BEVERWIJK Een Meisje en een Man Za! politie bewijzen kunnen leveren? Door eigen schuld omgekomen. IJMUIDER COURANT VRIJDAG 19 JANUARI 1934 TWEEDE BLAD. VERSTREKKING VAN MEST. Evenals vorig jaar hebben B. en W. en de Instelling Maatschappelijk Hulpbetoon gunstig beschikt op het verzoek van clen R.K. Dioc. Land- en Tuinbouwbond, den Neutralen Boe ren- en Tuindersbond en de Chr. Tuinders' organisatie, om aan tuinders, die daarvoor in aanmerking komen de noodzakelijke mest voor de bewerking van het land van gemeentewege te verstrekken. AANBESTEDING. Voor rekening van den heer J. Verhorst werd in Hotel „Ter Burg" een aanbesteding gehou den voor het bouwen van een winkelhuis met bovenwoning op een terrein aan de Breestraat, te bouwen onder architectuur van den heer H. Voordewind. De inschrijvingen bevatten twee opgaven, een voor den bouw met teakhouten winkelpui en een voor normalen bouw. De inschrijvingen waren J. P. IJ. de Vries, Wijk aan Duin f 6446 en f 6536; J. M. Tromp, Beverwijk f 6695 en f 6795; fa. V. Ph. Braun, Beverwijk f 6695 en f 6795; C. J. Alles, Beverwijk f 6763 en f 6838; Chr. de Goede, Wijk aan Zee f 7389 en f 7534; fa. Langendijlc, Beverwijk f 7427 en f 7597; fa. Hergarden, Beverwijk f 7950 en f 8075; J. P. Schelvis. Beverwijk f 9028 en f 9128. De raming was f 6540. De gunning is aangehouden. WOORD- EN BEELDAVOND VAN DE N. C. R. V. Donderdagavond werd in het Kennemer Theater een z.g.n. Woord- en Beeldavond gehouden uitgaande van het plaatselijk pro- paganda-comité der N. C. R. V. De zaal was stampvol en velen, die dezen avond gaarne hadden willen bijwonen, moesten reeds en kele dagen tevoren worden teleurgesteld, omdat geen plaatsen meer beschikbaar wa ren. Na het zingen van „Een vaste burcht" en gebed sprak de voorzitter van het comité de heer A. v. d. Giessen een welkomstwoord. Spr. zag in de voor dezen avond betoonde groote belangstelling voor de N. C. R. V. het bewijs, dat men ook in onze omgeving de noodzaak inziet van een omroep met den bijbel. Ondanks de critiek en de tegenwer king telt de N. C. R. V. de leden bij tiendui zenden. Ook in Beverwijk en omliggende ge meenten steeg het ledental aanmerkelijk. De voorzitter hoopte, dat de band met het hoofdbestuur en tusschen de leden onderling als resultaat van dezen avond verstrekt zou mogen worden en dat velen door het ge sproken woord zouden worden opgewekt mede te werken aan den bloei en den op bouw van de N. C. R. V. Het mannenkwartet Euterpe", dirigent de heer A. Bak uit Haarlem opende daarna het programma met een drietal zangnum mers, namelijk „Schafers Sontagslied" van Kreutzer, „Mutters Segen" van Opladen en „Bede" van Heinze. De zangers oogstten een daverend applaus. Vervolgens vroeg de jour- naalfilm „Met de N. C. R. V.-microfoon door Nederland" de aandacht, waarna Ds. H. H. Wallien uit Weesp, hoofdbestuurslid van den omroep, een propagandistisch woord sprak. Hij merkte o.m. op, dat de N. C. R. V. zich volkomen bewust is van de op haar uitzen dingen uitgeoefende critiek, welke nog niet zoozeer van belang is, wanneer zij komt van de zijde der andere vereeniging en, maar des te erger, is, wanneer zij komt uit den boe zem van de Christenen zelf. Spr. wilde daar alleen maar tegenover stellen de groote ze geningen van de N. C. R. V. voor het geestelijk heil van de luisteraars, waarbij hij dan in het bijzonder wees op de troost en de ver sterking van de uitzendingen voor de zieken. In het volste vertrouwen vroeg Ds. Wallien het gebed van alle luisteraars der N. C. R. V. ten behoeve van hen, die voor en in haar ar beiden. De leiding moet zich door hun gebed gedragen weten. Spr. wilde de zekerheid met zich meenemen, dat in het koude Ken- nemerland menschen zijn, die bidden voor een zaak, waaraan allen verplicht zijn mede te werken, die de groote beteekenis beseffen van den omroep met den