HET NIEUWE AVONDBLAD 19e JAARGANG No. 63 WOENSDAG 17 JAN. 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telsf. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie; P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeiingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekei^x tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 40^_ veriies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; f ijfo.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; f 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN MUNTGAS, ROOKGAS EN NOG WAT. Wie te wejchig munlgas gebruikt^ moet bijbetalen. PEIHÖLEDM ALS CONCURRENT. Ons bereikten den laatsten tijd eigenaar dige, berichten over het kookgas, dat ons door hei hoogovenbedrijf via de gemeentelijke géshouders wordt geleverd. Sommige onzer abonnés gaven ons al hun meening te ken nen, dat de kwaliteit van het gas minder is dan voorheen, zelfs wist men ons te vertel len dat er een afspraakje was tusschen het gemeentebestuur en het Hoogovenbedrijf om het gas van mindere kwaliteit te leveren ten einde het verbruik te stimuleeren. Een andere klacht bereikte ons van zuinige muntgasverbruikers, die hun zuinigheid „be loond" zagen in een vriendelijke uitnoodiging om een zeker bedrag- bij te betalen. Wij hebben ons met deze klachten gewend tot den heer A. de Wit, directeur van het Ge meentelijk Gasbedrijf, die de klacht over mindere kwaliteit van het gas absoluut van de hand wees. Er is geen kwestie van, zeide ons de heer de Wit, dat de kwaliteit van het gas minder is dan voorheen en nog veel min der is er kwestie van, dat er een afspraakje is tusschen het gemeentebestuur en het Hoog oven bedrijf om gas van minder calorische waarde te leveren. De heer de Wit toonde ons de controle staatjes, waaruit bleek, dat de calorische waarde ca. 4200 cal. bedroeg. Gecontracteerd is een minimum van 4000 cal. zoodat de kwa liteit ruimschoots -voldoende is. De heer de Wit wees ons er op, dat de huis moeders lang niet altijd de noodige zuinig heid in acht nemen, door bijv. het gas lager te draaien wanneer het water enz. kookt. Ook zijn de gasstellen dikwijls niet goed ge steld en gaat dikwijls warmte verloren door dat de gasstellen hooger branden dan noo dig is. Wij wezen den heer de Wit er op, dat het gebruik van petroleum den laatsten tijd toe neemt. De heer de Wit was dit bekend. Hij schreef dit toe aan de het vorig jaar inge voerde gasprijsverhooging en den lagen prijs van de petroleum. Wat de verhooging van den gasprijs betreft, de heer de Wit heeft zich hiermede nooit kunnen vereenigen, ook al met het oog op de concurrentie der pe- treleum, die inderdaad goedkoop in het ge bruik is. Doch desondanks is het gebruik niet afgenomen, In 1932 werd van het Hoogoven- bedrijf betrokken 5.853.000 M3. gas, in 1933 5.907.000 M3., zoodat er een geringe toene ming viel te constateer en. Bij vergelij kingjfcmet andere gemeenten bleek ons, dat de%tn. waarde van het gas van hoogovens zeer normaal is. Eenige cijfers be wijzen dit: Den Haag 4200 cal., Amsterdam en Haarlem eveneens, Goor 4040 cal., Pleem- stede 4343 enz. Wat het bijbetalen door muntgashouders betreft, deelde de heer de Wit ons mede, dat dit geschiedt overeenkomstig de verordening. De bepaling' luidt, dat bij minder verbruik dan 300 M3. per jaar over den muntmeter voor eiken ontbrekenden kub. M. 1 cent moet worden bijbetaald. In de oorlogsjaren is deze bepaling, in verband met de rantsoenee- i ring ingetrokken, maar bij de laatste wijzi ging is zij weer in eere hersteld. Deze bepa ling houdt' verband met het feit, dat de aanleg van muntgas kosteloos is en ook door muntgashouders geen meterhuur betaald