DE BILT De aardbevingsramp in Britsch-lndië. ENCELSCH SCHIP BIJ TEXEL GESTRAND. Herziening van Genève's handvest BUITENLAND Frankrijk. Het handelsverdrag met Duitschland opgezegd. De Fransche regeering heeft Woensdag door bemiddeling van de Fransche ambassade te Berlijn het ministerie van buitenlandsche za ken een nota doen toekomen, waarin wordt medegedeeld, dat zij het Duitsch-Fransche handelsverdrag van 1927 opzegt en wel met den dag van het van kracht worden der Duit- sche verordening inzake de contingenteering van Fransche artikelen, d.i. 19 Januari. In de Fransche nota wordt medegedeeld, dat de Fransche contingenteeringsinstanties ten einde een verscherping van den toestand te vermijden op 19 Januari de vereischte in structies zullen ontvangen om de contingen teering van Duitsche waren terug te brengen tot den van het begin af voorgenomen om vang, n.l. 300 millioen franken. Italië. Een waarschuwing van M ussolini. In een artikel in de „Popoio d'Italia" waar schuwt Mussolini tegen het gele gevaar. Maatregelen tegen Fransche producten. Uit Rome: Ingevolge de recente douane-maatregelen, welke door de Fransche regeering zijn aange nomen om de Italiaansche uitvoeren naar Frankrijk, welke reeds aan contingenteering waren onderworpen en in het bijzonder land bouwproducten, te beperken ziet de. Italiaan sche regeering zich genoodzaakt te antwoor den met beschermende maatregelen voor de Italiaansche markt. In het staatsblad zijn decreten gepubliceerd waarbij de contingenten van zekere Fran sche producten worden vastgesteld en de in voerrechten voor een aantal andere artikelen, welke uit Frankrijk afkomstig zijn, worden verhoogd. Hoeveel slachtoffers Ceen Europeanen omgekomen CALCUTTA, 17 Jan. (Reuter). Nog steeds komen de berichten uit'de gebieden van het het midden en oosten van Britsch-lndië, die door de aardbeving geteisterd zijn, schaars binnen Volgens de inlichtingen waarover de Reutercorrespondenten in de verschillende getroffen streken beschikken kan als laatste schatting van het aantal slachtoffers aan genomen worden dat er ongeveer 2000 men- schen om het leven zijn gekomen en dat er meer dan 10.000 personen gewond zijn. Zeer schijnt getroffen te zijn het district Moezafarpoer (provincie Bihar) waar het aantal dooden meer dan 300 bedraagt. Het aantal gewonden is zeer groot. De politie, ge holpen door de bevolking, doet alle mogelijke moeite om den gewonden hulp te verleenen. De hospitalen zijn overvol. Volgens de inlichtingen die tot nog toe ont vangen zijn op het departement van Britsch- lndië te Londen, zijn geen Europeanen on der de slachtoffers van de aardbeving. Afwijkende cijfers. LONDEN, 17 Januari (V. D.) Gevreesd wordt dat bij de aardbevingsramp in Bihar en Orissa ongeveer 2000 gewonden te betreu ren zijn. Het aantal dooden moet evenwel met reserve worden aanvaard. Op het ministerie van Indië is bericht ont vangen, dat in net Patna-district tot nu toe 61 personen om het leven zijn gekomen en te Gaya-stad tien. Uit Arrah is geen gede tailleerd rapport ontvangen, doch het is be kend, dat de gebouwen aldaar ernstig hebben geleden. Te Monghyr en Jamalpoer is de schade ernstiger dan te Bhagalpoer, waar zes personen om het leven zijn gekomen en o.m. de centrale gevangenis is beschadigd. Naar Monghyr is politie-assistentie gezonden. Volgens een telegram va,n den agent van de Oost-Indische spoorwegen is te Jamalpoer zeer ernstige schade aangericht. De werk zaamheden zullen eenigen tijd onmogelijk zijn. 17 personen zijn gedood en 48 gewond, waarvan 41 ernstig. De geheele omvang van de schade is nog niet bekend. Volgens de laatste berichten van het gou vernement van Bengalen zijn geen menschèn