bijbel. In de eerste plaats zijn beginselleden noo- 'dig en daarom drong spr. er tenslotte op aan het werk der propagandacommissie tot ver sterking van het ledental krachtig te steu nen. Een krachtig applaus volgde op dit korte woord. Na de pauze trad wederom „Euterpe" op met „Pelgrims Nachtlied" van W. Hespe, „Abendfrieden" en „In Epiphania Domini", beiden composities van Neumann. Ook nu was het succes, afgaand op het langdurige applaus, van het kwartet zeer groot. Daarna volgde de vertooning van de film van den in den vorigen zomer gehouden landdag van de N. C. R. V. en van de huldi ging van de Koningin in het Stadion bij ge legenheid van het 35-jarig regeeringsjubi leum, Het hoogtepunt in deze filmreportage was de rede van de koningin, welke woorde lijk kon worden gevolgd. Toen het Wilhel mus uit den luidsprekers opklonk, werd dit door de N. C. R. V.-leden spontaan meege zongen. Tot slot draaide nog een filmpje van den „Prinsjesdag", welke vooral voor hen, die nog nimmer de opening der Staten-Ge- heraal hadden bijgewoond bijzonder inte ressant was. Nadat de voorzitter aan alle medewerken den van dezen avond en ook aan hen, die de voorbereidende werkzaamheden verrichtten dank had gebracht, sprak Ds. Joh. IJzerman, Ned. Herv. Predikant te Heemskerk een kernachtig slotwoord, waarin hij voorname lijk wees op de beteekenis van den omroer» met den bijbel, omdat daarin de Christenen, ondanks alle verschil in schakeering, over de kerkmuren heen elkander de hand kunnen reiken boven den geopenden bijbel. De zeer geslaagde avond werd met gebed gesloten. DE BEDRIEGER BEDROGEN. Aan de Wijk aan Duinsche zijde van de Groenelaan speelde zich dezer dagen een niet onvermakelijk voorval af. Een venter, die zijn op een bakfiets geladen aardappelen aan de huizen ten verkoop presenteerde zag zich toen de proef goed was uitgevallen, een order voor de leverantie van 10 of 12 H.L. toebe dacht. Op den afgesproken tijd werden de aardappelen afgeleverd en door den leveran cier keurig netjes in de bewaarplaats voor de winterprovisie gedeponeerd. Na zich aldus op behoorlijke wijze van zijn taak ten overstaan van de huisvrouw te hebben gekweten, dacht de koopman natuurlijk de financieele kwestie te kunnen regelen. Tot zijn verbazing schoot de heer des huizes, die zich tot zoover nog niet had laten zien, te voorschijn, een verba zing die overging in een hevige ontsteltenis, want de aardappelen zouden moeten dienen tot vereffening van een oude kwestie. De heer des huizes dan herinnerde den koopman aan een vroegere periode, toen hij niet in aard appelen maar in pluimgedierte handelde. De kippen van den man, die nu de aardappelen in zijn kelder had, waren destijds verdwenen in den mand van den kippenboer, maar de rekening was niet vereffend. De oplossing lag voor de hand: de kippen betaalden nu de aardappelen en de aardappelen de kippen. Maar zoover was het nog lang niet, want de aardappelenventer nam daar geen genoegen mee. Met alle gevolgen daarvan. Tumult in de eerzame Groenelaan. En veel toehoorders. Niemand snapte, waar het auditorium zoo gauw vandaan kwam. Tenslotte werd er gebruld om den kadie. En deze kwam. Wij merkten reeds op. dat het ge val, om geografisch juist te zijn, zich aan de Wijk aan Duinsche zijde afspeelde. En dus kwam de kadie in de forsche gestalte van den veldwachter naderbij, teneinde deze civiele zaak te berechten. De veldwachter deed dit op zijn manier. Want hij zag in den koopman in aardappelen een even goede oude bekende, als zooeven de meneer had gedaan. De koopman nu legde de zaak terdege uit, waarna de heer aan het woord kwam. Kippen verkocht en nooit geld gezien en dus maar aardappelen genomen. „Dat van die kippen is al tien jaar geleden" zei de koopman zeer luid zoodat de publieke tribune zijn woorden gretig kon indrinken, „en dan is 't verjaard." „Zoo" zei de