De nieuwe Diesel-electrische treinen. Een Meisje en een Man IJMUIDER COURANT MAANDAG 15 JANUARI 1934 TWEEDE BLAD. Met Mei reeds in vasten dienst. Op het traject AmsterdamArnhem. De kop van een nieuwen trein met "bestuur dersplaats. Aan den onderkant vóór bevindt zich het automatisch koppeltoestel, voor het geval men twee van dergelijke drie-rijtuigen- stellen aan één stuk wil laten rijden. In de fabrieken van Werkspoor in Zuilen, Beynes in Haarlem en Allan in Rotterdam dreunen hamerslagen, sissen hei-blauwe spuitvlammen van de laschapparaten, die oranje vonken uitspetteren, knarsen kettin gen over katrollen: daar wordt gewerkt aan den bouw van 40 door de Nederlandsche Spoorwegen bestelde Diesel-electrische trei nen, waarvan sommige dezen zomer al zul len loopen. Luid en juichend klinkt er het Lied van den Arbeid en er heerscht een be drijvigheid, die m deze tijden van opgedron gen versobering weldadig aandoet. Veertig treinen. Dat wil zeggen 120 rijtui- gen. Want elke trein is samengesteld uit 3 rijtuigen, op 4 draaistellen: een vóór, een achter, en twee onder de verbindingen der aparte gedeelten. Ze zijn nieuw voor de we reld, deze treinen. De eenige, die er op lijkt, loopt tusschen Hamburg en Berlijn, doch deze bezit anders gebouwde motoren en bestaat slechts uit twee rijtuigen. Het ontwerp is van de Nederlandsche Spoorwegen, het construc tie-ontwerp van Beynes. „Het is bijzonder moeilijk geweest", verzekerde men ons Vrij dag, toen wij op uitnoodiging van de Spoor wegen een bezoek brachten aan Werkspoor en Beynes. Maar het resultaat, tot uiting ge komen in model-wagens kunnen wij mee- deelen, is buitengewoon fraai. Eerste-klasse rijtuigen komen in deze trei nen niet voor. Daartegenover staat, dat de tweede klasse wagens gerust voor eerste klas se kunnen doorgaan, en de derde voor twee de. De „harde banken" zijn afgeschaft en vervangen door gummi-kussens met leerdoek bekleed. De tweedeklaszetels worden over trokken met trijp. Aan weerszijden van het middenpad en loodrecht daarop zijn de ban ken gebouwd, doch terwijl in onze electri- sche treinen in de derde klasse 5 zitplaatsen naast elkaar zijn (3 en 2), bevinden zich in de nieuwe treinen aan beide kanten 2 zetels. Voor de tweede klasse is het aantal 2 aan één, 1 aan den anderen kant, zoodat de pas sagiers meer ruimte hebben. De indeeling van eiken trein is als volgt (zie de foto). Eerst het koprij'tuig, met de plaats voor den bestuurder en de tweede klasse, vervolgens het middengedeelte met in volgorde de tweedeklas-toiletten, plaatsen voor den conducteur en eventueel voor de post, de machinekamer met twee motoren, de bagageruimte, de toiletten derde klas en drie coupé's derde klas. Tenslotte komt de derde klaswagen met de plaats voor den be stuurder bij de terugreis. De uitgangen be vinden zich aan de beide einden der klassen, de ingangen midden in elke klas, zoodat aan weerszijden van de ingangen evenveel coupés liggen: 7 derde klascoupés en 4 tweede klas- coupé's. Het aantal zitplaatsen derde klas be draagt 112, dat der tweede 48, terwijl op bei de middenbalcons, bij de ingangen, nog te zamen 32 staanplaatsen zijn. Aldus 192 plaat sen in eiken trein. De verbindingen tusschen de rijtuigen be staan uit twee harmonica's: één voor de pas sagiers, als bij de electrische tremen, en één daaromheen in de lijn van de zijkanten dei- wagens, voor vermindering van den