be hoeft te worden. Overigens meende de heer De Wit dat een hoeveelheid van 300 M3. gas per jaar voor een gezin zeer aan den lagen kant is, zoo dat er slechts weinigen zullen zijn die onder- verbruik hebben. Onze burgers kunnen dus gerust zijn. Wij kregen echter d-e overtuiging dat de heer de Wit het in het belang van het bedrijf acht, wanneer de gasprijs verlaagd zou worden. Alleen dan zou hij met kans op succes de concurrentie van de petroleum kunnen door staan. SCHAAKMEESTER KMOCH BIJ „KIJK UIT". SIMULTAANSéANCE TEGEN 29 SPELERS. Gisteravond gaf de bekende Oostenrijksche schaakmeester Kmoch voor leden van de schaakclub „Kijk Uit" een simultaan-séance, waarvoor groote belangstelling bestond. De deelnemers hebben den „Schachmeister" de handel* vol gegeven en over het resultaat: 5 gewonnen en 3 remise kan de club tevreden zijn. Om tien minuten over acht begon de schaak meester zijn wandeling langs de 29 borden en spoedig heerschte er in het clublokaal, lunch room Eynthoven, de gewenschte sfeer. Reeds een uur na den aanvang valt het eerste slachtoffer. Maar als er reeds 2 uur gekampt is zitten nog steeds 28 leden van „Kijk Uit" uit te kijken. Velen zijn reeds een officier achter, wat natuurlijk verlies beteekent. De - tweede partij die geëindigd wordt levert „Kijk i Uit" een winstpunt op. De heer Zoontjes wint 1 na ruim 2 uur -te hebben gespeeld zijn par tij, een aangenomen dame-gambiet in 22 zet ten. Een half puntje bemachtigt de heer Schuurman door aangeboden remise te accep teeren. Half twaalf zijn pas acht partijen be slist. Waaruit blijkt dat de lieer Kmoch niets cadeau krijgt. Dan komt weer een winstpunt: de heer De Groot, Santpoort wint zijn partij. Vervolgens winnen nog de heeren Bakker, Velsen, Stats, IJmuiden en Plugboer. Velsen en maken de heeren Kok en Bakker, Bever wijk, remise. Van de 29 partijen won de heer Kmoch er dus 21, hij verloor van de heeren Zoontjes, Bakker, de Groot, Stats en Plugboer, maakte remise tegen de heeren Schuurman, Kok en Bakker, (Beverwijk). Vooral als men let op den langen duur der seance (zij was eerst kwart na 12 uur ge ëindigd), kan Kijk Uit over het verkregen resultaat tevreden zijn. ONGEKEURD VLEESCH IN BESLAG GENOMEN. Door den ambtenaar van den VLeeschkeu- ringsdienst is in samenwerking met de rijks ambtenaren bij den slager A. van V. alhier een hoeveelheid vleesch in beslag genomen. De slager had nl. een ongekeurd varken frauduleus geslacht. Het varken moest wor den afgekeurd, omdat de organen ontbraken. Tevens werd tegen hem proces-verbaal op gemaakt, wegens het in voorraad hebben van ongebanderolleerd vet. DIEFSTAL VAN VISCH. Gistermorgen zijn ten nadeele van den ree der van den stoomtrawler „Corrie" uit het ruim van dezen trawler zes schelvisschen ont vreemd. Als verdacht van dezen diefstal werd aangehouden zekere B. tegen wiens proces- verhaal werd opgemaakt. FILMAVOND VAN HET NUT. Gisteravond heeft in het gebouw voor Christelijke Belangen een door het Nuts- departement georganiseerde filmvertooning plaats gehad. Zooals was aangekondigd zou worden vertoond de film: „Die Generallinie". Deze film was echter, zooals den heer c. Luchsinger bij de opening -mededeelde, door onvoorziene omstandigheden niet beschikbaar In plaats van deze film zou worden vertoond de natuurfilm „De wonderen der Natuur". Ofschoon men was gekomen om de „Gene rallinie" te zien, twijfelen wij niet, of met veel genoegen heeft men de remplacant ge volgd. Deze film die verschillende insecten planten enz., sterk vergroot weergeeft, open baarde veel van het moois, dat er in de na tuur rondom ons geschiedt, maar dat wij met het bloote oog nimmer kunnen aanschouwen. Wij