wijze kadie, „nou, jij leverde mij destijds acht kippen en een haan en ik betaalde. Toen ik ging tellen waren er maar zeven kippen en ze zijn nog weduwen, want de haan heb ik nog nooit gezien. En al is 't nou 12 jaar geleden, ik wou dat ik er nog aardappelen voor kon krijgen. Doorloopen!" De publieke tribune keek vol ontzag op naar den grooten man, die aldus uitspraak deed in een civiel-rechterlijke zaak. En van af heden ging het gerucht van een wijze rechter door de streek. Intusschen zijn de aardappelen nog niet betaald. Misschien zijn ze wel ojvMaar de kip pen zijn na tien jaar toch ook al op en dus is er niets, dat een beletsel zou kunnen vormen om elkander over het vonnis van den vrede rechter heen de hand te reiken. TENTOONSTELLING NEDERLAND SCH FABRIKAAT. De reeds eerder aangekondigde tentoon- stelling-Nederlandsch Fabrikaat zal op Woens dag 24 en Donderdag 25 Januari in de groote zaal van het Kennemer Theater worden ge houden. Een filmavond over Nederlandsch fabrikaat gaat Maandagavond in hetzelfde theater aan deze expositie vooraf. Deze film avond is kosteloos toegankelijk, kaarten moe ten daarvoor Maandag aan het Kennemer Theater worden afgehaald. De tentoonstelling zal Woensdagmiddag te twee uur door burgemeester H. J. J. Schol- tens worden geopend. De tentoonstelling is Woepsdag en Donderdag telkens van n.m. 25 en 710 uur kosteloos te bezichtigen. Ongeveer vijftig Nederlandsche firma's nemen aan de expositie deel. In de verschei dene steden, welke reeds werden bezocht, was de belangstelling van de zijde van het puoliek zeer groot. Het ligt geheel in de verwachting dat zij van Beverwijk en omgeving niet min der zal zijn. DE NIEUWE BIOSCOOPPROGRAMMA'S. Luxor Theater. In het Luxor Theater aan de Breestraat draait vanaf heden-Vrijdagavond de uitste kende film „Ein Lied ge?it um die Welt" met den beroemden zanger Joseph Schmidt in de hoofdrol. Het spreekt vanzelf, dat in deze film een groote plaats is toebedacht aan de prachtige stem van den hekenden artist en menige muzikale scène is daarvan het ge volg geweest. De film heeft iets van „Bohème", althans wat het libretto van deze opera betreft. Ook hier wonen eenige bo hémiens samen en deelen elkanders lief en meer nog elkanders leed. Riccardo de zanger is het ,die van dit drietal de meeste aan dacht voor zich opeischt, want hij is de kleine man met de prachtige stem waardoor hij alle De Tasj-Mahal, het wereldberoemde bouwwerk bij Agrar in Britsch-Indië is mede het slachtoffer geworden vm de zware aardbeving. Op eenige plaatsen heeft het beschadiging ge kregen. FEUILLETON Naar het Engelsch van CURTIS YORKE. .(Nadruk verboden). 30) Er was een oogenblik stilte. De frissche geur van zaagsel, dat in de zaagselput stoof, werd door den Aprilwind voortgedreven over de ontginning. De cirkelzaag gonsde eentonig terwijl de planken geleidelijk gespleten wer den, <#n tenslotte vaneen gescheiden op den grond te vallen. Toen vervolgde ze: ,,'t Zal me benieuwen, wanneer David Vanbrugh en Edna Morning- ton eens zullen ophouden met hun geflirt". ,Ik geloof niet, dat er van flirten sprake is, tenminste wat Vanbrugh betreft", ant woordde hij met een kort lachje. „Ik voor mij geloof niet, dat zij goed genoeg voor hem is". „O, dat weet ik niet. Zij is een beetje ver wend, maar het is toch een goedhartig kind; baarbij is ze heel knap. David is smoorlijk verliefd op haar, maar ik geloof niet, dat hij haar heelemaal begrijpt". „Begrijpt een man ooit 'n vrouw?" vroeg hij somber. „Ik betwijfel het. „Maar dit weet ik wel, dat wanneer een man 't ernstig met een vrouw meent 't voor haar gewoonlijk aanleiding is 't als een soort van grap te be schouwen, dat is ook weer aan juffrouw Mor- nington te zien". „Nu begint u kwaad te worden", zei ze ver wijtend. Omdat ze de waarheid sprak, ontkende Warwick het ten stelligste, zooals gewoonlijk in dergelijke omstandigheden, waarop Chris tian naar Kirwin ging, die Gaddy bezig hield met wonderverhalen over smokkelaars, ter wijl Warwick wreedaardig 't tête-a-tête tus schen Edna en Vanbrugh verstoorde. XXIV. Den volgenden dag liet 't weer niets te wenschen over. Lekker warm, maar niet heet, frisch, en niet te veel wind, de lichtblauwe hemel boven en de golvende, als door de lente aangeraakte prairie beneden, leek 't op een Junidag in Engeland. De Wester ton-mijn lag op 'n kleine een zame vlakte, door geen enkelen boom over schaduwd. 