS. EEN KOSTER VOOR DE RECHTBANK. Voor de 4e Kamer der Anv-Rechtbank te Amsterdam had zich gisteren te verantwoor den de ex-koster van de Nieuwe Kerk te Am sterdam, verdacht van verduistering. Hij zou zich als koster gelden hebben toegeëigend, toebehoorende aan de Ned. Herv. kerk. Verdachte verklaarde oorspronkelijk dat hij tot zijn daad was gekomen, omdat hij in handen van een woekeraar was gevallen. Hij had zes kinderen; door ziektegevallen had hij groote uitgaven gehad. Verd. had alle mogelijke verduisteringen gepleegd. Collectegelden tot een totaalbedrag van I 26.000 niet afgedragen; giften, die bin nen kwamen, niet verantwoord; huren van winkels, behoorende aan de Ned. Herv. kerk, niet gehoekt. Den Officier van Justitie kwam het rapport van Ds. Van Hoogenhuijsen, waarin niets dan goeds van verdachte wordt gezegd, dan ook wel wat vreemd voor. De Officier nam in aanmerking, dat de koster in handen van woekeraars was geval len en door gebrek aan controle op zijn be heer tot zijn daad was gekomen. Aan den anderen kant moet echter bedacht worden, dat het hier gelden betrof, door liefdadige stadgenooten opgebracht. Hij eischte ander half jaar gevangenisstraf. In een uitvoerig pleidooi heeft Mr. Muller Massis geschetst wie hier de ware schuldi gen 2ftn. Spr. meende, dat hier een voorwaar delijke veroordeeling op haar plaats was. Uitspraak 26 Januari as. DE TELEFOONCENTRALE- BRAND. EEN BEDEKTE BESCHULDIGING DER COMMUNISTEN. In een der zalen van Bellevue te Amster dam is een protestvergadering door de C.P.H. gehouden „tegen den moord op Van der Lubbe, tegen de bloedige Hitler-dietatuur en de Mussert-terreur". Eén der sprekers in deze vergadering wees erop, dat dadelijk na den brand een syndicalistisch monteur is gear resteerd, die men echter weer los heeft moe ten laten, omdat er geenerlei aanwijzing is, dat deze monteur iets met den brand heeft te maken. Omtrent de oorzaak van den brand aldus spr. weten wij tot op heden niets. Doch wij zien wel, dat de directeur van het Telefoonbedrijf sterke sympathieën voor de N. S, B. heeft evenals diens beide zoons, die —hoewel niet aan het bedrijf der Gem. Tele foon verbonden in de centrale rondliepen, zelfs zoo, dat dit reeds onrust onder het per soneel van dit bedrijf had gewekt. Spreker zeide, het van de grootste beteekenis te achten, dat over de oorzaak van dezen brand in de Telefooncentrale het volle licht zal op gaan.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 2