denken hierbij aan het raderdiertje dat daar leeft in het water. Duidelijk werd dit leven op deze film weergegeven. Interessant was de vogelfilm, vervaardigd door den heer Burdet. Zeer mooi was eveneens de planten groei en het leven der insecten op de plant. Tijd is een vaststaand begrip, ook idt was op de vertoonde rolprent vatsgelegd. Vooral toen vertoond werden verschillende opnemingen, gemaakt van het gewone stadsleven en het concours-hippique, gehouden te Hoofddorp, werd er hartelijk gelachen. Heel eenvoudige opnemingen uit het dagelijksche leven deden zeer komisch aan toen die vertoond werden niet in het gelijke, tijdsbestek waarin deze oorspronkelijk waren opgenomen. Bij al het vertoonde werd door den heer Temme uit Haarlem een duidelijke explicatie gegeven, waardoor het vertoonde nog meer tot zijn recht kwam. Het was over het geheel genomen, al bleef die Generallinie aether we ge, toch een mooie avond. Naar wij nader mochten vernemen ligt het in de bedoeling van het bestuur de „General linie" te doen vextoonen. Dit zal dan zoo mogelijk in het midden van de volgende maand plaats hebben. VRUZ.-DEM, BOND. Druk bezochte bijeenkomst in „Het Wapen van Velsen". INTERRUPTIES DOOR N. S. B.-LEDEN. In „het Wapen van Velsen" hield de Vrij zinnig Democratische Bond, afd IJmuiden een zeer druk bezochte openbare vergadering, waar als sprekers de heeren Mr. A. M. Joelies, lid van de Tweede Kamer der Staten Gene raal en Dr. A. J. van Leusen, arts te Velsen optraden. Onder de aanwezigen bevonden zich enkele gemeenteraadsleden. Burgemeester Rambonnet inspecteerde voor den aanvang de door versterkte politiemacht genomen ordemaatregelen en woonde de ver gadering bij. Tevens woonden tal van leden der N.S.B. met hun kringleider dezen avond bij De heer P. Bosman opende te 8 uur de ver gadering, een korte beschouwing gevend over de noodzaak deze vergadering te beleggen. Spr. herdacht met enkele woorden het ontslapen van den vorigen voorzitter, den heer N. Edcius, en gaf daarna het woord aan dr. van Leusen, die de bezwaren uiteenzette, welke wellicht bij enkelen gerezen zouden zijn toen zij verna men, dat een medicus tot een politieke rede gedrongen werd. Een denkend en innig voelend mensch moet in deze sombere tijden wel tot de overtuiging komen, dat men naar buiten uit moet dragen, datgene wat in hem leeft. En dan hedenavond wel als verdediger der democratie móét op treden. De democratie predikt zeker geen gelijk vormigheid, zooals haar veelal verweten wordt. Dit is onwaar. Wel brengt ze gelijke mogelijk heden, ze gelooft in den mensch; ieder voor zich heeft in haar zijn eigen kansen en ze geeft hem die zoo ruim mogelijk. Wanneer in een anderen staatsvorm deze kansen niet geboden worden, dan is dit in strijd met het allereerste beginsel in het leven; de erkenning van de menschelijke per soonlijkheid. Een mensch moet verantwoorde lijk zijn voor zijn daden en niet tot een kuddedier worden, dat in de massa verloren gaat. Wanneer men den mensch zijn persoon lijkheid ontneemt, dan verliest hij den inzet van zijn leven. Hij wordt dan gedegradeerd, hij verliest zijn eigen-ik. Hij gaat roepen om een heerscher, die dan altijd later tot een tyran wordt. Zooiets vinden we thans in Duitschland be lichaamd, waar het volk tot een slavenvolk ge worden is. Democratie verlangt geen stersysteem, doch gelooft in den mensch, niet in een mensch. Dit laatste is suggestie, zelfbedrog. Zij eischt vóór alles verdraagzaamheid van den mensch tot zijn naaste en strijdt tegen allen, welke deze tolerantie zouden willen vertrappen. Eigenlijk is het laf van een volk, om een leider te roepen, omdat dit de erkenning in houdt, dat het zelf niet meer regeeren kan. Volmondig erkende spr. dat de democratie in de laatste jaren fouten gemaakt heeft, n.l. het uitoefenen van ongebreidelde critiek door de linksche en rechtsche partijen, een fout die juist tot de verdeeldheid heeft bijgedragen. 