'n Paar bouwvallige, verlaten uit ziende schuren en 'n verwaarloosd huisje met één kamer, was alles wat er van het mijn werkerskamp was overgebleven. De toegang deuren voor zich ziet opengaan. Het schoone jonge meisje is Charlotte Ander en zij is een waardig tegenspeelster voor den grooten zan ger. Deze mooie en boeiende fijm zal dan ook stellig deze week in het Luxor Theater groote belangstelling trekken. „De Luciferskoning" is eveneens voor dit programma ingezet. Deze verfilmde Kreutzer - affaire is van een geheel ander genre. OoK deze luciferskoning, een sterke rol van War ren Williams, houdt zich bezig met fantas tische financieele manipulaties sticht con cerns, sluit ontzaggelijke leeningen af en streeft op Kreutzer-manier naar monopolies. Alleen in de liefde heeft hij niet het mono polie, want de bloem van zijn hart laat nem in den steek, wanneer zij iemand met nog aantrekkelijker kwaliteiten ontmoet. Als hij het door hem opgetrokken financieele ge bouw ziet ineenstorten is het gedaan met zijn leven van schijn en bedrog. En hij zoekt den fatalen uitweg, om te ontkomen aan de consequenties van zijn daden. Zooals men ziet, dus actueel gegeven, dat in deze film vlot is uitgewerkt. SUPPORTERSVEREENIGING ROOD WIT. In verband met den uitwedstrijd Zaan- landiaBeverwijk, organiseert de supporters vereeniging „Rood Wit" Zondag a.s. een autobustocht naar Zaandam. De aanmelding tot deelneming daaraan kan tot uiterlijk Zaterdagavond 8 uur geschieden bij de heeren J. Schoorl, Grensst-raat 10, Th. Groen, Simon Rumpstraat 21 en Th. van Lies hout, Rijksstraatweg 156. Het vertrek der bussen is vastgesteld op Zondagmiddag 1 uur vanaf café „de Vriendschap" aan de Schans. FEESTAVOND R.K. DRANKBESTRIJDING. Voor een stampvolle zaal hebben de R.K. Drankbestrij dingsorganisaties Don der dag avond in het K. S. A. gebouw haar jaarlijk- sche feestavond gegeven. De voorzitter van het Kruisverbond, de heer J. van Zutphen. verwelkomde de talrijke aanwezigen, in het bijzonder de heeren geestelijken en burge meester H. J. J. Scholtens en diens eehtge- noote. De voorzitter betoogde voorts in zijn openingswoord in den breede de noodzake lijkheid van den strijd tegen het drankmis bruik in dezen tijd. Vervolgens werd het scherm gehaald voor de opvoering van het tooneelspel „Visschers kinderen" dat gespeeld werd door de tooneel- club van het jongenspatronaat der parochie van O. L. Vr. van Goeden Raad. De rollen werden over het algemeen zeer goed vervuld en het tooneelstuk oogste dan ook een groot succes. Het nastukje „Toch een snée door den neus", een kluchtenspel werd in een vlot tempo gespeeld en wekte her haalde malen den lachlust op. De jongens, die zich zoo goed van hun taak hadden ge kweten werden met een daverend applaus beloond. Voor de musicale afwisseling zorg de dezen avond de mondorgelclub onder leidinig van den heer L. ter Voort, die met veel succes eenige muziekstukjes ten ge- hoore bracht. Eerst tegen het middernachtelijk uur was deze schitterend geslaagde feestavond ten einde. VEREENIGING VAN JONG-HERVORMDEN. Donderdagavond heeft de vereeniging van jong-hervormden in de consistoriekamer van de Ned. Herv. Kerk een druk bezochte leden vergadering gehouden. Na opening met gebed ging de voorzitter, de heer A. Boer over tot de installatie