lucht- weerstand. Een treinstel meet 62 M. Het geschatte ge wicht is 75 ton, evenveel dus als de 42 M. lange Fliegende Hamburger, en minder dan de helft van een gewonen electrischen trein. Dit is verkregen zonder dat de veiligheid dei- reizigers in het gedrang komt, integendeel, bij onverhoopte ontsporingen is verbrijzeling uitgesloten. Veel dragen tot het verkleinde gewicht de gewijzigde constructie, het elee- trisch lasschen van alle stalen deelen en het gebruik van aluminium (bagagenetten, lucht kokers, deuren enz.) bij. De verwarming geschiedt door regelmatig toevoeren van verwarmde buitenlucht en is automatisch, terwijl thermostaten de tempe ratuur binnen vastgestelde grenzen houden. Ventilatie geschiedt door luchtkokers, zonder dat daarvoor de ramen opengezet hoeven te worden, en 's winters wordt die frissche lucht nog verwarmd. De heele kracht- verwarmings- en lichtin stallatie is dubbel uitgevoerd, zoodat bij even- tueele storingen de wagenvoerder onder den rit een installatie buiten dienst kan stellen. Thans geldt de bepaling, dat treinen niet harder dan 90 K.M. mogen rijden, waarbij voor bepaalde omstandigheden dit getal op 100 K.M. is gebracht. De snelheid van de nieu we Diesel-electrische treinen bedraagt 140 K.M., doch voorloopig zal nog 100 K.M. gere den worden. De aanzetversnellhig is gelijk aan die der electrische treinen. De trein is in stroomlij nvorm uitgevoerd. Zonder stroom lijn zou de maximumsnelheid niet meer dan ICO K.M. bedragen. Het ligt in de bedoeling van de Spoorwe gen met de nieuwe zomerdienstregeling eenige van deze treinen in gebruik te nemen op het traject AmsterdamUtrechtArnhem. Het is nog niet te zeggen in welken omvang dat zal geschieden. Natuurlijk blijven op de lijn AmsterdamRotterdam de electrische trei nen van thans rijden. Voor het grootste deel is Nederlandsch fa brikaat gebruikt. De 35 treinen in aanbouw bij Werkspoor en Beynes worden voorzien van twee 410 P.K. Maybaeh motoren, licens houdster Werkspoor en met electrische kracht overbrenging systeem Brown Boveri Co. li censhoudster Heemaf te Hengelo. De treinen in aanbouw bij Allan krijgen twee 375 P.K. Ganz motoren, licenshoudster Stork te Hen gelo, met electrische krachtoverbrenging Westinghouse, licenshoudster Electrotechni- sche Industrie te Slikkerveer. „Plet in het land houden van de bestelling heeft den Spoorwegen offers gekost, zoowel finanoieele als andere, bijv. een niet zoo spoe dig gereed komen", zeide ir. W. Hupkes, hoofd ingenieur, chef van dienst van materiaal en werkplaatsen. Maar het is het waard voor de Nederland sche industrie. Het resultaat is bijzonder goed, we herha len het. En wanneer straks op 15 Mei de eer ste Diesel-electrische treinen, staalgrijs met roode biezen boven en onder afgezet langs de rails snellen, zal men kunnen zien, welk een prachtig werk hier weer in Nederland is ver richt. BEVERWIJK DE WERKLOOSHEID. Aan de Arbeidsbeurs van den gemeentelij ken dienst der werkloosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling stonden Zaterdag inge schreven Beverwijk: Drukkers. 