't Is echter heel gemakkelijk om dan in moeilijke tijden te zeggen: we gooien de de mocratie over boord. Dit mogen wij nooit doen. Beginselloosheid is het laatste wat de N.S.B. aan de V.D. zou mogen verwijten! roept spr. met stemverheffing uit. Juist de fascis ten bestaan voor 95% uit beginselloozen. (Applaus). Mr. Marchant en de zijnen hebben den moed gehad, in deze ernstige tijden zich aan de toe standen aan te passen. Spr. gelooft dat de democratie deze tijden hard noodig heeft, om haar fouten te doen zien. Zij ondergaat thans een loutering. Ook valt spr. de kwaliteit der N.S.B. hard tegen en wenscht hij deze nog eens nadrukke lijk te verzekeren, dat de democratie zich met De feestelijke tocht door Alkmaar's straten Kinschot tot bij de installatie van Jhr. Mr. F. H. van hand en tand verzetten zal tegen dergelijke stelsels als fascisme en bolsjewisme, welke niets anders dan haat tegen den naaste pre diken. Dr. v. Leusen wenscht niet te spreken over het IJmuidensch fascisme, wél over Het Fascisme. Dat eerste is zóó minderwaardig, dat spr. daarop niet verder wil doorgaan, om dat hij de N.S.B. zelve hooger aanslaat. Daarna neemt spreker de redevoeringen van Ds. van Duijl onder de loupe en vraagt zich af wat deze dominee met den mensch zou doen, welke pal zou staan voor zijn beginsel- overtuiging. (Uit de vergadering: ophangen, hutspot maken) Het toppunt bereikt ds. van Duijl wanneer hij met bijbelteksten komt aandragen en spr. verwijst daarvoor naar het verslag in de IJmuider Courant, waaruit hij het een en ander aanhaalt. Het fascisme probeert in een volk minder waardigheidsgevoelens aan te kweeken, en de nationale trots weg te nemen. Wij echter, verzeker spr. met nadruk, zul len ons zelf zijn en blijven. (Applaus). Hij eindigt met de bekende regelen te ci- teeren, welke hij in zijn jeugd reeds geleerd had: De tyrannie verdrijven, Waar vrijheid eeuwen stond. Mr. Joekes had zich tot onderwerp geko zen: De economische crisis en de democra tie. Aanstippend de reeds dooor dr. van Leusen uiteengezette idee: democratie is géén Mar xisme, wijdt spr. enkele woorden aan de hui dige internationale crisis en wijst met na druk het verwijt van zich, dat de democratie aan die ellende schuld had. Spr. schetst in korte trekken het ontstaan van deze crisis, welker oorzaken waren: lo. De oorlog '14'18; 2o. Afsluiten der grenzen door de gevolgde ultra-nationalistische politiek, in de Euro pe es ch landen; 3o. Japan's verstrekte economische positie. Deze ernstige belemmeringen hebben hun invloed doen gelden op de begrootingen, van ieder land. Spr. geeft eenige cijfers over het tekort der Rijksbegrooting en brengt hulde aan mr. Oud, onzen minister van Financiën. (Applaus) De-ze terugslag doet zich ook gelden op de financiën van de gemeente en dan het moei lijkste onderdeel van alles: ons overzeesch gebied, welks begrooting in 19241925 nog een overschot van 400 millioen gaf. Thans een tekort in 1933 van 500 millioen en 1934 nog 100 millioen na ernstige bezuinigingen. Indien er sprake is van maatregelen van bezuiniging, verzoekt spr. te bedenken, hoe wij samen moeten trachten het land te red den. Men zou wel blind moeten zijn als men thans de handen niet in elkander zou slaan om, ten koste van alles, een gemeenschappe lijke oplossing te vinden. Komende tot het belang van het hebben van een democratisch bewind schetst hij uit voerig het beginsel van