van twee nieuwe leden die met eenige hartelijke woorden werden verwelkomd. Na vaststelling der notulen werd overgegaan tot de bestuursverkiezing wegens aftreding van mevr. A. NoordermanBruineberg, penning- meesteresse en van de heeren A. Boer, voor tot de mijn zelf, die nooit geregeld geëxploi teerd was, deed zonderling aan. Een lage muur vormde een driehoekige ruimte boven aan het geleidelijk afhellende voetpad, dat kronkelend, bijna onmerkbaar naar beneden voerde. Mike ging 't overige gezelschap voor, 'n brandende fakkel omhoog houdend, die betooverende en sombere lichtflitsen wierp op de glinsterende vochtigheid van de ruwe muren. Mornington was met mevrouw Kir win, die hij een knappe vrouw vond boven gebleven voorwendend dat dat gepraat over mijnen hem gruwelijk verveelde en dat hij daarom veel liever met haar sprak, ter wijl de goedhartige vrouw geduldig en vol sympathie luisterde naar de eentonige op somming van de moeite en zorgen, die hem blijkbaar van zijn prilste jeug-d af achter volgd hadden. Intusschen had het deel van 't gezelschap, dat beneden was, plotseling een bocht in den weg bereikt, die naar 'n donker, somber uit ziende waterpoel voerde, ongeveer vijftig voet breed en zich in de lengte uitstrekkend tot 'n donkere, dampige duisternis. Er was een smalle houten brug met aan weerskanten een leuning over de heeie breedte. Uit het laagje vochtig slijk op het bovenste Jatwerk van de leuning groeide 'n groote hoeveelheid kleine oaddestoeltjes. waarvan 't grootste niet hoo- ger was dan twee centimeter en met hoedjes, nauwelijks grooter dan gewone schoenknoop- I jes. I zitter en J. A, Noorderman, commissaris. Ge kozen werden tot voorzitter de heer J. de Roos, mevr. L. Waterdrinker en de heer C. Vremden- berg. Zij namen hun benoeming aan. De nieuwe bestuursleden werden toegesproken door den afgetreden voorzitter, die de moeilij ke, doch schoone taak van de jong-hervorm den schetste. Hij sprak den wensch uit dat het nieuwe be stuur de kracht en bezieling zou mogen ont vangen om zich van het mooie werk te kunnen kwijten. Hij dankte voorts de leden voor het in hem gestelde vertrouwen als voorzitter en de bestuursleden voor de prettige en sympa thieke wijze van samenwerking, welke hij als voorzitter had mogen ondervinden. Vervolgens sprak de nieuwe voorzitter, de heer J. de Roos, de vergadering toe en hoopte het in hem ge stelde vertrouwen nimmer te zullen bescha men. Ook de heer Noorderman dankte mede namens zijn echtgenoote voor de ondervonden medewerking en sprak den wensch uit dat het nieuwe bestuur zich van haar taak volkomen bewust zou zijn en zijn krachten in het belang der vereeniging zou geven. Vervolgens heeft de heer De Roos een lezing gehouden over het onderwerp „Hervorming en Hervormden". Daarin betoogde spreker, dat het leven der jong-hervormden moet worden bezien in het licht der hervorming zelve en stelde daarbij als voorbeeld den strijd dien Luther heeft moeten voeren alvorens hij tot zijn proclamatie overging. In dit licht bezien zullen de jong-hervormden moeten streven naar liefde bezieling en verdraagzaamheid, zijnde de drie belangrijkste factoren in hun leven. Nadat bij de rondvraag nog enkele belang rijke punten werden besproken, werd de ver gadering met dankzegging gesloten DE V.A.R.A. GESTRAFT. Wegens pauzeeren, na de terechtstelling van Van der Lubbe. ZATERDAG 27 JANUARI MAG ZIJ NIET UITZENDEN. Gisterenavond heeft de V.A.R.A.-voorzitter bij een opvoering van het V.A.R.A.