levens te betreuren en is ook geen ernstige schade aangericht, zooals te Calcutta is be kend geworden. De minister voor Indië heeft den onder koning getelegrafeerd om hem sympathie te betuigen met de ernstige ramp welke zijn ge bied heeft getroffen, met het verzoek zijn deelneming te willen betugein aan de gou verneurs van Bihar, Orissa en Bengalen. EEN GROOT SPOORWEG ONGELUK BIJ STALINC-RAD? 300 menschen zouden er bij omgekomen zijn. MOSKOU DEMENTEERT. Reuter meldt uit Riga: Bij een spoorweg catastrofe dicht bij Stalingrad (het vroegere Tsaritsin) zijn 300 personen gedood of zwaaar gewond. Een passagierstrein werd versplinterd door een goederentrein. V.D. meldt in aansluiting hierop uit Moskou: Naar het telegraafagentschap der Sovjet Unie verklaart, zijn de uit Riga verspreide be richten inzake een spoorwegongeluk bij Stalin grad waarbij tal van menschenlevens te be treuren zouden zijn, volkomen uit de lucht ge grepen. Bemanning om het leven gekomen Zij durfde het schip niet te verlaten. COCKSDORP, 18 Januari. Gisteravond om kwart over zeven is op de Eierlandsche Gronden ten Noord-Westen van den vuur toren, het Engelsche stoomschip „Oakford" gestrand, dat op weg was van Gent naar Delfzijl en metende 936 ton. De reddingboot „Eierland" is twee maai bij het Engelsche schip geweest, doch de be manning durfde het niet aan het schip te verlaten vanwege de hooge zee. De redding boot van Cocksdorp is daarop hedenmorgen •te half vier teruggegaan. Hedenmorgen bleek uit radioberichten, dat de reddingboot „Brandaris" zich bij het schip bevindt. Er wordt evenwel niemand meer aan boord van het Engelsche schip gezien. Daar men tot dusver nergens van de beman ning een spoor heeft gezien en er ook geen berichten zijn binnengekomen, neemt men op Texel aan, dat de bemanning in een eigen boot het schip heeft verlaten en dat zij ver ongelukt is. Hoewel niets met zekerheid daaromtrent vaststaat, denkt men, dat er ongeveer tien man aan boord waren. De „Brandaris" welke zich steeds bij het Engelsche schip bevindt, vraagt nog steeds inlichtingen omtrent de bemanning. De sleepboot „Drente" van Bureau Wijs muller is uit Den .Helder vertrokken, om zoo mogelijk assistentie te verleenen bij het ver ongelukte stoomschip' „Oakford". Volgens later ontvangen berichten schijnt het wel vast te staan, dat de bemanning van het op de Eierlandsche gronden gestrande Britsche stoomschip „Oakford" bestaande uit 15 of 16 man, is verdronken. Hedenmorgen tegen 10 uur is de reddingboot ..Brandaris" naar Terschelling teruggekeerd. De hoop, dat de bemanning zich nog aan boord zou bevinden heeft men moeten loslaten. Het is n.l. gebleken dat een van de reddingbooten van de „Oakford" uit de davis is verdwenen. De leden van de bemanning van de „Bran daris" verklaren met stelligheid te weten, dat deze reddingboot gisteravond en ook in het begin van den nacht nog op haar plaats was. Op Texel neemt men eveneens met stellig heid aan. dat de bemanning niet meer in leven is: Een kleine mogelijkheid zou nog be staan, dat het bootje op de Vliehorst zou zijn aangekomen. Deze kans is echter klein, te meer daar zich op dit eilandje een ijzeren huisje op palen bevindt, waarin een telefoon toestel is aangebracht. Bij dit huisje hangt een kaart, waarop in verscheidene talen wordt verzocht, wanneer schepelingen op het eilandje aankomen, hiervan onmiddellijk tele fonisch mededeeling te willen doen. De Vlie horst ligt op korten afstand van het eiland Texel. iHet moet vrijwel uitgesloten worden ge acht dat de bemanning van de Oakland zich in den afgeloopen nacht tijdens den hevigen storm in eigen boot heeft kunnen redden. Zelfs de „Brandaris" welk schip speciaal