evenredige vertegen woordiging. Een van grootste zegeningen is de open baarheid van het nemen van regeeringsbe- sluiten. Alleen in ons huidig parlementaire stelsel is de zuiverheid van regeeren gewaar borgd. De democratie is een kostelijk goe'd. Spr. laakt scherp het beleid van de fede ratie Amsterdam van de S.D.A.P. ingenomen bij Amsterdam's en Zaandam's begrootingen. Het leidt geen twijfel, roept spr. uit of er is uit de samenwerking der Staten-Generaal en de Regeering gedurende het laatste 3/4 jaar iets goeds geboren. Uitvoerig zet mr. Joekes het voordeel van deskundig overleg uiteen, een vrij en open baar overleg tusschen deskundigen en wet gever, iets wat in den fascistischen staat ver boden is. Ernstige bezwaren tegen wetsontwerpen worden met den meesten zorg onderzocht. (Ja, maar een half jaar te laat! interr.) (Anderen roepen er door heen). Mr. Joekes gaat op deze interruptie on middellijk in en zegt met nadruk: Is dit een eerlijke manier? Als gij ernstige fouten of misbruiken weet, komt er dan mee in het openbaar Indien er ernstige misbruiken of klachten zijn is het mogelijk een serieus onderzoek met openbare eindconclusie in te stellen. Voor beelden geeft spr. in de Varkenswet en Spoor- houtkwëstie. Schandelijk is het insinueerend geschrijf in het blaadje Volk en Vaderland over ge knoei achter de schermen. (Applaus). Brengt uw klachten in het openbaar, dan zal men ze onderzoeken. Deze artikelen zijn laag ongefundeerd geschrijf. (Applaus). Spr. behandelt onder gespannen aandacht de vredeswil van den mensch en zijn recht tot leven: eerste beginsel der democratie, Internationale ontwapening, zelfs beper king is helaas nog ver van ons verwijderd. Indien wij echter in onderling overleg den wereldvrede Kunnen nandnaven is al veel gewonnen. Ik twijfel er niet aan, of eens zal dit mogelijk zijn. Het is echter niet te verwonderen, dat Frankrijk b.v. voor ontwapening weinig voelt, gezien de toestanden in het Duitschland van thans. Daar wordt stelselmatig een oorlogs geest, een oorlogsdrift aangekweekt. In deze tijden van politieke spanning kan de wetgever niet toelaten het dragen van uniformen en andere uiterlijke teekenen, het lidmaatschap van N.S.B. en burgerwachten en ambtenarencorpsen. Mr. Joekes recht vaardigde deze ordemaatregelen met een ver wijzing naar het onbeperkt vertrouwen dat de overheid moet kunnen stellen in haar corps ambtenaren. Spr. constateert, dat de N.S.B. tot de revo- lutionnaire groepen gerekend moet worden (heftige tegenspraak). Onder interrupties van den heer Tusenius bespreekt spr. de bekende'Uitingen in de ver gadering van Seinpost, waar de IJmuider kringleider gezegd zou hebben, dat een con centratiekamp zou moeten worden opgericht. -(Gelogen! roept de heer T.) Mr. Joekes gaat hierop in en herhaalt wat de heer T. als interruptie plaatste: De regee ring Colijn zou ons den wind uit de zeilen kunnen nemen door het instellen van con cert tratie kampen Dit was het toch. niet waar? vraagt spr. Juist! zegt de heer T. Dan constateer ik weer eens met nadruk, aldus mr. Joekes, dat de N.S.B. revolutionnair is! (Geroep: Wat een sof, Tusenius!) De heeren matigen zich aan met ons Vor stenhuis te sollen, in zalen, met draperieën imponeerend versierd doch, roept spr. uit, onze Koningin wordt door den geheelen fas cistischen opzet in de schaduw gesteld. Er wordt van bonzen gesproken. Onder de men- schen, die in de N.S.B. de lakens uitdeelen, schuilen de bonzen. Mussert zegt in het Con certgebouw: aan hen de baantjes, de terreur en de mitrailleur, aan ons het voikl Dit is zuiver revolutionnaire misleiding, roept spr. met stemverheffing onder tumult der N.S.B.