-tooneel te Gouda medegedeeld, dat de minister van Binnenlandsche Zaken aan de V.A.R.A op Zaterdag 27 Januari den geheelen dag den zendtijd heeft ontnomen. De heer De Vries deelde mede, dat de V.A.R.A. op den dag, dat Marinus van der Lubbe werd onthoofd, na omroeping van het bericht dr terechtstelling, vijf miuten heeft gepauseerd. Dat was in derdaad een afwijking van het programma, waarover het voorgeschreven overleg niet was gepleegd. Op grond daarvan mag de V.A.R.A. 27 Januari niet uitzenden. De heer De Vries noemde dit den scherpsten aanval, ooit op de V.A.R.A. en op de arbeiders onder nomen. Hij uitte daartegen een scherp pro test en deelde mede, dat na den bewusten uitzending door de Radiocontrolecommissie is gevraagd, waarom de uitzending werd onderbroken. In antwoord daarop is mede gedeeld. dat vijf minuten stilte is gehouden uit eerbied voor den doode, daar de V.A.R.A. na zulk een bericht niet met uitzenden kon doorgaan van een programma, dat uit amuse mentsmuziek bestond. De heer De Vries zeide hieraan opzettelijk te hebben toegevoegd, dat met deze pauze niet een protest tegen het Duitsch régime was bedoeld, maar dat men zuiver en alleen eerbied voor den doode heeft willen toon en. Warwick en Kirwin gingen vooraan, di rect gevolgd door Mike, dan Christian en Gaddy, vervolgens Edna en Vanbrugh, welke laatste evenals Mike een fakkel droeg, doch een van kleinere afmeting. Edna had zich den heelen dag op haar meest betooverende, uitdagende manier voor gedaan, en Vanbrugh's hart tegen wil en dank op hol gejaagd. Deze had zich voorge nomen, dat hij eens en vooral de wanhopige achtervolging van deze jonge vrouw zou op geven, zoodat hij in zeven talen zweeg en zij hem voor 't eerst koppig en onverschillig vond. „Bent u bang?" vroeg ze plotseling, toen ze de grens van de bergwerken bereikt had den, zonder een spoor van smokkelaar te ontdekken, en langzaam en behoedzaam den weg terug gingen, een eind achter de ande ren aan. „Bang?" sprak hij haar na. „Wat bedoelt u, bang voor wat?" „Bang in dit vleermuizenhol, want ik geloof zeker, dat er vleermuizen zijn, al heb ik er nog geen gezien, of bang, om in dit akelige spook achtige gewelf te zijn met niemand anders dan met mij", antwoordde ze ondeugend. „Ik zou waarschijnlijk minder bang zijn, als ik alleen was", was 't bruuske antwoord. „Zoudt u werkelijk? Waarom?" „Dat weet u heel goed, zou ik zeggen", zei hij op denzelfden toon. „Neen heusch niet, ik wou dat u 't mij eens vertelde". Moeilijkheden bij de bran dstich tingsaffa i re. De verzekeringsagent blijft zwijgen. Thans vijf personen in arrest. Gisteravond is door dé Amsterdamsche politie nog een vrouw gearresteerd, die even eens verdacht wordt bij het brandstichters complot betrokken te zijn. In een door haar bewoond perceel is n.l. het vorige jaar ook brand geweest, terwijl zij tevens goed bekend is met den verzekeringsagent. Thans zijn er dus 5 personen in voorarrest. Omtrent de voorgeschiedenis van deze affaire vernemen wij nog, dat de arrestaties der beide Haarlemmers heeft plaats gehad naar aanleiding van de verklaring van een man die ruzie met een van hen had gehad en tegen wien toen een klacht was ingediend bij de politie. Deze man beschuldigde den Haar lemmer toen wellicht met wraakmotieven meer af te weten van den brand en betrok ken te zijn bij een grootscheepsche brand stichtingsaffaire. De verdachten bleven nog steeds hardnekkig ontkennen en gelijk wij reeds hebben medegedeeld, hebben de verde digers een verzoek tot invrijheidstelling inge diend, waarover de Haarlemsche rechtbank binnenkort zal beslissen. Intusschen levert deze kwestie nog tal van moeilijkheden op, want hoe verdacht alles er ook uitziet, toch zal bewezen moeten worden, dat er inderdaad brandstichting .in het spel is geweest. Of dat bewijs zal geleverd kunnen worden, is echter een open vraag en nog groo ter vraag is hoe deze branden zouden gesticht zijn, daar men bij de branden niets van voor afgaande smeuling heeft gemerkt. De vlam men sloegen steeds plotseling aan alle kanten fel uit. De verzekeringsagent, die door den Com missaris van Politie aan het bureau Raam poort is gehoord, neemt een zeer onverschil lige houding aan en blijft