5, letterzetters 1, be hangers 1, beton vlechters 5, betonwerkers 9, marmerbewerkers 3 marmerpolijscters, grond werkers 58, metselaars 3, opperlieden 11, schil ders 13, steenhouwers 1, timmerlieden 21, hout bewerkers 1, kuipers 1, stoffeerders 2, kleer makers 1, kappers 2, schoenmakers 3, bank werkers 3, carosseriemakers 2, electriciens 3, handlangers 1, koper- en blikslagers 6, lood gieters 4, machinisten 6, machinedrijvers 2, metaalbewerkers 5, monteurs 4, plaatwerkers 1, smeden 1, soldeerders 2, stokers 10, voor- slaanders 1, vuurwerkers 1, bakkers 2, si garenmakers 19, sorteerders 4, slagers 1, landarbeiders 41, agenturen 1, reizigers 1, teekenaars 4, chauffeurs 11,, expediteurs 1, kellners 1, winkelbedienden 5, schippers 2, voerlieden 1, incasseerders 4, kantoorbe dienden 7, losse arbeiders 136, dienstboden 2, werksters 2, glas in loodzetters 1, voe gers 1, totaal 446 (vorige week 466). Wijk aan Duin: Betonvlechters 21, be tonwerkers 3, grondwerkers 51, metselaars 3, opperlieden 12, schilders 10, stucadoors 2, timmerlieden 11, stoffeerders 2, kappers 1, bankwerkers 12, carosseriemakers 2, electri ciens 3, handlangers 4, klinkers 2, koper- en blikslagers 4, lasschers 1, loodgieters 2, ma chinisten 5, machinedrijvers 1, metaalbewer kers 6, monteurs 3, plaatwerkers 2, smeden 1, stokers 4, bakkers 2, sigarenmakers 7, sor teerde,rs 1, landarbeiders 40, reizigers 2, kellners 2, lijnwerkers 1, winkelbedienden 3, teekenaars 1, chauffeurs 10, expediteurs 1, schippers 1, voerlieden 1, incasseerders 2, kantoorbedienden 8, onderwijzers 1, losse ar beiders 76, werksters 4, straatmakers 1, totaal 313, (328). Heemskerk: Betonvlechters 1, betonwer kers 3, grondwerkers 21, opperlieden 4, schil ders 1, timmeliedien 7, bakkers 1, land arbeiders 61, kantoorbedienden 1, losse ar beiders 42, totaal 142 (168). HET ZILVEREN JUBILEUM DER S. D. A. P. DE FEESTELIJKE HERDENKING. Ter feestelijke herdenking van het 25-jarig bestaan van de plaatselijke afdeeling der S.D.A.P. werd Zaterdagavond in de bovenzaal van Hotel „Oud Meerenstein" een intieme feestavond gehouden, waarvoor groote belang stelling werd betoond. De heer Romunde, tweede voorzitter, opende de bijeenkomst, een taak, welke hij met eenige aarzeling had aanvaard, omdat de eer ste voorzitter wegens droevige familieomstan digheden daartoe niet in staat was. Spr. meende namens allen den voorzitter sterkte te mogen toewenschen. De heer Romunde scheb ste in korte trekken de belangrijke taak, welke de afdeeling in de kwarteeuw van haar be staan heeft vervuld en waarin zij haar be- staansnoodzakelijkheid heeft bewezen. Dank zij het taai volhouden aan het beginsel is hier ter plaatse, mede dank zij de werkers een flinke afdeeling gegroeid met een zeer behoor lijk aantal leden. De S.D.A.P. bezit de op één na sterkste fractie in den raad en in vele com missies heeft zij zitting. Met alle bevriende or ganisaties als Vakbeweging, Instituut voor Ar beidersontwikkeling, Vara, A.J.C. enz. wordt ten nauwste samengewerkt. Spr. wilde dan ook constateeren, dat de beweging in Bever wijk gezond is. Spr. eindigde met den wensch, dat de af deeling zich blijvend mag verheugen in groei en bloei en dat zij een waardige daagster zal blijven van de idealen, welke» eenmaal naar het socialisme zal voeren. Spr. richtte ten slotte nog een enkel woord tot de oprichters der afdeeling, de heeren C. Steyn, G. Wasse naar, Retel en Heinekamp, en dankte hen daarbij voor het eenmaal genomen initiatief, waaraan het is te danken, dat de afdeeling is geworden tot wat zij nu is. Spr. hoopte, dat hun werk voor de jongeren een aansporing zal mogen zijn, om op den gebaanden weg voort te gaan. Namens het bestuur stelde spr. den oprichters reproducties van