is gebouwd voor het moeilijke reddingswerk bij de Noord-Hollandsche eilanden en welker bemanning voor geen klein geruchtje ver vaard is, heeft een zeer moeilijken nacht gehad. De bemanning van de „Oakford" heeft gisteravond geen medewerking willen of kunnen verleenen voor haar redding. Volgens mededeeling van de kustwacht is de Brandaris hedenochtend drie maal langs zij van de Oakford geweest, doch heeft nie mand meer aan boord van het gestrande schip kunnen ontdekken. Naast de veronderstelling dat de beman ning van de gestrande Oakford in den af geloopen nacht het stoomschip heeft verlaten, wordt ook de veronderstelling geuit, dat de bemanning die een zeer moeilijken nacht heeft doorgemaakt, thans in de kooi in diepe rust ligt. Zekerheid hieromtrent was hedenmorgen echter niet te verkrijgen. STORM BOVEN ENGELAND, VERSCHEIDENE SCHEEPSONGELUKKEN. LONDEN, 17 Jan. (V.D.) Een zware Noordwester storm heeft heden boven de Brit sche eilanden gewoed. De vlagen bereikten snelheden van 80 mijl per uur. In sommige streken van Schotland is aanzienlijke schade aangericht. De Clyde trad buiten de oevers voor de eerste maal in 30 jaar, waardoor o.a. de straten van Denfrew onder water kwamen te staan. Veel scheepsongelukken hadden plaats, bij enkelen gingen, naar berichten uit Schotland melden, ook menschenlevens ver loren. Jhr. Mr. A. C. D. de Graeff heeft gisteren avond, naar was aangekondigd, voor de radio mededeeling gedaan van de opvattingen on zer regeering inzake het streven naar reor ganisatie van den Volkenbond, in een nota aan dien bond neergelegd. Nu sinds eenigen tijd, aldus minister de Graeff, in verschillende landen stemmen zijn opgegaan ten gunste va-n een herziening van het Volkenbondsverdrag, heeft de Neder- landsche Regeering gemeend zich als lid van de Volkenbondsgemeenschap omtrent de op geworpen reorganisatie-denkbeelden te moe ten uitspreken. Zij stelt voorop, diep overtuigd te zijn van de noodzakelijkheid der ontwikkeling van de Volkenbondorganisatie, doch meent dat de critiek voor een groot gedeelte haar oorsprong vindt in bezwaren, waaraan door wijziging van het Volkenbondsverdrag niet zou kun nen worden tegemoet gekomen. De Nederlandsche Regeering maakt geen bezwaar tegen onderhandelingen in beperk ten kring tusschen mogendheden met bijzon dere belangen tijdens een Volkenbondscon- feren tie. mits binnen het kader van den Btxnd en met vermijding van ook maar een schijn van dwang. Tegen aantasting van het beginsel der rechtsgelijkheid tusschen de leden zou zij zich met alle kracht moeten verzetten. De feitelijke ongelijkheid in belan gen en verantwoordelijkheid is in de samen stelling van den Volkenbondsraad erkend; de Regeering meent, dat wellicht in de her haalde uitbreiding van den Raad met niet- permaaiente leden een verklaring voor de ver zwakking van het Gezag van den Raad is te zoeken. Ook ziet zij de oorzaak voor het dn menig opzicht falen van den Volkenbond niet in den regel der eenstemmigheid, doch veeleer in de meeningsverschillen tusschen de groote mogendheden. Evenmin zoekt zij de fout in den band tus schen den bcrnd en de Vredesverdragen, over tuigd als zij (is, dat, indien de Vredesconfe rentie niet de gelegenheid tot oprichting van den Volkenbond had geboden, er thans nog geen Volkenbond zou bestaan. Zij erkent, dat in de loskoppeling van den Volkenbond van de Vredesverdragen, psychologisch voordeel kan zijn gelegen, doch wijst op het risico, dat bij prijsgeving van den historïscnen grondslag van het Volkenbondsverdrag geen overeen stemming ten aanzien van een nieuwen grondslag zou worden verkregen. Wat betreft den materieelen band tusschen Volkenbond en Vredesverdragen, zich