hardnekkig zwijgen. Van zijn verklaringen hangt inderdaad veel af. Nadere bijzonderheden omtrent de stranding bij Texel S. O. S. seinen en toch wilde men niet met de reddingsboot mede. De stranding van het Engelsche schip bij Texel heeft een noodlottigen afloop gehad. Zooals men weet is de moborreddingboot Eierland 's avond om ongeveer kwart voor elf bij het schip aangekomen en tot onge veer half twee in de nabijheid gebleven. Men heeft de bemanning gesproken en getracht hen over te halen op de reddingsboot over te gaan. Dit wilde men niet. De Eierland is daarop in den loop van den nacht naar De Cocksdorp teruggekeerd, doch de Brandaris is den geheelen nacht ter plaatse gebleven. De dappere mannen van deze boot hebben meermalen groot gevaar geloopen en ge tracht de bemanning der Oakford te red den. doch deze verleende heelemaal geen me dewerking en wilde zelfs geen vanglijn aan nemen. Ook stond men niet klaar om een. touw toe te gooien. De sleepboot Holland heeft de bemanning nog des nachts draadloos dringend gewaar schuwd, dat zij niet in eigen booten van boord mocht gaan, daar dit levensgevaarlijk was. Of deze boodschap ontvangen is, of dat zij in den wind is geslagen, is onbekend. In ieder geval bleek 's morgens één der sloepen te zijn verdwenen. Des middags zag de Eierland op den Vlie- hors de sloep liggen met negen lijken daar bij. Om half vijf heeft men de lijken in De Cocksdorp aan land gebracht en er bleken geen negen, doch tien slachtoffers te zijn, daar één der lijken namelijk onder de ge kenterde sloep had gelegen en niet terstond was opgemerkt. Het lijk van den kapitein Perlitt is geidentificeerd. Twee op de slachtoffers gevonden horloges zijn blijven stilstaan resp. op 5 uur en op 6 minuten voor vijf. Op den vuurtoren zou men om vijf uur nog lichtsignalen hebben waargenomen, doch dit wordt onmogelijk geacht. Op het oogenblik wordt nog één lid der be manning vermist. Hedenmorgen zou onder de persoonlijke leiding van den heer De Booy, secretaris van de Noord- en Zuidhollandsche reddingmaat schappij, aan boord van het gestrande schip een onderzoek worden Ingesteld, of er zich nog iemand op de Oakford bevindt. De lij ken zijn opgebaard in het lijkenhuis van het kerkhof van De Cocksdorp. Het schip was ongeveer 600 ton groot, werd in 1900 gebouwd en had een bemanning van elf koppen „Goed dan", antwoordde hij met barsche be slistheid in zijn zware stem. ,.Ik ben bang, om op deze vreemde, eenzame plek met u alleen te zijn, omdat omdat ik in de verzoeking gebracht word om u in mijn armen te nemen en u te kussen, totdat u be looft met me te trouwen". „Werkelijk?" vroeg ze, met 'n lichte trilling in haar stem. „Dan komt 't me voor. dat ik bang moest zijn, om hier met u te zijn". „U hebt niet 't recht zoo te spreken", sprak hij ernstig. „Ik zei dat ik in de verzoeking word gebracht, maar niet dat ik aan de ver leiding zou toegeven". Zij waren nu aan de brug gekomen en Edna stond een oogenblik stil om een paar van de paddestoeltjes te plukken. Vanbrugh's fak kel wierp lugubere flikkeringen over het inkt zwarte water. De rest van 't gezelschap was reeds ver voor uit en uit 't gehoor waarom Vanbrugh met een zachte stem en een beetje geagiteerd voortging: „Maar ik heb er nu genoeg van en u hoeft niet bang te zijn, dat ik u zal vragen met me te trouwen. Ik ben dwaas geweest dat ik vanmorgen niet ben weggegaan. Ik was gek, om alleen met u te blijven. Allang ben ik onverstandig geweest ten opzichte van u, maar ik Ik bedoel dat ik besloten heb, me voort aan als een verstandig mensch te gedragen. Vandaag hebt u me voor 't laatst gezien. U bent het knapste en liefste meisje dat ik ooit heb ontmoet, heusch en u hebt me betoverd en zóó gemaakt, dat ik niet meer weef wat ik zeg of doe, maar. u &eat duiyelsch wreed ea

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 5