Toorop-etsen ter hand. Een en ander werd met daverende toejuichingen onderstreept. Vervolgens stelde de voorzitter de afgevaar digden in de gelegenheid gelukwenschen aan te bieden. De heer Rothe deed dit voor den Beverwijk- schen Bestuurdersbond, de Vara, het Instituut voor Arbeidersontwikkeling, de Fabrieksarbei ders en Land- en Tuinbouwonderwijs. Spr. zag met trots terug op den arbeid van de nu jubileerende afdeeling en constateerde, dat zij baanbrekend werk heeft verricht. De heer Rothe eindigde mét het uitspreken van den wensch, dat de samenwerking ook in de toe komst door een kameraadsehappelijken geest zal worden gekenmerkt. Spr. bood een archief kast aan. Namens den Alg. Bond van Handels- ei Kantoorbedienden complimenteerde de heer Mol de jubileerende afdeeling en bood een geldkistje aan. De heer Van Dijk, sprekende namens de metaalbewerkers, liet zijn felicitatie vergezeld gaan van een bloemenmand. Dat zelfde deed ook de heer Berghuis namens de afdeeling Wijk aan Zee en Duin en bood namens de bakkers ook nog een taart aan. Ook namens de Vrouwenclub te Wijk aan Duin werden bloemen aangeboden. De heer Visser sprak woorden van gelukwensch namens de zusterafdeeling Velsen. Namens de A.J.C. gewaagde de heer Groot van den dank en den eerbied der jongeren voor wat tot stand is gebracht. Spr. gaf de verzeke ring, dat een leger van jonge werkers gereed staat, om de taak der ouderen te volbrengen. Schriftelijke gelukwenschen waren ingekomen o.a. van het partijbestuur en van de Muziek- vereenig'ing „Voorwaarts" te Velsen. Daarna trad het Vara-trio uit Wormerveer op, dat met pittige liedjes de stemming er uit stekend wist in te brengen en te houden. Vooral hun lied „Moeder ga voor je kindje staan" oogstte een daverend succes. De heer M. A. Reinalda, voorzitter van het Gewest Noord-Holland Zuid, werd vervolgens! in de gelegenheid gesteld de feestrede uit te spreken. De heer Reinalda sprak in de eerste plaats een woord van gelukwensch namens de gewestelijke organisatie, daarbij het moeilijke werk schetsend van de ouderen; die een zwaren strijd hebben te voeren. Met groote voldoening had spr. van een der jongeren de belofte ge hoord, dat zij klaar staan om het werk der ouderen voort te zetten. Vervolgens herinnerde spr. aan de duizen den kameraden, die even over de grens in con centratiekampen zuchten en die hunkeren naar een klein beetje medeleven. Het kenmerk van het proletariaat in het algemeen moet zijn te bedenken, dat buiten de beweging nog een logge en domme massa is, die nog niet geleerd heeft verder te kijken, dan datgene, wat voor hen staat, die niet beseffen in welk een gewel digen tijd zij leven. In het volk is echter een kern gekomen, die het woord van Marx heeft begrepen, dat het alleen de arbeidersklasse zelf is, die haar eigen ketenen kan verbreken. Duizenden leven nog voort als weleer en het grootste gevaar, waaraan het proletariaat bloot staat, n.m.l. het leger van de domheid en van de slaafsheid, dat, niet gedragen door een beginsel, bereid is de beweging "in den strijd, de nederlaag te doen bezorgen. Die logge massa staat klaar om gevangen te worden in het fascisme. Het is die middengroep, de kleine winkeliers, die overhangen naar de gedachte van den corporatieven staat, waarin geen vrij heid zal zijn, maar waarin een valbijl een goed middel is, om de arbeidersklasse er onder te krijgen. Ook in Nederland bestaat