uitend in erkenning van den territorialen status quo, wist de Re geering er op, dat geen Volkenbond-denkbaar is, die zich niet zou plaatsen op de basis van den eerbied voor de gesloten verdragen, welke verdragen evenwel volgens de methoden van het Volkenbondsstatuut veranderd kun nen worden en verder betoogt zij dat de uit voering van de Vredesverdragen op verschil lende punten juist aan den Volkenbond is opgedragen, opdat deze zou geschieden in den geest van onpartijdigheid en wederzïjdscb vertrouwen. De Nederlandsche regeering ziet geen nood zakelijkheid voor wijziging van het. Volken bondstatuut. doch indien van andere zijden het verlangen daartoe wordt geuit, is zij be reid om met de andere leden de wensche- lij'kheid daarvan te onderzoeken volgens de in art. 26 van het statuut 'aangegeven pro cedure, mits geen inbreuk wordt gemaakt op de rechtsgelijkheid. Het zou daartoe ten- zeerste gewenscht zijn, dat zij, die het denk beeld van de herziening bepleiten, de door hen gewenschte hervormingen vooraf in con- oreten vorm kenbaar maken. BRANDSTICHTERS-COMPLOT. Zes verdachte gevallen onderzocht. ASSURANTIEBEZORGER IN HET SPEL. VERBAND MET DE BRANDSTICHTING TE HAARLEM? De Centrale Recherche en de politie van drie bureaux in de hoofdstad houden zich se dert eenigen tijd bezig met het onderzoek naar de oorzaak van een aantal branden, dat het vorige jaar in Amsterdamsche percee- len heeft gewoed Het vermoeden bestaat nl. dat deze branden gesticht zijn teneinde de verzekeringsmaatschappijen tot uitbetaling van de verzekeringssommen te noodzaken. In dit verband is door de recherche te Haarlem gisteren gearresteerd een ver-zeke ringsagent uit Amsterdam, dei voor de 'be woners familieleden of vrienden van hem van eenige dier perceelen, welke nader hand zwaar door brand werden geteisterd, de verzekering zou hebben bezorgd. Ook in Haarlem hebben zich dergelijke feiten voorgedaan en als gevolg daarvan zijn op verzoek der Haarlemsche politie te Am sterdam ongeveer 14 dagen geleden twee per sonen gearresteerd. De feiten, die de politie tot nu toe ontdekt heeft, wijzen in de rich ting van een complot. De verzekeringsagent is reeds na één dei- branden door de politie gehoord, maar hij deelde kortweg mede, dat hij de polite niet wenschte te antwoorden en daar kwade trouw niet kon blijken, werd hij heen ge zonden. Meestal was alles na een brand zoo hopeloos verwoest, dat de oorzaak niet meer kon worden vastgesteld. Bij de branden is aanzienlijke schade aan gericht de verzekeringsmaatschappijen zijn voor duizenden guldens benadeeld terwijl ook gevaar voor menschenlevens heeft be staan. Tot nu toe vermoedt men van een zes tal branden: 2 in de Anjelierstraat, 1 in de Noorderstraat, 1 in de O. L. Vrouwesteeg, 1 aan den Nieuwendijk en 1 in de Bethaniën- straat, dat zij zijn aangestoken. De kans be staat, dat er nog meer verdachte branden bij het onderzoek der politie zullen worden be trokken. Het is opmerkelijk, dat politie noch brandweer in één der gevallen een petroleum- of benzinelucht heeft waargenomen. Hoe geraffineerd te werk is gegaan, moge hieruit blijken, dat soms bij de brandmelding een verkeerd adres werd opgegeven, om den aanval der brandweer te vertragen. Wij hebben ons in verbinding gesteld met Mr. J K. M. Mathuisen, die één der verdach ten van de brandstichting te Haarlem ver dedigt. Mr. Mathuisen was nog onbekend met het feit dat ook brandstichting te A'dam aan dien verdachte wordt toegeschreven. De verdediger deelde mede, dat zijn cliënt de brandstichting te Haarlem met klem ontkent» Voor hem heeft hij een verzoek tot invrijheidsstelling bij de Haarlemsche Rechtbank aanhangig gemaakt. Ook de andere