- aanwezigen uit. U staat tegenover den wettigen weg, wenscht mr. Joekes .met nadruk vast te leg gen. U heeft de regeering-Colijn van terreur beschuldigd. Ja, nietwaar? (hevige interrup ties) Het systeem der N.S.B. is een andere vorm van terreur. Wie betwijfelt dat? U allemaaf? (protesten). De democratie waarborgt de uitoefening van het algemeen kiesrecht (interruptie Tu senius: die niet gehouden zullen worden!) Ah, juist, roept mr. Joekes uit, alwéér con stateer ik het revolutionnaire karakter der N.S.B.: verkiezingen zullen niet meer ge houden worden! (Niet waar! interr. T.) Wel waar, constateert mr. Joekes, ik heb getuigen en verzoek de pers dit vast te leggen! Wij, democraten, vragen geen bombasti sche leuzen, wij moeten samenwerken, ten einde ons land naar beste krachten te steu nen. Dit is eerst waarlijk Nederlandsch! Een hartelijk applaus volgde op sprekers rede, na afloop waarvan de leden der N.S.B. weggingen. Onder geroep van: Nu debat, a.u.b.! verlieten zij de zaal. Beide sprekers hebben hen, die vragen stel den, uitvoerig beantwoord. Dr. van Leusen zeide, dat waar de N.S.B. rijkelijk de gelegenheid tot debat geboden zou worden, en op voet van gelijkheid behandeld zou worden, zij smadelijk den aftocht gebla zen heeft, hun onmacht voelend De heer Bosman sprak een slotwoord. Wij hebben het weer voor de zooveelste maal ge zien, aldus spr., dat waar de heer Tusenius het niet winnen kan, hij een debat niet aan durft enweggaat. Overal waar hij een sterkere tegenover zich vond, verdween hij (hilariteit). Ik wil hierover nog wel een me- dedeeling doen, zegt de heer Bosman, uit den tijd der laatste burgemeestersbenoeming. Onze burgervader is iemand, die er wezen kan. Toen zijn benoeming pas afgekomen was, heeft de heer T. in het college van B. en W. gezegd: „Wat zal dat nu weer zijn, dat wordt weer gezeur en tobbenEen man van een plaatsje". De wethouders zeiden toen: „Wacht u voor een smalend oordeel". Mr. Rambonnet kwam, en.de heer Tu senius voelde zijn meerdere en ging heen. Het doet spr. innig genoegen, dat zoovelen van zijn aanhang van den smadelijken. laffen aftocht van den a.s. Stadhouder van Noord- Holland, zooals spreker's tegenstander de heer T. doodverfde, getuigen waren geweest. (Daverend applaus). BESCHULDIGINGEN TEGEN HET POOLSCH-HOLLANDSCHE VISSCHERIJBEDRIJF. ENGELSCHE HARING ALS POOLSCIIE HARING INGEVOERD? Volgens de Deutsche Fischerei Rundschau bevatten de bladen nadere bijzonderheden over de beschuldigingen, welke door de Pool- sche belasting-autoriteiten tegen de Poolsch- Hollandsche Visscherij Mij „Mopol" en de Oostzee-Visscherij Maatschappij „Mewa" zijn ingebracht. De beide maatschappijen moeten de volgens de overeenkomst aanvaarde oplei ding van Poolsche visschers in de zee vis scherij niet zijn nagekomen en de door hen naar Polen als eigen vangst vrij van invoer recht ingevoerde „Poolsche" haring zelf niet gevangen, doch in Engeland gekocht hebben en met besparing van de invoerrechten tegen dezelfde prijzen verkocht als de aan invoer recht onderhevige „buitenlandsche" haring. Bovendien hebben ze de door de Poolsche regeering voor deze „Poolsche" haring be schikbaar gestelde vangpremie van 8 Zl. per vat in ontvangst genomen. LEZING K. J. J. LOTSY. Het bestuur van IJ. V. V. „Stormvogels" ver zoekt ons, mede te deelen, dat aan de dames- leden, de leden en de junioren de uitnoodigin- gen zullen worden toegezonden. De adspiranten hebben voor deze lezing geen toegang. De leden kunnen voor hunne dames één kaart (mits zij de zekerheid geven dat hier van gebruik wordt gemaakt) aanvragen bij het bestuurslid Tj. Koopmans, Kennemer laan 6.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1