het gevaar, dat die domme massa zich in de richting van den corporatieven staat gaat bewegen. Een Soc. dem. dient nauwlettend toe te zien, dat geen uur van zijn leven nietstrijdend wordt doorgebracht. De diep-gewortelde gedachte van vrijheidszin in ons volk moet een spoorslag zijn, om niet te berusten na deze 25 jaar, maar om die logge domme massa te overtuigen van het inzicht der arbeidersklasse. Het is vol maakt onvoldoende de contributie te betalen en te „kankeren" in de afdeeling. Deze perio de, hoopte spr., zal voor Beverwijk voor goed voorbij zijn. Spr. verwerpt de stellingen, dat de dictatuur in ons kleine landje niet eiken dag zou kunnen worden ingevoerd en, omgekeerd, dat onze Hollandsche volksgeest te ontwikkeld zou zijn, om vestiging van de fascistische ge dachte mogelijk te doen zijn. De heer Reinalda wees erop, dat Duitschland in heel veel dingen een voorbeeld was voor de socialistische bewe ging in ons land. Spr. ging de oorzaken na. welke geleid hebben tot het regime Hitier. De methode, die sedert 1917 door de communis tische beweging wordt gevoerd, wordt toege past uitsluitend op gezag van Moskou. Spr heeft groot medelijden met de Duitsche com munistische leiders, die zoo zijn misleid. Op het moment, dat zij door Moskou in den steek werden gelaten, onderhandelde Hitler met Stalin over een Duitsch-Russisch handelsver drag. Dit noemde spr. het grootste verraad in de geschiedenis jegens de arbeidersklasse. Een tweede reden, dat Hitier aan het bewind kwam was de volmaakte uitputting van de Duitsche arbeiders. Dat gevoel van futloosheid was wel het ergste. Spr. vraagt zich af of deze twee redenen ook niet in ons land tot rijpheid kunnen komen. Het communisme voert ook in ons land niet den strijd tegen de bezittende klasse, maar tegen de sociaal-democratie. En ook de verarming neemt in ons land hand over hand toe. De symptomen, die in Duitschland hebben gewerkt, zijn, zij het ook in anderen vorm, maar even gevaarlijk, ook in ons land aanwezig. Spr. wees er dan ook op, dat van dag tot dag in de organisaties zal moe ten worden overwogen, hoe de strijd tegen het communisme zal moeten worden gevoerd en hoe al die democratische instellingen, die na Prins Willem van Oranje gemeengoed zijn ge worden, tegen de aanhangers van den corpo ratieven staat zullen moeten worden verde digd. Met een krachtige aansporing, om den strijd voor de democratie met alle kracht voort te zetten eindigde spr. zijn met langdurig applaus beloonde feestrede, die door een met vuur gezongen „Internationale" werd gevolgd. Na de pauze vergastte het Wormerveersche trio de aanwezigen nogmaals met een serie liedjes, die goed gezongen werden en buiten gewoon in den smaak vielen. De leiding was intusschen overgedragen aan den voorzitter van de feestcommissie, den heer A. L. van Groningen, die ook nog eens herinnerde aan de moeilijke begin periode van de afdeeling. Na de sluiting van het officieele gedeelte hield een zeer gezellig bal de feestvierende S.D.A.P.-ers nog eenige uren bijeen. Roemer's Band, die in den vooravond ook de pauzes had opgeluisterd zorgde op uitstekende wijze voor goede dansmuziek. Zoo werd deze feestavond een waardige her denking van het zilveren jubileum der plaatse lijke afdeeling van de S.D.A.P., een herdenking, waaraan de leden ongetwijfeld met veel genoe gen zullen terugdenken. HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN. De plaatselijke afdeeling van den R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden houdt een ledenvergadering in het K.S.A.