verdachte ontkent zich aan brandstichting te hebben schuldig gemaakt. Ook de vrouw van één der twee aangehoude nen zou door de politie worden gezocht. Omtrent de arrestatie van den assurantie bezorger vernemen wij nog, dat deze in het paleis van Justitie plaats had, waar hij als getuige gehoord moest worden betreffende de Haarlemsche brandstichting. Hij is naar Amsterdam overgebracht. Gisterenavond is ook nog een vriendin v^n èèn der Haarlemsche verdachten te Amster dam gearresteerd. We herinneren er aan, dat we reeds eer der melding hebben gemaakt van de aan houding der twee personen, verdacht van brandstichting in het perceel aan den Spaarn dammerweg. ARROND.-RECHTBANK. UITSPRAAK. De Wormerveersche beleedigingen. De rechtbank deed heden uitspraak in de zaak tegen de smid uit Wormerveer en zijn oom, die zich schuldig gemaakt hadden aan beleediging van een wethouder aldaar, door biljetten met beleedigende woorden voor hun ramen te hangen. De smid werd veroordeeld1 tot een boete van f 50 subs. 30 dagen, de oom tot een boete van f 75 subs. 45 dagen. Bovendien zijn beiden veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden. De rechtbank nam hierbij in aan merking den geestestoestand, waarin ver dachten verkeeren door een voortdurende actie in verband met den brand van 1929. Voorts werd een civiele vordering van f 10 aan de beleedigde toegewezen, terwijl het vonnis in het openbaar wordt aangeplakt, waarin staat, dat de handelingen van de verdachten beleedigend waren voor den wet houder. De kosten van een en ander komen ten laste van den smid en zijn oom. CORRUPTIE IN 'T ROTTER- DAMSCHE ABATTOIR. ROTTERDAM, 17 Januari (V.D.) In ver- band met de in het Rotterdamsche abattoir gepleegde corrupties, heeft de centrale recher che in arrest gesteld vijf hulpkeurmeesters M. A. J„ L. C. S.. J. v. B.. W. R. en J. L. B. De hulpkeurmeester W. d. H. die ook gearresteerd zou worden, heeft men in verband met zijn gezondheidstoestand op vrije voeten gelaten. De hulpkeurmeesters J. P. L. en C. v. d. W., die ook betrokken zijn bij de gepleegde corrup ties heeft men om bijzondere redenen tot nog toe vrijgelaten. De verdachten zullen worden vervolgd in verband met de art. 332 en 333 van het Wet boek van Strafrecht. Het betreft hier het aan nemen van steekpenningen. Tegen enkele keurmeesters zou ook een vervolging worden ingesteld ter zake van verduistering en dief stal. Over de gepleegde corrupties kan de politie nog niets meedeelen, daar dit voorloopig dooi den officier van justitie niet is toegestaan in verband met het onderzoek. meldt: Hoogste barometerstand 770.1 mM. te Tou louse. laagste barometerstand 722.1 mM. te Ler wick. en voorspelt: krachtigen tot stormachtigen Zuidelijken tot Zuid-Westelijken of Westelijken wind. Be trokken tot zwaar bewolkt met regenbuien. Later opklarend. Aanvankelijk weinig veran dering in temperatuur. Later kouder. Uit het Buitenland ZEER SLECHT WEER OP KOMST. In Schotland waar de barometer gistermor gen snel daalde komen thans snelle stijgin gen van den luchtdruk voor. Op IJsland steeg de barometer thans 10 m.M. hooger dan gis ter en is de luchtdruk nog stijgende. Ten westen van Ierland nader een langgerekte secundaire depressie. Langs den Zuidrand van het centrum der depressie dat men een laagste stand van onder 720 m.M. tusschen de Shettland-eilanden en de Noorsche kust ligt, waaien tot diep in Frankrijk en Cen traal Europa krachtge tot stormachtige Zuid- Westelijke winden, met hooge temperatuur. In de Alpen viel veel neerslag en is de tem peratuur tot 1500 meter boven 0 graden. Op het Jungfraujoch steeg de temperatuur tot -7 graden met zware sneeuwstormen uit het Zuid-Westen. Vorst