- gebouw. In deze bijeenkomst zullen de jaarverslagen van secretaris en penningmeester worden uitgebracht, waarna, een bestuursverkiezing plaats vindt wegens aftreding van de heeren C. A. Hoogeland, Jac. J. Ruurda, W. van Bronkhorst en J. C. Groeneveld. R.K. FABRIEKSARBEIDERS De afdeeling Beverwijk van den R.K. Fa- brieksarbeidersbond houdt op 19 Januari een vergadering in het K. S. A.-gebouw. Na het uitbrengen van de gebruikelijke jaarverslagen zal een bestuursverkiezing worden gehouden wegens periodieke aftreding van voorzitter, penningmeester, een der commissarissen en ter vervulling van een vacature. De heer P. Kleis, bondsvoorzitter zal het onderwerp behandelen: „De taak der vak organisatie". KEURING VAN WAREN. De Keuringsdienst van waren heeft in deze gemeente in den loop van het vierde kwar taal van het vorige jaar 9 bakkerijen -ge ïnspecteerd, waarin 55 soorten brood werden gewogen. In 78 winkels werden 111 monsters genomen, waarvan 93 melkmonsters. Afge keurd werden 1 partij cacao -en chocolade. Proeessenverbaal werden niet opgemaakt. DE BEVOLKING IN 1933. EEN KLEINE TERUGGANG. Het bevolkingscijfer van onze gemeente vertoonde over het jaar 1933 een teruggang van 19 personen, zoodat het totale aantal zielen op 31 December ƒ.1. 9958 was. In 1933 zijn ingekomen 451 mannen, 433 vrouwen, totaal 884 personen; 'geboren 111 mannen, 100 vrouwen, totaal 221; vermeerde ring 562 mannen, 533 vrouwen; totaal 1095. In 1933 'overleden 53 mannen, 50 vrouwen, totaal 103, vertrokken 512 mannen, 499 vrouwen, totaal 1011; vermindering in totaal 3 mannen, 16 vrouwen, 19 personen. Op 31 December 1932 telde de bevolking 5115 mannen, 4862 vrouwen, totaal 9977 zielen; op 31 December 1933 waren deze cijfers 5112 mannen, 4846 vrouwen, totaal 9958 personen. Een model van een Diesel-electrischen trein dat van de tweede klas, dan komt de motor vier draaistellen, zooals die in Mei tusschen Amsterdam en Arnhem zal gaan loopen. Het linkerrijtuig is wagen met eenige derde klascoupé's en tenslotte het derde klas-rijtuig. Men lette op de waarvan twee onder de verbindingen tusschen de rijtuigen. DE AFFAIRE STAVISKY IN DE FRANSC'HE KAMER. Camille Chautemps, de minister president aan liet woord. VOOR VELSEN EN IJMUIDEN MAANDAG 15 JANUARI. Bioscoop De Pont: Uit het dagboek van een Vrouwenarts en „De Ruiter-orkaan". 8 uur. DINSDAG 16 JANUARI. Bioscoop „De Pont": „Uit het dagboek van een Vrouwenarts" en „De Ruiter-orkaan" 8 uur. Wapen van Velsen: Vergadering Vrijz. Dem. Kiesvereeniging. 8 uur. AGENDA TE HAARLEM. Heden: MAANDAG 15 JANUARI. Stadsschouwburg, Nieuw Schouwtooneel: „Het wordt weer lente!" 8.15 uur. Rembrandt Theater. Eerste Ned. Nationale Film: ..Prins Willem van Oranje". 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Ein Lied geht um die Welt. Op het tooneel: Hertha Ruth, 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: My Ups betray (De 200 P;K. van Zijne Majesteit). Geprolongeerd. 8.15 uur. N.V. „Polygraph". Vergadering van obli gatiehouders, 8 uur. Buitengew. alg. vergad. van aandeelh. 8.30 uur. Beide ten kantore der Vennootschap. DINSDAG 16 JANUARI. Spiritisten Ver. „Harmonia". Lezing met liehbeelden van den heer H. H. Theunisse over: Mijn ervaringen te Nice en in den fa- meuzen Fiat-Luxcercle", Remonstrantenhuis, 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. FEUILLETON Naar het Engelsch van CURTIS YORKE. 26) (Nadruk Verboden). Zich geweld aandoend, onderdrukte ze haar snikkende lach. „'t Spijt me", stamelde ze, maar „Ja, ik weet 't wel", zei hij teeder zijn arm om haar heenslaand. „Je bent een braaf, dap per meisje geweest, en ik ben trotsch op je, en je moet nog even flink en dapper blijven". Ze keek hem strak aan en fluisterde: „Ja". Hij hield haar wat dichter tegen zich aan en boog toen plotseling zijn hoofd en kuste haar. Ze hield zich heel stil, terwijl haar be smeurd gezichtje tegen zijn jas rustte, zich wonderlijk gelukkig en tevreden voelend, tot dat zij de kooi naar beneden hoorden komen, 'n Paar minuten later stonden ze verblind en duizelig in 't heldere daglicht bij den mijn ingang, half verdoofd door 't gejubel van de opgewonden menigte. „Heb je 't gehoord?" vroeg Christian zacht, toen ze voorbij de schuur gingen, waar „Mot tige Sammy" lag. „Sam Owen is dood". „Ja, ik weet V', antwoordde hij kortaf. Gedurende de eerstvolgende uren deed War wick zooveel in zijn macht was om de inge nieurs bij 't harde werk, dat hen wachtte te helpen, terwijl Christian haar best deed de vrouwen bij te staan en te troosten. Eén arme ziel had haar man en twee zonen verloren, 'n ander haar vader en drie broers, een jong vrouwtje, net veertien dagen geleden ge trouwd, was nu weduwe. Er waren evenwel minder dooden, dan men eerst gevreesd had. 't Was laat in den middag voor Warwick en Christian huiswaarts keerden. Geen van bei den voelde iets voor een gesprek, ze reden de eerste tweedrie mijl zwijgend voort. De vree- selijke tooneelen, die ze hadden meegemaakt, drukten hen zwaar en verzegelden hun lippen. Ze zagen er ellendig uit, maar er was niemand, die hen zag en het drong niet tot hen door. Mike en Durran reden voorop, eveneens ge dwongen zwijgend. Gaddy wachtte hen op aan den viersprong; hij rende naar ze toe en viel bijna onder Betsy's hoeven. „O Chris, en meneer Warwick", riep hij, Milly is zoo ongerust over jullie allebei geweest en ik ook en lieve deugd, wat zien jullie er moe uit! Komt u niet binnen, Warwick? Milly heeft 't avondeten al klaar". „Neen, vanavond niet, Gaddy", luidde 't korte antwoord. Christian ondersteunde de uitnoodiging van den jongen niet. Zij wilde liever alleen zijn, om in stilte dat waanzinnig gelukkig oogen- blik, dat haar hoofd tegen Warwick's schouder had gerust, nog eens te overdenken, terwijl haar wangen nog warm waren door de aanraking van zijn lippen. Ze was er nu zeker van, dat hij haar vergeven had, dacht ze peinzend. Toen ze elkaar de hand gaven bij 't vertrek, vroeg ze zacht: „Zal ik u morgen nog eens zien?", maar hij antwoordde koel, of zoo scheen 't haar toe: ,Ik hoop het". Milly, die trouw op haar gewacht had, de alles begrijpende Milly, vroeg niets. „O, Milly, zei 't meisje, toen ze met den luidruehtigen Gaddy achter zich aan, naar binnen ging, „ik voel me zoo zenuwachtig en ellendig". „Geen wonder, m'n lammetje", zei Milly op teederen toon. „Je hebt ongetwijfeld een ver- schrikkelijken dag gehad. Te oordeelen naar ik hoorde, zijn jullie 'n paar helden geweest. Dus, als je je wilt laten gaan, en eens flink wilt uithuilen, hoewel je er nooit 't meisje naar geweest bent, doe 't dan maar, het zal je wel goed doen. Want zooals m'n Emmanuel zaliger placht te zeggen: „als