komt alleen voor in Oost- Europa en in Scandinavië. In Lapland en Finland is het meer dan 12 graden te warm. Plaatselijk in Frankrijk en Duitschland meer dan 10 graden Celcius. Het is te verwachten dat het zachte weer met storm uit het Zuid-Westen spoedig zal plaats maken voor guur weer met winden uit het Westen en Noord-Westen en buien van regen en natte sneeuw. Barometer Stand heden morgen 9 uur 751 m.M. Neiging: Achteruit. Thermometer Hoogste gisteren 46 F. Laagste heden nacht 40 F. Hoogste heden 44 F. Opgaaf: MAGAZIJN T BRILLEN HUIS Kanaalstraat 83 IJmuiden. HOOG WATER TE IJMUIDEN. Vrijdag v.m. 5.45 uur; n.m. 6.03 uur. Zaterdag v.m. 6.30 uur; n.m. 6.46 uur. Zondag v.m. 7.12 uur; n.m. 7.31 uur. HEEMSKERK BOND VOOR STAATSPENSIONNEERING. Bovengenoemde bond hield Woensdagavond een feestvergadering in café „Flora" te Heemskerk. De voorzitter, de heer P. de Vries, opende met een woord van welkom, in de eerste plaats den spreker van dezen avond, den heer Bruin uit Alkmaar, en het bestuur der af deeling Beverwijk van bovengenoem- den bond. De voorzitter deed vervolgens een beroep op de jongeren om lid te worden van dezen bond, dan helpt men mee aan de in voering van staatspensionneering, op de eerstvolgende ledenvergadering moet een nieuw bestuur gekozen worden, daar velen den bond hebben verlaten; van de 130 leden zijn er nu nog maar 65. Hierna werden eenige aardige films ver toond. De heer Bruin had als onderwerp geko zen: „En Toch". Hij trachtte aan te toonen het nut om lid te worden van den bond van Staatspensionneering, teneinde aan de ouden van dagen een goeden ouden dag te be zorgen. Spreker deed eveneens een beroep op de jongeren om zich aan te sluiten. Van jonge krachten kan veel uitgaan. Met de beste wenschen voor de toekomst eindigde spreker zijn rede. De voorzitter bracht hem dank. Tenslotte werd de bekende bondsfilm in 4 acten vertoond. De voorzitter bracht dank aan allen die meegeholpen hebben om deze bijeenkomst te doen slagen. Met een gezellig bal werd deze avond ge sloten. WEDSTRIJDEN VOOR ZONDAG A.S. A. D O. ILeiden I A. D. O. 4—S. V. A. 3 D. E. M. aA. D. O. a Vitesse b—A. D. O. b FEESTAVOND A. D. O. Zondag 20 Januari houdt de voetbalver- eeniging A. D. O. te Heemskerk een feest avond in het R.K. Verenigingsgebouw. De agenda meldt o.a.: Verloting van huis houdelijke artikelen welke welwillend door de winkeliers aan A. D. O. zijn afgestaan. Too- neelstukje door A, D. O.-leden en eenige voordrachten van den heer D. Koopman. Na afloop bal met muziek van Nelis Castri- cum en zijn band. BEVERWIJK OVEERLIJKE STEUNTREKKERS. Opnieuw heeft de politie proces-verbaal opgemaakt tegen twee steuntrekkende werk loozen ter zake oplichting van een bedrag xen nadeele van de instelling Maatschappe lijk Hulpbetoon. Zij hadden onjuiste opgaven verstrekt van hun totale gezinsinkomsten. GEWOGEN EN TE LICHT BEVONDEN. De politie alhier heeft aangehouden een zekere W. N. die aardappelen vervoerde, welk vervoer weliswaar geschiedde in gelood e zak ken maar waaromtrent de politie toch een zeker wantrouwen koesterde. Zij bleek een goede neus te hebben, want de zakken wer den nagewogen en te licht bevonden. De balen die 35 K.G. moesten bevatten, hadden slechts een inhoud van 29 tot 31 K.G. Uit elke geloode zak was een hoeveelheid aardappelen genomen, waarna het touwtje weer netjes werd vastgeknoopt. Het publiek schenkt aan deze wijze van bevestiging geen aandacht en wordt dus op deze wijze bena deeld. De politie heeft tegen den vervoerder proces-verbaal opgemaakt. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De 78-jarige S. Duinker inwonende in de Westerburcht alhier die Dinsdagavond bij het plotseling oversteken van den Velserweg ter hoogte van de buitenplaats Scheybeeck door 'n sneltaxi werd aangereden is in het Rood© Kruis ziekenhuis alhier aan de gevol gen overleden. BLOEMEN DAAL Oud-Wethouder J. C. Laan Vrij onverwacht komt het bericht, dat de heer J. C. Laan, oud-wethouder van Bloe- mendaal, overleden is. Wij hadden dezer dagen wel het bericht opgenomen, dat hij toen hij ter gelegenheid van de jaarwisse-. ling uit het Zuiden van Frankrijk, waar hij een nieuwe woonplaats gekozen had, naar ons. land gekomen was door een ongesteldheid overvallen was, zoodat hij in een ziekenhuis te Amsterdam een operatie moest ondergaan, maar er werd tevens bij gemeld, dat die ope ratie naar wensch geslaagd was. Met den heer Laan is een der bekendste Bloemendalers heen gegaan. Hij had de ge meente waarmede hij als het ware opge groeid was, lief. Dat hij veel voor haar wel zijn over had, heeft hij bewezen tijdens zijn werkzaamheid als raadslid en vooral als wet houder. Toen in den zomer van het vorige jaar bekend werd. dat de heer Laan Bloe- mendaal ging verlaten, vormde zich een com missie uit de burgerij om hem te huldigen, voor zijn vele verdiensten. De woordvoerder dezer commissie, de heer J. Meeuwüg, gewaag de van den voorbeeldigen ijver en toewijding, waarmede de heer Laan voor de belangen van Bloemendaal gewerkt heeft. Daardoor heeft hij zich, mede door zijn persoonlijkheid, een blijvende plaats veroverd in de harten der Bloemendalers. Er werd verder op gewezen, dat de heer Laan begrepen had, dat voor den bloei van een gemeente gezonde financiën een eerste vereischte zijn en dat gepaste zuinigheid in jaren van voorspoed, voorkomt, dat veel goeds moet worden afgebroken, als de slechte tijden komen. Veel deed de heer Laan voor de tot stand koming van het Kinheimpark, Bloemen- daal-Noord. de verbreeding van den Bloemen daalschen weg en de verbetering van zeer vele andere wegen in de gemeente. Namens de commissie werd een teekening van een Laan-bank aangeboden, die in het park „Duin en Daal" bij zijn vroegere woning zal worden geplaatst. Het was de bedoeling dat bij de onthulling van die bank de heer Laan uitgenoodigd zou worden. Die onthul ling zal nu zonder hem moeten geschieden. De gemeenteraad besloot de nagedachtenis van den heer Laan te doen voortleven door het park in Aerdenhout naar hem te noemen. De heer Laan bereikte den leeftijd van 68 jaar. 35 jaar daarvan heeft hij in Bloemen daal gewoond, 19 jaren was hij lid van den raad en 10 jaar wethouder. Juni 1932 is de heer Laan als wethouder af getreden. Onze lezers herinneren zich uit het uitvoerige interview, dat v/ij toen met hem hadden, dat hij weggegaan is omdat zich moeilijkheden voordeden inzake de samen werking in het nieuwe college van B. en W. Dit interview was voor een groot deel gewijd aan de verdediging van het beleid van den heer Laan als wethouder van financiën. Hij stelde er toen prijs op te verklaren, dat onder zijn beleid de belastingen steeds zoo laag mo gelijk gehouden waren, terwijl toch zeer veel in het belang der gemeente tot stand ge bracht was. Bovendien wees hij er op. dat zijn streven in de laatste jaren was om de werkloozen, die Bloemendaal had, productief werk te laten verrichten, omdat dit in het be lang der werkloozen was, terwijl Bloemendaal op die wijze in het bezit kwam van een mooi, goed onderhouden wegennet. Na zijn aftreden als wethouder bleef de heer Laan nog eenigen tijd raadslid. Die band moest evenwel afgesneden worden toen hij zich in het Zuiden van Frankrijk vestigde. De crematie zal Vrijdag plaats hebben op< Westerveld na aankomst van trein 3.14.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 3