je je gevoelens tracht te bedwingen, dan komen ze toch tot een uitbarsting" en wat dien armen meneer Warwick betreft, die zal zich ongetwijfeld heelemaal kapot voelen en een stevige hard- versterking nemen, voor hij naar bed gaat. Wat ik je raden mag, ga direct onder de wol en drink eens 'n pittig glaasje, al zou je er ook minder lekker van worden". XX. De late Maartsche wind huilde door de Koo- tenag vallei, en ofschoon de vorst aanhield en de sneeuw nog hoog lag, waren er nu en dan toch teekenen van naderenden dooi. Sinds dien vreeselijken nacht in de Curlew mijn hadden Christian en Warwick elkaar maar zelden ontmoet, en was tusschen hen een opmerkelijk gedwongen verhouding. Soms dacht ze haast, of het gebeurde daar beneden in de Curlew mijn, zijn omarming en de aan raking van zijn lippen slechts een droom ge weest kon zijn. Mogelijk dat de opvallend stroeve houding over en weer was, in ieder geval scheen hun vriendschap te kwijnen tot op 't peil van ongeveer een jaar geleden. „Meneer Warwick is lang zoo leuk niet als vroeger", merkte Gaddy ontevreden op, toen hij op 'n doordringend kouden middag thuis kwam van Barnethan. „Niet?" vroeg Christian verstrooid. Toen ze aan 't avondeten zaten, was Chris tian verdiept in de brieven en kranten, die ze uit Engeland had ontvangen. „Neen", antwoordde Gaddy, „dwars op zijn stoel zittend, „en die kleine Lisette is «en idioot met evenveel moed als 'n haas en Milly be handelt me als een kleine jongen. Wel be schouwd ben jij, Chris, meer waard dan al die anderen". „Lieve Gaddy", antwoordde 't meisje, „ik ben bang, dat ik je ook als 'n kleine jongen behan del, is 't niet? en eigenlijk ben je dat ook nog, want als je acht jaar bent, ben je toch nog niet groot!" „Maar ik ben verleden maand toch al acht geworden", zei de jongen op gegriefden toon. ,,'t Is toch eigenlijk een bewonderenswaar dige leeftijd", merkte ze glimlachend op. „O, als jij me plaagt, kan 't me niet sche len", sprak hij, op haar schoot klimmend, ter wijl hij van haar hoofd een ragebol maakte, „omdat jij me altijd als een jongen behandelt, die eens zal opgroeien tot een flinken man. Daarom zou ik met jou willen trouwen, als ik oud genoeg ben", voegde hij er ernstig aan toe. Zij streelde zijn ernstig gezichtje. „Lieve hemel, jij zult nooit oud genoeg zijn," ver klaarde ze, terwijl ze vroolïjk probeerde te kij ken. „Jij bent acht jaar en ik vijf en twintig, dus je ziet dat ik zeventien jaar ouder ben dan jij". „Nu", antwoordde hij overmoedig, „dat zou me niets kunnen schelen!" Ze lachte en gaf hem een kus. „Neen liefste, maar mij wel! Wees niet zoo zot en geef de honden wat melk en laat me dan je Fransche; werk eens zien." „Ik weet men wien je wilt trouwen", barstte de jeugdige minnaar uit: „Met meneer War wick! Ik heb hem een foto van je gegeven, en je hoeft niet zoo kwaad te kijken, 't was alleen maar die leelïjke, waar je er als een heks op uitziet en ik zag hem er op een dag, dat hij me niet verwachtte, toevallig naar kijken of hij je wilde opeten, en ik weet zeker, dat hij die foto even later gekust heeft". „Praat niet zoo'n onzin", was 't scherpe antwoord. „Eet door en ga dan aan je werk". „Je bent ïang niet in zoo'n goed humeur als gewoonlijk", mopperde Gaddy, terwijl hij de overgebleven melk tusschen Wag en Tartar verdeelde, „'t Zou me niets verwonderen, als

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 5